Search This Blog

Thursday, 26 April 2018

1,388 died on this day: Fri 26/04/1918


For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
Belgium: Hainaut MONS (BERGEN) COMMUNAL CEMETERY (2)
____________________________________________________
268005 Private ALFRED HEMPSALL  7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
45768 Private JOHN WILLIAM HOOLEY       2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
Belgium: Hainaut PLOEGSTEERT MEMORIAL (7)
_________________________________________
5854 Serjeant BRYANT    12th Bn. Gloucestershire Regiment      
9417 Private HARRY COOTE        1st Bn. Cheshire Regiment      
204087 Private JOSEPH DONNOVAN  12th Bn. Gloucestershire Regiment      
30569 Private WALTER EDWARD HARTLAND    12th Bn Gloucestershire Regiment       
26191 Private GEORGE FREDERICK MAKEHAM  1st Bn. East Surrey Regiment   
19905 Private THOMAS HENRY McNULTY      3rd Bn. Coldstream Guards      
Second Lieutenant ROBERT JOHN ROWSON PENROSE    1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
Belgium: Hainaut ST. SYMPHORIEN MILITARY CEMETERY (1)
_____________________________________________________
203091 Private JACKSON  1st/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
Belgium: Hainaut TOURNAI COMMUNAL CEMETERY ALLIED EXTENSION (2)
_______________________________________________________________
Second Lieutenant ROBERT O'HALLORAN GILES       1st King Edward's Horse
S/5979 Private BENJAMIN WILLIAMS        1st Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
Belgium: Oost-Vlaanderen DENDERMONDE COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (2)
________________________________________________________________________
52263 Private CHARLES JAMES BESSELL     2nd Bn. Worcestershire Regiment
A/203661 Rifleman IVES  16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
Belgium: Oost-Vlaanderen GENT CITY CEMETERY (2)
_______________________________________________
29905 Private WILLIAM BRAMWELL HENN     2nd Bn. Worcestershire Regiment
39372 Private ALAN THEODORE RADFORD     8th Bn. Gloucestershire Regiment       
Belgium: West-Vlaanderen ABEELE AERODROME MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
39859 Serjeant EALES    24th Bty. 38th Bde. Royal Field Artillery      
Belgium: West-Vlaanderen BARD COTTAGE CEMETERY (1)
__________________________________________________
131789 Private SAMUEL NEWTON    36th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
Belgium: West-Vlaanderen BEDFORD HOUSE CEMETERY (1)
___________________________________________________
52498 Private SKINNER   1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
Belgium: West-Vlaanderen BELGIAN BATTERY CORNER CEMETERY (3)
____________________________________________________________
52507 Private ERNEST ALLVIN     1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
28929 Private JOHN GEORGE MARKELL       1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
81705 2nd Corporal WALKER       202nd Field Coy. Royal Engineers       
Belgium: West-Vlaanderen BEVEREN-IJZER CHURCHYARD (4)
_____________________________________________________
241372 Gunner BELL      21st Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery       
G/46358 Private WILLIAM DESLANDES       24th Inf. Labour Coy. The Queen's (Royal West Surrey Regiment) 
223040 Sapper JAMES WALLEY      64th Field Coy. Royal Engineers
33142 Private WILSON    6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
Belgium: West-Vlaanderen BRANDHOEK MILITARY CEMETERY (2)
________________________________________________________
78569 Gunner WILLIAM JOHN PRITCHARD     9th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
64932 Private DENNIS ALLISON SULLIVAN   138th Field Amb Royal Army Medical Corps       
Belgium: West-Vlaanderen BRANDHOEK NEW MILITARY CEMETERY NO.3 (14)
__________________________________________________________________
42024 Private WYNDHAM JAMES BARNETT     11th Bn. Essex Regiment
72818 Private COOPER    2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
72720 Private JACK COOPER       2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
103148 Private LEONARD DUTTON   2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
27554 Private CHARLES FEATHERSTONE      2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
72746 Private FOSTER    2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
39671 Private ELIJAH HORACE GEORGE      11th Bn. Essex Regiment
72743 Private HARTIGAN  2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
72744 Lance Corporal PATRICK JOSEPH KELLY       2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
252714 Private MACFARLANE       11th Bn. Essex Regiment
307196 Private TOM HUMFRESS SHACKLETON  1st/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
13972 Private SIMKIN    2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
93933 Private EDGAR STOOKE      2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
204450 Private JOHN WINTERBOTTOM        1st Bn. King's Shropshire Light Infantry       
Belgium: West-Vlaanderen BUTTES NEW BRITISH CEMETERY (N.Z.) MEMORIAL, POLYGON WOOD (3)
______________________________________________________________________________________
9/442 Lance Corporal MARTIN JOHN FARRINGTON     Otago Mounted Rifles, N.Z.E.F. 
9/222 Trooper HUBERT HENRY HORRELL TREMAINE     Otago Mounted Rifles, N.Z.E.F. 
10930 Private JACK DARLING WELSH        New Zealand Cyclist Battalion  
Belgium: West-Vlaanderen CANADA FARM CEMETERY (1)
_________________________________________________
844427 Sapper WILLIAM HENRY FERNS       8th Bn. Canadian Railway Troops
Belgium: West-Vlaanderen DUHALLOW A.D.S. CEMETERY (3)
_____________________________________________________
52460 Gunner JAMES McGUIRL      9th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
150328 Lance Bombardier JOHN THOMAS PARKER      335th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
Second Lieutenant HENRY WEBB    9th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
Belgium: West-Vlaanderen GODEZONNE FARM CEMETERY (1)
____________________________________________________
21522 Private FRANK WAGSTAFF    1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
Belgium: West-Vlaanderen GROOTEBEEK BRITISH CEMETERY (17)
_________________________________________________________
30396 Serjeant BOHAN    10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
42322 Serjeant ARCHIEBALD BRABNER       9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
26724 Private REGINALD DANIELLS 10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
42518 Private ELDER     9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
42399 Lance Corporal JOHN CLIFFORD GREEN        9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
Lieutenant JOHN CHARLES VICTOR HARDER (Mentioned in Despatches) "D" Bty. 50th Bde. Royal Field Artillery       
24447 Private McNIE     2nd Bn. Royal Scots Fusiliers  
35497 Private NORTHCOTT 10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
Second Lieutenant DOUGLAS QUIRK O'NEILL 10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
27403 Private PAWLEY    10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
241299 Corporal PEACE   1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
201528 Gunner PRATT     "C" Bty. 62nd Bde. Royal Field Artillery       
20003 Private SWORD     2nd Bn. Royal Scots Fusiliers  
7862 Private TIMMS      10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
244176 Corporal SYDNEY JAMES WHITTLE    10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
29715 Private HENRY ARTHUR WILKES       "C" Coy. 8th Bn. South Staffordshire Regiment  
204225 Private HIRAM WOOLHOUSE  1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
Belgium: West-Vlaanderen HARINGHE (BANDAGHEM) MILITARY CEMETERY (38)
____________________________________________________________________
Lieutenant ASH  11th Bn. attd. 10th Bn. Lancashire Fusiliers   
81228 Private BAGSHAW   15th Bn. Durham Light Infantry 
G/6667 Corporal MARCUS EBENEZER BANFIELD        "C" Coy. 13th Bn. Royal Sussex Regiment
27237 Acting Bombardier BLACKBURN       "A" Bty. 11th Bde. Royal Field Artillery       
51754 Private JOHN BUTLER       11th Bn. Royal Scots   
202289 Private HARRY OSCAR CANNAM       6th Bn. Leicestershire Regiment
S/10950 Private CHEESMAN        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
30836 Private CLAXTON   10th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
42395 Private CLELLAND  9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
203346 Serjeant CLEMENTS        1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
266446 Private CREED    1st Bn. Hertfordshire Regiment 
53021 Gunner DELL       "A" Bty. 162nd Bde. Royal Field Artillery      
22386 Private DORAN     6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
31901 Private HERBERT JOHN GERRARD      12th Bn. East Surrey Regiment  
50265 Private GLEAVE    11th Bn. Cheshire Regiment     
77666 Gunner GOLD       72nd Bty. 38th Bde. Royal Field Artillery      
14039 Sapper GROSE      South African Corps Signal Coy., R.E. South African Signal Service     
8624 Gunner THOMAS HAYES        92nd Bty. 17th Bde. Royal Field Artillery      
12645 Driver HEPTINSTALL        "B" Bty. 87th Bde. Royal Field Artillery       
127101 Private HOPKINSON        27th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
Second Lieutenant HARRY HUDSON  177th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
235779 Private JAMES    9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
64932 Private HENRY PORTER KNIGHTON     11th Bn. Cheshire Regiment     
M2/098869 Private THOMAS FLETCHER MONCRIEFF     21st Div. Mechanical Transport Coy. Army Service Corps 
203352 Private NICHOLLS 1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
43082 Lance Corporal ORREY      1st Bn. Lincolnshire Regiment  
G/15291 Private HERBERT PARTRIDGE       11th Bn. Royal Sussex Regiment 
Second Lieutenant BENJAMIN PRIEST (M C) Special Reserve and 72nd Bty. 38th Bde. Royal Field Artillery  
G/25152 Private GEORGE SYDNEY ROBINSON  1st Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
51133 Private WILFRID WILLIAM SALTER    17th Bn. Manchester Regiment   
Lieutenant HENRY LAWRENCE SCOTT SAVORY  1st (Garrison) Bn. Suffolk Regiment    
205545 Private SCHOFIELD        1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
26693 Private SIME      1st/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
201632 Private SMITH    1st/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
18595 Private WILLIAM TELFER    "B" Coy 9th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)   
144605 Gunner WATSON    42nd Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery       
251899 Sapper WEBBER    33rd Light Railway Operating Coy. Royal Engineers      
354678 Pioneer YAKES    33rd Light Railway Operating Coy. Royal Engineers      
Belgium: West-Vlaanderen HARLEBEKE NEW BRITISH CEMETERY (2)
___________________________________________________________
51552 Private STIRLING  12th Bn. Royal Scots   
21/470 Private WRIGHT   1st/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
Belgium: West-Vlaanderen HOOGE CRATER CEMETERY (1)
__________________________________________________
19/1556 Private COSTELLO        2nd Bn. Durham Light Infantry  
Belgium: West-Vlaanderen HOOGSTADE BELGIAN MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________________
17044 Private HALL      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Belgium: West-Vlaanderen KEMMEL NO.1 FRENCH CEMETERY (1)
________________________________________________________
33314 Private JOHN SMALLWOOD    1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
Belgium: West-Vlaanderen KLEIN-VIERSTRAAT BRITISH CEMETERY (4)
______________________________________________________________
Second Lieutenant GOSLING       5th Bn. York and Lancaster Regiment    
38490 Gunner EDWARD GOWING      7th Bty. Machine Gun Corps (Motors)    
235808 Private ALFRED GREEN     1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
230632 Pioneer MAYO     Pigeon Service Royal Engineers 
Belgium: West-Vlaanderen KORTRIJK (ST. JAN) COMMUNAL CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
39346 Private FREDERICK TESTER  4th Bn. South Staffordshire Regiment   
Belgium: West-Vlaanderen LA CLYTTE MILITARY CEMETERY (16)
_________________________________________________________
39895 Corporal FRANK BEARD      10th Bn. Cheshire Regiment     
42667 Private BINNS     4th Bn. South Staffordshire Regiment   
315196 Corporal BOOTH   10th Bn. Cheshire Regiment     
74017 Private BROOKS    11th Bn. Cheshire Regiment     
60504 Private WILLIAM VICKERSON STEPHENSON DODDS        10th Bn. Cheshire Regiment     
16449 Private HYDE      4th Bn. South Staffordshire Regiment   
39333 Private JOHNSON   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
67272 Private KERSHAW   25th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
Second Lieutenant ALBERT THOMAS KINGSLEY        4th Bn. South Staffordshire Regiment   
45192 Lance Corporal HARRY LUPTON       4th Bn. South Staffordshire Regiment   
240494 Company Serjeant Major GEORGE MORLEY     "A" Coy. 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment       
260122 Private PARKER   10th Bn. Cheshire Regiment     
44086 Private PAYTON    9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
29480 Lance Corporal PERCY RICHARDSON   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
37665 Private THOMPSON (M M)    9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Lieutenant WILLIAM KNOWLES TYLDESLEY    5th Bn. attd. 9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment      
Belgium: West-Vlaanderen LA LAITERIE MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________________
45299 Private FERGUSON  4th Bn. South Staffordshire Regiment   
Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (27)
____________________________________________________________
40849 Driver ANDERSON   63rd Field Coy. Royal Engineers
2475 Private ARMSTRONG  VIII Corps Cyclist Bn. Army Cyclist Corps      
53358 Driver JOHN BAILEY        63rd Field Coy. Royal Engineers
39619 Private BALSON    1st Bn Wiltshire Regiment      
44636 Private WILLIAM JOHN BEE  25th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
57351 Private ALFRED HARRY BENNETT      3rd Bn. Worcestershire Regiment
214913 Gunner BOLD      "D" Bty. 156th Bde. Royal Field Artillery      
35727 Private BROOKS (Mentioned in Despatches)  133th  Field Amb. Royal Army Medical Corps     
24/2128 Lieutenant COLIN ADDISON DICKESON (M C) 22nd New Zealand Cyclist Battalion     
92185 Shoeing Smith JOHN DOBSON 90th Field Coy. Royal Engineers
17382 Private EASTON    26th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
20918 Corporal CHARLES WILLIAM EDGAR ELLIOTT    13th Bn. Gloucestershire Regiment      
T/32587 Corporal HART   2nd Coy. 6th Div. Train Army Service Corps     
SD/1059 Lance Corporal JOHN HUTCHISON   11th Bn. Royal Sussex Regiment 
32309 Private HUXTABLE  6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
53091 Private GEORGE STANLEY JONES      1st Bn. Worcestershire Regiment
38864 Driver CHARLES PAGE LETLEY        63rd Field Coy. Royal Engineers
T/16549 Staff Serjeant EDWARD JOSEPH McNALLY (Mentioned in Despatches)  2nd Coy. 6th Div. Train Army Service Corps     
127058 Private JOHN WESCOMB PARNUM      28th Field Amb Royal Army Medical Corps
Major PARSONS   "C" Bty. 149th Bde. Royal Field Artillery      
266141 Private RIGBY    2nd Bn. South Lancashire Regiment      
242874 Private HERBERT SIDDLE   1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
22516 Private SMITH     10th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
39813 Private SPICER    1st Bn Wiltshire Regiment      
301394 Corporal WILLIAM STAINTON        13th Bn. Tank Corps    
Second Lieutenant LEONARD BUXTON WHITTINGHAM    5th Bn. Worcestershire Regiment
207279 Serjeant FREDERICK ALBERT WILKINS        3rd Bn. Worcestershire Regiment
Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (9)
_________________________________________________________
89255 Private ABEL      9th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)   
267369 Rifleman GLOVER  1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
123017 Lance Bombardier HENSBY  "B" Bty. 94th Bde. Royal Field Artillery       
200321 Private HORNER   1st/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
64059 Gunner KENTON     North Riding Heavy Bty. Royal Garrison Artillery       
174388 Driver SIDNEY PERRY      57th Field Coy. Royal Engineers
Captain RALPH BROOMFIELD PRITCHARD (D S O, M C) 14th Bn. Northumberland Fusiliers      
83496 Gunner STOCK      "C" Bty. 156th Bde. Royal Field Artillery      
11075 Gunner WOODWARD   "D" By. 148th Bde. Royal Field Artillery       
Belgium: West-Vlaanderen MESSINES RIDGE BRITISH CEMETERY (1)
____________________________________________________________
92706 Lance Corporal JOHN SYDNEY ADAMS  13th Bn. Tank Corps    
Belgium: West-Vlaanderen MINTY FARM CEMETERY (1)
________________________________________________
Second Lieutenant GRANSDEN      10th Bn. Royal Irish Rifles    
Belgium: West-Vlaanderen NEW IRISH FARM CEMETERY (1)
____________________________________________________
26856 Private BIRD      2nd Bn. Wiltshire Regiment     
Belgium: West-Vlaanderen NINE ELMS BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________________
64345 Private PETER HENRY WARD  22nd (Tyneside Scottish) Bn. Northumberland Fusiliers  
Belgium: West-Vlaanderen OOSTTAVERNE WOOD CEMETERY (2)
______________________________________________________
240288 Lance Corporal BROADBENT 1st/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
C/4663 Rifleman HAND    17th Bn. King's Royal Rifle Corps      
Belgium: West-Vlaanderen PERTH CEMETERY (CHINA WALL) (4)
________________________________________________________
49217 Private BAINES    18th Bn. The King's (Liverpool Regiment)       
40530 Gunner GOMES      1st Bde. Canadian Field Artillery      
85587 Private McNAIR    30th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
1157 Private PALEY      1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
Belgium: West-Vlaanderen POELCAPELLE BRITISH CEMETERY (1)
_________________________________________________________
Second Lieutenant WILLIAM ALWYN PRITCHARD       Durham Light Infantry  
Belgium: West-Vlaanderen POPERINGHE NEW MILITARY CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
41152 Private CHARLES GERALD INGRAM     1st/6th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
Belgium: West-Vlaanderen RENINGHELST NEW MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________________
14403 Lance Corporal JAMES MATTHEWS     15th Bn. Durham Light Infantry 
Belgium: West-Vlaanderen SUFFOLK CEMETERY, VIERSTRAAT (18)
__________________________________________________________
Second Lieutenant EDWARD AMBLER 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
37926 Private BEATSON   1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
203381 Lance Corporal BROOKFIELD        1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
32815 Private WALLACE CHADWICK  1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
200665 Lance Corporal TOM DYSON "A" Coy. 1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment       
201743 Private CHARLES EDWARD HINCHCLIFFE       1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
18516 Private HUTCHINSON        1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
18807 Private FRANK MANSFIELD   1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
241705 Private PARKINS  1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
12/2003 Private RELPH   1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
201762 Private RICHARDSON       1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
21982 Private STABLES   1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
200857 Corporal DAVID STRAFFORD 1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
241564 Private ROBERT THOMAS    1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
241298 Corporal TINGLE  1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
23189 Private TWITE     1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
31539 Private WALTERS   1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
202059 Corporal WIGGLESWORTH    1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT MEMORIAL (354)
________________________________________________
Second Lieutenant ALFRED ABBOTT East Yorkshire Regiment
39304 Private HARRY ADCOCK      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
242686 Private THOMAS DIXON ALLAN       1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
241736 Private JOHN ALLEN       "B" Coy. 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment       
290835 Serjeant JAMES C. ALLSOPP        13th Bn. Gloucestershire Regiment      
19507 Serjeant JAMES APPERLEY   13th Bn. Gloucestershire Regiment      
241151 Private PERCY ARKELL     13th Bn. Gloucestershire Regiment      
24818 Private GEORGE DAN ARMSTRONG      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
204461 Private RALPH ATKINSON   1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
45514 Private GEORGE BAGSHAW    4th Bn. South Staffordshire Regiment   
Lieutenant ALAN AQUILLA BALDWIN 5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
53042 Private EDGAR ADDISON BALL        "A" Coy. 3rd Bn. Worcestershire Regiment       
267239 Private ARTHUR BARBER    13th Bn. Gloucestershire Regiment      
37021 Private HERBERT BARBER    9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
179711 Gunner ALFRED ERNEST BARNES      24th Bty 38th Bde. Royal Field Artillery       
202476 Corporal HIRST BARRACLOUGH       1st/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
39309 Private CHARLES FREDERICK BASS    9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
23525 Private GEORGE BENTLEY (M M)      3rd Bn. Worcestershire Regiment
39621 Private EDWARD BERRY      1st Bn Wiltshire Regiment      
29369 Private ERNEST BIRD       9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
241468 Private WILFRED BIRD     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
39678 Private WILLIAM GEORGE BISHOP     1st Bn Wiltshire Regiment      
36027 Private WILLIAM BLACKHAM  4th Bn. South Staffordshire Regiment   
335212 Private ROBERT BLAIKIE   11th Bn. Royal Scots   
15271 Private WILLIE BOLTON (M M)       9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
42710 Private GEORGE BONNER     1st/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
202408 Private RICHARD CURTIS BRADBURY  1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
39310 Private ROBERT BRADBURY   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Lieutenant THOMAS PIERS BRADBURY        7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
203334 Private ROBERT BRAY      "B" Coy. 1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)       
24776 Private HAROLD BROOKS     "A" Coy. 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry   
14/633 Private JOE BROOKS       1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
G/17242 Private WILLIAM GEORGE BROOKS   13th Bn. Royal Sussex Regiment 
33382 Private DONALD ERNEST BROWN       1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
4/9155 Corporal ROBERT BRUCE    2nd Bn. Durham Light Infantry  
S/8532 Private ROBERT BRUCE     7th Bn. Seaforth Highlanders   
7125 Private JOSEPH FRANCIS BUNTING     "A" Coy. 11th Bn. Lancashire Fusiliers 
33018 Private HENRY BUNYAN (M M)        6th Bn. Leicestershire Regiment
60354 Private WILLIAM BURDETT   30th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
202351 Private ARTHUR BURKILL   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
12334 Private GEORGE EDWARD BUTCHER     2nd Bn. Wiltshire Regiment     
241305 Private ALFRED BUTTERFIELD       1st/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
Lieutenant Colonel ARTHUR GORDON CADE (D S O, M C and Bar, 3 times Mentioned in Despatches)     Middlesex Regiment     
Lieutenant GERALD CLAUDE CALLENDER      3rd Bn. Royal Scots    
132127 Private ROBERT BURNS CAMPBELL    9th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)  
202629 Private THOMAS EDGAR CARRICK     1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
39316 Private HENRY PATTERSON CARROTT   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
44940 Private ROBERT CARTER (M M)       12th/13th Bn. Northumberland Fusiliers 
39314 Private EDWARD CLIFFORD CASHMORE  9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Lieutenant CHARLES STEWART CAUTHERLEY   Hertfordshire Regiment 
51944 Private JACK CAWKWELL     10th Bn. Cheshire Regiment     
50708 Lance Corporal ALBERT CHADWICK    9th Bn King's Own Yorkshire Light Infantry     
307643 Private STANLEY CHADWICK 11th Bn. Lancashire Fusiliers  
33104 Private WELBURN CHAPMAN   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Second Lieutenant HUGH CHIGNELL 3rd Bn. Worcestershire Regiment
36932 Lance Corporal HORACE GEORGE CHITTY       4th Bn. South Staffordshire Regiment   
301561 Private GEORGE CISSELL   13th Bn. Tank Corps    
9601 Private EDWARD CLANCY      11th Bn. Lancashire Fusiliers  
50799 Private GEORGE CLARK      11th Bn. Lancashire Fusiliers  
41971 Private JOHN RICHARD CLARK        3rd Bn. Worcestershire Regiment
42682 Private RICHARD CLARK     4th Bn. South Staffordshire Regiment   
202697 Private JAMES OLIVER CLARKE      1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
32258 Private JAMES CLEAREY     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
19278 Private HERBERT GEORGE CLEMENTS   2nd Bn. Bedfordshire Regiment  
265264 Lance Corporal RICHARD COCKMAN (M M)     Hertfordshire Regiment 
203220 Private WILLIAM COLEMAN  1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
30181 Corporal JAMES COLLARD    13th Bn. Gloucestershire Regiment      
49858 Private ROBERT COLLIER    "B" Coy. 10th Bn. Cheshire Regiment    
202864 Private FREDERICK COLLINS        3rd Bn. Worcestershire Regiment
43719 Private CHARLES THOMAS COLVER     4th Bn. South Staffordshire Regiment   
39318 Private ERNEST CONE       9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
30700 Private JOHN COOKE        11th Bn. Lancashire Fusiliers  
26727 Private CHARLES EDWIN COOMBS      2nd Bn. Wiltshire Regiment     
203008 Private JESSE COOPER     1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
235379 Lance Corporal WALTER BERT COOPER        "B" Coy. 3rd Bn. Worcestershire Regiment       
49343 Private JOSEPH COPELAND   10th Bn. Cheshire Regiment     
204633 Corporal JAMES COWLEY    1st Bn Wiltshire Regiment      
Second Lieutenant ALEXANDER COWLING     1st Bn. Cambridgeshire Regiment
201659 Private FRED CROSSLEY    1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
39319 Private WILLIAM CROSSLEY  9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
G/18941 Private JAMES GEORGE CUMBERS    13th Bn. Royal Sussex Regiment 
Second Lieutenant HUGH ROSE CUNNINGHAM  12th Bn. Royal Scots   
G/18944 Private CLAUDE ROBERT DANIELS   13th Bn. Royal Sussex Regiment 
53059 Private THOMAS DARWOOD    3rd Bn. Worcestershire Regiment
12104 Private WILLIAM JOHN DAVIES       11th Bn. Cheshire Regiment     
45249 Private MARTIN DAVISON    4th Bn. South Staffordshire Regiment   
49355 Private WILLIAM DAWSON    10th Bn. Cheshire Regiment     
23077 Private JAMES DEAN        1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
21230 Serjeant HERBERT DENTON   1st Bn. Lincolnshire Regiment  
301629 Private JOHN DERBYSHIRE  13th Bn. Tank Corps    
41405 Private THOMAS HAROLD DEVLIN      9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
R/28756 Rifleman FREDERICK JAMES DIDCOCK        17th Bn. King's Royal Rifle Corps      
30/131 Corporal WILLIAM DOCK (M M)      25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
Second Lieutenant JOHN DONOVAN  5th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
50697 Private ARTHUR FREDERICK EASON    9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
43024 Private HENRY ATKINSON ECCLES     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
SD/1312 Private FRANK ERNEST EDE        13th Bn. Royal Sussex Regiment 
Second Lieutenant SYDNEY EDEY   8th Bn. Leicestershire Regiment
35120 Private ALFRED ELLIS      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
35469 Private OSWALD ALBERT EVANS       4th Bn. South Staffordshire Regiment   
81608 Lance Corporal CHARLES E. EVERETT 15th Bn. Durham Light Infantry 
Captain HAROLD FAULDER (Twice Mentioned in Despatches)  3rd Bn. attd. 1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment  
28728 Private DANIEL FEELEY     11th Bn. Cheshire Regiment     
13427 Private BERNARD E. FINLEY 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
35198 Private WILLIAM FINN      13th Bn. Gloucestershire Regiment      
G/14000 Lance Corporal ARTHUR CLIFFORD FITCH    13th Bn. Royal Sussex Regiment 
39782 Private MARTIN FLANAGAN   1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
57388 Private SAMUEL FLOOD      3rd Bn. Worcestershire Regiment
42424 Private WILLIAM FORD      9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
33344 Lance Corporal ARTHUR FOSTER (M M)        1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
SD/3347 Private PETER THOMAS FOSTER     13th Bn. Royal Sussex Regiment 
13638 Private WALTER FOWLER     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
143121 Private WILLIAM CAMERON FRASER   9th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)  
49707 Private ARTHUR W. FRESHWATER      15th Bn. Durham Light Infantry 
39697 Private CHARLES ERNEST SYDNEY FRY 1st Bn Wiltshire Regiment      
305215 Private THOMAS FULLERTON 13th Bn. Tank Corps    
Lieutenant WOLSELEY HAIG FURLEY (Mentioned in Despatches)       3rd Bn. Royal Scots    
200780 Private AUSTIN GAMWELLS  1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
242218 Private THOMAS GARNETT   1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
27677 Gunner JOSEPH EDWARD GIBSON       38th Army Bde. Royal Field Artillery   
39308 Private ARTHUR ERNEST GILBERT     9th Bn King's Own Yorkshire Light Infantry     
20260 Private ALBERT GILL       9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
72319 Private JAMES GORE        10th Bn. Cheshire Regiment     
39327 Private CHARLES GREEN     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
37528 Private ISAAC LAWRENCE GREEN      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
26913 Private THOMAS GREEN      1st Bn. Royal Irish Fusiliers  
A/202819 Rifleman WALTER JOHN GREEN     17th Bn. King's Royal Rifle Corps      
44121 Private JAMES GRESTY      "B" Coy. 10th Bn. Cheshire Regiment    
201210 Corporal JOSEPH GRINSILL 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Second Lieutenant LEONARD HAGUE 13th Bn. Gloucestershire Regiment      
53097 Private WILLIAM HAINES    10th Bn. Cheshire Regiment     
126671 Private ALBERT HALLAM    9th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)  
711213 Gunner HARRY HALSALL     24th Bty. 38th Bde. Royal Field Artillery      
206843 Private CLARENCE HANSON  2nd Bn. Lincolnshire Regiment  
37531 Private JOHN HENRY HANSON 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
28513 Serjeant FREDERICK J. HARE (M M)  4th Bn. South Staffordshire Regiment   
39293 Lance Corporal JOSEPH HARPER      4th Bn. South Staffordshire Regiment   
47630 Private JOHN HARRATT      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
G/15929 Lance Corporal EDWARD JOHN HARRIS       11th Bn. Royal Sussex Regiment 
41637 Private FRANK HAWORTH     1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
22088 Private HAROLD JAMES HAYWOOD      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
129331 Private WILFRED DOMINIC HEALEY   21st Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
12883 Serjeant GEORGE HENRY HEATHCOCK   4th Bn. South Staffordshire Regiment   
42017 Private RICHARD HEIGHTON  3rd Bn. Worcestershire Regiment
1265 Private ARTHUR HEPWORTH    "A" Coy. 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry   
S/28754 Rifleman SAMUEL HICKIN  16th Bn. Rifle Brigade 
200858 Private FREDERICK HILL   1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
39101 Corporal ARTHUR HODGKINSON        4th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/17946 Private ALBERT HENRY HOLE       13th Bn. Royal Sussex Regiment 
42909 Private HERBERT HOLLAND   2nd Bn. Lincolnshire Regiment  
Lieutenant WILLIAM HOWARD CLAUDE HOMER (M C)    6th Bn. Gloucestershire Regiment       
G/16135 Private GEORGE FREDERICK VICTOR HOOPER  13th Bn. Royal Sussex Regiment 
28038 Private JAMES ROBERT HOTSON       2nd Bn. Bedfordshire Regiment  
53088 Private ALBERT HOUGH      3rd Bn. Worcestershire Regiment
201704 Corporal GEORGE HUDSON (M M)     1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
10299 Private JOSEPH HULL       9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
G/17094 Serjeant HERBERT DOUGLAS HUNTER "A" Coy. 13th Bn. Royal Sussex Regiment
35684 Private THOMAS HUNTER     4th Bn. South Staffordshire Regiment   
20762 Lance Corporal ALFRED HURN        2nd Bn. Wiltshire Regiment     
207278 Private FREDERICK ROWLAND HUTT   3rd Bn. Worcestershire Regiment
57368 Private HUGH BRIDGE IDDON 3rd Bn. Worcestershire Regiment
3/3531 Private JAMES JACKSON    1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
35439 Private DAVID JAMES       13th Bn. Gloucestershire Regiment      
38703 Private THOMAS JAMES      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
201716 Corporal ARTHUR JENKINSON        1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
57487 Lance Corporal ROBERT CHARLES JENNINGS    1st Bn. Lincolnshire Regiment  
37276 Private PERCY JOHNSON     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
203687 Private FREDERICK JONES  4th Bn. South Staffordshire Regiment   
242431 Private ROBERT JONES     9th Bn King's Own Yorkshire Light Infantry     
24295 Serjeant WILLIAM JONES    10th Bn. Cheshire Regiment     
36937 Private HARRY GILBERT JOYNES      4th Bn. South Staffordshire Regiment   
Lieutenant Colonel HUGH THOMAS KAY ROBINSON (D S O and 2 Bar)   12th Bn. attd. 13th Bn. Royal Sussex Regiment  
266516 Private BERNARD KELLY    1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
35379 Private SYDNEY KEMP       13th Bn. Gloucestershire Regiment      
203496 Lance Corporal EDWARD KENNEDY    1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
37194 Private JOHN FREDERICK KENNEY     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
38709 Private WILLIAM HENRY ALPHONSE KEVITT     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
307744 Private JOHN KILMARTIN   13th Bn. Tank Corps    
29231 Private HENRY JOHN KING   9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
22706 Private HUGH KING 8th/9th Bn. Royal Dublin Fusiliers     
59513 Private JOHN LAVERIE      25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
39291 Private CONRAD LAWRENCE   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
42368 Private SETH LAYCOCK      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
19779 Private EDWIN LE MONNIER  25th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
203343 Serjeant PERCY LEE       1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
263020 Private ALEXANDER ANDERSON LEITCH        10th Bn. Cheshire Regiment     
57417 Private JAMES WILLIAM LEWIS       3rd Bn. Worcestershire Regiment
51617 Private JAMES LIDDELL     "A" Coy. 12th Bn. Royal Scots  
39678 Private THOMAS CARROL LINDSAY     9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
39021 Private FREDERICK LLOYD   4th Bn. South Staffordshire Regiment   
72448 Private WALTER JOHN LLOYD 10th Bn. Cheshire Regiment     
203968 Private STEPHEN ALFRED LOMES     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
22323 Private SAMUEL LOVE       2nd Bn. Wiltshire Regiment     
35035 Private SAMUEL MacARTHUR  9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Second Lieutenant RALF LESLIE MACKRIDGE 4th Bn. attd. 1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)  
8804 Private THOMAS MADDOCK     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
307819 Private DAVID MAIR       13th Bn. Tank Corps    
28078 Private JAMES AUGUSTINE MALONE    9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
44980 Private ARTHUR MANN       2nd Bn. Lincolnshire Regiment  
39334 Private GEORGE PERCY MANN 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
70399 Corporal THOMAS MATHERS   24th Bty. 38th Bde. Royal Field Artillery      
36733 Private JOHN C. MATHESON  12th Bn. Royal Scots   
121677 Private ARNOLD MAY       9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Second Lieutenant PETER PAUL McARDLE    1st/2nd Bn. Cheshire Regiment  
W/904 Private CHARLES JAMES McCABE      10th Bn. Cheshire Regiment     
42520 Private HUGH McGHEE       9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
304896 Private JOHN McGILP      13th Bn. Tank Corps    
37208 Private ROBERT STEVENSON McLEAN   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
19691 Private HERBERT MELL      1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
13082 Rifleman NORMAN WILLIAM MITCHELL  17th Bn. King's Royal Rifle Corps      
200906 Private ALBERT MORRIS    1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
19394 Lance Corporal STANLEY MORRISH    13th Bn. Gloucestershire Regiment      
50882 Private CECIL MOULD       10th Bn. Cheshire Regiment     
36001 Private JAMES MULHERN     3rd Bn. Worcestershire Regiment
62207 Private ALFRED TATE MURGATROYD    1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
27373 Private WALKER MURRAY     9th Bn. (formerly 3rd Bn.). King's Own Yorkshire Light Infantry
241838 Private WILLIAM NEW      13th Bn. Gloucestershire Regiment      
21273 Private ALBERT NEWBOULD   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
G/19861 Private CHARLES NEWICK  11th Bn. Royal Sussex Regiment 
203221 Private REGINALD NEWPORT 3rd Bn. Worcestershire Regiment
102544 Lance Corporal JOHN NEWTON       49th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
Second Lieutenant PAUL CHEESURN NICHOLSON       9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
40536 Private PATRICK NOONAN    2nd Bn. South Lancashire Regiment      
G/17002 Private LESLIE ALFRED NORMAN    13th Bn. Royal Sussex Regiment 
46511 Private EDWIN NUTTALL     2nd Bn. South Lancashire Regiment      
241409 Private ALBERT OAKTON    1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
17133 Private JAMES ARCHIBALD O'CONNOR  1st Bn. Lincolnshire Regiment  
64252 Private CHARLIE OGDEN     10th Bn. Cheshire Regiment     
35364 Private WILLIAM OLIVER    1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
201392 Private WILLIAM ORMONDROYD       9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
7903 Company Serjeant Major ALBERT EDWARD OWEN (D C M)  11th Bn. Lancashire Fusiliers  
S/25144 Rifleman GEORGE OWEN    16th Bn. Rifle Brigade 
9796 Private ALEXANDER RODEN PACE       4th Bn. South Staffordshire Regiment   
29339 Private HARRY PALMER      9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
40300 Private ERNEST GEORGE PANTLIN     10th Bn. Cheshire Regiment     
57258 Private GEORGE HENRY PARKER       3rd Bn. Worcestershire Regiment
242690 Private ROBERT WILLIAM PARKER    1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
Lieutenant WILLIAM HAROLD PARKER (M C)  3rd Bn. Worcestershire Regiment
52998 Private CHARLES ALFRED CODNOR PARSONS     11th Bn. Lancashire Fusiliers  
Captain EDGAR VINCENT PETER PARSONS     5th Bn. attd. 2nd Bn. Worcestershire Regiment  
41797 Private FRANCIS JAMES VALENTINE PAVEY     Bedfordshire Regiment  
9387 Corporal EDWARD PAY        4th Bn. South Staffordshire Regiment   
81323 Private BENJAMIN PAYNE    15th Bn. Durham Light Infantry 
79110 Private REGINALD PAYNE    2nd Bn. Durham Light Infantry  
267830 Private LEONARD PEARSON  1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
57552 Private JAMES PENNELLS    1st Bn. Lincolnshire Regiment  
Second Lieutenant ENOCH PEPPER (Mentioned in Despatches)        4th Bn. South Staffordshire Regiment   
331101 Private GEORGE PERKINS   11th Bn. Royal Scots   
201336 Private FRANCIS FRANK PETTITT (M M)      1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
G/16306 Private WILLIAM PIERCY  13th Bn. Royal Sussex Regiment 
37478 Private WILFRED THOMAS PIPPEN     1st Bn Wiltshire Regiment      
42877 Private WILLIAM JOHN PLUCK        4th Bn. South Staffordshire Regiment   
16997 Private WILLIAM PORTSMITH 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
57402 Private DAVID MARSDEN POWELL      3rd Bn. Worcestershire Regiment
21929 Private WILLIAM GEORGE PRICE      3rd Bn. Worcestershire Regiment
119226 Private CHARLES STEPHEN BRINNEN PRIME    28th Field Amb Royal Army Medical Corps
Second Lieutenant HUBERT PUMPHREY       10th Bn. Cheshire Regiment     
A/202852 Rifleman HENRY QUIRK   17th Bn. King's Royal Rifle Corps      
5984 Private NOAH RABEN 75th Field Amb Royal Army Medical Corps
22168 Private WILLIAM HARRY RENNISON (M M)      "X" Coy 1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
301582 Private THOMAS ARTHUR RICHARDS   13th Bn. Tank Corps    
263006 Private DENNIS RICHARDSON        1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
200646 Private GEORGE RICHARDSON        2nd Bn. Lincolnshire Regiment  
18/1026 Corporal JOHN G. ROBERTS        14th Bn. Durham Light Infantry 
11292 Private SAMUEL ROBERTS    11th Bn. Lancashire Fusiliers  
40518 Private WALLACE ROBERTS   2nd Bn. South Lancashire Regiment      
42495 Private ROBERT SOMMERVILLE ROBERTSON      9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
64343 Private FREDERICK ROBINSON        10th Bn. Cheshire Regiment     
35305 Private JOHN R. ROBINSON  "B" Coy. 13th Bn. Gloucestershire Regiment     
37041 Private TOM ROBINSON      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
43574 Private GEORGE ROBSON     15th Bn. Durham Light Infantry 
38757 Private JOHN ROBERT ROBSON        9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
36130 Private EDWARD ROWSON     1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
36205 Lance Corporal PHILIP SALT (M M)  25th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
35410 Private ARCHIBALD SALTER  13th Bn. Gloucestershire Regiment      
53122 Private WALTER BLAKE SANBY        3rd Bn. Worcestershire Regiment
40328 Private FRANK CYRIL SAYNOR        9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
53124 Private WALTER SHERWOOD   3rd Bn. Worcestershire Regiment
37088 Private RICHARD SLEDDON   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
32545 Serjeant SMITH    4th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/9591 Private GEORGE SPENCER SMITH     13th Bn. Royal Sussex Regiment 
20615 Rifleman EDWARD GILBERT SPEIGHT   1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
93384 Private GEORGE STAFF      75th Field Amb Royal Army Medical Corps
SD/1466 Private ROBERT GEORGE STAPLEHURST       13th Bn. Royal Sussex Regiment 
241251 Private GEORGE WILLIAM STEELEY   1st Bn. Lincolnshire Regiment  
TF/202344 Private GEOFFREY WILLIAM STEVENS      13th Bn. Royal Sussex Regiment 
Captain JOHN EBENEZAR STEWART (M C)     8th Bn. Border Regiment
57462 Private MATTHEW STEWART   1st Bn. Lincolnshire Regiment  
G/24445 Private WILLIAM GEORGE STILL    13th Bn. Royal Sussex Regiment 
26406 Private DENMAN STIMPSON   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Captain PHILIP LLOYD STOCKLEY   30th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
TF/200023 Regimental Serjeant Major BERNARD ALFRED STONE (D C M)        13th Bn. Royal Sussex Regiment 
C/12093 Corporal TOM STOREY     17th Bn. King's Royal Rifle Corps      
G/6575 Private JOHN VINCENT STREETER    13th Bn. Royal Sussex Regiment 
SD/3223 Lance Corporal GEORGE STEPHENSON STRINGER       13th Bn. Royal Sussex Regiment 
240432 Private ALBERT SWIFT     1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
202271 Lance Corporal ALFRED TASKER     1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
51992 Private FRANK VICTOR TAYLOR       10th Bn. Cheshire Regiment     
12/331 Company Serjeant Major GEORGE TAYLOR     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
34309 Private RICHARD ALFRED TAYLOR     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
28153 Private GEORGE WILLIAM THICKETT (M M)     1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
77694 Private HENRY R. THORNDYCROFT     2nd Bn. Durham Light Infantry  
16413 Lance Serjeant THORPE     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
203170 Private JAMES TIPTON     4th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/17467 Private ERNEST TITE     13th Bn. Royal Sussex Regiment 
290926 Private WALTER J. TOMLINSON      13th Bn. Gloucestershire Regiment      
62300 Private DONALD WHITELEY TOWNEND   1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
27072 Lance Corporal GEOFFREY TOWNSEND  9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
204164 Private WILLIAM TOY      13th Bn. Gloucestershire Regiment      
48033 Lance Corporal CHARLES FREDERICK TAYLOR TUFFIN    4th Bn. South Staffordshire Regiment   
L/17535 Driver JAMES TURNER     "B" Coy. 148th Bde. Royal Field Artillery      
301425 Private WILLIAM TURNER   13th Bn. Tank Corps    
27201 Private WILLIAM TURNEY    1st Bn Wiltshire Regiment      
G/24511 Private WILLIAM FRENCH VANSITTART       13th Bn. Royal Sussex Regiment 
205371 Private WILFRED VARLEY   1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
G/9600 Private SYDNEY EDWARD VICK       "B" Coy. 13th Bn. Royal Sussex Regiment
203390 Private JOHN ERNEST WADE 1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
42874 Private ALEC ERNEST WAGER 4th Bn. South Staffordshire Regiment   
36968 Private FREDERICK WAKEFIELD       2nd Bn. Wiltshire Regiment     
Second Lieutenant JAMES WALKINSHAW      5th Bn. Cameron Highlanders    
51930 Private WILLIAM WALLIS    10th Bn. Cheshire Regiment     
44598 Corporal ALLAN WARD       25th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
200885 Private PERCY WARD       Hertfordshire Regiment 
2616 Lance Corporal ALFRED WARR 16th Bn. Rifle Brigade 
87330 Private EDWARD WARWICK    25th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
30006 Private WALTER HAROLD VICTOR WATKINS      3rd Bn. Worcestershire Regiment
O/5242 Private ERNEST WEBBER    Army Ordnance Corps    
202674 Private WILLIAM HENRY WEBSTER    16th Bn. Manchester Regiment   
Second Lieutenant WILFRID HENRY WHEELER 4th Bn. South Staffordshire Regiment   
S/34329 Rifleman GEORGE WILLIAM WHITE   16th Bn. Rifle Brigade 
39769 Private OSCAR PENNY WHITING       1st Bn Wiltshire Regiment      
201090 Private WILLIE WILES     1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
49363 Private HARRY WILLIAMS    "C" Coy. 10th Bn. Cheshire Regiment    
13412 Lance Corporal JOHN EDWARD WILLIAMS       11th Bn. Lancashire Fusiliers  
43362 Private THOMAS ERNEST WILLIAMS    26th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
36645 Private WILLIAM OWEN WILLIAMS     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
205517 Private HAROLD WILLIAMSON        9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Second Lieutenant WILLIAM ALBERT WILLMORE       13th Bn. attd. 10th Bn. Cheshire Regiment      
38783 Private ALBERT WILLS      9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
C/4487 Lance Corporal HENRY ALFRED WILSON       4th Bn. King's Royal Rifle Corps       
51761 Private JOHN WILSON       11th Bn. Royal Scots   
57317 Private ALFRED EDWIN WINSPEAR     3rd Bn. Worcestershire Regiment
54931 Private ROBERT WINTERBOTTOM       17th Bn. Manchester Regiment   
Second Lieutenant HAROLD WITTER 13th Bn. Tank Corps    
241942 Private JOE WOFFENDEN    1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
35722 Private ERNEST WOOD       4th Bn. South Staffordshire Regiment   
24532 Private WILFRED WOOLLEY   9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
306567 Private ALFRED WORSNOP   1st/7th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
16026 Lance Corporal ARTHUR WRENCH (M M)        10th Bn. Cheshire Regiment     
20326 Private JACOB ROBSON WRIGHT       10th Bn. Cheshire Regiment     
33417 Private SIDNEY VICTOR WRIGHT      1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
147521 Private ERNEST WRIGLEY   30th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
26707 Private GEORGE YATES      1st Bn Wiltshire Regiment      
37818 Private JOHN YATES        9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Belgium: West-Vlaanderen VOORMEZEELE ENCLOSURE NO.3 (8)
_______________________________________________________
19497 Private BOUCHER   13th Bn. Gloucestershire Regiment      
42177 Private CECIL PERCIVAL DUTTON     6th Bn. Leicestershire Regiment
204366 Private HUDSON   16th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
92058 Private MACDONALD 16th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
11496 Corporal WILLIAM PLATTS (M M)     "A" Coy. 6th Bn. Leicestershire Regiment       
42233 Private SMITH     6th Bn. Leicestershire Regiment
419321 Private TAYLOR   133rd Field Amb Royal Army Medical Corps       
30576 Private VOKES     1st Bn. East Yorkshire Regiment
Belgium: West-Vlaanderen WESTOUTRE BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________________
290221 Gunner ROYDHOUSE North Riding Heavy Bty. Royal Garrison Artillery       
Belgium: West-Vlaanderen WHITE HOUSE CEMETERY, ST. JEAN-LES-YPRES (1)
_____________________________________________________________________
Second Lieutenant HESLOP        1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
Belgium: West-Vlaanderen WULVERGHEM-LINDENHOEK ROAD MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________________________
9514 Lance Corporal WILLIAM BENN        1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
Belgium: West-Vlaanderen WYTSCHAETE MILITARY CEMETERY (5)
_________________________________________________________
44590 Private BAPTIST   2nd Bn. Lincolnshire Regiment  
P/132 Corporal DYKE     16th Bn. Rifle Brigade 
Lieutenant GUTHRIE      4th Bn. attd. 9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)    
206872 Lance Corporal MELLOR    2nd Bn. Lincolnshire Regiment  
21332 Lance Corporal MOAKES     9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
Belgium: West-Vlaanderen YPRES (MENIN GATE) MEMORIAL (2)
________________________________________________________
719 Sergeant WALTON ROBERT GRAYSON (D C M)      XXII Corps Australian Light Horse      
Lieutenant ROBERT HENRY NEAVERSON       XXII Corps Australian Light Horse      
Belize: FORT GEORGE MEMORIAL (1)
________________________________
56 Private ELI SHORE    British Honduras Territorial Force     
Canada: British Columbia VICTORIA (ROSS BAY) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
VR/6097 Ordinary Seaman ANDREW PATTERSON        H.M.C.S. "Rainbow." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve     
Canada: Manitoba MIAMI CEMETERY (1)
___________________________________
2379812 Private GEORGE T. McKEEN        Depot Bn. (Manitoba). Canadian Infantry
Canada: Manitoba WINNIPEG (BROOKSIDE) CEMETERY (1)
__________________________________________________
622497 Private JOHN H. F. CLARKE        5th Bn. Canadian Infantry      
Canada: Nova Scotia TANGIER (ST. MARTIN'S) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
______________________________________________________________________
1257611 Gunner JOHN HAWES       Canadian Garrison Artillery    
Canada: Ontario TORONTO (PROSPECT) CEMETERY (1)
_______________________________________________
Private JAMES S. LITTLE Canadian Army Medical Corps    
Canada: Ontario TORONTO (ST. JOHN'S NORWAY) CEMETERY (1)
________________________________________________________
71808 Air Mechanic 2nd Class JOHN WILLIAM BURMAN        Royal Air Force
Canada: Prince Edward Island CLYDE RIVER BAPTIST CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
766 Gunner OSWALD DARRACH       P.E.I. Heavy Bty. Canadian Garrison Artillery  
China, (including Hong Kong): HONG KONG MEMORIAL (1)
____________________________________________________
2174 Artisan AH YEN     Inland Water Transport Royal Engineers 
Egypt: CAIRO WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
______________________________________
241631 Private WILLIAM ERNEST BETTERIDGE        2nd/5th Bn. Hampshire Regiment 
Egypt: HELIOPOLIS (ADEN) MEMORIAL (1)
_____________________________________
4805 Sepoy VARADAN      75th Carnatic Infantry 
Egypt: HELIOPOLIS (PORT TEWFIK) MEMORIAL (2)
____________________________________________
946 Sepoy GULAB SINGH   3rd Bn. Gwalior Infantry       
707 Lance Naik HUSAIN   Supply and Transport Corps     
Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
________________________________________
362162 Private MARSDEN WILLIAMS Welsh Border Mounted Bde. Field Amb. Royal Army Medical Corps  
Egypt: PORT SAID WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
__________________________________________
T/393674 Private McKELLAN       20th Lines of Communication Coy. Army Service Corps    
France: Aisne GRAND-SERAUCOURT BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________________
S/33270 Rifleman JAMES WILLIAM DUDLEY   11th Bn. Rifle Brigade 
France: Aisne PREMONT BRITISH CEMETERY (1)
__________________________________________
24680 Lance Corporal LETSOME    1st Bn. Royal Irish Fusiliers  
France: Bouches-du-Rhone MAZARGUES WAR CEMETERY, MARSEILLES (1)
_______________________________________________________________
8361 Private CAMPBELL   3rd Bn. British West Indies Regiment   
France: Nord ARNEKE BRITISH CEMETERY (3)
________________________________________
S/41552 Private ANDERSON        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
30852 Private HADDOW    6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
845308 Gunner WARD      "D" Bty. 162nd Bde. Royal Field Artillery      
France: Nord AVAL WOOD MILITARY CEMETERY, VIEUX-BERQUIN (1)
___________________________________________________________
1644 Private FLOYD      16th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
France: Nord BORRE BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________
31082 Driver ROBERT JORDAN      1st Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery    
France: Nord CAESTRE MILITARY CEMETERY (5)
__________________________________________
6952 Private ANNEAR     6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
387784 Sapper BASIL HENRY ENGLAND       222nd Field Coy. Royal Engineers       
Second Lieutenant JOHN WILSON KERR      5th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
4586 Private SMITH      2nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
141619 Sapper FRANK TOWNSEND    222nd Field Coy. Royal Engineers       
France: Nord CINQ RUES BRITISH CEMETERY, HAZEBROUCK (7)
_______________________________________________________
52226 Serjeant PHILIP CHARLES EDWARDS   15th Bn. Royal Irish Rifles    
52346 Lance Serjeant EDWARD JOSEPH ELLGOOD      15th Bn. Royal Irish Rifles    
52420 Lance Serjeant WILLIE SMITH       15th Bn. Royal Irish Rifles    
52103 Rifleman ALFRED HENRY TURNER      15th Bn. Royal Irish Rifles    
29966 Private WADE      10th Bn. East Yorkshire Regiment       
52111 Rifleman WILLIAM ARTHUR WILLIS    15th Bn. Royal Irish Rifles    
52132 Rifleman BERNARD YARDLEY  15th Bn. Royal Irish Rifles    
France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (1)
____________________________________________________________
55237 Private CAMERON   14th Bn. Highland Light Infantry       
France: Nord CONDE-SUR-L'ESCAUT COMMUNAL CEMETERY (2)
_____________________________________________________
43122 Private CARLO GIOVANNI JACOMELLI  11th Bn. Leicestershire Regiment       
G/13496 Private PURCHASE        7th Bn. Royal Sussex Regiment  
France: Nord CROIX-DU-BAC BRITISH CEMETERY, STEENWERCK (1)
__________________________________________________________
29370 Private TAYLOR    9th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
France: Nord EBBLINGHEM MILITARY CEMETERY (13)
______________________________________________
Lieutenant JOHN ERNEST APPLEYARD (M C)  222nd Field Coy. Royal Engineers       
3719 Driver WILLIAM CARMODY     3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
141082 Gunner DAVIES    101st Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
7491 Private HAROLD WILLIAM GREEN       10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
201079 Gunner HILLIER   "J" Anti-Aircraft Bty. Royal Garrison Artillery
2047 Private WILLIAM JOHNSEN    10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2167A Private WILLIAM KAY       1st Bn. Australian Machine Gun Corps   
321873 Private NEEDHAM  17th Bn. Northumberland Fusiliers      
Second Lieutenant RAYMOND DRIVER RICHARDSON     4th Bn. Grenadier Guards       
139226 Private SAM SENIOR       31st Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
19510 Private STAINER   3rd Bn. Coldstream Guards      
2556 Private JOHN STRUSS        10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2556 Private JOHN WHITE ALIAS  
France: Nord ESQUELBECQ MILITARY CEMETERY (2)
_____________________________________________
57495 Private FREDERICK BOWKER  1st Bn. Lincolnshire Regiment  
102144 Private McDERMOTT        2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
France: Nord HAUTMONT COMMUNAL CEMETERY (2)
___________________________________________
204195 Private WILLIAM EAVES    12th Entrenching Bn., late 14th Bn. Gloucestershire Regiment   
2913 Serjeant JOHN STEVENSON    36th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
France: Nord LA KREULE MILITARY CEMETERY, HAZEBROUCK (1)
________________________________________________________
M2/114665 Private GEORGE LOCK   13th Mechanical Transport Coy. Army Service Corps      
France: Nord LAVENTIE MILITARY CEMETERY, LA GORGUE (1)
______________________________________________________
16193 Private JOHN ALEXANDER IVEL       6th Bn. Seaforth Highlanders   
France: Nord LE CATEAU MILITARY CEMETERY (3)
____________________________________________
Lieutenant HENDERSON    14th Bn. Northumberland Fusiliers      
4718 Private JOHN O'DOWD        6th Bn. Connaught Rangers      
241390 Private PRICE    1st/6th Bn. Lancashire Fusiliers       
France: Nord LE PEUPLIER MILITARY CEMETERY, CAESTRE (1)
_______________________________________________________
3439 Corporal HAROLD WOODLANDS  1st Australian Pioneers
France: Nord LINSELLES COMMUNAL CEMETERY (1)
____________________________________________
53109 Private PHILLIPS  10th Bn. Cheshire Regiment     
France: Nord MERVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (4)
_____________________________________________________
10677 Private SAMUEL JAMES BIGG 1st Bn. Bedfordshire Regiment  
13622 Private PERCY DOGGETT     1st Bn. Bedfordshire Regiment  
36559 Serjeant STONES   1st Bn. East Surrey Regiment   
28550 Private TRUELOVE  1st Bn. East Surrey Regiment   
France: Nord METEREN MILITARY CEMETERY (2)
__________________________________________
549 Private STANLEY NORMAN BEST 1st Bn. Australian Machine Gun Corps   
4750 Private ANDREW THOMAS CARROLL      9th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
France: Nord MORBECQUE BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________
30144 Private BURY      1st Bn Duke of Cornwall's Light Infantry       
France: Nord OUTTERSTEENE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, BAILLEUL (1)
___________________________________________________________________
1916 Private THOMAS BEDE CASEY  3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
France: Nord SAINS-DU-NORD COMMUNAL CEMETERY (2)
________________________________________________
102898 Private EATON    30th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
33451 Private JAMES O. WOOSTER  2nd/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry    
France: Nord TANNAY BRITISH CEMETERY, THIENNES (3)
__________________________________________________
38945 Private GEORGE FOWLER     12th Bn. Gloucestershire Regiment      
33006 Private HENRY ALFRED GRANT        1st Bn. Norfolk Regiment       
34209 Lance Corporal MINCHELLA  16th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
France: Oise BLARGIES COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________
69627 Labourer YANG TSENG YUAN  127th Coy. Chinese Labour Corps
France: Oise MARISSEL FRENCH NATIONAL CEMETERY (1)
__________________________________________________
42983 Private DUNKLEY   10th Bn. Essex Regiment
France: Pas de Calais AIRE COMMUNAL CEMETERY (6)
________________________________________________
402319 Sapper CHARLES FARQUHARSON BARCLAY       400th Field Coy. Royal Engineers       
44372 Private FREDERICK CHARLES GAMBLIN 12th Bn. Gloucestershire Regiment      
M.1/06701 Private CHARLES HILLMAN       2nd Aux. Bus. Coy. Army Service Corps  
203905 Lance Corporal ERNEST JAMES KEELING      12th Bn. Gloucestershire Regiment      
44205 Private ARTHUR NORRIS     1st Bn. Cheshire Regiment      
23449 Private DAVID MAITLAND TUCKER     1st/7th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)    
France: Pas de Calais AIX-NOULETTE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
__________________________________________________________________
427698 Private TURNER   42nd Bn. Canadian Infantry     
France: Pas de Calais ARRAS MEMORIAL (2)
________________________________________
253770 Lance Corporal ALEXANDER MURRAY  11th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
630158 Driver JOHN ADAM OGSTON  "X" 51st T.M. Bty. Royal Field Artillery       
France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
_____________________________________________________________
26529 Bombardier BENFIELD       40th Siege Bty. Royal Garrison Artillery       
514602 Private BERTRAM HIBBERT  1st/14th Bn. London Regiment (London Scottish) 
S/6714 Serjeant PHILP   9th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
France: Pas de Calais BAC-DU-SUD BRITISH CEMETERY, BAILLEULVAL (2)
__________________________________________________________________
862443 Private ARMSTRONG        19th Bn. Canadian Infantry     
71965 Gunner GOODWIN    24th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery       
France: Pas de Calais BELLACOURT MILITARY CEMETERY, RIVIERE (5)
_______________________________________________________________
123338 Gunner WILLIE ARCHER     141st Heavy Bty. Royal Garrison Artillery      
91111 Shoeing Smith SAMUEL JAMES DOWNEY Royal Field Artillery  
294090 Private ODER     27th Bn. Canadian Infantry     
148291 Fitter WILLIAM JOHN TILLEY       141st Heavy Bty. 86th Bde. Royal Garrison Artillery    
293840 Fitter Staff Serjeant WILLIAM JOHN WOOD  141st Heavy Bty. 86th Bde. Royal Garrison Artillery    
France: Pas de Calais BERGUETTE CHURCHYARD (1)
______________________________________________
402896 Sapper DAVID JACK        400th Field Coy. Royal Engineers       
France: Pas de Calais BEUVRY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
____________________________________________________________
203322 Private DUGGAN   1st/5th Bn. South Staffordshire Regiment       
200294 Private MORRALL  1st/5th Bn. South Staffordshire Regiment       
240390 Private NOCK     1st/5th Bn. South Staffordshire Regiment       
France: Pas de Calais BIENVILLERS MILITARY CEMETERY (3)
_______________________________________________________
48899 Private ALBERT EDWIN BELL 10th Bn. Royal Fusiliers       
292150 Battery Serjeant Major GEORGE CAYGILL (M M)      133rd Bty. Royal Garrison Artillery    
43018 Sapper FREDERICK WALTER CHALLIS   76th Field Coy. Royal Engineers
France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (23)
____________________________________________________
18758 Private ALEXANDER ALLAN   1st Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
107819 Private CECIL ALLOTT     33rd Bn. Machine Gun Corps     
29255 Private JOHN BLEASE       2nd Bn. South Wales Borderers  
36200 Private HERBERT JAMES BREWSTER    6th Bn. Wiltshire Regiment     
201947 Private FRED CAYGILL     9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
C/386 Rifleman GEORGE DANBY     "D" Coy, 16th Bn. King's Royal Rifle Corps     
353815 Private DEWAR    11th Bn. Royal Scots   
18/845 Private JOSEPH WILSON DIXON      1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
62101 Private FREDERICK ARTHUR GAUNT    15th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)       
26/306 Private AARON HODGSON    2nd/6th Bn. Northumberland Fusiliers   
62298 Private HAROLD HOUSEMAN   1st/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
37351 Private JOHN McCULLOCH    1st Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
S/13262 Private DONALD MUNRO    5th Bn. Cameron Highlanders    
43547 Private JAMES AIKMAN NETTLESHIP   "B" Coy. 9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles) 
290862 Private REES     1st/2nd Bn. Monmouthshire Regiment     
9560 Serjeant STOBO (M M)       5th Bn. Cameron Highlanders    
26617 Private TAIT      15th Bn. Durham Light Infantry 
36821 Private WILLIAM TAIT      5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
21726 Lance Corporal WALTER FRANCIS WALLS       "B" Coy. 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)      
1688 Chief Motor Mechanic WILLIAM WELSH 7th Sqdn. Royal Air Force      
9051 Private HENRY FRANK WHATLEY        6th Bn. Wiltshire Regiment     
31899 Private JAMES DAVID WILLIAMS      4th (Queen's Own) Hussars      
202553 Private JOHN WOOD        1st Bn. Border Regiment
France: Pas de Calais CABARET-ROUGE BRITISH CEMETERY, SOUCHEZ (5)
_________________________________________________________________
69554 Private ARTHUR JAMES BARTLETT     17th Bn. Royal Fusiliers       
27468 Private JOHN PEPPERELL BUNNELL    8th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
350098 Private CLARK    1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)
51261 Private FIELD     2nd Bn. Highland Light Infantry
14098 Serjeant WINCUP   2nd Bn. Suffolk Regiment       
France: Pas de Calais CAMBRIN CHURCHYARD EXTENSION (1)
______________________________________________________
24735 Corporal COOK     1st Bn. South Wales Borderers  
France: Pas de Calais CHOCQUES MILITARY CEMETERY (2)
____________________________________________________
C/6840 Rifleman HAMILTON        20th Bn. King's Royal Rifle Corps      
470321 Sapper FRED JACKSON      526th Field Coy. Royal Engineers       
France: Pas de Calais COUIN NEW BRITISH CEMETERY (3)
____________________________________________________
152751 Gunner MILLARD   194th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
17460 Private PINDER    1st/5th Bn. East Lancashire Regiment   
154044 Gunner JOSEPH STRICKLAND 194th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (16)
____________________________________________________
32740 Private THOMAS W. ABELL   2nd Bn. South Lancashire Regiment      
37625 Private HARRY BATTY       1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
515521 Private ARTHUR JAMES BECKETT     1st/14th Bn. London Regiment (London Scottish) 
6283 Corporal JAMES BENNETT     1st Bn. Cheshire Regiment      
306675 Private BILLETT  1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
O/486 Rifleman GEORGE CHIPPERTON        "B" Coy. 1st Bn. Rifle Brigade 
35648 Private JAMES ALFRED CLARK        1st Bn. South Wales Borderers  
392542 Rifleman GEORGE THOMAS FREEMAN   9th Bn. London Regiment (Queen Victoria's Rifles)      
193522 Private GEORGE HENRY GIBBS       13th Bn. Canadian Infantry     
220366 Gunner MEYRICK ROTHWELL HADFIELD "A" Bty. 276th Bde. Royal Field Artillery      
13780 Lance Corporal MASON      1st Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
38067 Gunner JOHN ELLIS OSWELL  10th Bde. 110th Howitzer Bty. Australian Field Artillery       
58230 Gunner PARKER     34th Bty. 189th Bde. Royal Field Artillery     
265924 Serjeant PROSSER 2nd Bn. Monmouthshire Regiment 
50496 Private URIAH SMILES      2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
Second Lieutenant WILLIAM EDMUND WOOD   12th Bn. London Regiment (The Rangers) 
France: Pas de Calais FOUQUIERES CHURCHYARD EXTENSION (12)
__________________________________________________________
27216 Private BEAUMONT  1st/4th Bn. Leicestershire Regiment    
201115 Lance Corporal HAROLD BERTIE COLEMAN     "C" Coy. 1st/4th Bn. Leicestershire Regiment   
93885 Private EASTWOOD  1st/6th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
18559 Corporal ROBERT NEEDHAM   "D" Bty. 230th Bde. Royal Field Artillery      
14800 Gunner REGINALD WALTER NUTT       "D" Bty. 230th Bde. Royal Field Artillery      
203433 Lance Corporal PINKNEY   1st/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
52562 Private RIDOUT    2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
800700 Gunner THOMPSON  "D" Bty. 230th Bde. Royal Field Artillery      
266176 Private ARTHUR CYRIL WALTERS     6th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
201160 Private ROBERT WALTON    1st/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
242624 Private NELSON RICHARD WOOLVEN   6th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
241804 Private JAMES LEONARD WORTLEY    1st/4th Bn. Leicestershire Regiment    
France: Pas de Calais GOMMECOURT BRITISH CEMETERY NO.2, HEBUTERNE (1)
_____________________________________________________________________
S/16671 Rifleman FRANK MARSHALL EASTAFF 13th Bn. Rifle Brigade 
France: Pas de Calais GONNEHEM BRITISH CEMETERY (6)
___________________________________________________
53556 Private JOHN BRYDON       21st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)       
58421 Private WILLIAM JOHN BUDDING      21st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)       
43447 Private FAIRLEY   2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
24460 Private RICHARD LABROW    2nd Bn. Lancashire Fusiliers   
935191 Lance Bombardier ARTHUR SINGER   "D" Bty. 158th Bde. Royal Field Artillery      
21/27 Private HAROLD KERSHAW WILSON     21st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)       
France: Pas de Calais GREVILLERS (NEW ZEALAND) MEMORIAL (1)
___________________________________________________________
5/41 Staff Serjeant Major JAMES DOUGLAS GERALD HAY DURAND       New Zealand Army Service Corps 
France: Pas de Calais HOUCHIN BRITISH CEMETERY (3)
__________________________________________________
24652 Lance Corporal DUNBEBIN   1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
40898 Private JOHN EDWARD EVERITT       "D" Coy. 1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)     
Second Lieutenant HERBERT HUNTER        1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
France: Pas de Calais ISBERGUES COMMUNAL CEMETERY (1)
_____________________________________________________
240832 Private MOORE    2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
France: Pas de Calais LA TARGETTE BRITISH CEMETERY, NEUVILLE-ST. VAAST (1)
__________________________________________________________________________
787119 Lance Corporal MELVILLE PAUL     38th Bn. Canadian Infantry     
France: Pas de Calais LAPUGNOY MILITARY CEMETERY (6)
____________________________________________________
T4/158901 Private ANTILL        18th Corps Troops, Mechanical Transport Coy. Army Service Corps
17582 Private CROOK     4th Bn. Royal Fusiliers
956135 Gunner WILLIAM GEORGE OAKLEY     23rd By. 40th Bde. Royal Field Artillery       
27514 Private COLIN GEORGE SEARLEY      1st Bn. Hampshire Regiment     
125297 Gunner CHARLES WILLIAM THICK     1st (London) Heavy Bty. Royal Garrison Artillery       
132882 Private WINN     4th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)   
France: Pas de Calais LE VERTANNOY BRITISH CEMETERY, HINGES (1)
_______________________________________________________________
16702 Lance Serjeant TOM WILLIAMS       1st Bn. Somerset Light Infantry
France: Pas de Calais LES BARAQUES MILITARY CEMETERY, SANGATTE (2)
__________________________________________________________________
69735 Private JOHN RAYMOND BERRY        7th Bn. Tank Corps     
302701 Private SMILLIE  1st/8th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders  
France: Pas de Calais LIGNY-ST. FLOCHEL BRITISH CEMETERY, AVERDOINGT (2)
________________________________________________________________________
513863 Private WILLIAM HENRY RUSSELL HART       38th Bn. Canadian Infantry     
201965 Private IRONS    1st/7th Bn. Middlesex Regiment 
France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (2)
__________________________________________________________________
53112 Private GRAVES    3rd Bn. Worcestershire Regiment
33180 Private ALEXANDER MACMILLAN       10th Bn. Cheshire Regiment     
France: Pas de Calais LOOS MEMORIAL (34)
________________________________________
19205 Private JOHN RALPH ALDERSON       2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
205403 Private JOHN JAMES BAMFORD       2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
27086 Private WILLIAM BATES     1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
Second Lieutenant WILLIAM BECK (D C M)  6th Bn. York and Lancaster Regiment    
203026 Corporal FRANK BLAND     2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
202767 Private ALBERT EDWARD BROOKES (D C M)    2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
28122 Private GEORGE BRUNT      1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
53417 Private ARTHUR BULCOCK    2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
Second Lieutenant CHARLES LEONARD CHORLEY (M C) 1st Bn. attd. 2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers 
205366 Private SAMUEL COPPIN    2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
12554 Corporal THOMAS CROMPTON  1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
200741 Lance Corporal JOHN DICKIE       1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
41049 Private CHARLES HENRY FRENCH      1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
307461 Private BRUCE GORDON     2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
202505 Lance Corporal JAMES HALL        2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
50644 Private TOM JACKSON       2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
29073 Private JAMES HENRY JOHNSON       1st/5th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
243130 Private HARRY KAY        2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
203523 Lance Corporal ROBERT KERSHAW    2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
202176 Lance Corporal JOHN McCARTHY     2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
243424 Private JOHN McDERMOTT   2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
203683 Private FRED MILTON      1st Bn. Somerset Light Infantry
30553 Lance Corporal ROBERT NEWTON      2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
41061 Private ARTHUR GEORGE NORTHWOOD   1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
41383 Private JAMES PAGE        2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
202696 Private THOMAS POMFRET   1st/4th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
40933 Private HAROLD RAMSBOTTOM 1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
243571 Private RICHARD SILLITOE 2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
48973 Private SAMUEL GEORGE SNAPE       2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
243054 Lance Corporal ALBERT WALKDEN    2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
200875 Corporal ALBERT A. WATTS 2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
47463 Private ALEXANDER WEEPERS 2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
52561 Private ALBERT PERCY WOOLMER      2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
29141 Private SYDNEY YATES      1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
France: Pas de Calais NEUVE-CHAPELLE MEMORIAL (1)
_________________________________________________
2854 Sowar NIDHAN SINGH 38th King George's Own Central India Horse     
France: Pas de Calais NOEUX-LES-MINES COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_____________________________________________________________________
472076 Sapper LEIPER    170th Tunnelling Coy. Royal Engineers  
148634 Sapper PRATT     170th Tunnelling Coy. Royal Engineers  
France: Pas de Calais PERNES BRITISH CEMETERY (2)
_________________________________________________
38781 Private COBHAM    1st Bn. South Wales Borderers  
28984 Private SIDNEY FRANK CORNISH      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (1)
_________________________________________________________________
202510 Serjeant RUSHBY  "C" Coy. 6th Bn. Lincolnshire Regiment 
France: Pas de Calais POST OFFICE RIFLES CEMETERY, FESTUBERT (3)
________________________________________________________________
243616 Private JOHN EDWARDS     2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
29157 Private SLACK     1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)      
38806 Private CLARENCE STANSFIELD       2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
France: Pas de Calais ROCLINCOURT MILITARY CEMETERY (2)
_______________________________________________________
1042780 Private St. DENIS       38th Bn. Canadian Infantry     
2161219 Private WICKS   44th Bn. Canadian Infantry     
France: Pas de Calais RUMAUCOURT COMMUNAL CEMETERY (2)
______________________________________________________
203366 Private GALE     10th Bn. Lincolnshire Regiment 
37912 Private WALTER THOMPSON   15th/17th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)  
France: Pas de Calais SANDPITS BRITISH CEMETERY, FOUQUEREUIL (2)
________________________________________________________________
741672 Lance Bombardier HARRY CHARLES COOPER    49th Bty. 40th Bde. Royal Field Artillery      
75506 Private ARTHUR RICHARD HORNE      4th Bn. Royal Fusiliers
France: Pas de Calais ST. ETIENNE-AU-MONT COMMUNAL CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
101197 Labourer LIU HSI CHUANG  159th Coy. Chinese Labour Corps
France: Pas de Calais ST. HILAIRE CEMETERY EXTENSION, FREVENT (1)
_________________________________________________________________
44576 Rifleman JOHN WILLIAM CROSSLEY    1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
France: Pas de Calais ST. VENANT-ROBECQ ROAD BRITISH CEMETERY, ROBECQ (2)
_________________________________________________________________________
400051 Sapper THOMAS CAMPBELL   400th Field Coy. Royal Engineers       
300819 Private WILLIAM GILLIES (M M)    1st/8th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders  
France: Pas de Calais SUCRERIE CEMETERY, ABLAIN-ST. NAZAIRE (2)
_______________________________________________________________
105810 Private HERBERT  Princess Patricia's Canadian Light Infantry (Eastern Ontario Regiment) 
634079 Private ALLAN McLELLAN   Princess Patricia's Canadian Light Infantry (Eastern Ontario Regiment) 
France: Pas de Calais VIMY MEMORIAL (4)
_______________________________________
639839 Private HARRY COUGHLAN   38th Bn. Canadian Infantry     
219790 Private PETER CYBULSKI   38th Bn. Canadian Infantry     
788885 Private WILLIAM DAVID McHERNESS  38th Bn. Canadian Infantry     
633353 Private JAMES WALTON QUINN       38th Bn. Canadian Infantry     
France: Pas de Calais WANQUETIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_______________________________________________________________
240869 Serjeant GEORGE THOMAS KENT      "C" Coy. 1st/7th Bn. Middlesex Regiment
202549 Private THOMAS KENNETT STEPHEN WILSON    1st/1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)  
France: Seine-Maritime ARQUES-LA-BATAILLE BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________________________
25774 Private NOFOTYO   35th Bn. South African Native Labour Corps     
France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (1)
__________________________________________________________________
3358 Private ALICK RITCHIE      33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (21)
_______________________________________________________________
125708 Private WILLIAM ABBOTT   8th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)   
1702 Private ALFRED VICTOR ALFORD       54th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
370209 Rifleman GEORGE WILLIAM ANSELL   8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)   
167820 Gunner BROOKS    136th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
370262 Lance Corporal DORKINS   8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)   
106986 Gunner EMERY     "C" Bty. 63rd Bde. Royal Field Artillery       
2400 Private JOHN FADDEN        54th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
350721 Private DOUGLAS FRANK FORGE      7th Bn. London Regiment
352003 Private FRANCIS  7th Bn. London Regiment
7560 Sapper JOHN GITTINS        5th Div. Signal Coy. Australian Engineers      
S/40807 Private JAS KERR HAMILTON       14th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
7951 Sapper WILLIAM JACKSON     2nd Coy. Australian Tunnelling Corps   
13631 Gunner McKNIGHT   "B" Bty. 76th Bde. Royal Field Artillery       
11295 Private THOMAS FREDERICK POWELL   7th Bn. Somerset Light Infantry
351175 Lance Corporal FRANCIS PURVES    1st/9th Bn. Royal Scots
2390 Private PATRICK ALFRED GEORGE SLATTERY     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
26893 Private CHARLES STAFF     8th Bn. Norfolk Regiment       
75767 Gunner SIDNEY ARTHUR STRIDE       132nd Heavy Bty. Royal Garrison Artillery      
322346 Lance Corporal ALBERT GEORGE WAIGHT      2nd/6th Bn. London Regiment (City of London Rifles)    
5477 Private LESLIE HERBERT WALLACE     53rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
246052 Lance Corporal WALSH (M M)       "C" Corps Signal Coy. Royal Engineers  
France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY, ROUEN (1)
____________________________________________________
Captain HARRY GODFREY MASSY-MILES (M C) Royal Army Medical Corps       
France: Seine-Maritime STE. MARIE CEMETERY, LE HAVRE (1)
________________________________________________________
99660 Gunner CHARLIE WILKINSON  Base Details Royal Garrison Artillery  
France: Somme ACHEUX BRITISH CEMETERY (4)
_________________________________________
19759 Lance Corporal ALFRED JOHN BARBER 69th Field Coy. Royal Engineers
49150 Sapper JOHN GILCHRIST BROWN       69th Field Coy. Royal Engineers
496428 Sapper WILLIAM GILBERT LANE      69th Field Coy. Royal Engineers
52196 Sapper JOHN WILLIAM LORD  69th Field Coy. Royal Engineers
France: Somme ADELAIDE CEMETERY, VILLERS-BRETONNEUX (21)
________________________________________________________
185 Sergeant DAVID HENRY ALLAN (M M)    52nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
225 Company Sergeant Major ROWLAND HARRIS DENNIS (D C M)        52nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
32831 Private JAMES ELLINS      2nd Bn. Royal Berkshire Regiment       
31590 Private JAMES GRAHAM FORGIE       13th Australian Light Trench Mortar Battery    
4/10200 Serjeant ALEXANDER GIBSON       22nd Bn. Durham Light Infantry 
91198 Private ARTHUR WILSON GREENWOOD   22nd Bn. Durham Light Infantry 
3328 Serjeant HUMMERSTON        2nd Bn. Middlesex Regiment     
91120 Private JINKS     22nd Bn. Durham Light Infantry 
91126 Private PERCY WILLIAM JAMES KERR  22nd Bn. Durham Light Infantry 
Lieutenant JACK ZADKIEL KITCHEN 51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
263107 Private MITCHELL 1st Bn. Worcestershire Regiment
77482 Private ERNEST MOORE      22nd Bn. Durham Light Infantry 
81483 Private MOSS      22nd Bn. Durham Light Infantry 
57828 Private NEWBURY   2nd Bn. Middlesex Regiment     
203450 Private WALTER GEORGE PEAKE      1st Bn. Worcestershire Regiment
Captain ROBERTS (M C)   4th Bn. attd. 1st Bn. Worcestershire Regiment  
Second Lieutenant ALBERT GEORGE ROWLEY  22nd Bn. Durham Light Infantry 
Second Lieutenant JOHN SHAW     Manchester Regiment    
204281 Private SMITH    2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
85235 Private STEWART   22nd Bn. Durham Light Infantry 
316671 Pioneer LEWIS YOUREN     8th Div. Signal Coy. Royal Engineers   
France: Somme AUBIGNY BRITISH CEMETERY (4)
__________________________________________
162244 Gunner CYRIL JOSEPH JOYCE        296th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
137726 Gunner MITCHELL  296th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
5435 Private CHARLES WALTER BELL REDDEN 54th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
284334 Bombardier HAROLD SUDDABY        296th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
France: Somme BAGNEUX BRITISH CEMETERY, GEZAINCOURT (12)
________________________________________________________
27182 Private BAUCHOP   17th Bn. Royal Scots   
42874 Private CHAMBERS  17th Bn. Royal Scots   
10912 Private DRUDGE    13th Bn. Welsh Regiment
285225 Private THOMAS FOX       13th Bn. Welsh Regiment
94062 Private FRENCH    1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)
20897 Private ERNEST GREENHALGH 14th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
48690 Lance Corporal OLIVER DUXBURY HARWOOD     10th Bn. South Wales Borderers 
43862 Lance Corporal JUKES      13th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
34271A Sergeant LESLIE MELVILLE PATERNOSTER     11th Bde. Australian Field Artillery   
486580 Sapper RHODES    69th Field Coy. Royal Engineers
61191 Private HARRY FILMER SMITH        24th Bn. Royal Fusiliers       
401116 Private TITLEY   1st/8th Bn. Manchester Regiment
France: Somme BOUCHOIR NEW BRITISH CEMETERY (2)
_______________________________________________
251417 Private CHARLES FRANK BELLAMY    10th Bn. Essex Regiment
103113 Private RICHARD HAYES    58th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
France: Somme BOUZINCOURT COMMUNAL CEMETERY (1)
_______________________________________________
41320 Private CHARLES FREDERICK MORTIMER        4th Bn. North Staffordshire Regiment   
France: Somme BOUZINCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_________________________________________________________
260131 Private HUGHES   10th Bn. South Wales Borderers 
33399 Corporal ERNEST SILLIFANT LLOYD   15th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
France: Somme BOVES WEST COMMUNAL CEMETERY (1)
______________________________________________
Lieutenant THOMAS GEORGE BANKS  Royal Engineers
France: Somme BOVES WEST COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
________________________________________________________
8861 Air Mechanic 1st Class JAMES PARKER        Wireless Sect. Royal Air Force 
France: Somme CONTAY BRITISH CEMETERY, CONTAY (1)
_________________________________________________
290585 Private GEORGE FORD      13th Bn. Welsh Regiment
France: Somme CROUY BRITISH CEMETERY, CROUY-SUR-SOMME (53)
__________________________________________________________
47819 Private JOSEPH HAROLD ALLEN       2nd Bn. Northamptonshire Regiment      
50540 Private FRANK GUNSTON BARNICOTT   2nd Bn. Royal Berkshire Regiment       
394252 Corporal THOMAS EDWARD BROWN     9th Bn. London Regiment (Queen Victoria's Rifles)      
205863 Private SAMUEL SKIPPER BUXTON    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
375167 Rifleman ERNEST FRANK CLARKE     8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)   
40170 Lance Corporal JACK STANLEY CLARKE        7th Bn. Bedfordshire Regiment  
55180 Private ANDREW CLOW       1st Bn. Worcestershire Regiment
390653 Serjeant CECIL FREDERICK COLES   9th Bn. London Regiment (Queen Victoria's Rifles)      
15313 Corporal COLWELL  8th Bn. Machine Gun Corps      
2896 Sergeant THOMAS MONTAGUE DAVIES    51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
49163 Private WILLIAM HENRY EVANS       2nd Bn. Northamptonshire Regiment      
2365 Private WILLIAM FAGG       57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant HENRY ARTHUR FULLER  490th Field Coy. Royal Engineers       
37883 Private NORMAN GORDON     2nd Bn. Royal Berkshire Regiment       
36906 Private WILLIAM GRATRICK  6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
240650 Private WILLIAM HALSTED  2nd Bn. East Lancashire Regiment       
421241 Private FREDERICK JAMES HARDY    " C " Coy. 2nd/10th Bn. London Regiment
29765 Private GEORGE HARRADINE  "C" Coy. 7th Bn. Bedfordshire Regiment 
68540 Private HERBERT JOSEPH HAWGOOD    7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
423079 Private HOLLOWAY 10th Bn. London Regiment       
9052 Private ALBERT HOUGHTON    2nd Bn. Northamptonshire Regiment      
3167 Private GEORGE HUMMERSTON  57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
57434 Private SAMUEL WILLIAM THOMAS HUTTON      2nd Bn. Middlesex Regiment     
393382 Rifleman VICTOR GEORGE JARVIS    9th Bn. London Regiment (Queen Victoria's Rifles)      
3396A Private WILLIAM FRANCIS JOHNSTON  51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
243704 Gunner JONES     169th Bde. Royal Field Artillery       
91124 Private JOHN KING 22nd Bn. Durham Light Infantry 
4448 Lance Corporal SYDNEY LIGHTFOOT    1st Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
G/75896 Private SIDNEY JOHN LOVELL      2nd/2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)  
254423 Serjeant ALBERT EDWARD MANNING   Royal Engineers
49197 Private MARMOY    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
2221 Private MARSHALL   ALIAS  
G/67288 Private GEORGE MONTAGUE MATTEN  3rd Bn London Regiment (Royal Fusiliers)       
2221 Private PETER McINTOSH     52nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2520 Private MOORE      57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
G/75907 Private SIDNEY MOORE    2nd/2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)  
290322 Private ERNEST ARTHUR MURCH      2nd Bn. Devonshire Regiment    
81500 Private OWEN      22nd Bn. Durham Light Infantry 
18486 Private ERNEST JOHN PAGE  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
4516 Private ROBERT HUGH ROBERTS        52nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
91144 Private GEORGE ROSE       22nd Bn. Durham Light Infantry 
248094 Private FREDERICK WILLIAM SAVILL 2nd/2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)  
76273 Private JOHN SCRUTON      22nd Bn. Durham Light Infantry 
19104 Private HENRY SLADE       7th Bn. Bedfordshire Regiment  
3480A Private CHARLES HENRY SNOWDEN     52nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3211 Private CHARLES DAVID STOKES       51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
204143 Private SAMUEL WARBURTON 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
85264 Private ROBERT WHARTON    22nd Bn. Durham Light Infantry 
925628 Serjeant FRANK BURNELLE GEORGE WHELAN (M M)      "A" Bty. 290th Bde. Royal Field Artillery      
472068 Rifleman CHARLES FREDERICK WHELHAM       12th Bn. London Regiment (The Rangers) 
73160 Private ALBERT WILSHER    22nd Bn. Durham Light Infantry 
15214 Private ROBERT WILLIAM WOOLSTON   8th Bn. Norfolk Regiment       
268370 Private JAMES FRANCIS WRIGHT     1st Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
France: Somme CRUCIFIX CORNER CEMETERY, VILLERS-BRETONNEUX (3)
______________________________________________________________
2903 Private OSCAR HYLES        60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
590 Private WILLIAM LEWIS       60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
91204 Private NUTTALL   22nd Bn. Durham Light Infantry 
France: Somme DAOURS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________
96071 Corporal JAMES LITTLE     296th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
France: Somme DOULLENS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION NO.1 (7)
___________________________________________________________
G/66139 Private ROBERT LEONARD ARGENT   10th Bn. Royal Fusiliers       
20263 Private TOM ASHWORTH      3rd Coy. 3rd Bn. Grenadier Guards      
60078 Corporal SYDNEY COULTER   38th Bn. Machine Gun Corps     
68659 Private HAROLD BURGESS KING       24th Bn. Royal Fusiliers       
106842 Private CHARLES BOWLING MUSGROVE 15th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
R/5545 Rifleman LEONARD SMITH   13th Bn. King's Royal Rifle Corps      
58632 Private FRANK WARN        2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
France: Somme EUSTON ROAD CEMETERY, COLINCAMPS (1)
__________________________________________________
10/2540 Gunner THOMAS ALEXANDER CAMERON New Zealand Field Artillery    
France: Somme FORCEVILLE COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (4)
____________________________________________________________
61325 Private FREDERICK BATE    12th Bn. Manchester Regiment   
29307 Lance Corporal CHAPMAN    12th Bn. Manchester Regiment   
24164 Private HOLDEN    12th Bn. Manchester Regiment   
61435 Lance Corporal NOLAN      12th Bn. Manchester Regiment   
France: Somme FOUQUESCOURT BRITISH CEMETERY (2)
_______________________________________________
G/96892 Private BURDEN  2nd Bn. Middlesex Regiment     
204025 Private HARRY PICKUP     2nd Bn. East Lancashire Regiment       
France: Somme HANGARD COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (26)
______________________________________________________
24040 Private ALDRIDGE  10th Bn. Essex Regiment
350262 Private JOHN JAMES BURT  10th Bn. Essex Regiment
Second Lieutenant CARTER        10th Bn. Essex Regiment
42840 Private CROUCHER  10th Bn. Essex Regiment
250658 Lance Corporal CUTMORE   10th Bn. Essex Regiment
42999 Private ELLIS     10th Bn. Essex Regiment
42350 Private GOODING   10th Bn. Essex Regiment
42877 Private HERBERT GREEN     10th Bn. Essex Regiment
7356 Corporal HAMMOND (M M)     376th Bty. 169th Bde. Royal Field Artillery    
46858 Private HARRY BERTRAM HAYWARD     10th Bn. Essex Regiment
Second Lieutenant HARRY JOSEPH LAWRENCE 4th Bn. attd 10th Bn Essex Regiment    
35085 Private MEARS (M M)       10th Bn. Essex Regiment
42364 Private GEORGE EDMUND MEEN        10th Bn. Essex Regiment
276319 Private ROBERT ALLEN NICHOLS     10th Bn. Essex Regiment
42853 Private DOUGLAS PENWILL   10th Bn. Essex Regiment
401301 Private PRUTTON  10th Bn. Essex Regiment
755102 Gunner RANEY     376th Bty. 169th Bde. Royal Field Artillery    
G/136 Lance Corporal SANFORD    7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
26675 Lance Corporal WILLIAM THOMAS SCOTT       10th Bn. Essex Regiment
945666 Gunner STANFORD  376th Bty. 169th Bde. Royal Field Artillery    
94779 Gunner STONE      376th Bty. 169th Bde. Royal Field Artillery    
303343 Serjeant TERRY   10th Bn. Essex Regiment
400502 Private THOMPSON 10th Bn Essex Regiment 
11553 Private TOMLINSON 7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
G/69117 Private UNSTED  7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
43860 Private WALKER    10th Bn. Essex Regiment
France: Somme HANGARD WOOD BRITISH CEMETERY (13)
________________________________________________
Second Lieutenant ALBINSON      3rd Bn. attd. 7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment) 
G/4036 Private BAKER    7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
G/22855 Private BEZER   7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
37293 Private WILLIAM FREDERICK CHANDLER        7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
12339 Private JOHN DEATH        7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
Captain HENDERSON       7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
18271 Private LEWIN     10th Bn. Essex Regiment
G/68956 Private LLOYD   7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
G/3467 Lance Corporal EDWARD ALBERT PATERSON (D C M)    "A" Coy. 7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)      
41287 Private ROYTHORNE 10th Bn. Essex Regiment
201635 Private STACEY   7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
70276 Private WEATHERBURN       7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
G/3734 Lance Corporal THOMAS WILLIAMS   7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
France: Somme LONDON CEMETERY AND EXTENSION, LONGUEVAL (1)
__________________________________________________________
G/68541 Private FREDERICK CHARLES HEARN 7th Bn. The Queen's The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
France: Somme LONGPRE-LES-CORPS SAINTS BRITISH CEMETERY (9)
___________________________________________________________
70425 Private HERBERT FRANK CROFTS      2nd Bn. Devonshire Regiment    
49712 Private DACEY     2nd Bn. Northamptonshire Regiment      
326272 Acting Bombardier WILLIAM FERGUSON       110th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
2909 Corporal CHARLES CHANDLER GAST     51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant FRANK HOBBS HUDSON    1st Bn. Worcestershire Regiment
471731 Rifleman ALFRED THOMAS LOVEDAY   12th Bn. London Regiment (The Rangers) 
6109 Private JOSEPH CHARLES MILLER      17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
S/25102 Rifleman PUDDLE 2nd Bn. Rifle Brigade  
204018 Private GEORGE ALFRED PUTT       1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)      
France: Somme LONGUEAU BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________
S/34336 Rifleman ALBERT PERCY HALL      8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)   
France: Somme MAILLY WOOD CEMETERY, MAILLY-MAILLET (2)
______________________________________________________
38690 Private BAKER     5th Bn. Royal Berkshire Regiment       
120177 Private CHARLIE FRANCIS STROUD   12th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
France: Somme MARTINSART BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________
202003 Private NORMAN MIDDLETON 9th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
France: Somme MERICOURT-L'ABBE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
______________________________________________________________
3044 Private GEORGE ALEXANDER CONNER    39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3099 Private HERBERT EDWARD MURRELL     39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2658 Private GEORGE ARTHUR WOOD 40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme MESNIL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
____________________________________________________
21634 Serjeant JAMES FARROW MAXWELL (M M)       12th Bn. Highland Light Infantry       
23139 Private THOMAS BEAVER SELBY       7th Bn. Lincolnshire Regiment  
France: Somme NOYELLES-SUR-MER CHINESE CEMETERY (1)
___________________________________________________
4161 Labourer MIAO YU TE        Chinese Labour Corps   
France: Somme PARGNY BRITISH CEMETERY (1)
_________________________________________
G/68550 Private HARRY CHARLES HUDSON    7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
France: Somme PERNOIS BRITISH CEMETERY, HALLOY-LES-PERNOIS (8)
______________________________________________________________
165293 Gunner ALBERT EDWARD BROWNRIDGE  110th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
1904 Lance Corporal NORMAN FRANCIS DARGATZ      57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5882 Sapper CHRISTOPHER EVERITT 2nd Australian Div. Sig. Coy. Australian Engineers     
2407 Private DAVID IGNATIUS FIELD       55th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
106 Sergeant MATTHEW MORONEY    1st Vet. Sect. Australian Army Veterinary Corps
800 Sapper EDWARD JAMES WILLIAMS        2nd Coy. Australian Tunnelling Corps   
42430 Private WILLIAM JOHN WILLIAMS     2nd Bn. Royal Berkshire Regiment       
2954 Driver ROBERT WISEMAN      4th Bn. Australian Machine Gun Corps   
France: Somme POZIERES MEMORIAL (133)
_____________________________________
42906 Private EDWARD P. ALLEN   10th Bn. Essex Regiment
42841 Private CHRISTOPHER GEORGE WILLIAM BAILEY 10th Bn. Essex Regiment
42938 Private HAROLD JAMES BAKER        10th Bn. Essex Regiment
42959 Private LESLIE BAKER      10th Bn. Essex Regiment
Second Lieutenant WILLIAM SIDNEY BARTON 10th Bn. Essex Regiment
300368 Private ARCHIBALD HENRY BEALES   "B" Bn. Tank Corps     
46694 Private GEORGE EDWARD BEDFORD     10th Bn. Essex Regiment
G/68938 Private ALFRED JOHN BOOM        7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
41821 Lance Corporal ROBERT BOWDERY     10th Bn. Essex Regiment
4777 Private JOHN THOMAS BRAZIER        10th Bn. Essex Regiment
75712 Private JOHN WILLIAM BRIGGS       22nd Bn. Durham Light Infantry 
76208 Private DAVID BRINDLEY    22nd Bn. Durham Light Infantry 
42905 Private JACK BROOKER      10th Bn. Essex Regiment
42873 Private ROBERT GEORGE BROOKS      10th Bn. Essex Regiment
38529 Private WALTER BUCKBY     10th Bn. Essex Regiment
76333 Private SAMUEL BULLEN     22nd Bn. Durham Light Infantry 
26733 Company Serjeant Major RICHARD BULLIMORE (D C M)  16th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
G/68497 Private HENRY GEORGE BUTLER     7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
34466 Lance Corporal SIDNEY BUTLER      10th Bn. Essex Regiment
75720 Private JOHN CAMMIDGE     22nd Bn. Durham Light Infantry 
Second Lieutenant RONALD JOHN FREDERICK CARTER  22nd Bn. London Regiment       
42990 Private PERCY CATON       10th Bn. Essex Regiment
42957 Private EDWARD CHARLES CHANNON    10th Bn. Essex Regiment
Second Lieutenant CYRIL EDWARD CHAPLYN  10th Bn. Essex Regiment
46826 Private JOHN REUBEN CHARD 10th Bn. Essex Regiment
42884 Private ARTHUR CHECKSFIELD        10th Bn. Essex Regiment
14315 Private WILLIAM CHURCH (M M)      10th Bn. Essex Regiment
Second Lieutenant COLBERT WALTER CLARK  13th Bn. Rifle Brigade 
46711 Private FREDERICK ARTHUR CLARK    10th Bn. Essex Regiment
683634 Private HENRY CLARKE     1st/22nd Bn. London Regiment   
368003 Private JOHN ALBERT CLARKE       7th Bn. London Regiment
277360 Private CRACKNELL        10th Bn. Essex Regiment
16839 Private HERBERT CROOKS    10th Bn. Essex Regiment
38505 Lance Corporal ERNEST EDWARD DAVENPORT    10th Bn. Essex Regiment
Second Lieutenant MORRIS DAWES  10th Bn. Essex Regiment
352442 Private EDWARD JOHN DIGGINS      7th Bn. London Regiment
G/63522 Private WALTER FREDERICK DIVE   7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
76144 Private ALEX M. DOW       16th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
75732 Private WILLIAM H. DRAKE  22nd Bn. Durham Light Infantry 
81430 Private ROBERT FARRELL    22nd Bn. Durham Light Infantry 
10015 Serjeant HARRY FARRER     10th Bn. Essex Regiment
81428 Private FRANCIS N. FEATHERSTONE   22nd Bn. Durham Light Infantry 
42946 Private JAMES ROBERT GARLICK      10th Bn. Essex Regiment
G/21629 Private JOHN ERNEST GILBERT     7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
472346 Rifleman ALBERT GOLDBERG 2nd/12th Bn. London Regiment (The Rangers)     
55925 Private WILLIAM JOHN GRIMSHAW     "C" Coy. 10th Bn. Essex Regiment       
G/40104 Lance Corporal ERNEST G. GRISTWOOD      7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
G/68950 Private GEORGE HAMBLY   7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
401221 Private RALPH SPLEEN HARDWICKE   10th Bn. Essex Regiment
400339 Private ALBERT ERNEST HARTNELL   10th Bn. Essex Regiment
43844 Private LEONARD BARTON HAYMES     10th Bn. Essex Regiment
76144 Lance Corporal FRANK HICKINGBOTTOM        22nd Bn. Durham Light Infantry 
42855 Private CECIL HARRY HILL  10th Bn. Essex Regiment
36140 Corporal ROWLAND HILL     16th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
76238 Private THOMAS E. HOGGARTH        22nd Bn. Durham Light Infantry 
148093 Private AMOS HOWSON      8th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)  
22/66 Private JAMES HUGGON      22nd Bn. Durham Light Infantry 
81452 Private HAROLD HUGHES     22nd Bn. Durham Light Infantry 
205329 Corporal EDGAR HARRY HUNT        7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
33811 Private ARTHUR HUTCHBY    22nd Bn. Durham Light Infantry 
81465 Private WILLIAM R. JONES  22nd Bn. Durham Light Infantry 
42871 Private WILLIAM KETTERIDGE        10th Bn. Essex Regiment
Second Lieutenant HARRY GARFIELD KING   10th Bn. Essex Regiment
41916 Private JOHN LANCASTER    4th Bn. Bedfordshire Regiment  
278093 Private VICTOR WALTER LAWRENCE   10th Bn. Essex Regiment
33829 Private JAMES PERCIVAL LOW        1st/8th Bn. Manchester Regiment
21669 Private BENJAMIN MALCOLM  22nd Bn. Durham Light Infantry 
81485 Private GILBERT MALLINSON 22nd Bn. Durham Light Infantry 
127535 Private WALTER JAMES MARR        35th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
46637 Private WILLIAM JOSEPH MASON      10th Bn. Essex Regiment
42960 Private CYRIL BOHANNON MONK       10th Bn. Essex Regiment
77487 Private HERBERT A. MUSSON 22nd Bn. Durham Light Infantry 
42949 Private PERCY WILLIAM MYERS       10th Bn. Essex Regiment
42880 Private RICHARD JOHN NELHAMS      10th Bn. Essex Regiment
46256 Private JOSEPH JAMES NICHOLLS     10th Bn. Essex Regiment
81502 Private CHARLES D. O'BRIEN        22nd Bn. Durham Light Infantry 
G/7626 Lance Corporal SIDNEY GEORGE ORCHARD (M M)       7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
42910 Private LAWRENCE LANCELOT OVERTON 10th Bn. Essex Regiment
40215 Lance Serjeant ALFRED ERNEST PAGE 10th Bn. Essex Regiment
132034 Private EDWARD HAROLD PARKER     35th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
77496 Private LEONARD PASHLEY   22nd Bn. Durham Light Infantry 
78754 Private WALTER L. PIESSE  22nd Bn. Durham Light Infantry 
76272 Private EPHRAIM RHODES    22nd Bn. Durham Light Infantry 
G/6837 Private ERNEST RUSHTON   7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
91182 Private HENRY SHACKLETON  22nd Bn. Durham Light Infantry 
77508 Private WILLIAM SHARP     22nd Bn. Durham Light Infantry 
42917 Lance Corporal STANLEY ROBERT JAMES SHIPP 10th Bn. Essex Regiment
56588 Private GEORGE SHRUBSOLE  18th Bn. Lancashire Fusiliers  
G/70249 Private JOHN SIMMONS    7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
G/70250 Private ALBERT GEORGE SIZER     7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
G/63689 Private HAROLD VISTON SKINNER   7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
76275 Private FREDERICK SMALLEY 22nd Bn. Durham Light Infantry 
42894 Private PERCY WILLIAM SMART       10th Bn. Essex Regiment
39976 Corporal ARTHUR GEORGE SMITH      10th Bn. Essex Regiment
G/66626 Private PETER SMITH     7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
71544 Private WILLIAM LAMBERT SOUTHERN  "G" Coy. 16th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
G/62910 Private THOMAS EDWIN SPARK      6th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
43298 Serjeant STANLEY SPARROW  10th Bn. Essex Regiment
471867 Rifleman ALBERT EDWARD SPILLANE  12th Bn. London Regiment (The Rangers) 
42895 Private THOMAS DAVID STANDING     10th Bn. Essex Regiment
G/70258 Private RICHARD CHARLES STEEAR  7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
42902 Private HENRY CHARLES STEVENS     10th Bn. Essex Regiment
22/454 Private JOHN STUART      22nd Bn. Durham Light Infantry 
34585 Lance Corporal FREDERICK STUTELY  10th Bn. Essex Regiment
470943 Corporal WILLIAM GEORGE SUTTON (M M)     12th Bn. London Regiment (The Rangers) 
46661 Private WALTER SWANN      10th Bn. Essex Regiment
252838 Private JAMES WILLIAM TAGG       10th Bn. Essex Regiment
G/39391 Corporal ROBERT JOHN TANT       7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
Second Lieutenant ARTHUR GEORGE TAYLOR  7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
77523 Private GEORGE TEASDALE   22nd Bn. Durham Light Infantry 
12003 Private HERBERT NOEL THOMAS       8th Bn. Norfolk Regiment       
46788 Private ALFRED WILLIAM THORINGTON "C" Coy. 10th Bn. Essex Regiment       
252380 Private JAMES WILLIAM THORPE     10th Bn. Essex Regiment
42845 Private ALBERT EDWARD TILLS       10th Bn. Essex Regiment
G/68652 Private FRANK EDWARD TINGEY     7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
28256 Private WILLIAM TINKLER   22nd Bn. Durham Light Infantry 
181615 Lance Corporal CHARLES TODD      22nd Bn. Durham Light Infantry 
204188 Private ERNEST TOMLINSON 10th Bn. Essex Regiment
G/57508 Private WILLIAM TWIDDY  2nd Bn. Middlesex Regiment     
22/431 Serjeant JOHN TYSON      22nd Bn. Durham Light Infantry 
G/68967 Private HENRY CHARLES VAUS      7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
75679 Private JOSEPH F. WALE    22nd Bn. Durham Light Infantry 
235051 Private REGINALD WARD    1st Bn. Worcestershire Regiment
76286 Private ROBERT WARD       22nd Bn. Durham Light Infantry 
354183 Private RICHARD FREDERICK WARNER 7th Bn. London Regiment
316007 Private LEONARD WARREN   2nd Bn. Devonshire Regiment    
G/70275 Private ALBERT JAMES WATTS      "A" Coy. 7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)      
G/68971 Private FRANCIS GEORGE WEBB     7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
22/1106 Private FREDERICK WHARTON       22nd Bn. Durham Light Infantry 
35144 Private CHRISTOPHER WICKS 10th Bn. Essex Regiment
85271 Private PERCY WOOD        22nd Bn. Durham Light Infantry 
81165 Private PERCY WOODALL     22nd Bn. Durham Light Infantry 
G/70282 Private ALBERT WILLIAM WRIGHT   7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
France: Somme QUERRIEU BRITISH CEMETERY (3)
___________________________________________
10219 Corporal WILFRED EGBERT BENNETT (M M and Bar)     10th Field Coy. Australian Engineers   
7062 Sapper JOHN CLIFFORD McKENZIE      2nd Coy. Australian Tunnelling Corps   
3971 Driver ALBERT JOSEPH NOBBS 5th Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery    
France: Somme RIBEMONT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, SOMME (1)
_____________________________________________________________
2123 Lance Sergeant CHARLES EDWARD MARLOW       38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme ROISEL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________
241323 Private TODD     5th Bn. Border Regiment
France: Somme ST. PIERRE CEMETERY, AMIENS (2)
_____________________________________________
101922 Air Mechanic 2nd Class HUBERT FRANK ANTHONY      35th Sqdn. Royal Air Force     
55268 Private HEALEY    1st Bn. Worcestershire Regiment
France: Somme TINCOURT NEW BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
930 Private WILLIAM WHITBY      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme VARENNES MILITARY CEMETERY (3)
____________________________________________
143324 Corporal BURGESS 17th Bn. Machine Gun Corps     
55695 Private EDWARDS   17th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
143348 Lance Corporal TABRON    17th Bn. Machine Gun Corps     
France: Somme VIGNACOURT BRITISH CEMETERY (12)
______________________________________________
38493 Private BATCHELOR 2nd Bn. Royal Berkshire Regiment       
5461 Private ROBERT BELL        21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5072 Private LEONARD AUGUSTUS COE       59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
42311 Private CROXFORD  2nd Bn. Royal Berkshire Regiment       
167007 Gunner PERCY FRANK FOSTER        216th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
2429 Private GEORGE ALLEN LAYCOCK       59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3104 Private JAMES NELSON       43rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4801 Driver CHARLES LYNDHURST PAYNE     28th Coy. Australian Army Service Corps
4081 Sergeant BRUCE RENNIE      2nd Coy. Australian Tunnelling Corps   
42400 Private WILLIAM HENRY SAGE        2nd Bn. Royal Berkshire Regiment       
177394 Gunner SIDNEY SHIRLEY    202nd Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
2766 Lance Corporal ARTHUR HENRY TUCKER 60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (15)
______________________________________________
3042 Private ALBERT BRIDGES     60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2558 Private JAMES EVANS CARRIE 41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
363 Lance Sergeant JOHN FRANCIS DAVEY   57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3397 Private ARTHUR GEOFFREY HAINES     60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2869 Private CHARLES HARVEY     60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3069 Corporal HARRY JAMES       13th Light T.M. Battery. Australian Infantry, A.I.F.   
3552 Private HARRY JOHNSON      57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3004 Private ALFRED JONES       60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3285 Private JOHN TROY LANIGAN  49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4545 Lance Corporal PHILIP JOSEPH McCAHERY      57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2715 Lance Corporal JAMES JOSEPH MULQUINNEY     57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3449 Private ROBERT WILLIAM NAYLOR      57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2762 Private CECIL HENNING OAKES        57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7308 Private DAVID PEACH        9th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
1994 Private WILLIAM JOHN SANTILLA      57th  Bn. Australian Infantry, A.I.F.  
France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MILITARY CEMETERY (14)
_______________________________________________________
2632 Lance Corporal HARRY THOMAS BRAMLEY        60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
75710 Private HORACE BROOKE     22nd Bn. Durham Light Infantry 
2313 Private HENRY JAMES DUGGAN 59th Bn Australian Infantry, A.I.F.    
396817 2nd Corporal EDWARDS     1st Siege Coy. Royal Anglesey Royal Engineers  
4841 Private LATTA      57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2922 Private WILLIAM LOWE       58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
721 Private ALBERT JAMES MACKLAN        59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3979 Private MARTIN     58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1934 Private FREDERICK CHARLES MARTIN   60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2944 Private SYDNEY LAWRENCE MERRITT    13th  Field Amb Australian Army Medical Corps  
3416 Sergeant JOHN COSTER MILES 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3125 Sergeant FRANK LESLIE PARTRIDGE (D C M)    58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
28332 Lance Corporal PILCHER    10th Bn. Essex Regiment
2295 Sergeant ARCHIBALD BRUNKER SMITH   58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme WARLOY-BAILLON COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
65829 Gunner THOMAS WILLIAM HODGSON     68th Siege Bty. Royal Garrison Artillery       
Germany: Hamburg HAMBURG CEMETERY (3)
_____________________________________
203687 Private DAVID BLAKELEY   1st Bn. Lancashire Fusiliers   
28650 Private BURTON    4th Bn. Grenadier Guards       
40881 Private DAVID ARTHUR CYRIL PICKLES        2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment       
Germany: Hessen NIEDERZWEHREN CEMETERY (2)
__________________________________________
52583 Private BAGNALL   1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
Second Lieutenant EDWARD        6th Bn. Highland Light Infantry
Germany: Nordrhein-Westfalen COLOGNE SOUTHERN CEMETERY (6)
__________________________________________________________
42355 Lance Corporal ALFRED ADAMS       2nd/7th Bn. Manchester Regiment
90239 Private FRANK ATKINSON    29th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
G/54193 Private BROWN   20th Bn. Middlesex Regiment    
6968 Private CAMERON    1st Bn. Cameron Highlanders    
240737 Private McKILLOP 6th Bn. Seaforth Highlanders   
35274 Private WALKER    1st/5th Bn. Yorkshire Regiment 
Ghana: KUMASI MEMORIAL (1)
__________________________
MT/367 Driver JOHN ADOO Gold Coast Regiment, W.A.F.F.  
Greece: DOIRAN MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________
19045 Private WILFRID JAMES WILLIAMS    14th Bn. The King's (Liverpool Regiment)       
Greece: KARASOULI MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________
49331 Acting Bombardier PERCIVAL FREDERICK JOHN LEMON   "D" Bty. 99th Bde. Royal Field Artillery       
Greece: MIKRA BRITISH CEMETERY, KALAMARIA (1)
_____________________________________________
5247 Private RIDGWELL   26th Bn. Middlesex Regiment    
Greece: SARIGOL MILITARY CEMETERY, KRISTON (1)
______________________________________________
96343 Gunner ERNEST TURNER      "C" Bty. 100th Bde. Royal Field Artillery      
India: CALCUTTA (BHOWANIPORE) CEMETERY, KOLKATA (1)
___________________________________________________
265652 Lance Corporal BARTLETT  1st/9th Bn. Middlesex Regiment 
India: TRIMULGHERRY CANTONMENT CEMETERY (1)
___________________________________________
20067 Private CHARLES BAKER     1st/4th Bn. Somerset Light Infantry    
Iran: TEHRAN MEMORIAL (2)
_________________________
2346 Sepoy KARM DAD     1st Bn. 19th Punjabis  
3482 Sepoy RAMCHANDAR SINGH     16th Rajputs (Lucknow Regiment)
Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (2)
___________________________________________
72412 Gunner BEVAN      "W" Bty. Royal Horse Artillery 
850070 Bombardier RYE   1088th Bty. 215th Bde. Royal Field Artillery   
Iraq: BASRA MEMORIAL (9)
________________________
LKO/4383 Follower BIHARI        9th Field Vet. Sect. Indian Veterinary Corps   
37487 Gangman KEDARI    Indian Railway Department      
1823 Sowar KESO RAM     3rd Lancers (Skinner's Horse)  
Sitapur/916 Labourer KHAMU      11th Coy. Indian Labour Corps  
3255 Sepoy MALAK MUHAMMAD KHAN  108th Indian Infantry  
49527 Labourer MUHAMMAD ULLAH   Indian Railway Department      
4976 Sepoy RAMJI LAL    99th Deccan Infantry   
Lucknow/5250 Porter RAMZANI     5th Porter Corps. Indian Labour Corps  
5704 Driver SHEIKH KARIM        "C" Depot attd. 54th Bde. Transport Mule Corps 
Iraq: BASRA WAR CEMETERY (3)
____________________________
S4/094801 Corporal CLAYTON      Base Supply Depot Army Service Corps   
Servant FELIX FRANCIS   Indian Army    
N/123 Private TOBA      West African Contingent
Israel and Palestine (including Gaza): JERUSALEM WAR CEMETERY (20)
__________________________________________________________________
200322 Private HORACE JAMES ALDOUS      2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
203096 Private CAMPBELL 2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
5306 Private LIONEL ROBERT COLE 2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
G/61687 Private DUFFIELD        2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
206545 Corporal WALTER GEORGE FACER     2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
61672 Private FREEMAN   2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
G/178850 Private HEWETT 2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
37554 Private HONE      2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
49543 Private HUNTLEY   160th Sqdn. Machine Gun Corps (Infantry)       
206735 Private KEW      2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
39489 Private LAWRENCE  2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
535594 Private MARSH    2nd/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)       
206739 Corporal ARTHUR LEONARD MEPHAM   2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
200139 Private MORTIMER 2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
201369 Private OWEN     2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
202073 Private PRIOR    2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
61130 Private SAYERS    2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
201046 Private STEVENS  2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
39392 Corporal TALLETT  2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
201311 Private JOHN EDWARD TONGE        2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
Israel and Palestine (including Gaza): RAMLEH WAR CEMETERY (1)
______________________________________________________________
707 Lance Naik SANNI    24th Mule Corps
Italy: BORDIGHERA BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________
8665 Private SAMUEL URAYAH THOMPSON     6th Bn. British West Indies Regiment   
Italy: DUEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_______________________________________________
78442 Private ROWELL    13th Bn. Durham Light Infantry 
Italy: MONTECCHIO PRECALCINO COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
14075 Private DAVID ELIAS EVANS (M M)   1st Bn. South Staffordshire Regiment   
Mozambique: PEMBA MEMORIAL (1)
______________________________
9837 Private WASIGO     4th/4th Bn. King's African Rifles      
New Zealand: Tauranga District TAURANGA PUBLIC ANGLICAN CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
13/302 Lance Corporal GEORGE REEVE BETTELHEIM   Auckland Mounted Rifles, N.Z.E.F.      
Papua New Guinea: RABAUL (BITA PAKA) WAR CEMETERY (1)
_____________________________________________________
424 Corporal MASON      A.I.F. Australian Naval and Military Expeditionary Force       
Romania: SLOBOZIA MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________
4279 Rifleman CHURAMANI THAPA   1st Bn 4th Gurkha Rifles       
Sierra Leone: FREETOWN MEMORIAL (19)
____________________________________
Fireman ALFRED BENJAMIN H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Assistant Steward BROWN H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Fireman J TAYLOR        H.M.S. "Bombala" Mercantile Marine Reserve     
Fireman JAMES COKER     H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Fireman JOE JOHNSON     H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Fireman JOE THOMAS      H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Seaman JOHN COFFEE      H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Fireman JOHN M ENGLE    H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Assistant Cook JOHNSON WILLBRIGHT       H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Fireman JOSEPH PARKES   H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Fireman MACAULEY        H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Seaman MANNING  H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
305 Carrier MASSIAH     "F" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.  
Chief Cook MIKE WEST    H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
2738 Carrier MORMOR     "D" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.  
3220 Private MOSSERAY LALEHUN   Sierra Leone Battalion, W.A.F.F.       
Fireman PETER JOHNSON   H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Fireman THOMAS COMMANDER        H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Fireman TOM AFRICA      H.M.S. "Bombala." Mercantile Marine Reserve    
Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (3)
________________________________________
M/318833 Private CIRTEES BARNES M.T. Army Service Corps
3138 Pioneer CLAMPETT   East African Pioneers  
1059 Private SIMEI KIWANIKA     East African Native Medical Corps. East African Army Medical Corps     
United Kingdom: Cheshire BOLLINGTON (ST. JOHN THE BAPTIST) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________________
78310 Rifleman BEARD    6th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
United Kingdom: Cheshire CHESTER (OVERLEIGH) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
6527 Rifleman ARTHUR THOMAS ELLIOTT     Royal Irish Rifles     
United Kingdom: Cheshire WALLASEY (RAKE LANE) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
12113 Worker FLORENCE ESTHER BENOY      Queen Mary's Army Auxiliary Corps      
United Kingdom: Dunbartonshire DUMBARTON CEMETERY (1)
_____________________________________________________
241750 Private McKERRACHER      1st Bn. Gordon Highlanders     
United Kingdom: Durham SOUTH SHIELDS (HARTON) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
14099 Private O'REILLEY 7th Bn. East Yorkshire Regiment
United Kingdom: Essex COLCHESTER CEMETERY (1)
_____________________________________________
793589 Private GALLANT  87th Bn. Canadian Infantry     
United Kingdom: Essex WALTHAMSTOW (QUEEN'S ROAD) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
152862 Petty Officer CLEMENTS   H.M.S. "Pembroke I." Royal Navy
United Kingdom: Essex WEST HAM CEMETERY (1)
___________________________________________
110051 Cadet JOHN CHARLES SAMUEL SMITH  Royal Air Force
United Kingdom: Essex WOODGRANGE PARK CEMETERY, EAST HAM (1)
____________________________________________________________
R/39865 Rifleman FARRINGTON     11th Bn. King's Royal Rifle Corps      
United Kingdom: Gloucestershire BREAM (ST. JAMES) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
213007 Gunner SIDNEY KEAR       Royal Garrison Artillery       
United Kingdom: Gloucestershire CHELTENHAM CEMETERY, PRESTBURY (2)
__________________________________________________________________
5117 Private ALBERT ROSS CALLAGHAN      54th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1609 Serjeant SUCH      Royal Gloucestershire Hussars  
United Kingdom: Gloucestershire GLOUCESTER OLD CEMETERY (1)
___________________________________________________________
19733 Private ALDRIDGE  Depot Oxford and Bucks Light Infantry  
United Kingdom: Hampshire BASINGSTOKE (SOUTH VIEW OR OLD) CEMETERY (1)
______________________________________________________________________
63292 Sergeant DE PELICHY       22nd Bn. Canadian Infantry     
United Kingdom: Hampshire BROCKENHURST (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (2)
____________________________________________________________________
49874 Rifleman JOHN THOMPSON CONNELLY   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
6/4148 Private WILLIAM HENRY STEELE     2nd Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.    
United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (3)
_______________________________________________________
3439C Leading Seaman ROBERT COULL       S.S. "Llwyngwair." Royal Naval Reserve 
Lieutenant JAMES CHRISTOPHER FRANCIS LEWIS      H.M.S. "Castor." Royal Navy    
J/6802 Able Seaman FRANK JAMES WILCOX   H.M.S. "Bombala." Royal Navy   
United Kingdom: Isle of Wight NEWPORT (ST. PAUL'S) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
45335 Corporal SIDNEY ARTHUR FLEET      Surrey Yeomanry (Queen Mary's Regiment)
United Kingdom: Kent CANTERBURY CEMETERY, KENT (2)
__________________________________________________
53454 Lance Corporal JACK CROWTHER      2nd/7th Bn. Manchester Regiment
Lieutenant LEWIS LAUGHARNE MORGAN (M C) Royal Air Force
United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (7)
_______________________________________________
J/58041 Ordinary Seaman WILLIAM FRANCIS BAILEY  H.M.S. "Bombala." Royal Navy   
M/1169 Shipwright 2nd Class BENJAMIN FRAZIER    H.M.S. "Bombala." Royal Navy   
1533C Leading Seaman JOHN MACLEAY       S.S. "Llwyngwair." Royal Naval Reserve 
SS/3118 Able Seaman JACOB MAHER H.M.S. "Bombala." Royal Navy   
233963 Able Seaman FREDERICK MORGAN     H.M.S. "Bombala." Royal Navy   
221153 Leading Seaman ARTHUR KING RAMPLIN       H.M.S. "Bombala." Royal Navy   
TynesideZ/11044 Ordinary Seaman WILLIAM HENRY STEVENS   H.M.S. "Woodnut." Royal Naval Volunteer Reserve
United Kingdom: Kent EAST PECKHAM (HOLY TRINITY) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
201633 Private CHARLES HENRY STREETER   11th Bn. Suffolk Regiment      
United Kingdom: Lancashire BOLTON (HEATON) CEMETERY (1)
_______________________________________________________
430272 Sapper INCH      Depot. Royal Engineers 
United Kingdom: Lancashire CLAYTON (ST. CROSS) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________
40724 Private TOMKINSON Depot South Wales Borderers    
United Kingdom: Lancashire LANCASTER CEMETERY, LANCASHIRE (1)
_____________________________________________________________
99921 Private JOHN PARK Machine Gun Corps (Infantry)   
United Kingdom: Lancashire MANCHESTER SOUTHERN CEMETERY (2)
___________________________________________________________
260263 Private ALBERT E. ROYLE  13th Bn. The King's (Liverpool Regiment)       
117066 Private FRED TEBBET      39th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
United Kingdom: Lancashire MOSTON (ST. JOSEPH'S) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
____________________________________________________________________________
27785 Private WALTER PATRICK FOLEY      Depot King's Own (Royal Lancaster Regiment)    
United Kingdom: Lancashire OLDHAM (GREENACRES) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
375212 Private THOMAS KING      1st/10th Bn. Manchester Regiment       
United Kingdom: Lancashire PRESTON (NEW HALL LANE) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
12483 Serjeant ROBERT RABY      "C" Coy. 9th Bn Border Regiment
United Kingdom: Lancashire WIGAN CEMETERY (1)
_____________________________________________
21659 Private BOARDMAN  "A" Coy, 11th Bn. South Lancashire Regiment    
United Kingdom: Leicestershire LEICESTER (WELFORD ROAD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
S4/244686 Private HERBERT LEWIS STANYON Supply Clearing Office Army Service Corps      
United Kingdom: Lincolnshire DEEPING ST. JAMES CEMETERY (1)
___________________________________________________________
98677 Lance Corporal JOHN CROWSON       Machine Gun Corps (Infantry)   
United Kingdom: Lincolnshire GAINSBOROUGH GENERAL CEMETERY (1)
______________________________________________________________
Second Lieutenant VAN STADEN    Royal Air Force
United Kingdom: London CAMBERWELL OLD CEMETERY (1)
__________________________________________________
72127 Private THOMAS WILLIAM BEST       16th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
United Kingdom: London GREENWICH CEMETERY (1)
_____________________________________________
8402 Private HARNETT    31st Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
United Kingdom: London HAMPSTEAD CEMETERY (1)
_____________________________________________
Lieutenant CUNNINGTON   215th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
United Kingdom: London HIGHGATE CEMETERY (1)
____________________________________________
Second Lieutenant ROGER WILLIAM ASHWORTH        15th Training Sqdn. Royal Air Force    
United Kingdom: London KENSAL GREEN (ALL SOULS') CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
92094 Private LEFTWICH (M M)    8th Bn. Tank Corps     
United Kingdom: London PLUMSTEAD CEMETERY (1)
_____________________________________________
245208 Private WILFRED HOWARD FOSTER    2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)      
United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (6)
______________________________________________
Boatswain OTTO BERGSTROM        S.S. "Llwyngwair" (Swansea) Mercantile Marine  
Second Engineer JOHN GEORGE EDWARD HARRIS       S.S. "Llwyngwair" (Swansea) Mercantile Marine  
Steward WILLIAM JOHN SHEPHERD   S.S. "Llwyngwair" (Swansea) Mercantile Marine  
Master JAMES STEVENSON  S.S. "Llwyngwair" Mercantile Marine    
Second Mate ALFRED JOHN WHORLOW S.S. "Llwyngwair" (Swansea) Mercantile Marine  
First Engineer JOSEPH ALEXDED WILLIAMS  S.S. "Llwyngwair" (Swansea) Mercantile Marine  
United Kingdom: London WANDSWORTH (EARLSFIELD) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
553 Private WILLIAM REX COOK    1st Bn. Royal Newfoundland Regiment    
United Kingdom: Middlesex ISLINGTON CEMETERY AND CREMATORIUM (1)
________________________________________________________________
GS/11566 Private EDWIN JAMES BOWYER     "B" Sqdn. 16th (The Queen's) Lancers   
United Kingdom: Norfolk ACLE (ST. EDMUND) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________
228816 Private HARRY ALFRED RICHARD CRICKMORE   1st/2nd Bn. Monmouthshire Regiment     
United Kingdom: Norfolk BOOTON (ST. MICHAEL) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________
TS/355 Driver LONG      Army Service Corps     
United Kingdom: Norfolk NORWICH CEMETERY, NORFOLK (1)
_____________________________________________________
2114 Lance Corporal NIELSEN     3rd Australian Machine Gun Corps       
United Kingdom: Norfolk PULHAM ST. MARY (ST. MARY THE VIRGIN) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________________
L/11560 Regimental Serjeant Major WALTER TAYLOR Royal Field Artillery  
United Kingdom: Northumberland ASHINGTON (HOLY SEPULCHRE) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________________
142954 Private 3rd Class FREDERICK GEORGE ATKINSON      Recruits Depot Royal Air Force 
United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (ST. ANDREW'S AND JESMOND) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________________________________
23/52 Private McCORMACK 23rd Bn. Durham Light Infantry 
United Kingdom: Nottinghamshire NOTTINGHAM (NEW BASFORD) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________________
138241 Air Mechanic 3rd Class HENRY WATSON      Royal Air Force
United Kingdom: Shropshire SHREWSBURY GENERAL CEMETERY (1)
__________________________________________________________
17587 Private THOMAS AMOS       23rd Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
United Kingdom: Suffolk DEBENHAM CEMETERY (1)
_____________________________________________
3/8902 Private BASIL STANLEY EADE       3rd Bn. Suffolk Regiment       
United Kingdom: Surrey ASH CEMETERY (1)
_______________________________________
39491 Private ALBERT GEORGE HANKINS     5th Bn. Northamptonshire Regiment      
United Kingdom: Surrey BROOKWOOD (UNITED KINGDOM 1914-1918) MEMORIAL (1)
________________________________________________________________________
38616 Gunner GEORGE WILLIAM HICKS       Royal Garrison Artillery       
United Kingdom: Surrey BROOKWOOD MILITARY CEMETERY (2)
______________________________________________________
59240 Private FREDERICK IDDENDEN        15th Bn. Welsh Regiment
39967 Corporal GEORGE BENJAMIN NOBLE    139th Field Amb Royal Army Medical Corps       
United Kingdom: Sussex KINGSTON BUCI (ST. JULIAN) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
45001 Private WILLIAMS  Depot Manchester Regiment      
United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (LODGE HILL) CEMETERY (2)
_________________________________________________________________
1320 Private LESLIE EVERETT BARNES      30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
24201 Private EVERITT   35th Bn Machine Gun Corps (Infantry)   
United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (YARDLEY) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
13706 Private YEOMANS   Royal Defence Corps    
United Kingdom: Worcestershire ABBERLEY (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________
Lieutenant OWEN HEWETT D. BENNETT       Royal Air Force
United Kingdom: Worcestershire BREDON (ST. GILES) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
171349 Gunner GROVES    479th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
United Kingdom: Worcestershire STOURBRIDGE CEMETERY (1)
_______________________________________________________
2378 Lance Corporal ERNEST EDWARD REED  33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
United Kingdom: Yorkshire BINGLEY CEMETERY (1)
______________________________________________
T4/092139 Driver WILLIAM TURNER Army Service Corps     
United Kingdom: Yorkshire BOLTON-BY-BOWLAND (SS. PETER AND PAUL) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________________________
22834 Private TOMLINSON 1st (Royal) Dragoons   
United Kingdom: Yorkshire BRADFIELD (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________
Second Lieutenant CHARLES CRAPPER (M M) Yorkshire Regiment     
United Kingdom: Yorkshire HALIFAX (STONEY ROYD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
28658 Private SELLARS   East Yorkshire Regiment
United Kingdom: Yorkshire SHEFFIELD (CITY ROAD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
Second Lieutenant POLLARD       15th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)