Search This Blog

Loading...

Thursday, 25 August 2016

619 died on this day: Fri 25/08/1916

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1916_08_25.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2016/08/25/25-August-1916-Friday/

Australia: Victoria COBURG PINE RIDGE CEMETERY (1)
__________________________________________________
Private IVIE MCERVALLE CROSBIE Australian Infantry Base Depot


Australia: Western Australia CHITTERING HOLY TRINITY ANGLICAN CEMETERY (1)
__________________________________________________________________________
Private HENRY THOMAS MORLEY Australian Infantry Base Depot


Belgium: Hainaut BERKS CEMETERY EXTENSION (2)
_____________________________________________
25062 Private FOY 11th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
Lieutenant REGINALD OAKLEY 15th Bn. attd. 8th Bn. Yorkshire Regiment


Belgium: Hainaut PLOEGSTEERT MEMORIAL (1)
_________________________________________
28967 Private ARTHUR SMITH 9th Bn. Yorkshire Regiment


Belgium: Hainaut RATION FARM (LA PLUS DOUVE) ANNEXE (1)
_______________________________________________________
19320 Rifleman ROBERT WHITE 12th Bn. Royal Irish Rifles


Belgium: West-Vlaanderen ELZENWALLE BRASSERIE CEMETERY (1)
__________________________________________________________
120358 Private BOUCHARD 22nd Bn. Canadian Infantry


Belgium: West-Vlaanderen ESSEX FARM CEMETERY (4)
________________________________________________
26315 Private DAVIES 17th Bn. Royal Welsh Fusiliers
25334 Corporal HILL 17th Bn. Royal Welsh Fusiliers
25514 Private WILLIAM PARSONS 17th Bn. Royal Welsh Fusiliers
2828 Private ROBERTS 2nd/6th Bn. Royal Welsh Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen LA LAITERIE MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________________
18066 Private SLACK 9th Bn. Cheshire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (4)
___________________________________________________________
219158 Private BURTON 87th Bn. Canadian Infantry
415032 Private ARCHIBALD CURRIE 25th Bn. Canadian Infantry
16203 Private HALPIN 1st Bn. Royal Irish Fusiliers
153314 Private JAMES TOWERS 43rd Bn. Canadian Infantry


Belgium: West-Vlaanderen LOKER CHURCHYARD (1)
_____________________________________________
3273 Rifleman ROBERT GEORGE GRAY 1st/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)


Belgium: West-Vlaanderen RAILWAY DUGOUTS BURIAL GROUND (TRANSPORT FARM) (2)
___________________________________________________________________________
554 Private WILLIAM MATTHEWS 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment
12335 Private SHEA 1st Bn. Royal Irish Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen RENINGHELST NEW MILITARY CEMETERY (2)
______________________________________________________________
102211 Private HERBERT ARTER 4th Bn. Canadian Pioneers
294 Driver WALTER GEORGE BIRKETT 2nd Div. Ammunition Col. Canadian Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen RIDGE WOOD MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
126953 Private BERRY 46th Bn. Canadian Infantry


Belgium: West-Vlaanderen SPOILBANK CEMETERY (1)
_______________________________________________
504660 Corporal MacIVER 12th Field Coy. Canadian Engineers


Belgium: West-Vlaanderen VLAMERTINGHE MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________________
2551 Private CHARLIE QUARTLY 16th Bn. Middlesex Regiment


Belgium: West-Vlaanderen YPRES (MENIN GATE) MEMORIAL (2)
________________________________________________________
19736 Private JAMES BESANT 1st Bn. Somerset Light Infantry
20604 Private REGINALD SEYMOUR CREES 1st Bn. Somerset Light Infantry


Belgium: West-Vlaanderen ZANTVOORDE BRITISH CEMETERY (1)
________________________________________________________
2902 Private CORBALLY 1st Bn. Royal Irish Fusiliers


Bermuda: CALVARY (PROSPECT) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
_______________________________________________________
660988 Private BLOUIN 163rd Bn. Canadian Infantry


Canada: Ontario NORTH BAY (ST. MARY'S) CEMETERY (1)
___________________________________________________
648669 Private JOHN NOLAN 159th Bn. Canadian Infantry


China, (including Hong Kong): HONG KONG HINDU AND SIKH CREMATION MEMORIAL (1)
_____________________________________________________________________________
1798 Gunner ARJAN SINGH Royal Garrison Artillery, Indian Army


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (5)
___________________________________________________________
13437 Private BOWEN 9th Bn. Royal Welsh Fusiliers
17832 Private HAMILTON 32nd Bn. Royal Fusiliers
5463 Rifleman JOHN O'HARA 14th Bn. Royal Irish Rifles
14947 Private PAXFORD 10th Bn. Royal Warwickshire Regiment
C/12487 Rifleman WALTER TURNBULL 21st Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Nord CAUDRY OLD COMMUNAL CEMETERY (1)
_____________________________________________
G/9869 Private CHESHIRE 6th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)


France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (1)
____________________________________________________________
2880 Private WALKER 1st/7th Bn. Gordon Highlanders


France: Nord ERQUINGHEM-LYS CHURCHYARD EXTENSION (1)
____________________________________________________
4407 Private WILFRED BRIGGS 1st/7th Bn Northumberland Fusiliers


France: Nord HAZEBROUCK COMMUNAL CEMETERY (1)
_____________________________________________
2063 Driver DE FEHR 1st Reserve Park Canadian Army Service Corps


France: Nord PONT-DU-HEM MILITARY CEMETERY, LA GORGUE (2)
_________________________________________________________
5779 Private BOWERS 2nd/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
3752 Private ROSE 2nd/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Nord ST. SOUPLET BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________
4554 Rifleman LYNCH 5th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


France: Nord TROIS ARBRES CEMETERY, STEENWERCK (1)
__________________________________________________
19532 Private THOMAS KING 16th Bn. Royal Scots


France: Pas de Calais ARRAS MEMORIAL (3)
________________________________________
23687 Private WARWICK HOWE 13th Bn. Yorkshire Regiment
4844 Private GORDON ROBERT MOON 2nd/24th Bn. London Regiment
10481 Lance Corporal RALPH WINGROVE 5th Bn. Royal Berkshire Regiment


France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
8072 Private PARKER 2nd/14th Bn. London Regiment (London Scottish)


France: Pas de Calais AVESNES-LE-COMTE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
______________________________________________________________________
3/7915 Lance Corporal CHRISTOPHER WILLIAM STOCKTON 6th Bn. Yorkshire Regiment


France: Pas de Calais BETHUNE TOWN CEMETERY (1)
_______________________________________________
29803 Private CHARLES KITCHEN 1st Bn. Worcestershire Regiment


France: Pas de Calais BOIS-CARRE MILITARY CEMETERY, HAISNES (1)
_______________________________________________________________
43279 Private WILLIAM RUSSELL 17th Bn. Highland Light Infantry


France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (5)
___________________________________________________
26493 Private BRAND 2nd Bn. Suffolk Regiment
1720 Corporal FRANK GORDON ENSOR "B" Bty. 80th Bde. Royal Field Artillery
6467 Sapper JOHN PEARCE JONES 4th Field Coy. Australian Engineers
136118 Private WILLIAM FREDRICK PORTEOUS 1st Canadian Mounted Rifles Battalion
5228 Private TIMBRELL 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Pas de Calais BULLY-GRENAY COMMUNAL CEMETERY, BRITISH EXTENSION (2)
___________________________________________________________________________
11039 Private TWYFORD 13th Bn. East Surrey Regiment
13384 Private WOOLLARD 13th Bn. East Surrey Regiment


France: Pas de Calais CABARET-ROUGE BRITISH CEMETERY, SOUCHEZ (1)
_________________________________________________________________
S/12758 Rifleman WALTER ROBERT BLOOMFIELD 2nd Bn. Rifle Brigade


France: Pas de Calais CALAIS SOUTHERN CEMETERY (1)
__________________________________________________
122973 Corporal WILLIAM JAMES CUNNINGHAM 9th Labour Bn. Royal Engineers


France: Pas de Calais CAMBRIN CHURCHYARD EXTENSION (13)
_______________________________________________________
25062 Private DOWD 2nd Bn. Lancashire Fusiliers
81079 Sapper GODSON 206th Field Coy. Royal Engineers
27305 Private FRED GRUNDY 15th Bn. Lancashire Fusiliers
10877 Private JAMES HOLDEN 15th Bn. Lancashire Fusiliers
10889 Serjeant THOMAS JOHNSON 15th Bn. Lancashire Fusiliers
12593 Private ELIJAH JOLLEY 1st Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
26147 Private KITSON 1st Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
10084 Private LYNCH 15th Bn. Lancashire Fusiliers
16/858 Lance Corporal MOFFITT 16th Bn. Northumberland Fusiliers
11780 Private ROWLANDS 9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
18019 Private JOHN ROYLES 15th Bn. Lancashire Fusiliers
9090 Lance Corporal ARTHUR WAITE 2nd Bn. Manchester Regiment
27441 Lance Corporal WHALLEY 15th Bn. Lancashire Fusiliers


France: Pas de Calais CHOCQUES MILITARY CEMETERY (3)
____________________________________________________
19333 Private COWANS 16th Bn. Northumberland Fusiliers
43365 Private PERCY HEGGIE 17th Bn. Highland Light Infantry
6392 Private THOMAS WILLIAM WARD 8th Bn. Northumberland Fusiliers


France: Pas de Calais COUIN BRITISH CEMETERY (4)
________________________________________________
177786 Pioneer FREDERICK BRAMWELL 1st Bn. Special Bde. Royal Engineers
2192 Private CROOTE 1st Bn. Cambridgeshire Regiment
20252 Private WILLIAM JAMES MAY 1st Bn. King's Shropshire Light Infantry
17217 Private PAYNE 1st Bn. King's Shropshire Light Infantry


France: Pas de Calais ECOIVRES MILITARY CEMETERY, MONT-ST. ELOI (2)
___________________________________________________________________
2136 Corporal FRANK JOHN BUMBY "B" Coy.and 1/19th Bn. London Regiment
4290 Private CHARLES STANLEY SIGN 2nd/20th Bn. London Regiment


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (11)
____________________________________________________
3519 Private FRANCIS BENJAMIN ARNOLD 6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
24917 Private HENRY SAMUEL AYTON 1st Bn. Northamptonshire Regiment
Second Lieutenant HUGH St. PIERRE BUNBURY 90th Bde. Royal Field Artillery
5547 Private FREDERICK JAMES CURTIS 15th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
26314 Private GALLAGHER 2nd Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
10556 Private HAROLD HULME 8th Bn. Royal Fusiliers
4860 Corporal JOHN JACK Royal Army Medical Corps
2549 Private PATRICK JOSEPH MALONE 1st Bn. Australian Pioneers
10335 Private DOUGALD GRAHAM MURPHY 2nd Bn. Argyll and Sutherland Highlanders
3911 Private NORMAN EDWARD SELLERS 49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5036 Lance Corporal HARRY STALLARD 1st/4th Bn. Royal Berkshire Regiment


France: Pas de Calais FAUBOURG D'AMIENS CEMETERY, ARRAS (1)
___________________________________________________________
25367 Private FRED CLAYTON 2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Pas de Calais FILLIEVRES BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________________
19069 Private GEORGE WATKINSON 1st/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment


France: Pas de Calais FONCQUEVILLERS MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________________
134825 Sapper ALBERT EDWARD WINTER 93rd Field Coy. Royal Engineers


France: Pas de Calais GOMIECOURT SOUTH CEMETERY (2)
___________________________________________________
R/8339 Lance Corporal THOMPSON 13th Bn. King's Royal Rifle Corps
16630 Private WHITE 5th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)


France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (2)
__________________________________________________________________
3159 Private GEORGE CULVERWELL KEEN 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2647 Private GEORGE HENRY MORPHETT 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais LOOS MEMORIAL (30)
________________________________________
Z/1998 Lance Serjeant WILLIAM BATE 2nd Bn. Rifle Brigade
S/15428 Rifleman THOMAS BONE 2nd Bn. Rifle Brigade
Z/388 Lance Corporal HAROLD BOSCOW 2nd Bn. Rifle Brigade
3284 Corporal JOHN ALEXANDER COLE "C" Coy. 2nd Bn. Rifle Brigade
S/14687 Rifleman ARTHUR COX 2nd Bn. Rifle Brigade
3453 Serjeant JOHN DENNIS 2nd Bn. Rifle Brigade
Second Lieutenant MAURICE FRISCH 5th Bn. attd. 2nd Bn. Rifle Brigade
S/15418 Rifleman GEORGE CHARLES FURNELL 2nd Bn. Rifle Brigade
5565 Rifleman ERNEST HAPTED 2nd Bn. Rifle Brigade
3539 Lance Serjeant CHARLES JOHN HARDING 2nd Bn. Rifle Brigade
S/9300 Lance Corporal WILLIAM GEORGE HUTCHINS (M M) 2nd Bn. Rifle Brigade
3522 Lance Corporal JOHN GORDON STEWART HUTCHINSON 2nd Bn. Rifle Brigade
S/12806 Rifleman EDWARD LEACH 2nd Bn. Rifle Brigade
S/7441 Rifleman ERNEST EDWARD LYONS 2nd Bn. Rifle Brigade
S/14932 Rifleman JOHN RICHARD MARA 2nd Bn. Rifle Brigade
S/15874 Rifleman ALFRED MARTIN 2nd Bn. Rifle Brigade
Z/1156 Lance Corporal ARTHUR MEEK 2nd Bn. Rifle Brigade
4271 Lance Corporal FREDERICK JOSEPH MOORE 2nd Bn. Rifle Brigade
S/15858 Rifleman THOMAS EDWARD NORRIS 2nd Bn. Rifle Brigade
Z/76 Rifleman EDWIN NUTTER 2nd Bn. Rifle Brigade
S/13117 Rifleman HAROLD PALING 2nd Bn. Rifle Brigade
S/15846 Rifleman ALEXANDER PRATER 2nd Bn. Rifle Brigade
S/15533 Rifleman HENRY ROBERT RAYNHAM 2nd Bn. Rifle Brigade
S/6673 Rifleman HERBERT GEORGE ROBERTS 2nd Bn. Rifle Brigade
6325 Rifleman HAROLD MARK SAVAGE 2nd Bn. Rifle Brigade
5769 Private CHARLES HENRY SCOTT 2nd/4th Bn. Royal Berkshire Regiment
S/14316 Rifleman HENRY JOSEPH WEBB 2nd Bn. Rifle Brigade
Lieutenant RICHARD HERSCHEL WHATELY 5th Bn. attd. 2nd Bn. Rifle Brigade
S/13449 Rifleman ERNEST JOHN WHITE 2nd Bn. Rifle Brigade
6/417 Rifleman WILLIAM ALFRED WILKINSON 2nd Bn. Rifle Brigade


France: Pas de Calais LOUEZ MILITARY CEMETERY, DUISANS (2)
__________________________________________________________
5108 Drummer WRIGHT DUNGATE 2nd/24th Bn. London Regiment
3873 Private WALTER CHARLES PAYNE 2nd/24th Bn. London Regiment


France: Pas de Calais MAROC BRITISH CEMETERY, GRENAY (2)
________________________________________________________
29783 Lance Corporal DEVEREUX 13th Bn. Yorkshire Regiment
29483 Private DREDGE 13th Rn. Yorkshire Regiment


France: Pas de Calais MAROEUIL BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________________
6998 Private PARK "B" Coy. 2nd/14th Bn. London Regiment (London Scottish)


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (4)
_________________________________________________________________
13395 Serjeant CHRISTIAN 7th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
24087 Private DUFFY 7th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
26023 Private PARKES 17th Bn. Welsh Regiment
25189 Private WILLIAM JOHN TOBIN 17th Bn. Welsh Regiment


France: Pas de Calais QUEENS CEMETERY, BUCQUOY (1)
__________________________________________________
235022 Private TAYLOR 12th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Pas de Calais RUE-DU-BACQUEROT NO.1 MILITARY CEMETERY, LAVENTIE (1)
___________________________________________________________________________
6280 Private PRINCE 2nd/5th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Pas de Calais SERRE ROAD CEMETERY No.1 (1)
__________________________________________________
888 Private HANSEN 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais TRANCHEE DE MECKNES CEMETERY, AIX-NOULETTE (1)
____________________________________________________________________
PO/854(S) Private McQUILKEN 2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry


France: Pas de Calais VERMELLES BRITISH CEMETERY (12)
_____________________________________________________
19650 Private CLARK 24th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
S/9725 Rifleman ALFRED CHARLES CORDELL 2nd Bn. Rifle Brigade
S/11391 Rifleman EDWIN DAWSON "B" Coy. 2nd Bn. Rifle Brigade
9191 Lance Corporal HARVEY 2nd Bn. Devonshire Regiment
35344 Private THOMAS RICHARDSON 24th Bde. Machine Gun Corps
S/15439 Rifleman FRANK GEORGE STEVENSON 2nd Bn. Rifle Brigade
23090 Private FRED STANLEY TUXWORTH 2nd Bn. Lincolnshire Regiment
6/146 Rifleman BERTRAM CHARLES USEDON 2nd Bn. Rifle Brigade
S/13207 Rifleman WESTON 2nd Bn. Rifle Brigade
Second Lieutenant ARTHUR STAFFORD WILSON 2nd Bn. Rifle Brigade
22740 Private HERBERT SAMUEL WRAY 2nd Bn. Lincolnshire Regiment
19611 Lance Corporal YOUNG 24th Coy. Machine Gun Corps


France: Pas de Calais VIS-EN-ARTOIS MEMORIAL (1)
________________________________________________
633170 Serjeant JOSEPH SHEPHERD 1st/20th Bn. London Regiment


France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (3)
____________________________________________________
8231 Lance Corporal ALEXANDER L. BEATTIE 2nd Bn. Argyll and Sutherland Highlanders
S/15375 Rifleman ERNEST SYDNEY JACKSON 3rd Bn. Rifle Brigade
2671 Private MOLDE 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais ZOUAVE VALLEY CEMETERY, SOUCHEZ (1)
_________________________________________________________
1334 Private NOBLE 3rd Regt. South African Infantry


France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (2)
__________________________________________________________________
5478 Private INGLE 1st/1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
5977 Gunner JOHN MOFFAT WALLACE "A" Bty. Royal Canadian Horse Artillery


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY, ROUEN (7)
____________________________________________________
139425 Sapper HIGGINBOTTOM 178th Tunnelling Coy. Royal Engineers
25135 Private HITCHCOCK 1st Bn. Gloucestershire Regiment
13644 Private JAMES KIRKWOOD "C" Coy. 7th Bn. Cameron Highlanders
5134 Private LEARY 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
28554 Private ROBERT McGHIE 2nd Bn. Highland Light Infantry
3908 Private JOHN SINCLAIR 46th Australian Infantry, A.I.F.
Captain JOHN MAITLAND STENHOUSE (M C) Royal Army Medical Corps


France: Somme A.I.F. BURIAL GROUND, FLERS (1)
_____________________________________________
28224 Private CECIL EDON 17th Bn West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY (5)
_____________________________________________
19160 Private CHARLES BAKER 8th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
3/7040 Private FRED BROYD 2nd Bn. Suffolk Regiment
35434 Private EVAN DAVID DAVIES 10th Bn. Royal Welsh Fusiliers
G/1858 Corporal HALEY 9th Bn. East Surrey Regiment
21578 Lance Corporal ROBERT JOHN GORDON HUGHES 10th Bn. Royal Welsh Fusiliers


France: Somme ALBERT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________
79438 Private WILLIAM GORDON HUGHES 42nd Field Amb. Royal Army Medical Corps


France: Somme AUCHONVILLERS MILITARY CEMETERY (3)
_________________________________________________
18257 Private DODD 1st Bn. King's Shropshire Light Infantry
16179 Private HOLLINGSWORTH 9th Bn. Suffolk Regiment
4872 Corporal JOE SHARPLES 147th Bty. Royal Field Artillery


France: Somme AVELUY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
____________________________________________________
1235 Sapper KENNARD 1st/2nd (South Midland) Field Coy. Royal Engineers
4535 Private CHARLES HENRY WARBOYS 26th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme AVELUY WOOD CEMETERY, (LANCASHIRE DUMP), MESNIL-MARTINSART (1)
____________________________________________________________________________
28104 Private NUTTALL 11th Bn. Lancashire Fusiliers


France: Somme BAPAUME POST MILITARY CEMETERY, ALBERT (1)
________________________________________________________
1027 Serjeant DEWSBERY 242nd (South Midland) Bde. Royal Field Artillery


France: Somme BECOURT MILITARY CEMETERY, BECORDEL-BECOURT (3)
_____________________________________________________________
4324 Driver BRENNAN 3rd A.F.A. Bde. Australian Field Artillery
13013 Rifleman BERTIE VICTOR MOORE 2nd Bn. King's Royal Rifle Corps
1706 Driver PERKINS 3rd A.F.A. Bde. Australian Field Artillery


France: Somme BERNAFAY WOOD BRITISH CEMETERY, MONTAUBAN (3)
___________________________________________________________
Second Lieutenant DAVIES 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
Second Lieutenant HUBERT DUNBAVAND Royal Engineers
40037 Bombardier WALTER WILLOUGHBY HAYWARD "A" Bty. 109th Bde. Royal Field Artillery


France: Somme BLIGHTY VALLEY CEMETERY, AUTHUILLE WOOD (4)
_________________________________________________________
16483 Private BARDSLEY "A" Coy. 11th Bn. Cheshire Regiment
19237 Private CLARKSON 10th Bn. South Wales Borderers
9204 Private JOYCE 6th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)
35260 Private WHITE 10th Bn. Cheshire Regiment


France: Somme BOUZINCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
_________________________________________________________
2062 Private HANCOX 1st/7th Bn. Worcestershire Regiment
1855 Private ARCHIBALD FREDERICK JAY 1st/7th Bn. Worcestershire Regiment
2808 Private TYLER 1st/7th Bn. Worcestershire Regiment


France: Somme CARNOY MILITARY CEMETERY (2)
__________________________________________
Captain GUY WOLLASTON BARTHOLOMEW 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
M2/150571 Private GRAHAM 335th Mechanical Transport Coy. Army Service Corps


France: Somme CATERPILLAR VALLEY CEMETERY, LONGUEVAL (4)
________________________________________________________
281709 Private BRADFORTH 4th Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
8174 Corporal HIBBERD (M M) 1st Bn. Gloucestershire Regiment
9767 Private MITCHELL 1st Bn. Gloucestershire Regiment
R/19431 Rifleman ERNEST DAVID OVERTON 16th Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Somme CONTALMAISON CHATEAU CEMETERY (3)
_______________________________________________
2264 Driver ARMSTRONG "C" Bty. 250th Bde. Royal Field Artillery
S/4723 Lance Corporal WILLIAM DUNNE 9th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
2361 Gunner HARRY HOWSTAN "C" Bty. 250th Bde. Royal Field Artillery


France: Somme CORBIE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (15)
_____________________________________________________
4997 Private ADAMS 18th Bn. Highland Light Infantry
10781 Private FRANK GREENWOOD 106th Coy. Machine Gun Corps
1010 Private WILLIAM LUKE HALL 8th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
16038 Private MICHAEL KELLEHER 18th Bn. Lancashire Fusiliers
5134 Company Serjeant Major FRANCIS EUGENE KERRIGAN (M M) 2nd Bn. Leinster Regiment
22597 Private JAMES McCASH "Y" Coy. 17th Bn. Royal Scots
3265 Rifleman PEARSON 9th Bn. Rifle Brigade
104634 Gunner ROBINSON 3rd Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
3067 Private WILLIAM ROCHE 2nd Bn. Leinster Regiment
Lieutenant EDWARD MELLAND SCHILL 17th Bn. Lancashire Fusiliers
13978 Private SHAW 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
R/10979 Rifleman TABBENOR 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
11583 Private WEBB 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
Z/2166 Rifleman GEORGE WILKINSON 3rd Bn. Rifle Brigade
14228 Rifleman JOHN HERBERT WILSHIRE 8th Bn. Rifle Brigade


France: Somme DANTZIG ALLEY BRITISH CEMETERY, MAMETZ (5)
________________________________________________________
R/11588 Rifleman ALLPORT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
Lieutenant BLACK 7th Bn. Border Regiment
5712 Private HASTINGS 2nd Bn. Worcestershire Regiment
6341 Driver HUNT "C" Bty. 156th Bde. Royal Field Artillery
17471 Private JAMES TRAYNOR 11th Bn. Durham Light Infantry


France: Somme DAOURS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
____________________________________________________
3/3547 Private JOSEPH BORLAND 1st Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
16053 Private THOMPSON 12th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Somme DARTMOOR CEMETERY, BECORDEL-BECOURT (3)
_____________________________________________________
37226 Gunner HARRIS "B" Bty. 162nd Bde. Royal Field Artillery
Major JOHNSTON "C" Bty. 162nd Bde. Royal Field Artillery
83024 Corporal TOOTH (M M) "B" Bty. 162nd Bde. Royal Field Artillery


France: Somme DELVILLE WOOD CEMETERY, LONGUEVAL (12)
____________________________________________________
7155 Private APPLETON 10th Bn. Durham Light Infantry
B/2415 Rifleman WALTER BARNES 7th Bn. Rifle Brigade
C/1578 Rifleman THOMAS SAMUEL BRADLEY 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
1547 Private BROWN 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry
Second Lieutenant ALAN CROUCH Rifle Brigade
R/21052 Rifleman DAWSON 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
C/1527 Rifleman HAW 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/19429 Rifleman HENRY DUNN HOGG 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
C/1160 Rifleman MASTERS 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
C/627 Corporal WILLIAM ARTHUR PEARCE "A" Coy. 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
14031 Private PRESCOTT 17th Bn. Lancashire Fusiliers
R/7425 Rifleman WOOD 7th Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY (2)
_______________________________________________
Captain THOMAS CAMERON HOUSTON Royal Army Medical Corps
8907 Serjeant HENRY O'GRADY (M M) 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (16)
__________________________________________________________
Captain REGINALD SAMUEL DAW "B" Coy. 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
15661 Lance Corporal FREEAR 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
A/3109 Corporal JENNINGS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
96236 Serjeant JOHN McCARTHY 222nd Field Coy. Royal Engineers
R/6779 Rifleman PAGE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/15597 Rifleman PAYNE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
10088 Lance Corporal PERCY EDWARD PERKINS 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
Lieutenant SIDNEY O'CARROL SMITH 9th Bn. Rifle Brigade
17866 Private SPRAGG 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
S/15460 Rifleman STEED 8th Bn. Rifle Brigade
R/16740 Rifleman TIMMS 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
5767 Rifleman ARTHUR TUCKER 8th Bn. Rifle Brigade
17851 Private TURNER 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/20313 Rifleman ARTHUR WEST 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
C/500 Serjeant WILLIAMS 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
Second Lieutenant CHARLES HARALD WOOD 8th Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Somme DIVE COPSE BRITISH CEMETERY, SAILLY-LE-SEC (3)
____________________________________________________________
32767 Private NORMAN JAMES 12th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
17/530 Corporal FRED ROBINSON 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
Lieutenant FRANCIS GEORGE DUNCAN STONEY 204th Coy. Royal Engineers


France: Somme EUSTON ROAD CEMETERY, COLINCAMPS (2)
__________________________________________________
26964 Private GROSE 10th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
6571 Private MOULDING 1st/8th Bn. Middlesex Regiment


France: Somme FLATIRON COPSE CEMETERY, MAMETZ (17)
__________________________________________________
Second Lieutenant WILLIAM FREDERICK ADAM 7th Bn. attd. 5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
24523 Private BEGG 18th Bn. Highland Light Infantry
690 Staff Serjeant COLLIER Army Ordnance Corps
26605 Private COLLINS 18th Bn. Highland Light Infantry
21508 Corporal WILLIAM JOHN DAVIES 2nd Bn. Welsh Regiment
27819 Private JOHN DONALD 106th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)
16058 Serjeant HAGUE "C" Bty. 73rd Bde. Royal Field Artillery
14755 Private HANNIGAN 18th Bn. Highland Light Infantry
7896 Serjeant DAVID SCOTT HOGG "C" Bty. 73rd Bde. Royal Field Artillery
9139 Serjeant LOWES "C" Bty. 73rd Bde. Royal Field Artillery
Second Lieutenant MacRAE 4th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
28406 Private McNAMARA 18th Bn. Highland Light Infantry
25603 Private JOHN NEILSON 18th Bn. Highland Light Infantry
11836 Gunner PHILLIPS "C" Bty. 73rd Bde. Royal Field Artillery
Second Lieutenant ROBERT ANDERSON RIDDELL 5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
30215 Lance Corporal JOHN TASSIE 18th Bn. Highland Light Infantry
18330 Serjeant WHITE "C" Bty. 73rd Bde. Royal Field Artillery


France: Somme FORCEVILLE COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (2)
____________________________________________________________
21558 Lance Corporal COLIN BLANDFORD 1st Bn. Somerset Light Infantry
3538 Air Mechanic 1st Class WARMINGER 70th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Somme FRANVILLERS COMMUNAL CEMETERY (1)
_______________________________________________
1722 Private BERTRAM FRASER MURRAY 2nd Div. Train Canadian Army Service Corps


France: Somme GEZAINCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_________________________________________________________
1610 Private LAURENCE ABBEY 17th Bn. Royal Fusiliers


France: Somme GUILLEMONT ROAD CEMETERY, GUILLEMONT (3)
______________________________________________________
Lieutenant LEWIS HAROLD BARNARD 23rd Bn. Manchester Regiment
17/425 Corporal HEALEY 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
19154 Private ADDLEBERT YARE 19th Bn. Northumberland Fusiliers


France: Somme HALLENCOURT COMMUNAL CEMETERY (1)
_______________________________________________
24/2008 Private FRANK HUGHES 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.


France: Somme HEILLY STATION CEMETERY, MERICOURT-L'ABBE (14)
____________________________________________________________
3801 Private BIRD 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
69927 Sapper JAMES EDWARD BURRETT 62nd Field Coy. Royal Engineers
10984 Lance Corporal CORCORAN 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
2248 Private FILER 20th Bn. Royal Fusiliers
7683 Private HERALD 5th Bn. Middlesex Regiment
S/10953 Corporal HUNT 8th Bn. Rifle Brigade
22308 Private WILLIAM LISNEY (M M) 1st Bn. Gloucestershire Regiment
R/19265 Rifleman WILLIAM ALFRED LOWER 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
46455 Private THOMAS WILLIAM RAWLINGS 100th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
C/1252 Lance Corporal REESE 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/18738 Rifleman HENRY LAURENCE BRANSCOMB STOWELL 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/6839 Rifleman THOMAS THORP 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
Second Lieutenant THOMAS NORBURY WILMOT (M C) 2nd Bn. Worcestershire Regiment
62513 Bombardier WRIGLEY "C" Bty. 71st Bde. Royal Field Artillery


France: Somme LA NEUVILLE BRITISH CEMETERY, CORBIE (6)
______________________________________________________
23287 Private HICKMAN 15th Bn. Cheshire Regiment
191119 Private FREDERICK WILKINSON JUDSON 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
39135 Private PHILIP OWENS 10th Bn. Royal Welsh Fusiliers
S/12849 Private WATT 1st Bn. Gordon Highlanders
3683 Lance Corporal WILLSON 9th Bn. Royal Sussex Regiment
21/187 Private WOOD 19th Bn. Durham Light Infantry


France: Somme LONDON CEMETERY AND EXTENSION, LONGUEVAL (2)
__________________________________________________________
9720 Lance Corporal JOHN HENRY BUTLIN 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
7456 Lance Corporal ERNEST DALTON 7th Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Somme LONSDALE CEMETERY, AUTHUILLE (8)
______________________________________________
4724 Private ALBERT BROWNBILL 6th Bn. Manchester Regiment
6821 Private FLOOD Machine Gun Corps (Infantry)
6822 Private GREGORY 74th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
15351 Corporal HARTLEY 74th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
39190 Private EDWARD LEWIS 1st Bn. Royal Welsh Fusiliers
28530 Private MAXIM 11th Bn. Lancashire Fusiliers
3020 Private HARRY SHAW 1st/5th Bn. attd. 8th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
2960 Private WALKER 1st/4th Bn. Royal Berkshire Regiment


France: Somme MESNIL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________
RMA/13227 Gunner GEORGE PITT Howitzer Bde Royal Marine Artillery


France: Somme MILLENCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_________________________________________________________
S/9714 Private HERBERT ADKINS 9th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
33062 Private STURGE 2nd Bn. Welsh Regiment


France: Somme OVILLERS MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________
1426 Serjeant JEYNES 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Somme PEAKE WOOD CEMETERY, FRICOURT (2)
_______________________________________________
Captain WALSHE (M C) 3rd Bn. South Wales Borderers
1519 Driver WARNEFORD 3rd (Northumbrian) Bty. Royal Field Artillery


France: Somme PERONNE ROAD CEMETERY, MARICOURT (2)
__________________________________________________
31446 Private LOWE 15th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
Lieutenant STEAD 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Somme POZIERES BRITISH CEMETERY, OVILLERS-LA BOISSELLE (4)
__________________________________________________________________
10536 Private CAVE Machine Gun Corps (Infantry)
3811 Sapper WILLIAM HUNTLEY 6th Field Coy. Australian Engineers
581 Sergeant REGINALD WALTER JAMES 19th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6107 Private ALBERT OWEN PERKIN 1st/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


France: Somme PUCHEVILLERS BRITISH CEMETERY (17)
________________________________________________
2112 Private ARCHIBALD ANDERSON 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
18945 Private BOWERS 1st Bn. King's Shropshire Light Infantry
2807 Private FRANK BROWN 10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
Second Lieutenant HERBERT WALTER CROWLE 10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4104 Private FREDERICK PATRICK EABON 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
25641 Private ALBERT CHARLES EVERITT 8th Bn. Bedfordshire Regiment
12191 Gunner GEORGE WILLIAM GRIBBLE 20th Bty. 22nd Bde. Australian Field Artillery
11932 Private CLAUDE GUTTERSON 22nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
920 Sergeant FRANK MARTIN 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4718 Private MEAD 4th Bn. Gloucestershire Regiment
22417 Private THOMAS POLLARD 1st Bn. Somerset Light Infantry
19569 Private CHARLES PROWETT 1st Bn Wiltshire Regiment
67019 Sapper MARK RIPLEY 130th Field Coy. Royal Engineers
3915 Private WILLIAM JOHN ROBINS 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
S/11834 Private PETER WEIR 1st Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
27440 Private HARRY WESTWOOD 3rd Bn. Worcestershire Regiment
4573 Private JOHN LLOYD WILLIAMS 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme QUARRY CEMETERY, MONTAUBAN (2)
____________________________________________
14426 Private JACKSON 11th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
17/1353 Corporal GEORGE NOWLAND 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Somme SERRE ROAD CEMETERY No.2 (12)
___________________________________________
1676 Private ROBERT MARSHALL BAIN 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
21572 Lance Corporal ARTHUR WILLIAM JOSEPH BARRELL 1st Bn Somerset Light Infantry
2458 Private BUCK 26th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3382 Corporal DANIEL FRANCIS CRONIN 26th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
R/19830 Rifleman FREDERICK ARCHIBALD CUTTER 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
866 Private EDWARDS 26th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
8544 Serjeant JOHN GRIFFIN "D" Coy. 3rd Bn. Worcestershire Regiment
2008 Private MYERS 26th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
486 Corporal ROBERT WOODWARD PORTER 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
21559 Private JOHN TAYLOR 6th Bn. Somerset Light Infantry
22341 Private LESLIE VICTOR TURTELL 1st Bn Wiltshire Regiment
26252 Private CECIL HENRY WARN "D" Coy. 1st Bn. Gloucestershire Regiment


France: Somme ST. PIERRE CEMETERY, AMIENS (2)
_____________________________________________
10744 Company Serjeant Major JAMES BRUCE (D C M) 1st Bn. Gordon Highlanders
R/5418 Rifleman RICHARD HUGH JEFFREYS 11th Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Somme SUNKEN ROAD CEMETERY, CONTALMAISON (1)
____________________________________________________
4134 Private HARTNETT 19th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (131)
_____________________________________
4716 Private TORRANCE AIRLIE 18th Bn. Highland Light Infantry
19315 Private HENRY ASCROFT 17th Bn. Lancashire Fusiliers
23040 Private ALBERT ASHTON 2nd Bn. Welsh Regiment
67042 Sapper AYSHFORD 130th Field Coy. Royal Engineers
PS/7840 Private ROBERT BANNISTER 20th Bn. Royal Fusiliers
22146 Private THOMAS BANNON 1st Bn Wiltshire Regiment
R/14253 Rifleman EDWARD BARKER (M M) 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
35514 Private JOHN BEECH 13th Bn. Cheshire Regiment
32400 Private BENJAMIN BELL 17th Bn. Lancashire Fusiliers
3017 Serjeant FREDERICK BOOKER 44th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
2137 Private PERCY BOWYER "D" Coy. 1st Bn. Gloucestershire Regiment
S/16012 Rifleman WILLIAM JAMES BRADLEY 12th Bn. Rifle Brigade
9026 Private WILLIAM BRANSON 2nd Bn. Worcestershire Regiment
3977 Private GEORGE BRIDLE 10th Bn. London Regiment
17/601 Serjeant SIDNEY BROCKBANK 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
3188 Private MILAN BROOKS 1st Bn. Gloucestershire Regiment
11135 Corporal RAYMOND P. BROWN 1st Bn. Gloucestershire Regiment
18550 Private JOSEPH BULLOCK 1st Bn Wiltshire Regiment
Second Lieutenant ERIC BUTLER 1st Bn Wiltshire Regiment
9603 Serjeant JAMES WILLIAM CHENERY 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
4899 Private THOMAS CLARK 20th Bn. Royal Fusiliers
10171 Private TIMOTHY CLIFFORD 2nd Bn. Leinster Regiment
10748 Private JOHN ALBERT COCKBURN 106th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
7138 Rifleman WILLIAM JOHN R. COCKS 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
5649 Lance Corporal ALBERT CHARLES COLE 1st/4th Bn. Royal Berkshire Regiment
5111 Private EDWARD JAMES CRAMP 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21580 Private ARTHUR CUNNINGHAM 23rd Bn. Manchester Regiment
7332 Private HARRY CUTTS 2nd Bn. Leinster Regiment
19993 Private HENRY GEORGE DAVEY 7th Bn. Somerset Light Infantry
18822 Private CHARLES DEACON 1st Bn. Gloucestershire Regiment
4191 Private PERCY DEAKIN 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
9620 Lance Corporal JOHN DRISCOLL 6th Bn. South Wales Borderers
6280 Private ALBERT DURRANT 59th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
R/17537 Rifleman WILLIAM EATON 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
14356 Serjeant ALBERT EATOUGH 17th Bn. Lancashire Fusiliers
11578 Corporal HENRY EMPSON 1st Bn Wiltshire Regiment
5/5166 Rifleman THOMAS HENRY ESTALL 7th Bn. Rifle Brigade
23569 Private EVANS 6th Bn. Dorsetshire Regiment
R/18071 Rifleman THOMAS EVANS-DAVIES 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
10089 Private PETER FARRELL 2nd Bn. Leinster Regiment
R/20760 Rifleman JAMES FINCH 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
15498 Private FRED FLEMING 22nd Bn. Manchester Regiment
250649 Private JOHN FRIZZELLE 2nd/6th Bn. attd. 21st Bn. Manchester Regiment
C/3624 Lance Corporal JOHN SIDNEY GAIT 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
17/1018 Lance Serjeant JOSEPH GAVAGHAN 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
21731 Lance Corporal MICHAEL GAVAGHAN 23rd Bn. Manchester Regiment
330325 Private ARCHIBALD GILCHRIST 9th (Glasgow Hdrs) Bn. Highland Light Infantry
4809 Private JOHN G. GILLESPIE 9th (Glasgow Hdrs.) Bn. Highland Light Infantry
Second Lieutenant JAMES HENRY GOULDBY 5th Bn. attd. 7th Bn. Lincolnshire Regiment
11685 Private CHARLES HENRY GOULDER "A" Coy. 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
7209 Private JOSEPH GREALEY 3rd Bn. Worcestershire Regiment
21586 Private JOSEPH GREEN 23rd Bn. Manchester Regiment
R/9409 Rifleman JOSEPH GREENING 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
7880 Private GEORGE GRIMSBY 1st Bn. Gloucestershire Regiment
11403 Private IVOR HERN 1st Bn. South Wales Borderers
R/19636 Rifleman JOHN ERIC HILL 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
5168 Private ENOCH HOLLIS 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
R/15944 Rifleman ERNEST HOLT 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
17/1068 Lance Corporal WILLIAM HORNER 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
34249 Private JOHN WILLIAM HOWELL 23rd Bn. Manchester Regiment
4553 Private WILLIAM HUSKISSON 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry
15569 Private EDWIN HUTCHINSON 17th Bn. Lancashire Fusiliers
R/20764 Rifleman JOHN HYMAS 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
4855 Corporal FREDERICK CHARLES ILOTT 61st Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
9336 Lance Corporal WILLIAM EDWARD ISAAC 2nd Bn. Welsh Regiment
14074 Private ALBERT JAKES 3rd Bn. Worcestershire Regiment
15633 Private ROBERT WILLIAM JONES 17th Bn. Lancashire Fusiliers
3532 Private PATRICK KELLY 2nd Bn. Leinster Regiment
8990 Private WILLIAM KING 4th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
23711 Private ROBERT LANCASTER 2nd Bn. Border Regiment
1076 Private EDGAR LAW 2nd Bn. Leinster Regiment
R/1526 Rifleman JESSE LEWIS 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
15133 Bugler WALTER LOUNTON 8th Bn. Somerset Light Infantry
10141 Lance Corporal JAMES LOWE 3rd Bn. Worcestershire Regiment
33431 Private ENOCH FALSHAW LUPTON 23rd Bn. Manchester Regiment
1601 Private HENRY MARSHALL 1st/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
331949 Private ROBERT MARTIN (4864). 9th (Glasgow Hdrs.) Bn. Highland Light Infantry
10491 Private FRANCIS WILLIAM MASLING 1st Bn Wiltshire Regiment
R/14555 Rifleman ALFRED VICTOR MATHEWS 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/17314 Rifleman THOMAS JOSEPH MAXIM 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
14447 Private PETER McKIE 17th Bn. Lancashire Fusiliers
835 Lance Corporal ALEXANDER MICHIE 8th/10th Bn. Gordon Highlanders
W/487 Private HARRY MIST 13th Bn. Cheshire Regiment
4914 Private THOMAS B. MOODIE 9th (Glasgow Hdrs.) Bn. Highland Light Infantry
15942 Private JAMES GEORGE MORGAN 3rd Bn. Worcestershire Regiment
2805 Private EDWARD O'FLAHERTY 9th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
12275 Private WALTER O'NEILL 8th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
R/6261 Rifleman HERBERT CHARLES PARKER 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
4830 Private ERNEST PARRATT 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
22340 Private JAMES PICKFORD 1st Bn. King's Shropshire Light Infantry
15002 Private WILLIAM JOHN POPE "B" Coy. 8th Bn. South Lancashire Regiment
18162 Private HENRY POWNALL 7th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
39704 Private JOHN PURCELL 1st Bn. Royal Welsh Fusiliers
7863 Lance Corporal JOHN THOMAS REED 20th Bn. Royal Fusiliers
A/2370 Rifleman PERCY RICHARDSON 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
19147 Private CHARLES RICHMOND 17th Bn. Lancashire Fusiliers
17965 Serjeant JOHN WILLIAM RIDALL 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
2175 Private FREDERICK ROACH 1st Bn. Gloucestershire Regiment
S/9072 Private JAMES ROBERTSON 9th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
34421 Private ROBERT RODGERS 23rd Bn. Manchester Regiment
13754 Private WILLIAM JOHN ROGERS 1st Bn. South Wales Borderers
10603 Private PATRICK ROONEY 2nd Bn. Leinster Regiment
17/850 Private JAMES SALLIS 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
13976 Private JOHN WILLIAM SALTER 1st Bn Wiltshire Regiment
Second Lieutenant JOHN EMERTON SANDERS 17th Bn. Lancashire Fusiliers
39483 Private THOMAS ARTHUR SAVORY 2nd Bn. Welsh Regiment
14474 Corporal JAMES SCHOFIELD 17th Bn. Lancashire Fusiliers
2680 Private BENDIGO SELBY 2nd Bn. South Lancashire Regiment
R/10085 Rifleman JACK SECKINGTON SHAW 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
B/2905 Rifleman FRANK SHEPHERD 7th Bn. Rifle Brigade
4871 Private FRANK EDMUND SMITH 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Lieutenant ALBERT CASH STORE 5th Bn. attd. 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
43345 Private WILLIAM VICTOR STRACHAN 2nd Bn. Welsh Regiment
R/20540 Rifleman LEONARD SUTCLIFFE 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
28335 Private HAROLD SYKES 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
23809 Private GEORGE TATTERSALL 3rd Bn. Worcestershire Regiment
30204 Private JAMES THOMSON 18th Bn. Highland Light Infantry
C/1560 Rifleman ALFRED THREADGOLD 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
4640 Private THOMAS URMSTON 1st/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
22459 Private DANIEL VOWLES 6th Bn. Somerset Light Infantry
4886 Private ALBERT WADDUP 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
27667 Private JAMES WALKER 3rd Bn. Worcestershire Regiment
21209 Private JOHN WESTWOOD 24th Bn. Manchester Regiment
27054 Private JAMES WHITEHOUSE 3rd Bn. Worcestershire Regiment
19/35 Private ARTHUR BUCKLEY WILCOCK 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
1860 Private GEORGE HAROLD WILLETTS 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
13735 Private GEORGE EDWARD WILLIAMS 1st Bn. Cheshire Regiment
16435 Private HARRY EDWARD WILLIAMS 7th Bn. Somerset Light Infantry
R/18710 Rifleman FRED EARL WILSON 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
10194 Private FRANCIS JAMES WOOD 20th Bn. Royal Fusiliers
24064 Corporal ALAN ROY YUILL 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (21)
______________________________________________
4088 Private DUNCAN SIMEON BROWN 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1679 Private ANDREW EDMUND CAHALAN 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
302 Private ARCHIBALD CAMPBELL 23rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1035 Private WILLIAM ALBERT COOKE 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4387 Private GEORGE DUNLOP 23rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
544 Private ROBERT HENRY ESSEX 19th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
879 Private ARTHUR WILLIAM FROHLICH 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2386 Private CHARLES HARRIS (M M) 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
359 Private JOHN SINCLAIR HAYBURN 23rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
151 Private ARTHUR HENRY HILL 23rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
362 Private FREDERICK GEORGE HILL 23rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3553 Corporal THOMAS JOHNSTON 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1723 Lance Corporal FRANK LAW 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4433 Private JOHN WILLIAM LUCAS 23rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2708 Private BRADLEY McKAY 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1163 Sergeant THOMAS MURPHY 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
409 Private WILLIAM HORACE GLADSTONE OSBORN 27th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4494 Private JOHN RUSSELL PATTERSON 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1729A Corporal WILLIAM FRANCIS SHEEDY 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1996 Private CHARLES POCOCK SMITH 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1792 Private ANGUS MCSWEEN WHITELAW 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme WARLOY-BAILLON COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (4)
____________________________________________________________
3210A Lance Corporal HENRY JOHN WILLIAM BOSMA 10th Coy. Australian Machine Gun Corps
4976 Private DEACON 8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
2612 Lance Corporal ELSMORE 8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
3342 Private ALFRED REEVES 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Germany: Nordrhein-Westfalen COLOGNE SOUTHERN CEMETERY (1)
__________________________________________________________
2/8290 Private DAVID GAMBLE 1st Bn. Royal Irish Fusiliers


Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (3)
____________________________________________________
57819 Bombardier WALTER BRIDLE "D" Bty. 101st Bde. Royal Field Artillery
6169 Corporal FEARNLY 13th Bn. Manchester Regiment
4618SD Deck Hand NORMAN MACLEAN H.M. Tug C.U.I.I. Royal Naval Reserve


Greece: SARIGOL MILITARY CEMETERY, KRISTON (1)
______________________________________________
13989 Private HAROLD GEORGE FARLEY 8th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (2)
______________________________________
9206 Lance Corporal JOHN GORNALL 1st Bn. South Lancashire Regiment
21110 Serjeant VINSON 1st Garrison Bn Norfolk Regiment


India: DEOLALI GOVERNMENT CEMETERY (1)
______________________________________
T/2013 Private CHARLES ALBERT MARTIN 1st/4th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)


India: JUBBULPORE CANTONMENT CEMETERY (1)
_________________________________________
37081 Gunner NICHOLS Royal Field Artillery


India: KIRKEE 1914-1918 MEMORIAL (1)
____________________________________
998 Gunner CHARLES JAMES BRAGG 228th Bty. 4th Wessex Bde. Royal Field Artillery


India: MEERUT CANTONMENT CEMETERY (1)
_____________________________________
Second Lieutenant ERNEST AUSTEN (D C M) 14th (King's) Hussars


India: WELLINGTON GARRISON CEMETERY (1)
_______________________________________
4135 Lance Corporal SIDNEY ROBERT STEER 2nd/4th Bn. Devonshire Regiment


Iraq: AMARA WAR CEMETERY (5)
____________________________
24459 Gunner BRYAN "B" Bty. 56th Bde. Royal Field Artillery
19250 Private HODGSON (Mentioned in Despatches) 6th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
9222 Driver HODSON 3rd Div. Signal Coy. Royal Engineers
5857 Private HARRY WATSON ROBINSON 1st Bn. Highland Light Infantry
Lieutenant FREDERICK WILLIAM SPROTT Indian Army Reserve of Officers


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (4)
___________________________________________
7801 Air Mechanic 2nd Class HARE 30th Sqdn. (India) Royal Flying Corps
51029 Gunner PARTRIDGE 63rd Bty. Royal Field Artillery
8312 Private SMITH 2nd Bn. Dorsetshire Regiment
240872 Private TROAKE 1st/5th Bn. Somerset Light Infantry


Iraq: BASRA MEMORIAL (12)
_________________________
4755 Sepoy AHMAD HUSAIN 64th Pioneers
1577 Sepoy ASSA RAM 1st Bn. 48th Indian Pioneers
2136 Sepoy BADAL BANG 20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)
19285 Private HERBERT BAILEY 7th Bn. North Staffordshire Regiment
9566 Private CECIL HERBERT FLUX 1st Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
3033 Sepoy HAIDAR KHAN 1st Bn. 56th Punjabi Rifles (Frontier Force)
4126 Artisan LABH SINGH Indian Railway Department
LKO/859 Follower MASUHAR Supply and Transport Corps
2108 Sepoy RAGHUNATH SINGH 64th Pioneers
310 Sepoy RAM SINGH 1st Bn. 76th Punjabis
158 Labourer SALKU SURAYAN 3rd Coy. Indian Labour Corps
LKO/810 Follower SURAK KEWAT Supply and Transport Corps


Iraq: BASRA WAR CEMETERY (2)
____________________________
26251 Private CHORLEY 6th Bn. South Lancashire Regiment
22117 Private MOORE 2nd Bn. Norfolk Regiment


Ireland, Republic of: County Cork CORK (ST. JOSEPH'S) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
G/985 Private FRANCIS N. O'CONNELL (D C M) 9th Bn. East Surrey Regiment


Kenya: NAIROBI BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (4)
______________________________________________
37 Sepoy BHAGAT SINGH 29th Punjabis
3273 Private CECIL GORDON CAVANAGH LAWRENCE 5th South African Horse
1178 Sepoy TEK CHAND 3rd Kashmir Rifles (Raghunath Regiment)
4174 Sepoy YAD RAM 98th Indian Infantry


Kenya: VOI CEMETERY (1)
_______________________
218 Driver MBULAWA South African Native Labour Corps


Malta: PIETA MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________
06630 Private ROBBINS 18th "S" Coy. Army Ordnance Corps


New Zealand: Central Otago District DRYBREAD CEMETERY (1)
_________________________________________________________
32602 Private ROBERT MATTHEW McINTOSH New Zealand Training Unit


Pakistan: KARACHI 1914-1918 WAR MEMORIAL (1)
____________________________________________
1785 Gunner HARRY WILLIAM HOOK 1st/3rd Home Counties Bde. Royal Field Artillery


Pakistan: RAWALPINDI WAR CEMETERY (1)
_____________________________________
593 Rifleman ELDRED HENRY SPENCER QUAIFE 24th Home Counties Bn. Rifle Brigade


Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (3)
________________________________________
437 Sergeant MARTHINUS CHRISTOFFEL DE BEER 1st South African Horse
434 Trooper KRUGER 1st South African Horse
MT/1558 Driver MARSDEN M.T. Coy. South African Service Corps


United Kingdom: Aberdeenshire OLD DEER PARISH CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________
155 Lance Serjeant JOHNSTON 5th Bn. Gordon Highlanders


United Kingdom: Angus MONTROSE (SLEEPYHILLOCK) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
1147 Corporal WILSON Royal Flying Corps


United Kingdom: Ayrshire KILMAURS PARISH CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________
9121 Bugler ROBERT PRESTON 4th Bn. Royal Scots Fusiliers


United Kingdom: Cambridgeshire MELBOURN UNITED REFORMED CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________________
M2/106045 Private WALTER HENRY LEE 400th M.T. Coy. Army Service Corps


United Kingdom: Carmarthenshire LLANGENNECH (ST. CENNYCH) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________________
19769 Private MOORE 10th Bn. York and Lancaster Regiment


United Kingdom: Cheshire ASHTON-UPON-MERSEY (ST. MARTIN) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________________
4899 Private PERCY GRAY 20th Bn. Royal Fusiliers


United Kingdom: Devon STOCKLAND (ST. MICHAEL) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________
16548 Private THORNHILL GOSLING 8th Bn Devonshire Regiment


United Kingdom: Dumfriesshire HODDOM NEW PARISH CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
2267 Private GARTHWAITE Lanarkshire Yeomanry


United Kingdom: Durham CORNFORTH (HOLY TRINITY) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
16254 Private JOHNSON 8th Bn. East Yorkshire Regiment


United Kingdom: Durham STOCKTON-ON-TEES (DURHAM ROAD) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
21665 Private THOMAS BEAN 10th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


United Kingdom: Edinburgh EDINBURGH (SEAFIELD) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
6912 Private ALEXANDER FORBES Depot King's Own Scottish Borderers


United Kingdom: Edinburgh EDINBURGH (WARRISTON) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
Major RAYNER WILLIAM DALE Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Glamorganshire BARRY (MERTHYR DYFAN) BURIAL GROUND (1)
______________________________________________________________________
Wales Z/2836 Signalman LEWIS H.M.S. "Royal Oak." Royal Naval Volunteer Reserve


United Kingdom: Glamorganshire TREORCHY CEMETERY (1)
____________________________________________________
81987 Lance Corporal MORTIMER 201st Field Coy. Royal Engineers


United Kingdom: Glasgow GLASGOW (SANDYMOUNT) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
3/670 Private ALFRED STRATH 1st Bn. Black Watch (Royal Highlanders)


United Kingdom: Gloucestershire CHELTENHAM CEMETERY, PRESTBURY (1)
__________________________________________________________________
4327 Private CLARKE 4th Bn. Gloucestershire Regiment


United Kingdom: Hampshire HASLAR ROYAL NAVAL CEMETERY (1)
_________________________________________________________
Sub-Lieutenant GILBERT STUART HOLBECH H.M.S. " Syria" Royal Naval Reserve


United Kingdom: Kent SHORNCLIFFE MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________
187788 Private WARDLE 90th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Lancashire BLACKPOOL (LAYTON) CEMETERY (2)
__________________________________________________________
3306 Private BRETT 1st/4th Bn. Leicestershire Regiment
1552 Private LAWRENCE ALFRED COTTAM 1st/5th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)


United Kingdom: Lancashire CASTLETON MOOR (ST. MARTIN) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
40524 Private WEBSTER 23rd Bn. The King's (Liverpool Regiment)


United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (ANFIELD) CEMETERY (2)
___________________________________________________________
780 Lance Corporal EDWARD HILL 4th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
1951 Private WILLIAM THOMAS 1st (West Lancs) Field Amb Royal Army Medical Corps


United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (FORD) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
_______________________________________________________________________
14197 Private PATRICK BERNARD CARROLL "B" Coy. 13th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


United Kingdom: Lancashire MANCHESTER (PHILIPS PARK) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
15823 Private JOSEPH MILLER Depot, Manchester Regiment


United Kingdom: Lancashire ROYTON CEMETERY (1)
______________________________________________
16178 Private MANNION 8th Bn. East Lancashire Regiment


United Kingdom: Lincolnshire WADDINGHAM (SS. MARY AND PETER) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________________________
51953 Private JAMES LADDS 4th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
445778 Private RINNE 21st Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (9)
______________________________________________
Steward JOSEPH ROBERT BRIGGS Steam Trawler "Equinox" (Grimsby) Mercantile Marine
Deck Hand SAMUEL WILLIAM DAY Steam Trawler "Equinox" (Grimsby) Mercantile Marine
Skipper HERBERT GLENTWORTH "Equinox" Mercantile Marine
Second Hand HENRY JENKINS Steam Trawler "Equinox" (Grimsby) Mercantile Marine
Deck Hand CHARLES HENRY LITTLEHALES Steam Trawler "Equinox" (Grimsby) Mercantile Marine
First Engineer ARTHUR MORTLOCK Steam Trawler "Equinox" (Grimsby) Mercantile Marine
Second Engineer JOHN SMITH Steam Trawler "Equinox" (Grimsby) Mercantile Marine
Third Hand GEORGE ALFRED TAYLOR Steam Trawler "Equinox" (Grimsby) Mercantile Marine
Apprentice ARTHUR ARCHIBALD WAITE Steam Trawler "Equinox" (Grimsby) Mercantile Marine


United Kingdom: Middlesex ISLINGTON CEMETERY AND CREMATORIUM (1)
________________________________________________________________
1855 Private OWENS (M M) 3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)


United Kingdom: Middlesex ST. PANCRAS CEMETERY (1)
__________________________________________________
G/972 Private GALLAGHER 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)


United Kingdom: Perthshire PERTH (WELLSHILL) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
T4/091143 Private HUGH KERRIGAN "A" Coy, M.T. Army Service Corps


United Kingdom: Suffolk METTINGHAM (ALL SAINTS) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
28813 Private CODLING 66th Protection Coy. Royal Defence Corps


United Kingdom: Surrey CROYDON (QUEEN'S ROAD) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
S/16 Rifleman HOCKHAM 10th Bn. Rifle Brigade


United Kingdom: Surrey LONG DITTON (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________
197 Corporal NORMAN REGINALD EVANS 4th Mounted Div. Cyclist Sqdn. Royal Engineers


United Kingdom: Surrey WALLINGTON (BANDON HILL) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
C/4578 Rifleman WARREN 7th Bn. King's Royal Rifle Corps


United Kingdom: Sussex BRIGHTON (EXTRA-MURAL) BOROUGH CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
R4/095966 Private COUGHTREY Remount Depot (Romsey) Army Service Corps


United Kingdom: Sussex WORTHING (BROADWATER) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
3673 Pioneer HUBERT MELVILLE SLAUGHTER 67th Div. Signal Coy. Royal Engineers


United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (BRANDWOOD END) CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
Second Lieutenant FREDERICK CLIFFORD ALABASTER "C" Coy. 5th Bn. Royal Warwickshire Regiment


United Kingdom: Worcestershire POWICK (SS. PETER AND LAWRENCE) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________________
3095 Gunner ROWLAND HUGO HILL Royal Field Artillery


United Kingdom: Yorkshire ECCLESALL (ALL SAINTS) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
Lieutenant LYGO 50th Training Sqdn. Royal Flying Corps


United Kingdom: Yorkshire SHEFFIELD (TINSLEY PARK) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
19147 Private FRANKLIN 3rd Bn. South Lancashire Regiment

Wednesday, 24 August 2016

1,013 died on this day: Thu 24/08/1916

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1916_08_24.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2016/08/24/24-August-1916-Thursday/

Belgium: Hainaut PLOEGSTEERT MEMORIAL (3)
_________________________________________
G/1953 Private LOUIS DEAN 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
4254 Private THOMAS BLACKSHAW MATHER 9th Bn. Royal Scots
12054 Private WILLIAM PETTITT 12th Bn. East Surrey Regiment


Belgium: West-Vlaanderen DRANOUTRE MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
17/772 Rifleman McCLURE 8th Bn. Royal Irish Rifles


Belgium: West-Vlaanderen ELZENWALLE BRASSERIE CEMETERY (2)
__________________________________________________________
144197 Private FRANCOEUR 22nd Bn. Canadian Infantry
416252 Private TAPP 22nd Bn. Canadian Infantry


Belgium: West-Vlaanderen ESSEX FARM CEMETERY (1)
________________________________________________
36813 Private JONES 17th Bn. Royal Welsh Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen KEMMEL CHATEAU MILITARY CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
17625 Lance Serjeant HERBERT OWEN THOMAS "C" Coy. 6th Bn. Wiltshire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen LA CLYTTE MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
5/14811 Private ALBERT HILLIER 5th Bn. South Wales Borderers


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (4)
___________________________________________________________
417277 Private CANTIN 22nd Bn. Canadian Infantry
477446 Private JAMES JOHNSTON HUTCHINSON "B" Coy. Royal Canadian Regiment
138676 Private ROBBINS 60th Bn. Canadian Infantry
Lieutenant WILLIAM STOBART 29th Sqdn. Royal Flying Corps


Belgium: West-Vlaanderen RAILWAY DUGOUTS BURIAL GROUND (TRANSPORT FARM) (3)
___________________________________________________________________________
20881 Private JACKSON 1st Bn. Hampshire Regiment
445169 Private EDGAR FRANK WEST "C" Coy. 60th Bn. Canadian Infantry
10823 Private ALFRED WILSON 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen RENINGHELST NEW MILITARY CEMETERY (7)
______________________________________________________________
68275 Lance Corporal WILLIAM BAIN "C" Coy. 25th Bn. Canadian Infantry
442938 Private DANIEL BERGERON 29th Bn. Canadian Infantry
73585 Private ROBERT EDGAR BURNEY 28th Bn. Canadian Infantry
417955 Private DOUCETT 22nd Bn. Canadian Infantry
68427 Private FARRELL 25th Bn. Canadian Infantry
69376 Private HYSLOP 26th Bn. Canadian Infantry
Lieutenant JAMES DUNCAN SIMPSON 1st Tunnelling Coy. Canadian Engineers


Belgium: West-Vlaanderen RIDGE WOOD MILITARY CEMETERY (7)
_________________________________________________________
Lieutenant BARTLE 75th Bn. Canadian Infantry
434845 Corporal KING 50th Bn. Canadian Infantry
67412 Private McDONALD 25th Bn Canadian Infantry
83182 Gunner WILLIAM CHARLES RIDDELL 52nd Trench Mortar Bty. Canadian Field Artillery
472560 Private THOMAS MELVIN THORP 46th Bn. Canadian Infantry
474141 Private ARTHUR JENNINGS WILLIAMS 46th Bn. Canadian Infantry
247 Bombardier WALTER NAISMITH WILSON 2nd Canadian Div. Ammunition Col. Canadian Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen YPRES (MENIN GATE) MEMORIAL (9)
________________________________________________________
S/16820 Rifleman FREDERICK ALFRED ANSELL 1st Bn. Rifle Brigade
S/16229 Rifleman GEORGE BENNETT 1st Bn. Rifle Brigade
106734 Gunner JOSEPH ELLIOTT 125th Bty. 29th Bde. Royal Field Artillery
474224 Private HAROLD GEORGE GREEN 54th Bn. Canadian Infantry
S/16673 Rifleman ALBERT EDWARD KEMP 1st Bn. Rifle Brigade
21343 Lance Corporal ALBERT PERRYMAN 1st Bn. Somerset Light Infantry
21589 Private HENRY GEORGE SWEET 1st Bn. Somerset Light Infantry
22503 Private JAMES TARR 1st Bn. Somerset Light Infantry
3/5385 Private EDWARD YEATES 1st Bn. Somerset Light Infantry


China, (including Hong Kong): HONG KONG MEMORIAL (1)
____________________________________________________
684 Artisan YEE AH TONG Indian Military Works Services


Egypt: HELIOPOLIS (PORT TEWFIK) MEMORIAL (1)
____________________________________________
Lahore/346 Follower JHANDA 2nd Cav. Div. Sanitary Sect. Army Hospital Corps


Egypt: PORT SAID WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
__________________________________________
20317 Private CROCKETT 1st Garrison Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Nord CAUDRY OLD COMMUNAL CEMETERY (1)
_____________________________________________
1626 Private JOSEPH JAMES VALLI 7th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Nord ERQUINGHEM-LYS CHURCHYARD EXTENSION (1)
____________________________________________________
Second Lieutenant TOM OLIVER WHITLOCK 22nd (Tyneside Scottish) Bn. Northumberland Fusiliers


France: Nord ESTAIRES COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (2)
_________________________________________________________
213 Private JOHN CAVANAGH 29th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2326 Private CYRIL E. EDMUNDS 30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Nord HAZEBROUCK COMMUNAL CEMETERY (1)
_____________________________________________
16/1139 Private ARA ARII "D" Coy. 3rd New Zealand Pioneer Battalion


France: Nord LAVENTIE MILITARY CEMETERY, LA GORGUE (1)
______________________________________________________
5142 Private WILLIAM WILLIAMS 2nd/5th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Nord MERVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________
4466 Private COOKE 2nd/8th Bn. Worcestershire Regiment


France: Nord RATION FARM MILITARY CEMETERY, LA CHAPELLE-D'ARMENTIERES (1)
_________________________________________________________________________
9086 Lance Corporal GEORGE CHURCHILL "A" Coy. 11th Bn. Suffolk Regiment


France: Nord ST. SOUPLET BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________
3217 Corporal WALMSLEY 8th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


France: Nord TROIS ARBRES CEMETERY, STEENWERCK (1)
__________________________________________________
2744 Private CHARLES EDWARD OLIVER No. 2 Coy. 1st/6th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)


France: Nord Y FARM MILITARY CEMETERY, BOIS-GRENIER (1)
_______________________________________________________
3297 Lance Corporal ARTHUR WILLIAM DREWETT 56th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais ARRAS FLYING SERVICES MEMORIAL (2)
________________________________________________________
Captain ROBERT GERALD HOPWOOD 70th Sqdn. Royal Flying Corps
23042 Gunner CHARLES RAPLEY PEARCE 1st Div. Ammunition Col. Canadian Field Artillery


France: Pas de Calais ARRAS MEMORIAL (3)
________________________________________
Second Lieutenant RUDOLPH RUSSELL LAWRENCE 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
19134 Private THOMAS WILLIAM SMEED 8th Bn. Somerset Light Infantry
G/11000 Private HENRY EDWIN SMITH 6th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
2788 Serjeant GEORGE STUART GODSON 2nd/24th Bn. London Regiment


France: Pas de Calais AVESNES-LE-COMTE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
______________________________________________________________________
22511 Private CHARLES GLADSTONE TREVITT 8th Bn. Northumberland Fusiliers


France: Pas de Calais BARLIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
12470 Lance Corporal THOMSON (M M) 12th Bn. Royal Scots


France: Pas de Calais BELLACOURT MILITARY CEMETERY, RIVIERE (1)
_______________________________________________________________
3944 Corporal ROBERT WILLIAM EDWARD JOHNSON 5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Pas de Calais BETHUNE TOWN CEMETERY (1)
_______________________________________________
12121 Corporal CHARLES HERBERT PACK "C" Coy. 14th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


France: Pas de Calais BOIS-CARRE MILITARY CEMETERY, HAISNES (1)
_______________________________________________________________
23570 Private DONELAN 7th Bn. Royal Irish Fusiliers


France: Pas de Calais BOIS-DE-NOULETTE BRITISH CEMETERY, AIX-NOULETTE (1)
_________________________________________________________________________
3139 Corporal CHARLES GEORGE PRESCOTT 1st Bn. Honourable Artillery Company


France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (6)
___________________________________________________
6720 Lance Corporal GEORGE BARTLETT 6th Bn. Somerset Light Infantry
11792 Private GEORGE HENRY HARMAN 1st Bn. Royal Fusiliers
1118 Serjeant HAROLD JARVIS HEXTALL "D" Coy. 1st/7th Bn. Royal Warwickshire Regiment
28917 Private ARTHUR KURN 8th Bn. Suffolk Regiment
994 Private HARRY K. MATTHEWS 32nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
23598 Private WHITE 6th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry


France: Pas de Calais BUCQUOY ROAD CEMETERY, FICHEUX (1)
________________________________________________________
9621 Private DURKIN 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry


France: Pas de Calais BULLY-GRENAY COMMUNAL CEMETERY, BRITISH EXTENSION (1)
___________________________________________________________________________
46600 Rifleman JAMES GEORGE ARTHUR WORTH 3rd Bn. Rifle Brigade


France: Pas de Calais CABARET-ROUGE BRITISH CEMETERY, SOUCHEZ (1)
_________________________________________________________________
7516 Lance Corporal SYDNEY MOYLE VANSITTERT 2nd Regt. South African Infantry


France: Pas de Calais CALAIS SOUTHERN CEMETERY (1)
__________________________________________________
SS/4994 Private ROBERT CHARLES DAY 9th Labour Coy. Army Service Corps


France: Pas de Calais CAMBRIN CHURCHYARD EXTENSION (1)
______________________________________________________
27643 Lance Corporal WHITELEY 2nd Bn. Manchester Regiment


France: Pas de Calais CHOCQUES MILITARY CEMETERY (2)
____________________________________________________
20505 Private WILFRED WALTER BROOKES 1st Bn. Worcestershire Regiment
5593 Private MURPHY 1st Bn. Royal Munster Fusiliers


France: Pas de Calais COUIN BRITISH CEMETERY (3)
________________________________________________
8709 Private NOEL GEORGE MILES KIBBLE 20th Bn. Royal Fusiliers
12515 Private JOHN RIMMER QUINTON 2nd Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
12578 Private WILLETTS 2nd Bn. South Staffordshire Regiment


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (9)
___________________________________________________
19/154 Private ALLISON 11th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
18165 Private ARNOLD 5th Bn. Northamptonshire Regiment
3498 Private HARRY GLEDHILL 8th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3011 Lance Corporal LAING 1st/8th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
14124 Lance Corporal JAMES McFADYEN 1st Bn. Royal Munster Fusiliers
1531 Serjeant CLARENCE THOMAS STEANE (M M) 1st/5th Bn. Royal Warwickshire Regiment
313 Corporal RICHARD HAROLD TANNER 4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
Lieutenant FRANK WARING 5th Bn. York and Lancaster Regiment
4802 Private WELLER 1st/1st (Bucks) Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


France: Pas de Calais GORRE BRITISH AND INDIAN CEMETERY (2)
___________________________________________________________
17625 Private HENRY FORSTER 19th Bn. Manchester Regiment
91981 Sapper MANSELL 254th Tunnelling Coy. Royal Engineers


France: Pas de Calais HEBUTERNE COMMUNAL CEMETERY (1)
_____________________________________________________
G/19140 Private MORTIMER 22nd Bn. Royal Fusiliers


France: Pas de Calais LAPUGNOY MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
3095 Private McDONNELL 12th Bn. Royal Scots


France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
857 Sapper MICHAEL JOSEPH SHIELDS 2nd Coy. Australian Tunnelling Corps


France: Pas de Calais LOOS MEMORIAL (3)
_______________________________________
10/1351 Private HARRY JIPSON 12th Bn. East Yorkshire Regiment
14112 Private EDWARD LOFTUS 1st Bn. Royal Munster Fusiliers
Second Lieutenant RAYMOND EDWARD CRESWICK OLIVER "C" Coy. 2nd Bn. Rifle Brigade


France: Pas de Calais LOUEZ MILITARY CEMETERY, DUISANS (2)
__________________________________________________________
10018 Private PETER GILES 14th Bn. Northumberland Fusiliers
7529 Private ISRAEL MORELL 2nd/24th Bn. London Regiment


France: Pas de Calais NOEUX-LES-MINES COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________________________
10843 Private HODSON 15th Bn. Lancashire Fusiliers


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (1)
_________________________________________________________________
27343 Private MELLY 7th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers


France: Pas de Calais SAILLY-AU-BOIS MILITARY CEMETERY (8)
__________________________________________________________
Second Lieutenant HUGH JOSEPH FLEMING 7th Bn. attd. 6th Bn. Dorsetshire Regiment
178921 Pioneer GREEN 1st Bn. Special Bde. Royal Engineers
385 Corporal HALL 125th Siege Bty. South African Heavy Artillery
106153 Corporal HOADLEY 1st Bn. Special Bde. Royal Engineers
X/56 Bombardier JAMES NEILSON 125th Siege Bty. South African Heavy Artillery
128061 Pioneer NEWTON 1st Bn. Special Bde. Royal Engineers
106146 Corporal JAMES PATERSON 1st Bn. Special Bde. Royal Engineers
120538 Corporal ROPER 1st Bn. Special Bde. Royal Engineers


France: Pas de Calais ST. VAAST POST MILITARY CEMETERY, RICHEBOURG-L'AVOUE (2)
______________________________________________________________________________
1472 Private WILLIAM HARRY MANNING 2nd/8th Bn. Worcestershire Regiment
2761 Private WALTERS 2nd/7th Bn. Worcestershire Regiment


France: Pas de Calais TRANCHEE DE MECKNES CEMETERY, AIX-NOULETTE (1)
____________________________________________________________________
London Z/1711 Able Seaman REDDING Anson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Pas de Calais VERMELLES BRITISH CEMETERY (11)
_____________________________________________________
Second Lieutenant WILLIAM KEARNS ADRAIN 5th Bn. Royal Irish Regiment
17769 Private WALTER BIGLEY 2nd Bn. Northamptonshire Regiment
5/8366 Rifleman CAREY 2nd Bn. Rifle Brigade
6647 Lance Corporal CLARKE 1st Bn. Royal Irish Rifles
16313 Private COOK 2nd Bn. Northamptonshire Regiment
9419 Lance Corporal SIDNEY GEORGE CROOK 2nd Bn. Royal Berkshire Regiment
S/16512 Rifleman BERTRAM ELY 2nd Bn. Rifle Brigade
139014 Sapper GRANTLY GAY 180th Coy. Royal Engineers
367 Private HERBERT HAND 7th Bn. Royal Sussex Regiment
S/7802 Rifleman HANMORE 2nd Bn. Rifle Brigade
16455 Private WESTON 2nd Bn. Northamptonshire Regiment


France: Pas de Calais WARLINCOURT HALTE BRITISH CEMETERY, SAULTY (1)
____________________________________________________________________
11084 Private COX 7th Bn. Yorkshire Regiment


France: Pas de Calais ZOUAVE VALLEY CEMETERY, SOUCHEZ (1)
_________________________________________________________
7002 Private ROBERTS 4th Regt. South African Infantry


France: Seine-Maritime BOIS-GUILLAUME COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________________________
4756 Private ALBERT PERCY HEALEY 1st/4th Bn. Leicestershire Regiment


France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (2)
__________________________________________________________________
5189 Gunner FREDERICK NASH 13th Bty. 17th Bde. Royal Field Artillery
69713 Gunner THOMPSON 94th Siege Bty. Royal Garrison Artillery


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY, ROUEN (7)
____________________________________________________
1132 Private FRANCIS JOSEPH BENSON 20th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3725 Private HUBERT BYRNE "A" Coy. 2nd Bn. Leinster Regiment
2315 Lance Corporal THOMAS WILLIAM HERMON (M M) 1st/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
B/2586 Rifleman CHARLES EDWARD JARED 7th Bn. Rifle Brigade
G/8062 Private EDWARD STEEL 2nd Bn. Royal Sussex Regiment
86967 Pioneer WILLIAM HENRY SUTTON 23rd Field Coy. Royal Engineers
102897 Gunner WALTER TOWNEND "A" Bty. 72nd Bde. Royal Field Artillery


France: Seine-Maritime STE. MARIE CEMETERY, LE HAVRE (1)
________________________________________________________
23248 Private VICTOR ABRAM TAYLOR 2nd Bn. Suffolk Regiment


France: Somme A.I.F. BURIAL GROUND, FLERS (3)
_____________________________________________
22323 Private COLIN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
18099 Private DORMER 7th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
7753 Private SMITH 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY (8)
_____________________________________________
3504 Private CHARLES JOSEPH BOURNE "D" Coy. 1st/7th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
2452 Private COX 5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
6306 Private REGINALD THOMAS GREGSON 7th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
5356 Private PATRICK KELLY 4th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
18821 Private LE ROSSIGNOL 1st Bn. North Staffordshire Regiment
9670 Lance Corporal P. St. JOHN LENNOX 8th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
15673 Private HARRY TAYLOR 1st Bn. North Staffordshire Regiment
8682 Private ARTHUR CHARLES TYLER 8th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)


France: Somme AUCHONVILLERS MILITARY CEMETERY (2)
_________________________________________________
26405 Private BRILL 17th Bn. Royal Fusiliers
PS/2537 Private GEORGE STRONG 17th Bn. Middlesex Regiment


France: Somme BAGNEUX BRITISH CEMETERY, GEZAINCOURT (1)
_______________________________________________________
31226 Private FREDERICK WILLIAM FOX 1st Bn Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


France: Somme BEAUVAL COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________
3956 Private HERBERT GEORGE WINTER 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme BECOURT MILITARY CEMETERY, BECORDEL-BECOURT (4)
_____________________________________________________________
4053 Private GEORGE ARRIGHI 5th Coy. Australian Machine Gun Corps
6090 Private WILLIAM BAILEY Royal Army Medical Corps
4104 Private WILLIAM DOUGLAS 5th Coy. Australian Machine Gun Corps
175 Sergeant WILLIAM LIONEL HINE 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme BERNAFAY WOOD BRITISH CEMETERY, MONTAUBAN (8)
___________________________________________________________
11153 Private ERNEST BALES 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
19388 Private CHAMBERLAIN 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
R/10834 Rifleman CHAPMAN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
Lieutenant ARTHUR NORMAN COLES 8th Bn. Rifle Brigade
7885 Company Serjeant Major COVENTRY (M C) 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
14690 Private LANGSHAW 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
Second Lieutenant MARTIN 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
15713 Private WEBSTER 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


France: Somme BLIGHTY VALLEY CEMETERY, AUTHUILLE WOOD (9)
_________________________________________________________
36149 Private BYRNE 10th Bn. Cheshire Regiment
2698 Private JOHN OWEN CLAWLEY 3rd/1st Shropshire Yeomanry
2736 Private DAVIES 3rd/1st Shropshire Yeomanry
2924 Private HENRY JOHN DAVIES 3rd/1st Shropshire Yeomanry
35985 Private DEAN 10th Bn. Cheshire Regiment
35386 Private HAROLD JONES 10th Bn. Cheshire Regiment
36683 Private MILLIGAN 10th Bn. Cheshire Regiment
25256 Private MOORE 10th Bn. Cheshire Regiment
17420 Private SULLIVAN 6th Bn. South Wales Borderers


France: Somme BRAY HILL BRITISH CEMETERY, BRAY-SUR-SOMME (1)
____________________________________________________________
534486 Rifleman ALEXANDER ALBERT SHUTER 5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)


France: Somme BRAY MILITARY CEMETERY (3)
________________________________________
27697 Private DAVIS 3rd Bn. Worcestershire Regiment
S/15523 Rifleman MARCHANT 1st Bn. Rifle Brigade
27932 Private ROLAND GEORGE ROSE 3rd Bn. Worcestershire Regiment


France: Somme BRONFAY FARM MILITARY CEMETERY, BRAY-SUR-SOMME (2)
________________________________________________________________
131097 Gunner FOSTER 3rd Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
132456 Gunner FOUNTAIN 3rd Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery


France: Somme BULLS ROAD CEMETERY, FLERS (3)
____________________________________________
20848 Private HAZELL 6th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
27686 Private NEWEY 2nd Bn. Worcestershire Regiment
31450 Private WARD 2nd Bn. Worcestershire Regiment


France: Somme CARNOY MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________
Second Lieutenant SIDDONS 5th Bn. Leinster Regiment


France: Somme CATERPILLAR VALLEY CEMETERY, LONGUEVAL (10)
_________________________________________________________
G/5426 Private ALGAR 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
Second Lieutenant JOHN DUNDAS CAMPBELL 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
143041 Serjeant GEORGE CALLENDER FRASER 2nd Bn. Special Bde. Royal Engineers
5823 Private HALL 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
S/21292 Private LOCHIEL 6th Bn. Cameron Highlanders
10803 Lance Serjeant LORD "C" Coy. 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
8138 Private MUSTOE 1st Bn. Gloucestershire Regiment
5296 Lance Serjeant SAMUEL REILLY PARKER 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
19167 Private QUINN 1st Bn. Gloucestershire Regiment
8534 Serjeant SULLIVAN 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers


France: Somme CONTALMAISON CHATEAU CEMETERY (1)
_______________________________________________
6940 Gunner MARTIN DUNNE 23rd Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


France: Somme CORBIE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (5)
____________________________________________________
27489 Private JOSEPH BLEWETT 15th Bn. Gloucestershire Regiment
9926 Private HAWORTH 106th Coy. Machine Gun Corps
S/10880 Rifleman ALBERT HUNNS 3rd Bn. Rifle Brigade
28931 Private WILFRED SCOTT 17th Bn. Lancashire Fusiliers
21083 Private REUBEN WILTSHIRE 14th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Somme COURCELETTE BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________
157 Sergeant ALFRED SYDNEY BURVETT 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme DANTZIG ALLEY BRITISH CEMETERY, MAMETZ (8)
________________________________________________________
R/3750 Lance Corporal HAROLD GEORGE CHEETHAM 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/16127 Rifleman CHURTON 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
20148 Private JOHN WILLIAM COTTON 12th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
56033 Bombardier FREDERICK LOWMAN KNEE 37th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
Lieutenant REGINALD HUGH LAWSON (M C, Mentioned in Despatches) 7th Bn. Rifle Brigade
Lieutenant CYRIL THOMAS PONSONBY 11th Bn King's Royal Rifle Corps
Second Lieutenant TODD-NAYLOR 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
1084 Serjeant PATRICK JOSEPH WYMS 7th (London) Bty. Royal Field Artillery


France: Somme DAOURS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________
T/34462 Driver GEORGE WILLIAM BATT 35th Coy Army Service Corps


France: Somme DELVILLE WOOD CEMETERY, LONGUEVAL (65)
____________________________________________________
R/6762 Lance Corporal ALLEN 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/13463 Rifleman ANNING 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
Y/1439 Serjeant BELL 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/13075 Rifleman BENNETT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/13465 Rifleman BIGERSTAFF 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/11668 Rifleman BOTT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
14928 Private BROWN 17th Bn. Lancashire Fusiliers
10453 Rifleman BROWNING 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
17596 Corporal BUFFIN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/13462 Rifleman FRANK BUNKER 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
21790 Private EDGAR PERCIVAL CATER 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/2339 Lance Serjeant COBB 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/2766 Rifleman LEONARD VICTOR COLLEDGE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
18204 Private COLTMAN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/11993 Rifleman COWCHER 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
27818 Private COX 2nd Bn. Worcestershire Regiment
10636 Lance Corporal JOHN THOMAS DAVIES "A" Coy. 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/10003 Rifleman DAVIS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
Y/1227 Corporal DEE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/3376 Rifleman HENRY ISAAC ELLIS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
27411 Private EVANS 2nd Bn. Welsh Regiment
17570 Private EWELL 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/10106 Rifleman ALBERT VICTOR FUZZENS 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
Y/376 Rifleman GEGAN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/8293 Rifleman GODFREY 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
9974 Rifleman GRAY 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
9695 Private GRIFFITHS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/7406 Corporal GUYLER 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/11326 Rifleman HALLIWELL 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
17858 Private HARLING 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
19083 Private HAYWARD 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
17943 Private HITCHMAN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
12413 Rifleman HOLMES 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
2865 Private MARK ROBERT HOWSON 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
R/3380 Rifleman JOHN THOMAS KEDWARD 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
8448 Rifleman LESTER 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
Captain LLEWELLYN 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
A/909 Rifleman ALBERT LUCKIN "A" Coy. 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/290 Rifleman MEAD 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/616 Rifleman ALEXANDER MUTCH 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/1919 Rifleman NORTH 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
5/5060 Rifleman ORPE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/10479 Rifleman WILLIAM ARTHUR OSCROFT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
12189 Private PEAKE 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/7772 Rifleman RAVENSCROFT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/15703 Rifleman REVELEY 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
11034 Private THOMAS ROBERTS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/11270 Rifleman ROBINSON 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
17725 Private ROGERS 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
18039 Private JOHN ROWLANDS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
10903 Serjeant SABIN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
12546 Rifleman EDWARD ALBERT SALMON 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/13265 Rifleman JOHN REYNOLDS SCORER 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
11992 Private MAURICE SMITH "D" Coy. 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
A/1683 Rifleman TAYLOR 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
10913 Serjeant WILLIAM JOHN TUBB 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/8413 Rifleman UNSWORTH 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
12300 Rifleman WARD 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
9945 Private ALBERT WASHBROOK 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
Z/1772 Rifleman FREDERICK WEBB 8th Bn. Rifle Brigade
A/1737 Rifleman ERNEST WHITE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
25283 Private ALBERT WHITHAM "C" Coy. 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
Y/529 Rifleman WISE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
18324 Private WOOD 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
14678 Private SOLOMAN ZIMMERMAN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY (1)
_______________________________________________
S/10961 Rifleman ARTHUR COX 12th Bn. Rifle Brigade


France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (4)
_________________________________________________________
G/1119 Private BOLD 2nd Bn. Royal Sussex Regiment
S/14107 Rifleman LESLIE JAMES CARTER 8th Bn. Rifle Brigade
6522 Private JOHN PATRICK GILL 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
R/3329 Rifleman JOHN WATSON (M M) "C" Coy. 9th Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Somme DIVE COPSE BRITISH CEMETERY, SAILLY-LE-SEC (6)
____________________________________________________________
15255 Company Quartermaster Serjeant DICK FOX "A" Coy. 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
13993 Private FRASER 2nd Bn. Scots Guards
5183 Private GRAHAM 18th Bn. Highland Light Infantry
805 Serjeant LAWLOR 19th Bn. Durham Light Infantry
827 Private MURGATROYD 19th Bn. Durham Light Infantry
Captain OUDIN (M C) 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


France: Somme EUSTON ROAD CEMETERY, COLINCAMPS (1)
__________________________________________________
PS/2538 Private FRANK CLIFFORD JOHN MASON 17th Bn. Middlesex Regiment


France: Somme FLATIRON COPSE CEMETERY, MAMETZ (8)
_________________________________________________
29282 Private EDWARD EVANS 9th Bn. attd. 2nd Bn. Welsh Regiment
31110 Private MACKAY 13th Bn. Royal Scots
36638 Private MacPHERSON 19th Bde. Machine Gun Corps (Infantry)
36637 Private MATHIAS 19th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
46917 Driver McGIBBEN 34th Bty. 38th Bde. Royal Field Artillery
36879 Lance Corporal CHARLES MORRISON 19th Bde. Machine Gun Corps (Infantry)
Second Lieutenant WILLIAM NICKLIN "C" Coy. Special Bde. Royal Engineers
18805 Private WILKINS 8th Bn. Royal Berkshire Regiment


France: Somme FORCEVILLE COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (3)
____________________________________________________________
22560 Private CHAMBERS 1st/6th Bn. Somerset Light Infantry
20833 Private EDWARDS 1st Bn. Somerset Light Infantry
21717 Private MASTERS 6th Bn. Somerset Light Infantry


France: Somme GUARDS' CEMETERY, LESBOEUFS (1)
_____________________________________________
22163 Private ANDERTON 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


France: Somme GUILLEMONT ROAD CEMETERY, GUILLEMONT (5)
______________________________________________________
81226 Sapper WALTER BRITT 204th Field Coy. Royal Engineers
16899 Lance Corporal CLEWORTH 18th Bn. Lancashire Fusiliers
3102 Private EDWARD McAFFEE 2nd Bn. Leinster Regiment
9293 Lance Corporal NOLAN "C" Coy. 2nd Bn. Leinster Regiment
14446 Private STARKIE 17th Bn. Lancashire Fusiliers


France: Somme HEILLY STATION CEMETERY, MERICOURT-L'ABBE (20)
____________________________________________________________
193019 Pioneer BIRD 5th Special Bde. Royal Engineers
72617 Acting Bombardier HARRY BLINKHORN "V" 14th Div. T.M. Bty. Royal Field Artillery
19532 Private BOULD "G" Coy. 6th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
L/9082 Lance Corporal BRIDGER 2nd Bn. Royal Sussex Regiment
B/23 Corporal CHALCRAFT 7th Bn. Rifle Brigade
22776 Private COLLEY 12th Bn. Gloucestershire Regiment
G/5390 Lance Corporal COOK 2nd Bn. Royal Sussex Regiment
193 Private COSTELLO 10th/11th Bn. Highland Light Infantry
23184 Private GALLAGHER 1st Bn. Royal Scots Fusiliers
20578 Private MITCHELL 17th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
3/7186 Private CHARLES JOSEPH PAYNE 6th Bn. Somerset Light Infantry
S/3905 Private JOHN LOUDON NAISMITH PERRIE 9th Bn. Gordon Highlanders
30002 Private ALBERT HENRY PURBRICK 2nd Bn. Welsh Regiment
23453 Private QUINN 6th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
3095 Private REDMOND 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
8736 Private ALFRED HENRY GUY SADD "B" Coy. 20th Bn. Royal Fusiliers
3205 Lance Corporal SAXBY 7th Bn. Rifle Brigade
69138 Gunner WILFRED TASSELL 37th Heavy Bty. 27th Bde. Royal Field Artillery
9676 Lance Corporal TAYLOR 2nd Bn. Royal Welsh Fusiliers
8440 Private WILKINSON 1st Bn. North Staffordshire Regiment


France: Somme KNIGHTSBRIDGE CEMETERY, MESNIL-MARTINSART (1)
___________________________________________________________
8467 Private WILLIAM CULSHAW 17th Bn. Manchester Regiment


France: Somme LA NEUVILLE BRITISH CEMETERY, CORBIE (4)
______________________________________________________
13710 Private CHURCH 1st Bn. Royal Fusiliers
S/13517 Private HILDEBRANDT 1st Bn. Gordon Highlanders
S/14702 Rifleman HARRY ALBERT MORRIS 3rd Bn. Rifle Brigade
5169 Private ALBERT PILCHER 8th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)


France: Somme LONDON CEMETERY AND EXTENSION, LONGUEVAL (11)
___________________________________________________________
45344 Private ROBERT ALFRED BAILEY 2nd Bn. Welsh Regiment
1783A Corporal WILLIAM JAMES BANNAN 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
18112 Private WILLIAM BLAKE 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
10992 Private DARTON 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
Second Lieutenant ALAN BULLER FRANCIS 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
Second Lieutenant ARTHUR WILLIAM EMMANUEL LONG 8th Bn. attd. 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
17715 Private MARSH 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
11020 Private JAMES PARNELL 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
11928 Private WILLIAM CHARLES ROBINSON 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
10820 Corporal ROBERT INDIGO RAPLEY SMITHERS 2nd Bn. Welsh Regiment
15408 Private ERNEST EDWARD THEEDOM 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


France: Somme LONGUEVAL ROAD CEMETERY (1)
_________________________________________
1773 Private ROBERT LESLIE STAGOLL 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme LONSDALE CEMETERY, AUTHUILLE (8)
______________________________________________
32242 Private BOLTON 11th Bn. Lancashire Fusiliers
22511 Private OSWALD CLAUDE BROWNE 1st Bn. Somerset Light Infantry
10593 Corporal CALDERWOOD 3rd Bn. Worcestershire Regiment
18234 Private DORAN 13th Bn. Cheshire Regiment
25114 Private WILLIAM HENRY PEARSON 13th Bn. Cheshire Regiment
7772 Corporal POLLARD 11th Bn. Lancashire Fusiliers
27664 Private REEVES 3rd Bn. Worcestershire Regiment
4543 Private THORNTON 6th Bn. Manchester Regiment


France: Somme MARTINSART BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________
Major ROBERT CARSON 139th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


France: Somme MEAULTE MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________
13190 Private ROWELL 6th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


France: Somme MESNIL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________
68598 Gunner STONE 152nd Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


France: Somme MILLENCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_________________________________________________________
17919 Lance Corporal JAMES McMASTER DAVIDSON 7th Bn. Cameron Highlanders


France: Somme OVILLERS MILITARY CEMETERY (5)
____________________________________________
9828 Serjeant SAMUEL ALLEN 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/13817 Rifleman JOHN DOYLE 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
8653 Serjeant FREDERICK CHARLES POCOCK 3rd Bn. Worcestershire Regiment
R/8440 Rifleman DAVID WILLIAM THOMAS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
TF/3411 Private WEST 5th Bn. Royal Sussex Regiment


France: Somme PERONNE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________
5023 Private THOMAS HARROCKS 10th Bn. attd. 9th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


France: Somme PERONNE ROAD CEMETERY, MARICOURT (10)
___________________________________________________
13388 Private ARMSHAW 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
Second Lieutenant HERBERT ROSS FRASER 17th Bn. Royal Scots
13059 Private HILL 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
49476 Acting Bombardier LONGBOTTOM 66th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
23810 Private MALE 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
Lieutenant ARTHUR DONALD SOWELL "B" Coy. 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
G/67593 Lance Corporal GEORGE STANLEY Royal Fusiliers
8801 Corporal TROY 2nd Bn. Leinster Regiment
Second Lieutenant GEORGE MATTHEW WARD 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
13011 Private WATSON 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


France: Somme POZIERES BRITISH CEMETERY, OVILLERS-LA BOISSELLE (4)
__________________________________________________________________
S/13525 Private WILLIAM GEORGE GARRETT 6th Bn. Cameron Highlanders
S/13434 Serjeant LAWSON 6th Bn. Cameron Highlanders
2520 Lance Corporal MACKENZIE 6th Bn. Cameron Highlanders
924 Private ERNEST HENRY MEYERS 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme PUCHEVILLERS BRITISH CEMETERY (17)
________________________________________________
865 Private GORDON WILLIAM APPLEYARD 9th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
11160 Driver ALBERT EDWARD BARBER 3rd Bde. Australian Field Artillery
1065 Lance Corporal VICTOR ELI BARTLETT 23rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
9696 Private BOARDMAN 11th Bn. Lancashire Fusiliers
5147 Private DAY 8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
26355 Private EDGAR JOHN ELLEWAY 10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
25437 Private FINNEMORE 1st Bn Wiltshire Regiment
25403 Private FRANCIS EDWARD GIGG 1st Bn Wiltshire Regiment
G/8899 Private GEORGE CHARLES MARTIN 2nd Bn. Royal Sussex Regiment
1209 Serjeant ALFRED JAMES MEACHAM 1st/1st Bucks Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
4621 Private WILLIAM HENRY M. MILLER 10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1015 Corporal FRANK HOWE MINDENHALL 23rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
10419 Private ALBERT EDWARD PADGHAM 2nd Bn. Royal Sussex Regiment
22423 Gunner WILLIAM FREDERICK PEARMAIN 132nd Bde. Royal Field Artillery
50878 Private ANDREW THOMAS POWELL 2nd Bn. Welsh Regiment
212 Company Serjeant Major FREDERICK SMITH (M C) "C" Coy. 1st/1st Bucks Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
L/42569 Bombardier CHARLES ULYATT 371st Bty. 132nd Bde. Royal Field Artillery


France: Somme QUARRY CEMETERY, MONTAUBAN (7)
____________________________________________
10712 Private BOAG Machine Gun Corps (Infantry)
6760 Private DAVOLLS 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
11169 Private HAROLD KENCHATT 6th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
5559 Private NOBLE 18th Bn. Highland Light Infantry
4799 Private SWEENEY 18th Bn. Highland Light Infantry
5730 Private THOM 18th Bn. Highland Light Infantry
4479 Corporal YOUNG 18th Bn. Highland Light Infantry


France: Somme REGINA TRENCH CEMETERY, GRANDCOURT (1)
____________________________________________________
47474 Private CROSS 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry


France: Somme SERRE ROAD CEMETERY No.2 (10)
___________________________________________
10620 Lance Corporal JAMES CATCLIFFE 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
9080 Lance Corporal GEORGE ALOYSIUS DUNNE 1st Bn Wiltshire Regiment
24135 Private REGINALD GERRISH 1st Bn Wiltshire Regiment
L/10143 Serjeant JAMES ALFRED HAMMOND (M M) 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
R/7014 Rifleman WILLIAM JAMES HARPER 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
Captain GEORGE ERNEST HOWARD KEESEY 8th Bn. Rifle Brigade
19/221 Private WILFRED L. LEE 19th Bn. Northumberland Fusiliers
27459 Private HUGH RUDDOCK 3rd Bn. Worcestershire Regiment
R/9701 Rifleman THOMAS STREET 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
22423 Private HARRY YARD 6th Bn. Somerset Light Infantry


France: Somme ST. PIERRE CEMETERY, AMIENS (1)
_____________________________________________
2628 Rifleman MEREDITH 8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)


France: Somme SUCRERIE MILITARY CEMETERY, COLINCAMPS (2)
________________________________________________________
8752 Private HORN 2nd Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
7479 Private WALTER JOHN WILKINS 2nd Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


France: Somme SUNKEN ROAD CEMETERY, CONTALMAISON (2)
____________________________________________________
557 Sergeant WILLIAM RICHARD HUTTON 23rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
992 Private RYAN 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (442)
_____________________________________
4934 Private JAMES ACWIN 1st/5th Bn. Royal Warwickshire Regiment
4517 Private FRANK ADAMS 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Y/906 Rifleman ARTHUR ALEXANDER 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
19434 Private WILLIAM ALLCOCK 3rd Bn. Worcestershire Regiment
11046 Lance Corporal GILBERT ALLSOPP 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
8528 Private ALFRED THOMAS AMOS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
20801 Private WILLIAM AMOS 3rd Bn. Worcestershire Regiment
22888 Private FREDERICK JOHN ARCHARD 3rd Bn. Worcestershire Regiment
19/799 Private ROBERT J. ARMSTRONG 19th Bn. Durham Light Infantry
15954 Private SAMUEL ASTLEY 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
10499 Private ALFRED ATKINS 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
17534 Private FREDERICK AUSTIN 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
11054 Private PHILLIP EDWARD AUSTIN 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
19/312 Corporal ALFRED JOHN AXTELL 19th Bn. Northumberland Fusiliers
R/16120 Rifleman JAMES AINSCOUGH AYRES 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
18127 Private EDWIN BAILEY 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
18225 Private ALBERT EDWARD BAKER 1st Bn Wiltshire Regiment
17391 Private CHARLES JOHN BAKER 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
Y/1376 Rifleman ALFRED BARKER "C" Coy. 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
16058 Private JESSE BARNES 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
A/94 Serjeant JAMES BARNETT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/2087 Lance Corporal WALTER THOMAS BARNFIELD 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/9677 Rifleman FRANK BARTON 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
7541 Rifleman WALTER HENRY BARTON 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
10241 Serjeant WILLIAM HENRY BASS 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
20705 Private JOHN BASTABLE 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
R/13458 Rifleman ARTHUR BATCHELOR 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
21735 Private GILBERT BATES 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/13264 Rifleman JOHN HERBERT BATES 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
5104 Private JOSEPH BAXTER 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
6261 Private JAMES ALBERT BAZELY 1st/2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
S/693 Private FREDERICK BEAGLEY 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
Captain PHILIP JOSEPH BELLASIS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/6887 Rifleman AARON BENNETT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
Second Lieutenant LAWRENCE ERNEST BENNETT 9th Bn. attd. 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
6035 Private BENJAMIN BERNSTEIN 1st/2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
9431 Lance Corporal CHARLES HENRY BERRY 3rd Bn. Worcestershire Regiment
11920 Rifleman WILFRED PEARCE BEST 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
14765 Private FREDERICK BILLINGTON 17th Bn. Lancashire Fusiliers
1635 Lance Corporal PERCY GEORGE BIRCH 1st/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
Lieutenant REX WILLIAM BIRD 1st Bn. Wiltshire Regiment
6474 Corporal JOHN DICKIE BLACK 5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
R/9151 Rifleman CHARLES BLACKSHAW 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
G/7228 Private FRANK MERRICK BLAKE 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
4557 Serjeant DAVID BODDY 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
17687 Private CHARLES BOON 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
6520 Lance Corporal MICHAEL BOURKE 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
6097 Lance Corporal MATTHEW BOWEN 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
R/13081 Rifleman ERNEST BOYES 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/13637 Rifleman THOMAS HENRY BOYS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
12207 Rifleman JOHN BRADBURY 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
Second Lieutenant GORDON BRADLEY 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
3/1891 Lance Serjeant JOSEPH BRADLEY 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
42708 Private THOMAS BRADY 42nd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
A/3377 Rifleman ROBERT BRAES 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/10326 Rifleman ARTHUR CHARLES BRIDGES 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
10885 Corporal JOHN BRIND 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
1143 Private MICHAEL BRODERICK 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
R/15704 Rifleman ALBERT JAMES BROMFIELD 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/15420 Rifleman GEORGE HENRY BROOKE 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
20630 Private WALTER BROOKS 9th Bn. East Surrey Regiment
12984 Private BROWN 6th Bn. Cameron Highlanders
23018 Private ALBERT E. BROWN 1st Bn. Gloucestershire Regiment
A/3115 Rifleman HAROLD VERNON BROWN 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
S/21699 Private JAMES BROWN 6th Bn. Cameron Highlanders
6714 Rifleman EDWARD BROWNING 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
16454 Private HARRY BRYCE 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
A/3767 Rifleman SAMUEL JOHN BURFORD 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
31597 Private WILLIAM BURNS 17th Bn. Lancashire Fusiliers
19532 Private REGINALD GARFIELD BURROUGH 1st Bn Somerset Light Infantry
30591 Private STANLEY EDWARD BUTLER 2nd Bn. Worcestershire Regiment
27888 Private ROBERT HAYWOOD CANDLIN 3rd Bn. Worcestershire Regiment
12585 Rifleman HARRY CAPLE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
10760 Lance Corporal RICHARD CARL 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
S/22180 Private ALEXANDER CARMICHAEL 6th Bn. Cameron Highlanders
8744 Corporal JAMES CARROLL 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
S/13394 Rifleman ALBERT ERNEST CARTER 8th Bn. Rifle Brigade
15730 Private WALTER CARTWRIGHT 18th Bn. Lancashire Fusiliers
11192 Private THOMAS CHAMBERS 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
19/729 Private THOMAS CHAMBERS 19th Bn. Durham Light Infantry
S/8697 Rifleman HENRY CHANDLER 8th Bn. Rifle Brigade
17972 Private FREDERICK CHARLES 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
Second Lieutenant CLARK 7th Bn. attd. 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
18328 Private FRANK STANLEY CLARKE 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/14905 Rifleman FREDERICK CLARKE 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
27896 Private ALFRED WILLIAM CLAY 3rd Bn. Worcestershire Regiment
A/287 Rifleman GEORGE CLAYDEN 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
25662 Lance Corporal ARTHUR WILLIAM CLAYTON 3rd Bn. Worcestershire Regiment
19151 Private EDWARD CLEAL 1st Bn Wiltshire Regiment
7748 Corporal GEORGE CLOW 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
G/5309 Private FRANCIS COATES 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
9529 Lance Corporal JOHN COCKRILL 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/2886 Rifleman SAMUEL COLEY 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
8195 Private ARTHUR COLLIER 7th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
A/640 Lance Corporal ARTHUR COLLIER 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
L/8785 Lance Corporal EDWARD COLLINS 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
R/7818 Rifleman GEORGE HENRY COLLINS 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
B/332 Rifleman ROBERT CONNELLY 8th Bn. Rifle Brigade
S/21542 Private JAMES CONNOR 6th Bn. Cameron Highlanders
8715 Lance Corporal FREDERICK COOK 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
Y/1661 Rifleman HAROLD COOK 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
10443 Private JAMES JOHN COOK 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
R/10856 Rifleman HERBERT ERNEST COOPER 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
3/1554 Private VERNON CORBRIDGE 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
G/4152 Lance Serjeant WILLIAM JOHN COTTON "C" Coy. 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
11060 Private CYRIL PERRY COURT 11th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/13607 Rifleman WILLIAM COWBAN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
35373 Private WILLIAM COWBURN 17th Bn. Lancashire Fusiliers
18297 Private CEDRIC COWGILL 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
10220 Serjeant HARRY COX 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
6623 Private GEORGE WILLIAM CRADDOCK 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
31342 Private GILBERT FRANK CROSS 2nd Bn. Worcestershire Regiment
A/2889 Rifleman JAMES HORACE CROSS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
22150 Private FREDERICK CRUTCH 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
15549 Corporal WILLIAM HENRY CUNNICK 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
13728 Lance Serjeant GEORGE CURTIS 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
G/5385 Private ALFRED JAMES CUTTS 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
R/8358 Rifleman HARRY DALE 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
17008 Private MATTHEW D'ARCY 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
21064 Private DAVID THOMAS DAVIES 2nd Bn. Welsh Regiment
15498 Serjeant JOHN HENRY DAVIES 6th Bn. South Wales Borderers
R/1057 Rifleman JOSEPH CHARLES DAVIES 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
2059 Private SAMUEL DAVIES 1st/6th Bn. Welsh Regiment
12207 Private WILLIAM DAVIES 2nd Bn. South Lancashire Regiment
14294 Private FRED DAWSON 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
R/9916 Rifleman HARRY DAWSON 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
16766 Private JOHN HENRY DAY 18th Bn. Lancashire Fusiliers
2549 Corporal LAWRENCE DEARDEN 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
R/10797 Rifleman JOHN DEEBANK 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/2881 Rifleman ALFRED JACK DENYER 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
10280 Private JACK DEWE 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
8700 Company Serjeant Major REUBEN DIDCOCK 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
2264 Lance Corporal FRANCIS DONOGHUE 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
16461 Private ERNEST TIMOTHY DONOVAN 6th Bn. South Wales Borderers
22740 Private GEORGE HOWARD DOUGHTY 1st Bn Wiltshire Regiment
Captain WILLIAM ANDERSON DOUGLAS 5th Bn. Royal Scots
17666 Private RICHARD DOWNES 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
22988 Private WILLIAM JAMES DRINKWATER 2nd Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
23876 Private ALBERT ALMA DUNK 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
16805 Private THOMAS ARTHUR DUTTON 18th Bn. Lancashire Fusiliers
R/11882 Rifleman JAMES HENRY EASTER 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
18182 Private CHARLES THOMAS EATON 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
10957 Corporal JOHN EDDINGTON 2nd Bn. Welsh Regiment
10324 Private WALTER HENRY EDEN 2nd Bn. Welsh Regiment
7026 Corporal ARTHUR EDWARDS 3rd Bn. Worcestershire Regiment
Second Lieutenant ROBERT CHAMBERS MACDONALD ELLIOTT 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
17371 Private DAVID JOHN EVANS 2nd Bn. Welsh Regiment
17239 Private WILLIAM EXELEY 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
Lieutenant WALTER LOUIS FABER 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
Second Lieutenant CHARLES FARRAN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
8212 Private JOHN FARRELL 2nd Bn. Welsh Regiment
R/1327 Rifleman HARRY FARROW "B" Coy. 10th Bn. King's Royal Rifle Corps
30752 Private JOSEPH FILLINGHAM 2nd Bn. Worcestershire Regiment
11867 Private FREDERICK ARTHUR FLOWER 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
4255 Private CORNELIUS PETER FOLEY 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
10873 Private WILLIAM HENRY FORRESTER 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/7421 Rifleman JOSEPH FOWKES 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/107 Rifleman ALFRED FOX 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
16575 Lance Corporal HENRY FREEMAN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
5728 Rifleman WILLIAM FROW 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/12254 Corporal WILLIAM GARBETT "D" Coy. 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
B/3280 Lance Corporal ERNEST GARDNER 8th Bn. Rifle Brigade
4159 Private DAVID GEBBIE 9th (Glasgow Hdrs.) Bn. Highland Light Infantry
8578 Private FRANK GEORGE 59th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
17630 Private JOHN CHARLES WILLIAM GIBBONS 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
16970 Private WALTER GILDER 18th Bn. Lancashire Fusiliers
R/6758 Rifleman FRANCIS WILLIAM GILLMAN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
6776 Private THOMAS GLEESON 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
18616 Private ALBERT GLENISTER 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
16386 Corporal WALTER JOHN GOUGH 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
Second Lieutenant GOULD 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
5486 Private JOSEPH GOULDING (M M) 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
10087 Private AUSTIN GRADY 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
16366 Private WILLIAM OLIVER GRAY 2nd Bn. Worcestershire Regiment
17447 Private ALFRED GREEN 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
Y/301 Rifleman FREDERICK THOMAS GREEN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
12258 Rifleman HARRY GREEN 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
19/1397 Private JOHN T. GREEN 19th Bn. Durham Light Infantry
L/8270 Private JOSEPH GEORGE GREEN "K" Coy. 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
28191 Private THOMAS GREENER 19th Bn. Durham Light Infantry
14218 Private ARTHUR GRIFFITHS 2nd Bn. Worcestershire Regiment
18301 Private GEORGE GRIFFITHS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
34692 Private JAMES NOEL GRIFFITHS 9th Bn. Cheshire Regiment
35440 Private MATTHEW GRIFFITHS 2nd Bn. Welsh Regiment
6658 Private RICHARD GRIME 73rd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
44312 Private FREDERICK GRONERT 2nd Bn. Welsh Regiment
27608 Private THEOPHILUS JAMES HADLEY 3rd Bn. Worcestershire Regiment
10344 Private SYDNEY WALTER HALL 7th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
R/6736 Rifleman GEORGE HAMMERSLEY 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/13197 Serjeant ALFRED CLIFFORD HAMP (M M) 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
17303 Private WILLIAM ERNEST HARDING 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
Y/524 Corporal WILLIAM HENRY HARKNESS 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
17771 Private GEORGE ERNEST HARPER 3rd Bn. Worcestershire Regiment
9664 Company Serjeant Major HARRY HARRIS 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
17750 Private SAMUEL HARRIS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/11332 Rifleman GEORGE HENRY HARTLEY 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/13285 Rifleman JOSEPH HARTLEY 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
20720 Private ARNOLD LESLIE HASLER 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
17894 Private SIDNEY HASSALL 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
10100 Private WILLIAM GEORGE HATHAWAY 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
A/3183 Lance Corporal ALFRED HAWKINS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/10466 Lance Corporal NATHANIEL HEATH 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
27670 Private BENJAMIN THOMAS HEPWORTH 3rd Bn. Worcestershire Regiment
R/13261 Rifleman THOMAS GEORGE HEWITT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
6665 Serjeant WILFRED HICKS 73rd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
23843 Private THOMAS HIGGINS 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
17717 Private WILLIAM GIDEON HILL 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
A/2811 Corporal PERCY HENRY HODGE 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
7244 Private CHARLES WILLIAM HOGARTH 59th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
19/1304 Private JAMES HOGG 19th Bn. Durham Light Infantry
Second Lieutenant CHARLES VINCENT HOLDER 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
A/2746 Rifleman JAMES HOLDER 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
S/14476 Rifleman CHARLES HOLLAND 8th Bn. Rifle Brigade
15125 Private RICHARD HOLMES 8th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
7767 Private RALPH HOOD 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
R/6942 Rifleman WILLIAM HENRY HORROBIN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/16076 Rifleman DOUGLAS RUDOLPH HORROCKS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
22113 Private ERNEST FRANK HOUSE "C" Coy. 1st Bn. Wiltshire Regiment
R/6962 Rifleman THOMAS HOWARD 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/13645 Rifleman HAROLD HOWELL 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
10817 Private JOHN HOWELLS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
10626 Lance Corporal THOMAS HOWELLS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
8068 Private HENRY HUFFADINE 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/1990 Rifleman JOHN HUMPHREYS 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
S/6328 Rifleman GEORGE HUNT 9th Bn. Rifle Brigade
Second Lieutenant GEORGE WALDORF HUNTINGTON 6th Bn. attd. 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
L/9261 Private HARRY JAMIESON 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
G/6852 Lance Corporal GEORGE ALBERT JESSOP 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
25622 Private ALBERT JONES 2nd Bn. Worcestershire Regiment
15558 Private ARTHUR JONES 2nd Bn. South Lancashire Regiment
33300 Private THOMAS JONES 2nd Bn. Welsh Regiment
17465 Private GEORGE JORDON 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
17061 Private CHARLES CLIFFORD JUDGE 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
4395 Private ALBERT KAY 1st/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
18695 Private WALTER CHARLES KEARN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
11946 Lance Corporal WILLIAM KEATES 3rd Bn. Worcestershire Regiment
5890 Private MARTIN KENNY 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
3/9852 Private WILLIAM RICHARD KENT "C" Coy. 1st Bn. Wiltshire Regiment
24905 Private WALTER KENWRICK 3rd Bn. Worcestershire Regiment
19434 Lance Corporal WILFRED HENRY KIGHTLEY 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
11495 Lance Serjeant ARTHUR KING (M M) 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
L/6475 Corporal HENRY KING 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
10876 Lance Corporal HENRY KNIPE 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
A/2846 Rifleman JOSEPH ALEXANDER KNOTT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
S/16483 Private JAMES LAIDLAW (M M) 6th Bn. Cameron Highlanders
G/3348 Lance Corporal HARRY VICTOR LAMBORN 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
R/10881 Rifleman RICHMOND HENRY LAWRENCE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
12352 Private SYDNEY LAWRENCE 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
Second Lieutenant HAVILLAND LE MESURIER 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/11431 Rifleman WILLIAM FREDERICK LEESE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
Second Lieutenant LEFROY 5th Bn. attd. 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
R/16882 Rifleman DONALD LEITCH 10th Bn. King's Royal Rifle Corps
G/5561 Private ERNEST LEPPARD 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
7996 Lance Corporal EVAN LEWIS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
4625 Private WILLIAM LEYLAND 1st/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
14942 Lance Corporal GEORGE EDWARD LINGER 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/4305 Lance Corporal ALAN BERT LITTLEWOOD 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
17844 Private HERBERT WALTER LOCKWOOD 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/8667 Rifleman JAMES ROBERT LORD 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
8607 Private ERNEST LOWE 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
23503 Private THOMAS LYNCH 18th Bn. Lancashire Fusiliers
12271 Rifleman MICHAEL JOHN LYONS 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
Captain MAXWELL MALLALUE (M C, Mentioned in Despatches) 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/268 Rifleman THOMAS MARNEY 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
19711 Private JACK MASKELL 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
5205 Corporal WILLIAM CHARLES MATTHEWS 59th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
R/2904 Rifleman FREDERICK MAYFIELD 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
5/265 Rifleman PERCY THOMAS MAYHEW 8th Bn. Rifle Brigade
19689 Private THOMAS JAMES McCARTHY 1st Bn Wiltshire Regiment
6199 Private THOMAS McCOLL 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
S/21918 Lance Corporal JOHN McINNES 6th Bn. Cameron Highlanders
8667 Private THOMAS McKEON 2nd Bn. Leinster Regiment
S/22210 Private JOHN McLELLAN 6th Bn. Cameron Highlanders
23123 Private WILLIAM McNEIL 13th Bn. Royal Scots
16035 Private JAMES McVAY 18th Bn. Lancashire Fusiliers
21813 Private JAMES MELLOR 23rd Bn. Manchester Regiment
S/21154 Private GEORGE MELVILLE 6th Bn. Cameron Highlanders
5771 Rifleman FREDERICK MERRY 7th Bn. Rifle Brigade
4841 Private JOHN HAMILTON MILLIGAN (M M) 9th (Glasgow Hdrs.) Bn. Highland Light Infantry
R/10693 Corporal ANDREW MILLS 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
37549 Private JAMES MILLS 2nd Bn. Welsh Regiment
S/8959 Rifleman ARTHUR MITCHELL 11th Bn. Rifle Brigade
S/11111 Lance Corporal DAVID MITCHELL 6th Bn. Cameron Highlanders
4921 Private PATRICK MOLONEY 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
19334 Private JOSEPH MOORE 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
19077 Private ALBERT MORRIS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
B/2827 Serjeant HENRY MORTIMORE 8th Bn. Rifle Brigade
11498 Private JOHN MURPHY 13th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
6492 Private PETER MURPHY 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
25224 Private WILLIAM EDWARD MURPHY 3rd Bn. Worcestershire Regiment
R/10937 Lance Corporal JAMES MUSSARD 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
2774 Serjeant SAMUEL GEORGE NEWTON 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
12115 Corporal ARTHUR NICKLESS 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
Second Lieutenant NOONAN 6th Bn. attd. 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
R/11069 Rifleman FRED NUTTALL 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
14114 Lance Corporal HAROLD OAKLEY 3rd Bn. Worcestershire Regiment
11494 Serjeant GEORGE GODFREY OATES 100th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
R/12795 Rifleman WALTER THOMAS OATES 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/1894 Rifleman WILLIAM HENRY O'CONNOR 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
42010 Private JIM OLDROYD 7th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
Second Lieutenant O'NEILL 5th Bn. attd. 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
R/15568 Corporal LEONARD ORD 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
14397 Private ROBERT OWEN 17th Bn. Lancashire Fusiliers
R/11521 Rifleman THOMAS OWEN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
23/106 Private GEORGE PARSONS 19th Bn. Durham Light Infantry
Y/794 Rifleman JOHN PARSONS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
S/8442 Rifleman GEORGE PAYNE 8th Bn. Rifle Brigade
18330 Private ROBERT HENRY PEARCE 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/7717 Rifleman WILLIAM PEARSON 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
10566 Lance Corporal JOHN PENNINGTON 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
27087 Private ARTHUR PENNY 3rd Bn. Worcestershire Regiment
Second Lieutenant WILFRID LAWSON PERKS 3rd Bn. Worcestershire Regiment
27652 Private GEORGE PETERS 3rd Bn. Worcestershire Regiment
29783 Private ALBERT PITT 3rd Bn. Worcestershire Regiment
R/16190 Rifleman EDWARD POOLE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
10148 Private WILLIAM EDWARD POOLE 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
17988 Private JOHN POWELL 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
29067 Private WALLACE REGINALD PRATT 3rd Bn. Worcestershire Regiment
R/16236 Rifleman ALFRED CHARLES PREECE 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
10799 Private ARTHUR JAMES RAINBOW 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
Y/322 Rifleman THOMAS HARRY RAY 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
5722 Private ROBERT CHARLES READ 1st/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
G/5224 Private ARTHUR JOHN READING 1st Bn. Middlesex Regiment
40019 Private GEORGE JAMES REES 2nd Bn. Welsh Regiment
Second Lieutenant HARRY CHARLES REEVES 21st Bn. attd. 2nd Bn. Welsh Regiment
R/6633 Rifleman LEONARD FRANCIS REID 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
G/6294 Private EDWARD REIGATE 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
6678 Private DENIS REILLY 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
19/1032 Corporal ROBERT RENFORTH 19th Bn. Durham Light Infantry
20138 Private EDWARD ARTHUR REYNOLDS 1st Bn Wiltshire Regiment
2712 Private ALFRED RICHARDS 2nd Bn. Welsh Regiment
16726 Private SAMUEL HARRY RICHARDS 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
Captain HAROLD STEDMAN RICHMOND 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
19321 Private CLIFTON RIDINGS 12th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
18302 Private GEORGE ROBERTS 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
9664 Rifleman GEORGE WALLACE ROBERTS 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
19/502 Lance Corporal JOHN ROBINSON 19th Bn. Durham Light Infantry
19624 Private SIDNEY ROBINSON 3rd Bn. Worcestershire Regiment
20191 Private WILFRED ROBY 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
Y/838 Rifleman ALBERT CHARLES ROGERS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
18487 Private FREDERICK VICTOR ROGERS 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
27809 Private JOHN ROLLINS 3rd Bn. Worcestershire Regiment
G/3371 Private THOMAS LEONARD ROOTS 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
Second Lieutenant JOHN ARTHUR ROPE 9th Bn. attd. 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
18330 Private ROPER ALIAS
R/14209 Rifleman JOHN ROSSBON ALIAS
4552 Serjeant FREDERICK ROUGHAN 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
9698 Corporal RICHARD ROUSE 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/789 Serjeant CHARLES ROWNEY 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/16 Serjeant JOHN COLEBROOK ROYLE 10th Bn. King's Royal Rifle Corps
G/589 Private JAMES RUSSELL 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
20739 Private SAMUEL RUSSELL 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Captain JOHN ALLEN RUTHERFORD 7th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)
6483 Private CHRISTOPHER RYAN 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
48928 Private JOHN HENRY SAMUEL 74th Field Amb Royal Army Medical Corps
A/2015 Rifleman HENRY SAUL 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/12737 Rifleman GEORGE SAYERS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
Y/1608 Rifleman LEONARD THOMAS SCARLETT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
25640 Private FREDERICK SCOTT 14th Bn. Gloucestershire Regiment
R/12980 Rifleman HUBERT SHAW "A" Coy. 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
23823 Serjeant JAMES SHAW 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
24546 Lance Corporal JOHN HENRY SHILVOCK 3rd Bn. Worcestershire Regiment
27074 Lance Corporal RICHARD SIDEBOTHAM 2nd Bn. South Lancashire Regiment
B/1373 Rifleman CHARLES SIMPSON 8th Bn. Rifle Brigade
Second Lieutenant VICTOR JAMES SIMPSON 9th Bn. attd. 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
18886 Corporal HAROLD SEARLE SKUES 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
G/3815 Private VICTOR WILLIAM SLINGSBY 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
R/7234 Rifleman MARTIN SMEDLEY 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
10548 Private ALFRED JAMES SMITH 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
2239 Corporal GEORGE W. SMITH 1st Bn. Gloucestershire Regiment
S/9189 Rifleman PERCY SMITH 8th Bn. Rifle Brigade
22020 Private SAMUEL SMITH 23rd Bn. Manchester Regiment
R/17054 Rifleman SAMUEL OSCAR SMITH 10th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/14405 Rifleman WILLIAM SMITH 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
31530 Private WILLIAM SMITH 100th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
R/13417 Rifleman WILLIAM JOHN SMITH 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/2 Rifleman REGINALD LESTER SPEAKE 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
L/6558 Private JOHN THOMAS SPOOR 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
G/4265 Lance Corporal GEORGE THOMAS STAGG 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
R/9675 Rifleman WILLIAM ALFRED STARR 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/2117 Rifleman JOSEPH RICHARD STEER 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
19/1006 Private JOSEPH STEPHENSON 19th Bn. Durham Light Infantry
19512 Private ALBERT EDWARD STEWART 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
10507 Private GEORGE STOKES 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
L/8376 Private ALFRED FREDERICK STROUD 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
10669 Corporal ARTHUR STURMAN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
13146 Company Serjeant Major CLEMENT SULLIVAN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
9911 Corporal JOHN WILLIAM SULLIVAN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
1479 Private PATRICK SULLIVAN 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
Second Lieutenant NORMAN HALE TALBOT 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
27397 Private PHILLIP ERNEST TALBOT 3rd Bn. Worcestershire Regiment
23880 Private WILLIAM CHARLES TASKER 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
23623 Private JOHN TATE 17th Bn. Lancashire Fusiliers
L/11033 Lance Corporal ALBERT EDWARD TAYLOR 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
243132 Private ASHWORTH TAYLOR 1st/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
R/11483 Lance Corporal CLAUDE GEORGE TAYLOR 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/7945 Lance Corporal ERIC TAYLOR 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/456 Rifleman JOHN BULLOUGH TAYLOR 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
6023 Private THOMAS TAYLOR 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/16148 Rifleman ROBERT THAXTER 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
1927 Private MANUEL THOMPSON 1st/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
11390 Private THOMAS TIDMAN 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
16017 Private WILLIAM TOMPKINS 18th Bn Lancashire Fusiliers
17/158 Lance Corporal JAMES HENRY TOWNS 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
R/6000 Corporal THOMAS RAY TUCKER 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/14209 Rifleman SEPTIMUS FREDERICK TULIP 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/14870 Rifleman WILLIAM TURK 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
31327 Private ALBERT EDWARD TURLEY 3rd Bn. Worcestershire Regiment
7491 Rifleman MARK TELFORD TURNBULL 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
2321 Private LEONARD C. URRY 1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
17435 Private RICHARD VAUGHAN 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
17828 Private SETH WALKER "C" Coy. 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
24019 Private THOMAS WALKER 7th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
21579 Private ARTHUR FREDERICK WALL 2nd Bn. Worcestershire Regiment
16783 Private DAVID WALTERS 6th Bn. South Wales Borderers
17727 Lance Corporal CHARLES WATERTON 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
R/7297 Rifleman FRED WEBSTER 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
28892 Sapper HERBERT WELLS 11th Field Coy. Royal Engineers
22515 Private ERNEST GEORGE WELSFORD 6th Bn. Somerset Light Infantry
Lieutenant HENRY WESTON-WEBB 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/13291 Lance Corporal ERNEST HENRY WHALL 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/3117 Rifleman JACK REGINALD WHITE 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
35753 Private OSCAR EGERTON WHITE 100th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
25071 Private RICHARD FRANK WHITEHEAD 3rd Bn. Worcestershire Regiment
12737 Private JOHN WHITLOCK 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
R/10401 Rifleman THOMAS WILD 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
23850 Private WILLIAM WILDE 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
15106 Private MALCOLM BUCHANAN WILSHAW 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
2879 Private THOMAS WINSLET 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers
R/14491 Lance Corporal EDWARD ERNEST WINTER 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/12486 Rifleman JAMES EDWARD WISE 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
32249 Private ALBERT EDWARD WITHINGTON 11th Bn. Lancashire Fusiliers
S/11626 Corporal DAVID WOOD 6th Bn. Cameron Highlanders
R/11437 Rifleman FREDERICK WOOD 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
7810 Rifleman SPENCER WOOD 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
27813 Private WILLIAM HENRY WOOD 2nd Bn. Worcestershire Regiment
A/2888 Rifleman JOHN WILLIAM WOODS 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/2229 Lance Corporal GEORGE WRIGHT 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/2297 Rifleman WILLIAM WYNN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
16215 Private JOSEPH YATES 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry
A/1752 Rifleman ALFRED GEORGE YEATMAN 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
S/18406 Private WILLIAM YOUNG 6th Bn. Cameron Highlanders


France: Somme THISTLE DUMP CEMETERY, HIGH WOOD, LONGUEVAL (5)
_____________________________________________________________
9752 Private ALLEN 1st/5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
6773 Lance Corporal JAMES CROWE FINLAY 1st/5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
6762 Private HUNTER "B" Coy. 5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
6002 Private CYRIL AUBREY MOBBS 2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
1064 Lance Corporal PRICE 2nd Bn. Royal Munster Fusiliers


France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (24)
______________________________________________
2457 Private ROBERT ARMSTRONG 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
819 Lance Corporal THOMAS LINDSAY BAXTER 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3767 Private CHARLES BURNIE 22nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2467 Private DOUGLAS CLARKE 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3791 Private WILLIAM BERNARD CLARKE 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3800 Private FREDERICK HERBERT COOPER 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1600 Private JAMES LEONARD FOLEY 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4124 Private THOMAS JOSEPH GREENWOOD 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2867 Private THOMAS DEMLIS HOBSON 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4150 Private JAMES LAWRENCE KEANE 22nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4171 Private ANGUS MARSTON 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4159 Private JAMES RICHARD McCLINTOCK 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1690 Private JOHN McDONALD 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1706A Private ALEXANDER McKENZIE 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2773 Private LEO JOSEPH MURPHY 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2433 Private LESLIE JAMES PAGET 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3907 Private HARRY POWELL 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
960 Private WILLIAM FORBES ROSS 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
962 Corporal ALFRED SCHARF 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2382 Private JOHN STANLEY SHEPPARD 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3926 Private ALEXANDER JOHN SMITH 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
924 Private DANIEL THORNEYCRAFT 22nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4241 Private JOHN AUGUSTINE VIPONT 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3647 Private CHARLES GEORGE WAUGH 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme WARLOY-BAILLON COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (9)
____________________________________________________________
Second Lieutenant ERNEST JAMES CLARK 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3610 Private CUTLER 1st/1st Bucks. Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
765 Private ROY SYLVESTER HEWETT 10th Bn Australian Infantry, A.I.F.
1680 Private REGINALD JOSEPH HUNTER 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2544 Driver FRANCIS EDWARD KEMP 2nd/1st South Midland Bde. Royal Field Artillery
4480 Lance Corporal FRANCIS HUGH MURPHY 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
Second Lieutenant VIO DOUGLAS WALLACE PITT 8th Bn. Royal Berkshire Regiment
25542 Private CHARLES CLIFFORD WEBSTER 14th Bn. Gloucestershire Regiment
18740 Private HARRY CHARLES WEEKS 1st Bn Wiltshire Regiment


Germany: Brandenburg ZEHRENSDORF INDIAN CEMETERY (1)
____________________________________________________
3522 Sepoy DEBI DIN SINGH 9th Bhopal Infantry


Ghana: KUMASI MEMORIAL (2)
__________________________
205 Carrier ABUDU ZABARIMA Gold Coast Regiment, W.A.F.F.
3760 Carrier SANDEY Gold Coast Regiment, W.A.F.F.


Greece: DOIRAN MEMORIAL (1)
___________________________
Second Lieutenant GEORGE HOWDEN MACALISTER 5th Bn. Royal Scots Fusiliers


Greece: KARASOULI MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________
15348 Private CHARLES RADBOURN 7th Bn. Royal Berkshire Regiment


Greece: MIKRA BRITISH CEMETERY, KALAMARIA (1)
_____________________________________________
1300 Driver SAMUEL JOHN MARKS 4th (Wessex) Bde. attd. 28th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery


Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
21147 Private McIVER 14th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


India: BOMBAY 1914-1918 MEMORIAL, MUMBAI (2)
____________________________________________
C/2106 Lascar AMINULLA Royal Indian Marine
2153 Lascar AMJAD ALI Royal Indian Marine


Iraq: AMARA WAR CEMETERY (4)
____________________________
10791 Private ALNER 2nd Bn. Dorsetshire Regiment
Sub-Asst. Surgeon EPHRAIM Indian Medical Department
11139 Private SMITH 9th Bn. Royal Warwickshire Regiment
11230 Private WILSON 1st Bn. Highland Light Infantry


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (11)
____________________________________________
1712 Serjeant ERNEST BEAVER 86th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
73072 Gunner BENSON 82nd Bty. Royal Field Artillery
Fireman JOHN BOYD S.S. "Assiout," Mercantile Marine
60517 Acting Bombardier FREDERICK WILLIAM BREED 63rd Bty. Royal Field Artillery
72229 Gunner CHARLES FRED COX 86th Heavy Bty. Royal Field Artillery
55768 Driver FONE 63rd Bty. Royal Field Artillery
9863 Lance Corporal LEWIS HODGKIN 2nd Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
23733 Lance Corporal ARTHUR JENKINS 2nd Bn. The King's (Liverpool Regiment)
L/8988 Private NICHOLLS 2nd Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
69339 Bombardier REED 1st/5th Hants Bty. Royal Field Artillery
52239 Driver STATHERS 76th Bty. Royal Field Artillery


Iraq: BASRA MEMORIAL (16)
_________________________
Lahord/540 Follower BEGA 2nd Porter Corps. Indian Labour Corps
Peshawar/899 Driver BHIM SINGH 4th. Mule Corps
13245 Private GEORGE COLLINS 9th Bn. Royal Warwickshire Regiment
179 Labourer DEVA HEMRAN 3rd Coy. Indian Labour Corps
Lahore/744 Driver DEWA SINGH 131st Combined Field Depot Supply and Transport Corps
1508 Rifleman HARKASING LIMBU 2nd Bn. 7th Gurkha Rifles
3164 Rifleman MANILAL GURUNG 1st Bn. 1st King George's Own Gurkha Rifles (The Malaun Regiment)
543 Rifleman MANIRAJ THAPA 1st Bn. 4th Gurkha Rifles
968 Labourer NATTHAN MARANDI 3rd Coy. Indian Labour Corps
33829 Gunner FREDERICK DAVID NEWMAN 86th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
2661 Lance Daffadar PAT RAM 14th Murray's Jat Lancers
Poona/2661 Follower SAIYID ABDUL ALI Supply and Transport Corps
1009 Sepoy SOHAN SINGH 45th Rattray's Sikhs
L/9960 Private FREDERICK GEORGE TAYLOR "A" Coy. 1st Bn. Royal Sussex Regiment
8945 Bearer THEMA SARBA 8th Coy. Army Bearer Corps
1554 Sepoy WADHAWA SINGH 28th Punjabis


Iraq: BASRA WAR CEMETERY (2)
____________________________
20792 Private HARTWELL 5th Bn. Wiltshire Regiment
2626 Private JOHNSON 1st/5th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


Ireland, Republic of: County Dublin GRANGEGORMAN MEMORIAL (1)
_____________________________________________________________
1135 Private PETER MEEHAN 2nd Bn. Royal Irish Regiment


Ireland, Republic of: County Dublin GRANGEGORMAN MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________________________
7783 Serjeant LAURENCE MURPHY 2nd Bn. Royal Dublin Fusiliers


Ireland, Republic of: County Tipperary POWERSTOWN (ST. JOHN) CATHOLIC CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________________________
1673 Private JOHN PARNELL DARMODY 26th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Italy: Sicily SYRACUSE WAR CEMETERY, SICILY (1)
_______________________________________________
Second Officer ISBISTER S.S. Swedish Prince. Mercantile Marine


Jamaica: KINGSTON (UP PARK CAMP) MEMORIAL NO.2 (1)
__________________________________________________
4709 Private FARQUHARSON Jamaica Contingent


Kenya: NAIROBI BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (2)
______________________________________________
3133 Corporal GEORGE BURWILL LUCK 2nd Mounted Brigade, 5th South African Horse
368 Sepoy ROMALA 3rd Kashmir Rifles (Raghunath Regiment)


Namibia: WINDHOEK OLD MUNICIPAL CEMETERY (1)
____________________________________________
765 Private JOHN SAMUEL RICHARDSON Railway Regt. South African Railway Services


Pakistan: KARACHI 1914-1918 WAR MEMORIAL (1)
____________________________________________
11061 Private THOMPSON 2nd Garrison Bn. Northumberland Fusiliers


Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (1)
________________________________________
10209 Private CHARLES ERNEST TAYLOR 6th Regt. South African Infantry


Tanzania: MOSHI CEMETERY (1)
____________________________
6811 Labourer MAREE South African Native Labour Corps


United Kingdom: Ayrshire STEVENSTON (NEW STREET) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
38218 Gunner JOHN MORTON 3rd Reserve Bde. Royal Field Artillery


United Kingdom: Cambridgeshire CAMBRIDGE (MILL ROAD) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
20732 Private AMOS BURLINGHAM Suffolk Regiment


United Kingdom: Cambridgeshire HARLTON (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
16329 Private ERNEST WILLIAM DILLEY 11th Bn. Suffolk Regiment


United Kingdom: Cheshire PORTWOOD (ST. PAUL) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________
45675 Sapper RUSHTON Training Centre (Newark) Royal Engineers


United Kingdom: Cornwall ROCHE CEMETERY (1)
___________________________________________
2101 Private DAVEY 1st/5th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


United Kingdom: County Antrim BELFAST CITY CEMETERY (1)
_______________________________________________________
8964 Rifleman HILLIN Royal Irish Rifles


United Kingdom: County Down DOWN CATHEDRAL NEW CEMETERY (1)
___________________________________________________________
71 Rifleman SAMUEL McCOUBREY 16th Bn. Royal Irish Rifles


United Kingdom: Devon PLYMOUTH NAVAL MEMORIAL (17)
__________________________________________________
Fireman JOHN ARMSTRONG H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve
Fireman GEORGE ATHERTON H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve
Donkeyman HERBERT WILLIAM BEARDOE H.M.S. "Duke of Albany." Royal Navy
Greaser THOMAS CARSON H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve
Greaser JOSEPH CAMERON CASTLES H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve
2841C Seaman ARTHUR JAMES COOK H.M.S. "Duke of Albany." Royal Naval Reserve
Fireman JOHN EDWARD COOPER H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve
Fireman SAM GLASS H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve
418536 Fireman JAMES GRAHAM H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve
Engineer Sub-Lieutenant ALBERT GEORGE GLOVER MASKELL H.M.S. "Duke of Albany." Royal Naval Reserve
Fireman WALTER DAVID PORTER H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve
160252 Leading Signalman CHARLES HENRY PRIOR (RFR/DEV/B/531). H.M.S. "Duke of Albany." Royal Navy
Commander GEORGE NORRIS RAMAGE (R D) H.M.S. "Duke of Albany." Royal Naval Reserve
Fireman JOSEPH ROONEY H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve
Fireman CHARLES SMITH H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve
2194A Leading Seaman JOHN DOUGLAS WALKER H.M.S. "Duke of Albany." Royal Naval Reserve
54146 Fireman WILLIAM WESTWOOD H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve


United Kingdom: Durham GATESHEAD (SALTWELL) CEMETERY (1)
________________________________________________________
138333 Corporal JASPER THOMPSON Railway Operating Div. Royal Engineers


United Kingdom: Edinburgh EDINBURGH (DALRY) CEMETERY (1)
________________________________________________________
1471 Lance Corporal McVEY 2nd/4th Bn. Royal Scots


United Kingdom: Edinburgh EDINBURGH (NEWINGTON OR ECHO BANK) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________________
1837 Private McDONALD 4th Bn. Royal Scots


United Kingdom: Essex WEST HAM CEMETERY (1)
___________________________________________
153665 Pioneer LOCKYER Royal Engineers


United Kingdom: Essex WOODGRANGE PARK CEMETERY, EAST HAM (1)
____________________________________________________________
G/4659 Private WALTER HARRY (ROBERT) MORRIS 2nd Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


United Kingdom: Glamorganshire NEWTON NOTTAGE (ST. JOHN THE BAPTIST) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________________________________
S/17990 Private CAMPBELL 5th Bn. Cameron Highlanders


United Kingdom: Gloucestershire BRISTOL (ARNOS VALE) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
K/1636 Private MASSEY 22nd Bn. Royal Fusiliers


United Kingdom: Hampshire HOLLYBROOK MEMORIAL, SOUTHAMPTON (1)
______________________________________________________________
20586 Private MILLWARD North Staffordshire Regiment


United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH (MILTON) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
1996 Private THOMAS FULTON 47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (2)
_______________________________________________________
Sussex 4/159 Able Seaman JOHN CHARLES ATKINSON H.M.S. "Duke of Albany." Royal Naval Volunteer Reserve
Sussex 4/189 Able Seaman RALPH FRANK CAREY H.M.S. "Duke of Albany." Royal Naval Volunteer Reserve


United Kingdom: Isle of Man KIRK GERMAN NEW CEMETERY (1)
________________________________________________________
30902 Private JOSEPH EDWARD CLARKE 13th Bn The King's (Liverpool Regiment)


United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (2)
_______________________________________________
3060C Seaman DONALD MACAULAY H.M.S. "Duke of Albany." Royal Naval Reserve
3322A Seaman JOHN McDONALD H.M.S. "Duke of Albany." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Kent GILLINGHAM (WOODLANDS) CEMETERY, KENT (1)
______________________________________________________________
J/6726 Able Seaman THOMAS HENRY POCOCK H.M.S. Maori Royal Navy


United Kingdom: Lancashire FLEETWOOD BOROUGH CEMETERY (1)
_________________________________________________________
Greaser JOHN BIRNIE H.M.S. Duke of Albany Mercantile Marine Reserve


United Kingdom: Lancashire GRANGE-OVER-SANDS CEMETERY (1)
_________________________________________________________
745352 Private JOHN LORD DUXBURY 116th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (KIRKDALE) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
1047 Private HARDY 17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


United Kingdom: Lancashire MANCHESTER SOUTHERN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
6910 2nd Corporal PRICE 2nd/2nd West Lancs Field Coy. Royal Engineers


United Kingdom: Lancashire SALFORD (WEASTE) CEMETERY (1)
________________________________________________________
10767 Private GOODWIN Depot Lancashire Fusiliers


United Kingdom: Lincolnshire SPALDING CEMETERY (1)
__________________________________________________
24803 Private DRING 3rd Bn. North Staffordshire Regiment


United Kingdom: London KENSAL GREEN (ALL SOULS') CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
Lieutenant JOHN STANLEY WHITE 7th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
80841 Gunner ROBERT DINNEN 17th Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery


United Kingdom: London WANDSWORTH (EARLSFIELD) CEMETERY (2)
___________________________________________________________
4612 Private WALTER WILLIAM NICHOLSON 45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4577 Private WILLIAM ROBERT PENNINGTON 15th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Norfolk KING'S LYNN CEMETERY (1)
________________________________________________
2709 Private THOMAS EDWARD OWEN 3rd/5th Bn. Norfolk Regiment


United Kingdom: Northamptonshire NORTHAMPTON (BILLING ROAD) CEMETERY (1)
________________________________________________________________________
2921 Sapper JAMES KIRK 1st/3rd East Anglian Field Coy. Royal Engineers


United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
____________________________________________________________________________
22/1707 Private JAMES EDWARD MORGAN "C" Coy. 3rd/22nd (Tyneside Scottish) Bn. Northumberland Fusiliers


United Kingdom: Orkney LYNESS ROYAL NAVAL CEMETERY (3)
______________________________________________________
115631 Petty Officer 1st Class CHARLES HENRY COUCH H.M.S. "Duke of Albany." Royal Navy
Fireman EDWARD PHILLIPS H.M.S. "Duke of Albany" Mercantile Marine Reserve
Greaser EDWARD SMITH H.M.S. "Duke of Albany." Mercantile Marine Reserve


United Kingdom: Shropshire HIGH ERCALL (ST. MICHAEL) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________________
4449 Private OWEN 4th Bn. King's Shropshire Light Infantry


United Kingdom: Staffordshire BROCKMOOR (ST. JOHN) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________
8011 Private UNDERHILL South Staffordshire Regiment


United Kingdom: Stirlingshire KILSYTH CEMETERY (1)
__________________________________________________
1487 Corporal SINCLAIR 1st/7th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


United Kingdom: Suffolk HARTEST CEMETERY (1)
____________________________________________
14815 Private CHARLES ARTHUR PAWSEY 8th Bn. Suffolk Regiment


United Kingdom: Surrey BROOKWOOD (UNITED KINGDOM 1914-1918) MEMORIAL (1)
________________________________________________________________________
Lieutenant Colonel GEORGE MICHAEL JAMES GILES Canadian Army Medical Corps


United Kingdom: Sussex BRIGHTON CITY (BEAR ROAD) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
3830/A Private OSCAR ALFRED HORSTEN 49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Sussex HORSHAM (HILLS) CEMETERY (1)
___________________________________________________
1772 Private CHARLES FREDERICK PARKER 4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


United Kingdom: Sussex SEAFORD CEMETERY (1)
___________________________________________
R/5972 Rifleman WALKER 15th Bn. King's Royal Rifle Corps


United Kingdom: Sussex SHOREHAM-BY-SEA CEMETERY (1)
___________________________________________________
G/350 Corporal CRAWFORD 15th Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (LODGE HILL) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
5100 Private JOHN THOMAS GOOD 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Worcestershire BELBROUGHTON (HOLY TRINITY) CHURCHYARD EXTENSION (1)
___________________________________________________________________________________
4523 Private FREDERICK TANDY 3rd/7th Bn. Worcestershire Regiment


United Kingdom: Worcestershire POWICK (SS. PETER AND LAWRENCE) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________________
2762 Sapper CYRIL WILLIAM FINCH 1st/3rd East Anglian Field Coy. Royal Engineers


United Kingdom: Yorkshire SHEFFIELD (TINSLEY PARK) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
32836 Private MANSELL Royal Army Medical Corps