Search This Blog

Tuesday, 7 February 2017

437 died on this day: Wed 07/02/1917

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1917_02_07.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2017/02/07/7-February-1917-Wednesday/

Australia: New South Wales ROOKWOOD NECROPOLIS, SYDNEY (1)
__________________________________________________________
7302 Private WILLIAM RIDGEWAY 15th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: Hainaut MAPLE LEAF CEMETERY (1)
________________________________________
8454 Corporal MORRIS 3rd Bn. Worcestershire Regiment


Belgium: Hainaut TANCREZ FARM CEMETERY (1)
__________________________________________
32094 Private MATTHEW JOHN BLAKER 8th Bn. Border Regiment


Belgium: Oost-Vlaanderen GENT CITY CEMETERY (2)
_______________________________________________
Flight Lieutenant CECIL RICHARD BLAGROVE Royal Naval Air Service
F/5396 Air Mechanic 2nd Class MILNE No. 5 Wing (Dunkirk) Royal Naval Air Service


Belgium: West-Vlaanderen DICKEBUSCH NEW MILITARY CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
12786 Lance Serjeant FREDERICK JAMES HOWLETT "B" Coy. 12th Bn. East Surrey Regiment


Belgium: West-Vlaanderen FERME-OLIVIER CEMETERY (1)
___________________________________________________
18922 Serjeant PROTHERO (M M) 16th Bn. Royal Welsh Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen KEMMEL CHATEAU MILITARY CEMETERY (3)
_____________________________________________________________
22427 Private JOSEPH DEVINE "C" Coy. 9th Bn. Royal Dublin Fusiliers
Second Lieutenant DOUGLAS IAN INGLIS 3rd Bn. attd. 2nd Bn. Royal Dublin Fusiliers
13906 Private WOOLCOCK 9th Bn. Royal Dublin Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (4)
___________________________________________________________
41595 Private LEONARD BRUTNELL 9th Bn. Yorkshire Regiment
R/33164 Rifleman THOMAS LEOPOLD DAVIS 18th Bn. King's Royal Rifle Corps
610732 Private WILLIAM JAMES GARNHAM 19th Bn. London Regiment
332692 Private THOMAS 1st/9th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (3)
_________________________________________________________
201445 (4257) Private JOHN FISHER 1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
31365 Private GURNEY 19th Bn. Welsh Regiment
25105 Private FRANCIS THOMAS 17th Bn. Royal Welsh Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen RAILWAY DUGOUTS BURIAL GROUND (TRANSPORT FARM) (1)
___________________________________________________________________________
22604 Private SCAIFE 13th Bn. Durham Light Infantry


Belgium: West-Vlaanderen VLAMERTINGHE MILITARY CEMETERY (6)
___________________________________________________________
88575 Private CAMPBELL 70th Field Amb Royal Army Medical Corps
A/200022 Lance Corporal COOPER 17th Bn. King's Royal Rifle Corps
47386 Corporal HEAPS 70th Field Amb Royal Army Medical Corps
Second Lieutenant ARTHUR ROBERT REGINALD ROWE (D C M) "C" Coy. 17th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
R/33846 Lance Corporal RUTTER 17th Bn. King's Royal Rifle Corps
6337 Private WALKER 4th/5th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)


Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
________________________________________
201349 Private RUDDERHAM 1st/5th Bn. Bedfordshire Regiment


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (1)
___________________________________________________________
43571 Rifleman HUDSON 13th Bn. Royal Irish Rifles


France: Nord BREWERY ORCHARD CEMETERY, BOIS-GRENIER (1)
_______________________________________________________
15588 Private ROWLAND PERCY NELSON 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.


France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (3)
____________________________________________________________
1818 Private EUSTACE DELANO FISHBOURNE 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1294 Private CHARLES RUSSEL GORDON 39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
213 Private FRANCIS WILLIAMS 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Nord HAZEBROUCK COMMUNAL CEMETERY (2)
_____________________________________________
20018 Private WILLIAM HICKEY 9th Bn. Royal Irish Fusiliers
151937 Sapper JOHN JAMES H.Q. Signal Coy. II. Army Corps Royal Engineers


France: Nord LA GORGUE COMMUNAL CEMETERY (1)
____________________________________________
Major O'BRIEN Inland Water Transport Royal Engineers


France: Nord LINSELLES COMMUNAL CEMETERY (2)
____________________________________________
Second Lieutenant EDWARD EUSTACE ERLEBACH 45th Sqdn. Royal Flying Corps
61603 Air Mechanic 2nd Class RIDGWAY 45th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Nord MERVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________
32928 Private ARTHUR SINCLAIR ARCHER "A" Coy. 1st Bn. Bedfordshire Regiment


France: Nord PONT-DU-HEM MILITARY CEMETERY, LA GORGUE (1)
_________________________________________________________
303212 Rifleman BENWELL (5191). 5th Coy. London Regiment (London Rifle Brigade)


France: Nord PORTE-DE-PARIS CEMETERY, CAMBRAI (1)
_________________________________________________
22211 Private CLARKE 7th Bn. King's Shropshire Light Infantry


France: Nord RATION FARM MILITARY CEMETERY, LA CHAPELLE-D'ARMENTIERES (1)
_________________________________________________________________________
27599 Private ALFRED SCOTT 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.


France: Pas de Calais ARRAS MEMORIAL (1)
________________________________________
278638 Lance Corporal JOHN ANDERSON 1st/7th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
27994 Private STRATFORD 10th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Pas de Calais BANCOURT BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________________
2248 Private PERCY HUBERT SHEPHERD 59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais BARLIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
629462 Corporal HAMILTON 47th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais BELLACOURT MILITARY CEMETERY, RIVIERE (1)
_______________________________________________________________
2707 Lance Corporal HAROLD MOORBY 1st/8th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Pas de Calais BERLES-AU-BOIS CHURCHYARD EXTENSION (3)
_____________________________________________________________
226516 Rifleman BESTWICK 1st/1st Bn. Monmouthshire Regiment
3718 Lance Corporal EDWARD HAMBLY 1st/1st Bn. Monmouthshire Regiment
15687 Rifleman QUINTON 1st/1st Bn. Monmouthshire Regiment


France: Pas de Calais BETHUNE TOWN CEMETERY (7)
_______________________________________________
18467 Private BERRY ALIAS
18467 Private FREDERICK BOOTH 1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
Second Lieutenant EVANS (D C M) 1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
7940 Lance Serjeant GROSCH (M M) 1st Bn. attd. 95th Trench Mortar Bty. Duke of Cornwall's Light Infantry
Lieutenant HERBERT REGINALD MURLESS (M C) 1st Bn. attd. 12th Bn. Royal Fusiliers
130437 Gunner THOMAS CHARLES ODEN X5th Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery
9436 Serjeant WILLIAM ROBERTS 1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


France: Pas de Calais BIENVILLERS MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________________________
1644 Corporal THOMPSON 2nd North Midland Field Amb Royal Army Medical Corps


France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (4)
___________________________________________________
KX/47 Able Seaman DENT Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
11351 Lance Corporal WILLIAM WHITBY FIELD 7th Bn. Royal Fusiliers
LZ/5233 Able Seaman CHARLES BERNARD HOLLIER Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
35184 Private MELLOR 2nd Bn. Manchester Regiment


France: Pas de Calais BRUAY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
___________________________________________________________
410734 Private CHRISTOPHER NEVILLE FERRIS 38th Bn. Canadian Infantry
742772 Private WILLIAM KENNEDY 24th Bn. Canadian Infantry
55329 Private RALPH WILLIAM WORDEN 2nd Div. Train Canadian Army Service Corps


France: Pas de Calais BULLY-GRENAY COMMUNAL CEMETERY, BRITISH EXTENSION (1)
___________________________________________________________________________
718966 Private HUNT 16th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais CALAIS SOUTHERN CEMETERY (3)
__________________________________________________
244302 Private COOKE 5th Bn. Cheshire Regiment
14307 Private LEONARD HICKSON 9th Bn. North Staffordshire Regiment
15422 Private CHARLES ERNEST SIMMS 9th Bn. North Staffordshire Regiment


France: Pas de Calais COUIN NEW BRITISH CEMETERY (1)
____________________________________________________
241829 Private JOHN NOLAN 2nd/5th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry


France: Pas de Calais CROISILLES BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________________
25546 Private JONES 2nd Bn. Royal Welsh Fusiliers


France: Pas de Calais ECOIVRES MILITARY CEMETERY, MONT-ST. ELOI (4)
___________________________________________________________________
811118 Private ALEX ANDERSTEDT 49th Bn. Canadian Infantry
458378 Private BLACK 60th Bn. Canadian Infantry
110320 Sergeant LEWIS 5th Canadian Mounted Rifles Battalion
108649 Private R. McG. YUILL 1st Canadian Mounted Rifles Battalion


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (2)
___________________________________________________
Lieutenant Colonel ALEXANDER JOHN FIFE Base Depot Machine Gun Corps
41588 Private YOUNG 2nd Bn. Manchester Regiment


France: Pas de Calais FOSSE NO.10 COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, SAINS-EN-GOHELLE (2)
___________________________________________________________________________________
150090 Private GORMAN 8th Bn. Canadian Infantry
425174 Private WILLIAM PATRICK OWENS 8th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais GOMMECOURT WOOD NEW CEMETERY, FONCQUEVILLERS (1)
______________________________________________________________________
251305 Private FOLKARD 3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)


France: Pas de Calais GORRE BRITISH AND INDIAN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
21057 Private ALBERT BENJAMIN COOK 1st Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


France: Pas de Calais LAPUGNOY MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
790661 Private MANSON 47th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (2)
__________________________________________________________________
186261 Private WALTER HENRY TILLYER "C" Coy. 27th Bn. Canadian Infantry
M2/081570 Private WILLIAM WHITE 358th Mechanical Transport Coy. Army Service Corps


France: Pas de Calais MAROC BRITISH CEMETERY, GRENAY (1)
________________________________________________________
14227 Private HODGKINSON 73rd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)


France: Pas de Calais MARTINPUICH BRITISH CEMETERY (4)
______________________________________________________
10318 Gunner LESLIE JAMES CARR BAKER 102nd Howitzer Bty. 2nd Bde. Australian Field Artillery
11523 Gunner MICHAEL ROBERT PARFITT 5th Bde. Australian Field Artillery
12312 Gunner JAMES PRIESTLEY 2nd Bde. Australian Field Artillery
11547 Gunner WALTER FREDERICK OSCAR TATHAM 5th Bde. Australian Field Artillery


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (1)
_________________________________________________________________
4037 Private ERNEST GEORGE WOOD 9th Bn. East Surrey Regiment


France: Pas de Calais QUEENS CEMETERY, BUCQUOY (2)
__________________________________________________
3556 Private GOLDSTEIN 1st Bn. Honourable Artillery Company
Clyde Z/7774 Able Seaman MEECHAM Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Pas de Calais RUE-DAVID MILITARY CEMETERY, FLEURBAIX (1)
________________________________________________________________
14674 Private ALBERT EDWARD PETERS Ruahine Coy. 1st Bn. Wellington Regiment, N.Z.E.F.


France: Pas de Calais RUE-PETILLON MILITARY CEMETERY, FLEURBAIX (2)
___________________________________________________________________
26/30 Company Quartermaster Serjeant ALBERT EDWARD HUNT 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
15395 Rifleman WILLIAM MIDDLETON 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade


France: Pas de Calais SAILLY-AU-BOIS MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________________
48829 Gunner ISRAEL STEELE BOWERS 29th Siege Bty. Royal Garrison Artillery


France: Pas de Calais ST. POL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
17802 Private DAWTRY 6th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


France: Pas de Calais VERMELLES BRITISH CEMETERY (2)
____________________________________________________
Second Lieutenant WALTER ALEXANDER CHARLESWORTH 3rd Bn. attd. 1st Bn. Leicestershire Regiment
40283 Private WALLACE GEORGE LEICESTER YOUNG 8th Bn. Bedfordshire Regiment


France: Pas de Calais VILLERS STATION CEMETERY, VILLERS-AU-BOIS (2)
___________________________________________________________________
219736 Private ALBERT LAWRENCE 38th Bn. Canadian Infantry
791099 Private STODDART 47th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais WANQUETIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_______________________________________________________________
31529 Private FRANK ADAMS 44th Field Amb. Royal Army Medical Corps


France: Pas de Calais WARLENCOURT BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________________
Second Lieutenant HAROLD BROWN 5th Australian Light Trench Mortar Battery


France: Pas de Calais WARLINCOURT HALTE BRITISH CEMETERY, SAULTY (1)
____________________________________________________________________
220544 Pioneer MOUNTSTEVENS 302nd Road Construction Coy. Royal Engineers


France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (3)
____________________________________________________
15607 Private HORACE GAMBIE 11th Bn. Suffolk Regiment
63268 Private JOHN LALLY 112th Coy. Machine Gun Corps
168908 Driver ALBERT OFFEN "C" Bty. 102nd Bde. Royal Field Artillery


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (11)
_______________________________________________________________
41408 Private WILLIAM COLEMAN 13th Bn. Essex Regiment
S/25340 Private CUMMING 7th Bn. Cameron Highlanders
26547 Private EVANS 6th Bn. King's Shropshire Light Infantry
S/15212 Private JOHN JAMES FOULIS 8th/10th Bn. Gordon Highlanders
44618 Private ARTHUR GEORGE 12th Bn. Devonshire Regiment
29179 Private HORSLEY 7th Bn. Yorkshire Regiment
R/34009 Rifleman GEORGE JOBSON 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
138350 Gunner MAUNDER 117th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
17901 Private MOSSOP 1st Bn. Border Regiment
S/25665 Rifleman STRATTEN 1st Bn. Rifle Brigade
12061 Private VERNON 8th Bn. South Staffordshire Regiment


France: Somme A.I.F. BURIAL GROUND, FLERS (1)
_____________________________________________
2766 Sergeant GAVIN ROSS 59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_______________________________________________________
S4/094757 Private EDWARD GEORGE DOVEY 4th Coy. 11th Div. Train Army Service Corps


France: Somme ADANAC MILITARY CEMETERY, MIRAUMONT (3)
_____________________________________________________
Lieutenant ROY MORLEY BERRY 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5313 Private LEONARD COULSTON 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1591 Private ALBERT RICHARD WESTRIPP 25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme ANCRE BRITISH CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (10)
_________________________________________________________
23210 Lance Corporal ANTHONY 4th Bn. Bedfordshire Regiment
40208 Private BAKER 4th Bn. Bedfordshire Regiment
23320 Private NOAH LAWRENCE DESBOROUGH 4th Bn. Bedfordshire Regiment
25562 Lance Corporal FRANK EARL 4th Bn. Bedfordshire Regiment
40191 Private ALBERT EDWARD ELMS 4th Bn. Bedfordshire Regiment
23226 Private GAMMONS 4th Bn. Bedfordshire Regiment
31342 Private JAMES JOHNSON 7th Bn. Bedfordshire Regiment
33708 Serjeant JOWERS 4th Bn. Bedfordshire Regiment
24870 Private HENRY CHARLES SKINNER 7th Bn. Royal Fusiliers
25110 Private JOHN HOLROYD WADSWORTH 4th Bn. Bedfordshire Regiment


France: Somme AVELUY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________
17119 Private DINGLE 10th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


France: Somme BEAUMONT-HAMEL (NEWFOUNDLAND) MEMORIAL (1)
________________________________________________________
1215X Leading Seaman JOHN WALTER DYKE S.S. "Ninian" (President III) "Collier" 737. Newfoundland Royal Naval Reserve


France: Somme BEAUMONT-HAMEL BRITISH CEMETERY (2)
_________________________________________________
14064 Private FRANK HUXHAM 1st Bn. Dorsetshire Regiment
9748 Private ALFRED ECOTT YOUNG 1st Bn. Dorsetshire Regiment


France: Somme BERNAFAY WOOD BRITISH CEMETERY, MONTAUBAN (2)
___________________________________________________________
3872 Private PATRICK KELLY 51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1978 Private WILLIAM JOHN TOONE 55th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme BERTRANCOURT MILITARY CEMETERY (2)
________________________________________________
L/29245 Driver BERRY "B" Bty, 168th Bde. Royal Field Artillery
251482 Private WILLIAM MURPHEY 1st/5th Bn. Royal Scots


France: Somme BRAY MILITARY CEMETERY (6)
________________________________________
6127 Private CLARK 9th (Glasgow Highlanders) Bn. Highland Light Infantry
49431 Private COLLINS 4th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
33960 Rifleman DULLAGE 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
6238 Private McNEIL 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry
G/37870 Private WILLIAM STREETER 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
24678 Private TURNER 2nd Bn. Lancashire Fusiliers


France: Somme CONNAUGHT CEMETERY, THIEPVAL (2)
______________________________________________
KP/162 Able Seaman BRADBURN Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
WZ/1338 Able Seaman EDWARD PETHERICK Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Somme CONTALMAISON CHATEAU CEMETERY (1)
_______________________________________________
11549 Gunner WILFRED IVAN WESTWOOD 105th Howitzer Bty. Australian Field Artillery


France: Somme COURCELETTE BRITISH CEMETERY (3)
______________________________________________
10592 Gunner CHRISTOPHER FRAZER 15th Bty. 36th Bde. Royal Field Artillery
60868 Private MUSTO 24th Bn. Royal Fusiliers
1346 Corporal WILLIAM WEBSTER 17th Bn. Royal Fusiliers


France: Somme CRECY-EN-PONTHIEU COMMUNAL CEMETERY (1)
_____________________________________________________
M2/117470 Private WILLIAM CHARLES FUNNELL Mechanical Transport Army Service Corps


France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (10)
__________________________________________________________
3684 Private BARNES ALIAS
3684 Private FRANK GORRELL BENTON 49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4362 Private WILLIAM RICHARD BLOOMFIELD 20th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6124 Private CHARLES EDMUND FORDHAM 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6642 Private DAVID HEARFIELD 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1143 Private ROBERT WILLIAM HERD 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5613 Private ALBERT ERNEST MANLEY 20th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3405 Sergeant GOMER MASLIN 50th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
R/35282 Corporal CECIL GEORGE MILLMAN 2nd Bn. King's Royal Rifle Corps
4507 Private JAMES JOHN POWELL 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme DOULLENS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION NO.1 (1)
___________________________________________________________
47169 Private JOSEPH MURPHY 19th Bn. Manchester Regiment


France: Somme ECLUSIER COMMUNAL CEMETERY, ECLUSIER-VAUX (1)
___________________________________________________________
3308 Private DRAY 5th Bn. Royal Sussex Regiment


France: Somme GEZAINCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_________________________________________________________
L/17679 Driver FRANK ARCHER "A" Bty. 170th Bde. Royal Field Artillery
40200 Private PRITCHARD 1st Bn. Royal Welsh Fusiliers


France: Somme GROVE TOWN CEMETERY, MEAULTE (7)
______________________________________________
19685 Corporal GEORGE THOMAS CHURCH 2nd Bn. South Wales Borderers
28599 Lance Corporal PERCY BOWMAN FRIER 1st Bn. King's Own Scottish Borderers
41664 Private HERBERT GEORGE HUMBY 1st Bn. Essex Regiment
20288 Private ISSACS 1st Bn. King's Own Scottish Borderers
25219 Private DONALD MONTGOMERY JOHNSTON 1st Bn. Grenadier Guards
9171 Private POGSON 10th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
40513 Private SAMUEL SMITH 8th Bn. South Staffordshire Regiment


France: Somme GUARDS' CEMETERY, COMBLES (2)
___________________________________________
33272 Private THOMAS HENRY ALFRED MAY 2nd Bn. Royal Berkshire Regiment
18019 Private JOHN W. WILDE 7th Bn. East Yorkshire Regiment


France: Somme GUARDS' CEMETERY, LESBOEUFS (1)
_____________________________________________
8668 Gunner WILLIAM DAVIDSON 55th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


France: Somme HAMEL MILITARY CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (1)
_________________________________________________________
Lieutenant Colonel ERNEST CHARLES PATRICK BOYLE (D S O) 1st Bn. Honourable Artillery Company


France: Somme HEATH CEMETERY, HARBONNIERES (1)
______________________________________________
267082 Private EVANS 1st/6th Bn. Welsh Regiment


France: Somme HEILLY STATION CEMETERY, MERICOURT-L'ABBE (1)
___________________________________________________________
8980 Gunner HEARNE 156th Bty. Royal Garrison Artillery


France: Somme HEM COMMUNAL CEMETERY, SOMME (2)
______________________________________________
33121 Lance Corporal EDWIN VINCENT BURGESS 2nd Bn. Border Regiment
9271 Private MEDLOCK 2nd Bn. Honourable Artillery Company


France: Somme HEM FARM MILITARY CEMETERY, HEM-MONACU (1)
________________________________________________________
5097 Private HARRY BRAYBROOK 1st/4th Bn. Suffolk Regiment


France: Somme MILL ROAD CEMETERY, THIEPVAL (1)
______________________________________________
Lieutenant EDWARD VEZIAN ELLIS (M C) Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Somme PERONNE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (6)
_____________________________________________________
5437 Private BLANCHARD 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry
6781 Private CLAYTON 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
18847 Private WILLIAM GALL 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
331755 Lance Corporal KELLY 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry
331550 Lance Corporal EDMUND FREDERICK LEWIS SHAW 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry
Second Lieutenant WILSON 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry


France: Somme PERONNE ROAD CEMETERY, MARICOURT (2)
__________________________________________________
108430 Gunner BERTRAND 68th Bty. 14th Bde. Royal Field Artillery
43831 Rifleman CHARLES HENRY FLEAR 1st Bn. Royal Irish Rifles


France: Somme PUCHEVILLERS BRITISH CEMETERY (2)
_______________________________________________
M2/133437 Corporal CHARLES EMSLIE Mechanical Transport Army Service Corps
T4/124299 Private LEWIS Army Service Corps


France: Somme REGINA TRENCH CEMETERY, GRANDCOURT (1)
____________________________________________________
31335 Private JOSEPH BUTCHER 6th Bn. Royal Berkshire Regiment


France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (12)
____________________________________
7929 Private FRANK BELL 7th Bn. Royal Fusiliers
31544 Private JOHN WILLIAM BOGGAN 9th Bn. Northumberland Fusiliers
27559 Private WILLIAM GIDLEY 7th Bn. Border Regiment
23058 Private GEORGE R. HUBBARD 4th Bn. Bedfordshire Regiment
29461 Lance Corporal HAROLD JACKSON 4th Bn. Bedfordshire Regiment
London Z/5247 Able Seaman JOHN WILLIAM LAST Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
10948 Lance Corporal JAMES LLOYD 15th Bn. Lancashire Fusiliers
61304 Private DENNIS MALEY 7th Bn. Royal Fusiliers
Tyneside Z/179 Able Seaman WILLIAM MORAN Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
332985 Private THOMAS MYLES 9th (Glasgow Hdrs.) Bn. Highland Light Infantry
Tyneside Z/6961 Able Seaman JAMES THOMAS Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/2857 Able Seaman WILLIAM JARVIS WINTER Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Somme TINCOURT NEW BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
27286 Driver DONACHEY 126th Bty. Royal Field Artillery


France: Somme VARENNES MILITARY CEMETERY (7)
____________________________________________
26239 Lance Corporal CHARLES BERNARD CARROLL "C" Coy. 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
18215 Private CONROY 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
WZ/2568 Able Seaman ALBERT BURR CRIPPS Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
136338 Gunner RICHARD EDWARD HANMER 170th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
30327 Private SHRIMPTON 4th Bn. Bedfordshire Regiment
22320 Private SMITH 1st Bn. Dorsetshire Regiment
CZ/4567 Able Seaman ROBERT WILSON Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (6)
_____________________________________________
5662 Private GEORGE HENRY ANTHONY 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2558 Private GEORGE HENRY BRUCE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3428 Private CHARLES JAMES STRACEY CHAPPLE 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1721 Private NEVILLE EDMONDS 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6023 Private JACK GREEN 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4465 Sergeant EDWARD CHARLES TOBIAS HURTER 22nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme WARLOY-BAILLON COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
Captain STEWART MURRAY HANSEN (M C) 14th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Germany: Brandenburg ZEHRENSDORF INDIAN CEMETERY (1)
____________________________________________________
3710 Rifleman NARJIT GURUNG 4th Gurkha Rifles


Germany: Hamburg HAMBURG CEMETERY (1)
_____________________________________
7069 Private ERNEST WILLIAM POWLEY 9th Bn. Durham Light Infantry


Ghana: KUMASI MEMORIAL (1)
__________________________
4058 Carrier SUNNY BOY Gold Coast Regiment, W.A.F.F.


Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
20642 Private BASIL YOUNG 2nd Bn. King's Shropshire Light Infantry


Greece: SARIGOL MILITARY CEMETERY, KRISTON (1)
______________________________________________
T4/058447 Corporal LINEHAM 864th Coy. Army Service Corps


India: BOMBAY 1914-1918 MEMORIAL, MUMBAI (1)
____________________________________________
Quartermaster HUSAM S.S. 'VEDAMORE' (Liverpool). Indian Merchant Service


India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (1)
______________________________________
1390 Sapper MANZUR 3rd Sappers and Miners


Iraq: AMARA WAR CEMETERY (16)
_____________________________
241817 Private BRUNGER 1st/5th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
201717 Private DODD 1st/4th Bn. Hampshire Regiment
36182 Private LEONARD GREEN 8th Bn. Royal Welsh Fusiliers
3/26447 Private GROVE 4th Bn. South Wales Borderers
37533 Private HAYWOOD 8th Bn. Welsh Regiment
52254 Corporal JAMES 2nd Bty. 13th Bde. Royal Field Artillery
2171 Private ARTHUR KENWOOD 1st/4th Bn. Devonshire Regiment
23688 Private MARQUIS 6th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
27340 Private MORAN 1st Bn. Manchester Regiment
5035 Driver MOSES Royal Garrison Artillery
3/27075 Private NELSON 4th Bn. South Wales Borderers
Lieutenant MUNGO STEWART (Mentioned in Despatches) Royal Field Artillery
Captain TERENCE FULLER STOKES 82nd Punjabis
11560 Private TODHUNTER 6th Bn. East Lancashire Regiment
22451 Private FRANK ERNEST WILLIAMS 7th Bn. Gloucestershire Regiment
201980 Private YEALES 1st/4th Bn. Hampshire Regiment


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (4)
___________________________________________
5887 Serjeant FRANK HAYTER 2nd Bn. Hampshire Regiment
55119 Gunner KIRK (D C M) Royal Field Artillery
44913 Gunner MURRAY 1st/5th Hants Howitzer Bty. Royal Field Artillery
8384 Lance Corporal NEGUS 2nd Bn. Norfolk Regiment


Iraq: BASRA MEMORIAL (34)
_________________________
61 Follower ABDUL KARIM Indian Ordnance Department
Rawalpindi/762 Follower ALAM KHAN Supply and Transport Corps
867 Khalasi APPA RAWAT Indian Railway Department
Follower BAHADUR 2nd Bn. 27th Punjabis
Bombay/369 Follower BAICHAI Supply and Transport Corps
370 Rifleman BASANTEA CHETTRI 1st Bn. 2nd King Edward's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)
Lahore/1062 Follower BASANTI 16th Sanitary Section Supply and Transport Corps
6631 Driver BHAIRO SINGH Attd. 44th Bty. Indian Royal Artillery
Jemadar CHINTA MANI Burma Military Police
10350 Follower FAQIR MUHAMMAD Indian Railway Department
2746 Sepoy FAZL HUSAIN 90th Punjabis
2118 Sowar GHUMA SINGH 16th Indian Cavalry
Madras/473 Follower GOVINDAN Supply and Transport Corps
7492 Bearer HABIBULLAH KHAN 7th Coy. Army Bearer Corps
21271 Private JAMES HOWLEY 6th Bn. East Lancashire Regiment
Rawalpindi/2317 Follower ILAM DIN Supply and Transport Corps
1610 Rifleman JAMANSING LIMBU 2nd Bn 7th Gurkha Rifles
2449 Rifleman KESRI SINGH 104th Wellesley's Rifles
Moradabad/1044 Porter MANGU 7th Porter Corps. Indian Labour Corps
2961 Sepoy MAULA BAKHSH 87th Punjabis
2406 Sepoy MUHAMMAD YUSUF 79th Carnatic Infantry
494 Sepoy MUTTUSWAMI 64th Pioneers
Jemadar NAHAR SINGH 22nd Sam Browne's Cavalry (Frontier Force)
Poona/460 Follower NARAYAN RAMA Supply and Transport Corps
2281 Sepoy NARAYAN SINGH 1st Bn. 102nd King Edward's Own Grenadiers
668 Driver NAWAB KHAN 44th. Mule Corps
785 Sepoy NEGU THAPA Queen Victoria's Own Corps of Guides Infantry (F.F.) (Lumsden's)
Cannapore/268 Labourer PEDRO DA SILVA 5th Coy Indian Labour Corps
1694 Naik RULIA SINGH 1st Bn. 56th Punjabi Rifles (Frontier Force)
1965 Sepoy SARDAR SINGH 16th Rajputs (Lucknow Regiment)
1390 Lance Daffadar SHAH SAWAR KHAN 23rd Indian Cavalry (Frontier Force)
2431 Sepoy SHER GUL 82nd Punjabis
3424 Sepoy SHER SINGH 82nd Punjabis
4474 Rifleman TULSIRAM THAPA 2nd Bn. 4th Gurkha Rifles


Iraq: BASRA WAR CEMETERY (1)
____________________________
268 Labourer D'SILVA 8th Coy. Indian Labour Corps


Nigeria: CALABAR MEMORIAL (2)
_____________________________
5541 Private AJI YELWA Nigeria Regiment, W.A.F.F.
7449 Private FOGUMA MAIDUGARI Nigeria Regiment, W.A.F.F.


Nigeria: IBADAN MEMORIAL (1)
____________________________
62 Carrier OYEWO AWE Nigeria Regiment, W.A.F.F.


Nigeria: LAGOS MEMORIAL (1)
___________________________
130 Private JOSEPH DANIELS Inland Water Transport, Royal Engineers


South Africa: Gauteng JOHANNESBURG (BRIXTON) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
2344 Private SCHMIDT 8th Regt. South African Infantry


South Africa: Kwazulu Natal DURBAN (ORDNANCE ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________________________
MT/1028 Driver SMITH South African Service Corps


Sudan: KHARTOUM WAR CEMETERY (1)
________________________________
M2/021141 Serjeant Major FRANCOMBE Base M.T. Depot, E.E.F. Army Service Corps


Syria: ALEPPO WAR CEMETERY (1)
______________________________
1471 Driver RAGHUBAR Indian Royal Artillery


Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
479 Follower MADHO Indian Railways


Tanzania: MOROGORO CEMETERY (1)
_______________________________
10073 Corporal ARNULL (D C M) 2nd Bn. The Loyal North Lancashire Regiment


United Kingdom: Aberdeenshire ABERDEEN (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________
198024 Petty Officer BAXTER H.M.S. "Flying Fish." Royal Navy


United Kingdom: Aberdeenshire ABERDEEN (TRINITY) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
2316/ES Engineman GRAY H.M. Drifter "Expectation." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Aberdeenshire LONGSIDE CEMETERY (1)
___________________________________________________
163 Serjeant JAMES SOUTER 1st/5th Bn. Gordon Highlanders


United Kingdom: Bedfordshire LUTON CHURCH BURIAL GROUND (1)
___________________________________________________________
26080 Private DAVIS 57th Protection Coy. Royal Defence Corps


United Kingdom: Cheshire HEATON NORRIS (CHRIST CHURCH) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
S4/220504 Private ARTHUR BROWN "K" Supply Coy. Army Service Corps


United Kingdom: Cheshire MACCLESFIELD CEMETERY (1)
__________________________________________________
DM2/205880 Private WILLIAM HAMMOND 2nd Mobile Coy. Army Service Corps


United Kingdom: Cheshire TIMPERLEY (CHRIST CHURCH) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________
114180 Corporal SMITH 3rd Labour Bn. Royal Engineers


United Kingdom: Cornwall STRATTON (ST. ANDREW) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________
38542 Private W. ERNEST VIGG 13th Bn. Devonshire Regiment


United Kingdom: County Antrim BELFAST (MILLTOWN) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
____________________________________________________________________________
22133 Private MURPHY Royal Irish Fusiliers


United Kingdom: Derbyshire ALFRETON (ST. MARTIN) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
Second Lieutenant DRAPER Royal Flying Corps


United Kingdom: Devon PAIGNTON CEMETERY (1)
___________________________________________
Lieutenant CHARLES DOUGLAS HOWARD VANSTONE 15th Bn. Rifle Brigade


United Kingdom: Devon PLYMOUTH NAVAL MEMORIAL (1)
_________________________________________________
Palace Z/3638 Ordinary Seaman ERNEST REYNOLDS S.S. "Gravina." Royal Naval Volunteer Reserve


United Kingdom: Devon SEATON (ST. GREGORY) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________
82163 Bombardier TRIVETT 4th Depot Royal Field Artillery


United Kingdom: Dorset DORCHESTER (FORDINGTON) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
1337 Private KENNETH MacDONALD 4th Australian Light Trench Mortar Battery


United Kingdom: Dorset MELCOMBE REGIS CEMETERY (1)
__________________________________________________
Lieutenant CAMPBELL 20th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Essex CITY OF LONDON CEMETERY AND CREMATORIUM, MANOR PARK (1)
_____________________________________________________________________________
T4/243368 Driver HARRY HARRISON 554th Coy. Army Service Corps


United Kingdom: Essex FINCHINGFIELD (ST. JOHN THE BAPTIST) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________________
T4/086706 Driver SULLENS No.1 Coy. (Southport) Army Service Corps


United Kingdom: Glasgow GLASGOW WESTERN NECROPOLIS (1)
______________________________________________________
8412 Serjeant WILLIAM STEIN (M M) "B" Coy. 1st Bn. East Yorkshire Regiment


United Kingdom: Gloucestershire GLOUCESTER OLD CEMETERY (1)
___________________________________________________________
S/13482 Rifleman PERCY EDWARD DRAKE 7th Bn. Rifle Brigade


United Kingdom: Hampshire BROCKENHURST (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________
11589 Private THOMAS CHARLES ADAMS 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.


United Kingdom: Hampshire FARNBOROUGH (VICTORIA ROAD) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
K/39140 Stoker 2nd Class HERBERT WILLIAM JAMES LIFORD H.M.S. "Victory." Royal Navy


United Kingdom: Hampshire NETLEY MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________
34709 Private PARRITT 10th Bn. Worcestershire Regiment


United Kingdom: Hampshire WINCHESTER (MAGDALEN HILL) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
135781 Gunner WALLACE 7th Reserve Bde. Heavy Arty. Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Kent CANTERBURY CEMETERY, KENT (1)
__________________________________________________
242493 Private GEORGE SIMPSON 2nd/8th Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (2)
_______________________________________________
2335D Seaman ALEXANDER McKAY S.S. "Vedamore." Royal Naval Reserve
224489 Leading Seaman JOSEPH RUSCOE H.M.S. "Ruby." Royal Navy


United Kingdom: Kent FORT PITT MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
R/26787 Rifleman BOLTON 6th Bn. King's Royal Rifle Corps


United Kingdom: Kent ORPINGTON (ALL SAINTS) CHURCHYARD EXTENSION (1)
____________________________________________________________________
M/282220 Private POMEROY M.T. Army Service Corps


United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (ALLERTON) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
2279 Private CHARLES BROOKS 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (EVERTON) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
174355 Stoker 1st Class CUBBINS H.M.S. President Royal Navy


United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (FORD) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
_______________________________________________________________________
113273 Gunner LAWRENCE EDMUND FAY Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Lancashire MANCHESTER CREMATORIUM (1)
_____________________________________________________
023565 Private BARRACLOUGH Army Ordnance Corps


United Kingdom: Lancashire PRESTON (NEW HALL LANE) CEMETERY (2)
_______________________________________________________________
9887 Private HALL 2nd/4th Bn. Yorkshire Regiment
680964 Gunner JAMES ROSKELL 3rd West Lancs Bde. Royal Field Artillery


United Kingdom: Lincolnshire WALCOT-NEAR-BILLINGHAY (ST. OSWALD) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________________________
K/39557(PO) Stoker 2nd Class JOHN PINION SLEAFORD H.M.S. "Victory." Royal Navy


United Kingdom: London CAMBERWELL OLD CEMETERY (1)
__________________________________________________
M/284199 Private ALBERT CYRIL SENTANCE 3rd Mob. Coy. (Larkhill) Army Service Corps


United Kingdom: London KENSAL GREEN (ALL SOULS') CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
TR/13/21922 Rifleman WALLACE 108th Bn. Training Reserve


United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
3701 Private O'KEEFE (M M) 10th (Prince of Wales's Own Royal) Hussars


United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (85)
_______________________________________________
Donkeyman DAVID ABBY S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine
Second Officer SAMUEL JOSEPH ADAMSON S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Assistant Steward GEORGE SMITH ALEXANDER S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Surgeon WILLIAM FREDERICK ALGEO S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Master JOHN FREDERICK BARHAM S.S. "Saint Ninian." Mercantile Marine
First Engineer JAMES WILLIAM BENNETT S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman PATRICK BRESLIN S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer MATTHEW BRIERTON S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine
Third Officer HAROLD CHARLES REGINALD BROWITT S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Skipper ARNI E. BRYON "Shakespeare." Mercantile Marine
Ship's Cook JOSEPH BULLOCK S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine
Ordinary Seaman WILLIAM BERNARD BURKE S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman JOHN BURNS S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Sailor JOHN CAMPBELL S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman GEORGE CHAINEY S.S. "Califomia" (Glasgow) Mercantile Marine
Pilot JOHN JOSEPH COLLISTER S.S. "St. Ninian." Mercantile Marine
Trimmer SANTIAGO CONCEPTION S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Trimmer CONNORTON S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman JOHN COYLE S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Second Engineer WILLIAM MILLAR CUNNINGHAM S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman MICHAEL DARCY S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Mess Room Boy ERNEST DE GANGAZUE S.S. "Gravina" (Liverpool) Mercantile Marine
Seaman FLORENTINO DE LA CRUZ S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer THOMAS DONGUG S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Assistant Purser WILLIAM EADIE S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman MARIAN ENTILLAN S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Purser JAMES BANNERMAN MCDONALD ETHERINGTON S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Mess Room Steward JOHN MATHER EVANS S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Third Hand JAMES ARTHUR FARNSWORTH Steam Trawler "Shakespeare" (Hull) Mercantile Marine
Fireman FAUSI S.S. "Gravina" (Liverpool) Mercantile Marine
Apprentice JAMES FORSYTH FELL S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Trimmer ALEXANDER FRASER "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Second Cook AMOS HARRY GENTRY S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Trimmer GEORGE GILLESPIE S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman URBANO GOMEZ S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Assistant Steward THOMAS HAGAN S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Leading Stoker PETER HALBERT S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Mate JAMES HARRISON Steam Trawler "Shakespeare" (Hull) Mercantile Marine
Chief Engineer JOHN WILLIAM HUTCHINSON Steam Trawler "Shakespeare" (Hull) Mercantile Marine
Sailor ERNEST A. KELWAY S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Second Engineer JOHN KNOX S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Second Officer JAMES LARMOUR S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine
Second Engineer CHARLES LAWRENCE Steam Trawler "Shakespeare" (Hull) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer ANSELM LEAHY S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine
Deck Hand JOSEPH LEE Steam Trawler "Shakespeare" (Hull) Mercantile Marine
Ship's Cook LUDWELL LEE S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Assistant Steward WILLIAM PETTIE LEES S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Able Seaman NICHOLAS LEMON S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
First Engineer DAVID ROBERT LETTON S.S. "Gravina" (Liverpool) Mercantile Marine
Mess Room Steward JOHN MATHER ALIAS
Second Cook ARCHIBALD McALLISTER S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman MATTHEW McCANN S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Barber ALEXANDER McGARVEY S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer JOHN McQUEEN S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Trimmer DANIEL MILLAR S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Trimmer JAMES MONAGHAN S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Steward JOHN MOORE S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Sailor TIMOTHY EDWARD MORRISSEY S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine
Greaser JOHN JOSEPH MURRAY S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Spare Hand ALBERT HENRY NORTON Steam Trawler "Shakespeare" (Hull) Mercantile Marine
Sailor JAMES O'DONNELL S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Able Seaman OLSEN S.S. "Gravina" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman MAX PARADIS S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer FREDERICK PETERSEN S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine
Boatswain THOMAS FAIRLEY PINKNEY S.S. "Wallace" (Sunderland) Mercantile Marine
Carpenter's Mate DAVID POLLOCK S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Third Cook FRANCIS RIGNEY S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer WILLIAM JOHN ROBERTSON S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman EDWARD SHEPHERD S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Third Mate JOHN SIMPSON S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Able Seaman JAMES SLAVIN S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
First Engineer DONALD SMITH S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Assistant Steward GEORGE GRANT STEEL S.S. "California" (Glasgow) Mercantile Marine
Fireman JAMES STERLING S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Assistant Steward WILLIAM PETTIE THOMSON ALIAS
Fireman TOPAS S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Greaser TORIELLO S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Boatswain ALBERT EDWARD WALKER S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman PATRICK WARD S.S. "Corsican Prince" (Newcastle) Mercantile Marine
Spare Hand ALBERT GEORGE WESTGATE Steam Trawler "Shakespeare" (Hull) Mercantile Marine
Third Engineer LOUIS WHITAKER S.S. "Gravina" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman BASILO C. WILEY S.S. "Vedamore" (Liverpool) Mercantile Marine
Boatswain ERNEST WILLIAMS Steam Trawler "Shakespeare" (Hull) Mercantile Marine
Boatswain JOHN WILLIAMS S.S. "Saxonian" (London) Mercantile Marine
Third Engineer LLEWELYN HUMPHREY WILLIAMS S.S. "Saint Ninian" (Glasgow) Mercantile Marine


United Kingdom: Middlesex EDMONTON CEMETERY, MIDDLESEX (1)
__________________________________________________________
Second Lieutenant ARTHUR JACKSON (Netheravon). Royal Flying Corps


United Kingdom: Middlesex HENDON CEMETERY AND CREMATORIUM (1)
_____________________________________________________________
G/27998 Private BOWMAN Middlesex Regiment


United Kingdom: Middlesex RUISLIP (ST. MARTIN) CHURCHYARD EXTENSION (1)
_______________________________________________________________________
Captain ERIC TONY FARROW Royal Flying Corps


United Kingdom: Northamptonshire NORTHAMPTON (TOWCESTER ROAD) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________________
28298 Private LAPWORTH 65th Coy. Royal Defence Corps


United Kingdom: Northumberland LOWICK (ST. JOHN THE BAPTIST) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________________________
T/293580 Driver FAIRBAIRN No. 3 Depot Coy. (Bradford). Army Service Corps


United Kingdom: Northumberland TWEEDMOUTH CEMETERY (1)
______________________________________________________
8026 Corporal SYKES 2nd Bn. King's Own Scottish Borderers


United Kingdom: Perthshire BLAIRGOWRIE CEMETERY (1)
___________________________________________________
175875 Gunner MOWBRAY 36th Reserve Bty. Royal Field Artillery


United Kingdom: Perthshire KILLIN OLD CHURCHYARD (1)
____________________________________________________
29291 Corporal STEWART 16th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Suffolk IPSWICH OLD CEMETERY (1)
________________________________________________
3145 Private DALBY 4th Bn. Suffolk Regiment


United Kingdom: Surrey CROYDON (QUEEN'S ROAD) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
M/282470 Private THOMPSON No.1 Reserve M.T. Depot, Grove Park Army Service Corps


United Kingdom: Surrey MORDEN CEMETERY (1)
__________________________________________
20197 Regimental Serjeant Major MULLEN Royal Field Artillery


United Kingdom: Surrey WEST CLANDON (SS. PETER AND PAUL) CHURCH CEMETERY (1)
____________________________________________________________________________
871 Bombardier ARCHIBALD AMBROSE MATTHEW GUNN 4th Div. Artillery H.Q. Australian Field Artillery


United Kingdom: Sussex HASTINGS CEMETERY, SUSSEX (1)
____________________________________________________
S4/184505 Private HENRY WILLIAM SHIPP "C" Supply Coy. Army Service Corps


United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (WARSTONE LANE) CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
4908 Private WORKMAN 10th Bn. Royal Warwickshire Regiment


United Kingdom: Wiltshire DURRINGTON CEMETERY (5)
_________________________________________________
6729 Private ARTHUR JOHN BROWN 9th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2300 Private THOMAS JOSEPH DESMOND 41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2323 Private THOMAS DUNN 44th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2388 Private WILLIAM RAYEY ROBINSON 43rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6842 Private CHARLES HENRY YOUNG 1st Bn Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Yorkshire BRIGHOUSE CEMETERY (1)
________________________________________________
25064 Private JOHN THOMPSON Grenadier Guards


United Kingdom: Yorkshire HULL WESTERN CEMETERY (1)
___________________________________________________
10735 Private GEORGE WILLIAM MACKINDER 3rd Bn. Lincolnshire Regiment


United Kingdom: Yorkshire WHITBY (LARPOOL) CEMETERY (1)
_______________________________________________________
Sailor RIMMER S.S. "Saint Ninian" Mercantile Marine

No comments:

Post a Comment