Search This Blog

Wednesday, 8 February 2017

570 died on this day: Thu 08/02/1917

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1917_02_08.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2017/02/08/8-February-1917-Thursday/

Belgium: Hainaut LONDON RIFLE BRIGADE CEMETERY (1)
__________________________________________________
28099 Corporal FARRELL 8th Bn. South Lancashire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen BARD COTTAGE CEMETERY (4)
__________________________________________________
17230 Private WILLIAM BRYAN DAVIES 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers
50870 Private STANLEY GEORGE DYMOND 14th Bn. Welsh Regiment
20665 Private GEORGE FARROW "A" Coy. 15th Bn. Welsh Regiment
20858 Private HERBERT FARROW 15th Bn. Welsh Regiment


Belgium: West-Vlaanderen CHESTER FARM CEMETERY (3)
__________________________________________________
G/10421 Lance Corporal RICHARD DABIN 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
G/17467 Private MAYNARD 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
S/7093 Serjeant RONALD WILLIAM SMITH Army Ordnance Corps


Belgium: West-Vlaanderen DICKEBUSCH NEW MILITARY CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
23450 Private GEORGE ARTHUR READ 12th Bn. East Surrey Regiment


Belgium: West-Vlaanderen FERME-OLIVIER CEMETERY (4)
___________________________________________________
63133 Private DEBLEY 115th Coy. Machine Gun Corps
27522 Corporal JOHN WILLIAM GOODWIN 115th Coy. Machine Gun Corps
L/31312 Gunner ERNEST CYRIL OXBERRY "B" Bty. 77th Bde. Royal Field Artillery
32140 Bombardier JOHN HENRY SHEAFF "C" Bty. 119th Bde. Royal Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen KEMMEL CHATEAU MILITARY CEMETERY (4)
_____________________________________________________________
4928 Private JAMES BANNERMAN 6th Bn. Connaught Rangers
7704 Private JOHN O'DONOGHUE 6th Bn. Connaught Rangers
6468 Private OWEN TREANOR 6th Bn. Connaught Rangers
25301 Private NELSON HENRY WELLER 11th Bn. Hampshire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (4)
___________________________________________________________
Lieutenant BLACKBURN 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
5591 Rifleman OLIVER 17th Bn. London Regiment
35417 Private HARRY WALKER 8th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
7870 Corporal WILLIAMS 11th Bn. Northumberland Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
21303 Driver WATSON 55th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen PASSCHENDAELE NEW BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
G/41022 Private CHARLES THOMAS ABBOTT 1st Bn. Middlesex Regiment


Belgium: West-Vlaanderen RAILWAY DUGOUTS BURIAL GROUND (TRANSPORT FARM) (1)
___________________________________________________________________________
574245 Rifleman THOMAS SPEARING (8392). 17th Bn. London Regiment


Belgium: West-Vlaanderen VLAMERTINGHE MILITARY CEMETERY (3)
___________________________________________________________
72075 Gunner HENRY FRANCIS BOOTH 176th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
67616 Gunner ALBERT EDWARD GARRATT 176th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
94088 Gunner GILBERT 176th Siege Bty. Royal Garrison Artillery


Belgium: West-Vlaanderen YPRES (MENIN GATE) MEMORIAL (3)
________________________________________________________
3801 Private ALFRED JOHN HODGKIN 115th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
G/18475 Private HERBERT SIDNEY NYE 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
G/18756 Private ARTHUR SMITH 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


Egypt: ALEXANDRIA (HADRA) WAR MEMORIAL CEMETERY (2)
___________________________________________________
T4/246593 Driver LINDLEY CRAIG 42nd Div. Train Army Service Corps
T2/016653 Staff Serjeant Major ROBERT OWEN DAWKES Mechanical Transport Army Service Corps


Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
________________________________________
50166 Private HENSLEY 163rd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (4)
___________________________________________________________
112976 Gunner WALTER BROWN 255th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
Second Lieutenant DONOHUE 8th Bn. Border Regiment
Second Lieutenant RALPH LINGARD HOLLAND 255th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
32097 Private MORGAN 2nd Bn. South Lancashire Regiment


France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (3)
____________________________________________________________
438 Private HERBERT WILLIAM HARRIS 33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
450 Private ALLAN GEORGE JAMES 33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
937 Private WALTER PRYOR 33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Nord DUNKIRK TOWN CEMETERY (1)
______________________________________
104779 Sapper EDWARD WALTER BUCK Inland Water Transport Royal Engineers


France: Nord HAZEBROUCK COMMUNAL CEMETERY (1)
_____________________________________________
S/29050 Rifleman BERNARD LOUIS TURNER 16th Bn. Rifle Brigade


France: Nord LAVENTIE MILITARY CEMETERY, LA GORGUE (2)
______________________________________________________
302942 Rifleman VICTOR GEORGE CULLIMORE (4861). 1st/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)
947642 Gunner TOWELL X56th Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery


France: Nord MERVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_____________________________________________________
4036 Private WILLIAM FREDERICK ANDREWS 1st/13th Kensington Bn. London Regiment
4203 Private SWEETMAN 1st/13th Kensington Bn. London Regiment


France: Nord NIEPPE COMMUNAL CEMETERY (2)
_________________________________________
14471 Serjeant TAYLOR 10th Bn. Cheshire Regiment
30644 Private TILLING 75th Field Amb Royal Army Medical Corps


France: Nord PONT-DU-HEM MILITARY CEMETERY, LA GORGUE (3)
_________________________________________________________
9538 Private FAIRBACK 1st/7th Bn. Middlesex Regiment
202760 Private MARTIN 1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
201741 Private ALFRED WILLIAM THICKBROOM 1st/7th Bn. Middlesex Regiment


France: Nord PORTE-DE-PARIS CEMETERY, CAMBRAI (1)
_________________________________________________
26300 Private WOODBINE 2nd Bn. Suffolk Regiment


France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
16012 Private BENSON 6th Bn. King's Own Scottish Borderers


France: Pas de Calais BANCOURT BRITISH CEMETERY (2)
___________________________________________________
1938 Private FRANK HILLMAN HITCHINS 59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3580 Corporal PERCY NEWTON ORROCK 59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais BARLIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
195874 Private LESLIE HOWDEN 87th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais BETHUNE TOWN CEMETERY (3)
_______________________________________________
11882 Private JAMES EDMAN ASHBY 15th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Major JOHN JENKINS MOYSE (Mentioned in Despatches) 1st Bn. Bedfordshire Regiment
23867 Private SIDNEY THOMAS STEPHENS 1st Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (4)
___________________________________________________
Wales Z/692 Leading Seaman JOSEPH ALLSOP JONES BEVAN Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
13165 Private JOHN GAYLER 16th Bn. Highland Light Infantry
24732 Private CHARLES RYLANCE 1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
15065 Lance Corporal ARTHUR GEORGE WILLEY 8th Bn. Norfolk Regiment


France: Pas de Calais CABARET-ROUGE BRITISH CEMETERY, SOUCHEZ (1)
_________________________________________________________________
148634 Private JONES 78th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais CHOCQUES MILITARY CEMETERY (2)
____________________________________________________
26752 Private CECIL ARNOLD EVANS "A" Coy. 1st Bn. King's Shropshire Light Infantry
22460 Private RICHARDSON 7th Bn. Northamptonshire Regiment


France: Pas de Calais COUIN NEW BRITISH CEMETERY (1)
____________________________________________________
13083 Private WILLIAM PRENTIS 7th Bn. South Lancashire Regiment


France: Pas de Calais CROISILLES BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________________
23098 Private JERMEY 7th Bn. Suffolk Regiment


France: Pas de Calais ECOIVRES MILITARY CEMETERY, MONT-ST. ELOI (2)
___________________________________________________________________
204142 Private EGERTON FERNLEY 42nd Bn. Canadian Infantry
139510 Private DAVID RYALL 60th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (2)
___________________________________________________
41234 Private ERNEST CHERRY 17th Bn. Highland Light Infantry
121785 Private St. OURS 22nd Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais FAUBOURG D'AMIENS CEMETERY, ARRAS (4)
___________________________________________________________
4/1665 Sapper DANIEL McLAREN New Zealand Engineers
9002 Private MURRAY 2nd Regt. South African Infantry
24/530 Rifleman WILLIAM SCOTT MURRAY 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
4/1538 Sapper ALFRED QUIGLEY New Zealand Engineers


France: Pas de Calais GORRE BRITISH AND INDIAN CEMETERY (5)
___________________________________________________________
11040 Corporal BENNETT 12th Bn. Gloucestershire Regiment
23273 Private NORMAN 1st Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
17349 Private RICH 1st Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
619 Private ALFRED LEONARD SMITH 1st Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
28033 Private ARTHUR MAURICE WEBB 1st Bn. East Surrey Regiment


France: Pas de Calais HABARCQ COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
16112 Private BROOKS 7th Bn. Royal Sussex Regiment


France: Pas de Calais LAPUGNOY MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
147751 Private LARKINS 78th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais LILLERS COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________________
33067 Private HARRY SCOTT WADHAM 4th Bn. Middlesex Regiment


France: Pas de Calais LOUEZ MILITARY CEMETERY, DUISANS (2)
__________________________________________________________
42687 Private JOHN GALLIGAN 26th Coy. Machine Gun Corps
12821 Private ANDREW NICHOLSON PRYDE 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)


France: Pas de Calais MAROC BRITISH CEMETERY, GRENAY (1)
________________________________________________________
14133 Serjeant FINNIS 7th Bn. Northamptonshire Regiment


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (4)
_________________________________________________________________
15765 Private BROCKWELL 12th Bn. Royal Fusiliers
Z/2385 Rifleman CAVANAH 3rd Bn. Rifle Brigade
50242 Private THOMAS JAMES DRIVER 12th Bn. Royal Fusiliers
8767 Lance Corporal RILEY 1st Bn. North Staffordshire Regiment


France: Pas de Calais QUEENS CEMETERY, BUCQUOY (6)
__________________________________________________
5000 Private ALFRED WILLIAM BRADLEY 1st Bn. Honourable Artillery Company
3912 Private CLACKETT 1st Bn. Honourable Artillery Company
9804 Private R. W. EBSWORTH EVANS 7th Bn. Royal Fusiliers
27020 Serjeant JOHN J. McCORMACK (M M) 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
G/23374 Private ROBERTS 7th Bn. Royal Fusiliers
4271 Lance Corporal HAROLD WILLIAM SMITH 1st Bn. Honourable Artillery Company


France: Pas de Calais SERRE ROAD CEMETERY No.1 (1)
__________________________________________________
58625 Private ALFRED DENIS REAM 52nd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)


France: Pas de Calais VILLERS STATION CEMETERY, VILLERS-AU-BOIS (2)
___________________________________________________________________
1015705 Private WILLIAM HAYHURST 47th Bn. Canadian Infantry
177296 Private WILSON 38th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais WANQUETIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_______________________________________________________________
18509 Private BUTLER 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


France: Pas de Calais WARLINCOURT HALTE BRITISH CEMETERY, SAULTY (2)
____________________________________________________________________
7765 Private MORRIS 1st/6th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
200805 Serjeant SMITH 1st/5th Bn. South Staffordshire Regiment


France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (5)
____________________________________________________
London Z/1998 Able Seaman HENRY ATHERLEY Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
27917 Private ARTHUR CAPENHURST 11th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
13234 Private GEORGE CHAPPELL 8th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
4172 Lance Corporal ALEXANDER JOHNSTONE 1st Bn. Honourable Artillery Company
G/7723 Private HAROLD JOHN SYMONDS 10th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


France: Seine-Maritime BOIS-GUILLAUME COMMUNAL CEMETERY (2)
___________________________________________________________
6118 Private HARRIS 1st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
50027 Air Mechanic 2nd Class HARRY YOUNG No. 1 Aircraft Depot, Engine Repair Shops Royal Flying Corps


France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (1)
__________________________________________________________________
145389 Gunner JOHN SWEENEY "C" Bty. 60th Bde. Royal Field Artillery


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (8)
______________________________________________________________
R/2694 Rifleman FARRAN 10th Bn. King's Royal Rifle Corps
2795 Private HAM 1st/5th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
5755 Private CLIVE ROY PAULING 1st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
23146 Private JOSEPH PRICHARD 12th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
9590 Gunner SIGGERS (M M) "A" Bty. 71st Bde. Royal Field Artillery
242286 Private GEORGE TELFORD 1st/5th Border Regiment
3139A Private ARTHUR WALTER TEMPLETON 1st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
34923 Private WALKER 6th/7th Bn. Royal Scots Fusiliers


France: Seine-Maritime STE. MARIE CEMETERY, LE HAVRE (2)
________________________________________________________
904341 Private MOFFAT 49th Bn. Canadian Infantry
3219 Private JOHN THOMPSON 3rd Bn. South African Native Labour Corps


France: Somme A.I.F. BURIAL GROUND, FLERS (2)
_____________________________________________
2327 Private WILLIAM ARMSTRONG 59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
S/25483 Rifleman LITTLEWOOD 11th Bn. Rifle Brigade


France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
_______________________________________________________
M2/178274 Private HENRY GEORGE HART Aux. Petrol Coy. Army Service Corps
41203 Private HAROLD HOPPER 11th Bn. Manchester Regiment
R4/108806 Private WILLIAM RICH 52nd Army Remounts Army Service Corps


France: Somme ANCRE BRITISH CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (19)
_________________________________________________________
Second Lieutenant CHARLES MARTIN ARMSTRONG 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
4814 Private ALFRED ARTHUR AYLETT 1st Bn. Honourable Artillery Company
Captain STERRY JAMES BRYAN 1st Bn. Honourable Artillery Company
Second Lieutenant CARROLL 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
3662 Lance Serjeant EMES 1st Bn. Honourable Artillery Company
3/7357 Private FINAL 4th Bn. Bedfordshire Regiment
4787 Private GREGORY 1st Bn. Honourable Artillery Company
26936 Private HEALY 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
24941 Private JOHN HOLM 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
22812 Private JOHN HULL 4th Bn. Bedfordshire Regiment
27752 Private WILLIAM ALBERT KILBEY 7th Bn. Royal Fusiliers
4632 Private EUSTACE ERNEST LARGE 1st Bn. Honourable Artillery Company
27282 Private PATRICK LOFTUS 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
4773 Private LIONEL GUY SMITH 1st Bn. Honourable Artillery Company
4729 Private STACEY "B" Coy. 1st Bn Honourable Artillery Company
26864 Private STOKES 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
29663 Private SUTTON 4th Bn. Bedfordshire Regiment
3641 Private WINTERBOURNE 1st Bn. Honourable Artillery Company
1915 Private LESLIE HENRY WORSSAM 1st Bn. Honourable Artillery Company


France: Somme BRAY MILITARY CEMETERY (10)
_________________________________________
27961 Private CLEAL 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment
56750 Corporal FARMER 14th Bde. H.Q. Royal Field Artillery
266046 Private FOX 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment
20909 Private GARLICK 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
32827 Private FREDERICK GODSALL 2nd Bn. Lincolnshire Regiment
R/34522 Lance Corporal HENN 2nd Bn. King's Royal Rifle Corps
104152 Gunner HOLLAND 127th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
20222 Private LAMBERT 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
G/41128 Private MAY 21st Bn. Middlesex Regiment
5200 Private GEORGE SAWFORD 1st/4th Bn. Suffolk Regiment


France: Somme BRONFAY FARM MILITARY CEMETERY, BRAY-SUR-SOMME (1)
________________________________________________________________
Captain THOMAS HUFFINGTON 7th Bn. Yorkshire Regiment


France: Somme CATERPILLAR VALLEY CEMETERY, LONGUEVAL (1)
________________________________________________________
S/25487 Rifleman SPICER 11th Bn. Rifle Brigade


France: Somme COMBLES COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_____________________________________________________
43770 Rifleman FRANCIS COLLINS 1st Bn. Royal Irish Rifles
43288 Private HERBERT NEEDHAM 10th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Somme CONTAY BRITISH CEMETERY, CONTAY (3)
_________________________________________________
36243 Private LEONARD BASS 6th Bn. Royal Berkshire Regiment
20386 Private JAMES SPINKS 8th Bn. Norfolk Regiment
R/34536 Rifleman CUTHBERT SIDNEY REUBEN WHITEBREAD 1st Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Somme COURCELLES-AU-BOIS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
________________________________________________________________
4567 Private CAWTHORNE 2nd/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
4245 Private ERNEST LONGFORD 2nd/5th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (7)
_________________________________________________________
2383 Private WILLIAM EDWARD BRADLEY 56th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
405 Private THEODORE FENTON 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1941 Private EDWARD DAVID KEARNEY 55th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
838 Private JAMES HENRY LYNCH 49th Bn Australian Infantry, A.I.F.
34562 Corporal JAMES McPHERSON SMITH 6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4929 Private ROBERT JAMES TURNER 50th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3289 Private PERCY GARLAND WEBB 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme DOULLENS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION NO.1 (4)
___________________________________________________________
4104 Serjeant CYRIL GABRIEL CLARKE 3rd Dragoon Guards (Prince of Wales' Own)
R/21307 Rifleman THOMAS EDGAR HAROLD 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
83440 Sapper ARTHUR HOUGHTON 202nd Field Coy. Royal Engineers
27390 Corporal CHARLES HENRY LIVETT 4th Bn. Bedfordshire Regiment


France: Somme FINS NEW BRITISH CEMETERY, SOREL-LE-GRAND (1)
___________________________________________________________
32240 Private PORTER 2nd Bn. Essex Regiment


France: Somme FLATIRON COPSE CEMETERY, MAMETZ (1)
_________________________________________________
39165 Private GEORGE FLEMING 19th Bn. Cheshire Regiment


France: Somme GEZAINCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_________________________________________________________
41740 Private SWIFT 20th Bn. Cheshire Regiment


France: Somme GROVE TOWN CEMETERY, MEAULTE (7)
______________________________________________
27520 Private SYDNEY CLAPHAM 7th Bn. Border Regiment
21323 Private HITCHINGS 3rd Bn. Grenadier Guards
27587 Private KING 7th Bn. Lincolnshire Regiment
22444 Private ARCHIBALD LEWIS 1st Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
2189 Sergeant JAMES E. MOORE 1st Bn. Newfoundland Regiment
8620 Gunner RALPH NORRIS 155th (East Cheshire) Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
90800 Gunner STREET 155th Bty. Royal Garrison Artillery


France: Somme GUARDS' CEMETERY, COMBLES (5)
___________________________________________
38439 Private SAMUEL BEAUMONT 7th Bn. Yorkshire Regiment
96262 Sapper THOMAS VICTOR MacGREGOR 256th Tunnelling Coy. Royal Engineers
4/7807 Private WILLIAM HENRY MARSDEN 10th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
13541 Rifleman JOHN ORR 1st Bn. Royal Irish Rifles
43971 Rifleman CORNELIUS QUINLAN 1st Bn. Royal Irish Rifles


France: Somme GUARDS' CEMETERY, LESBOEUFS (4)
_____________________________________________
71332 Gunner FLATMAN 155th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
93109 Gunner FROST 155th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
S/2073 Corporal REES 11th Bn. Rifle Brigade
91641 Gunner STORRIER 155th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


France: Somme GUILLEMONT ROAD CEMETERY, GUILLEMONT (1)
______________________________________________________
109738 Gunner LONGHURST 155th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


France: Somme HEILLY STATION CEMETERY, MERICOURT-L'ABBE (1)
___________________________________________________________
1914 Private JOHN BINGHAM 8th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme HEM FARM MILITARY CEMETERY, HEM-MONACU (1)
________________________________________________________
56825 Private GEORGE 2nd Bn. Welsh Regiment


France: Somme LONDON CEMETERY AND EXTENSION, LONGUEVAL (1)
__________________________________________________________
10033 Private ARTHUR GEORGE WARNER 2nd Bn. Hampshire Regiment


France: Somme LONSDALE CEMETERY, AUTHUILLE (2)
______________________________________________
PLY/802(S) Private GRIGG 2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry
PLY/1196(S) Private JONAS 2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry


France: Somme PERONNE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_____________________________________________________
332851 Private JOHN CARSON "C" Coy. 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry
4/8789 Private SAMUEL MCVEIGH LAIRD 2nd Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


France: Somme PERONNE ROAD CEMETERY, MARICOURT (1)
__________________________________________________
9636 Serjeant ENGLAND (D C M) 9th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)


France: Somme POZIERES BRITISH CEMETERY, OVILLERS-LA BOISSELLE (1)
__________________________________________________________________
41193 Private FROST 10th Bn. Essex Regiment


France: Somme PUCHEVILLERS BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
891 Private CHARLES PIRIE 2nd Bn. Gordon Highlanders


France: Somme SAILLY-SAILLISEL BRITISH CEMETERY (16)
____________________________________________________
10778 Private ALBERT BAKER 2nd Bn. Scots Guards
31188 Private JAMES FENTON 12th Bn. Manchester Regiment
2696 Private FISHER 12th Bn. Manchester Regiment
24849 Private HARRY FOXCROFT 7th Bn. Yorkshire Regiment
18112 Private GENT 7th Bn. Yorkshire Regiment
7825 Lance Serjeant GORDON 2nd Bn. Scots Guards
44591 Private HENRY HARRISON 12th Bn. Manchester Regiment
28937 Private JOHNSON 7th Bn. Yorkshire Regiment
46095 Gunner LIDDELL 4th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
5662 Serjeant LITTLE 12th Bn. Manchester Regiment
318189 Private McGEACHY 7th Bn. Yorkshire Regiment
13532 Private THOMAS MULVEY 2nd Bn. Scots Guards
27621 Private PAVITT 7th Bn. Border Regiment
10940 Private DAVID ROBERTSON 2nd Bn. Scots Guards
11381 Private SPROUL 7th Bn. Yorkshire Regiment
14620 Private TROTTER 2nd Bn. Scots Guards


France: Somme SUZANNE MILITARY CEMETERY NO.3 (1)
________________________________________________
12649 Private SHORT 2nd Bn. Cameronians (Scottish Rifles)


France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (94)
____________________________________
28316 Private JOSEPH AINDERBY ALLEN 7th Bn. Yorkshire Regiment
29778 Private ROBERT MARK ANDREWS 2nd Bn. Hampshire Regiment
15886 Private OWEN BAILEY 10th Bn. Essex Regiment
44205 Private JAMES FRANCIS BARNETT 12th Bn. Manchester Regiment
40391 Corporal ROBERT LEACH BEAUMONT 7th Bn. Yorkshire Regiment
16268 Lance Corporal OLIVER BLOOMFIELD 9th Bn. Northumberland Fusiliers
7231 Private JAMES BLUE 1st Bn. Honourable Artillery Company
41139 Private WILLIAM BOOTH 9th Bn. Northumberland Fusiliers
20643 Serjeant WILLIAM BOYES 7th Bn. Yorkshire Regiment
12995 Private JOSEPH BRIGGS 7th Bn. Yorkshire Regiment
PO/1439(S) Private WILLIE BROADHEAD 2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry
12615 Serjeant ALFRED BUCK 7th Bn. Yorkshire Regiment
44209 Private ROBERT NORMANTON STANHOPE BUTLER 12th Bn. Manchester Regiment
11137 Corporal ROBERT CARR 7th Bn. Yorkshire Regiment
11334 Private FREDERICK CARTER 7th Bn. Yorkshire Regiment
43066 Private GEORGE COCKBILL 8th Bn. South Staffordshire Regiment
27635 Serjeant PATRICK COWMAN 7th Bn. East Yorkshire Regiment
3024 Private DAVID CRAIG 1st Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
188 Private JAMES DUFFY 9th Bn. Northumberland Fusiliers
44648 Private JOSEPH VEEVERS ELLEL 12th Bn. Manchester Regiment
19124 Private CHARLES NORMAN EMERSON 7th Bn. Yorkshire Regiment
12892 Private JOHN FLETT 7th Bn. Yorkshire Regiment
25472 Private ROBERT FLUTE 7th Bn. Yorkshire Regiment
29771 Private GEORGE JAMES FOSTER 2nd Bn. Hampshire Regiment
14763 Private JOHN FREEMAN 7th Bn. East Yorkshire Regiment
46556 Lance Corporal JOHN GEORGESON 12th Bn. Manchester Regiment
12576 Private JOHN GIBBON 7th Bn. Yorkshire Regiment
27082 Private EDGAR GREAVES 7th Bn. Yorkshire Regiment
11/613 Private CHARLES A. GREEN "D" Coy. 7th Bn. East Yorkshire Regiment
44995 Private SAMUEL GREGORY 2nd Bn. Welsh Regiment
38722 Private WALTER GRIFFITHS "A" Coy. 7th Bn. Yorkshire Regiment
16267 Private ALBERT GROVES 7th Bn. Yorkshire Regiment
25732 Corporal HAROLD HAIGH 7th Bn. Yorkshire Regiment
29977 Private JOHN THOMAS HAINES 7th Bn. Yorkshire Regiment
13686 Private THOMAS HALL 7th Bn. Yorkshire Regiment
27958 Private WILLIAM HENRY HALL 7th Bn. Yorkshire Regiment
240562 Private WILLIAM HAM 1st/5th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
19500 Lance Corporal JAMES J. HAND 4th Bn. Bedfordshire Regiment
4204 Corporal CHARLES HARDY 12th Bn. Manchester Regiment
17158 Serjeant THOMAS HEADLAM 7th Bn. Yorkshire Regiment
39692 Private FRANK HOLT 12th Bn. Manchester Regiment
18025 Private JOHN HOURIGAN 13th Bn. East Yorkshire Regiment
27261 Private JOHN THOMAS HUGHES 7th Bn. Yorkshire Regiment
28089 Private JACK JEFFERY 7th Bn. Yorkshire Regiment
11958 Private JOSEPH JUBB 7th Bn. East Yorkshire Regiment
39703 Private ALBERT KELLY 12th Bn. Manchester Regiment
12454 Private HARRY KITCHING 7th Bn. Yorkshire Regiment
4357 Private GEORGE KNEALE 12th Bn. Manchester Regiment
3/8804 Private THOMAS LAISTER 7th Bn. Yorkshire Regiment
21092 Serjeant JUDE HENRY LAMB 7th Bn. Yorkshire Regiment
12749 Private WILLIAM LAVERICK 7th Bn. Yorkshire Regiment
40615 Private BERNARD LEWIS 10th Bn. Worcestershire Regiment
24051 Lance Corporal WILLIAM MAHER 12th Bn. Manchester Regiment
36008 Private FREDERICK MAPLESDEN 7th Bn. Yorkshire Regiment
14300 Private EDWARD ROBERT MARKHAM 10th Bn. Essex Regiment
16155 Serjeant GEORGE EDWARD MITCHELL 12th Bn. Manchester Regiment
3961 Private WILLIAM HENRY MUCKLER 12th Bn. Manchester Regiment
15009 Private ANDREW MULLIGAN 7th Bn. Yorkshire Regiment
10085 Lance Serjeant THOMAS MURRAY 1st Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
15021 Lance Corporal GEORGE MUSGROVE 7th Bn. Yorkshire Regiment
3923 Private WALTER HOLLINGSWORTH OSTLER 1st Bn. Honourable Artillery Company
61317 Private SIDNEY PARTRIDGE 7th Bn. Royal Fusiliers
27906 Private WILLIAM ALBERT PAYNE 7th Bn. Yorkshire Regiment
12521 Private THOMAS PRATT 7th Bn. Yorkshire Regiment
13872 Private GEORGE JAMES PURCELL 12th Bn. Manchester Regiment
14222 Lance Corporal THOMAS HEDLEY PYLE 7th Bn. Yorkshire Regiment
3625 Private WILLIAM JACKSON PYWELL 1st Bn. Honourable Artillery Company
11795 Serjeant MATTHEW QUINN "C" Coy. 7th Bn. Yorkshire Regiment
12792 Private JOSEPH RAMSHAW "C" Coy. 7th Bn. Yorkshire Regiment
28095 Private WILLIAM HENRY READMAN "C" Coy. 7th Bn. Yorkshire Regiment
22790 Lance Corporal STEPHEN REDMAN 4th Bn. Bedfordshire Regiment
13562 Serjeant FRANCIS NICHOLAS REED 7th Bn. Yorkshire Regiment
18157 Private GEORGE RICKABY 7th Bn. Yorkshire Regiment
15204 Private JOHN PATRICK ROWAN 7th Bn. Yorkshire Regiment
23424 Lance Corporal FREDERICK W. SMITH 4th Bn. Bedfordshire Regiment
12176 Private SYDNEY SMITH 7th Bn. Yorkshire Regiment
27950 Private WILLIAM SMITH "D" Coy. 7th Bn. Yorkshire Regiment
19868 Private JOHN SPENCER 4th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
36032 Lance Corporal FRANK STURDY 7th Bn. Yorkshire Regiment
46908 Private ALBERT TAYLOR 12th Bn. Manchester Regiment
19062 Private FREDERICK THOMAS THURSTON 7th Bn. Yorkshire Regiment
3956 Lance Corporal HAROLD TINDALE 12th Bn. Manchester Regiment
24093 Private ROBERT VICTOR TINDALE 7th Bn. Yorkshire Regiment
11775 Private ARTHUR WADE 7th Bn. Yorkshire Regiment
46637 Private THOMAS WARBURTON 12th Bn. Manchester Regiment
16594 Private HERBERT WAITE WARD 7th Bn. Yorkshire Regiment
11772 Private GEORGE WATSON "A" Coy. 9th Bn. Northumberland Fusiliers
27098 Private HARVEY WHITELEY 7th Bn. Yorkshire Regiment
7947 Private RICHARD WHITTINGHAM 12th Bn. Manchester Regiment
13688 Lance Corporal ALEXANDER WILLIS 7th Bn. Yorkshire Regiment
27398 Private SHERMAN WILSON 7th Bn. Yorkshire Regiment
13118 Lance Corporal JOSEPH WOODRUFF "A" Coy. 9th Bn. Northumberland Fusiliers
21479 Serjeant WILLIAM ROBERT WRIGHT 7th Bn. Yorkshire Regiment
27018 Lance Corporal HENRY YOUNG 7th Bn. Yorkshire Regiment


France: Somme TINCOURT NEW BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
4954 Lance Corporal BRADNUM 8th Bn. East Surrey Regiment


France: Somme VARENNES MILITARY CEMETERY (8)
____________________________________________
TZ/4251 Able Seaman WILLIAM AVILL Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
29411 Corporal BENNETT 14th Bn. Worcestershire Regiment
23259 Private PERCY EDWARD BROWN 7th Bn. Royal Fusiliers
470668 Driver FREDERICK HAROLD DAWSON 1st/3rd (Durham) Field Coy. Royal Engineers
23899 Private McCABE 1st Garrison Bn. North Staffordshire Regiment
26327 Private MELDRUM 15th Bn. Highland Light Infantry
7201 Private MORRIS 1st Bn. Honourable Artillery Company
25105 Private REUBEN PENFOLD 6th Bn. Northamptonshire Regiment


France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (1)
_____________________________________________
4860 Private CHARLES ALBERT McKINERY 60th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Greece: KARASOULI MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________
29683 Private WOODS 13th Bn. Manchester Regiment


Greece: MIKRA BRITISH CEMETERY, KALAMARIA (1)
_____________________________________________
089021 Staff Serjeant JOHN FORD WHINCOP Canteens Army Service Corps


Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
9213 Private SOWTER 1st Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry


Greece: SARIGOL MILITARY CEMETERY, KRISTON (1)
______________________________________________
5578 Rifleman ARTHUR RICHARD NEWSTEAD 2nd/21st Bn. London Regiment (First Surrey Rifles)


India: BOMBAY 1914-1918 MEMORIAL, MUMBAI (7)
____________________________________________
Lascar ABDUL GHANI HUSAINI S.S. 'MANTOLA' (Glasgow). Indian Merchant Service
Cassab ABDUL HANIF ASHRAFULLAH S.S. 'MANTOLA' (Glasgow). Indian Merchant Service
Lascar ABDUL JALIL KHALIL S.S. 'MANTOLA' (Glasgow). Indian Merchant Service
Fireman CHAND MIYAN ASGHAR ALI S.S. 'MANTOLA' (Glasgow). Indian Merchant Service
Fireman FARZAND ALI S.S. 'MANTOLA' (Glasgow). Indian Merchant Service
Pantryman's Mate IBRAHIM MUSAHIB S.S. 'MANTOLA' (Glasgow). Indian Merchant Service
Boy SAHIBJAN SHAIKH MUNNU S.S. 'MANTOLA' (Glasgow). Indian Merchant Service


India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (3)
______________________________________
3918 Sepoy FARMAN SHAH 1st Bn. 56th Punjabi Rifles (Frontier Force)
L/9503 Private HENRY LONGHURST NUNN 1st Bn. Royal Sussex Regiment
1769 Sepoy RAHIM ALI 46th Punjabis


India: KALA KHAN CEMETERY, NAINITAL (1)
_______________________________________
1145 Staff Serjeant JAMES ANDERSON MILNE 1st Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


India: KIRKEE 1914-1918 MEMORIAL (3)
____________________________________
3098 Private ERNEST ADAMS 1st/4th Bn. Dorsetshire Regiment
28293 Private HARRY EDWARDS 6th Bn. East Lancashire Regiment
159888(DEV) Shipwright 1st Class JOHN HANNING H.M.S. "Euryalus" Royal Navy


Iraq: AMARA WAR CEMETERY (6)
____________________________
21848 Private ALLEN 6th Bn. East Lancashire Regiment
Captain THOMAS ROBERT BRUCE 14th (King's) Hussars
15749 Private FURNIVAL 7th Bn. North Staffordshire Regiment
6975 Private O'NEILL 6th Bn. South Lancashire Regiment
59014 Corporal QUINN 8th Bn. Cheshire Regiment
Second Lieutenant THOMAS 2nd Queen Victoria's Own Sappers and Miners


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (2)
___________________________________________
J/6684 Able Seaman HOWARD H.M. Submarine E.20. Royal Navy
240615 Private NICHOLSON 1st/5th Bn. Suffolk Regiment


Iraq: BASRA MEMORIAL (46)
_________________________
Risaldar ABDUL GHANI KHAN 32nd Lancers
3 Sepoy ALAH DAD 128th Indian Pioneers
Follower BABU PREM SING AMAR SINGH Indian Railway Department
Alipore/1258 Labourer BAHORI SURAYAN 4th Coy. Indian Labour Corps
36020 Gunner CONNELL 1st/5th Hants Bty. Royal Field Artillery
2169 Sepoy DAULAT KHAN 87th Punjabis
1138 Sepoy DAYA RAM 24th Punjabis
1903 Lance Daffadar DEVI SINGH 13th Duke of Connaught's Own Lancers (Watson's Horse)
2712 Sepoy DHONDI YADHAO 110th Mahratta Light Infantry
9169 Follower GAMAU Indian Railway Department
1495 Sepoy GANGA SINGH 51st Sikhs (Frontier Force)
2216 Sapper GANU YADHU 3rd Sappers and Miners
2069 Sepoy GULAB KHAN 1st Bn. 26th Punjabis
4361 Sepoy HANS 24th Punjabis
Alipore/1848 Labourer HAR MAI 7th Coy. Indian Labour Corps
1583 Rifleman HARILAL SUNWAR 2nd Bn. 7th Gurkha Rifles
5818 Private SIDNEY VICTOR HARRIS 1st/4th Bn. Somerset Light Infantry
4087 Sepoy KANHA 119th Indian Infantry (Mooltan Regiment)
342 Sepoy KARM SINGH 6th Jat Light Infantry
3103 Sepoy LALA TIRBEDI 90th Punjabis
10241 Follower MAKHAN SINGH Indian Railway Department
22 Sepoy MANGAL SINGH 1st Bn. 23rd Sikh Pioneers
Calcutta/133 Follower MEHAR 4th Porter Corps. Indian Labour Corps
4110 Sepoy MOTA RAWAT 119th Indian Infantry (Mooltan Regiment)
1699 Sepoy MUHAMMAD AKBAR 1st Bn. 76th Punjabis
1045 Drummer MUHAMMAD TALIB 7th Duke of Connaught's Own Rajputs
37 Follower MUTALU Attd. 76th Bty. Indian Royal Artillery
2787 Jemadar MUTHUSWAMI 2nd Queen Victoria's Own Sappers and Miners
Cannanore/632 Labourer NAMBIAR 5th Coy. Indian Labour Corps
2752 Sepoy NANA KHEDKAR 121st Indian Pioneers
10772 Gangman NIYAZ Indian Railway Department
Follower NODHU SANO KHORUKU Inland Water Transport, Royal Engineers
2495 Sepoy NUR ALAM 62nd Punjabis
Follower PARAJI Followers Central Depot
2784 Rifleman PERMANANDEA THAPA 2nd Bn., attd. 1st Bn. 2nd King Edward's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)
Alipore/449 Labourer PITTHU SURAYAN 4th Coy. Indian Labour Corps
4184 Sepoy RAGHUBIR 1st Bn. 67th Punjabis
3122 Rifleman RAWAT SINGH 104th Wellesley's Rifles
1323 Sepoy SAIYID SHAH 1st Bn. 27th Punjabis
673 Rifleman SHAH ALAM 1st Bn. 123rd Outram's Rifles
2966 Naik SHANKAR GAWAS 1st Bn. 117th Mahrattas
1631 Driver TEK CHAND 28th. Mule Corps
3257 Sepoy THAKUR DAS 37th Dogras
Lucknow/4107 Follower UJAGAR Followers Central Depot
1201 Artisan UTAM SINGH Inland Water Transport, Royal Engineers
Cannanore/793 Follower VACHUTHAPPANIKAR 5th Coy. Indian Labour Corps


Iraq: BASRA WAR CEMETERY (1)
____________________________
25676 Private NEALE 2nd Bn. Leicestershire Regiment


Jamaica: LUCEA CEMETERY (1)
___________________________
5631 Private WALKER Jamaica Contingent


Jamaica: MONTEGO BAY CEMETERY (1)
_________________________________
5867 Private WILLOCK Jamaica Contingent


New Zealand: North Shore City BIRKENHEAD PUBLIC CEMETERY (1)
____________________________________________________________
45515 Private THOMAS WILLIAM HILL New Zealand Training Unit


Nigeria: ZARIA MEMORIAL (1)
___________________________
7659 Private ADAMU EGAM Nigeria Regiment, W.A.F.F.


South Africa: Western Cape CAPE TOWN (MAITLAND) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
G/13022 Private JUDGE 1st/5th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (5)
_______________________________________________________
318 Follower ASGHAR ALI Indian Railways
Follower GHASI Rampur Infantry
272 Sepoy GUL BAHADUR 127th Queen Mary's Own Baluch Light Infantry
3607 Sepoy LINGANNAH 61st King George's Own Pioneers
Follower SADAR DIN 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)


Tanzania: DODOMA CEMETERY (1)
_____________________________
2833 Private HOWARD 7th Regt. South African Infantry


Tanzania: MOROGORO CEMETERY (2)
_______________________________
11030 Follower JAN CHUBA Cape Coloured Labour Regiment
8687 Sergeant HARVEY 10th Regt. South African Infantry


Tanzania: PUGU ROAD 1914-1918 MEMORIAL (1)
__________________________________________
1937 Labourer MATIFI South African Native Labour Corps


United Kingdom: Berkshire CLEWER (ST. ANDREW) OLD CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
2445 Lance Corporal PERKINS 1st/4th Bn. Royal Berkshire Regiment


United Kingdom: Buckinghamshire UPTON-CUM-CHALVEY (ST. MARY) CHURCHYARD, SLOUGH (1)
___________________________________________________________________________________
CH/9461 Private ALBERT JOSEPH DEANE STRATTON (RMR. B/940) Royal Marine Light Infantry


United Kingdom: Caernarvonshire LLANFAIR-IS-GAER (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________________
203630 Private EVAN HUGH WILLIAMS 4th Bn. Royal Welsh Fusiliers


United Kingdom: Cheshire STOCKPORT (WILLOW GROVE) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
4432 Private FREDERICK MAURICE GILBERT 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)


United Kingdom: Cornwall ST. MARTIN'S CHURCHYARD, ISLES OF SCILLY (1)
_____________________________________________________________________
Third Mate CHICHESTER S.S. "Lux." Mercantile Marine


United Kingdom: County Londonderry LONDONDERRY (OR DERRY) CITY CEMETERY (1)
___________________________________________________________________________
4/26455 Private SULLIVAN 4th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers


United Kingdom: Devon PLYMOUTH (FORD PARK) CEMETERY (3)
_______________________________________________________
Second Lieutenant WILLIAM EDGAR FARTHING 159th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
2218ST Trimmer MATTHEWS H.M.S. "Vivid." Royal Naval Reserve
2848 Serjeant EDWARD WILFRED WILKINSON 6th Bn. Royal Fusiliers


United Kingdom: Devon PLYMOUTH NAVAL MEMORIAL (2)
_________________________________________________
J/37413 Ordinary Telegraphist PETER CAREW LONDON H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
Bristol Z/3806 Signalman CYRIL WILLIAM PHILLIPS H.M.S. "Ghurka." Royal Naval Volunteer Reserve


United Kingdom: Dorset LYME REGIS CEMETERY (1)
______________________________________________
224298 Leading Seaman SIDNEY HARRY CRABB H.M.S "Prince of Wales" Royal Navy


United Kingdom: Durham DARLINGTON WEST CEMETERY (1)
___________________________________________________
270368 Private ALFRED FENNER 2nd/1st Bn. Hertfordshire Regiment


United Kingdom: Edinburgh EDINBURGH (WARRISTON) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
Lieutenant Colonel RUSSELL ELIOTT WOOD Royal Army Medical Corps


United Kingdom: Essex SOUTHEND-ON-SEA (SUTTON ROAD) CEMETERY (1)
________________________________________________________________
2934 Private MITCHELL 52nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Glamorganshire TREORCHY CEMETERY (1)
____________________________________________________
10613 Private PRICE 3rd Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


United Kingdom: Hampshire BOURNEMOUTH (WIMBORNE ROAD) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
305002 Colour Serjeant WALTER JESSE BARTLETT 1st/7th Bn. Hampshire Regiment


United Kingdom: Hampshire HASLAR ROYAL NAVAL CEMETERY (1)
_________________________________________________________
Chief Gunner HENRY WILLIAM LAWRENCE H.M.S. "Dido" Royal Navy


United Kingdom: Hampshire PORTSDOWN (CHRIST CHURCH) MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________________________
2984 Private JAMES BRADSHAW SMITH 32nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (67)
________________________________________________________
308296 Stoker 1st Class CHARLES ALBERT BELL H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
269413 Engine Room Artificer 1st Class FREDERIC BARNARD BIRMINGHAM H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
236361 Leading Seaman DANIEL BONNER H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/15876 Able Seaman DONOVAN NEVILLE BRIGHT H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
M/14285 Engine Room Artificer 4th Class EDWARD WILSON BROWN H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
K/32160 Stoker 1st Class ALEXANDER CALDWELL H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
276990 Petty Officer Stoker FRED CHURCHILL H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
287877 Stoker 1st Class JOHN CONSTANT H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
K/10075 Leading Stoker WILFRED COOK H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
301350 Petty Officer Stoker WILLIAM GEORGE CUTLER H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
K/34702 Stoker 1st Class HENRY JAMES DAVIS H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
270028 Chief Engine Room Artificer 2nd Class JAMES MOAT DENT (Mentioned in Despatches) H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/29904 Able Seaman MATTHEW DOBSON DODDS H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/12122 Able Seaman EDWARD JOHN DRODGE H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
9038A Seaman GEORGE DUCHART H.M.S. "Ghurka." Royal Naval Reserve
L/7395 Officer's Steward 3rd Class GEORGE AUGUSTE DUMOND H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
M/57 Leading Cooks Mate HENRY WILLIAM DYER H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
M/5739 Engine Room Artificer 4th Class BERTIE EBLING H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
Lieutenant ARTHUR ROBERT JAMES ELVEN H.M.S. "Ghurka." Royal Naval Reserve
311315 Leading Stoker GEORGE VICTOR ENGWELL H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/11431 Able Seaman GEORGE HENRY ROBERT FORD H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
229295 Leading Seaman WILLIAM GEORGE FORTNUM H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
310398 Petty Officer Stoker GEORGE EDWARD GOBLE H.M.S. "Ghurka" Royal Navy
220448 Petty Officer Stoker THOMAS GOBLE H.M S "Ghurka." Royal Navy
296476 Leading Stoker ALFRED CHARLES GOLDSMITH H.M.S "Ghurka." Royal Navy
K/30789 Stoker 1st Class HERBERT THOMAS GOODALL H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/3383 Leading Telegraphist RICHARD GREENWOOD H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
SS/5936 Able Seaman JAMES HENRY FREDERICK HAWKER H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
305970 Petty Officer Stoker JAMES HODGSON H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/12051 Able Seaman ARTHUR EDWARD HOLLANDS H M.S. "Ghurka." Royal Navy
220009 Stoker 1st Class BENJAMIN WILLIAM HOOK H.M.S. "Ghurka" Royal Navy
278145 Chief Stoker WILLIAM HOPGOOD H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/6007 Able Seaman OWEN HUGHES H.M.S, "Ghurka." Royal Navy
K/21554 Petty Officer Stoker JOHN WILLIAM HUNT H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/6520 Able Seaman REUBEN JACKSON H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
5591A Seaman ALFRED JOHN JEWELL H.M.S. "Ghurka." Royal Naval Reserve
183820 Petty Officer WILLIAM CHARLES TOM KENDLE H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/17348 Able Seaman ROBERT JOHN LACK H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
SS/117563 Stoker 2nd Class JAMES WILLIAM LAVENDER H.M.S. " Ghurka." Royal Navy
K/30800 Stoker 1st Class WESLEY MORLEY LAWRENCE H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
SS/5946 Able Seaman ALICK LINCOLN H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/56099 Ordinary Seaman FRANCIS LODGE H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
5434A Seaman WILLIAM MACANGUS H.M.S. "Ghurka." Royal Naval Reserve
J/14360 Leading Seaman EDWARD MAHONEY H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
9003A Seaman SIMON McLEOD H.M.S "Ghurka." Royal Naval Reserve
L/6873 Officer's Steward 2nd Class CECIL PERCY FRANK MILLS H.M S "Ghurka" Royal Navy
J/19934 Able Seaman JOHN THOMAS SETH MILLS H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/41552 Able Seaman PAUL JOHN MORT H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/10445 Able Seaman GEORGE ROBINSON NEWLOVE H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
203503 Leading Seaman ERNEST JAMES NEWMAN H.M.S. " Ghurka." Royal Navy
SS/6384 Able Seaman LEWIS PARKER H.M.S "Ghurka" Royal Navy
300814 Stoker 1st Class FREDERICK PHILLIPS H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
K/30401 Stoker 1st Class WILLIAM RANDALL H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
231194 Leading Signalman FREDERICK ROBERT REDDELL H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
K/5969 Stoker 1st Class WILLIAM SAVORY H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
306929 Petty Officer Stoker FRANCIS JOHN SMALLMAN H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
291973 Petty Officer Stoker CHARLES SOUTHWELL H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/25117 Able Seaman ALFRED STONE H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
225435 Able Seaman WILLIAM TRAVERS H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
K/4597 Leading Stoker ARTHUR WAGG H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
SS/101037 Stoker 1st Class ROWLAND WHITEHOUSE (RFR/PO/B/3360). H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
215685 Able Seaman ALFRED HENRY WILKS H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
Lieutenant ALFRED HERBERT WILLOUGHBY H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
K/8096 Leading Stoker HENRY WILSON H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
J/46411 Able Seaman FREDERICK VICTOR WOOD H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
K/5936 Stoker 1st Class WILLIAM WOOD H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
Lieutenant HAROLD COURTENAY WOOLLCOMBE-BOYCE H.M.S. "Ghurka." Royal Navy


United Kingdom: Hampshire SOUTHAMPTON (HOLLYBROOK) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
352687 Gunner ALFRED JOHN NEW Hants Bty. Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Hertfordshire ST. ALBANS (HATFIELD ROAD) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________________
22223 Private WILLIAM JOHN WILKINSON 12th Bn. Suffolk Regiment


United Kingdom: Kent BECKENHAM CREMATORIUM AND CEMETERY (1)
___________________________________________________________
London Z/5814 Ordinary Seaman MACK R.N. Depot (Crystal Palace). Royal Naval Volunteer Reserve


United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (5)
_______________________________________________
4601S Stoker PATRICK BYRNE H.M.S. "Ghurka." Royal Naval Reserve
London Z/3080 Signalman ERNEST WILLIAM EDGSON H.M.S. "Gurhka." Royal Naval Volunteer Reserve
J/9781 Able Seaman WILFRED JAMES SHERMAN H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
Gunner WILLIAM VILLIERS WRIGHT H.M.S. "Ghurka." Royal Navy
7725S Stoker JOHN GEORGE YELLOW H.M.S. "Ghurka." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Kent GILLINGHAM (WOODLANDS) CEMETERY, KENT (1)
______________________________________________________________
Chief Artificer Engineer JOHN CORNER H.M.S. Ghurka Royal Navy


United Kingdom: Kent ROCHESTER (STROOD) CEMETERY (1)
____________________________________________________
1314 Private FARROW Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


United Kingdom: Kent ST. MARY HOO CHURCHYARD (1)
________________________________________________
T/294588 Private HERMOND FREDRICK BRANCEN No.3 Depot Coy. (Bradford) Army Service Corps


United Kingdom: Lancashire LIVERPOOL (WEST DERBY) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
12207 Private GEORGE CHARLES PIERCY Depot Cheshire Regiment


United Kingdom: Lancashire MOSTON (ST. JOSEPH'S) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
____________________________________________________________________________
332621 Private ANDREW O'SHEA The King's (Liverpool Regiment)


United Kingdom: Lancashire SALFORD (WEASTE) CEMETERY (1)
________________________________________________________
10701 Private SMITH "B" Coy. 15th Bn. Lancashire Fusiliers


United Kingdom: Lincolnshire WOODHALL SPA (ST. ANDREW) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
32304 Air Mechanic 2nd Class STANLEY BRIGHAM Royal Flying Corps


United Kingdom: London KENSAL GREEN (ST. MARY'S) ROMAN CATHOLIC CEMETERY (1)
____________________________________________________________________________
6 Private HARRINGTON 22nd Bn. Royal Fusiliers


United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (2)
________________________________________________________
18237 Private ALBERT FREDERICK HEATH "D" Coy. 1st Bn. Royal Berkshire Regiment
S/9428 Rifleman JAMES ROONEY Rifle Brigade


United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (28)
_______________________________________________
Able Seaman AUGUSTUS ANTIERENS S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Second Mate FOSTER APPLETON S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Ordinary Seaman GEORGE HENRY BARKER S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Fireman BLOCK S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Fireman BRINKBURNS S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Fireman CLARKE S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Fireman DIARIRU S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Pumpman FULLER S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Fireman GAMO S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Fireman GASPNI S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Third Engineer LEONARD EDWARD HANSON S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Able Seaman ISHMARU S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Sailor JUNYI KIMURA S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Chief Engineer VIVIAN OLDRY LAWSON "Lux" (London). Mercantile Marine
Fireman LEE S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Boatswain MATHIESON S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Steward TOBIAS MENDELSON S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Sailor MURPHY S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Fireman WILLIAM THOMAS NICHOLLS S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Fireman OUMTANI S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Fourth Engineer Officer JAMES OATEY REYNOLDS S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Master ROBINSON (D S C) "Lux." Mercantile Marine
Second Cook SHORT S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Second Engineer ROBERT TAIT S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Sailor TANAKA S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
First Mate JAMES PARRY THOMAS S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Able Seaman WALSH S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine
Mess Room Steward REGINALD LESLIE MARSHALL WHITE S.S. "Lux" (London) Mercantile Marine


United Kingdom: London WANDSWORTH (EARLSFIELD) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
724597 Private BENJAMIN CHARLES AMES 24th Bn. London Regiment


United Kingdom: Middlesex GOLDERS GREEN CREMATORIUM (1)
_______________________________________________________
Second Lieutenant REEVE Royal Sussex Regiment


United Kingdom: Middlesex HAREFIELD (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________
1464 Driver ANDERSON 5th Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery


United Kingdom: Middlesex ST. PANCRAS CEMETERY (1)
__________________________________________________
28188 Serjeant MURCH 11th Reserve Cavalry Regiment


United Kingdom: Middlesex TOTTENHAM CEMETERY (1)
________________________________________________
10069 Private BARTRAM 3rd Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: Middlesex TWICKENHAM CEMETERY (1)
_________________________________________________
14140 Corporal PEPLER Depot Royal Fusiliers


United Kingdom: Nottinghamshire NOTTINGHAM GENERAL CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
8540 Private JOHN BARKER WALTERS 157th Protection Coy. Royal Defence Corps


United Kingdom: Oxfordshire CHIPPING NORTON CEMETERY (1)
________________________________________________________
9100 Private SCOTT 258th Protection Coy. Royal Defence Corps


United Kingdom: Renfrewshire PAISLEY (WOODSIDE) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
40555 Private FERNIE 6th Bn. King's Own Scottish Borderers


United Kingdom: Shropshire TILSTOCK (CHRIST CHURCH) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
30886 Serjeant EVANS 326th Siege Bty. Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Staffordshire BLORE RAY (ST. BARTHOLOMEW) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________________
TR6/13824 Private HERMAN ROBOTHAM 14th Bn North Staffordshire Regiment


United Kingdom: Staffordshire STOKE-ON-TRENT (FENTON) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
13403 Private ROBERT ASHLEY BARNES 9th Bn. North Staffordshire Regiment


United Kingdom: Surrey CROYDON (MITCHAM ROAD) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
T/292451 Driver THOMAS WEEDEN 661st Coy., Park Royal Army Service Corps


United Kingdom: Surrey MITCHAM (CHURCH ROAD) BURIAL GROUND (1)
______________________________________________________________
G/30019 Private MORGAN 29th Bn. Middlesex Regiment


United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (HANDSWORTH) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
938 Lance Corporal CHARLES HENRY COLES 8th Bn. Royal Warwickshire Regiment


United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (YARDLEY) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
29546 Serjeant FRED LEEDS Signal Depot (Fenny Stratford) Royal Engineers


United Kingdom: Wiltshire AXFORD CHURCHYARD (1)
_______________________________________________
TR/8/823 Private WILLIAM JOHN NEWMAN 33rd Bn. Training Reserve


United Kingdom: Wiltshire DURRINGTON CEMETERY (2)
_________________________________________________
6205 Private HERBERT HECTOR SEEFELDT 26th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6180 Private HENRY WALTER SHARP 20th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Wiltshire TIDWORTH MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
6536 Private ELTON BURGESS 12th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Yorkshire ADLINGFLEET (ALL SAINTS) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________
27192 Private JOSEPH ANTHONY GILLEARD 2nd Bn. Border Regiment


United Kingdom: Yorkshire ALLERTON BYWATER (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________
6026 Private HENRY PRESCOTT 2nd/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


United Kingdom: Yorkshire CUDWORTH (ST. JOHN THE BAPTIST) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________________
14/52 Private GEORGE HARPER 14th Bn. York and Lancaster Regiment


United Kingdom: Yorkshire MIDDLESBROUGH (LINTHORPE) CEMETERY (1)
________________________________________________________________
7565 Private BOND Royal Defence Corps


United Kingdom: Yorkshire YEADON CEMETERY (1)
_____________________________________________
TynesideZ/10632 Ordinary Seaman FENWICK R.N. Depot, Crystal Palace Royal Naval Volunteer Reserve

No comments:

Post a Comment