Search This Blog

Saturday, 4 February 2017

623 died on this day: Sun 04/02/1917

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1917_02_04.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2017/02/04/4-February-1917-Sunday/

Australia: Victoria FAWKNER MEMORIAL PARK CEMETERY (1)
______________________________________________________
Sergeant MAURICE COHEN Depot Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: Hainaut BERKS CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________
25159 Lance Corporal NASH 3rd Bn. Worcestershire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen CHESTER FARM CEMETERY (3)
__________________________________________________
18334 Private CHARLES JAMES ASHBEE 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
8644 Private HART 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
24620 Private KING 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen DICKEBUSCH NEW MILITARY CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
25644 Private THOMAS GEORGE HILLIER 15th Bn. Hampshire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen FERME-OLIVIER CEMETERY (1)
___________________________________________________
27030 Private PRESCOTT 19th (Pioneer) Bn. Welsh Regiment


Belgium: West-Vlaanderen KLEIN-VIERSTRAAT BRITISH CEMETERY (3)
______________________________________________________________
49592 Private BULL 32nd Bn. Royal Fusiliers
52663 Private GREEN 32nd Bn. Royal Fusiliers
6889 Private HATT 10th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (3)
___________________________________________________________
Lieutenant JUAN CARLOS MISQUITH "A" Bty. 102nd Bde. Royal Field Artillery
6882 Private ALBERT PEARCE "C" Coy. 1st Bn. Cambridgeshire Regiment
322792 Rifleman WILLIAM DANIEL WOTTON 6th Bn. London Regiment (City of London Rifles)


Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
M2/078802 Private SEFTON 38th Div. Supply Col. Army Service Corps


Belgium: West-Vlaanderen POPERINGHE NEW MILITARY CEMETERY (3)
_____________________________________________________________
15868 Private EDWARD LOCKSLEY BELL 11th Bn. Northumberland Fusiliers
102808 Sapper BIRD 177th Tunnelling Coy. Royal Engineers
34595 Private JAMES CRAMPTON 9th Bn. York and Lancaster Regiment


Belgium: West-Vlaanderen RAILWAY DUGOUTS BURIAL GROUND (TRANSPORT FARM) (3)
___________________________________________________________________________
965596 Driver BURNETT GORDON BREBNER "Z" 47th T.M. Bty. Royal Field Artillery
960340 Bombardier HENRY JAMES WILLIAM EMERY "Z" 47th T.M. Bty. Royal Field Artillery
159357 Gunner LEWIS "Z" 47th T.M. Bty. Royal Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen VLAMERTINGHE MILITARY CEMETERY (1)
___________________________________________________________
S/29049 Rifleman REEKS 16th Bn. Rifle Brigade


Belgium: West-Vlaanderen YPRES (MENIN GATE) MEMORIAL (1)
________________________________________________________
L/33863 Gunner BERNARD JAMES TIBBITTS 7th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery


Canada: Nova Scotia HALIFAX MEMORIAL (1)
________________________________________
913291 Private JOHN MURRAY JOHNSON 11th (Reserve) Bn. Canadian Infantry


Canada: Ontario KITCHENER (MOUNT HOPE) CEMETERY (1)
___________________________________________________
166768 Private FRANK M. R. FYFE 2nd Bn. Canadian Pioneers


Canada: Ontario TORONTO (MOUNT PLEASANT) CEMETERY (1)
_____________________________________________________
171082 Private WILLIAM H. FRAME 13th Bn. Canadian Infantry


China, (including Hong Kong): HONG KONG MEMORIAL (1)
____________________________________________________
Able Seaman AH LUNG S.S. ' DAUNTLESS ' (Newcastle). Mercantile Marine


Egypt: CAIRO WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
______________________________________
157 Corporal NORMAN EDGAR MATTHEWS Australian Provost Corps


Egypt: HELIOPOLIS (PORT TEWFIK) MEMORIAL (2)
____________________________________________
3866 Rifleman GAHA SING SUNWAR 1st Bn. attd. 2nd Bn. 3rd Queen Alexandra's Own Gurkha Rifles
3866 Rifleman GAHASING SUNWAD 2nd Bn. 2nd King Edward's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)


Egypt: ISMAILIA WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
_________________________________________
1376 Trooper HERBERT HADDON ANDERSON 6th Australian Light Horse


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (2)
___________________________________________________________
21546 Serjeant GARNETT 11th Bn. Cheshire Regiment
Captain JOHN KENNETH STEAD 20th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (2)
____________________________________________________________
143 Private ROBERT HENRY CHARLES CORNWALL 40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
375 Private WILLIAM HAMILTON PATERSON 44th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Nord CROIX-DU-BAC BRITISH CEMETERY, STEENWERCK (1)
__________________________________________________________
20960 Rifleman GEORGE HERBERT BOOTH 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade


France: Nord ESTAIRES COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (1)
_________________________________________________________
1012648 Serjeant PERCY ROBERT HOLLAND 1st Bn. Wellington Regiment, N.Z.E.F.


France: Nord FLESQUIERES HILL BRITISH CEMETERY (1)
__________________________________________________
4824 Private LEONARD CHARLES KING 15th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Nord HAZEBROUCK COMMUNAL CEMETERY (2)
_____________________________________________
20454 Private THOMAS JOHN GRIFFITHS 15th Bn. Welsh Regiment
33347 Private JAMES SMITH 13th Bn. Royal Welsh Fusiliers


France: Nord TROIS ARBRES CEMETERY, STEENWERCK (1)
__________________________________________________
429 Private WILLIAM PETER GRANT 41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais ANZAC CEMETERY, SAILLY-SUR-LA-LYS (2)
___________________________________________________________
10/3345 Private BERNARD MARSHALL 1st Bn. Wellington Regiment, N.Z.E.F.
10/2746 Private GODFREY RICHARDS 1st Bn. Wellington Regiment, N.Z.E.F.


France: Pas de Calais ARRAS FLYING SERVICES MEMORIAL (2)
________________________________________________________
Second Lieutenant GEORGE WILLIAM BATHURST BRADFORD 15th Sqdn. Royal Flying Corps
917 Serjeant FREDERICK JAMES SHAW 15th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (5)
_____________________________________________________________
Lieutenant JAMES WILLIAM BOYD Canadian Div. Cyclist Company
79739 Sapper MICHAEL JOSEPH MOYLER 172nd Tunnelling Coy. Royal Engineers
171530 Lance Sergeant SEABOURNE 4th Canadian Mounted Rifles Battalion
Second Lieutenant ALFRED HARMER STEELE 16th Sqdn. Royal Flying Corps
Second Lieutenant NOEL MARK HODSON VERNHAM 16th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Pas de Calais BANCOURT BRITISH CEMETERY (13)
____________________________________________________
5985 Private JOE BARNICLE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3720 Private THOMAS ALFRED COUGHLAN 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3143 Private BENJAMIN JOSEPH EVANS 58th Bn Australian Infantry, A.I.F.
1909A Private THOMAS FLYNN 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5696 Private EDMUND PATRICK GALLAGHER 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3123 Private CHARLES JOSEPH HARRISON 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6534 Private WILLIAM JAMES HAWKEN 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3075 Private THOMAS WILLIAM KELLY 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1668 Private DONALD KERRIS 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1798 Sergeant CLARENCE JOHN McELROY 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2215 Private ROBERT BARRETT MELVILLE 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6558 Private DANIEL McMASTER MUIR 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6121 Private DAVID WHITTINGHAM 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais BETHUNE TOWN CEMETERY (3)
_______________________________________________
G/16622 Private FRANK DOWNARD 9th Bn. Royal Sussex Regiment
3806 Private TYNAN 2nd Bn. Leinster Regiment
134609 Private DAVID WILLIAM YOUNG 11th Bn. Essex Regiment


France: Pas de Calais BRUAY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
___________________________________________________________
148407 Private JAMES HENRY CONLEY 78th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais CABARET-ROUGE BRITISH CEMETERY, SOUCHEZ (2)
_________________________________________________________________
164154 Private URBAN McKINNON 73rd Bn. Canadian Infantry
145621 Private TEEPLES 73rd Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais CAMBRIN MILITARY CEMETERY (3)
___________________________________________________
18/725 Private BEECROFT "A" Coy. 1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
19546 Private HUDDLESTON 1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
1648 Private SNOWBALL "C" Coy. 2nd Bn. Durham Light Infantry


France: Pas de Calais CHOCQUES MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
34724 Private WHITAKER 1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Pas de Calais DOUCHY-LES-AYETTE BRITISH CEMETERY (1)
____________________________________________________________
Wales Z/2318 Able Seaman EVANS Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Pas de Calais ECOIVRES MILITARY CEMETERY, MONT-ST. ELOI (5)
___________________________________________________________________
552838 Private BAIRD Princess Patricia's Canadian Light Infantry (Eastern Ontario Regiment)
171719 Sergeant BITTLE 4th Canadian Mounted Rifles Battalion
418938 Private FULTON 42nd Bn. Canadian Infantry
140139 Private McBURNLEY 7th Canadian Machine Gun Corps
552838 Private SCOTT ALIAS


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (9)
___________________________________________________
15072 Serjeant FRANK BROADBENT 24th Bn. Manchester Regiment
23783 Lance Corporal BROUGH 8th Bn. Border Regiment
4387 Private WILTON ROY CLEGG 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
MS/3680 Lance Corporal COOK Army Service Corps
54923 Private EDWARDS 10th Bn. Royal Welsh Fusiliers
210451 Private FRED HIGGIN 20th Bn. Canadian Infantry
T/7929 Private JOHNSON 7th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
6025 Sapper WILLIAM JOHN McGRATH 6th Coy. Australian Tunnelling Corps
Second Lieutenant BERTRAM EARNSHAW MITCHELL 7th Bn. East Lancashire Regiment


France: Pas de Calais FOUQUEREUIL COMMUNAL CEMETERY (1)
_______________________________________________________
3/28289 Private JOHN WRIGHT 3rd Bn. attd. 1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)


France: Pas de Calais GORRE BRITISH AND INDIAN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
15/1637 Private HARRISON 14th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
510165 Private WHITE Can. Corps Troops Supply Col. Canadian Corps


France: Pas de Calais LOOS MEMORIAL (1)
_______________________________________
253483 Private WILLIAM JAMES SHEEN 1st/3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)


France: Pas de Calais ONTARIO CEMETERY, SAINS-LES-MARQUION (1)
______________________________________________________________
4873 Private OLIVER 15th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (5)
_________________________________________________________________
G/17709 Private BEANEY 8th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
4236 Corporal FREDERICK BENSON 3rd Coy. Australian Tunnelling Corps
28622 Private FAULKNER 1st Bn. North Staffordshire Regiment
G/12038 Private PALMER 8th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
G/17634 Private WILLIAM WALTER JAMES READ 8th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)


France: Pas de Calais QUEENS CEMETERY, BUCQUOY (20)
___________________________________________________
Mersey Z/563 Able Seaman ASHWORTH Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Bristol Z/1283 Able Seaman BOND Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/8442 Able Seaman BRADLEY Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/777 Able Seaman JAMES CARTER Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/5431 Able Seaman JOHN CHEETHAM Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/5188 Able Seaman CORNISH Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
KP/384 Able Seaman CROFT Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/2612 Able Seaman ELLIS Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/3140 Leading Seaman GEDDES Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/2378 Able Seaman HISLOP Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Sub-Lieutenant TREVOR JACOBS Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/4808 Able Seaman JEFFELS Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Wales Z/582 Able Seaman LANCELOTT Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/1744 Able Seaman LEEKE Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
KX/457 Able Seaman MILLER Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Sussex Z/508 Able Seaman PREDDY Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/3574 Able Seaman ROBERTSON Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/4894 Able Seaman W. McL. SCOTT Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/3155 Able Seaman STARK Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/4531 Able Seaman STEWART Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Pas de Calais SERRE ROAD CEMETERY No.1 (3)
__________________________________________________
Bristol Z/9048 Able Seaman PARKES Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/4580 Able Seaman SMITH Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
61021 Private WEBDALE 7th Bn. Royal Fusiliers


France: Pas de Calais ST. POL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
46761 Private POWER "C" Coy. 17th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


France: Pas de Calais VERMELLES BRITISH CEMETERY (4)
____________________________________________________
29906 Private ALEC JAMES MATTHEWS 9th Bn. Norfolk Regiment
9639 Private PEBERDY 1st Bn. Leicestershire Regiment
25540 Private GEORGE ROBERT ROBINSON 8th Bn. Bedfordshire Regiment
40692 Lance Corporal ARTHUR WRIGHT 1st Bn. Leicestershire Regiment


France: Pas de Calais VILLERS STATION CEMETERY, VILLERS-AU-BOIS (11)
____________________________________________________________________
145552 Private BOUCHER 73rd Bn. Canadian Infantry
719150 Private BOWMAN 44th Bn. Canadian Infantry
754108 Private THOMAS HENRY BYE 73rd Bn. Canadian Infantry
180596 Private CARDWELL 47th Bn. Canadian Infantry
504708 Sapper COLBORNE 12th Field Coy. Canadian Engineers
790995 Private JAMES GORDON CRANDELL 47th Bn. Canadian Infantry
115720 Private HANCOCK 44th Bn. Canadian Infantry
145148 Private INGRAM 73rd Bn. Canadian Infantry
541626 Sergeant MACGILLIVRAY (M M) 4th Canadian Division Signal Coy. Canadian Signal Corps
133145 Private LYALL DAVID SQUAIR 73rd Bn. Canadian Infantry
145177 Private SULLIVAN 73rd Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais VIMY MEMORIAL (9)
_______________________________________
144246 Private HARRY BAIRD 73rd Bn. Canadian Infantry
754043 Private WILLIAM BARTLETT 73rd Bn. Canadian Infantry
440175 Private ERNEST ECCLES 73rd Bn. Canadian Infantry
145346 Private HENRY GUY 73rd Bn. Canadian Infantry
648465 Private CARL A. KERR 73rd Bn. Canadian Infantry
219199 Private WILLIAM MEEK 73rd Bn. Canadian Infantry
434526 Private ROBERT PATERSON 50th Bn. Canadian Infantry
447414 Private JAMES SCOTT 50th Bn. Canadian Infantry
132362 Private STEWART 73rd Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais WANQUETIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_______________________________________________________________
Captain ALEXANDER ARMSTRONG REES Royal Army Medical Corps


France: Pas de Calais WARLINCOURT HALTE BRITISH CEMETERY, SAULTY (2)
____________________________________________________________________
3333 Corporal BREWIN 1st/4th Bn. Leicestershire Regiment
5043 Private EDWIN TURNER "B" Coy. 1st/5th Bn. North Staffordshire Regiment


France: Seine-Maritime FECAMP (LE VAL AUX CLERCS) COMMUNAL CEMETERY (1)
_______________________________________________________________________
Second Engineer ISAAC BAILLIE CURRIE S.S. "Edina." Mercantile Marine


France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (2)
__________________________________________________________________
DM2/171040 Private JOSEPH WILLIAM MANN Mechanical Transport Army Service Corps
R/20586 Private CHARLES WILLIAM PULLEY 1st/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (4)
______________________________________________________________
G/27598 Private CHAMBERS 16th Bn. Middlesex Regiment
253156 Private GORBELL 3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
23177 Private GEORGE RATCLIFFE 8th Bn. South Staffordshire Regiment
S/10906 Lance Corporal WATSON 2nd Bn. Seaforth Highlanders


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY, ROUEN (1)
____________________________________________________
Second Lieutenant HUGH NEIL O'DONNELL 17th Bn. Welsh Regiment


France: Seine-Maritime STE. MARIE CEMETERY, LE HAVRE (1)
________________________________________________________
2296 Private SIKOBO THUJOANE JANTJIE 2nd Bn. South African Native Labour Corps


France: Somme A.I.F. BURIAL GROUND, FLERS (8)
_____________________________________________
PS/130 Serjeant JOHN WILLIAM ALEXANDRE 16th Bn. Middlesex Regiment
9852 Private BAILEY 16th Bn. Middlesex Regiment
ClydeZ/7007 Able Seaman RAMSAY Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
470 Sergeant GEORGE RAVEN 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
Second Lieutenant WALTER JONES SANDYS-THOMAS 3rd Bn. attd. 2nd Bn. South Wales Borderers
13383 Private WATKINS 1st Bn. Lancashire Fusiliers
PS/2278 Corporal WHEELER 16th Bn. Middlesex Regiment
12079 Private WILLIAMS 2nd Bn. South Wales Borderers


France: Somme ANCRE BRITISH CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (12)
_________________________________________________________
30922 Private BREWSTER 4th Bn. Bedfordshire Regiment
CH/10417 Company Serjeant Major HENRY HAMILTON EASTWOOD 190th Bde. Machine Gun Coy. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry
Tyneside Z/2928 Leading Seaman FINLAY Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
LondonZ/3208 Able Seaman FORD Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
24476 Private FOWLER 7th Bn. Royal Fusiliers
23642 Corporal HARRIS 4th Bn. Bedfordshire Regiment
Clyde Z/4191 Able Seaman JOHNSTONE Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
30024 Private WILLIAM JONES 4th Bn. Bedfordshire Regiment
London Z/1788 Leading Seaman JAMES WILLIAM PYM Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Lieutenant TRAVERS Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
TynesideZ/6677 Able Seaman WARKMAN Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
20463 Lance Corporal WALTER WEBB "D" Coy. 4th Bn. Bedfordshire Regiment


France: Somme ASSEVILLERS NEW BRITISH CEMETERY (45)
___________________________________________________
20900 Private WILLIAM THOMAS AMOS 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20875 Private BAKER 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21084 Lance Corporal EDWARD BATES 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Second Lieutenant FRANCIS TERENCE JULIAN BELCHER London Regiment (Cyclists)
20348 Private BELL 6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20268 Private WILLIAM CAMP 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20451 Private CARTWRIGHT 1st/7th Bn. Royal Warwickshire Regiment
201361 Private CHINNICK 1st/4th Bn Gloucestershire Regiment
202836 Private CHURCHILL 1st/4th Bn. Gloucestershire Regiment
21008 Private CHRISTOPHER COLING 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
5412 Private CROCKER 1st/16th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20983 Private ALBERT EDWARD DAVIES 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21043 Private EDWARDS 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20867 Serjeant ETHERIDGE 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20986 Private EVANS 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
36696 Private ROBERT FLETCHER 143rd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
5434 Corporal CHARLES ALBERT GRAY 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
306462 Private GREENING 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21105 Drummer HARDING 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20249 Private ALBINE GORDON HIPPERSON 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20993 Corporal JOHN HODGETTS 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
306465 Private JENNINGS 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
4287 Private FRANK EDWIN LONG 1st/4th Bn. Gloucestershire Regiment
21036 Private MAIDMENT 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20781 Private JIM MOULD 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
4123 Private MOWBRAY 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
200242 Corporal ORCHARD 1st/4th Bn. Gloucestershire Regiment
20370 Private PARKINSON 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21093 Corporal PERKINS 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21059 Private EDWIN PLOWS 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20210 Private ROSINSKY 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21117 Drummer SANDERS 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20353 Private SHARPE 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21094 Private THOMAS PATRICK SHARRATT 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
5750 Private SIMPSON 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
5393 Private REGINALD STINCHCOMBE 1st/4th Bn. Gloucestershire Regiment
21189 Private ALEXANDER ROBERTSON STRACHAN 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21052 Private STURMEY 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
201693 Private TRATT (5114). 1st/4th Bn. Gloucestershire Regiment
199 Serjeant TYLER 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Second Lieutenant UNDERWOOD 1st/7th Bn. Worcestershire Regiment
3191 Private WALKER 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20723 Private WELLS 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21041 Private WHITTLE 6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
1630 Corporal WILLIAMSON 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Somme AUCHONVILLERS MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________
31754 Private JAMES COLLINS 15th Bn. Highland Light Infantry


France: Somme AVELUY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
____________________________________________________
L/14554 Private BREWER 22nd Bn. Royal Fusiliers
1081971 Private WILLIAM RUDDIMAN 2nd Bn. Canadian Railway Troops


France: Somme AVELUY WOOD CEMETERY, (LANCASHIRE DUMP), MESNIL-MARTINSART (1)
____________________________________________________________________________
207477 Sapper SHENTON 63rd R.N. Div. Signal Coy. Royal Engineers


France: Somme BAZENTIN-LE-PETIT MILITARY CEMETERY (2)
_____________________________________________________
5335 Private THOMAS WILLIAM BRAY 6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5390 Private GILES 6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme BEAUMONT-HAMEL BRITISH CEMETERY (2)
_________________________________________________
26790 Corporal JOHN WILLIAM HARRIS 1st Bn. Dorsetshire Regiment
16538 Private WILFRED JOHN SWAFFIELD 1st Bn. Dorsetshire Regiment


France: Somme BONNEVILLE COMMUNAL CEMETERY (1)
______________________________________________
Second Lieutenant WILLIAM AUGUSTUS NELSON DOBBYN 15th Bn. Lancashire Fusiliers


France: Somme BRAY MILITARY CEMETERY (4)
________________________________________
24293 Private BOAK 2nd Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
37307 Private STAGG 2nd Bn. Royal Berkshire Regiment
R/29647 Rifleman SUTTON 16th Bn. King's Royal Rifle Corps
203567 Private JOHN THOMPSON 1st/7th Bn. Worcestershire Regiment


France: Somme BRONFAY FARM MILITARY CEMETERY, BRAY-SUR-SOMME (1)
________________________________________________________________
1060 Private BLAKELEY 1st Bn. Welsh Guards


France: Somme CATERPILLAR VALLEY CEMETERY, LONGUEVAL (1)
________________________________________________________
10823 Corporal MORGAN 2nd Bn. South Wales Borderers


France: Somme COMBLES COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_____________________________________________________
24893 Private ERNEST JOHN COLLIER 4th Bn. Grenadier Guards
15273 Lance Serjeant FRANCIS FREDRICK FOX 4th Bn. Grenadier Guards


France: Somme CONNAUGHT CEMETERY, THIEPVAL (1)
______________________________________________
PLY/1154(S) Private WILFRID MATTHEWS 2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry


France: Somme CONTAY BRITISH CEMETERY, CONTAY (1)
_________________________________________________
Captain RICHARD LANG ROSCOE (M C) 22nd Bn. Royal Fusiliers


France: Somme COURCELETTE BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________
R/9356 Rifleman LAMBERT 1st Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Somme DERNANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (6)
_________________________________________________________
6007 Private WILLIAM FANNING 2nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2609 Sergeant FRANCIS ALMUND WEARNE HOCKING (D C M) 55th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2311 Sapper FRANK AUGUSTUS SVANBORG 13th Field Coy. Australian Engineers
3140 Corporal CLARENCE FRANKLIN THOMAS 5th Field Coy. Australian Engineers
Second Lieutenant ARTHUR HENRY VOGAN 55th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4936 Private ROBERT HENRY WOODS 15th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme DOULLENS COMMUNAL CEMETERY EXTENSION NO.1 (1)
___________________________________________________________
31751 Lance Corporal ARTHUR ERNEST SALES 34th Bn. Royal Fusiliers


France: Somme ECLUSIER COMMUNAL CEMETERY, ECLUSIER-VAUX (3)
___________________________________________________________
20804 Private CREW 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
20779 Private LOWE 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
5574 Private MOXON 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Somme GROVE TOWN CEMETERY, MEAULTE (5)
______________________________________________
33605 Private GEORGE ANDERSON 1st Bn. Border Regiment
33685 Private WILLIAM ALBERT DOWN 1st Bn. Border Regiment
14094 Lance Corporal GEORGE GOULDBURN 1st Bn. Border Regiment
R/33547 Rifleman SAUNDERS 12th Bn. King's Royal Rifle Corps
36199 Private WIGGINS 4th Bn. Worcestershire Regiment


France: Somme GUARDS' CEMETERY, COMBLES (2)
___________________________________________
11950 Private SAMUEL CLARKE "C" Coy. 6th Bn. Dorsetshire Regiment
2565 Corporal THOMAS ROUND 1st Bn. Lancashire Fusiliers


France: Somme GUARDS' CEMETERY, LESBOEUFS (4)
_____________________________________________
Second Lieutenant ERNEST CHARLES BENSON 56th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
Lieutenant GEORGE ALFRED BENTLEY 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1973 Gunner LANCELOT YORK GUTTERIDGE 3rd A.F.A. Bde. Australian Field Artillery
1392 Driver JOHN ALBERT HARRELL 5th Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery


France: Somme HAMEL MILITARY CEMETERY, BEAUMONT-HAMEL (4)
_________________________________________________________
Tyneside Z/5988 Able Seaman ATKINSON Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
KX/92 Leading Seaman CABLE Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/4980 Able Seaman KERR Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/6996 Able Seaman MARSHALL Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Somme HEATH CEMETERY, HARBONNIERES (10)
_______________________________________________
20304 Lance Corporal COOKE 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment
5218 Private DANBY 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment
2593 Private FOX 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment
4518 Drummer HUMES 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment
3544 Private HAROLD LESLIE JONES 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment
5212 Private MASTERS 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment
20219 Private NORMAN 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment
20284 Private ROBBINS 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment
20226 Private ROGERS 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment
266097 Private SOLLARS 1st/6th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Somme HEM COMMUNAL CEMETERY, SOMME (2)
______________________________________________
T2/016177 Driver CASTLE Horse Transport, 46th Reserve Park Army Service Corps
17296 Private COLE 1st Bn. Dorsetshire Regiment


France: Somme HEM FARM MILITARY CEMETERY, HEM-MONACU (1)
________________________________________________________
C/37894 Private COVEY 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


France: Somme LA NEUVILLE COMMUNAL CEMETERY, CORBIE (1)
_______________________________________________________
20375 Private ERNEST THOMAS NEWMAN 1st/4th Bn. Royal Berkshire Regiment


France: Somme MAILLY WOOD CEMETERY, MAILLY-MAILLET (1)
______________________________________________________
81246 Driver HAMILTON 206th Field Coy. Royal Engineers


France: Somme PERONNE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
_____________________________________________________
280188 Private ELLIS 1st Bn. Middlesex Regiment
37118 Private GEORGE FREDERICK KIMBER 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
3925 Private SYDNEY LEONARD PAGE 1st/4th Bn. Suffolk Regiment


France: Somme PERONNE ROAD CEMETERY, MARICOURT (1)
__________________________________________________
S/20588 Rifleman WALTER WILLIAM SYKES 1st Bn. Rifle Brigade


France: Somme POZIERES BRITISH CEMETERY, OVILLERS-LA BOISSELLE (1)
__________________________________________________________________
Lieutenant HARRY LISTER VILLIERS 11th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Somme PUCHEVILLERS BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
Lieutenant HEFFORD WILLIAM ERNEST AINLEY "D" Bty. 168th Bde. Royal Field Artillery


France: Somme SAILLY-SAILLISEL BRITISH CEMETERY (4)
___________________________________________________
33825 Private ARTHUR FAIRBROTHER "C" Coy. 10th Bn. Lancashire Fusiliers
23224 Private KENYON 10th Bn. Lancashire Fusiliers
23639 Private KENYON 10th Bn. Lancashire Fusiliers
20104 Private SNAPE 10th Bn. Lancashire Fusiliers


France: Somme ST. RIQUIER BRITISH CEMETERY (2)
______________________________________________
5578 Follower MIHAN Army Bearer Corps
2711 Lance Daffadar SAMUNDAR KHAN 10th Duke of Cambridge's Own Lancers (Hodson's Horse)


France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (102)
_____________________________________
Clyde Z/7594 Able Seaman JOSEPH ALDERSON Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
35946 Private WILLIAM HENRY ASBURY 14th Bn. Worcestershire Regiment
12244 Lance Corporal JAMES ATKINSON 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
London Z/2860 Able Seaman FRANK WILLIAM BASS Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
27223 Lance Serjeant GEORGE BENTON 7th Bn. Royal Fusiliers
Tyneside Z/1013 Able Seaman WILLIAM ARMSTRONG BEST Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
27359 Private BERT HARRISON BLADES 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
Tyneside Z/1150 Able Seaman GEORGE BRADDOCK Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
ClydeZ/4566 Able Seaman ALLAN BROWN Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/7558 Able Seaman THOMAS BAIRD BROWN Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
KP/336 Able Seaman BERNARD BROWNBRIDGE Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
25683 Private RICHARD BULLIVANT 14th Bn. Worcestershire Regiment
KW/620 Able Seaman FRANK BUNTING Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Sussex 3/205 Petty Officer WILLIAM HENRY CAPELIN Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
TZ/1955 Able Seaman LANCELOT CARR Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
TZ/1445 Able Seaman ROBERT POTTS CHAMPNEY Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
44217 Private CHARLES PERCY CLIFFORD 2nd Bn. South Wales Borderers
ClydeZ/6050 Able Seaman DAVID CLOUGHLEY Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Sub-Lieutenant MAJOR MARTYN COLLINS Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/2001 Able Seaman WILLIAM COLLINS Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
21198 Gunner JOHN THOMAS CROSSLEY "C" Bty. 78th Bde. Royal Field Artillery
1905 Gunner HARRY CUNLIFFE "C" Bty. 78th Bde. Royal Field Artillery
35952 Private MATTHEW THOMAS DALTON 14th Bn. Worcestershire Regiment
Tyneside Z/7939 Able Seaman THOMAS DARLING Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/1781 Able Seaman EDWARD DAWSON Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/3305 Able Seaman JAMES DICKINSON Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/1489 Able Seaman JOSEPH JAMES DICKINSON Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
KW/489 Leading Seaman THOMAS DIDLOCK Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
3314 Private JOHN MICHAEL DILLON 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
Able Seaman JOSEPH DONALDSON Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
35192 Private JAMES DONOGHUE 14th Bn. Worcestershire Regiment
Tyneside Z/3155 Able Seaman WILLIAM RICHARDSON DUNLOP Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
21054 Private ALBERT EDWARD DURDEN 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Wales Z/784 Able Seaman JAMES ENGLISH Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Deal/3528/(S) Corporal THOMAS D. FENWICK R.M. Medical Unit, R.N. Div. Royal Marines
Tyneside Z/6953 Able Seaman BENJAMIN SMITH FORREST Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/5215 Able Seaman JOSEPH WILLIAM GARDNER Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/1734 Able Seaman EDWARD GIBSON Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
26912 Lance Corporal ERNEST HUGH GRACE 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
Clyde Z/3495 Able Seaman HUGH GRANT Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/3512 Able Seaman JOHN GRANT Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside 7/8311 Able Seaman ROBERT GRAY 189th Bde. Machine Gun Coy. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Wales Z/960 Able Seaman HORACE HAMER Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Sussex Z/331 Able Seaman HAYWARD Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
40984 Corporal GEORGE OSWALD HELLIS 14th Bn. Worcestershire Regiment
21106 Private FREDERICK HEWITT 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
London Z/5264 Able Seaman WILLIAM NEVILLE HIBBERD Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
MerseyZ/378 Petty Officer JAMES HODKINSON Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
G/50603 Private HUNNISETT 7th Bn. Royal Fusiliers
London Z/181 Able Seaman WILLIAM INGRAM Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Bristol Z/5093 Able Seaman GEORGE WILLIAM KEELING Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
10342 Private JOHN KENNEDY 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
5224 Private HERBERT HAROLD KENNEY 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
London Z/1293 Able Seaman ALEXANDER KENT Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
43292 Private EDWARD KILLALA 10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
R/226 Able Seaman CHARLES STANLEY LIGHT Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/7931 Able Seaman JAMES WILLIAM LUKE Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
20897 Private DAVID MANSELL 1st/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Tyneside Z/6167 Able Seaman ERNEST MAPLES Howe Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
242701 Private CHRISTOPHER JOHN MARSHALL 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
ClydeZ/2807 Able Seaman ALEXANDER MATHEWSON Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
30878 Private FRANCIS JAMES MAY 14th Bn. Worcestershire Regiment
7647 Private FREDERICK CLARENCE MEEK 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Tyneside 6/214 Able Seaman ANDREW MOFFAT (M M) Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Wales Z/231 Leading Seaman THOMAS MOLONEY Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/7165 Able Seaman DAVIDSON MORRIS Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
ClydeZ/6854 Able Seaman JOHN STEPHEN NOBLE Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
KP/450 Leading Seaman EDWARD PARSONS Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde Z/463 Petty Officer ANDREW HAY PORTER Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
25189 Private CHARLES THOMAS PRICE 14th Bn. Worcestershire Regiment
Clyde Z/3738 Petty Officer WILLIAM PURCELL Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/3904 Able Seaman ERNEST PURTON Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/1329 Able Seaman GUY BERNARD RICHARDSON Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/5050 Able Seaman GORDON ROBERTSON Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/696 Able Seaman HENRY ROBERTSON Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
9271 Lance Corporal THOMAS ROBINSON 10th Bn. Worcestershire Regiment
Clyde Z/1203 Able Seaman ROBERT ALEXANDER GORDON SCOTT Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Wales Z/2588 Able Seaman FRED SHOPLAND Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Tyneside Z/5042 Able Seaman JAMES SIMMONS Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
20978 Private ALFRED THOMAS SMITH 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Mersey Z/75 Able Seaman GEORGE SMITH Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
15722 Lance Corporal JAMES RICHARD SMITH 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
Wales Z/152 Able Seaman JOHN SNOW Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
51293 Private WILLIAM LEWIS SOUTHON 7th Bn. Royal Fusiliers
Clyde Z/1541 Able Seaman ROBERT KING SPARK Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
L/25930 Gunner FRANK CYRIL STURTON "C" Bty. 78th Bde. Royal Field Artillery
Tyneside Z/9716 Able Seaman FREDERICK CHARLES TAYLOR Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Mersey Z/775 Able Seaman WILLIAM TAYLOR Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
39626 Private ARTHUR GORING THOMAS 2nd Bn. South Wales Borderers
96374 Gunner DAVID THOMSON "C" Bty. 78th Bde. Royal Field Artillery
28224 Private THOMAS TRAVERS 6th/7th Bn. Royal Scots Fusiliers
London Z/1662 Able Seaman LESLIE THOMAS MONTROSE TROTT Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
KW/384 Able Seaman ARTHUR BLAMHILL TURNER Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
14950 Private WILLIAM WATKINS 2nd Bn. South Wales Borderers
240272 Private ALBERT WATSON 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21013 Private HAROLD WILLIAM WHITE 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
44567 Private OWEN WILLIAMS 2nd Bn. South Wales Borderers
Wales Z/3241 Able Seaman ROBERT BARON WILLIAMS Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Sub-Lieutenant ARTHUR FREDERICK WOLFE Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
London Z/2836 Able Seaman GEORGE EDWARD WOOD Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
2815 Corporal ALBERT VICTOR WORTON 1st/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
18956 Corporal FREDERICK YOUNG 2nd Bn. South Wales Borderers


France: Somme VARENNES MILITARY CEMETERY (6)
____________________________________________
LZ/2323 Petty Officer ALFRED RAYMOND BOWRING Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
P/Y/15512 Serjeant THOMAS ERNEST GOLBY 2nd R.M. Bn. R.N. Div. Royal Marine Light Infantry
CZ/2678 Able Seaman ALEXANDER JOHNSON Anson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
R/384 Able Seaman GEORGE KNIGHT Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
32823 Private KNOX 15th Bn. Highland Light Infantry
KW/11 Leading Seaman ARTHUR THRESH 169th Bde. Machine Gun Coy. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve


France: Somme VILLERS-BOCAGE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
5263 Serjeant HENRY PIKE (D C M) 1st Bn. King's Own Scottish Borderers


France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (44)
______________________________________________
5970 Private LEWIS RICHARD WALLACE ANDERSON 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3460 Lance Corporal NORMAN FRANK BARKLE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5049 Private BERT EWEN BERMAN 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6217 Private DAVID BLAKE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5982 Private ALEXANDER BONNER 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
280 Lance Corporal WILLIAM CARLE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1799 Private ROBERT CHAPMAN 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5663 Private HERBERT EDWARD COLE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1915 Lance Corporal JOHN PERCIVAL DALEY 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4177 Private FRED DAVIS 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5689 Private WILLIAM STANLEY DAVIS 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6251 Private FRANCIS CHARLES FINLAYSON 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5687 Private JOHN GLEED 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1401 Private MARTIN HAMANN 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2612 Private JOHN HANNON 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5105 Private ERNEST WALTER HILL 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
271 Corporal JAMES ERNEST HURLEY 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1160 Private CYRIL ANDREW JOHNSON 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1772 Private ARTHUR KENTISH 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5707 Private ERNEST RICHARD KRANTZCKE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2457 Private PATRICK THOMAS LEDDIN 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1186 Private ALEXANDER MAIN 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2209 Private ARTHUR LAWRENCE MANNY 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5150 Private McGRATH 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5721 Private JAMES MILNE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2417 Private GEORGE WASHINGTON MORAN 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3578 Private CHARLES ALBERT MOREL 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6565 Private SYDNEY VICTOR MORRIS 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5736 Private JOHN DANIEL MURPHY 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2715 Private ALEXANDER MURRAY 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2733 Private GEORGE SYLVESTOR NAYLOR 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1514 Private FRED POND 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
901 Private ROBERT JOHN PRICE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4279 Corporal HENRY DAVID REES 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2904 Private EDGAR SCANLON 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1610 Lance Corporal HUBERT SHEA 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4305 Private JOHN JOSEPH SMITH 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5458 Private FRANK WILLIAM SPRING 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
3990 Private GEORGE VICTOR STEWART 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
5454 Private WILLIAM DANIEL STONE 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6114 Private HAROLD JOHN TAYLOR 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6608 Private WALKER 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
688 Private ERNEST WATSON 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4327 Private ARCHIBALD HOPKINS WATTS 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Somme WARLOY-BAILLON COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
Captain NORMAN MACDONALD 13th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Germany: Brandenburg BERLIN SOUTH-WESTERN CEMETERY (1)
______________________________________________________
11199 Private ALBERT EDWARD REID 1st Bn. Grenadier Guards


Germany: Hessen NIEDERZWEHREN CEMETERY (1)
__________________________________________
501008 Sapper WILLIAM CONNELL 2nd Tunnelling Coy. Canadian Engineers


Germany: Nordrhein-Westfalen COLOGNE SOUTHERN CEMETERY (1)
__________________________________________________________
18667 Private SCOTNEY 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)


Ghana: KUMASI MEMORIAL (1)
__________________________
7917 Private ALI MENDI Gold Coast Regiment, W.A.F.F.


Gibraltar: GIBRALTAR (NORTH FRONT) CEMETERY (1)
_______________________________________________
Fireman WALTER JAMES BAKER H.M.S. " Cormorant." Mercantile Marine Reserve


Greece: DOIRAN MEMORIAL (1)
___________________________
37671 Bombardier ERNEST BATH "B" Bty. 100th Bde. Royal Field Artillery


Greece: KARASOULI MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________
15316 Corporal HYDE 11th Bn. Welsh Regiment


Greece: STRUMA MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________
14006 Private McPHILLIPS 6th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers


India: BOMBAY 1914-1918 MEMORIAL, MUMBAI (1)
____________________________________________
Fireman and Trimmer IBRAHIM S.S. 'DAUNTLESS' (Newcastle). Indian Merchant Service


Iran: TEHRAN MEMORIAL (2)
_________________________
110 Sepoy AMIR CHAND 1st Bn. 19th Punjabis
101 Sepoy BASHI RAM 1st Bn. 19th Punjabis


Iraq: AMARA WAR CEMETERY (15)
_____________________________
24409 Private BEARD 7th Bn. Gloucestershire Regiment
61107 Private BRIDLE 187th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
3308 Corporal BROUGHTON 7th Bn. Gloucestershire Regiment
2504 Serjeant CALDWELL 9th Bn. Royal Warwickshire Regiment
7426 Private CROCKETT 9th Bn. Worcestershire Regiment
4257 Private DAVENPORT 9th Bn. Royal Warwickshire Regiment
61119 Serjeant EDGAR ROBERT DIMOND 187th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
11775 Private WILLIAM EDWARDS "D" Coy. 4th Bn. South Wales Borderers
19550 Private JACKSON 2nd Bn. Leicestershire Regiment
33891 Private GUY LE ROUGETEL 187th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
2304 Lance Corporal ARTHUR HENRY TAYLOR MORGON 1st/4th Bn. Devonshire Regiment
9138 Private PIKE 5th Bn. Wiltshire Regiment
14/35566 Private RALPHS 8th Bn. Cheshire Regiment
1918 Lance Corporal WEST 1st/4th Bn. Devonshire Regiment
201317 Corporal STANLEY THORN WILKS (3685). 1st/4th Bn. Hampshire Regiment


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (4)
___________________________________________
911 Private JOHN ROBERT FLEET Royal Buckinghamshire Hussars
51883 Bombardier MOWBRAY 63rd Bty. Royal Field Artillery
73431 Gunner WICKER 82nd Bty. Royal Field Artillery
233214 Stoker 1st Class WILLIAMS H.M. Submarine E.15. Royal Navy


Iraq: BASRA MEMORIAL (55)
_________________________
4066 Naik ABDUL QADIR 2nd Queen Victoria's Own Sappers and Miners
2655 Naik BAG SINGH 1st Bn. 125th Napier's Rifles
2310 Sepoy BINJA SINGH 62nd Punjabis
201348 Private CAWOOD 1st/4th Bn. Hampshire Regiment
201927 Private REGINALD CHAMBERLAIN (4893). 1st/4th Bn. Hampshire Regiment
3580 Sepoy CHET SINGH 1st Bn. 35th Sikhs
Alipore/537 Labourer CHHATTA HEMRAN 4th Coy. Indian Labour Corps
41 Follower CHHOTE Followers Central Depot
2813 Sepoy DALLA 44th Merwara Infantry
4517 Rifleman DHANBIR THAPA 1st Bn. 2nd King Edward's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)
3660 Sepoy DHARMA SINGH 1st Bn. 102nd King Edward's Own Grenadiers
1213 Sepoy DHYAN SINGH 1st Bn. 26th Punjabis
383 Rifleman DILABIR THAPA Assam Military Police
Alipore/1031 Labourer DUGAN HANSDA 4th Coy. Indian Labour Corps
11369 Driver FATTE SINGH Attd. Div. Ammunition Col. Indian Royal Artillery
200759 Company Serjeant Major LINDEN FORD 1st/4th Bn. Hampshire Regiment
LKO/519 Follower GABHRAO Supply and Transport Corps
4249 Sepoy GHULAM AHMAD 105th Mahratta Light Infantry
2145 Sepoy GOVARDHAN 1st Bn. 48th Indian Pioneers
3679 Private GOVINDRAO GUJAR 1st Bn. 103rd Mahratta Light Infantry
Fyzabad/1651 Follower GUMAN 7th Porter Corps. Indian Labour Corps
1360 Sepoy JAI SINGH 15th Ludhiana Sikhs
3227 Rifleman JASSU SINGH 104th Wellesley's Rifles
Alipore/199 Labourer JOKHU MARANDI 1st Coy. Indian Labour Corps
2558 Sepoy KANTHU SINGH 84th Punjabis
4120 Rifleman KEHRSING THAPA 2nd Bn., attd. 1st Bn. 2nd King Edward's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)
4661 Naik KESAR SINGH 24th Punjabis
Alipore/612 Labourer KHUDU MURMU 3rd Coy. Indian Labour Corps
6866 Private ARTHUR KILLICK 13th Hussars
4961 Naik KISHAN SINGH 1st Bn. 26th Punjabis
Follower KUNDAN Followers Central Depot
9384 Bearer MAHABIR 9th Coy. Army Bearer Corps
698 Sapper MAUNG HPOLA 2nd Queen Victoria's Own Sappers and Miners
1339 Sepoy MOGLI SINGH 7th Duke of Connaught's Own Rajputs
4558 Sapper MUHABBAT KHAN 3rd Sappers and Miners
1287 Sepoy MUHAMMAD KHAN 59th Scinde Rifles (Frontier Force)
Cal/3631 Follower MUHAMMAD MIYAN Inland Water Transport, Royal Engineers
1942 Naik MUHAMMAD ZAMAN KHAN 104th Wellesley's Rifles
3165 Sepoy MULTAN SINGH 16th Rajputs (Lucknow Regiment)
Lieutenant JOHN FRANCIS MUNSTER 13th Hussars
1692 Rifleman NARBAHADUR THAPA 1st (Lushai Hills) Bn. Assam Military Police
34 Follower PUNDIN Attd. 1090th Bty. Indian Royal Artillery
2321 Sepoy PURAN SINGH 62nd Punjabis
310 Rifleman PURANBAHADUR THAPA 1st Bn. 2nd King Edward's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)
2860 Rifleman PURANSING CHETRI 2nd Bn., attd. 1st Bn. 2nd King Edward's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)
2100 Sepoy RAGHUNATHRAO KADAM 110th Mahratta Light Infantry
6582 Private EDWARD SCAMMELL 1st/4th Bn. Hampshire Regiment
1857 Sepoy SCRICHAND 1st Bn. 48th Indian Pioneers
82 Lance Naik SETEA GURUNG 1st Bn. 2nd King Edward's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)
216 Naik SHAM SINGH 1st Bn. 26th Punjabis
3442 Sapper SHER BAZ KHAN 3rd Sappers and Miners
3007 Rifleman SHERBAHADUR THAPA 2nd Bn., attd. 1st Bn. 2nd King Edward's Own Gurkha Rifles (The Sirmoor Rifles)
1183 Driver TAJ DIN 3rd. Mule Corps
256 Lance Naik TARA SINGH 1st Bn. 26th Punjabis
201971 Private JOSEPH TRENCHARD 1st/4th Bn. Hampshire Regiment


Iraq: BASRA WAR CEMETERY (1)
____________________________
1944 Private HOWARD 1st/4th Bn. Devonshire Regiment


Ireland, Republic of: County Cork CORK (ST. JOSEPH'S) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
524 Private CHRISTOPHER O'CALLAGHAN Royal Army Medical Corps


Ireland, Republic of: County Dublin DEAN'S GRANGE CEMETERY (1)
______________________________________________________________
Second Lieutenant JASPER THOMAS BRETT 7th Bn. Royal Dublin Fusiliers


Jamaica: KINGSTON (UP PARK CAMP) MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________
6281 Private SNOW Jamaica Contingent


Malta: PIETA MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________
48960 Gunner HOWARD 101st Bde. H.Q. Royal Field Artillery


New Zealand: South Wairarapa District FEATHERSTON CEMETERY (1)
______________________________________________________________
39744 Private MATTHEW JAMES BIGGAR New Zealand Training Unit


Pakistan: KARACHI 1914-1918 WAR MEMORIAL (1)
____________________________________________
T/205316 Company Quartermaster Serjeant JOHN MOLONEY 23rd Bn. Rifle Brigade


Seychelles: MONT-FLEURI MEMORIAL (1)
____________________________________
Carrier SYLVAIN SERAPHINE Seychelles Carrier Corps


South Africa: Kwazulu Natal DUNDEE CEMETERY (1)
_______________________________________________
8625 Private ROWNEY GREENHOUGH 11th Regt. South African Infantry


South Africa: Kwazulu Natal DURBAN (ORDNANCE ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________________________
S/23 Corporal WILLIAM JOHN CAMPBELL MUNRO South African Service Corps


Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
Follower BHOJAN RAO 130th King George's Own Baluchis (Jacob's Rifles)


Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (2)
________________________________________
12855 Serjeant EDWARD GEORGE BRADDON 25th Bn. Royal Fusiliers
3185 Private WILLEM JOHANNES COETZER 7th South African Horse


Tanzania: IRINGA CEMETERY (1)
_____________________________
555 Corporal HERBERT CLYNTON HARTLEY South African Signal Service


Tanzania: TANGA EUROPEAN CEMETERY (1)
_____________________________________
2133 Private THUMBASWAMI 2nd Indian Indian Railways


United Kingdom: Berkshire WINDSOR CEMETERY, BERKSHIRE (1)
_________________________________________________________
9277 Serjeant THOMAS HUGH WILLIAM COCHRANE 260th Protection Coy. Royal Defence Corps


United Kingdom: Cheshire STOCKPORT (WILLOW GROVE) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
51604 Air Mechanic 3rd Class JOHN THOMAS FORSHAW Royal Flying Corps


United Kingdom: County Antrim BELFAST CITY CEMETERY (2)
_______________________________________________________
26416 Private CLARKE Machine Gun Corps (Infantry)
26416 Private ROBERTSON ALIAS


United Kingdom: Devon BARNSTAPLE CEMETERY (1)
_____________________________________________
4943 Private MACAULAY 8th Bn. Royal Warwickshire Regiment


United Kingdom: Dorset MELCOMBE REGIS CEMETERY (1)
__________________________________________________
5729 Private HARRY INGATE 44th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Edinburgh EDINBURGH (NEWINGTON OR ECHO BANK) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________________
9577 Corporal JOHN HOGG 8th Aircraft Acceptance Park Royal Flying Corps


United Kingdom: Edinburgh EDINBURGH (ROSEBANK) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
676 Serjeant JAMES MacANDREW DUNCAN 3/5th Bn. Royal Scots


United Kingdom: Essex SHENFIELD (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________
134841 Gunner ARTHUR NATHANIEL PARKER 1st/1st Forth Coy. Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Essex WOODGRANGE PARK CEMETERY, EAST HAM (1)
____________________________________________________________
950 Sergeant HENRY BORCHARD Training School Canadian Army Medical Corps


United Kingdom: Glasgow GLASGOW (EASTWOOD) OLD AND NEW CEMETERY (1)
___________________________________________________________________
28095 Private CARPENTER 3rd Bn. King's Own Scottish Borderers


United Kingdom: Gloucestershire BARNWOOD (ST. LAWRENCE) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________________
2441 Private GEORGE VICTOR CUMMINGS PEPPERELL "A" Coy. 1st/5th Bn. Gloucestershire Regiment


United Kingdom: Hampshire ALDERSHOT MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
640095 Private WILLIAM GEORGE FOXTON DAVIS 156th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Hampshire BRAMSHOTT (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________
636020 Company Sergeant Major BALDWIN 6th (Reserve) Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Hampshire BROCKENHURST (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________
23/831 Private WILLIAM LESLIE MORICE No. 3 Coy. New Zealand Machine Gun Corps


United Kingdom: Hampshire HOLLYBROOK MEMORIAL, SOUTHAMPTON (1)
______________________________________________________________
11491 Private CHALIE SIBETINGA 21st Coy. South African Native Labour Corps


United Kingdom: Isle of Wight WOOTTON (ST. EDMUND) CHURCHYARD, NEWPORT (1)
__________________________________________________________________________
520 Serjeant LUCKHAM 8th Bn. Hampshire Regiment


United Kingdom: Kent MINSTER (THANET) CEMETERY (1)
__________________________________________________
232833 Sapper JOHN MONAGHAN Inland Water Transport Royal Engineers


United Kingdom: Kent RAMSGATE CEMETERY (1)
__________________________________________
22574 Serjeant MACLEAN 2nd Reserve Bn. Royal Engineers


United Kingdom: Kent SHEERNESS CEMETERY, ISLE OF SHEPPEY (1)
____________________________________________________________
111968 Gunner ERNEST WILLIAM GROVES 19th Coy. Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Lancashire GREAT HARWOOD CEMETERY (1)
_____________________________________________________
L/24397 Driver EMBERY Royal Field Artillery


United Kingdom: Lancashire KERSAL (ST. PAUL) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________
37603 Private FREDERICK HAROLD ROWLAND Depot Lancashire Fusiliers


United Kingdom: Lincolnshire IMMINGHAM (ST. ANDREW) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
K/15050 Stoker 1st Class GILBERT HAROLD SYMONS H.M.S. "Gladiolus." Royal Navy


United Kingdom: Lincolnshire SCARTHO (ST. GILES) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
2330 Lance Serjeant TOM REGINALD NEWMARCH 2nd/1st Bn Lincolnshire Yeomanry


United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (2)
________________________________________________________
16792 Private CHANDLER 1st Bn. Dorsetshire Regiment
28 Corporal EDWARD HAROLD CRAWLEY South African Medical Corps


United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (23)
_______________________________________________
Fireman JOSEPH AQUAH S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Able Seaman CHARLES AUSTIN S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Able Seaman BEDON S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer VINCENT CHARLES BEECH S.S. "Turino" (London) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer DANIEL CLARK S.S. "Floridian" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer COX ALIAS
Second Engineer ROBERT PERCY DAVIDSON S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Sailor JUAN DE CRUZ S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Boatswain EPPO DIK S.S. "Floridian" (Liverpool) Mercantile Marine
Donkeyman PABLO HANES ALIAS
Fireman JOE HARRIS S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
First Mate FRANCIS WILLIAM HOULBECQ S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Donkeyman PABLO IBANEZ S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Chief Engineer BERTRAM WEST KNOWLES S.S. "Turino" (London) Mercantile Marine
Steward LEE S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Wireless Operator WILLIAM SEATON LUCA S.S. "Floridian" (Liverpool) Mercantile Marine
Steward MAURICIO S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Sailor and Boatswain MILLER S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer CHARLES WILLIAM RICHARDS S.S. "Turino" (London) Mercantile Marine
Fireman JOHN ROBERT S.S. "Dauntless" (Newcastle) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer FRANK VALENTINE S.S. "Floridian" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer GEORGE WASHINGTON S.S. "Turino" (London) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer CHARLIE WILLIAMS S.S. "Floridian" (Liverpool) Mercantile Marine


United Kingdom: London WANDSWORTH (EARLSFIELD) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
27829 Serjeant JAMES FALCONER RITCHIE Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Middlesex TOTTENHAM CEMETERY (1)
________________________________________________
35912 Private PRICE 13th Bn. Devonshire Regiment


United Kingdom: Norfolk HORNINGTOFT (ST. EDMUND) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
16429 Private THOMAS ANNISON 15th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


United Kingdom: Northamptonshire RUSHDEN CEMETERY (1)
_____________________________________________________
124958 Pioneer BAKER Royal Engineers


United Kingdom: Nottinghamshire SUTTON-ON-TRENT CEMETERY (1)
____________________________________________________________
M/282577 Private WILLIAM GERALD MOORE M.T. Depot (Grove Park) Army Service Corps


United Kingdom: Pembrokeshire HONEYBOROUGH CEMETERY (1)
_______________________________________________________
58446 Sapper JOHN G. ELLIOTT "E" Training Centre Royal Engineers


United Kingdom: Renfrewshire PAISLEY (HAWKHEAD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
20793 Private RICHARD THOMAS FOWLER 12th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)


United Kingdom: Somerset OAKE (ST. BARTHOLOMEW) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
TR8/937 Private WINTER 33rd Bn. Training Reserve


United Kingdom: Surrey STREATHAM PARK CEMETERY (1)
__________________________________________________
F/402 Quartermaster Serjeant LLOYD Middlesex Regiment


United Kingdom: Sussex BRIGHTON (EXTRA-MURAL) BOROUGH CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
5876 Private REGNAULD Cheshire Regiment


United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (LODGE HILL) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
S/509 Private WILLIAM CLARKE 1st Southern Gen. Hosp Royal Army Medical Corps


United Kingdom: Warwickshire BUDBROOKE (ST. MICHAEL) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________________
330099 Corporal SAMUEL ERNEST LANGSTON Royal Warwickshire Regiment


United Kingdom: Warwickshire WARWICK CEMETERY (1)
_________________________________________________
1644 Private SWEENEY 4th Bn. Royal Warwickshire Regiment


United Kingdom: Wiltshire BARFORD ST. MARTIN CHURCH CEMETERY (1)
________________________________________________________________
2914 Private EDWARD ARTHUR HAMER 55th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Wiltshire CODFORD ST. MARY (ST. MARY) NEW CHURCHYARD (2)
________________________________________________________________________
26982 Private EDWARD JAMES BOLAND Canterbury Regiment, N.Z.E.F.
28568 Rifleman BERTRAM WINTERBURN New Zealand Rifle Brigade


United Kingdom: Wiltshire DEVIZES CEMETERY (1)
______________________________________________
4518 Private HERBERT ASHTON GAIT 4th Bn. Wiltshire Regiment


United Kingdom: Wiltshire TIDWORTH MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
31558 Private HERBERT WINTER Canterbury Regiment, N.Z.E.F.


United Kingdom: Yorkshire BEVERLEY (ST. MARTIN'S) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
13/643 Private HARRY POUGHER "C" Coy. 13th Bn. East Yorkshire Regiment


United Kingdom: Yorkshire BRADFORD (TONG) CEMETERY (1)
______________________________________________________
63676 Private HAROLD KERSHAW Royal Army Medical Corps


United Kingdom: Yorkshire HANGING HEATON (ST. PAUL) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
3/2524 Private REDGWICK 3rd Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry


United Kingdom: Yorkshire HIPSWELL (ST. JOHN) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________
4199 Private MARCHANT 9th Bn. Royal Scots


United Kingdom: Yorkshire HULL (HEDON ROAD) CEMETERY (1)
________________________________________________________
2709 Private CHAS GORDON VAREY WHARRIE 2nd/4th Bn. East Yorkshire Regiment


United Kingdom: Yorkshire LEEDS (ARMLEY) CEMETERY (1)
_____________________________________________________
T/261442 Driver HARRY THOMPSON No. 3 H.T. Depot Coy. (Bradford) Army Service Corps


United Kingdom: Yorkshire LEEDS (NEW WORTLEY) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
25175 Private HARRY EVANS 2nd Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry


United Kingdom: Yorkshire MIDDLESBROUGH (LINTHORPE) CEMETERY (1)
________________________________________________________________
18/1159 Private ROBERT ARMSTRONG 18th Bn. Northumberland Fusiliers

No comments:

Post a Comment