Search This Blog

Sunday, 5 February 2017

425 died on this day: Mon 05/02/1917

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1917_02_05.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2017/02/05/5-February-1917-Monday/

Belgium: Hainaut BERKS CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________
23171 Private HAMILTON 10th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen BARD COTTAGE CEMETERY (1)
__________________________________________________
39645 Private CHRISTOPHER 13th Bn. Welsh Regiment


Belgium: West-Vlaanderen BEDFORD HOUSE CEMETERY (1)
___________________________________________________
532667 (5589) Private TOM ARTHUR JAMES 15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)


Belgium: West-Vlaanderen BRANDHOEK MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
R/34197 Rifleman CHARLES FREDERICK TUCKER 17th Bn. King's Royal Rifle Corps


Belgium: West-Vlaanderen CHESTER FARM CEMETERY (1)
__________________________________________________
354194 Private SHEPPERD 7th Bn. London Regiment


Belgium: West-Vlaanderen KEMMEL CHATEAU MILITARY CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
17629 Private MURRAY 2nd Bn. Royal Dublin Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen KLEIN-VIERSTRAAT BRITISH CEMETERY (2)
______________________________________________________________
23044 Private GORDON VICTOR BENFIELD "D" Coy. 26th Bn. Royal Fusiliers
20180 Private VAREY 26th Bn. Royal Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________________
35201 Private FENN 32nd Bn. Royal Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (5)
_________________________________________________________
S4/158336 Corporal BAKER 55th Div. Train Army Service Corps
S4/126104 Corporal DENTON 29th Div. Supply Col. Army Service Corps
22453 Lance Corporal JOHN HERBERT HUGHES 15th Bn. Royal Welsh Fusiliers
S/4/159449 Private HARRY HULL 55th Div. Train Army Service Corps
S4/039259 Private WESTON 29th Div. Supply Column Army Service Corps


Belgium: West-Vlaanderen POND FARM CEMETERY (1)
_______________________________________________
3314 Lance Serjeant DUGGAN 1st Bn. Royal Munster Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen RAILWAY DUGOUTS BURIAL GROUND (TRANSPORT FARM) (1)
___________________________________________________________________________
630544 Serjeant JOHN BURN 20th Bn. London Regiment


Belgium: West-Vlaanderen ST. QUENTIN CABARET MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
43662 Rifleman WHITE 13th Bn. Royal Irish Rifles


Belgium: West-Vlaanderen YPRES (MENIN GATE) MEMORIAL (1)
________________________________________________________
30799 Private ARTHUR CARELESS 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers


Egypt: ALEXANDRIA (HADRA) WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
___________________________________________________
153 Private GEORGE BRADFORD KENDALL 5th Bn. British West Indies Regiment


Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
________________________________________
200513 Private CULSHAW 1st/4th Bn. East Lancashire Regiment


France: Hauts-de-Seine LEVALLOIS-PERRET COMMUNAL CEMETERY, PARIS (1)
____________________________________________________________________
Major DOUGLAS C. DEAN-PITT British Red Cross Society


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (3)
___________________________________________________________
98264 Sapper PEARSON 155th Field Coy. Royal Engineers
26672 Private RICHARD REED 1st Bn Wiltshire Regiment
14701 Rifleman KENNETH TINEY 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade


France: Nord BREWERY ORCHARD CEMETERY, BOIS-GRENIER (1)
_______________________________________________________
10175 Private JOHN STEWART McKEE 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.


France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (1)
____________________________________________________________
1640 Private FREDERICK WILLIAM DODD 36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Nord DUNKIRK TOWN CEMETERY (3)
______________________________________
T4/219803 Private THOMAS CHARLES BAKER 33rd Railway Labour Coy Army Service Corps
SS/19528 Private MARTIN 4th Labour Coy. Army Service Corps
Engineer Sub-Lieutenant STEPHEN JOHN MOORHOUSE H.M.S. "Chelmsford." Royal Naval Reserve


France: Nord ESTAIRES COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (1)
_________________________________________________________
11418 Private THOMAS CULLEN 2nd Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.


France: Nord MERVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_____________________________________________________
200962 Private PERCY THOMAS DAVIS 1st/1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
G/50576 Private ALFRED JAMES MANN 4th Bn. Middlesex Regiment


France: Nord PORTE-DE-PARIS CEMETERY, CAMBRAI (3)
_________________________________________________
G/11378 Private CARD 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
G/1867 Private COOPER 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
G/18866 Private ROFFE 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)


France: Nord TROIS ARBRES CEMETERY, STEENWERCK (1)
__________________________________________________
4980 Private BRUCE LESLIE BALL 36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Nord VALENCIENNES (ST. ROCH) COMMUNAL CEMETERY (1)
__________________________________________________________
G/18609 Private CHARLES HOLKHAM 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
_____________________________________________________________
40514 Lance Corporal JOHNSTONE 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
9636 Lance Corporal McGOLDRICK 6th Bn. King's Own Scottish Borderers
859351 Private MURRAY 43rd Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais BANCOURT BRITISH CEMETERY (11)
____________________________________________________
6228 Private REGINALD ACRES 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3685 Private ROBERT BENSON 46th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5652 Private HUGH CALLAN 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6023 Private ERNEST JOSEPH FOLWELL 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5387 Private EDWARD FREDERICK HIGGS 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6520 Private ALFRED REGINALD HITCHINS 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6295 Private PHILIP GIDLEY LESLIE KING 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6067 Private HENRY LESLIE MARTIN 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1643 Private ALLAN DOUGLAS McASKIL 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1194 Private MARK SCOTT 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1194 Private WATSON ALIAS


France: Pas de Calais BARLIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
144646 Private CLARK 73rd Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais BEAULENCOURT BRITISH CEMETERY, LIGNY-THILLOY (2)
______________________________________________________________________
2440 Private LESLIE ROY BARRETT 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
244 Private ARTHUR COMPORT HOLROYD 4th Coy. Australian Machine Gun Corps


France: Pas de Calais BERLES POSITION MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________________
9608 Lance Corporal HARRY BAGLEY 1st/5th Bn. South Staffordshire Regiment


France: Pas de Calais BETHUNE TOWN CEMETERY (4)
_______________________________________________
79643 Sapper AITKEN 254th Tunnelling Coy. Royal Engineers
29693 Private CLAYDON 8th Bn. Bedfordshire Regiment
198754 2nd Corporal SAMUEL ROBERT JONES 254th Tunnelling Coy. Royal Engineers
21158 Private BERTIE NEVILLE PETCH 9th Bn. East Surrey Regiment


France: Pas de Calais BIENVILLERS MILITARY CEMETERY (3)
_______________________________________________________
5646 Private RICHARD ARCHER 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
805323 Gunner O'TOOLE "B" Bty. 231st Bde. Royal Field Artillery
810502 Gunner CLIFFORD WILSON "D" Bty. 231st Bde. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (6)
___________________________________________________
W/2840 Driver GRIFFITHS "A" Bty. 121st Bde. Royal Field Artillery
1959 Private WILLIAM HOPKINSON 1st/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
52 Private WILLIAM F. JARRETT 9th Coy. Australian Machine Gun Corps
CH/61(S) Private HERBERT MORLEY H.M.S. "Victory," 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry
2919 Serjeant JOHN GEORGE OXLADE 1st/24th Bn. London Regiment
G/18517 Private SOUTON 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


France: Pas de Calais BROWN'S ROAD MILITARY CEMETERY, FESTUBERT (1)
___________________________________________________________________
54631 Bombardier HARTE 25th Bty. Royal Garrison Artillery


France: Pas de Calais BRUAY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
___________________________________________________________
97764 Driver JOHN ROGERS Reserve Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais CABARET-ROUGE BRITISH CEMETERY, SOUCHEZ (3)
_________________________________________________________________
145135 Private SAMEON N. EFEMOV 73rd Bn. Canadian Infantry
Lieutenant HOWARD GRESTOCK 73rd Bn. Canadian Infantry
808523 Private DAVIDSON DEVICE MICKS 50th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais CAMBRIN CHURCHYARD EXTENSION (1)
______________________________________________________
102033 Gunner MADGE "D" Bty. 38th Bde. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais CAMBRIN MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________
34777 Private FLEETWOOD 1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Pas de Calais ECOIVRES MILITARY CEMETERY, MONT-ST. ELOI (3)
___________________________________________________________________
802583 Private EPHRAIM HORTON 60th Bn. Canadian Infantry
175067 Private MILLER 49th Bn. Canadian Infantry
850224 Private TELL 58th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (6)
___________________________________________________
9590 Private CHARLES BLEACH 9th Bn. Royal Sussex Regiment
26808 Private CARTER 8th Bn. Devonshire Regiment
30160 Private CHAPMAN 4th Bn. East Surrey Regiment
40482 Private ELISHA HORN HARRIMAN 18th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
25423 Private SHAUGHNESSY 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
15005 Private STONE 5th Bn. Dorsetshire Regiment


France: Pas de Calais FOSSE NO.10 COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, SAINS-EN-GOHELLE (1)
___________________________________________________________________________________
15351 Sergeant ARTHUR OSWOLD COOK "C" Coy. 10th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais FOUQUEREUIL COMMUNAL CEMETERY (1)
_______________________________________________________
24117 Private THOMAS WILSON 2nd Bn. East Lancashire Regiment


France: Pas de Calais HABARCQ COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
3/22053 Private OWEN 7th Bn. East Surrey Regiment


France: Pas de Calais LAPUGNOY MILITARY CEMETERY (2)
____________________________________________________
541596 Corporal GEORGE ALFRED KEEN 4th Div. Signal Coy. Canadian Engineers
174958 Private HAROLD STEAD WEBSTER 102nd Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais LE TOURET MILITARY CEMETERY, RICHEBOURG-L'AVOUE (1)
_________________________________________________________________________
23134 Lance Corporal NORMAN 1st Bn. Bedfordshire Regiment


France: Pas de Calais LILLERS COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________________
5382 Private ALFRED GEORGE FREEGARD 2nd Bn. Leinster Regiment


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (2)
_________________________________________________________________
49971 Private ARTHUR JAMES BOORMAN 1st Bn. Royal Fusiliers
SD/3552 Private JONATHAN CHEESMAN 9th Bn. Royal Sussex Regiment


France: Pas de Calais QUEENS CEMETERY, BUCQUOY (9)
__________________________________________________
Bristol Z/1447 Able Seaman BRAY Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/1879 Able Seaman CLARK Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/5357 Able Seaman CONSTABLE Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/5710 Able Seaman DEAN Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/3519 Able Seaman JOHN ALBERT GOSLING Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/8189 Able Seaman GREENWOOD Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/6732 Able Seaman WALTER GREGORY Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Lieutenant EGBERT C. OLIVER Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/8023 Able Seaman SIDDONS Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Pas de Calais RAILWAY HOLLOW CEMETERY, HEBUTERNE (2)
____________________________________________________________
40734 Private BURGESS 10th Bn. Worcestershire Regiment
31263 Private WALL 10th Bn. Worcestershire Regiment


France: Pas de Calais SERRE ROAD CEMETERY No.1 (1)
__________________________________________________
27977 Private ALFRED THOMAS BENDELL 7th Bn. Royal Fusiliers


France: Pas de Calais ST. HILAIRE CEMETERY, FREVENT (1)
_______________________________________________________
32357 Private GEORGE PERCY RUGG 2nd (Garr.) Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry


France: Pas de Calais VERMELLES BRITISH CEMETERY (3)
____________________________________________________
27090 Private WILLIAM FREDERICK FRENCH 1st Bn. Leicestershire Regiment
33226 Private ERNEST JAMES PEARSON 8th Bn. Bedfordshire Regiment
24993 Private ROADLEY 1st Bn. Leicestershire Regiment


France: Pas de Calais WANQUETIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_______________________________________________________________
17065 Private ERNEST JOHN PONTING 5th Bn. King's Shropshire Light Infantry


France: Pas de Calais WARLINCOURT HALTE BRITISH CEMETERY, SAULTY (2)
____________________________________________________________________
1307 Lance Corporal LEDGARD 1st/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
1570 Corporal JOSEPH WHITCHURCH 1st/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (2)
____________________________________________________
85330 Gunner WILLIAM THOMAS PALIN 200th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
3749 Serjeant ALAN FLORIZEL SAMPSON 4th Bn. British West Indies Regiment


France: Seine-Maritime ETRETAT CHURCHYARD EXTENSION (1)
_______________________________________________________
46895 Serjeant LEONARD HILL 1st General Hospital Royal Army Medical Corps


France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (1)
__________________________________________________________________
2041 Gunner WILLIAM JOHN HUGHES 4th (W. Lancs.) Bty. attd. 100th Bty. 261st Bde. Royal Field Artillery


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (8)
______________________________________________________________
26954 Private HENRY BURN 10th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
S/19764 Rifleman CASTLE 2nd Bn. Rifle Brigade
B/200567 Rifleman HARRY EMMERTON 1st Bn. Rifle Brigade
3576 Private GREER 1st Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
9289 Private HILL 1st Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
240994 Lance Corporal MACKIN 1st/5th Bn. Border Regiment
19910 Lance Corporal SMITH 2nd Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
26282 Private SQUIRES 2nd Bn. Devonshire Regiment


France: Somme A.I.F. BURIAL GROUND, FLERS (1)
_____________________________________________
3140 Corporal STANLEY WORLEY 56th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_______________________________________________________
24781 Private JOHN FOSTER PEARSON 6th Bn. Border Regiment
32512 Private BEAUMONT SMITH 9th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Somme ADANAC MILITARY CEMETERY, MIRAUMONT (2)
_____________________________________________________
51369 Private FINK 17th Bn. Royal Fusiliers
912 Sergeant CHARLES GEORGE GRAHAM 7th Coy. Australian Machine Gun Corps


France: Somme ANCRE BRITISH CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (5)
________________________________________________________
20630 Lance Corporal LEWIS JOHN HARVEY 4th Bn. Bedfordshire Regiment
Clyde Z/7368 Able Seaman LINDSAY Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
26753 Private MARSH 4th Bn. Bedfordshire Regiment
LondonZ/5270 Able Seaman MILLS Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/2571 Leading Seaman STILL Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Somme AVELUY WOOD CEMETERY, (LANCASHIRE DUMP), MESNIL-MARTINSART (5)
____________________________________________________________________________
KP/293 Able Seaman COWIE Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
TynesideZ/8773 Able Seaman DAWSON Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
29559 Private IVEY 7th Bn. Royal Fusiliers
Sub-Lieutenant RICHARD ARTHUR WYNNE ROBINSON Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
TZ/5370 Able Seaman VICKERS Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Somme BAZENTIN-LE-PETIT MILITARY CEMETERY (3)
_____________________________________________________
6224 Private ARTHUR HAROLD BROWNBILL 6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6250 Private ALBERT DUCHARS 6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6252 Private DUNCAN 6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme BERNAFAY WOOD BRITISH CEMETERY, MONTAUBAN (2)
___________________________________________________________
2161 Private ROBERT CRAIG DAVID 49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5201 Private THOMAS RYAN 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme BRAY MILITARY CEMETERY (8)
________________________________________
41066 Private ANDERSON 2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
28992 Private BOWDEN 2nd Bn. Devonshire Regiment
99223 Sapper ALBERT BROOK 224th Field Coy. Royal Engineers
20875 Private CRICK 1st Bn. East Lancashire Regiment
23984 Private JOHNSON 2nd Bn. Northamptonshire Regiment
23470 Private MITCHELL 4th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
50282 Private WILLIAM NORTON 20th Bn. Royal Fusiliers
201106 Private WILLIAMS 1st/4th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Somme BULLS ROAD CEMETERY, FLERS (1)
____________________________________________
5006 Private EDWARD DINGLE 49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme CONNAUGHT CEMETERY, THIEPVAL (3)
______________________________________________
PLY/13261 Colour Serjeant FOWLER 2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry
PO/946 (S) Private GREEN 1st R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry
PLY/13664 Private JAMES STUART NORMAN 2nd R M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry


France: Somme COURCELETTE BRITISH CEMETERY (7)
______________________________________________
R/11108 Rifleman BARLOW 1st Bn. King's Royal Rifle Corps
9468 Corporal DAVIS 1st Bn. Royal Berkshire Regiment
11121 Rifleman GONDOLA 1st Bn. King's Royal Rifle Corps
R/13694 Rifleman KENT (M M) 1st Bn. King's Royal Rifle Corps
12117 Rifleman RAISEY 1st Bn. King's Royal Rifle Corps
451 Serjeant ALFRED HENRY RANDALL 17th Bn. Royal Fusiliers
R/20783 Rifleman WICKERS 1st Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (4)
_________________________________________________________
2577 Private THOMAS CHARLES COULTER 4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6301 Private RICHARD CHILDS PART 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5477 Private ROBERT JOHN TOUT 5th Field Amb. Australian Army Medical Corps
24392 Private CYRIL SAMUEL WILLMOTT 60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme ECLUSIER COMMUNAL CEMETERY, ECLUSIER-VAUX (1)
___________________________________________________________
201945 Private WILSON 1st/4th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Somme EUSTON ROAD CEMETERY, COLINCAMPS (1)
__________________________________________________
250099 Private GILHOOLY 5th/6th Bn Royal Scots


France: Somme FINS NEW BRITISH CEMETERY, SOREL-LE-GRAND (2)
___________________________________________________________
24314 Private JAMES GARDAM 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
28935 Private GOODWIN 2nd Bn. East Lancashire Regiment


France: Somme GEZAINCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_________________________________________________________
47071 Private THOMAS JONES HILL 4th (Garr.) Bn. Royal Welsh Fusiliers


France: Somme GROVE TOWN CEMETERY, MEAULTE (5)
______________________________________________
24267 Private THOMAS EDWARD BISHOP 12th Bn. Devonshire Regiment
26089 Private EDWARD ENO COUPLAND 4th Bn. Grenadier Guards
38444 Private DAVID SHAW JOHNSON 7th Bn. Yorkshire Regiment
17564 Private JOHN HENRY WILCOX MANNING 2nd Bn. Coldstream Guards
473486 Rifleman WILLIAM HENRY WARD 1st/12th Bn. London Regiment (The Rangers)


France: Somme GUARDS' CEMETERY, COMBLES (4)
___________________________________________
S/26596 Rifleman GEORGE JAMES BLUCK 2nd Bn. Rifle Brigade
11804 Serjeant HINCHCLIFFE 7th Bn. York and Lancaster Regiment
G/24590 Private ALBERT LAWRENCE 2nd Bn. Royal Fusiliers
S/9252 Corporal CHARLES LEADBEATER 2nd Bn. Rifle Brigade


France: Somme GUARDS' CEMETERY, LESBOEUFS (1)
_____________________________________________
3480 Sergeant ALBERT EDWIN SYKES 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme HAMEL MILITARY CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (2)
_________________________________________________________
London Z/1345 Petty Officer JACOBS Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
3153 Corporal EDWARD STANLEY MARRS 1st Bn. Honourable Artillery Company


France: Somme HEATH CEMETERY, HARBONNIERES (1)
______________________________________________
5288 Private DREW 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Somme HEILLY STATION CEMETERY, MERICOURT-L'ABBE (1)
___________________________________________________________
25815 Private EVAN DAVIES 2nd Bn. Lancashire Fusiliers


France: Somme HEM COMMUNAL CEMETERY, SOMME (1)
______________________________________________
199163 Driver BOUCHER 206th Field Coy. Royal Engineers


France: Somme HEM FARM MILITARY CEMETERY, HEM-MONACU (1)
________________________________________________________
Lieutenant BROWN Suffolk Yeomanry


France: Somme LA NEUVILLE COMMUNAL CEMETERY, CORBIE (3)
_______________________________________________________
106687 Lance Corporal ROLFE 40th Div. H.Q. Royal Engineers
A/200593 Rifleman FREDERICK SAUNDERSON 11th Bn. King's Royal Rifle Corps
13942 Private GEORGE TREFFREY 13th Bn. East Surrey Regiment


France: Somme MILL ROAD CEMETERY, THIEPVAL (4)
______________________________________________
TZ/4227 Able Seaman DIAL Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/3875 Able Seaman HOLLIDAY Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Lieutenant ARTHUR IDWAL HUMPHREYS Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/3683 Able Seaman JOHN MCLACHLAN WYLIE Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Somme PEAKE WOOD CEMETERY, FRICOURT (5)
_______________________________________________
3848a Private LESLIE HAMPTON 20th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2170 Private CHARLES KERR 20th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1037 Private JOHN JOSEPH QUINLAN 20th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1536 Private WILLIAM GAULTON RICHARDSON 20th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3639 Private HORACE CECIL WATTS 20th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme PERONNE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________
49288 Private JAMES JOSEPH McLAUGHLIN 4th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


France: Somme POZIERES BRITISH CEMETERY, OVILLERS-LA BOISSELLE (1)
__________________________________________________________________
3/732 Private PICKARD 10th Bn. Essex Regiment


France: Somme PUCHEVILLERS BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
91380 Driver SAMUEL PHILLIP ENEFER 7th Pontoon Park Royal Engineers


France: Somme REGINA TRENCH CEMETERY, GRANDCOURT (2)
____________________________________________________
R/30890 Rifleman WILFRID DOUGLAS LORD 1st Bn. King's Royal Rifle Corps
23562 Private SKELLHAM 8th Bn. Norfolk Regiment


France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (37)
____________________________________
Tyneside Z/6963 Leading Seaman JAMES HENRY ARCHER Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/702 Able Seaman WALTER BAINBRIDGE Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/1582 Able Seaman JAMES BARRASS Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
29302 Private GEORGE FREDERICK ARTHUR BLYTH 10th Bn. Essex Regiment
Tyneside Z/8539 Able Seaman HARRY BROWN Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/4767 Able Seaman ERNEST BURR Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
18587 Private JOHN BURTON 7th Bn. South Lancashire Regiment
Clyde Z/147 Petty Officer JOHN CARRIGAN (M M) Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
TZ/5735 Able Seaman JAMES CASS Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Captain WILLIAM NORMAN COLE 7th Bn. South Lancashire Regiment
Tyneside Z/7888 Able Seaman JOHN CROSSE Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/5197 Able Seaman ERNEST DIMOND Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
4/6585 Private FRANK DOWSE 4th Bn. Bedfordshire Regiment
29344 Private JOHN SPENCER DRIVER 1st Bn. Essex Regiment
11940 Lance Corporal FREDERICK THOMAS FARRELL 1st Bn. Royal Berkshire Regiment
9062 Lance Corporal HARRY FENNELL 1st Bn. Royal Berkshire Regiment
13133 Private ROBERT WILLIAM FRANCIS 1st Bn. Essex Regiment
23081 Private ARTHUR ROBERT GOODMAN "A" Coy. 4th Bn. Bedfordshire Regiment
27949 Private HENRY DENNIS GUTTERIDGE 7th Bn. Royal Fusiliers
R/9928 Rifleman PERCY VICTOR HALEY 1st Bn. King's Royal Rifle Corps
London Z/5226 Able Seaman FRANK ALEXANDER HARDWICK Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Mersey Z/1499 Able Seaman WALTER ALROY HARRISON Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
35080 Private FRANCIS JOHN VICTOR HAYNES 10th Bn. Essex Regiment
Tyneside Z/5545 Able Seaman THOMAS HINCHCLIFF Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
TF/03514 Private WILLIAM JOHN EDWARD LACEY 1st/1st Highland Mobile Vet. Sect. Army Veterinary Corps
ClydeZ/3547 Able Seaman DONALD MURRAY Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
13097 Private STEPHEN JOHN OSBORNE 1st Bn. Essex Regiment
Tyneside Z/5359 Able Seaman GEORGE HENRY PEET Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
15322 Private JAMES EDGAR POOLE 7th Bn. South Lancashire Regiment
Tyneside Z/5268 Able Seaman HORACE SMITH Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
36004 Private JOHN WILLIAM SMITH 14th Bn. Worcestershire Regiment
35911 Private JOHN THOMAS SPENCER 14th Bn. Worcestershire Regiment
28433 Private HARRY STOKES 1st Bn. Essex Regiment
29742 Private EDWARD JAMES TILLEY 14th Bn. Worcestershire Regiment
41008 Private ALFONSO VINCENT 14th Bn. Worcestershire Regiment
22244 Private ANDREW DOUGLAS WINTER 1st Bn. Dorsetshire Regiment
Wales Z/1551 Able Seaman WILLIAM WOOD Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Somme VARENNES MILITARY CEMETERY (16)
_____________________________________________
TZ/4270 Able Seaman GEORGE ROBERT DAWSON Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
15290 Private FREDERICK WILLIAM EDWARDS 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
40669 Private ALEXANDER KENNOWAY GROSSET 15th Bn. Highland Light Infantry
TZ/2015 Petty Officer THOMAS HODGINS Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
61268 Private STANLEY HOWARD INGLE 7th Bn. Royal Fusiliers
Sussex Z/50 Leading Seaman JESSE HENRY KENNARD Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
18584 Private LEE 2nd/5th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
KP/420 Able Seaman HERBERT ARTHUR MARTIN Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
BZ/5092 Able Seaman ERNEST MELLERS Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
34253 Private MIDDLEBROOK 12th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
25274 Private O'DONNELL 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
KX/448 Able Seaman ERNEST OXLEY Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
BZ/5072 Able Seaman THOMAS WILLIAM PRYOR Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
LZ/2714 Leading Seaman ARTHUR WILLIAM ROOKE Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
39830 Private MATTHEW SUMMERSCALES 15th Bn. Lancashire Fusiliers
19010 Private WILBY 1st Bn. Dorsetshire Regiment


France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (18)
______________________________________________
4923 Private ROBERT BERKELEY 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5656 Private CECIL HANCE CARSON 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3426 Private ROBERT JAMES CASSIDY 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5655 Private GEORGE HOLLY CHEESEMAN 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1703 Private HECTOR GORDON HOLLAND 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3501 Private CYRIL HARVEY KELLY 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5415 Lance Corporal JAMES MATTISON 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5735 Private JOHN ORMONDE LEA MELEN 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
803 Private ARTHUR WILLIAM NAGLE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1347 Private WALTER SAMUEL PETTIT 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1504 Lance Corporal GEORGE RICHIE 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3127 Private LESLIE ROBINS 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1772 Corporal ARTHUR JAMES SHAW 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5462 Private JAMES JOSEPH SMITH 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5211 Lance Corporal HENRY FRANCIS WALKER (M M) 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
401 Private LESLIE ARTHUR WALLACE 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5439 Private BERTRAM JAMES WARREN 24th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5216 Private HARRY WASHER 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Germany: Brandenburg ZEHRENSDORF INDIAN CEMETERY (1)
____________________________________________________
4997 Rifleman SAHABIR THAPA 2nd Bn. 8th Gurkha Rifles


Germany: Nordrhein-Westfalen COLOGNE SOUTHERN CEMETERY (1)
__________________________________________________________
201028 Private SKELDING 1st/5th Bn. South Staffordshire Regiment


Ghana: KUMASI MEMORIAL (1)
__________________________
V/205 Private FRANCIS MENSAH Gold Coast Regiment, W.A.F.F.


Greece: MIKRA BRITISH CEMETERY, KALAMARIA (1)
_____________________________________________
3485TS Trimmer MUDD H.M. Trawler Johannesburg Royal Naval Reserve


Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
8961 Private FORREST 12th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


Greece: SARIGOL MILITARY CEMETERY, KRISTON (1)
______________________________________________
26163 Private COMLEY 9th Bn. Gloucestershire Regiment


Greece: STRUMA MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________
85419 Driver COLLINS XVI Corps Ammunition Col. Royal Field Artillery


India: BOMBAY 1914-1918 MEMORIAL, MUMBAI (2)
____________________________________________
Winchman IBRAHIM ALI MUHAMMAD S.S. 'WARTENFELS.' (London) Indian Merchant Service
Trimmer MUHAMMAD IBRAHIM SOMJI S.S. 'WARTENFELS.' (London) Indian Merchant Service


India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (3)
______________________________________
791 Driver GANGA RAM Gwalior Transport Corps
1092 Sowar MUHAMMAD BAKHSH 11th King Edward's Own Lancers (Probyn's Horse)
2128 Sowar NEKI RAM 6th King Edward's Own Cavalry


India: MEERUT CANTONMENT CEMETERY (1)
_____________________________________
Captain BEDELL Indian Subordinate Medical Department


Iran: TEHRAN MEMORIAL (2)
_________________________
759 Sarwan SAHIB DIN Supply and Transport Corps
6266 Serjeant Major VIVIAN BERTRAM WILSON 21st (Empress of India's) Lancers


Iraq: AMARA WAR CEMETERY (9)
____________________________
6511 Private BLANCHARD 1st/4th Bn. Hampshire Regiment
14/18235 Private COBB 8th Bn. Cheshire Regiment
18571 Private DAVIES 7th Bn. North Staffordshire Regiment
Second Lieutenant DICKSON Indian Army Reserve of Officers
38003 Lance Corporal HARMES 9th Bn. Worcestershire Regiment
1851 Corporal SMALL 1st/4th Bn. Devonshire Regiment
Second Lieutenant STEVENSON 46th Punjabis
Lieutenant TOM PEARSE GRIFFITH STONE "B" Bty. 66th Bde. Royal Field Artillery
70115 Gunner TOPHAM "D" Bty. 66th Bde. Royal Field Artillery


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (6)
___________________________________________
25996 Gunner ALLEN 86th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
T4/249304 Driver BULL Army Service Corps
25678 Private BUTCHER 7th Bn. North Staffordshire Regiment
10846 Private DEVANNEY 1st Bn. Highland Light Infantry
5699 Private ERNEST FREDERICK JINKS 4th Bn. Worcestershire Regiment
8760 Lance Corporal READ 2nd Bn. Somerset Light Infantry


Iraq: BASRA MEMORIAL (42)
_________________________
4736 Sepoy ACHCHAR SINGH 1st Bn. 35th Sikhs
Follower AJABA RAWAT 119th Indian Infantry (Mooltan Regiment)
Calcutta/484 Follower AKBAR 4th Porter Corps. Indian Labour Corps
16057 Driver ALIF KHAN Indian Royal Artillery
204177 Private EDWARD LOUIS ANDERSON 1st/4th Bn. Hampshire Regiment
Alipore/987 Labourer ANPU MURMU 4th Coy. Indian Labour Corps
775 Naik ASA RAM 82nd Punjabis
3091 Rifleman ASAL SINGH 104th Wellesley's Rifles
3593 Sepoy BAKHSHISH SINGH 92nd Punjabis
24301 Private JOHN HARTLEY BALDWIN 6th Bn. East Lancashire Regiment
5625 Rifleman DEVA SINGH Burma Military Police
797 Driver GANGA RAM Gwalior Transport Corps
Rawalpindi/1036 Follower GHEBA 2nd Porter Corps. Indian Labour Corps
2618 Sepoy GOPAL SINGH 37th Dogras
2583 Sepoy GULAB SINGH 37th Dogras
WD/1402 Artisan KANHAIYA LAL No. 1 Coy. Indian Military Works Services
Bar-ja/4 Follower KIRPA Inland Water Transport, Royal Engineers
1531 Naik KUM SINGH (I O M) 120th Rajputana Infantry
3046 Sepoy LACHHMAN SINGH 38th Dogras
202123 Private ALFRED LUKE 1st/4th Bn. Hampshire Regiment
200767 Private SYDNEY MACKLIN 1st/4th Bn. Hampshire Regiment
Benares/105 Porter MANA 5th Porter Corps. Indian Labour Corps
2496 Sepoy MEHAR SINGH 119th Indian Infantry (Mooltan Regiment)
5632 Private JOHN WILLIAM MELLOR 6th Bn. East Lancashire Regiment
1320 Driver MUHAMMAD BURHAN DIN 15th. Mule Corps
716 Sepoy MUNI CHAND 24th Punjabis
580 Sepoy NABI KHAN 120th Rajputana Infantry
2898 Sowar NADIR SHAH 34th Prince Albert Victor's Own Poona Horse
Meerut/622 Porter NAND 7th Porter Corps. Indian Labour Corps
1660 Rifleman NASIR DIN 1st Bn. 123rd Outram's Rifles
5119 Sepoy NUR DIN 126th Baluchistan Infantry
2736 Naik PANDURANG UTEKAR 117th Mahrattas
2357 Sepoy RAM NARAYAN SINGH 7th Duke of Connaught's Own Rajputs
1220 Sepoy SANTA SINGH 1st Bn. 76th Punjabis
Alipore/391 Labourer SING RAI NISSU 3rd Coy. Indian Labour Corps
2660 Sepoy SURAT SINGH 62nd Punjabis
4153 Sepoy TEJA SINGH 36th Sikhs
Major GEORGE REUBEN TREADWELL 6th Bn. East Lancashire Regiment
2668 Sepoy WADHAWA SINGH 66th Punjabis
20547 Private WILLIAM WHITTAKER 6th Bn. East Lancashire Regiment
201870 Private ERNEST HAROLD WINTERBOURNE 1st/4th Bn. Hampshire Regiment
PoonA/3435 Follower YUSUF KHAN Supply and Transport Corps


Iraq: BASRA WAR CEMETERY (1)
____________________________
2062 Private HOBBS 1st/5th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


Nigeria: IBADAN MEMORIAL (1)
____________________________
7151 Private IMORU AKURE Nigeria Regiment, W.A.F.F.


Sierra Leone: FREETOWN (KING TOM) CEMETERY MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
Canteen Server WADDS H.M.S. "Kent." Navy and Army Canteen Board


Somalia (including Somaliland): BERBERA MEMORIAL (1)
____________________________________________________
4349 Sepoy RANAK SINGH 58th Vaughan's Rifles (Frontier Force)


Tanzania: DAR ES SALAAM (UPANGA ROAD) CEMETERY (1)
__________________________________________________
13839 Cape Boy NATOYI Gen. H.Q. South African Infantry


Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
127 Naik HUSAIN BAKHSH 3rd Sappers and Miners


Tanzania: MOROGORO CEMETERY (2)
_______________________________
782 Private NATHANIEL EDWARDS 2nd Bn Rhodesia Regiment
Lieutenant LINDOW H L. HUDDART Royal Engineers


Tanzania: PUGU ROAD 1914-1918 MEMORIAL (1)
__________________________________________
14985 Labourer STEFANE SERAME South African Native Labour Corps


United Kingdom: Berkshire WOKINGHAM (ST. SEBASTIAN) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
222737 Private ROBERT BENNETT DE MONT 85th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Cambridgeshire MARCH CEMETERY (1)
_________________________________________________
325512 Private PERCY GATESON 1st Bn. Cambridgeshire Regiment


United Kingdom: Cheshire MACCLESFIELD CEMETERY (1)
__________________________________________________
66243 Private FRANK LATCHFORD 3rd Bn. Royal Welsh Fusiliers


United Kingdom: Cornwall PENZANCE CEMETERY (1)
______________________________________________
11042/DA Deck Hand WILLIAM HENRY GREEN H.M. Drifter "Beryl III." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Devon PLYMOUTH (FORD PARK) CEMETERY (1)
_______________________________________________________
PLY/2740 Private TUCKER Royal Marine Light Infantry


United Kingdom: Durham DARLINGTON WEST CEMETERY (1)
___________________________________________________
25599 Lance Corporal ALFRED LORD BROCK 158th Protection Coy. Royal Defence Corps


United Kingdom: Essex CITY OF LONDON CEMETERY AND CREMATORIUM, MANOR PARK (1)
_____________________________________________________________________________
8774 Bandsman FRANK WILLIAM PETERS 3rd Bn. Lincolnshire Regiment


United Kingdom: Essex LANGFORD (ST. GILES) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________
T4/038194 Driver JOSLIN Army Service Corps


United Kingdom: Flintshire HAWARDEN (ST. DEINIOL) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
20787 Private WAINWRIGHT Royal Welsh Fusiliers


United Kingdom: Flintshire ST. ASAPH CHURCH CEMETERY (1)
________________________________________________________
11372 Private LUCAS 4th Bn. Royal Welsh Fusiliers


United Kingdom: Glamorganshire ABERDARE CEMETERY, GLAMORGANSHIRE (1)
____________________________________________________________________
4057 Private EDWARD WILLIAMS "B" Coy. 2nd Bn. Royal Scots Fusiliers


United Kingdom: Hampshire ALDERSHOT MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
G/7946 Serjeant DALEY Depot, The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


United Kingdom: Hampshire NETLEY MILITARY CEMETERY (2)
______________________________________________________
32941 Serjeant FISHBOURNE 34th Bty. 38th Bde. Royal Field Artillery
10241 Private FREDERICK WALTER WHITEHEAD 8th Bn. Royal Sussex Regiment


United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (1)
_______________________________________________
Tyneside Z/6985 Able Seaman HERBERT LILY TODD H.M.S. "Valiant." Royal Naval Volunteer Reserve


United Kingdom: Lancashire BACUP (FAIRWELL) CEMETERY (1)
________________________________________________________
32100 Private MILES CONWAY 3rd Bn. The Loyal North Lancashire Regiment


United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (ALLERTON) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
11882 Private JOHN HENRY RIGBY 3rd Bn. Scots Guards


United Kingdom: Lancashire MANCHESTER SOUTHERN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
202152 Private ALBERT EDWARD SPRUCE 2nd/4th Bn. Yorkshire Regiment


United Kingdom: Lancashire PRESTON (NEW HALL LANE) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
43222 Private McCORD 6th/7th Bn. Royal Scots Fusiliers


United Kingdom: London BROCKLEY CEMETERY (1)
____________________________________________
3706 Corporal EDWARDS 1st/7th Bn. Devonshire Regiment


United Kingdom: London CITY OF LONDON AND TOWER HAMLETS CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
F/9588 Air Mechanic 1st Class HENRY THOMAS HELPS H.M.S. "Daedalus." Royal Naval Air Service


United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
SS/4053 Private JOHN DAVIS Army Service Corps


United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (21)
_______________________________________________
Fireman JOHN APPLETON S.S. "Hollinside" (Newcastle) Mercantile Marine
Donkeyman EDWARD JAMES BIDMEAD S.S. "Hurstwood" (London) Mercantile Marine
Fireman EDWARD ERIKSEN S.S. "Azul" (London) Mercantile Marine
Deck Hand JAMES ROSS FERRIER Steam Trawler "Primrose" (Dundee) Mercantile Marine
Fireman ROBERT FRASER Steam Trawler "Primrose" (Dundee) Mercantile Marine
Donkeyman WILLIAM HENRY GALE S.S. "Azul" (London) Mercantile Marine
Deck Hand WILLIAM NORRIE GALL Steam Trawler "Primrose" (Dundee) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer ERNST GUSTAF HEDIN S.S. "Azul" (London) Mercantile Marine
Able Seaman WILLIAM HUSBAND S.S. "Azul" (London) Mercantile Marine
Fourth Engineer Officer JOHN HENRY LLOYD S.S. "Azul" (London) Mercantile Marine
Fisherman JAMES LORIMER Steam Trawler "Primrose" (Dundee) Mercantile Marine
Cook WALTER MILL Steam Trawler "Primrose" (Dundee) Mercantile Marine
Fireman WILLIAM PATRICK Steam Trawler "Primrose" (Dundee) Mercantile Marine
Mess Room Steward WILLIAM PRING S.S. "Azul" (London) Mercantile Marine
Second Hand GEORGE REEKIE Steam Trawler "Primrose" (Dundee) Mercantile Marine
Second Engineer FREDERICK MATTHEW SIBBALD S.S. "Hurstwood" (London) Mercantile Marine
Skipper CHARLES THOMSON "Primrose." Mercantile Marine
First Engineer ROBERT UDALL S.S. "Hurstwood" (London) Mercantile Marine
Engineer ALEXANDER WEBSTER Steam Trawler "Primrose" (Dundee) Mercantile Marine
Ordinary Seaman ALFRED WILLIAM JAMES WILLIAMS S.S. "Azul" (London) Mercantile Marine
Fireman RICHARD WRATHMALL S.S. "Hurstwood" (London) Mercantile Marine


United Kingdom: Middlesex SOUTH EALING CEMETERY (1)
___________________________________________________
Major BEVERLY WILLIAM REID USSHER 17th Bn. Durham Light Infantry


United Kingdom: Northumberland GOSFORTH (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
G/22063 Private SMITH 7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
____________________________________________________________________________
21728 Sapper ALFRED TESSA 5th Prov. Coy. Royal Engineers


United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (ST. ANDREW'S AND JESMOND) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________________________________
9674 Private JOHNSON 8th Bn. Yorkshire Regiment


United Kingdom: Northumberland THROPTON (ALL SAINTS) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________________
3381 Corporal JOSEPH MURPHY 2nd/7th Bn. Northumberland Fusiliers


United Kingdom: Ross and Cromarty CROMARTY CEMETERY (1)
_______________________________________________________
S/40233 Private McGREGOR 3rd Bn. Cameron Highlanders


United Kingdom: Shropshire CLIVE (ALL SAINTS) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________
153109 Corporal McKAY 43rd Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Shropshire SHREWSBURY GENERAL CEMETERY (1)
__________________________________________________________
7277 Private RICHARD JOHN BISHOP 2nd Bn. King's Shropshire Light Infantry


United Kingdom: Staffordshire CANNOCK CEMETERY (1)
__________________________________________________
28668 Private ONIONS 2nd Garrison Bn. Lincolnshire Regiment


United Kingdom: Staffordshire TAMWORTH CEMETERY (1)
___________________________________________________
805214 Driver RICHARDS Royal Field Artillery


United Kingdom: Surrey CROYDON (QUEEN'S ROAD) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
39010 Private EDWARD WILLIAM FOX 12th Bn. Bedfordshire Regiment


United Kingdom: Surrey ESHER (CHRIST CHURCH) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________
2661A Corporal JAMES FREDERICK DAWES 9th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Surrey KINGSTON-UPON-THAMES CEMETERY (1)
________________________________________________________
SE/320 Serjeant THOMAS MALTRAVERS LINNEL Army Veterinary Corps


United Kingdom: Surrey NORTH SHEEN CEMETERY (1)
_______________________________________________
Lieutenant PERCY Royal Wiltshire Yeomanry


United Kingdom: Sussex BURWASH WEALD (ST. PHILIP) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
2204 Private FREDERICK WILLIAM SOUTHALL 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


United Kingdom: Sussex HASTINGS CEMETERY, SUSSEX (1)
____________________________________________________
474092 Private ROBERT CLYDE BROWN 54th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Sussex WILLINGDON (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________
77995 Private READ 29th Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (WITTON) CEMETERY (3)
_____________________________________________________________
14586 Serjeant MARTIN 3rd Bn. Wiltshire Regiment
472370 Lance Sergeant WALTER PAGE 54th Bn. Canadian Infantry
1194 Private SIMKINS 15th Bn. Royal Warwickshire Regiment


United Kingdom: Warwickshire QUINTON (ST. SWITHIN) CHURCHYARD EXTENSION (1)
___________________________________________________________________________
54357 Air Mechanic 3rd Class FIELD Royal Flying Corps


United Kingdom: Wiltshire CODFORD ST. MARY (ST. MARY) NEW CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________________
2628 Private HAROLD VINCENT BROOKS 47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Wiltshire DURRINGTON CEMETERY (1)
_________________________________________________
2557 Private SYDNEY JOHN CARN 40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Worcestershire OLD SWINFORD (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
227166 Sapper CHARLES W. BRIDGE Inland Water Transport Royal Engineers


United Kingdom: Yorkshire BRADFORD (UNDERCLIFFE) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
29104 Private GEORGE WILKINSON 5th Bn. Grenadier Guards

No comments:

Post a Comment