Search This Blog

Sunday, 1 January 2017

563 died on this day: Mon 01/01/1917

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1917_01_01.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2017/01/01/1-January-1917-Monday/

Belgium: Hainaut HYDE PARK CORNER (ROYAL BERKS) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
15816 Private ROBERT McCRACKEN 10th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers


Belgium: Hainaut TANCREZ FARM CEMETERY (2)
__________________________________________
10875 Private FRANK ELSON 10th Bn. Cheshire Regiment
33796 Private MILFORD 8th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen BEDFORD HOUSE CEMETERY (2)
___________________________________________________
5677 Private ALFRED CARPENTER 19th Bn. London Regiment
8005 Private KEMP 19th Bn. London Regiment


Belgium: West-Vlaanderen CHESTER FARM CEMETERY (2)
__________________________________________________
G/18782 Lance Corporal SYDNEY SHEPPARD 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
G/21033 Lance Corporal FRANK WATKINS 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen ESSEX FARM CEMETERY (1)
________________________________________________
19815 Private BRIMMER 13th Bn. Gloucestershire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen KEMMEL CHATEAU MILITARY CEMETERY (3)
_____________________________________________________________
21728 Private JAMES KAVANAGH 7th/8th Bn. Royal Irish Fusiliers
12517 Corporal LAWLOR 8th Bn. Royal Dublin Fusiliers
21088 Private O'NEILL 8th Bn. Royal Irish Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen LA CLYTTE MILITARY CEMETERY (2)
________________________________________________________
G/46033 Private CHARLES EDWARD COX 26th Bn. Royal Fusiliers
B/23069 Corporal FREDERIC GORDON HINDLE 26th Bn. Royal Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (2)
___________________________________________________________
4595 Rifleman COLE 17th Bn. London Regiment
131211 Sapper PERCY HOLGATE 233rd Field Coy. Royal Engineers


Belgium: West-Vlaanderen MESSINES RIDGE (N.Z.) MEMORIAL (1)
___________________________________________________________
13967 Private THOMAS JOHN McDONALD 2nd New Zealand Entrenching Battalion, N.Z.E.F.


Belgium: West-Vlaanderen RAILWAY DUGOUTS BURIAL GROUND (TRANSPORT FARM) (16)
____________________________________________________________________________
24515 Private HAROLD ANDERTON 10th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
20111 Private BUTTERFIELD 10th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
722443 Private CHAPMAN 24th Bn. London Regiment
721874 Private COX 24th Bn. London Regiment
15642 Private FRANKLAND 8th Bn. Yorkshire Regiment
722147 Private WILLIAM FRANCIS GREEN 24th Bn. London Regiment
723378 Private HOLMES 24th Bn. London Regiment
722911 Private FRANK SYDNEY MEADOWS 24th Bn. London Regiment
19752 Serjeant MITCHELL (M M) 12th Bn. Durham Light Infantry
723364 Private WILFRED CHARLES VIVIAN PEPPER 24th Bn. London Regiment
20656 Private JAMES ROBSHAW 8th Bn. Yorkshire Regiment
15949 Serjeant JOHN SINCLAIR 12th Bn. Durham Light Infantry
721594 Private ARTHUR ERNEST SMITH 24th Bn. London Regiment
723387 Private FRANK HARDCASTLE TAYLOR 24th Bn. London Regiment
19067 Private TIPLADY 12th Bn. Durham Light Infantry
722405 Private ALFRED SAMUEL WRIGHT 24th Bn. London Regiment


Belgium: West-Vlaanderen RIDGE WOOD MILITARY CEMETERY (2)
_________________________________________________________
18719 Private HARVEY 32nd Bn. Royal Fusiliers
25574 Private RIDLEY 12th Bn. East Surrey Regiment


Belgium: West-Vlaanderen SPOILBANK CEMETERY (1)
_______________________________________________
3147 Lance Corporal CHARLES FREDERICK BROAD 20th Bn. London Regiment


Belgium: West-Vlaanderen ST. QUENTIN CABARET MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
26915 Private ANDREW McFARLAND 10th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen VLAMERTINGHE MILITARY CEMETERY (10)
____________________________________________________________
7755 Lance Corporal DANIEL 1st/5th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
3260 Lance Corporal GUFFOGG 1st/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
65336 Gunner HALL Y/55th Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery
2326 Gunner KNAPP Y/55th Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery
582 Acting Bombardier PERCY WILLIAM MAY Y 55th Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery
1660 Corporal McHUGH 9th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
4130 Private O'REILLY 1st/5th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
2568 Corporal JOHN SMITH "D" Coy. 1st/5th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
5737 Private TICKELPENNY 1st/5th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
2364 Private WILLIAMS 1st/5th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen YPRES (MENIN GATE) MEMORIAL (1)
________________________________________________________
633180 Private FREDERICK JAMES HARVEY 1st/20th Bn. London Regiment


Canada: Ontario GUELPH (WOODLAWN) MEMORIAL PARK (1)
___________________________________________________
602500 Private JOHN EULAE CARR 34th Bn. Canadian Infantry


China, (including Hong Kong): HONG KONG CEMETERY (1)
____________________________________________________
2493 Lance Corporal JOHN THOMAS ROWLEY 4th Bn. King's Shropshire Light Infantry


Egypt: ALEXANDRIA (HADRA) WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
___________________________________________________
28699 Private WILLIAM MOORHOUSE 1st (Garr.) Bn. The King's (Liverpool Regiment)


Egypt: HELIOPOLIS (PORT TEWFIK) MEMORIAL (2)
____________________________________________
935 Rifleman ANTU RAM 1st Bn. 123rd Outram's Rifles
Lieutenant RIFATULLAH SHAH Hyderabad Lancers


Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (3)
________________________________________
1800 Trooper FREDERICK THOMAS CHAPMAN 8th Australian Light Horse
2374 Corporal JOHN LAURIE GAVIN 2nd/1st (Lowland) Div. Field Coy. Royal Engineers
3554 Private QUINN "B" Coy. 1st/5th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


Egypt: SUEZ WAR MEMORIAL CEMETERY (2)
_____________________________________
196 Able Seaman ROBERT ARMSTRONG Royal Australian Naval Bridging Train
880156 Gunner ALFRED WILLIAM DUKE 2nd East Anglian Bde. Royal Field Artillery


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (1)
___________________________________________________________
525 Rifleman TODD 12th Bn. Royal Irish Rifles


France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (2)
____________________________________________________________
1339 Private DONALD THOMAS RICHARDS 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
409 Private ELLIS RICHARD WILKINSON 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Nord ESTAIRES COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (1)
_________________________________________________________
14096 Rifleman CHARLES LEWIS FREETH 3rd Bn. New Zealand Rifle Brigade


France: Nord LAVENTIE MILITARY CEMETERY, LA GORGUE (5)
______________________________________________________
422779 Sapper BARRON 1st/1st (City of Edinburgh) Field Coy. Royal Engineers
546339 Sapper BOOTHBY 2nd/1st (London) Field Coy. Royal Engineers
9603 Private CHASE 8th Bn. Middlesex Regiment
3661 Private PHILLIPS 1st/5th Bn. Cheshire Regiment
3120 Private WOOTTON 8th Bn. Middlesex Regiment


France: Nord PONT-DU-HEM MILITARY CEMETERY, LA GORGUE (1)
_________________________________________________________
454383 Sapper STEPHENS 1st/1st Lowland Field Coy. Royal Engineers


France: Pas de Calais AVESNES-LE-COMTE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
______________________________________________________________________
25880 Private CARROL 6th Bn. King's Own Scottish Borderers
C/3862 Rifleman THOMAS STANLEY MILLER 7th Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Pas de Calais BARLIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
____________________________________________________________
28 Sapper ROBERT BRYERS 4th Field Coy. 2nd Div. Canadian Engineers
476832 Gunner CHARLES GREGG 2nd Div. Ammunition Col. Canadian Field Artillery
715206 Private McCORMACK 25th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais BEAURAINS ROAD CEMETERY, BEAURAINS (6)
____________________________________________________________
21564 Private EDWARD BARNES 20th Bn. Lancashire Fusiliers
19986 Private HOLT 20th Bn. Lancashire Fusiliers
26642 Private JAMES STANSFIELD 20th Bn. Lancashire Fusiliers
21578 Private TAYLOR 20th Bn. Lancashire Fusiliers
21527 Private WALSH 20th Bn. Lancashire Fusiliers
21555 Private WOOD 20th Bn. Lancashire Fusiliers


France: Pas de Calais BIENVILLERS MILITARY CEMETERY (4)
_______________________________________________________
6748 Private BETTANY 1st/5th Bn. North Staffordshire Regiment
5296 Private REGINALD LATIMER BUXTON 4th Bn. Leicestershire Regiment
5487 Private HAWKINS 1st/5th Bn. North Staffordshire Regiment
20001 Private MORTIMER 4th Bn. Leicestershire Regiment


France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (3)
___________________________________________________
Chaplain 4th Class The Rev. P GROBEL Army Chaplains' Department
S/43372 Private MANSON 1st Bn. Gordon Highlanders
4065 Private STREET 2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers


France: Pas de Calais CALAIS SOUTHERN CEMETERY (1)
__________________________________________________
S/6494 Private JOHN MUIR 2nd Bn. Seaforth Highlanders


France: Pas de Calais CAMBRIN MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________
14793 Sapper WILLIAM THOMAS BYFORD 12th Field Coy. Royal Engineers


France: Pas de Calais DOUCHY-LES-AYETTE BRITISH CEMETERY (2)
____________________________________________________________
19983 Private ASPIN 20th Bn. Lancashire Fusiliers
27425 Private BALL 6th Bn. Somerset Light Infantry


France: Pas de Calais ECOIVRES MILITARY CEMETERY, MONT-ST. ELOI (5)
___________________________________________________________________
805175 Private BARHAM 75th Bn. Canadian Infantry
174022 Private BEERE 75th Bn. Canadian Infantry
760082 Private ANTONIO D'ANDREA 75th Bn. Canadian Infantry
Lieutenant LANCELOT WILLIAM EMPSON 58th Bn. Canadian Infantry
805450 Private FRANK THOMAS WHEELER 75th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (5)
___________________________________________________
42672 Private WILLIAM DUFF 22nd Coy. Machine Gun Corps
10499 Private EDWARDS 8th Bn. Devonshire Regiment
17721 Private GEORGE ELLIOTT 2nd Bn. Royal Welsh Fusiliers
23140 Private ODILON GENEST 15th Bn. Canadian Infantry
10310 Private ALFRED GEORGE PRIEST "C" Coy. 1st Bn. Hampshire Regiment


France: Pas de Calais FAUBOURG D'AMIENS CEMETERY, ARRAS (7)
___________________________________________________________
S/17560 Private BENSON 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
19916 Private GILBODY 20th Bn. Lancashire Fusiliers
Second Lieutenant ERNEST CRESWELL HELMORE 1st Bn., attd. 15th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
S/12362 Private HANDEL HOLLAND 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/17539 Private JAMES MILNE 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/12993 Private MITCHELL 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/9311 Private SLOAN 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)


France: Pas de Calais GORRE BRITISH AND INDIAN CEMETERY (4)
___________________________________________________________
4/1201 Private BASTABLE 16th Bn. Royal Warwickshire Regiment
3268 Lance Corporal BOLTON 1st Bn. East Surrey Regiment
30075 Private JOHN SAMUEL JONES 16th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20585 Private SHRIMPTON 1st Bn. East Surrey Regiment


France: Pas de Calais HABARCQ COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
22134 Private BOYLE 16th Bn. Cheshire Regiment


France: Pas de Calais LACRES CHURCHYARD (3)
___________________________________________
73098 Private BELLABY Royal Army Medical Corps
73009 Private ALFRED ERNEST BRIDGENS Royal Army Medical Corps
73544 Private BUCKTON Royal Army Medical Corps


France: Pas de Calais LAPUGNOY MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
92666 Sapper ARMSTRONG 21st Div. Signal Coy. Royal Engineers


France: Pas de Calais LE TOURET MILITARY CEMETERY, RICHEBOURG-L'AVOUE (1)
_________________________________________________________________________
11741 Corporal JAMES YEOMANS 11th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Pas de Calais LILLERS COMMUNAL CEMETERY (2)
___________________________________________________
25042 Private HARRY EDGAR DUTTON 9th Bn. East Surrey Regiment
14844 Private ARTHUR JAMES FULLER 8th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


France: Pas de Calais LOOS MEMORIAL (7)
_______________________________________
6058 Private ARTHUR GEORGE COOK 1st/2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
5917 Private ERNEST JAMES CREED 1st/2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
13314 Lance Corporal ALBERT ERNEST GOSLING 11th Bn. Essex Regiment
422135 Sapper GEORGE McLENNAN HOPKINS 1st City of Edinburgh Field Coy. Royal Engineers
14093 Private EDWARD FRANCIS PORTER 11th Bn. Essex Regiment
42934 Private HERBERT PRUST 14th Bn. Durham Light Infantry
6404 Private ERNEST HENRY VINES 1st/2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)


France: Pas de Calais MARTINPUICH BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________________
Captain HAMILTON 6th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)


France: Pas de Calais NEUVE-CHAPELLE MEMORIAL (6)
_________________________________________________
1119 Lance Daffadar RAGHUNATH SINGH Alwar Lancers
4598 Sepoy SAIDOK 40th Pathans
4828 Sepoy SHER RAKHMAN 40th Pathans
3884 Naik SURWAR DIN 40th Pathans
4511 Sepoy TAJ MUHAMMAD 40th Pathans
4859 Sepoy YURISTAN 40th Pathans


France: Pas de Calais NOEUX-LES-MINES COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________________________
19572 Private WILLIAM McMILLAN 7th Bn. Royal Scots Fusiliers


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (8)
_________________________________________________________________
10817 Private BILLINGS 9th Bn. East Surrey Regiment
L/10740 Private BURGESS 9th Bn. Royal Sussex Regiment
5200 Lance Serjeant HARRY HERBERT CHENERY 9th Bn. East Surrey Regiment
S/23340 Rifleman ARTHUR ROBERT HIERONS "D" Coy. 3rd Bn. Rifle Brigade
17904 Private ALBERT GAZELEY LARKINSON 9th Bn. East Surrey Regiment
20884 Private WILLIAM FRANCIS MORTIMER 9th Bn. East Surrey Regiment
G/5385 Serjeant MOTTRAM 9th Bn. Royal Sussex Regiment
11719 Private SKINNER 9th Bn. East Surrey Regiment


France: Pas de Calais RUE-DAVID MILITARY CEMETERY, FLEURBAIX (2)
________________________________________________________________
23016 Rifleman EWEN McKINNON 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
Second Lieutenant ROBERT MICHAEL MILL PAXTON 155th Siege Bty. Royal Garrison Artillery


France: Pas de Calais RUE-DU-BACQUEROT NO.1 MILITARY CEMETERY, LAVENTIE (3)
___________________________________________________________________________
5846 Private MAGEE 1st/2nd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
5302 Rifleman SMALL 5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)
Lieutenant EUSTACE EDMUND MARSHALL TAYLOR 169th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)


France: Pas de Calais RUE-PETILLON MILITARY CEMETERY, FLEURBAIX (2)
___________________________________________________________________
9/912 Private JASON CARTWRIGHT 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.
508 Sapper ALBERT BERNARD CAVELL 2nd Coy. Australian Tunnelling Corps


France: Pas de Calais SERRE ROAD CEMETERY No.1 (1)
__________________________________________________
16621 Private SEMMENS 9th Bn. Devonshire Regiment


France: Pas de Calais VILLERS STATION CEMETERY, VILLERS-AU-BOIS (1)
___________________________________________________________________
437575 Private JOHN MAXWELL GOOD 46th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (1)
____________________________________________________
13748 Rifleman PERCY HAROLD GIFFORD (Mentioned in Despatches) 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade


France: Seine-Maritime BOIS-GUILLAUME COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________________________
2158 Gunner FRANK TERENCE BUSH 4th Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (4)
______________________________________________________________
7791 Private AITKEN 2nd Bn. Argyll and Sutherland Highlanders
2570A Private JOHN JOSEPH BURROWS 9th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
33342 Private FREDERICK DUNNETT 6th Bn. Yorkshire Regiment
9396 Private KNIGHT 2nd Bn. Coldstream Guards


France: Seine-Maritime STE. MARIE CEMETERY, LE HAVRE (2)
________________________________________________________
790712 Private THOMAS HENRY LAITY 47th Bn. Canadian Infantry
81436 Bombardier ALBERT REGINALD WALLIS "C" Bty. 60th Bde. Royal Field Artillery


France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_______________________________________________________
60805 Private JAMES STEWART 27th Coy. Machine Gun Corps


France: Somme AVELUY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________
112658 Sapper BRADLEY 174th Tunnelling Coy. Royal Engineers


France: Somme AVELUY WOOD CEMETERY, (LANCASHIRE DUMP), MESNIL-MARTINSART (1)
____________________________________________________________________________
13547 Private THOMAS NATTRASS 6th Bn. East Yorkshire Regiment


France: Somme BECOURT MILITARY CEMETERY, BECORDEL-BECOURT (1)
_____________________________________________________________
Second Lieutenant KERR 91st Field Coy. Royal Engineers


France: Somme BERNAFAY WOOD BRITISH CEMETERY, MONTAUBAN (1)
___________________________________________________________
2931 Private FREDERICK HAROLD MARR 1st Australian Pioneers


France: Somme BOUZINCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_________________________________________________________
645332 Driver FORN No. 2 Sect. 51st (Highland) Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery


France: Somme BULLS ROAD CEMETERY, FLERS (2)
____________________________________________
1913 Sergeant LESLIE MALCOLM BLACK 1st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1718 Sergeant GORDON FRANCIS BUTE RICKARDS 11th Bde. Australian Field Artillery


France: Somme CONTALMAISON CHATEAU CEMETERY (1)
_______________________________________________
644 Gunner WILLIAM JAMES DALTON 36th Group Australian Heavy Artillery


France: Somme COURCELLES-AU-BOIS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
________________________________________________________________
30006 Private ALBERT GIBSON 8th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)


France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_________________________________________________________
23807 Private RIVERS 1st Bn. Gloucestershire Regiment


France: Somme FLATIRON COPSE CEMETERY, MAMETZ (1)
_________________________________________________
Captain WALTER ROBERT GOODRICK (M C) 7th (Pioneer) Bn. Durham Light Infantry


France: Somme FORCEVILLE COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (1)
____________________________________________________________
26/457 Private GEORGE MARSHALL 26th Bn. Northumberland Fusiliers


France: Somme GROVE TOWN CEMETERY, MEAULTE (6)
______________________________________________
70657 Gunner HERBERT BAKER BART 117th (Warwick) Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
32121 Private WILSON DOWNS 2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
132367 Gunner GOODFELLOW 117th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
44438 Private HALE 17th Bn. Welsh Regiment
1237 Private ROBERT JONES 1st Bn. Welsh Guards
23032 Private JAMES LOMAX 7th Bn. York and Lancaster Regiment


France: Somme GUARDS' CEMETERY, COMBLES (5)
___________________________________________
9288 Corporal GEORGE ENGLAND 2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
4/7704 Private MAURICE HAWKSHAW 2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
9341 Private PERCY PINFOLD 2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
41055 Private RICHARD WALL 2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
41056 Private WILLIAM WRIGHT 2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Somme GUARDS' CEMETERY, LESBOEUFS (2)
_____________________________________________
1094 Private ALBERT GEORGE COLLINS 3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2210 Private BASIL PENTY 3rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme GUILLEMONT ROAD CEMETERY, GUILLEMONT (1)
______________________________________________________
6049 Private WHITTAKER 4th Bn. Coldstream Guards


France: Somme HEILLY STATION CEMETERY, MERICOURT-L'ABBE (7)
___________________________________________________________
Lieutenant CLARK Royal Flying Corps
1881 Private SAMUEL HILL 5th Australian Pioneers
1247 Driver EDEN KNALL 11th Bde. Australian Field Artillery
21117 Private LEWIS 12th Bn. Devonshire Regiment
Lieutenant JOHN KEITH GRANT ROBERTSON Royal Flying Corps
DM2/171774 Private TUCKER 181st Mechanical Transport Coy. Army Service Corps
DM2/207407 Private WALTER STERICKER WILKINSON 181st Mechanical Transport Coy. Army Service Corps


France: Somme HEM FARM MILITARY CEMETERY, HEM-MONACU (1)
________________________________________________________
28940 Private NORRIS 14th Bn. Highland Light Infantry


France: Somme MAILLY WOOD CEMETERY, MAILLY-MAILLET (1)
______________________________________________________
138855 Serjeant CHARLES LEVETT 233rd Siege Bty. Royal Garrison Artillery


France: Somme MUNICH TRENCH BRITISH CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (1)
________________________________________________________________
17128 Private ROBERT GEORGE COOMBES 9th Bn. Devonshire Regiment


France: Somme PEAKE WOOD CEMETERY, FRICOURT (2)
_______________________________________________
44981 Corporal GRAY 91st Field Coy. Royal Engineers
44283 Sapper PAGE 74th Field Coy. Royal Engineers


France: Somme PUCHEVILLERS BRITISH CEMETERY (2)
_______________________________________________
32833 Serjeant BERNARD McNICHOLL 1st Bn. Royal Scots Fusiliers
16198 Lance Corporal WILLIAM COUPER WATSON 17th Bn. Highland Light Infantry


France: Somme SAILLY-SAILLISEL BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________________
3360 Serjeant HENRY JOHN GASCOYNE (D C M) 1st Bn. Coldstream Guards


France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (6)
___________________________________
17023 Private WILLIAM CHARLES EVANS 7th Bn. King's Shropshire Light Infantry
18421 Private HENRY WILLIAM MATHER 7th Bn. King's Shropshire Light Infantry
40560 Lance Corporal HUGH MOIR 8th Bn. Northumberland Fusiliers
15307 Lance Corporal HENRY MUSGRAVE 8th Bn. East Yorkshire Regiment
6427 Private WILLIAM DANIEL NINNIS 7th Bn. King's Shropshire Light Infantry
13813 Private JAMES SMITH 7th Bn. King's Shropshire Light Infantry


France: Somme VIGNACOURT BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________
5180 Private ROBERT SANDERSON 52nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (8)
_____________________________________________
1786 Private LESLIE GORDON ARTHUR 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
841 Private JOHN ALEXANDER COGHILL 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1169 Private ALFRED FEWELL 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1176 Private WILLIAM JOHN GUNNING 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1210 Private HARRY ROBERT HOLMAN 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1332 Private ALFRED JOHNSON 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1213 Private HOWARD AUGUSTUS JOHNSON 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
Second Lieutenant JOHN ELLIS POOLEY 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Greece: Crete SUDA BAY WAR CEMETERY (3)
_______________________________________
Second Lieutenant MORGAN FISHBURNE 2nd County of London Yeomanry (Westminster Dragoons)
Second Lieutenant HENRY SMITH Queen's Own Worcestershire Hussars (Worcester Yeomanry)
SE/18729 Serjeant WOOD No. 3 Vet. Hosp. Army Veterinary Corps


Greece: DOIRAN MEMORIAL (1)
___________________________
552 Rifleman ELLIOTT "C" Coy. 6th Bn. Royal Irish Rifles


Greece: MIKRA MEMORIAL (80)
___________________________
11322 Private PATRICK BARRON 1st Garrison Bn. Royal Irish Regiment
202454 Private JOHN GEORGE BATY 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
9775 Private ANDREW BEATH 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
208010 Rifleman WILLIAM HENRY BELBEN 19th Bn. Rifle Brigade
207699 Rifleman JOHN EDWARD BOLTON 19th Bn. Rifle Brigade
59627 Private EDWARD HENRY BONSER Machine Gun Corps (Infantry)
S/33833 Serjeant HARRY BOYD G.H.Q. (Cairo) Army Service Corps
202419 Private JOHN BURNS 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
208096 Rifleman JAMES CARRINGTON 19th Bn. Rifle Brigade
207636 Rifleman WILLIAM HENRY COLES 19th Bn. Rifle Brigade
S4/042245 Serjeant FREDERICK CHARLES COLLIER 19th Lines of Communication Supply Coy. Army Service Corps
SE/18402 Serjeant FREDERICK CHARLES COPPIN 3rd Vet. Hosp. Army Veterinary Corps
201115 Private JAMES COULL 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
53993 Private THOMAS CROW Machine Gun Corps (Infantry)
207845 Rifleman ALBERT EDWIN DANN (3522). 19th Bn. Rifle Brigade
SE/17879 Serjeant WILLIAM DAVIES 3rd Vet. Hosp. Army Veterinary Corps
12490 Private HARRY EATON Machine Gun Corps (Infantry)
54102 Private WILLIAM ELMER Machine Gun Corps (Infantry)
200181 Private JOHN FAGAN 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
59692 Private ALFRED FOSTER Machine Gun Corps (Infantry)
208132 Rifleman HARRY FRAMPTON 19th Bn. Rifle Brigade
202457 Private DOUGLAS FRASER (11002). 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
Sub-Conductor FROST Supply and Transport Corps
208027 Rifleman SIDNEY GAY 19th Bn. Rifle Brigade
S4/199246 Private DAVID GOLLINS "K" Supply Coy. Army Service Corps
207674 Rifleman JOHN JAMES GOULD 19th Bn. Rifle Brigade
202466 Private JOHN GREIG 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
207105 Rifleman JOHN WILLIAM HART 20th Bn. Rifle Brigade
207823 Rifleman PERCY HILL 19th Bn. Rifle Brigade
208116 Rifleman ALBERT JAMES HIPKISS 19th Bn. Rifle Brigade
203178 Private ANDREW HISLOP 1st/4th Bn. King's Own Scottish Borderers
207473 Rifleman DICK HUBBARD 20th Bn. Rifle Brigade
SE/18327 Serjeant BERTIE HUNTINGFORD Base Depot Army Veterinary Corps
207621 Rifleman JOHN JOSEPH JAMES 19th Bn. Rifle Brigade
207125 Rifleman REGINALD FREDERICK JOHNSON 20th Bn. Rifle Brigade
59615 Private HENRY JONES Machine Gun Corps (Infantry)
12158 Serjeant JOSEPH WILLIAM JONES 2nd Garrison Bn. Royal Welsh Fusiliers
207968 Rifleman EDWARD HENRY JUDD 19th Bn. Rifle Brigade
207135 Rifleman ALBERT KEMPSHALL 20th Bn. Rifle Brigade
201668 Private JAMES KERR 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
208005 Rifleman ERNEST WILLIAM GEORGE LINSDELL (3717). 19th Bn. Rifle Brigade
282028 Corporal JAMES LOWERY 7th Bn. Highland Light Infantry
207825 Rifleman GEORGE MARLIER 19th Bn. Rifle Brigade
300048 Company Quartermaster Serjeant WILLIAM MATTHEWS "D" Coy. 1st/8th Bn. Manchester Regiment
202447 Private JOSEPH CORNELIUS McCONACHIE 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
204270 Private ARCHIBALD McDOUGALL 5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
240646 Private THOMAS McGAFFNEY 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
207833 Rifleman JOHN McKENNY 19th Bn. Rifle Brigade
56067 Private FRED MOORE Lincolnshire Yeomanry
202461 Private FRANK MURRAY 1st/5th Bn. Royal Scots Fusiliers
207551 Rifleman JOSEPH MUSGROVE 19th Bn. Rifle Brigade
207829 Rifleman PERCY FRANK NOON 19th Bn. Rifle Brigade
204269 Corporal HERBERT PARK 5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
S4/197416 Private HENRY WILLIAM PELLATT "K" Supply Coy. Army Service Corps
208000 Rifleman WILLIAM POOLE 19th Bn. Rifle Brigade
207176 Rifleman SOLOMON PRICE 20th Bn. Rifle Brigade
355463 Private GEORGE HENRY PRYCE 25th (Montgomeryshire and Welsh Horse Yeomanry) Bn. Royal Welsh Fusiliers
207178 Rifleman HAROLD RAWLINGS 20th Bn. Rifle Brigade
SE/18513 Serjeant WALTER READ Base Depot Army Veterinary Corps
SE/17876 Private WILLIAM REID Base Vet. Depot Army Veterinary Corps
208041 Rifleman ABEL NETTLEY RESEIGH 20th Bn. Rifle Brigade
S4/253990 Private HARRY RULE H.Q. 52nd Div. Army Service Corps
207571 Rifleman ALBERT WILLIAM RYDER 19th Bn. Rifle Brigade
57144 Private SANDLE Machine Gun Corps (Infantry)
S1/1467 Staff Serjeant Major FRANK SEABROOK 21st Lines of Communication Supply Coy. Army Service Corps
207883 Rifleman PHILLIP JOHN SHAW 19th Bn. Rifle Brigade
440433 Sapper RAYMOND SHAW 428th Field Coy. Royal Engineers
207867 Lance Corporal PERCIVAL WALTER SKUES 19th Bn. Rifle Brigade
25965 Private WILLIAM GEORGE SMALLMAN 8th Bn. Cheshire Regiment
S/SR/1174 Squadron Quartermaster Serjeant SAMUEL SMITH 19th Field Bakery Army Service Corps
320499 Private WILLIAM ARTHUR SMITH 24th (Pembroke and Glamorgan Yeomanry) Bn. Welsh Regiment
207880 Rifleman ROBERT JOHN SULLIVAN 19th Bn. Rifle Brigade
207645 Rifleman ARTHUR THOMAS 19th Bn. Rifle Brigade
54077 Private ALFRED HENRY THOMPSON 8th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)
562 Lance Serjeant THOMAS DRYDEN THOMPSON 1st/4th Bn. King's Own Scottish Borderers
207214 Rifleman SAMSON FREEMAN TOLLIDAY (2344). 20th Bn. Rifle Brigade
Second Lieutenant GEORGE WADE 7th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders
207853 Rifleman JAMES RICHARD WATERS 19th Bn. Rifle Brigade
207938 Rifleman HAROLD YATES 20th Bn. Rifle Brigade
207601 Rifleman SAMUEL YOUNG 19th Bn. Rifle Brigade


Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
225528 Serjeant HECTOR MACKAY 10th Bn. Cameron Highlanders


India: BOMBAY 1914-1918 MEMORIAL, MUMBAI (1)
____________________________________________
Trimmer OMEY HARPAS S.S. 'IVERNIA' (Liverpool). Indian Merchant Service


India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (10)
_______________________________________
3164 Sepoy BANSI 1st Bn. 10th Jats
2191 Sepoy BHIWAJI SATAM 110th Mahratta Light Infantry
26558 Farrier Serjeant CRACK 77th Bty. Royal Field Artillery
115 Driver DEVIDAYAL Indore Transport Corps
3050 Sepoy FAZL ILAHI 87th Punjabis
1402 Sepoy FAZL ILAHI 1st Bn. 22nd Punjabis
2813 Sepoy FAZUL RASUL KHAN 5th Light Infantry
105 Lance Daffadar GIRDHARI Indore Transport Corps
Jemadar MOHAR SINGH 1st Bn. 112th Indian Infantry
7472 Bearer THAKURI 7th Coy. Army Bearer Corps


India: KIRKEE 1914-1918 MEMORIAL (1)
____________________________________
11374 Private DAVID JONES 1st Bn. Durham Light Infantry


Iran: TEHRAN MEMORIAL (1)
_________________________
289 Sowar AMIN KHAN 37th Lancers (Baluch Horse)


Iraq: AMARA WAR CEMETERY (1)
____________________________
1/13755 Private COOK 4th Bn. South Wales Borderers


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (2)
___________________________________________
91146 Gunner EVAN CHARLES CUTTER 82nd Bty. Royal Field Artillery
8093 Private LODGE 2nd Bn. Dorsetshire Regiment


Iraq: BASRA MEMORIAL (110)
__________________________
Follower ABDUL 5th Coy. Army Hospital Corps
162 Sapper AHMAD DIN 3rd Sappers and Miners
557 Sepoy BACHAN SINGH 1st Bn. 22nd Punjabis
3732 Lance Naik BALANNA NARSU 3rd Sappers and Miners
2877 Rifleman BALWANT RAM 104th Wellesley's Rifles
3898 Sepoy BASANTU 31st Punjabis
1000 Sepoy BATTAN SINGH 24th Punjabis
1090 Driver BHAGU 13th Mule Corps
2799 Lance Naik BHAGWAN SINGH 16th Rajputs (Lucknow Regiment)
4182 Sepoy BHANU NALAODE 105th Mahratta Light Infantry
1910 Sepoy BHIKHA 1st Bn. 76th Punjabis
400 Sapper CHANNAN SHAH 3rd Sappers and Miners
LKO/2837 Follower DAULAT Supply and Transport Corps
2186 Sepoy DEWA RAM 120th Rajputana Infantry
1246 Sepoy DHAN SINGH 120th Rajputana Infantry
Alipore/352 Labourer DHURDU MURMU 4th Coy. Indian Labour Corps
854 Sepoy DIWAN SINGH 1st Bn. 22nd Punjabis
389 Driver FAQIR MUHAMMAD Supply and Transport Corps
18974 Driver FATEH KHAN Indian Royal Artillery
17183 Driver FAZL DIN Attd. 1090th Bty. Indian Royal Artillery
BOM/302 Follower FAZL HUSAIN Supply and Transport Corps
2400 Sepoy GAJRAJ SINGH 7th Duke of Connaught's Own Rajputs
Follower GANGA 1st Bn. 22nd Punjabis
Meerut/779 Follower GHASITA Supply and Transport Corps
Follower GHULAM DIN 24th Punjabis
42 Follower GHULAM DIN 24th Punjabis
7 Gunner GHULAM MUHAMMAD Attd. 104th Heavy Bty. Indian Royal Artillery
18 Follower GHURWA Sirmur Imperial Service Sapper Corps
Madras/115 Follower GOVINDASWAMI 1st Porter Corps. Indian Labour Corps
4555 Sepoy GULZARA SINGH 1st Bn. 22nd Punjabis
Calcutta/120 Follower HABIBUDDIN 4th Porter Corps. Indian Labour Corps
38 Follower HASAN 24th Punjabis
2104 Sowar HAZARA SINGH 23rd Indian Cavalry (Frontier Force)
MT/780 Follower HUSAIN RAM Supply and Transport Corps
2954 Private IBRAHIM KHAN 1st Bn. 103rd Mahratta Light Infantry
1815 Sepoy JAI RAM 1st Bn. 48th Indian Pioneers
1535 Sepoy JAWALA SINGH 1st Bn. 22nd Punjabis
258 Driver JAWALA SINGH 23rd Peshawar Mountain Bty. Indian Mountain Artillery
4838 Havildar JAWALA SINGH 1st Bn. 22nd Punjabis
L/9705 Private ALFRED WILLIAM JEWHURST 2nd Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
1671 Havildar JHUTA RAM 120th Rajputana Infantry
4590 Sepoy JODHA RAWAT 119th Indian Infantry (Mooltan Regiment)
Follower JOLAN 7th Duke of Connaught's Own Rajputs
1311 Bearer KANSI 1st Coy. Army Bearer Corps
440 Driver KARAM DIN ("C C" Rawalpindi) Mule Corps
523 Sapper KESO RAM Sirmur Imperial Service Sapper Corps
351 Sepoy KHADHAI SINGH 8th Rajputs
1045 Sepoy KHAZAN SINGH 24th Punjabis
124 Sepoy KIRPA SINGH 24th Punjabis
3626 Sepoy KRISHNA GAIKWAD 105th Mahratta Light Infantry
47 Follower KRISHNA SWAMI 34th Div. Signal Coy. Indian Signal Corps
79 Sapper KUNDLIK KUMBAR 3rd Sappers and Miners
Alipore/385 Labourer LAKHAN HEM RAM 4th Coy. Indian Labour Corps
18286 Driver LIWAN SINGH Indian Royal Artillery
Jemadar MANDHOJ GURUNG 2nd Bn., attd. 1st Bn. 1st King George's Own Gurkha Rifles (The Malaun Regiment)
1246 Sepoy MANGA SINGH 24th Punjabis
Follower MANGLI 66th Punjabis
Follower MANSWAMI 7th Duke of Connaught's Own Rajputs
Follower MARUTI KADAM 110th Mahratta Light Infantry
1606 Sepoy MEHR SINGH 1st Bn. 76th Punjabis
11919 Lance Corporal HENRY MIDDLETON 2nd Bn. Leicestershire Regiment
1721 Sepoy MILKHA SINGH 87th Punjabis
3684 Sepoy MOTI RAWAT 119th Indian Infantry (Mooltan Regiment)
11230 Driver MUHAMMAD KHAN 104th Heavy Bty. Indian Royal Artillery
5048 Driver MUHAMMAD SHAFI Attd. 215th Bde. Indian Royal Artillery
820 Driver MUHAMMAD UMAR 37th Mule Corps
1504 Driver MULCHAND Bharatpur (Imperial Service) Transport Corps
9501 Follower MUNISWAMI Field Amb. attd. 9th Coy. Army Hospital Corps
18288 Driver MUNSHI SINGH Attd 4th Div. Ammunition Col. Indian Royal Artillery
3701 Lance Naik NADIR KHAN 3rd Sappers and Miners
965 Sepoy NARAYAN SINGH 24th Punjabis
1649 Sepoy NASIR-UD-DIN 120th Rajputana Infantry
85 Naik NATHA SINGH 1st Bn. 22nd Punjabis
625 Sepoy NAURANG SINGH 1st Bn. 22nd Punjabis
434 Sepoy NIYAZ MUHAMMAD 5th Light Infantry
1301 Sepoy PARTAP SINGH 1st Bn. 22nd Punjabis
Follower PREM SINGH 1st Bn. 22nd Punjabis
Follower QALANDAR KHAN 24th Punjabis
Sapper QURBAN ALI 3rd Sappers and Miners
1695 Lance Naik RAJA KHAN 1st Bn. 67th Punjabis
3151 Sepoy RAJA RAM SINGH 90th Punjabis
2513 Sapper RAJANNA LAKSHMAN 3rd Sappers and Miners
543 Sapper RAM DHAN Sirmur Imperial Service Sapper Corps
LKO/801 Follower RAMDHAN DOSAD 13th Sanitary Section Supply and Transport Corps
329 Sepoy RAMPARSAD 113th Indian Infantry
4125 Sepoy SAIYID HAIDAR 1st Bn. 73rd Carnatic Infantry
2744 Lance Naik SALIG RAM 120th Rajputana Infantry
1398 Sepoy SALLU RAM 120th Rajputana Infantry
Sarwan SAMAND ALI Supply and Transport Corps
1059 Sepoy SARDAR 24th Punjabis
AMR/1 Follower SAWALA JADU Supply and Transport Corps
3556 Sepoy SAWAN SINGH 1st Bn. 34th Sikh Pioneers
728 Sepoy SHEIKH ALAH DIN 120th Rajputana Infantry
2101 Sepoy SHEIKH NADIR 120th Rajputana Infantry
9274 Lance Corporal WALTER SHOOTER 1st Bn. Manchester Regiment
4703 Sapper SIVASANKARAN 2nd Queen Victoria's Own Sappers and Miners
887 Sepoy SOBHA CHAND 1st Bn. 76th Punjabis
1523 Driver SRI RAM Indian Royal Artillery
1707 Sepoy SUDHAN 1st Bn. 76th Punjabis
4429 Sepoy SUJAD HUSAIN KHAN 119th Indian Infantry (Mooltan Regiment)
862 Sepoy SUNDAR SINGH 24th Punjabis
4785 Sepoy SUNDAR SINGH 24th Punjabis
4423 Sepoy SUNDAR SINGH 24th Punjabis
11119 Private JOHN TAYLOR "C" Coy. 1st Bn. Highland Light Infantry
2409 Sapper TULSIRAM SINDE 3rd Sappers and Miners
4520 Sepoy WADHAWA SINGH 24th Punjabis
2908 Sepoy WAZIR KHAN 110th Mahratta Light Infantry
4722 Naik WAZIR SINGH 1st Bn. 22nd Punjabis
4201 Lance Corporal JOSEPH WEMYSS 1st Bn. Highland Light Infantry
1267 Driver YAR DAD 30th Mountain Bty. Indian Mountain Artillery


Kenya: NAIROBI BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (38)
_______________________________________________
4406 Naik ABDULLA KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
1032 Sepoy ALI AHMAD 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
1358 Sepoy ALI MUHAMMAD 127th Queen Mary's Own Baluch Light Infantry
1115 Sepoy ARSALA KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
630 Sepoy BAGGA KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
4358 Sepoy BAKAR KHAN 57th Wilde's Rifles (Frontier Force)
603 Sepoy BAKHTIAR KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
2321 Naik BANGAL KHAN 127th Queen Mary's Own Baluch Light Infantry
1026 Sepoy FAKIR KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
910 Sepoy FARMAN ALI 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
182 Sepoy GHULAM HABIB 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
14 Sepoy GUL ZAMAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
3670 Havildar HABIB GUL 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
4617 Havildar HAIDAR KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
3961 Naik MEHR KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
1330 Sepoy MIR AKHMAD SHAH 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
4801 Lance Naik MOBIN KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
837 Naik MUHAMMAD AKBAR 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
314 Sepoy MUHAMMAD GUL 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
583 Sepoy MUHAMMAD JAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
4986 Naik MUHAMMAD KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
749 Sepoy MUHAMMAD KHAN 127th Queen Mary's Own Baluch Light Infantry
839 Sepoy MUKARAB KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
1416 Sepoy NAIZ MUHAMMAD KHAN 5th Light Infantry
1317 Sepoy NAUROZ KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
4854 Drummer NAWAB ALI 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
810 Sepoy NIAZ GUL 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
2960 Havildar PIRAN DITTA 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
Jemadar SAIDAN KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
1080 Lance Naik SAMUNDAR KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
1157 Sepoy SHAMAS DIN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
3370 Havildar SHER KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
273 Sepoy SHER ZAMAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
S/4766 Driver SUKHI MUHAMMAD Mule Corps
940 Sepoy SULTAN KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
4574 Naik UMAR KHAN 127th Queen Mary's Own Baluch Light Infantry
253 Sepoy WARIS KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)
1037 Sepoy YAKUB KHAN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)


Nigeria: IBADAN MEMORIAL (4)
____________________________
4537 Private AKERELE ONITSHA Nigeria Regiment, W.A.F.F.
6979 Private AWUDU KANO Nigeria Regiment, W.A.F.F.
5287 Private DANIEL ILESHA Nigeria Regiment, W.A.F.F.
6737 Private GARUBA BARO Nigeria Regiment, W.A.F.F.


Nigeria: LAGOS MEMORIAL (1)
___________________________
3763 Carrier ISITOR Nigeria Carrier Corps


Nigeria: LOKOJA MEMORIAL (6)
____________________________
7268 Private ABDULLAH Nigeria Regiment, W.A.F.F.
6132 Private BABA PETEL Nigeria Regiment, W.A.F.F.
4254 Serjeant BELO YOLA Nigeria Regiment, W.A.F.F.
6264 Private HAMA GOMBE Nigeria Regiment, W.A.F.F.
6926 Private HARUNA BAGIRMI Nigeria Regiment, W.A.F.F.
3936 Serjeant LAWAN YOLA Nigeria Regiment, W.A.F.F.


Sierra Leone: FREETOWN (KING TOM) CEMETERY MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
180083 Driver WARD Royal Field Artillery


South Africa: Kwazulu Natal DURBAN (ORDNANCE ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________________________
4993 Private WILLIAMS 9th South African Horse


South Africa: Western Cape CAPE TOWN (MAITLAND) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
9077 Private VAN DER LINDEN 12th Regt. South African Infantry


South Africa: Western Cape CAPE TOWN (PLUMSTEAD) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
1399 Corporal CHARLES CHRISTOPHER PUZEY 2nd South African Horse


Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (4)
_______________________________________________________
3270 Sepoy AHMAD KHAN 5th Light Infantry
2458 Sepoy KAMDAR KHAN 5th Light Infantry
3543 Sepoy MUNSHI KHAN 5th Light Infantry
2404 Sepoy RUKNUDDIN 5th Light Infantry


Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (1)
________________________________________
S4/146921 Serjeant ARTHUR HERBERT WYATT 68th Field Butchery Army Service Corps


Tanzania: DODOMA CEMETERY (1)
_____________________________
707 Private NEWMAN South African Medical Corps


Tanzania: MOROGORO CEMETERY (3)
_______________________________
2005 Follower ELIAS SALEKA Cape Coloured Labour Regiment
321219 Shoeing Smith POOLEY 134th Cornwall Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
12982 Follower JACOB TIRO TLHOTLHALEMAYE Cape Coloured Labour Regiment


Turkey (including Gallipoli): HAIDAR PASHA CEMETERY (1)
_______________________________________________________
F/2852 Petty Officer Motor Mechanic SKEFFINGTON T. C. GRAHAM Russian Armoured Car Bde. Royal Naval Air Service


United Kingdom: Berkshire READING CEMETERY (1)
______________________________________________
S/7779 Serjeant STEER 10th Bn. Rifle Brigade


United Kingdom: Caernarvonshire MOEL-Y-TRYFAN (HERMON) CONGREGATIONAL CHAPELYARD (1)
____________________________________________________________________________________
G/8275 Private GRIFFITH 4th Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: County Armagh GRANGE CHURCH OF IRELAND CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
13389 Serjeant DAWSON 9th Bn. Royal Irish Fusiliers


United Kingdom: Derbyshire YOULGREAVE (ALL SAINTS) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________
32970 Private BRASSINGTON 3rd Bn. South Staffordshire Regiment


United Kingdom: Devon PLYMOUTH (EFFORD) CEMETERY (1)
____________________________________________________
6572 Private ALLAN THOMAS FRANK JUPP 12th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Dumfriesshire DUMFRIES (ST. MICHAEL'S) CEMETERY (1)
___________________________________________________________________
414155 Sapper HAIRSTANS Royal Engineers


United Kingdom: Durham HERRINGTON (ST. CUTHBERT) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
19601 Private EDGAR Yorkshire Regiment


United Kingdom: Durham SOUTH SHIELDS (HARTON) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
15613 Private WILLIAM BULLOCK 9th Bn. Yorkshire Regiment


United Kingdom: Edinburgh EDINBURGH (COMELY BANK) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
PS/8041 Serjeant COOPER 29th Bn. Royal Fusiliers


United Kingdom: Edinburgh EDINBURGH (NEWINGTON OR ECHO BANK) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________________
1680 Private DUNCAN 1st/3rd Lowland Field Amb Royal Army Medical Corps


United Kingdom: Glamorganshire CARDIFF (CATHAYS) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
11868/DA Leading Deck Hand O'BRIEN H.M.S. "Victory." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Hampshire ALDERSHOT MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
Lieutenant WILLIAM FREDERICK WATTERTON Royal Army Medical Corps


United Kingdom: Hampshire BORDON MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________
10131 Private WATTS 3rd Regt. South African Infantry


United Kingdom: Hampshire HASLAR ROYAL NAVAL CEMETERY (1)
_________________________________________________________
123532 Petty Officer 1st Class KERVELL (R.F.R. P.O. A/1813). H.M.S. "Vernon" Royal Navy


United Kingdom: Inverness-shire CARRBRIDGE CEMETERY (1)
_______________________________________________________
J/62859 Ordinary Seaman MacGILVRAY H.M.S. "Vivid." Royal Navy


United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (2)
_______________________________________________
4867ES Engineman GEORGE ARTHUR BENNETT H.M.P.M.S. "Goodwood." Royal Naval Reserve
345696 Shipwright 2nd Class WILLIAM HENRY ELLIS H.M.S. "Cadmus." Royal Navy


United Kingdom: Kent HERNE BAY CEMETERY (1)
___________________________________________
T/4395 Private REMNANT 2nd/6th Bn. East Surrey Regiment


United Kingdom: Kent SHORNCLIFFE MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________
491190 Private BETRAUN 33rd Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Lancashire BLACKPOOL (LAYTON) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
98565 Private CECIL SIDNEY VICTOR PANNELL "P" Coy Royal Army Medical Corps


United Kingdom: Lancashire BOOTLE CEMETERY (1)
______________________________________________
63445 Private JONES 3rd Garrison Bn. Royal Welsh Fusiliers


United Kingdom: Lancashire FARINGTON (ST. PAUL) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
131202 Gunner JOSEPH HULL Anti-Aircraft Depot Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Lancashire MONTON UNITARIAN CHAPELYARD (1)
__________________________________________________________
4370 Private SADLER 5th Reserve Bn. Manchester Regiment


United Kingdom: Lancashire OLDHAM (GREENACRES) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
41865 Private ALBERT ROSS Royal Army Medical Corps


United Kingdom: London FULHAM PALACE ROAD CEMETERY (1)
______________________________________________________
4938 Private MILLER 2nd/5th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


United Kingdom: London GREENWICH CEMETERY (1)
_____________________________________________
RTS/4813 Driver EDWARD HOLDSTOCK 2nd Remount Depot Army Service Corps


United Kingdom: London KENSAL GREEN (ST. MARY'S) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
____________________________________________________________________________
2260 Rifleman JAMES McENERY 25th Bn. Rifle Brigade


United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (34)
_______________________________________________
Fireman HENRY BARNES S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman ROBERT CHEW S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Cook JAMES EDWARDS "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Waiter JOHN GEORGE EDWARDS H.M.H.T. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Trimmer ROBERT ARTHUR EDWARDS "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Scullion FREDERICK FOULKES S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Donkeyman JAMES FREW S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Trimmer KARL GANAIT S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman PATRICK GARRIGAN S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Barkeeper ALBERT JOSEPH GILBY S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Waiter WILLIAM GOODWIN S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Waiter WILLIAM GRAHAM S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Greaser JAMES HANIGAN "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman JAMES HARRISON S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Ordinary Seaman JOHN FRANCIS HOLLAND S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Waiter EDWARD SYDNEY DUNN KITTOW S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Waiter THOMAS HENRY LINGWOOD S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Trimmer WILLIAM McCARTNEY S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Trimmer EDWARD McDERMOTT S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman THOMAS McEVOY S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman JAMES McGUIRK S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman JAMES McHALE S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman MARTIN JOSEPH MORLEY S.S. "Ivemia" (Liverpool) Mercantile Marine
Seaman EDWARD NOLAN S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Surgeon JOSEPH EDMUND PARKER S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Trimmer PATRICK PHILLIPS S.S. "Ivemia" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman JOHN SHEA S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman THOMAS SHEA S.S. "Iverina" (Liverpool) Mercantile Marine
Able Seaman HENRY PATRICK SHEERIN ALIAS
Able Seaman HENRY PATRICK SHERIDAN S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Waiter FREDERICK SHINGLER S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Boatswain's Mate THOMAS THOMPSON S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman JOHN JOSEPH WARD S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine
Chief Engineer ANDREW CAMPBELL WILSON S.S. "Ivernia" (Liverpool) Mercantile Marine


United Kingdom: Middlesex ENFIELD (HERTFORD ROAD) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
48948 Driver BATEMAN Royal Field Artillery


United Kingdom: Middlesex HAREFIELD (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________
1748 Private PERCY ALBERT GIDDENS 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Middlesex HILLINGDON AND UXBRIDGE CEMETERY (1)
______________________________________________________________
7742 Private CLAUDE GORDON RICHARDSON "D" Coy. 7th Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: Middlesex TOTTENHAM CEMETERY (1)
________________________________________________
201194 Private HUNT 3rd Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (BYKER AND HEATON) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________________________
R4/111639 Private GREEN 55th Remount Sqdn. Army Service Corps


United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (OLD JESMOND) GENERAL CEMETERY (1)
_____________________________________________________________________________________
Lieutenant JOHN FREDERICK CORBITT 151st Protection Coy. Royal Defence Corps


United Kingdom: Staffordshire BURTON-UPON-TRENT CEMETERY (1)
____________________________________________________________
Captain HARRY WILFRED BUBB North Staffordshire Regiment


United Kingdom: Surrey STREATHAM PARK CEMETERY (1)
__________________________________________________
S4/070319 Private WYATT "A" Supply Coy. Army Service Corps


United Kingdom: Wiltshire CODFORD ST. MARY (ST. MARY) NEW CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________________
2389 Private EDWIN BEATTIE 47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Wiltshire SUTTON VENY (ST. JOHN) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
2732 Private WILLIAM JOSEPH SIMS 49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Yorkshire LEEDS (HAREHILLS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
13759 Private GILBRAITH 3rd Bn. Dorsetshire Regiment


United Kingdom: Yorkshire MIDDLESBROUGH (LINTHORPE) CEMETERY (1)
________________________________________________________________
9647 Lance Corporal DENNIS 2nd Bn. Yorkshire Regiment


Zambia: LIVINGSTONE CAMP MEMORIAL (1)
_____________________________________
535 Private KUUMA Northern Rhodesia Police

No comments:

Post a Comment