Search This Blog

Friday, 17 February 2017

1,436 died on this day: Sat 17/02/1917


For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
Australia: Victoria SEYMOUR GENERAL CEMETERY (1)
________________________________________________
Private WILLIAM JONES   Australian Machine Gun Corps   
Belgium: Hainaut BERKS CEMETERY EXTENSION (25)
______________________________________________
14/17166 Rifleman JOHN CLELAND BAIRD    14th Bn. Royal Irish Rifles    
49437 Private ERNEST BELL       10th Bn. Cheshire Regiment     
10238 Private CLIFFORD BIGNALL  10th Bn. Cheshire Regiment     
50041 Private JOHN CHARLES BROADHEAD    10th Bn. Cheshire Regiment     
26681 Private BURCH     1st Bn Wiltshire Regiment      
36774 Private HARRY DEAN        10th Bn. Cheshire Regiment     
33146 Corporal SIDNEY DENT FOSTER       1st Bn Wiltshire Regiment      
14770 Corporal ARTHUR GERRARD   10th Bn. Cheshire Regiment     
10152 Lance Corporal GEORGE WILLIAM HAYES       10th Bn. Cheshire Regiment     
36152 Private JOHN KELLY        10th Bn. Cheshire Regiment     
24209 Private ALBERT KETTLE     10th Bn. Cheshire Regiment     
26681 Private JOHN LOWNDES      10th Bn. Cheshire Regiment     
19045 Private SIDNEY MARTIN     1st Bn Wiltshire Regiment      
8292 Serjeant JOHN EDGAR MATTHEWS       1st Bn Wiltshire Regiment      
14/19640 Rifleman MALCOLM McCOLL        14th Bn. Royal Irish Rifles    
15847 Lance Corporal McGREGOR   10th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers  
36741 Private WILLIAM MORREY    10th Bn. Cheshire Regiment     
44337 Lance Corporal GEORGE HENRY NICHOLS       10th Bn. Cheshire Regiment     
33423 Private HAROLD REEVES     10th Bn. Cheshire Regiment     
24492 Private WALTER GARDNER RICHARDSON 10th Bn. Cheshire Regiment     
31566 Private RILEY     10th Bn. Cheshire Regiment     
36237 Private SLATER    10th Bn. Cheshire Regiment     
32935 Sapper SMITH      106th Field Coy. Royal Engineers       
11617 Private SMITH     10th Bn. Cheshire Regiment     
16217 Serjeant STANTON  10th Bn. Cheshire Regiment     
Belgium: Hainaut PLOEGSTEERT MEMORIAL (40)
__________________________________________
134443 Sapper FREDERICK BALE    106th Field Coy. Royal Engineers       
11049 Private HARRY BARLOW      10th Bn. Cheshire Regiment     
49431 Private HARRY BARLOW      10th Bn. Cheshire Regiment     
10746 Private EDWARD BURKE      10th Bn. Cheshire Regiment     
53055 Lance Corporal PETER CAPPER       10th Bn. Cheshire Regiment     
434 Lance Corporal CHARLES CLIFFE       10th Bn. Cheshire Regiment     
95485 2nd Corporal FRED COLLINS 106th Field Goy. Royal Engineers       
24817 Private THOMAS HENRY DAGGER       10th Bn. Cheshire Regiment     
49471 Private JAMES DAVIES      10th Bn. Cheshire Regiment     
34520 Private JOHN EDWARD FREEMAN       10th Bn. Cheshire Regiment     
44253 Private LEWIS HALL        10th Bn. Cheshire Regiment     
35698 Private HARRY HELSBY      10th Bn. Cheshire Regiment     
13115 Lance Corporal THORNTON HICKSON   10th Bn. Cheshire Regiment     
11137 Private JOSEPH HOLLAND    "C" Coy. 10th Bn. Cheshire Regiment    
39996 Private PERCY HOUGHTON    10th Bn. Cheshire Regiment     
35717 Private THOMAS HUGHES     10th Bn. Cheshire Regiment     
9958 Corporal CHARLES HENRY JONES       10th Bn. Cheshire Regiment     
36169 Private GEORGE JONES      10th Bn. Cheshire Regiment     
15004 Private HENRY JONES       10th Bn. Cheshire Regiment     
18371 Private JAMES KETTLE      10th Bn. Cheshire Regiment     
32592 Private THOMAS LARDNER    10th Bn. Cheshire Regiment     
W/316 Private JAMES LEADBEATER  10th Bn. Cheshire Regiment     
13238 Private STEPHEN LLOYD     10th Bn. Cheshire Regiment     
15518 Private JOHN LOUGHLIN     10th Bn. Cheshire Regiment     
35435 Private HAROLD FIELDING LOWCOCK   10th Bn. Cheshire Regiment     
62333 Sapper ARTHUR THOMAS VARCOE MANLEY        106th Field Coy. Royal Engineers       
25200 Private JOHN McGARRY      10th Bn. Cheshire Regiment     
58065 Sapper MATTHEW KIDD MILLER        106th Field Coy. Royal Engineers       
36824 Private WALTER NEWTON     10th Bn. Cheshire Regiment     
44259 Private HENRY OLDHAM      10th Bn. Cheshire Regiment     
58904 Sapper JAMES PHILLIPS (M M)       106th Field Coy. Royal Engineers       
14008 Serjeant WILLIE HEATH POVEY       10th Bn. Cheshire Regiment     
8998 Serjeant ARTHUR SCRAGG     10th Bn. Cheshire Regiment     
10801 Private JAMES SMITH       10th Bn. Cheshire Regiment     
44284 Private THOMAS SOUTHERN   10th Bn. Cheshire Regiment     
35282 Private JAMES SPILSBURY   10th Bn. Cheshire Regiment     
44158 Private JOHN TILSLEY      10th Bn. Cheshire Regiment     
18468 Serjeant FRANK WAINWRIGHT 10th Bn. Cheshire Regiment     
26183 Private WALTER E. WATSON  1st Bn Wiltshire Regiment      
W/544 Private CHARLES WILKINS   10th Bn. Cheshire Regiment     
Belgium: West-Vlaanderen FERME-OLIVIER CEMETERY (1)
___________________________________________________
18943 Private NICHOLAS  17th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
Belgium: West-Vlaanderen KLEIN-VIERSTRAAT BRITISH CEMETERY (11)
_______________________________________________________________
R/19327 Rifleman ALBERT JOHN CARL       21st Bn. King's Royal Rifle Corps      
A/200777 Rifleman NATHANIEL WILLIAM DANCE       18th Bn. King's Royal Rifle Corps      
A/200705 Rifleman ELSOM 21st Bn. King's Royal Rifle Corps      
A/200880 Rifleman HARRIS WILLIAM HOY    21st Bn. King's Royal Rifle Corps      
C/12258 Rifleman POTT   21st Bn. King's Royal Rifle Corps      
C/6134 Lance Corporal ROSS      18th Bn. King's Royal Rifle Corps      
R/32858 Rifleman RUMBOLD        21st Bn. King's Royal Rifle Corps      
C/7583 Lance Corporal ALBERT EDWARD SHERWOOD    18th Bn. King's Royal Rifle Corps      
C/12490 Rifleman STEPHENSON     21st Bn. King's Royal Rifle Corps      
R/24018 Rifleman SULLIVAN       18th Bn. King's Royal Rifle Corps      
R/7760 Rifleman THOMAS WILSON   18th Bn. King's Royal Rifle Corps      
Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (2)
___________________________________________________________
13399 Private DARBY     13th Bn. Northumberland Fusiliers      
S/18277 Rifleman RIDGEWELL      16th Bn. Rifle Brigade 
Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (2)
_________________________________________________________
18756 Lance Corporal JONES      16th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
44397 Private HENRY KIRK        11th Bn. South Wales Borderers 
Belgium: West-Vlaanderen RAILWAY DUGOUTS BURIAL GROUND (TRANSPORT FARM) (1)
___________________________________________________________________________
723482 Private HODGMAN  24th Bn. London Regiment       
Belgium: West-Vlaanderen ROESELARE COMMUNAL CEMETERY (1)
________________________________________________________
Wales Z/2144 Able Seaman DAVIES Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT MEMORIAL (1)
______________________________________________
200339 Lance Serjeant HAROLD WAINWRIGHT 1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
Belgium: West-Vlaanderen VLAMERTINGHE MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________________
265270 Private CHEW     1st/7th Bn. The King's (Liverpool Regiment)    
Egypt: ISMAILIA WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
_________________________________________
L/3281 Officer's Cook 2nd Class WILLIAM ERNEST LOCKYEAR H.M. Monitor "15." Royal Navy  
Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
________________________________________
2600 Private ERNEST FREDERICK LUTHER    2nd/10th Bn. Middlesex Regiment
France: Bouches-du-Rhone MAZARGUES WAR CEMETERY, MARSEILLES (1)
_______________________________________________________________
24484 Private COOMBS    No. 2 Vet. Hosp. (Marseilles) Army Veterinary Corps    
France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (4)
___________________________________________________________
2222 Private HARE       41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
14004 Lance Serjeant WALTER HARROP      10th Bn. Cheshire Regiment     
15628 Private MILLAR HUTTON     10th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers  
Second Lieutenant JOHN CARLTON MANNING  3rd Bn. attd. 10th Bn. Cheshire Regiment       
France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (1)
____________________________________________________________
1788 Private REUBEN ATWELL      40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Nord HAZEBROUCK COMMUNAL CEMETERY (1)
_____________________________________________
96721 Gunner BROCKIE    "C" Bty. 103rd Bde. Royal Field Artillery      
France: Nord MERVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_____________________________________________________
129805 Gunner ALEXANDER KIRKBRIDE       "Y" 56th Heavy Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery
473359 Rifleman PERCY SIDNEY MATHEWS    12th Bn. London Regiment (The Rangers) 
France: Nord NIEPPE COMMUNAL CEMETERY (1)
_________________________________________
7626 Private FRANK GOULD        1st Bn Wiltshire Regiment      
France: Nord TROIS ARBRES CEMETERY, STEENWERCK (2)
__________________________________________________
86028 Gunner EDGAR COLLINS      155th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
488 Driver HARRY MURPHY 3rd Australian Pioneers
France: Nord VALENCIENNES (ST. ROCH) COMMUNAL CEMETERY (2)
__________________________________________________________
33349 Private BROADLEY  10th Bn. Worcestershire Regiment       
10876 Corporal WINKWORTH        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
France: Pas de Calais ARRAS MEMORIAL (2)
________________________________________
29513 Private ALBERT EDWARD NUTBROWN    17th Bn. The King's (Liverpool Regiment)       
14225 Private FREDERICK PETTITT 7th Bn. Suffolk Regiment       
France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
113471 Private WILLIAM ALEX PALMER      21st Bn. Canadian Infantry     
France: Pas de Calais AVESNES-LE-COMTE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
______________________________________________________________________
62354 Private WILLIAM JOSEPH POWER      9th Bn. Royal Fusiliers
France: Pas de Calais BARLIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
R/4432 Corporal SPINK   13th Bn. King's Royal Rifle Corps      
France: Pas de Calais BEAURAINS ROAD CEMETERY, BEAURAINS (1)
____________________________________________________________
55133 Private SCHOFIELD 10th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
France: Pas de Calais BETHUNE TOWN CEMETERY (4)
_______________________________________________
53593 Serjeant FREDERICK WILLIAM BAMBER (M M)   98th Field Coy. Royal Engineers
470450 Corporal LONSDALE        527th (Durham) Field Coy. Royal Engineers      
471421 Sapper HERBERT PAYNE     527th Field Coy. Royal Engineers       
40573 Private SMITH     9th Bn. Suffolk Regiment       
France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (7)
___________________________________________________
29/174 Private WILLIAM CARTER   ALIAS  
29/174 Private FAULKNER 23rd (Tyneside Scottish) Bn. Northumberland Fusiliers  
11625 Private ROBERT JONES      16th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
10729 Private MARTIN    1st Bn. Middlesex Regiment     
47894 Private GEORGE MOORE NICHOLLS     27th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
3915 Private PEART      4th Bn. British West Indies Regiment   
G/13953 Private CHARLES ROGERS  13th Bn Royal Sussex Regiment  
France: Pas de Calais CALAIS SOUTHERN CEMETERY (1)
__________________________________________________
25353 Private WILLIAM SAMUEL SMITH      1st Res. Gar. Bn. Suffolk Regiment     
France: Pas de Calais CHOCQUES MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
19218 Private JOHN PEPLOW       11th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
France: Pas de Calais COUIN NEW BRITISH CEMETERY (1)
____________________________________________________
240653 Private ROBERT HENRY CHADWICK    1st/6th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
France: Pas de Calais DOUCHY-LES-AYETTE BRITISH CEMETERY (2)
____________________________________________________________
29865 Private WILLIAM JOHN EVANS        2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
16634 Private MATTHEWS  2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
France: Pas de Calais ECOIVRES MILITARY CEMETERY, MONT-ST. ELOI (3)
___________________________________________________________________
841927 Private CHARLES AVELING  "D" Coy. 24th Bn. Canadian Infantry    
412546 Private BELL     21st Bn. Canadian Infantry     
35376 Driver WELLIN     Div. Ammunition Col. Reserve Royal Field Artillery     
France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (10)
____________________________________________________
135260 Lance Corporal ALFRED BILLINGHAM 1st Bn. Canadian Infantry      
29 Private CHARLES VINCENT CASEY        31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
G/33862 Private DOHERTY 13th Bn. Middlesex Regiment    
G/18916 Private JAMES ELSEGOOD  6th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
Clyde Z/4069 Able Seaman ROBERT GRAHAM  Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
365 Private HENNESSY    2nd Bn. Royal Irish Regiment   
6892 Company Quartermaster Serjeant ALEXANDER MANSON    10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
8017 Private PHILLIPS   2nd Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
40857 Private REILLY    12th Bn. Royal Scots   
33464 Private GEORGE WITHERFORD 10th Bn. Worcestershire Regiment       
France: Pas de Calais LAPUGNOY MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
44239 Private ROSS      87th Bn. Canadian Infantry     
France: Pas de Calais LE TOURET MILITARY CEMETERY, RICHEBOURG-L'AVOUE (1)
_________________________________________________________________________
16454 Serjeant GROOM    1st Bn. Bedfordshire Regiment  
France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
CH/1667(S) Private EUSTACE VIVIAN MARSH 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
France: Pas de Calais LOOS MEMORIAL (3)
_______________________________________
253009 Private ANTONIO MANZI    1st/3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)  
301938 Rifleman WILLIAM THOMAS OVERY    1st/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)     
251253 Private HAROLD EDGAR ROGERS      1st/3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)  
France: Pas de Calais MAROEUIL BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________________
266003 Private WILLIAM SPENCE KERR      1st/6th Bn. Gordon Highlanders 
France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (2)
_________________________________________________________________
F/3439 Lance Corporal JOSEPH BIERTON    4th Bn. Middlesex Regiment     
S/28627 Rifleman JAMES BLEASDALE        13th Bn. Rifle Brigade 
France: Pas de Calais QUEENS CEMETERY, BUCQUOY (87)
___________________________________________________
Tyneside Z/2477 Able Seaman ATKINSON    Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
CH/16935 Lance Corporal CHARLES NORTON AUSTIN   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/12103 Private ROBERT CHARLES BACON   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
207881 Lance Corporal WALTER JOSEPH BARRETT     248th Field Coy. Royal Engineers       
PO/866(S) Private BASSETT       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Mersey Z/979 Able Seaman BATES  Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
CH/1223(S) Private BLACKBURN    1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Second Lieutenant HARRY CLIFF BROWN     1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/16361 Serjeant HARRY EDWARD BRUCE    1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Second Lieutenant BURTON        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
London Z/4060 Able Seaman CARRINGTON    Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
CH/1200(S) Private CLAYTON      1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Lieutenant COULSON      1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
London Z/3780 Able Seaman CREEDY        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
PLY/17027 Private CROMBIE       15th. M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Bristol Z/1096 Able Seaman DAMERELL     Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
CH/19808 Private DAVIS  1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/19524 Private ROBERT HAROLD DEXTER   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
London Z/3702 Able Seaman HARRY WILLIAM FRANK DICKENS   Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
CH/16411 Lance Serjeant ROBERT JOHN THOMAS DINGWALL     1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PLY/16989 Private DOUGHTY       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PO/1270(S) Corporal GEORGE FREDERICK EDEN       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/39(S) Private EVANS  1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/1228(S) Private FRANK FOSTER 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/1473(S) Private VICTOR GEORGE GILLINGWATER   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PO/17487 Lance Corporal GODFREY (M M)   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PLY/1057(S) Corporal GORDON     1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/G/84 Corporal ROBERT CHARLES GREEN   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Tyneside Z/3298 Able Seaman GREGORY     Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Wales Z/1198 Able Seaman GRIFFITHS      Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Mersey Z/40 Able Seaman THOMAS WALTER GRIFFITHS Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Clyde Z/2705 Able Seaman GURRIE Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Sub-Lieutenant HAINES   Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
PLY/17028 Private ALEXANDER HALKETT     1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PLY/17799 Private WILFRED LESLIE HALL   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/16315 Corporal HALLIDAY      1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PLY/16877 Private HAMILTON      1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/1250(S) Private HARBOURNE    1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Bristol Z/4690 Able Seaman HENSTOCK     Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Tyneside Z/6904 Able Seaman HOGGINS     Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
CH/19838 Private HOLMES 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/19848 Private HURN   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PO/17361 Corporal JANES 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/13747 Colour Serjeant JARVIS 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Tyneside Z/8010 Able Seaman JENNINGS    Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
CH/55(S) Private ERNEST JOSIAH JOHNSON  1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PO/1398(S) Private LAWTON       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PO/1400(S) Private MERRELL      1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Clyde Z/3416 Able Seaman MORRICE        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
207910 Sapper GEORGE WILLIAM NIGHTINGALE        248th Field Coy. Royal Engineers       
Second Lieutenant ALAN AMERY OKELL      1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PLY/17913 Private ALBERT PARROTT        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Clyde Z/5093 Able Seaman PEACHEY        Anson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
Lieutenant FREDERICK WILLIAM ABBOTT PERRY       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PLY/362(S) Lance Corporal PESSOL        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
R/105 Able Seaman PESTER        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
CH/18660 Private PHILLIPS       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/13002 Private PYLE   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Bristol Z/3005 Able Seaman READE        Anson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
Tyneside Z/8027 Able Seaman RIDAL       Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
CH/137(S) Private RICHARD RILEY 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Lieutenant LAWRENCE WILLIAM ROBINSON    1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Bristol Z/1005 Able Seaman ROWE Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Second Lieutenant FRANK SAVAGE  1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PO/986(S) Private ARTHUR THOMAS NOWERS SHARP    2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PLY/17881 Private SHEARER       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/19292 Private SIMEONE        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Tyneside Z/6415 Able Seaman JAMES ANDERSON SIMPSON      Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
K/1323 Lance Corporal SINGLETON 22nd Bn. Royal Fusiliers       
PO/18435 Private SMITH  1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
43365 Private HERBERT WALTER SMITH      8th Bn. Norfolk Regiment       
CH/979(S) Private SMYTH 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PO/1498(S) Private SOPP 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Clyde Z/2923 Able Seaman STUART Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
London Z/135 Able Seaman STEPHEN WILFRED TAYLOR Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Wales Z/2186 Able Seaman THOMPSON       Anson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
PLY/1277(S) Lance Corporal LEONARD NOAH THOMPSON        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PO/1399(S) Private CHARLES TURNER       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/18685 Private WARD   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/18788 Private WARNER 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/1207(S) Private WATSON       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/1329(S) Corporal WILD        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PLY/970(S) Private WILFRED WILKINSON    1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/156(S) Private WILSON        1st R.M. Bn. R.N.  Div. Royal Marine Light Infantry    
PLY/1248(S) Private WOOD        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/1212(S) Private WRIGHT       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Clyde Z/2734 Able Seaman YEARDLY        Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
France: Pas de Calais RUE-DU-BACQUEROT NO.1 MILITARY CEMETERY, LAVENTIE (4)
___________________________________________________________________________
250463 Serjeant BENCE (M M)     3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)      
253430 Private BLIGH    3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)      
252073 Private CURTIS   3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)      
250546 Private NETLEY   3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)      
France: Pas de Calais SERRE ROAD CEMETERY No.1 (21)
___________________________________________________
1997 Private BAKER      23rd Bn. Royal Fusiliers       
G/27996 Corporal BROOK  23rd Bn. Royal Fusiliers       
1236 Lance Corporal CHARLES GUY DESTRUBE        22nd Bn. Royal Fusiliers       
K/24 Private PAUL JEAN DESTRUBE 22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/49313 Private DRYDEN  22nd Bn. Royal Fusiliers       
Y/1617 Rifleman FLINDERS        1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
G/62496 Private CHARLES WILLIAM HAWKES  22nd Bn. Royal Fusiliers       
30220 Private KENDRICK  2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
PO/18380 Lance Corporal ERNEST KING     2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
13727 Private LAWTON    92nd Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
SPTS/1815 Private DAVID ALEXANDER NEIL  23rd Bn. Royal Fusiliers       
42287 Private CHARLES NIBLETT   23rd Bn. Royal Fusiliers       
PS/8556 Private CHARLES EDWIN READ      23rd Bn. Royal Fusiliers       
32591 Private RYAN      23rd Bn. Royal Fusiliers       
G/46583 Private SMITH   23rd Bn. Royal Fusiliers       
4134 Serjeant STOCKS    2nd/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
30262 Private SWANN     2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
47111 Private JOSEPH HENRY WALTERS      "D" Coy. 22nd Bn. Royal Fusiliers      
4520 Private GEORGE WILLIAM WAUGH       22nd Bn. Royal Fusiliers       
677 Private ALFRED WHIBLEY      22nd Bn. Royal Fusiliers       
19105 Private WHITEHOUSE        2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
France: Pas de Calais ST. HILAIRE CEMETERY, FREVENT (1)
_______________________________________________________
22601 Corporal FEARNALL 6th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
France: Pas de Calais ST. PATRICK'S CEMETERY, LOOS (2)
______________________________________________________
33813 Private FREDERICK JOHN BARKER     10th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment   
33138 Lance Corporal SAUL       10th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment   
France: Pas de Calais ST. POL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
34831 Private STEWART   12th Bn. Royal Scots   
France: Pas de Calais ST. VAAST POST MILITARY CEMETERY, RICHEBOURG-L'AVOUE (4)
______________________________________________________________________________
490850 Corporal JOHN WILLIAM ADAMS      13th Kensington Bn. London Regiment    
491779 Private ALBERT MAURICE BUNNEY    "C" Coy. 13th Kensington Bn. London Regiment   
493195 Lance Corporal COLLINS   (6389). 13th Kensington Bn. London Regiment    
493664 Serjeant KING    13th Kensington Bn. London Regiment    
France: Pas de Calais TEN TREE ALLEY CEMETERY, PUISIEUX (2)
___________________________________________________________
267077 Rifleman LEONARD FISHBURN        2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
265833 Rifleman FROST   2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
France: Pas de Calais TRANCHEE DE MECKNES CEMETERY, AIX-NOULETTE (3)
____________________________________________________________________
874775 Private BOURQUE  8th Bn. Canadian Infantry      
15404 Private MILLAR    8th Bn. Canadian Infantry      
875156 Private PHELPS   8th Bn. Canadian Infantry      
France: Pas de Calais VERMELLES BRITISH CEMETERY (1)
____________________________________________________
23/480 Private JOHN THOMAS SANDERSON    15th Bn. Durham Light Infantry 
France: Pas de Calais VIMY MEMORIAL (1)
_______________________________________
A/18159 Private RICHARD KERR    73rd Bn. Canadian Infantry     
France: Pas de Calais WARLINCOURT HALTE BRITISH CEMETERY, SAULTY (6)
____________________________________________________________________
306168 Private ADDISON  1st/8th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
200236 Private CLARKE   1st/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
23124 Private DABBAGE   11th Bn. Middlesex Regiment    
307040 Private MAKIN    1st/8th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
328024 Private SHARMAN  1st/8th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)      
305742 Lance Corporal EDGAR SLACK       "C" Coy. 1st/8th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)     
France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (4)
____________________________________________________
69685 Private JAMES HENRY HARVEY        4th Field Amb Royal Army Medical Corps 
22797 Private GEORGE HORNSBY    6th Bn. Yorkshire Regiment     
18453 Private THOMAS RICHARD ROBERTS    16th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
6901 Private ALFRED SYMONDS     1st/1st Bn. Cambridgeshire Regiment    
France: Seine-Maritime BOIS-GUILLAUME COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________________________
M2/201551 Private CAMPBELL McFARLANE MOFFAT     1st Base Mechanical Transport Depot Army Service Corps 
France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (4)
__________________________________________________________________
Deal/4143(S) Private CHARLES GORDON COOPER      R.M. Medical Unit, R.N. Div. Royal Marines     
12020 Private HARRY COOPER      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
9445 Private LANCASTER  1st/5th Bn. South Staffordshire Regiment       
700169 Private FREDERICK CHARLES WOODFORD       43rd Bn. Canadian Infantry     
France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (5)
______________________________________________________________
M2/156909 Private GEORGE CUMMING        1st Mechanical Transport Depot Army Service Corps      
110679 Pioneer DALE     1st Labour Bn. Royal Engineers 
876 Lance Corporal HENRY JOSEPH HASSETT 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
34241 Private WHERRY    7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
39208 Private WILKIE    13th Bn. Royal Scots   
France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY, ROUEN (1)
____________________________________________________
Sister HILDA MARY KNOX  Australian Army Nursing Service
France: Seine-Maritime STE. MARIE CEMETERY, LE HAVRE (3)
________________________________________________________
SS/7843 Private HAMPTON 6th Labour Coy Army Service Corps      
29546 Private JOHN McDONALD     1st Bn. King's Own Scottish Borderers  
T4/085144 Private WILSON        2nd Base Res. Depot Army Service Corps 
France: Somme ADANAC MILITARY CEMETERY, MIRAUMONT (16)
______________________________________________________
1375 Private FREDERICK LESLIE BEAVEN (M M)      23rd Bn. Royal Fusiliers       
20834 Private BESTALL   22nd Bn. Royal Fusiliers       
23832 Private CASWELL   2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
23848 Private ARCHIBALD CORNBILL        2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
Second Lieutenant RONALD CHARLES EDWARD DE SEGUNDO      1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)
40344 Private JOHN DEASINGTON   2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
9831 Corporal ALBERT FLETCHER   2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
23113 Private HARDING   4th Bn. South Staffordshire Regiment   
4129 Private ARTHUR EDWARD HARRIS       17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
40361 Private JOSEPH JOHNSON    2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
11998 Corporal MACKIE   1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)
40371 Private MASKERY   2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
23639 Private PARKER    2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
6302 Private JOHN WILLIAM POTE  2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
18231 Private JOHN HENRY QUILLIAM       1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)
Second Lieutenant WILLIAM WRIGHT (D C M)        2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
France: Somme ANCRE BRITISH CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (2)
________________________________________________________
207553 Sapper CARTER    63rd Signal Coy. Royal Engineers       
R/127 Able Seaman JOHN WHEELER  Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
France: Somme ASSEVILLERS NEW BRITISH CEMETERY (2)
__________________________________________________
Second Lieutenant ROBERT BURTON CLEGG   "C" Bty. 250th Northumbrian Bde. Royal Field Artillery 
2982 Private ALBERT LEONARD WHITE       2nd/5th Bn. Gloucestershire Regiment   
France: Somme AUCHONVILLERS MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________
5154 Private JOSEPH EDWARD DIXON        2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
France: Somme AVELUY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (9)
____________________________________________________
43013 Private GEORGE BEDFORD    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Second Lieutenant JOHN JAMES CRAGGS     6th Bn. attd. 1st Bn. King's Royal Rifle Corps 
47289 Private HASKAYNE  1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)
29312 Private KERR      8th Bn. Norfolk Regiment       
Lieutenant Colonel ROBERT JAMES FRANCIS MEYRICKE (Mentioned in Despatches)      11th Bn. Royal Fusiliers       
72927 Private PILBEAM   6th Field Amb Royal Army Medical Corps 
21818 Lance Corporal RUTTER     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
G/1649 Private TUBBY    22nd Bn. Royal Fusiliers       
14654 Lance Corporal WATFORD    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
France: Somme BAZENTIN-LE-PETIT MILITARY CEMETERY (6)
_____________________________________________________
5979 Private FREDERICK HOWARD AKHURST   11th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5052 Private RICHARD EDWIN BAILEY       10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2249 Private ROY CYRIL CONRAD FELS      10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
472 Private PACK        10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3885 Private ARTHUR WADSWORTH ROBINSON  10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
85064 Gunner VICKERY    34th Siege Bty. Royal Garrison Artillery       
France: Somme BLIGHTY VALLEY CEMETERY, AUTHUILLE WOOD (1)
_________________________________________________________
Second Lieutenant BIRCH 6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
France: Somme BRAY MILITARY CEMETERY (9)
________________________________________
35183 Private ALLISON   12th Bn. South Wales Borderers 
B/203535 Rifleman CLAYTON (D C M)       1st Bn. Rifle Brigade  
23774 Private DYSON     2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
22954 Private ECKERMAN  18th Bn. Welsh Regiment
28250 Private LAWRENCE  18th Bn. Welsh Regiment
16053 Private POWELL    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
48605 Corporal STANDBRIDGE (M M and Bar)        30th Bty. Royal Field Artillery
6295 Private THOMSON    9th (Glasgow Highlanders) Bn. Highland Light Infantry  
35338 Private WALLER    2nd Bn. Essex Regiment 
France: Somme CONTAY BRITISH CEMETERY, CONTAY (2)
_________________________________________________
63117 Private HENRY GEORGE AMOS 23rd Bn. Royal Fusiliers       
22676 Private WILLIAM ROBERT TURNER     2nd Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
France: Somme COURCELETTE BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________
Captain WEST (M C)      "A" Coy. 1st Bn. Royal Berkshire Regiment      
France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (11)
__________________________________________________________
7802 Private COOK       11th Bn. Royal Fusiliers       
CH/1330S Private DONALD FORD    1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
10828 Private GOODALL   1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)
CZ/5099 Able Seaman HAGGERTY    Anson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
CZ/81 Able Seaman WILLIAM GEORGE JAMIESON       Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
CZ/4668 Able Seaman RICHARD KENNEDY     188th Bde. Machine Gun Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve     
4540 Private CLARENCE WILLIAM MEARS     12th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Bristol Z/360 Able Seaman JOHN MORGAN   Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
6085 Private JOHN McLEAN RAE    9th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
237 Lance Corporal TONGE        22nd Bn. Royal Fusiliers       
13156 Lance Corporal WEBBER     11th Bn. Royal Fusiliers       
France: Somme DOULLENS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION NO.1 (1)
___________________________________________________________
3749 Private FREDRICK FRANCIS OSBORNE   2nd Bn. Highland Light Infantry
France: Somme FINS NEW BRITISH CEMETERY, SOREL-LE-GRAND (3)
___________________________________________________________
5/231 Corporal ROBERT CHARLES DAVIDSON  "C" Coy. 1st Bn. Rifle Brigade 
S/3965 Rifleman ALFRED CHARLES LEWIS    1st Bn. Rifle Brigade  
23405 Private FREDERICK JAMES PINK      1st Bn. Hampshire Regiment     
France: Somme FRANKFURT TRENCH BRITISH CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (1)
___________________________________________________________________
266258 Rifleman ARTHUR TRAVIS   2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
France: Somme GROVE TOWN CEMETERY, MEAULTE (3)
______________________________________________
29/454 Private PETER HODGSON    9th Bn. Northumberland Fusiliers       
56133 Private CECIL SANDIFORD   12th Bn. The King's (Liverpool Regiment)       
3/8000 Private SHEEHAN  7th Bn. Bedfordshire Regiment  
France: Somme GUILLEMONT ROAD CEMETERY, GUILLEMONT (1)
______________________________________________________
43076 Private KAY       10th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)       
France: Somme HEILLY STATION CEMETERY, MERICOURT-L'ABBE (2)
___________________________________________________________
3/11524 Company Quartermaster Serjeant THOMAS DOYNE     10th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)   
36635 Private TOWNSON   1st Bn. East Lancashire Regiment       
France: Somme HEM FARM MILITARY CEMETERY, HEM-MONACU (2)
________________________________________________________
Second Lieutenant HENRY ALEXANDER DRUMMOND MALCOLM      "Z" 33rd T.M. Bty. Royal Field Artillery       
Lieutenant HERBERT WILLIAM EASTWOOD NAYLOR      1st Bn. East Lancashire Regiment       
France: Somme LONDON CEMETERY AND EXTENSION, LONGUEVAL (1)
__________________________________________________________
CH/1513(S) Private HAROLD MONKS 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
France: Somme OVILLERS MILITARY CEMETERY (2)
____________________________________________
G/47857 Lance Corporal ALLEN    22nd Bn. Royal Fusiliers       
10382 Lance Corporal BULL       2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
France: Somme PERONNE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (5)
_____________________________________________________
Second Lieutenant COOPER        2nd Bn. Worcestershire Regiment
3/7964 Private DICKINSON        1st Bn. Somerset Light Infantry
40970 Private JAMES MORGAN      1st Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
20709 Serjeant THOMPSON 1st Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
31217 Private JOHN WATKINS      2nd Bn. Worcestershire Regiment
France: Somme POZIERES BRITISH CEMETERY, OVILLERS-LA BOISSELLE (2)
__________________________________________________________________
L/18080 Gunner HORACE BENSON    "B" Bty. 170th Bde. Royal Field Artillery      
L/18305 Gunner GEORGE GARSIDE   "B" Bty. 170th Bde. Royal Field Artillery      
France: Somme PUCHEVILLERS BRITISH CEMETERY (2)
_______________________________________________
22704 Private ISAAC ATKINSON    7th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
10177 Private ERNEST CHARLES STOKES     6th Bn. Wiltshire Regiment     
France: Somme QUARRY CEMETERY, MONTAUBAN (1)
____________________________________________
1620 Private LORD RONALD BATEMAN        22nd Bn. Royal Fusiliers       
France: Somme REGINA TRENCH CEMETERY, GRANDCOURT (286)
______________________________________________________
26356 Private ABBOTT    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
39369 Private WILLIAM JOHN ABRAHAM      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
G/7201 Serjeant ADLER (M M)     11th Bn. Royal Fusiliers       
R/27668 Rifleman AKERS  1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
36229 Private ALDRIDGE  6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
24222 Lance Corporal ALEXANDER  6th Bn. Northamptonshire Regiment      
2582 Private ALLEN      12th Bn. Middlesex Regiment    
G/43941 Private JOHN LEONARD AMY        17th Bn. Middlesex Regiment    
50351 Private GEORGE ANDERSON   11th Bn. Royal Fusiliers       
24465 Private PERCY ARTHUR ANDREWS      11th Bn. Royal Fusiliers       
25122 Private ARNOLD    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
28993 Private FREDERICK JOHN ARNOTT     12th Bn. Middlesex Regiment    
43002 Private ASHBY     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
12919 Private FEARNLEY ASKEY    8th Bn. Norfolk Regiment       
51837 Private WILLIAM EDMUND ASTELL     11th Bn. Royal Fusiliers       
7115 Private ASTON      22nd Bn. Royal Fusiliers       
43009 Private ATKINS    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
G/41666 Private AVERY   22nd Bn. Royal Fusiliers       
1097 Private AXTENS     22nd Bn. Royal Fusiliers       
25155 Private AYRES     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
6/1026 Lance Corporal FREDERICK GEORGE AYRES    1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
10920 Serjeant BALDERSON        6th Bn. Northamptonshire Regiment      
R/27689 Rifleman BARE   1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
27810 Private BENJAMIN JAMES BARKER     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
14930 Private BARNES    8th Bn. Suffolk Regiment       
A/203120 Lance Corporal ALBERT BARNES   1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
2127 Lance Corporal BARNFATHER  23rd Bn. Royal Fusiliers       
61500 Private BARNSDALE 22nd Bn. Royal Fusiliers       
26792 Private BASS      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
7251 Private BATEMAN    11th Bn. Royal Fusiliers       
14609 Serjeant BATTAMS  6th Bn. Northamptonshire Regiment      
37355 Private BEALES    23rd Bn. Royal Fusiliers       
14953 Private BILNER    8th Bn. Suffolk Regiment       
15359 Private BIRD      8th Bn. Suffolk Regiment       
Second Lieutenant CHARLES EDWIN BIRD    5th Bn. Essex Regiment 
G/35892 Private BIRT    11th Bn. Royal Fusiliers       
2055 Private HERBERT BLACKWELL  22nd Bn. Royal Fusiliers       
61927 Private BONFIELD  23rd Bn. Royal Fusiliers       
G/51988 Private BONNER  22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/2430 Private EDWARD FREDERICK BOOTH   12th Bn. Middlesex Regiment    
Second Lieutenant JAMES BABINGTON BOULTON       3rd Bn., attd. 6th Bn. Northamptonshire Regiment       
28249 Private BOWMAN    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
14073 Private BRAND     8th Bn. Suffolk Regiment       
25427 Private BROWN     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
32047 Corporal BROWN    8th Bn. Norfolk Regiment       
7247 Corporal BROWN     11th Bn. Royal Fusiliers       
25454 Private FREDERICK THOMAS BROWN    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
14783 Private BUCK      8th Bn. Norfolk Regiment       
36268 Private BULLEY    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
36530 Private BURNHAM   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
R/10183 Rifleman BURSILL        1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
36264 Private WILFRED BURTON    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
27743 Private ELI BUSBY 6th Bn. Northamptonshire Regiment      
G/51728 Private BUTTERWICK      11th Bn. Royal Fusiliers       
Lieutenant CAMPION      Royal Garrison Artillery       
Second Lieutenant CARPENTER     23rd Bn. Royal Fusiliers       
16645 Lance Corporal CHAPMAN    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Second Lieutenant THEODORE CHUBB        10th Bn. London Regiment       
36273 Private CLARKE    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
50205 Private COBBOLD   8th Bn. Suffolk Regiment       
27517 Private COLE      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
G/51710 Private COLLETT 11th Bn. Royal Fusiliers       
Captain MAURICE JAMES COLLIS-SANDES (Mentioned in Despatches)   "B" Coy. 11th Bn. Royal Fusiliers      
39705 Private ERNEST EDWARD COOK        12th Bn. Middlesex Regiment    
61540 Private COOPER    22nd Bn. Royal Fusiliers       
26361 Private HENRY JAMES COOPER        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
40455 Private CORNISH   8th Bn. Suffolk Regiment       
C/3331 Rifleman CORNISH 1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
51805 Private WILLIAM S. COUSINS        11th Bn. Royal Fusiliers       
R/20506 Rifleman HENRY JAMES CRANSTON   1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
R/14233 Rifleman CUDD   1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
859 Private DAVIES      23rd Bn. Royal Fusiliers       
4360 Private MAURICE HENRI DE-BACKER    23rd Bn. Royal Fusiliers       
G/61650 Private DENNETT 23rd Bn. Royal Fusiliers       
33635 Private ALBERT G. DENNIS  2nd Bn. Middlesex Regiment     
43063 Private DINGLEY   6th Bn. Northamptonshire Regiment      
F/1083 Private WILLIAM BENJAMIN DOWNEY  17th Bn. Middlesex Regiment    
36293 Private DUNN      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
2621 Private DUNNETT    12th Bn. Middlesex Regiment    
7483 Private DUQUENO    11th Bn. Royal Fusiliers       
5/3677 Serjeant DYE     1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
50409 Corporal EADE     11th Bn. Royal Fusiliers       
43074 Lance Corporal EATON      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
51959 Private HARRY JOHN ECOB   11th Bn. Royal Fusiliers       
33720 Private JOHN EDGINGTON    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
Second Lieutenant WILLIAM ARTHUR DERRICK ELEY   5th Bn. attd. 1st Bn. King's Royal Rifle Corps 
Second Lieutenant CECIL VICTOR ERWOOD   19th Bn. attd. 1st Bn. King's Royal Rifle Corps
23712 Private EVERETT   8th Bn. Suffolk Regiment       
43078 Private FARMER    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
28273 Private FARR      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
G/34346 Private HERBERT FISHER  17th Bn. Middlesex Regiment    
15008 Corporal WILLIAM FISK     8th Bn. Suffolk Regiment       
8876 Private JACOB CLIVE FITT   22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/26913 Private FLACK   12th Bn. Middlesex Regiment    
48085 Private FLITTON   6th Bn. Northamptonshire Regiment      
35190 Private FORDHAM   8th Bn. Suffolk Regiment       
50356 Private ARTHUR NOEL FRANCIS       11th Bn. Royal Fusiliers       
10582 Private FRANKLIN  6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
Second Lieutenant TOM FREEMAN   6th Bn. Northamptonshire Regiment      
7553 Lance Corporal FROST       8th Bn. Suffolk Regiment       
9550 Private GARDNER    11th Bn. Royal Fusiliers       
52009 Lance Serjeant JACK GARVEY        22nd Bn. Royal Fusiliers       
13216 Private RICHARD ARTHUR VICTOR GARWOOD     8th Bn. Norfolk Regiment       
11054 Private GATWARD   11th Bn. Royal Fusiliers       
31035 Private ROBERT ARTHUR GLEADLE     8th Bn. Suffolk Regiment       
36325 Private GLOVER    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
51841 Serjeant GODFREY  11th Bn. Royal Fusiliers       
6618 Private ALAN EDMUND GOULDEN        11th Bn. Royal Fusiliers       
43095 Private GRAINGER  6th Bn. Northamptonshire Regiment      
51842 Private GREEN     11th Bn. Royal Fusiliers       
47101 Private GEORGE LEONARD GREEN      22nd Bn. Royal Fusiliers       
25105 Private JAMES GREGORY     8th Bn. Suffolk Regiment       
63113 Private ANGUS ROY GUNN    "D" Coy. 23rd Bn. Royal Fusiliers      
51962 Serjeant HALLUM   22nd Bn. Royal Fusiliers       
40379 Private CHARLES HERBERT HARDY     "B" Coy. 8th Bn. Suffolk Regiment      
63066 Private HARMAN    23rd Bn. Royal Fusiliers       
61921 Private HARRIS    23rd Bn. Royal Fusiliers       
21761 Private HARRISON  11th Bn. Royal Fusiliers       
50392 Private ERNEST GEORGE HARRISON    11th Bn. Royal Fusiliers       
C/51766 Private ARCHER FREDERICK CHARLES HART   11th Bn. Royal Fusiliers       
26217 Private HAYLEN    12th Bn. Middlesex Regiment    
Lieutenant CHARLES ALEXANDER HAYLOR     10th Bn. Middlesex Regiment    
22903 Private HEELER    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Lieutenant DENZIL MITFORD HERIZ HERIZ-SMITH     "A" Coy. 6th Bn. Northamptonshire Regiment     
5379 Private HILL       11th Bn. Royal Fusiliers       
38541 Private HOLDEN    22nd Bn. Royal Fusiliers       
15258 Serjeant HOLMES   6th Bn. Northamptonshire Regiment      
4185 Private HOWARD     23rd Bn. Royal Fusiliers       
36352 Private HOWE      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
Second Lieutenant HUBBARD       8th Bn. Suffolk Regiment       
14038 Private HUGHES    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
7945 Lance Corporal WILLIAM HUMPHREYS   11th Bn. Royal Fusiliers       
46188 Sapper ROBERT HUNT        80th Field Coy. Royal Engineers
22768 Private HURWOOD   12th Bn. Middlesex Regiment    
63157 Private CLAUDE STANLEY HUTT       "C" Coy. 23rd Bn. Royal Fusiliers      
Lieutenant DESMOND HAGUE INMAN  80th Field Coy. Royal Engineers
31204 Corporal SIDNEY IRWIN     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
23563 Private WALTER EDWARD JARVIS      23rd Bn. Royal Fusiliers       
11625 Private JEFFREY   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
18147 Private JEFFRIES  6th Bn. Northamptonshire Regiment      
36365 Private JOHNSON   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
G/49364 Private FRANCIS ERNEST JONES    23rd Bn. Royal Fusiliers       
40089 Private ROGER LLEWELYN JONES      "B" Coy. 12th Bn. Middlesex Regiment   
43131 Private JOSLING   6th Bn. Northamptonshire Regiment      
R/9284 Serjeant PETER KAY (M M) 1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
41984 Private KEANE     12th Bn. Middlesex Regiment    
34891 Private KINGSBURY 8th Bn. Suffolk Regiment       
G/40622 Private CHARLES WALTER ERNEST KIRK      12th Bn. Middlesex Regiment    
51786 Lance Serjeant KIRKLAND   11th Bn. Royal Fusiliers       
R/8121 Rifleman LAMBERT 1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
50115 Private WILLIAM ROBERT LANGDON    "A" Coy. 8th Bn. Suffolk Regiment      
50367 Private ALFRED ERNEST LASSETTER   11th Bn. Royal Fusiliers       
1218 Serjeant WILLIAM HENRY LAVERTY     3rd Bn. King's Royal Rifle Corps       
7626 Private ALBERT EDWARD LEWIS        11th Bn. Royal Fusiliers       
10938 Lance Corporal LOATES     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
G/6668 Private ARTHUR LONGWORTH (Mentioned in Despatches)       12th Bn. Middlesex Regiment    
10183 Private GEOFFREY ARTHUR LUPTON    "A" Coy. 23rd Bn. Royal Fusiliers      
50601 Private LYALL     22nd Bn. Royal Fusiliers       
5/4857 Rifleman MAGUIRE 1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
4528 Private ROBERT MALCOLM MAIN        23rd Bn. Royal Fusiliers       
Second Lieutenant ALBERT VICTOR SADLER MALCOLM  16th Bn. attd. 11th Bn. Royal Fusiliers
R/4066 Corporal MANKLOW 1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
40436 Private MANNING   8th Bn. Suffolk Regiment       
G/27841 Private MARCHANT        24th Bn. Royal Fusiliers       
20448 Private MARKS     22nd Bn. Royal Fusiliers       
28284 Private MARLOW    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
11890 Lance Corporal ALFRED JAMES MARTIN        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
Second Lieutenant PETER MASON   6th Bn. attd. 1st Bn. King's Royal Rifle Corps 
51758 Private MAUNDER   11th Bn. Royal Fusiliers       
49276 Private McGEOCH   23rd Bn. Royal Fusiliers       
4927 Corporal WILLIAM EDWARD McGRATH    22nd Bn. Royal Fusiliers       
23782 Private MELTON    8th Bn. Norfolk Regiment       
PS/2980 Serjeant JOSEPH BOOTH MILLWARD  11th Bn. Royal Fusiliers       
51966 Private JOHN WILLIAM HENDERSON MILNE      "C" Coy. 22nd Bn. Royal Fusiliers      
R/7537 Rifleman MINGAY  1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
3/10885 Private GEORGE CHARLES MORGAN   6th Bn. Northamptonshire Regiment      
449 Private ARTHUR MORRISON     23rd Bn. Royal Fusiliers       
G/50375 Private CORRIE MORSE    11th Bn. Royal Fusiliers       
15400 Lance Corporal ALBERT NAILOR      6th Bn Royal Berkshire Regiment
43182 Private NEWMAN    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
G/51738 Corporal O'DONNELL      11th Bn. Royal Fusiliers       
17866 Private ORTON     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
51968 Private ALEXANDER ROBERT OUTRAM   "C" Coy. 22nd Bn. Royal Fusiliers      
8041 Serjeant PARKER    8th Bn. Suffolk Regiment       
15009 Corporal THOMAS HENRY PARKER      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
36434 Private PARKINS   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
61739 Private FREDERICK PARSONS 23rd Bn. Royal Fusiliers       
Second Lieutenant WILLIAM HENRY PAYNE   22nd Bn. Royal Fusiliers       
R/2845 Lance Corporal HAROLD LEONARD PERKINS    1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
7933 Private WILLIAM WALTER PERKINS     11th Bn. Royal Fusiliers       
27439 Private PHILLIPS  6th Bn. Northamptonshire Regiment      
5402 Private PINNOCK    11th Bn. Royal Fusiliers       
43197 Lance Corporal ALBERT PORTER      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
23332 Lance Corporal NORMAN CONWAY PRANGLEY     23rd Bn. Royal Fusiliers       
7931 Private PURVIS     11th Bn. Royal Fusiliers       
G/37794 Private RAYNER  23rd Bn. Royal Fusiliers       
33703 Private WILLIAM RAZZELL   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
30126 Private SIDNEY REX        8th Bn. Norfolk Regiment       
R/11498 Rifleman RHODES "B" Coy. 1st Bn. King's Royal Rifle Corps      
1985 Corporal ROBBINS   23rd Bn. Royal Fusiliers       
8941 Private RICHARD LIVESEY ROBINSON   22nd Bn. Royal Fusiliers       
41624 Private SAMUEL ROBINSON   11th Bn. Royal Fusiliers       
50262 Private PERCY WILLIAM ROBOTHAM    8th Bn. Suffolk Regiment       
G/42267 Private ROSE    12th Bn. Middlesex Regiment    
51181 Private OSWALD ROWLAND    22nd Bn. Royal Fusiliers       
Second Lieutenant The Hon. GEORGE CECIL ROWLEY  5th Bn. attd. 1st Bn. King's Royal Rifle Corps 
14079 Private ROYAL     11th Bn. Royal Fusiliers       
36439 Private RULE      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
50214 Private RUMSEY    8th Bn. Suffolk Regiment       
51995 Private RUSH      22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/38690 Private SANDERS 23rd Bn. Royal Fusiliers       
R/14385 Rifleman SAUNDERS       1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
61727 Private SAVILL    23rd Bn. Royal Fusiliers       
5460 Private SAYER      11th Bn. Royal Fusiliers       
R/10242 Rifleman STEPHEN SCHOLES        1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
50382 Private SCRIMGEOUR        11th Bn. Royal Fusiliers       
49308 Private SEARS (M M)       23rd Bn. Royal Fusiliers       
60322 Private SEYMOUR   11th Bn. Royal Fusiliers       
43251 Private SHADBOLT  6th Bn. Northamptonshire Regiment      
3/10890 Corporal SHERWOOD       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
14431 Lance Corporal SHOCKLIDGE 6th Bn. Northamptonshire Regiment      
11548 Private SIMPSON   54th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
36466 Lance Corporal SIMS       6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
11465 Private SINFIELD  6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
50274 Private SLADE     22nd Bn. Royal Fusiliers       
28039 Private SMITH     12th Bn. Middlesex Regiment    
G/2431 Lance Corporal SMITH     12th Bn. Middlesex Regiment    
40417 Private SMY       8th Bn. Suffolk Regiment       
14860 Lance Corporal SORE       8th Bn. Suffolk Regiment       
1483 Private SPEAKMAN   22nd Bn. Royal Fusiliers       
15122 Private SPRIGGS   6th Bn. Northamptonshire Regiment      
483 Serjeant ERNEST GILBERT STANBROUGH  22nd Bn. Royal Fusiliers       
31345 Private ARTHUR STEPHEN STANLEY    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
1601 Private STAPLES    22nd Bn. Royal Fusiliers       
41636 Private GEORGE HERBERT STAPLETON  11th Bn. Royal Fusiliers       
11726 Lance Corporal SIDNEY STEEL       1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
4538 Lance Corporal STEVENSON   12th Bn. Middlesex Regiment    
51859 Private ELIJAH WILLIAM STRANGE    11th Bn. Royal Fusiliers       
43253 Private GEORGE STREET     "C" Coy. 6th Bn. Northamptonshire Regiment     
2020 Private WILLIAM JAMES SYMONDS      22nd Bn. Royal Fusiliers       
1892 Private TAPP       23rd Bn. Royal Fusiliers       
9660 Private TATE       1st Bn. Royal Berkshire Regiment       
26070 Private TAYLOR    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
22067 Private TAYLOR    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
33700 Private TERRY     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
3775 Lance Corporal WILLIAM GEORGE THORBURN     23rd Bn. Royal Fusiliers       
G/46114 Private ROBERT THURSTON 22nd Bn. Royal Fusiliers       
63138 Private TINLEY    23rd Bn. Royal Fusiliers       
49469 Private JAMES EDGAR TOMLINSON     22nd Bn. Royal Fusiliers       
F/519 Corporal WALTER CHARLES TOOKEY    17th Bn. Middlesex Regiment    
50225 Private TRENCH    8th Bn. Suffolk Regiment       
31346 Private TUCK      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
R/9363 Lance Serjeant TURNER    1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
G/9151 Private TURNER   23rd Bn. Royal Fusiliers       
60333 Private UDEN      11th Bn. Royal Fusiliers       
Second Lieutenant GEORGE ERNEST VINCENT (D C M) 9th Bn. Middlesex Regiment     
S/719 Private PETER GUTHRIE VOWELL      11th Bn. Royal Fusiliers       
1905 Private WALKER     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
PS/3772 Private JOHN WALKER     17th Bn. Middlesex Regiment    
Second Lieutenant LESLIE HADFIELD WALTERS       5th Bn. Suffolk Regiment       
26354 Private WARD      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
51253 Private LEONARD JOHN WARD 22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/20870 Private WATKIN  23rd Bn. Royal Fusiliers       
R/18976 Rifleman WATSON 1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
44548 Serjeant JOHN WILLIAM WAUGH       79th Field Coy. Royal Engineers
R/11752 Corporal ALFRED CHARLES WEBB    1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
22830 Private HERBERT WESTBURY  6th Bn. Northamptonshire Regiment      
G/7994 Private WHITBY   11th Bn. Royal Fusiliers       
2241 Lance Corporal ARTHUR WILLIAM WHITBY       "B" Coy. 11th Bn. Royal Fusiliers      
7042 Private WHITE      11th Bn. Royal Fusiliers       
62001 Private JESSE WHITE       23rd Bn. Royal Fusiliers       
12291 Private WHITEHOUSE        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
49819 Private WILES     22nd Bn. Royal Fusiliers       
1829 Private WILKINSON  23rd Bn. Royal Fusiliers       
1401 Private WILKINSON  23rd Bn. Royal Fusiliers       
21215 Private WILLETT   11th Bn. Royal Fusiliers       
42484 Private WILSON    11th Bn. Royal Fusiliers       
17727 Private WILSON    22nd Bn. Royal Fusiliers       
S/744 Private WING      11th Bn. Royal Fusiliers       
40055 Private OSWALD GREGORY WORLIDGE   12th Bn. Middlesex Regiment    
19546 Private WRIGHT    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
49878 Private WRIGHT    22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/47857 Private SIDNEY HERBERT WRIGHT   22nd Bn. Royal Fusiliers       
R/7905 Rifleman YATES   1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
3750 Lance Corporal CECIL WILLIAM YOUNG 23rd Bn. Royal Fusiliers       
43293 Private YOUNGS    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
France: Somme SAILLY-SAILLISEL BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________________
24564 Private WILLIAM COMERY    "B" Coy. 10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
France: Somme SERRE ROAD CEMETERY No.2 (2)
__________________________________________
5164 Rifleman WILLIE PRATT      2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
Lieutenant HAROLD SINCLAIR      4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)    
France: Somme ST. PIERRE CEMETERY, AMIENS (1)
_____________________________________________
Lieutenant REGINALD HENRY BIRBECK HANDCOCK      Army Ordnance Department       
France: Somme STUMP ROAD CEMETERY, GRANDCOURT (3)
_________________________________________________
30121 Private HUNT      8th Bn. Norfolk Regiment       
20751 Private LOCKWOOD  8th Bn. Norfolk Regiment       
14400 Private PATRICK   8th Bn. Norfolk Regiment       
France: Somme SUZANNE MILITARY CEMETERY NO.3 (2)
________________________________________________
1505 Private HICKS      2nd Bn. Middlesex Regiment     
76145 Gunner SIDNEY JOHN KEATLEY        128th Bty. 127th Bde. Royal Field Artillery    
France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (445)
_____________________________________
S/27758 Rifleman CHARLES ABRAHAM        11th Bn. Rifle Brigade 
25150 Private HARRY ADAMS       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
976 Private JOHN ADAMS  22nd Bn. Royal Fusiliers       
16535 Private WILLIAM ADAMS     2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
Clyde Z/4353 Able Seaman THOMAS AITKEN  Anson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
43007 Private WILLIAM WALTER ALDRIDGE   6th Bn. Northamptonshire Regiment      
G/3164 Lance Corporal WILLIAM HENRY ALLARD      12th Bn. Middlesex Regiment    
4456 Company Serjeant Major THOMAS GEORGE ALLEN (D C M) 2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
10834 Lance Corporal JOSEPH THOMAS ALLPORT      2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
18116 Private JOHN WILLIAM ALLSOP       10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
S/27565 Rifleman WILLIAM EDWARD ALMOND  11th Bn. Rifle Brigade 
25229 Private GEORGE FREDERICK AMOR     22nd Bn. Royal Fusiliers       
PLY/1172(S) Private EDWIN STANLEY ANDREWS       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
G/63057 Private GEORGE JAMES ANDREWS    23rd Bn. Royal Fusiliers       
40386 Private JOHN WILLIAM PERRY APPLEBEE       2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
13444 Private HENRY ARCHER      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Mersey Z/34 Able Seaman JAMES ARCHER    Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
51000 Private JOHN HERBERT ARCHER       22nd Bn. Royal Fusiliers       
51836 Private THOMAS JAMES ARROWSMITH   11th Bn. Royal Fusiliers       
51800 Private HENRY GEORGE ASHFORD      11th Bn. Royal Fusiliers       
PO/350(S) Private RICHARD ASPINALL      2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
S/12746 Rifleman JOSEPH WILLIAM AYLING  "I" Coy. 1st Bn. Rifle Brigade 
40317 Corporal WILLIAM BAGNALL  2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
7521 Serjeant JAMES ALFRED BAILEY (M M) 11th Bn. Royal Fusiliers       
7231 Private CHARLES BAKER      "A" Coy. 6th Bn. Northamptonshire Regiment     
STK/1995 Private CYRIL ALFRED BAKER     23rd Bn. Royal Fusiliers       
26587 Private SYDNEY BAKER      2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
16830 Private ARTHUR BALLS      8th Bn. Suffolk Regiment       
14610 Private HERBERT GEORGE BANDY      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
61530 Private WALTER JOHN BANKS 22nd Bn. Royal Fusiliers       
571 Private HENRY BADDELEY BARBER       22nd Bn. Royal Fusiliers       
PLY/16858 Private GEORGE BARNES 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
25785 Private WILLIAM BARNES    8th Bn. Norfolk Regiment       
13947 Corporal RANDOLPH EDWARD BARRITT  6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Tyneside Z/8423 Able Seaman THOMAS MAUGHAN BARRY        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
G/51986 Lance Corporal RICHARD LOUIS WHITTINGTON BARTLETT       "A" Coy. 22nd Bn. Royal Fusiliers      
PLY/1164(S) Private CHARLES HARRY BATE  1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
7812 Private HARRY BATES        2nd Bn. Royal Welsh Fusiliers  
11216 Corporal WILLIAM BAYLISS  2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
11963 Private RICHARD JAMES BEALE       11th Bn. Royal Fusiliers       
G/63082 Private WILLIAM BECKETT 23rd Bn. Royal Fusiliers       
17632 Private HORACE BEDINGFIELD        8th Bn. Suffolk Regiment       
13567 Private HERBERT BENDALL   8th Bn. Suffolk Regiment       
S/24900 Rifleman WILLIAM EDWARD BENNETT 11th Bn. Rifle Brigade 
CH/17442 Corporal JAMES ROBERT BEWLEY   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
L/16371 Lance Corporal JAMES BLACKBURN  11th Bn. Royal Fusiliers       
25197 Private JAMES BLESSETT    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
29680 Private JOHN BLEWITT      "A" Coy. 2nd Bn. South Staffordshire Regiment  
27997 Private ARTHUR JAMES BOLTON       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
25110 Private FREDERICK JAMES BOLTON    "A" Coy. 6th Bn. Royal Berkshire Regiment      
23138 Private ERNEST BOOTHAWAY  2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
G/14570 Private WALTER BOURNE   23rd Bn. Royal Fusiliers       
7512 Corporal DICK BOWMAN       11th Bn. Royal Fusiliers       
49310 Private EDGAR ALDRED BOYLE        23rd Bn. Royal Fusiliers       
Tyneside Z/298 Able Seaman JOHN BRADSHAW        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
14571 Lance Serjeant FRANK STANLEY BRAME        "B" Coy. 8th Bn. Suffolk Regiment      
TynesideZ/2618 Able Seaman EDMUND BRIDGET       Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
1208 Serjeant MARTIN REED BRIERLEY (D C M, Mentioned in Despatches)     22nd Bn. Royal Fusiliers       
16614 Private ALEXANDER GEORGE BRIGHT   22nd Bn. Royal Fusiliers       
Tyneside Z/6058 Able Seaman ALEXIS BROADHEAD    Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
46345 Private ROBERT ALBERT BROUGH      22nd Bn. Royal Fusiliers       
R/12534 Rifleman ROBERT BROUGHTON       "D" Coy. 1st Bn. King's Royal Rifle Corps      
5135 Private THOMAS SYDNEY BROWN        2nd/5th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
G/40788 Private CHARLES JOHN BROWNE     12th Bn. Middlesex Regiment    
Second Lieutenant ERIC ARCHIBALD BURGESS        6th Bn. attd. 22nd Bn. Royal Fusiliers 
37355 Private JOSEPH JAMES BURGESS      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
51176 Private SIDNEY GEORGE BURNHAM     22nd Bn. Royal Fusiliers       
16221 Corporal ENOCH BURNS      2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
13285 Private JAMES BURNS       54th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
40318 Lance Serjeant BERTIE JOHN BUTCHER        "B" Coy. 2nd Bn. South Staffordshire Regiment  
7509 Lance Corporal EDWARD BUTLER (M M) 11th Bn. Royal Fusiliers       
36257 Lance Corporal FREDERICK WILLIAM BUTTIFANT        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
ClydeZ/6131 Able Seaman WILLIAM CALDWELL        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
G/28982 Private ALBERT EDWARD CANN      12th Bn. Middlesex Regiment    
49388 Private CHARLES JAMES CARRACK     22nd Bn. Royal Fusiliers       
14981 Private HARRY CARTER      54th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
20960 Private ROBERT CARTER     22nd Bn. Royal Fusiliers       
Z/1501 Lance Corporal WILLIAM JOHN CARTER       1st Bn. Rifle Brigade  
14697 Corporal WILLIAM JAMES CATLING    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Second Lieutenant CAVE  4th Bn. attd. 2nd Bn. South Staffordshire Regiment     
40336 Private HAROLD CHAMBERLAIN        2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
27863 Private HERBERT JOHN CHAMBERS     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
7264 Private CHARLES JOSEPH CHAPMAN     11th Bn. Royal Fusiliers       
24394 Private HENRY CHAPMAN     2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
42196 Private GEORGE WILLIAM CHASE      11th Bn. Royal Fusiliers       
Lieutenant JOHN DOUGLAS CHIPMAN 2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
28758 Private ARTHUR CHURCH     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
CH/602(S) Private GEORGE JOSEPH CLEWS   1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
G/63124 Private THOMAS COCHRANE 23rd Bn. Royal Fusiliers       
17233 Private ALFRED COLBOURNE  2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
15876 Private SIDNEY COLEMAN    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
G/61640 Corporal ALFRED WILLIAM COLLINS 3rd Bn. Royal Fusiliers
R/27713 Rifleman HARRY WILLIAM COLLINS  1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
CH/1190(S) Private PATRICK CONLAN       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
R/18600 Rifleman WALTER COOMBES 1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
Second Lieutenant GEORGE SPENCER COOPER 6th Bn. Northamptonshire Regiment      
K/1653 Private FREDERICK ALFRED COPELAND        22nd Bn. Royal Fusiliers       
15563 Private JOHN COPLEY       7th Bn. Bedfordshire Regiment  
2652 Private JAMES ARTHUR CORDEN        11th Bn. Royal Fusiliers       
PO/1008(S) Private CHARLES CORNISH      1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
36285 Private WALTER COWELL     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
R/7539 Rifleman WILLIAM COWELL  1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
60352 Lance Corporal GEORGE COX 11th Bn. Royal Fusiliers       
G/61928 Private FREDERICK WILLIAM CRABB 23rd Bn. Royal Fusiliers       
Clyde Z/2808 Petty Officer ANDREW CRAIG Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
G/40139 Private REGINALD CHARLES CREWES 20th Bn. Middlesex Regiment    
ClydeZ/6807 Able Seaman JAMES CROMBIE   Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
47864 Private HARRY CROUDACE (M M)      "B" Coy. 22nd Bn. Royal Fusiliers      
18180 Private GEORGE CULVER     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
27777 Private PATRICK CUMMING   1st Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
10269 Private FRANCIS WILLIAM CURSON    22nd Bn. Royal Fusiliers       
PO/938(S) Private MICHAEL METCALFE CURTIS       2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
R/9642 Rifleman JOHN HERBERT DALY       1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
12713 Lance Corporal FRED DANIELS       23rd Bn. Royal Fusiliers       
9859 Rifleman CHARLES DAVIS     1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
A/203118 Rifleman HENRY ARTHUR DAY      1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
25447 Private WILLIAM ARTHUR DEAN       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Wales Z/2181 Able Seaman WILLIAM CHARLES DERMODY        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
37701 Corporal GEORGE BROW DICKINSON (M M)      Royal Army Medical Corps       
5473 Private ALFRED DORE        11th Bn. Royal Fusiliers       
Captain DOUGLAS-WILLAN  2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
Tyneside Z/8310 Able Seaman THOMAS DRAPE        Anson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
Clyde Z/4096 Leading Seaman WILLIAM B. DRAPER   Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
G/41626 Private EDWARD DRIVER   23rd Bn. Royal Fusiliers       
R/15465 Serjeant ERNEST DRURY (M M)     1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
Tyneside Z/6998 Able Seaman WILLIAM THOMAS DUKE Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
28270 Private GEORGE DUNN       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
14506 Private DUNNING   8th Bn. Norfolk Regiment       
7287 Private GEORGE HENRY DYER  11th Bn. Royal Fusiliers       
1256 Private WALTER EASTON      22nd Bn. Royal Fusiliers       
26639 Private ERNEST EDWARDS    8th Bn. Suffolk Regiment       
39223 Private WILLIAM HAROLD EGGISON    1st Bn. Royal Berkshire Regiment       
13992 Lance Corporal THOMAS STANLEY ELLIOTT     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
B/20409 Private BEN ELLIS       23rd Bn. Royal Fusiliers       
23270 Private CHARLES WILLIAM HENRY EVANS       22nd Bn. Royal Fusiliers       
23630 Private GEORGE EDWARD FAIRCLOUGH  2nd Bn South Staffordshire Regiment    
4015 Private JAMES EDWARD FAIRCLOUGH    2nd/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
50267 Private ROBERT FARMER     8th Bn. Suffolk Regiment       
67495 Private GEORGE ALBERT FARMERY     6th Field Amb Royal Army Medical Corps 
36099 Private CHARLES BENNETT FARROW    11th Bn. Royal Fusiliers       
43084 Private SIDNEY FAULKNER   6th Bn. Northamptonshire Regiment      
CH/19815 Private HARRY FELLINGHAM       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
36961 Private JAMES FREDERICK FENSOM    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
Clyde Z/4575 Able Seaman WILLIAM FERGUSON       Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
CH/16828 Lance Corporal FREDERICK FINCH 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
CH/420(S) Private WILSON FLANAGAN       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
17947 Lance Corporal ALBERT THOMAS FORD 6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
16257 Private WILLIAM FORD      2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
25186 Private ARTHUR WALTER FOX 6th Bn Northamptonshire Regiment       
G/24386 Private CHARLES WALTER FRAMPTON 23rd Bn. Royal Fusiliers       
A/494 Rifleman CHRISTOPHER CLEMENT FRAZIER      1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
8022 Private SAMUEL FREEMAN     11th Bn. Royal Fusiliers       
61537 Private WILLIAM FULLER    22nd Bn. Royal Fusiliers       
PS/9078 Private JAMES GARNER    17th Bn. Royal Fusiliers       
17257 Private ARTHUR GARRARD    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
46185 Private ARTHUR EDWIN GAYNER       11th Bn. Royal Fusiliers       
R/25310 Rifleman DUDLEY SCARFE GERRARD  1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
B/23420 Lance Corporal FRANK BLANNING GILLARD   23rd Bn. Royal Fusiliers       
PLY/421(S) Lance Corporal JOSEPH GITTINGS       2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
Second Lieutenant WILLIAM BERNARD GODWIN        9th Bn. attd. 12th Bn. Middlesex Regiment      
7203 Lance Corporal PERCY GOULDING      22nd Bn Royal Fusiliers
London Z/2552 Able Seaman ERNEST GOWIN  Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
36905 Lance Corporal JAMES EDWARD GRANGE        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
Bristol Z/4431 Able Seaman ALBERT C. GREEN      Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
17730 Private JAMES GREEN       2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
40392 Private PERCY GEORGE GREEN        2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
SPTS/3725 Private FRANK GREENFIELD      23rd Bn. Royal Fusiliers       
266500 Rifleman HARRY GREENWOOD 2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
50337 Private JOHN HERMAN GYLES 11th Bn. Royal Fusiliers       
43112 Private ERNEST HADMAN     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
200837 Private HALLIDAY 2nd/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
Clyde Z/5600 Able Seaman GEORGE HAMILTON        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
1786 Private ISRAEL HARBOUR     22nd Bn. Royal Fusiliers       
13794 Private WALTER HARDY      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
9507 Serjeant JOSEPH PERCY HARE 22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/42322 Private RICHARD WILLIAM CHARLES HARRILD 23rd Bn. Royal Fusiliers       
CH/18809 Private CLIFFORD NORTON HARRINGTON     1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
7216 Serjeant JAMES HARRIS      2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
14677 Private FRANK HART        6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Clyde Z/2565 Able Seaman JOHN FLEMING HART      Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
17886 Private HERBERT HAWKINS   8th Bn. Suffolk Regiment       
SPTS/4482 Private WILLIAM HAWTIN        23rd Bn. Royal Fusiliers       
16571 Private ALFRED GEORGE HAYES       2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
ClydeZ/7050 Able Seaman JAMES HENDERSON Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
1233 Serjeant HERBERT WILLIAM HENNESSY (M M)    22nd Bn. Royal Fusiliers       
40065 Private WILFRED HARRY HERBERT     8th Bn. Suffolk Regiment       
Second Lieutenant PERCY HARROWELL HIGHAM (M C)  6th Bn. Northamptonshire Regiment      
20743 Private GEORGE HINCHSLIFF 22nd Bn. Royal Fusiliers       
12218 Lance Corporal ERNEST EDWIN HISCOCK       11th Bn. Royal Fusiliers       
CH/17634 Private REGINALD HOBBS 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
32064 Private ROBERT HOGG       8th Bn. Norfolk Regiment       
36341 Private ALFRED SIDNEY HOLDEN      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
19374 Private ARTHUR HOLMES     "B" Coy. 8th Bn. Norfolk Regiment      
2146 Corporal EDWIN FREDERICK HOLMES    11th Bn. Royal Fusiliers       
61504 Private HUBERT HAROLD HOLMES      22nd Bn. Royal Fusiliers       
Bristol Z/4848 Able Seaman ALBERT ERNEST HOLTOM Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
26412 Corporal ALFRED CHARLES HOPGOOD   23rd Bn. Royal Fusiliers       
562 Corporal SIDNEY JOHN HORE   22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/40123 Private HERBERT HORTON  12th Bn. Middlesex Regiment    
G/42188 Private EDWARD HOWES    23rd Bn. Royal Fusiliers       
13180 Corporal FRANK HOYLES (M M)       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
9687 Private ALBERT HUMPHREYS (M M)     2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
7201 Lance Corporal ERNEST HUNT 2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
43127 Private WILLIAM IMPEY     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
24364 Private BERT INDGE        6th Bn. Northamptonshire Regiment      
28516 Lance Corporal FRANKLIN JACKSON   2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
51163 Private WILLIAM JOHN JACKSON      22nd Bn. Royal Fusiliers       
8148 Private SAMUEL JAMESON     11th Bn. Royal Fusiliers       
G/17810 Private THOMAS JOHNSON  23rd Bn. Royal Fusiliers       
43132 Private THOMAS JONES      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
40363 Private THOMAS JONES      2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
11527 Serjeant WILLIAM JONES    2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
Tyneside 6/180 Able Seaman WILLIAM LITTLEFAIR JONES     Anson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
Tyneside Z/1405 Able Seaman ALBERT EDWARD JOSLIN        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
A/203073 Rifleman AUBREY HENRY JOY      1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
G/1106 Serjeant PATRICK JOHN KELLCHER   12th Bn. Middlesex Regiment    
Second Lieutenant HERBERT BURLEIGH KELSEY       12th Bn. Middlesex Regiment    
Second Lieutenant EDWIN NELSON. KENTFIELD       23rd Bn. Royal Fusiliers       
L/16725 Company Serjeant Major ALBERT KERR      12th Bn. Middlesex Regiment    
4629 Private ARTHUR JOHN KEYTE  11th Bn. Royal Fusiliers       
Wales Z/382 Able Seaman CLIFFORD GEORGE KILBY   Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
30629 Lance Corporal JOHN KIMBER        6th Bn. Northamptonshire Regiment      
G/51284 Lance Serjeant JOHN RAYMOND KIRKHAM     23rd Bn. Royal Fusiliers       
4043 Private RICHARD KIRKLAND   22nd Bn. Royal Fusiliers       
40398 Private FREDERICK WILLIAM KNIGHT  "D" Coy. 2nd Bn. South Staffordshire Regiment  
22093 Serjeant WILLIAM CHARLES KNIGHT   "C" Coy. 22nd Bn. Royal Fusiliers      
23813 Private HENRY BEESH LABROT        2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
51940 Lance Serjeant SYDNEY WALLACE LAMBRICK    22nd Bn. Royal Fusiliers       
3868 Lance Corporal DAVID LARVIN        2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
CH/18727 Private LESLIE ARTHUR VIVIAN LASHAM    1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
43154 Private BERT LATHWELL     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
17976 Private WALTER GEORGE LAUGHTON    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
40366 Private DAVID ALFRED LAWTON       2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
R/20374 Rifleman HENRY LAZELL   1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
KP/271 Able Seaman WILLIAM LAZENBY      Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
19968 Private EDGAR C. LEACH    7th Bn. Bedfordshire Regiment  
15804 Corporal ERNEST R. LEGG   7th Bn. Bedfordshire Regiment  
62490 Private BEN CHARLES LEGROVE       22nd Bn. Royal Fusiliers       
29871 Private ROBERT EDWARD WILBY LEVERETT      8th Bn. Norfolk Regiment       
54637 Private GEORGE LEWIS      99th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
15169 Corporal GEORGE LIDDINGTON        6th Bn. Northamptonshire Regiment      
PO/1375(S) Private REGINALD JOHN LIGGINS        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
SPTS/3929 Lance Corporal SIDNEY LILLY   23rd Bn. Royal Fusiliers       
CH/1459 (S) Private ALFRED LLOYD        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
3325 Private ALBERT VICTOR LOKER        22nd Bn. Royal Fusiliers       
7901 Lance Corporal GEORGE LONG 11th Bn. Royal Fusiliers       
G/62009 Private HENRY LONNEN    23rd Bn. Royal Fusiliers       
Clyde Z/6127 Able Seaman JAMES LOWRIE   Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
PO/638(S) Private ALEXANDER LYALL       2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
12475 Private GEORGE EDWARD MABSON      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
PLY/1029(S) Private ARTHUR MAIDEN       1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
1319 Lance Corporal JOHN FREDERICK MALLETT      22nd Bn. Royal Fusiliers       
17053 Private ALBERT MARJORAM   8th Bn. Norfolk Regiment       
R/30888 Rifleman SYDNEY FRANK MARLOW    1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
5/4269 Serjeant THOMAS JAMES MARTIN     1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
25144 Private ARTHUR WILLIAM MAYHEW     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
R/18216 Lance Corporal CLEMENT McCROW   1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
23015 Private GEORGE THOMAS MEERES      "C" Coy. 2nd Bn. South Staffordshire Regiment  
36921 Private FREDERICK MEES    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
G/49778 Private STANLEY GEORGE MICKLEBURGH      23rd Bn. Royal Fusiliers       
29864 Private WILLIAM GEORGE MILLWARD   2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
14848 Lance Corporal HARRY MINNS        8th Bn. Suffolk Regiment       
50400 Private EDWARD MINTER     11th Bn. Royal Fusiliers       
Clyde Z/1382 Able Seaman JAMES MOLES    188th Bde. Machine Gun Coy. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve    
A/203130 Rifleman SAMUEL MOODY  1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
G/49386 Private WALTER LENOX MOOJEN     "A" Coy. 23rd Bn. Royal Fusiliers      
Tyneside Z/4230 Able Seaman HENRY CECIL MOORE   Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
17643 Private SYDNEY GEORGE MOORE       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
27409 Private JOSEPH GEORGE MORLEY      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Second Lieutenant REGINALD MARTIN MORRIS        14th Bn. London Regiment (London Scottish)     
60370 Private ARTHUR MORRISSEY  11th Bn. Royal Fusiliers       
201220 Lance Corporal ALFRED MOSS       2nd/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
2180 Private GEORGE MOXON       22nd Bn. Royal Fusiliers       
201705 Private JOHN GEORGE MULLINS      2nd/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
G/51814 Private JAMES PHILLIP PAUL NAYLOR       11th Bn. Royal Fusiliers       
25539 Private HENRY CHARLES NEALE       22nd Bn. Royal Fusiliers       
16190 Lance Corporal JAMES WILLIAM NEEDHAM      2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
28248 Private HORACE WILLIAM NEVILLE    6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Bristol Z/4267 Able Seaman LEONARD NEWELL       Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
1007 Private ROBERT WILLIAM NORMANDALE  1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
8691 Lance Serjeant CHARLES NORTON      1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
12559 Lance Corporal EDWIN OAKLEY       2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
16273 Private LAWRENCE VICTOR OGDEN     8th Bn. Suffolk Regiment       
29872 Private JOHN THOMAS OWEN  2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
SPTS/1718 Serjeant GEORGE WILLIAM PADDON        23rd Bn. Royal Fusiliers       
G/50386 Private CHARLES WILLIAM PAGE    11th Bn. Royal Fusiliers       
60905 Private WILLIAM GEORGE PALFREY    22nd Bn. Royal Fusiliers       
43196 Private JACK BUTTON PARKER        6th Bn. Northamptonshire Regiment      
36423 Private LEONARD MARK PATEMAN      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
61516 Private CHARLES RICHARD PAYNE     22nd Bn. Royal Fusiliers       
23419 Lance Corporal FRANK ENOS PAYNE   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
43209 Private JOHN CHARLES PAYNE        6th Bn. Northamptonshire Regiment      
26327 Private THOMAS PAYNE      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
9678 Private JOHN PEAKE 2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
3204 Private CHARLES HENRY PEARSON      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
36428 Private CHARLES HERBERT PEDLEY    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
S/37764 Rifleman BERTRAM JAMES PENFOUND 11th Bn. Rifle Brigade 
7929 Lance Corporal WALTER HARRY PENN   11th Bn. Royal Fusiliers       
50047 Private THOMAS PERKINS    "A" Coy. 22nd Bn. Royal Fusiliers      
G/3217 Serjeant RANDOLF PERRY   12th Bn. Middlesex Regiment    
Tyneside Z/7190 Able Seaman THOMAS PETTICAN     Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Wales Z/1250 Able Seaman EDWARD MORGAN PHILLIPS Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
19518 Private FRANK PHILLIPS    2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
R/5080 Rifleman WILLIAM PHILLIPS        1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
12266 Private JOHN PHIPPS       "C" Coy. 6th Bn Royal Berkshire Regiment       
27064 Lance Corporal HARRY PIKE 6th Bn. Northamptonshire Regiment      
10906 Private EDWARD POTTER     11th Bn. Royal Fusiliers       
18653 Private JOHN HAROLD POTTER        11th Bn. Royal Fusiliers       
G/40779 Private JOHN WILLIAM POWELL     12th Bn. Middlesex Regiment    
22658 Private EDWARD JOHN POWLEY        8th Bn. Norfolk Regiment       
75389 Private LAURENCE PROCTER  6th Field Amb Royal Army Medical Corps 
24422 Private JOHN BROWNE PULFORD       2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
CH/237(S) Private DOUGLAS HENRY PURCHASE        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
50517 Private WILLIAM PARRY PYM 11th Bn. Royal Fusiliers       
13202 Serjeant ERNEST QUELCH    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
29853 Private JOHN QUIMBY       2nd Rn. South Staffordshire Regiment   
43215 Private BERT RANCE        6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Captain DAVID LINDSAY RATTRAY   23rd Bn. Royal Fusiliers       
11652 Private GEORGE REYNOLDS   2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
Clyde Z/1851 Able Seaman GEORGE REYNOLDS        Anson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
CH/725 (S) Private WILLIAM ALFRED RICHARDS      1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
PLY/979 (S) Private PERCY ROACH 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
2360 Private JOHN HUBERT ROBERTS        6th Field Amb Royal Army Medical Corps 
41814 Private PETER ROBERTS     11th Bn. Royal Fusiliers       
16538 Lance Corporal WILFRID STANLEY ROBINSON   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
14836 Lance Corporal ALFRED THOMAS ROGERS       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
PLY/1437 (S.) Private JOHN GEORGE ROGERS        1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
47699 Lance Corporal JAMES THOMAS ROSS  22nd Bn. Royal Fusiliers       
ClydeZ/2806 Able Seaman ROBERT ROSS     Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
18039 Private JOHN ROWE 6th Bn. Northamptonshire Regiment      
7985 Company Serjeant Major SAMUEL THOMAS ROWLAND (M M) 6th Bn. Northamptonshire Regiment      
36442 Private PHILIP ALBERT RUSKIN      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
G/42260 Private HARRY RUSSELL   12th Bn. Middlesex Regiment    
20106 Private GEORGE ARTHUR RUST        8th Bn. Norfolk Regiment       
Bristol Z/3355 Able Seaman JOSEPH HARRY SALT    Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
50264 Private HERBERT SANSON    8th Bn. Suffolk Regiment       
24323 Private THOMAS SARSBY     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
63058 Private ALFRED SAUNDERS   54th Coy Machine Gun Corps (Infantry)  
7359 Private CHARLES SAUNDERS   6th Rn. Royal Berkshire Regiment       
Second Lieutenant PATRICK JOSEPH SCALES 6th Bn. Northamptonshire Regiment      
43231 Private LEONARD SELLS     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
CH/19777 Private ERNEST THOMAS SELTH    1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
88687 Private BARTRAM ERNEST SEXTON     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
26610 Private GEORGE SHARPE     2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
Sub-Lieutenant HUBERT JOHN SHEA Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
36936 Private GEORGE SHEMWELL   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
61550 Private ALBERT EDWARD SHOCK       22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/21649 Corporal REUBEN SILVER  12th Bn. Middlesex Regiment    
3/10914 Serjeant ARTHUR FACER SIMMONS (M M)     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Captain LEON SIMONS (M C)       22nd Bn. Royal Fusiliers       
R/27684 Rifleman JAMES MALCOLM SINCLAIR 1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
G/61959 Private PATRICK SINNOTT 23rd Bn. Royal Fusiliers       
43250 Private HENRY SKEGGS      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Y/404 Rifleman HARRY DOUGLAS SLACK      1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
43239 Private HARRY SMART       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
36456 Private ALBERT EDWARD SMITH       6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
36478 Private ALFRED SMITH      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
18247 Lance Corporal GEORGE HENRY SMITH 6th Bn. Northamptonshire Regiment      
27184 Private LEONARD PETER SMITH       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
Tyneside Z/1282 Able Seaman RICHARD SMITH       Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
SPTS/1720 Serjeant ROBERT SMITH 23rd Bn. Royal Fusiliers       
413 Serjeant THOMAS SMITH       22nd Bn. Royal Fusiliers       
9660 Corporal WILLIAM JOHN SORRELL      2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
61552 Private CHARLES WILLIAM SOUTHCLIFFE       22nd Bn. Royal Fusiliers       
28757 Private EDWIN SPACKMAN    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
21142 Private ALFRED HERBERT SPARKES    11th Bn. Royal Fusiliers       
17450 Private HENRY RICHARD SPENCER     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
201914 Corporal ROBERT HILDRETH STABLER 2nd/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
London Z/611 Leading Seaman PERCY FRANK STAMMERS        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
51996 Private EDMUND ARTHUR STARKEY     22nd Bn. Royal Fusiliers       
60325 Private FRANK THOMAS STEWARD      11th Bn. Royal Fusiliers       
17311 Lance Corporal EPHRAIM STOKES     2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
36464 Private CHARLES STRACEY   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
11901 Lance Corporal REGINALD JAMES VICTOR STYLES       1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
Second Lieutenant ARTHUR SYMONDS        23rd Bn. Royal Fusiliers       
51978 Private JOHN RICHARD TARR 22nd Bn. Royal Fusiliers       
Captain TATE    2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
PLY/1257(S) Private ALBERT EDWARD TAYLOR        2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
15714 Private FREDERICK WILLIAM TAYLOR  8th Bn. Suffolk Regiment       
Second Lieutenant LEON ERIC TAYLOR      7th Bn. Bedfordshire Regiment  
R/178 Able Seaman JOHN THACKER  Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
3/7932 Private WILLIAM THEOBALD 8th Bn. Norfolk Regiment       
Second Lieutenant ALBERT EDWARD THOMAS  3rd Bn. Monmouthshire Regiment 
SPTS/1234 Lance Corporal WILLIAM THOMSON        23rd Bn. Royal Fusiliers       
G/40692 Private FREDERICK WILLIAM THORNTON      12th Bn. Middlesex Regiment    
37484 Lance Corporal ARTHUR THREADGOLD  6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
17533 Lance Corporal EDMUND TOLLEY      11th Bn. Royal Fusiliers       
Bristol Z/338 Leading Seaman WILLIAM HENRY TOSSELL      Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
A/203124 Lance Serjeant FRANK TREVETT (M M)     1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
8246 Private BERTIE GEORGE TUSTIN       11th Bn. Royal Fusiliers       
7975 Private THOMAS TUTTLE      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
51743 Private JAMES TWINE       11th Bn. Royal Fusiliers       
15674 Private GEORGE UTTING     8th Bn. Norfolk Regiment       
8027 Private SYDNEY VERNEY      11th Bn. Royal Fusiliers       
41811 Private PERCY RICHARD VERRALL     22nd Bn. Royal Fusiliers       
51862 Private ARCHER RANDALL WAIT       "D" Coy. 11th Bn. Royal Fusiliers      
1666 Lance Serjeant LIONEL BERTRAM WALKER       22nd Bn. Royal Fusiliers       
CH/18495 Private JAMES WALLACE  188th Bde. Machine Gun Coy. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry      
22786 Lance Corporal ARTHUR JAMES WALLIS        6th Bn. Northamptonshire Regiment      
878 Private WILLIAM WALSH       22nd Bn. Royal Fusiliers       
678 Lance Corporal FRANCIS GEORGE ALBERT WARD   22nd Bn. Royal Fusiliers       
7683 Serjeant WALTER WARD       6th Bn. Northamptonshire Regiment      
43291 Private JOHN WAREHAM      6th Bn. Northamptonshire Regiment      
202055 Private ABRAHAM WARN     2nd/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
46118 Private HERBERT JOHN WATERS       11th Bn. Royal Fusiliers       
Y/1441 Corporal ROBERT LEONARD WATKINS  1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
Tyneside Z/4633 Able Seaman ARTHUR CLAUDE WEBB  Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
London Z/1908 Petty Officer ARTHUR WENTWORTH WEBBER (M M)       Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
KW/747 Leading Seaman GEORGE WEBSTER (D S M)    Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
G/63074 Private PERCY WELHAM    23rd Bn. Royal Fusiliers       
30368 Private THOMAS HENRY WESTLEY      2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
S/26474 Rifleman ALBERT HECTOR WESTON   11th Bn. Rifle Brigade 
9800 Private WILLIAM WESTWOOD   2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
51790 Private FRANK WHEELER     11th Bn. Royal Fusiliers       
S/27569 Rifleman REGINALD WHEELER       11th Bn. Rifle Brigade 
487 Private ARTHUR WHITCHURCH   22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/50193 Private BASIL STEWART WHITE     23rd Bn. Royal Fusiliers       
PS/10620 Private LESLIE GEORGE WHITE    23rd Bn. Royal Fusiliers       
Tyneside Z/3137 Able Seaman NORMAN WHITE        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
40591 Private RALPH COOPER WHITEHEAD    2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
PO/502(S) Private ARCHIBALD WHITFIELD   2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
7993 Private VERNON RIGBY WIELAND       11th Bn. Royal Fusiliers       
Second Lieutenant ROYAL HARRISON WIGGEN (M C)   15th Bn. attd. 23rd Bn. Royal Fusiliers
G/52161 Private JOHN CHARLES WILKINSON  23rd Bn. Royal Fusiliers       
16617 Private BENJAMIN WILLETTS 2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
28527 Private FRANCIS CHARLES WILLIAMS  2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
11387 Private FREDERICK FRANK WILLIAMS  22nd Bn. Royal Fusiliers       
43262 Lance Corporal HERBERT FRANK WILLIAMS     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
8255 Lance Corporal WILLIAM ARTHUR WILLIAMS     11th Bn. Royal Fusiliers       
13137 Private THOMAS WILLIS     6th Bn. Northamptonshire Regiment      
7830 Private WALTER WILSHERE    11th Bn. Royal Fusiliers       
Clyde Z/4200 Able Seaman ROBERT WILSON  Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Clyde Z/4173 Able Seaman ROBERT WILSON  Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
15187 Private WILLIAM CHARLES WILSON    2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
1269 Corporal ALFRED WOOD       22nd Bn. Royal Fusiliers       
G/61920 Private HERBERT HAROLD WOOD     23rd Bn. Royal Fusiliers       
23695 Private JOHN WILLIAM WOOD 12th Bn. South Wales Borderers 
Bristol Z/1192 Leading Seaman HAROLD WOODEY     188th Bde. Machine Gun Coy. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve    
12495 Rifleman EDWIN CHARLES WOODGATE   1st Bn. King's Royal Rifle Corps       
19231 Private LAWRENCE WOODGER  6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
25578 Private JAMES WOODHAM     1st Bn. Royal Berkshire Regiment       
12323 Private ERNEST WORRALL    2nd Bn. South Staffordshire Regiment   
36504 Private GEORGE JOHN WREN  6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
43280 Private CHRISTOPHER JOHN WRIGHT   6th Bn. Northamptonshire Regiment      
ZP/1078 Able Seaman REGINALD JAMES YORKE        Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
France: Somme VARENNES MILITARY CEMETERY (9)
____________________________________________
2845 Lance Corporal BROWN       2nd/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
TZ/617 Leading Seaman ALBERT EDWARD COLVIN (M M)        Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
26023 Private HENRY CHARLES CULLEN      7th Bn. Somerset Light Infantry
14491 Private DAVIES    5th Bn. South Wales Borderers  
4550 Lance Corporal WILLIAM JACOB GEORGE        1st Bn. Honourable Artillery Company   
250123 Private DAVID DUNCAN HERD        5th/6th Bn. Royal Scots
30554 Private ROSS      17th Bn. Highland Light Infantry       
Second Lieutenant SWALE 2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry     
39774 Private WILSON    7th Bn. Manchester Regiment    
France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (2)
_____________________________________________
5808 Private JAMES ROBERTSON    10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1822 Private ARTHUR AUBREY TRENWITH     10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
France: Somme WAGGON ROAD CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (2)
______________________________________________________
5968 Rifleman BOTTOMLEY 2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
3585 Rifleman LUND      2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
6507 Private FRANK BARLOW       2nd/14th Bn. London Regiment (London Scottish) 
Greece: STRUMA MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________
2548 Private DALEY      1st Bn. Welsh Regiment 
India: BOMBAY 1914-1918 MEMORIAL, MUMBAI (2)
____________________________________________
Boy ABDULLAH    S.S. 'WORCESTERSHIRE' (Liverpool). Indian Merchant Service     
Butcher's Mate LOBO     S.S. 'WORCESTERSHIRE' (Liverpool). Indian Merchant Service     
India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (1)
______________________________________
2333 Sepoy ATA MUHAMMAD 46th Punjabis  
Iran: TEHRAN MEMORIAL (1)
_________________________
49 Sarwan MAIYA Camel Corps    
Iraq: AMARA WAR CEMETERY (23)
_____________________________
Second Lieutenant BORRETT       8th Gurkha Rifles      
Second Lieutenant BRUCE 2nd Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
Second Lieutenant LEONARD GEORGE BURGESS        Indian Army Reserve of Officers
Captain CHURCHILL       20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3/28393 Private CLAYTON 4th Bn. South Wales Borderers  
1/9888 Private COMERFORD        1st Bn. Connaught Rangers      
S/19436 Private CRAWFORD        2nd Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
35520 Private DAFFERN   8th Bn. Royal Welsh Fusiliers  
12500 Private THOMAS EVANS      8th Bn. Royal Welsh Fusiliers  
30212 Private FOSTER    8th Bn. Royal Welsh Fusiliers  
20158 Private GATES     5th Bn. Wiltshire Regiment     
8/10752 Private HALLAM  8th Bn. Cheshire Regiment      
6885 Private JONES      6th Bn. East Lancashire Regiment       
31012 Private LEE       9th Bn. Worcestershire Regiment
S/5230 Private McDOUGALL        2nd Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
7223 Lance Serjeant FREDERICK JAMES MOIR        6th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
31583 Lance Corporal GEORGE FREDERICK PAYNE     7th Bn. Gloucestershire Regiment       
2859 Private PURSE      1st/4th Bn. Devonshire Regiment
3/27085 Corporal RINTOUL        4th Bn. South Wales Borderers  
243013 Lance Corporal SHOVELLER 5th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
24991 Private TAYLOR    6th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
34034 Serjeant THOMAS   135th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
33911 Gunner VINE       "C" Bty. 69th Bde. Royal Field Artillery       
Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (5)
___________________________________________
2107 Lance Naik ASURMAN IRAI    7th Gurkha Rifles      
L/9037 Private FOORD    1st Bn. Royal Sussex Regiment  
H/6968 Private HARDY    14th (King's) Hussars  
919 Private CHAPMAN MATHERS     15th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
15815 Private POWELL    7th Bn. North Staffordshire Regiment   
Iraq: BASRA MEMORIAL (176)
__________________________
1465 Driver ABDUL NABI  13th. Mule Corps       
3117 Sepoy ABDULLAH KHAN        20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2199 Sepoy ABDUR RAHMAN 20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3025 Sepoy AHMAD DIN    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3248 Sepoy AHMAD DIN    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3136 Sepoy AHMAD KHAN   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1081 Sepoy AKBAR KHAN   1st Bn. 66th Punjabis  
3167 Sepoy ALAH DITTA   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3079 Sepoy ALAH LOK     20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
487 Rifleman AMRIT BURATHOKI    2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
371 Rifleman ARMARAM CHETTRI    1st Bn. 2nd King Edward's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)       
4555 Rifleman ASPUR GURUNG      1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
4278 Rifleman ATAL RANA 1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
1766 Sepoy AWAL KHAN    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1697 Naik BABU RAM      20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1647 Rifleman BAKHTBUL SUNWAR   Burma Military Police  
3619 Lance Naik BALBAHADUR SAHI 1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
1975 Sepoy BANTA SINGH  20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
Follower BHAGWAN DIN    1st Bn. 66th Punjabis  
Subadar BHAIRAB SAHI    1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
4933 Rifleman BHAWAMLAL CHETTRI 1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
4408 Sepoy BHAWANA RAWAT        119th Indian Infantry (Mooltan Regiment)       
1328 Rifleman BHIMBAHADUR RANA  2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
998 Naik BHOLA SINGH    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2718 Lance Naik BHURE KHAN      121st Indian Pioneers  
684 Havildar BILLU      20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
61566 Private IVOR BOULTON      40th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
4027 Rifleman BUDHABIR GURUNG   1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
17917 Lance Corporal JAMES ERNEST CAMBLE        "B" Coy. 8th Bn. Cheshire Regiment     
4452 Rifleman CHANDRABIR THAPA  1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
4870 Rifleman CHURAMANI SARKI   1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
3146 Naik DALBAHADUR PUN        1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
1935 Sepoy DALIP SINGH  20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3456 Naik DALLU PUN     1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
1781 Sepoy DARSAN SINGH 7th Duke of Connaught's Own Rajputs    
3968 Lance Naik DEWANSING GURUNG        1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
Jemadar DEWANSING GURUNG        1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
490 Rifleman DHANSING RANA      2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
456 Havildar DHELA      20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2753 Sepoy DHONDU UTEKAR        1st Bn. 117th Mahrattas
37522 Lance Corporal CHARLES DRAGE      135th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
3624 Sepoy DULIA SINGH  1st Bn. 102nd King Edward's Own Grenadiers     
9413 Follower DURAISWAMI        9th Coy. Army Hospital Corps   
2699 Sepoy FAZLAI ANAR  20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
4786 Rifleman GAMBHIRSING THAPA 1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
2319 Sepoy GANDA SINGH  51st Sikhs (Frontier Force)    
4972 Rifleman GANESHBAHADUR CHETTRI     1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
3518 Rifleman GANGASING GURUNG  1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
286 Lance Naik GARIB    1st. Bullock Corps     
1778 Driver GHULAM ALI  "C" Complement Mule Corps      
2526 Rifleman GOGA SINGH        Burma Military Police  
6559 Driver GOPAL SINGH Jaipur Transport Corps 
1408 Naik GUL BAYAN     20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2037 Sepoy GUL HASAN    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
175 Naik GULABA 20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1243 Lance Naik HAKIM SINGH     20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1274 Lance Naik HARI SINGH      20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
4285 Rifleman HARKBAHADUR GURUNG        1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
935 Naik HARNAM SINGH   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3096 Sepoy HASIN DIN    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
550 Driver HAYAT MUHAMMAD       26th. Mule Corps       
1253 Sowar HIRA SINGH   23rd Indian Cavalry (Frontier Force)   
2388 Sepoy HUKAM SINGH  20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
Major DASHWOOD WILLIAM HARRINGTON HUMPHREYS (D S O)     1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
4021 Rifleman IMRUT LAMA        2nd Bn. 4th Gurkha Rifles      
2267 Rifleman INDRABIR SAHI     3rd (Naga Hills) Bn. Assam Military Police     
3064 Sepoy JALAL DIN    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3535 Naik JANGI THAPA   1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
4472 Rifleman JASBIR GURUNG     1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
1145 Lance Naik JASSA SINGH     20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
Jemadar JHANDA SINGH    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3306 Havildar JITA GURUNG       15th Bn. 8th Gurkha Rifles     
1666 Sepoy JIWAN SINGH  1st Bn. 66th Punjabis  
4134 Rifleman JUDHABIR THAPA    1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
3203 Havildar KABIRAN PUN       1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
4857 Rifleman KARANASING THAPA  1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
1720 Sepoy KESAR SINGH  20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
4671 Lance Naik KHAI DAD        1st Bn. 21st Punjabis  
Sepoy KHAIRON   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2015 Sepoy KHAN ZAMAN   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
4401 Rifleman KHARAKBAHADUR RANA        1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
4502 Rifleman KHARAKBIR PUN     1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
3952 Rifleman KHARGABAHADUR THAPA       1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
4844 Rifleman KISHNABAHADUR MAHAT       1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
1401 Lance Naik KURE SINGH      20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2590 Sepoy LABH SINGH   51st Sikhs (Frontier Force)    
1557 Lance Naik LABH SINGH      20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2541 Sepoy LACHHMAN SINGH       20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2083 Sepoy LADHU        20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
341 Rifleman LAKBAHADUR SAHI    2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
1909 Sepoy LAL SINGH    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3967 Rifleman LALBAHADUR THAPA  1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
212 Rifleman LALBIR RAI 2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
1367 Rifleman LALSING RANA      2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
644 Rifleman LILBIR THAPA       2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
4723 Rifleman LOKBAHADUR CHETTRI        1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
1809 Rifleman MAHENDAR SINGH    Burma Military Police  
268 Rifleman MAKANSING GURUNG   2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
1465 Lance Naik MAKAR DIN       20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
4373 Lance Naik MAKARDHOJ RAI   1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
2625 Sepoy MAKHI DIN    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
907 Sepoy MALUM SINGH   1st Bn. 66th Punjabis  
3863 Rifleman MANBAHADUR PUN    1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
489 Rifleman MANBIR RANA        2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
4788 Rifleman MANIRAJ THAPA     1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
3811 Lance Naik MANSUR PUN      1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
4866 Sapper MARIMUTHU   2nd Queen Victoria's Own Sappers and Miners    
Subadar Major MASIN KHAN (I O M)        20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
317 Lance Naik MATBARSING THAPA 2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
2373 Sepoy MATHURA      20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
Rawalpindi/27 Artisan MAULA BAKHSH      Supply and Transport Corps     
2242 Sepoy MAUSAM       20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2238 Sepoy MEHAR SINGH  20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1346 Sepoy MEHR WALI    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
61722 Private FREDERICK MILES   135th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
1297 Sarwan MIRAN BAKHSH        Supply and Transport Corps     
4252 Sepoy MOTA RAWAT   119th Indian Infantry (Mooltan Regiment)       
3192 Sepoy MUHAMMAD SHARIF      20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
521 Sepoy MUKH RAM      1st Bn. 9th Bhopal Infantry    
Jemadar MULA SINGH      24th Punjabis  
4274 Rifleman MUNBIR RANA       1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
2265 Sepoy MUNSHI       20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
355 Rifleman MURARI RAM Andamans and Nicobars Police Indian Police Force       
1732 Sepoy NAND SINGH   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1755 Sepoy NANDU        20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
450 Naik NATHA SINGH    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3225 Sepoy NEK ALAM     20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
301 Sapper NEWAL SINGH  Sirmur Imperial Service Sapper Corps   
3886 Lance Naik NIME RANA       1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
2467 Sepoy NUR MUHAMMAD 20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3103 Rifleman PABUDAN SINGH     104th Wellesley's Rifles       
Gauhati/542 Porter PAKLU        7th Porter Corps. Indian Labour Corps  
2004 Sepoy PAYO DIN     20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2352 Sepoy POLU 20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
451 Rifleman PURANBAHADUR KHATTRI       2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
1058 Naik RADHU (I O M) 20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3658 Lance Naik RAGBIR GURUNG   1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
2478 Sepoy RAHMAN-UD-DIN        20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
Alipore/273 Labourer RAM RAI    2nd Coy. Indian Labour Corps   
306 Rifleman RANBIR THAPA       2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
544 Lance Naik RANE THAPA       1st Bn. attd. 2nd Bn. 4th Gurkha Rifles
330 Rifleman RUPSING THAKUR     2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
15089 Private PHILLIP RUTTER    6th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment    
2000 Sepoy SAIFAL       20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1870 Sepoy SALIG RAM    1st Bn. 48th Indian Pioneers   
1995 Sepoy SANT SINGH   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2253 Sepoy SANT SINGH   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
4576 Rifleman SASIDHAR SAHI     1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
1462 Lance Naik SAWAL SINGH     20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
Follower SAWATI Followers Central Depot
1586 Lance Naik SHAH ALAM KHAN  20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2600 Sepoy SHAH BAHRAM  20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1860 Sepoy SHAH BAZ     1st Bn. 21st Punjabis  
1482 Sepoy SHAH BAZ     1st Bn. 21st Punjabis  
Rawalpindi/2412 Labourer SHAH WALI      1st Coy. Indian Labour Corps   
1267 Havildar SHAM SINGH        20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2364 Sepoy SHAM SINGH   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2096 Sepoy SHAR ALI     20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
Benares/522 Follower SHERA      6th Coy. Indian Labour Corps   
Alipore/718 Labourer SIBBU TUDU 88th Coy. Indian Labour Corps  
4781 Rifleman SINGRAJ GURUNG    1st Bn. 8th Gurkha Rifles      
1768 Sepoy SOBHA        20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
275 Rifleman SOBHAN GURUNG      2nd Bn. attd. 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
Lieutenant JAMES HOWARD STABLES Indian Army Reserve of Officers
2078 Follower SUKH MAH  Inland Water Transport, Royal Engineers
1672 Havildar SULTAN    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
2800 Sepoy SUNDAR SINGH 20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
3516 Colour Havildar TEJA RAWAT 119th Indian Infantry (Mooltan Regiment)       
3666 Private TUKARAM GAIKWAD    1st Bn. 103rd Mahratta Light Infantry  
2742 Sepoy TULSI RAM    20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1861 Sepoy UMAR KHAN    1st Bn. 21st Punjabis  
Follower UTTAM  1st Bn. 48th Indian Pioneers   
988 Sepoy VELU  64th Pioneers  
1282 Naik WAKIL SINGH   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
1532 Sepoy WAZIR GUL    1st Bn. 21st Punjabis  
1900 Sepoy ZARIN KHAN   20th Duke of Cambridge's Own Infantry (Brownlow's Punjabis)    
Malta: PIETA MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________
8956 Private FULCHER    2nd Bn. King's Shropshire Light Infantry       
New Zealand: Waitaki District OAMARU CEMETERY (1)
_________________________________________________
9/1778 Private WALTER JAMES BLACKLOCK   Otago Regiment, N.Z.E.F.       
Seychelles: MONT-FLEURI MEMORIAL (2)
____________________________________
717567 Carrier JOSEPH CONSTANT  Seychelles Carrier Corps       
Carrier FLORENT FRANCOURT       Seychelles Carrier Corps       
Switzerland: VEVEY (ST. MARTIN'S) CEMETERY (1)
______________________________________________
10074 Corporal URQUHART 1st Bn. Gordon Highlanders     
Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
82 Sepoy MANGAL SINGH   30th Punjabis  
Tanzania: MOROGORO CEMETERY (1)
_______________________________
6561 Private PIETER WILLEM NEL  2nd South African Mounted Brigade      
United Kingdom: Anglesey AMLWCH CEMETERY (1)
____________________________________________
203590 Private JONES    Royal Welsh Fusiliers  
United Kingdom: Angus MONTROSE (SLEEPYHILLOCK) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
2060/SD Leading Deck Hand MARNIE        H.M.M.L. "83." Royal Naval Reserve     
United Kingdom: Ayrshire AYR CEMETERY, AYRSHIRE (1)
___________________________________________________
55892 Air Mechanic 2nd Class RICHARD EWART SHEARER      Clearing Depot (Farnborough) Royal Flying Corps
United Kingdom: Berkshire READING CEMETERY (1)
______________________________________________
34085 Private GEORGE THOMAS JONES       3rd Bn. Royal Berkshire Regiment       
United Kingdom: Berkshire UNITED KINGDOM BOOK OF REMEMBRANCE (1)
________________________________________________________________
Driver ERNEST APPLEFORD Royal Field Artillery  
United Kingdom: Cheshire BEBINGTON CEMETERY (1)
_______________________________________________
219993 Able Seaman JOHN FORMSTON        H.M.S. "Bullfinch." Royal Navy 
United Kingdom: Cheshire WINCLE (ST. MICHAEL) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________
29276 Private BELFIELD  3rd Bn. South Wales Borderers  
United Kingdom: County Armagh KEADY (THE TEMPLE) FIRST PRESBYTERIAN CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________________________
138635 Private ROBERT JOHN McCARTEN     3rd Bn. Canadian Infantry      
United Kingdom: Devon PLYMOUTH (FORD PARK) CEMETERY (2)
_______________________________________________________
4117B Seaman COLERAINE  H.M.S. "Vivid." Royal Navy     
14099DA Deck Hand HUNT  H.M.S. "Vivid." Royal Naval Reserve    
United Kingdom: Hampshire HOLLYBROOK MEMORIAL, SOUTHAMPTON (1)
______________________________________________________________
Captain HUME-STORER     Canadian Army Service Corps    
United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (3)
_______________________________________________________
5266B Seaman WILLIAM JOHN COWAN H.M. Trawler "Hawk." Royal Naval Reserve       
ZP/1016 Telegraphist HENRY GREGSON      H.M. Trawler "Hawk." Royal Naval Volunteer Reserve     
2601C Seaman GEORGE LEASK (D S M)       H.M. Trawler "Hawk." Royal Naval Reserve       
United Kingdom: Herefordshire HUMBER (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
J/64224 Dev. Ordinary Seaman THOMAS JOHN HILL   H.M.S. "Vivid I" Royal Navy    
United Kingdom: Herefordshire MUCH DEWCHURCH (ST. DAVID) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________________
238948 Private ALBERT IVOR STANLEY PROBERT      1st Bn. Herefordshire Regiment 
United Kingdom: Herefordshire PEMBRIDGE (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________
213399 Driver JOSEPH DYKES      No. 2 Depot Royal Field Artillery      
United Kingdom: Hertfordshire WATFORD CEMETERY (1)
__________________________________________________
39481 Private WRIGHT    3rd Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (6)
_______________________________________________
299558 Stoker 1st Class JAMES BLACK     H.M.S. "Achates." Royal Navy   
1042ES Engineman JOHN JOHNSON   H.M. Trawler "Hawk." Royal Naval Reserve       
943SA Second Hand MICHAEL PALMER        H.M. Trawler "Hawk." Royal Naval Reserve       
SS/7275 Ordinary Seaman JOHN REGAN      H.M.S. "Achates." Royal Navy   
1041ES Engineman JAMES SOUTAR   H.M. Trawler "Hawk." Royal Naval Reserve       
1014TS Trimmer JOHN WILLIAM TENNANT     H.M. Trawler "Hawk." Royal Naval Reserve       
United Kingdom: Kent FOLKESTONE OLD CEMETERY (1)
________________________________________________
SR/822 Private FRANK MARSHALL   "C" Coy. 7th Bn. Royal Sussex Regiment 
United Kingdom: Kent GILLINGHAM (WOODLANDS) CEMETERY, KENT (1)
______________________________________________________________
Commissioned Shipwright WILLIAM AMOS HALLETT    H.M.S. Commonwealth Royal Navy 
United Kingdom: Kent HERNE BAY CEMETERY (1)
___________________________________________
228537 Sapper LEONARD GEORGE RUSSELL    Inland Water Transport Royal Engineers 
United Kingdom: Kent ORPINGTON (ALL SAINTS) CHURCHYARD EXTENSION (1)
____________________________________________________________________
3260 Private ALFRED PUGH        2nd Reserve Bn. Welsh Guards   
United Kingdom: Kent SHEERNESS CEMETERY, ISLE OF SHEPPEY (1)
____________________________________________________________
L/489 Officer's Steward 2nd Class HAMMETT       H.M.S. Wildfire Royal Naval Reserve    
United Kingdom: Kent SHORNCLIFFE MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________
233389 Sapper KIMBERLEY Inland Water Transport Royal Engineers 
United Kingdom: Lancashire BLACKBURN CEMETERY (1)
_________________________________________________
203922 Private JAMES HOWARD     2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
United Kingdom: Lancashire BOOTLE CEMETERY (1)
______________________________________________
Able Seaman TENNANT     S.S. Lycia Mercantile Marine   
United Kingdom: Lancashire HALLIWELL (ST. PETER) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
140707 Gunner WILFRID LAWSON BUCKLEY    Anti-Aircraft Depot. Royal Garrison Artillery  
United Kingdom: Lancashire LEIGH CEMETERY (1)
_____________________________________________
6256 Private JOHN CROSS 1st Bn. Royal Welsh Fusiliers  
United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (FORD) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
_______________________________________________________________________
42446 Private TIMOTHY NOLAN     112th Protection Coy. Royal Defence Corps      
United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (KIRKDALE) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
25076 Private HOWELL    151st Coy. Royal Defence Corps 
United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (TOXTETH PARK) CEMETERY (1)
________________________________________________________________
4517 Driver ALFRED ROWLANDS     2nd (South Midland) Bde. Royal Field Artillery 
United Kingdom: Lancashire MANCHESTER SOUTHERN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
219349 Driver ROBERT FORSHAW    Training Depot (Aldershot) Royal Engineers     
United Kingdom: Lancashire MILNROW (ST. JAMES) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________
Mersey Z/2601 Ordinary Seaman SALE      R.N. Depot (Crystal Palace) Royal Naval Volunteer Reserve      
United Kingdom: Lancashire ROCHDALE CEMETERY (1)
________________________________________________
20434 Air Mechanic 1st Class HARRY BUTTERWORTH  Royal Flying Corps     
United Kingdom: Lancashire WITHNELL (ST. PAUL) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________
T3/030130 Driver JOHN JONES     H.T. Army Service Corps
United Kingdom: London GREENWICH CEMETERY (1)
_____________________________________________
6553 Private DAY        2nd/7th Bn. Northumberland Fusiliers   
United Kingdom: London KENSAL GREEN (ALL SOULS') CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
Major ROBERT ABRAHAM FRENCH-BREWSTER    1st Bn. Irish Guards   
United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
P/6770 Private TOWNSEND Military Foot Police. Military Police Corps    
United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (25)
_______________________________________________
Able Seaman JAMES AHEARN        S.S. "Okement" (Sunderland) Mercantile Marine  
Second Officer ERNEST LUMLY ANDERSON    S.S. "Okement" (Sunderland) Mercantile Marine  
Fourth Engineer Officer STEWART PERCIVAL ANDREWS        S.S. "Okement" (Sunderland) Mercantile Marine  
Carpenter BRIGGE        S.S. "Okement" (Sunderland) Mercantile Marine  
Fireman and Trimmer DAVID CLAY  S.S. "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine    
Fireman and Trimmer EDWARD DAY DAVIS    S.S. "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine    
Apprentice BERTIE JAMES DYNE    S.S. "Iolo" (London) Mercantile Marine 
Storekeeper BERNARD FARRELL     ALIAS  
Apprentice CLAUDE STANLEY FULLAM        S.S. "Okement" (Sunderland) Mercantile Marine  
Steward WILLIAM MCQUEEN GEDDES  S.S. "Okement" (Sunderland) Mercantile Marine  
Boatswain GLYNN S.S. "Iolo" (London) Mercantile Marine 
Fireman PEDRO GOMEZ     S.S. "Okement" (Sunderland) Mercantile Marine  
Able Seaman JOHN HALL   "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine 
Fireman and Trimmer WILLIAM HERBERT     S.S. "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine    
Storekeeper JOSEPH MALPUS       S.S. "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine    
Seaman FREDERICK ARTHUR MARSTERS        S.S. "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine    
Boatswain SAMUEL MORRIS S.S. "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine    
Second Engineer ERNEST SPURRELL PHILLIPS        S.S. "Okement" (Sunderland) Mercantile Marine  
Fireman LEWIS ROBINSON  S.S. "Okement" (Sunderland) Mercantile Marine  
First Mate WILLIAM HENRY ROBINSON       S.S. "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine    
Fireman MANUEL SAUCHES  S.S. "Okement" (Sunderland) Mercantile Marine  
Fireman and Trimmer SEATON      S.S. "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine    
Chief Engineer WILLIAM SPENCE   S.S. "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine    
Carpenter TUAMINEN      S.S. "Valdes" (Liverpool) Mercantile Marine    
Master WESTCOTT "Okement." Mercantile Marine   
United Kingdom: Monmouthshire NEWPORT (ST. WOOLOS) CEMETERY (2)
_______________________________________________________________
316049 Private JEREMAIH CREMEN  4th Bn. Monmouthshire Regiment 
173067 Sapper JOHN JOSEPH WESTACOTT     No.2 Home Service Operating Coy. Royal Engineers       
United Kingdom: Norfolk ORMESBY ST. MARGARET CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________
5099/DA Deck Hand WILLIAM EDGAR SYMONDS H.M.S. "Dreel Castle" Royal Naval Reserve      
United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (ST. ANDREW'S AND JESMOND) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________________________________
148126 Gunner CLIFFORD BUCK     Royal Garrison Artillery       
United Kingdom: Nottinghamshire TUXFORD (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
76621 Private GEORGE HENRY MORLEY       Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)  
United Kingdom: Staffordshire CANNOCK (ST. LUKE) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
58177 Air Mechanic 3rd Class EDWARD SELLMAN     Aeroplane Repair Park (Farnborough) Royal Flying Corps 
United Kingdom: Wiltshire BAVERSTOCK (ST. EDITH) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
4261 Private PERCY FORSTER      30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
United Kingdom: Wiltshire CODFORD ST. MARY (ST. MARY) NEW CHURCHYARD (2)
________________________________________________________________________
32149 Private DELANEY   3rd New Zealand Rifle Brigade  
31552 Private CHARLES TOMBS     Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
United Kingdom: Wiltshire STRATFORD-SUB-CASTLE (ST. LAWRENCE) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________________
3220 Private DAVID HAMILTON LAWRENCE    54th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
United Kingdom: Wiltshire WARMINSTER (ST. DENYS) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
22738 Private HARRY JAMES CARR  1st Bn Wiltshire Regiment      
United Kingdom: Yorkshire HAMPSTHWAITE (ST. THOMAS A BECKET) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________________________
201602 Private NESS     1st/4th Bn. Northumberland Fusiliers   
United Kingdom: Yorkshire MIDDLESBROUGH (LINTHORPE) CEMETERY (1)
________________________________________________________________
18682 Private ENOCK GRAINGER    9th Bn. Yorkshire Regiment     
United Kingdom: Yorkshire SHEFFIELD (ST. MICHAEL'S) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
_______________________________________________________________________________
65949 Private WILLIAM CAVIN SULLIVAN    24th Bn. Canadian Infantry     

No comments:

Post a Comment