Search This Blog

Thursday, 18 May 2017

424 died on this day: Fri 18/05/1917

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1917_05_18.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2017/05/18/18-May-1917-Friday/

Belgium: Hainaut MONS (BERGEN) COMMUNAL CEMETERY (1)
____________________________________________________
32237 Lance Corporal ALBERT JAMES DERRICK 8th Bn. East Surrey Regiment


Belgium: Hainaut STRAND MILITARY CEMETERY (2)
_____________________________________________
2046 Private WILLIAM BRAID 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
6007 Private FEOLICE DE-ARAUGO 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: Hainaut TANCREZ FARM CEMETERY (3)
__________________________________________
2185 Private ROY WILLIAM ARKINSTALL 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1087 Private EDWARD BERNARD HOLDEN CORBETT 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1166 Private JAMES LOOS 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: Hainaut TOURNAI COMMUNAL CEMETERY ALLIED EXTENSION (1)
_______________________________________________________________
32531 Private STEMP 1st Bn. East Surrey Regiment


Belgium: West-Vlaanderen BEDFORD HOUSE CEMETERY (4)
___________________________________________________
652420 Rifleman CHAVE 21st Bn. London Regiment (First Surrey Rifles)
653423 Rifleman WILLIAM JONES 21st Bn. London Regiment (First Surrey Rifles)
573480 Rifleman SEALEY 17th Bn. London Regiment
573046 Rifleman SMITH 17th Bn. London Regiment


Belgium: West-Vlaanderen DICKEBUSCH NEW MILITARY CEMETERY (2)
_____________________________________________________________
2113 Private AMOS 19th Bn. Middlesex Regiment
24205 Private ROBERT LINDSAY 11th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen KEMMEL CHATEAU MILITARY CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
17423 Private MARTIN 8th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen KLEIN-VIERSTRAAT BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________________________
285002 Private CARVER 9th Bn. Welsh Regiment


Belgium: West-Vlaanderen OOSTTAVERNE WOOD CEMETERY (1)
______________________________________________________
Lieutenant MAXWELL GERARD COLE 1st Sqdn. Royal Flying Corps


Belgium: West-Vlaanderen RAILWAY DUGOUTS BURIAL GROUND (TRANSPORT FARM) (1)
___________________________________________________________________________
20618 Serjeant LONG (M M) 12th Bn. Durham Light Infantry


Belgium: West-Vlaanderen ST. QUENTIN CABARET MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
44102 Rifleman BROWN 2nd Bn. Royal Irish Rifles


Belgium: West-Vlaanderen VLAMERTINGHE MILITARY CEMETERY (4)
___________________________________________________________
202730 Lance Serjeant FRED BOOTHROYD 1st/4th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
31681 Private JOHN FOWLER 1st/4th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
19483 Lance Corporal GULLETT 17th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
201551 Private MONKS 1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen YPRES (MENIN GATE) MEMORIAL (2)
________________________________________________________
31710 Private JAMES A. BATES 12th Bn. Durham Light Infantry
5029 Corporal DANIEL HADWIN 2nd Bn. Royal Irish Rifles


Canada: Manitoba MIAMI CEMETERY (1)
___________________________________
291534 Corporal HUGH CHRISTOPHER WAGNER 222nd Bn. Canadian Infantry


Canada: Nova Scotia HALIFAX MEMORIAL (2)
________________________________________
VR/3161 Ordinary Seaman PETERS H.M. Trawler "Lucknow." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
VR/2586 Ordinary Seaman SKELDON H.M. Trawler "Lucknow." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve


China, (including Hong Kong): HONG KONG MEMORIAL (1)
____________________________________________________
Able Seaman AH PANG H.M.S "TAMAR." Royal Navy


Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
________________________________________
201914 Private CLARK 1st/4th Bn. Royal Sussex Regiment


Egypt: PORT SAID WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
__________________________________________
240355 Private ROBERT CARSON 1st/5th Bn. King's Own Scottish Borderers


France: Aisne CHAPELLE BRITISH CEMETERY, HOLNON (1)
___________________________________________________
Second Lieutenant WALTER EWART COX "Z" Coy. 4th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (2)
___________________________________________________________
5985 Serjeant KANE 12th Bn. Royal Irish Rifles
14444 Private MURPHY 9th Bn. Royal Irish Fusiliers


France: Nord BOUSBECQUE COMMUNAL CEMETERY (1)
_____________________________________________
10391 Private TAYLOR 13th Bn. Cheshire Regiment


France: Nord CITE BONJEAN MILITARY CEMETERY, ARMENTIERES (1)
____________________________________________________________
168484 Sapper WILLIAM HUTCHISON Inland Water Transport Royal Engineers


France: Nord DOUAI COMMUNAL CEMETERY (2)
________________________________________
318906 Lance Corporal BLINKHORN 6th Bn. Dorsetshire Regiment
10203 Serjeant JAMES EDWARD WATKINS 6th Bn. Dorsetshire Regiment


France: Nord DUNKIRK TOWN CEMETERY (1)
______________________________________
T4/129472 Private O'DONNELL 27th Labour Coy. Army Service Corps


France: Nord FLESQUIERES HILL BRITISH CEMETERY (1)
__________________________________________________
266275 Corporal FIELDS 2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Nord GOUZEAUCOURT NEW BRITISH CEMETERY (2)
__________________________________________________
22415 Private JOHN COOKE 11th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
27795 Private JAMES ASHWORTH TATTERSALL 11th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)


France: Nord TROIS ARBRES CEMETERY, STEENWERCK (1)
__________________________________________________
112239 Serjeant KENT "A" Special Coy. Royal Engineers


France: Pas de Calais ACHIET-LE-GRAND COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (7)
_____________________________________________________________________
Lieutenant ELWYN ATKINSON "D" Bty. 291st Bde. Royal Field Artillery
251581 Private ERNEST FRANK COOK 3rd Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
283858 Private HAMBLETT 4th Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
200934 Lance Corporal MITCHELL 2nd/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
374042 Rifleman TILBURY 8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)
40108 Private WALKER 21st Bn. Manchester Regiment
201013 Serjeant WATSON 1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)


France: Pas de Calais ALBUERA CEMETERY, BAILLEUL-SIRE-BERTHOULT (2)
___________________________________________________________________
13/1344 Private AUSTWICK 13th Bn. York and Lancaster Regiment
13/489 Private HILL 13th Bn. York and Lancaster Regiment


France: Pas de Calais ANZIN-ST. AUBIN BRITISH CEMETERY (2)
__________________________________________________________
35382 Driver SUNLAY 9th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
33670 Driver SWAINSTON 2nd Sect. 9th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais ARRAS FLYING SERVICES MEMORIAL (2)
________________________________________________________
Lieutenant LINDSAY DRUMMOND Canadian Engineers
Second Lieutenant RICHARD JOHN GRANDIN 60th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Pas de Calais ARRAS MEMORIAL (65)
_________________________________________
50591 Private HEDLEY BALDWIN 10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
23360 Private GEORGE WILLIAM BICKERDIKE 14th Bn. York and Lancaster Regiment
36819 Private GILBERT BRADLEY 18th Bn. Durham Light Infantry
200493 Serjeant FRED CECIL BROTHERS 2nd/1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
18/1334 Lance Corporal JAMES M. BUNKALL 18th Bn. Durham Light Infantry
12/611 Private HARRY CRAVEN BUSFIELD 12th Bn. York and Lancaster Regiment
12/1989 Private LESLIE FRED SILAS CAVE 12th Bn. York and Lancaster Regiment
301457 Rifleman WALTER RAYMOND CHAPMAN "A" Coy. 2nd/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)
54372 Private HARRY COLE 10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
34880 Private CHARLES HENRY COLEMAN 1st Bn. Essex Regiment
16783 Private JAMES WILLIAM COOKE 14th Bn. York and Lancaster Regiment
56454 Private ALBERT STRANGE CROSS 10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
18/727 Lance Corporal ARTHUR A. K. DAVIDSON 18th Bn. Durham Light Infantry
30299 Private ROBERT DOBSON 18th Bn. Durham Light Infantry
267417 Private TEDDY DODSON 9th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
18221 Private JAMES B. DYSON 18th Bn. Durham Light Infantry
21891 Corporal HENRY CECIL ELLIS 12th Bn. York and Lancaster Regiment
28422 Private WILLIAM FAIRBANK 15th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
23/411 Private HERBERT H. FLETCHER 18th Bn. Durham Light Infantry
956 Corporal CHARLES GORDON FORSTER (M M) 18th Bn. Durham Light Infantry
43452 Private JOHN E. FORSTER 18th Bn. Durham Light Infantry
29737 Private JAMES GALLAGHER 1st Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
TF/240636 Corporal WILLIAM FREDERICK GIBSON 1st/8th Bn. Middlesex Regiment
302463 Rifleman WILLIAM CHARLES GOODCHILD "A" Coy. 2nd/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)
73328 Private LEONARD G. ALEX GRIGG 10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
18/509 Serjeant ISAAC HARBRON (D C M) 18th Bn. Durham Light Infantry
58374 Private WILFRED RHODES HARDY 10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
374062 Rifleman ALFRED E. HARRIS 2nd/8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)
204483 Private WILLIAM HORLEY 2nd/1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
15/1308 Serjeant JOHN ALFRED HORNSEY 15th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
204421 Private ALBERT JONES 2nd/1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
235211 Private ALBERT JUDGE 12th Bn. York and Lancaster Regiment
32413 Private JOHN EDWARD LAWSON 15th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
26334 Private REUBEN LYON 1st Bn. Norfolk Regiment
31655 Private SYDNEY MARSHALL 18th Bn. Durham Light Infantry
1757 Serjeant WILLIAM JAMES MARSHALL Royal Army Medical Corps
32501 Private FRED MARSTON 18th Bn. Durham Light Infantry
38854 Private NOEL MASON 18th Bn. Durham Light Infantry
29681 Private JOHN McCULLOUGH 1st Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
28410 Private EDWARD McNIELLIE 12th Bn. York and Lancaster Regiment
35860 Private ALEXANDER MIDDLETON 18th Bn. Durham Light Infantry
18/554 Corporal CHARLES MORRIS 18th Bn. Durham Light Infantry
300980 Rifleman ALBERT MAURICE NELKI 2nd/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)
70505 Private GEORGE ARTHUR PARKIN 10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
27391 Private EVAN PARRY 2nd Bn. South Wales Borderers
22696 Lance Corporal JOHN REGINALD PARSONS 1st Bn. South Staffordshire Regiment
18/1040 Serjeant FRANK HORNE REAY 18th Bn. Durham Light Infantry
267772 Private JOHN WALKER REID 6th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
191751 Private WILLIAM RENNEY 18th Bn. Durham Light Infantry
18/1204 Private GEORGE RICHARDSON 18th Bn. Durham Light Infantry
372542 Rifleman RAYMOND RICHARDSON RINGROSE 2nd/8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)
18/141 Serjeant WILSON ROBINSON 18th Bn. Durham Light Infantry
38447 Private KRISTIAN RODIN 18th Bn. Durham Light Infantry
25535 Private HARRY SARGEANT 14th Bn. York and Lancaster Regiment
Second Lieutenant ARTHUR HOYLE SCHOLEFIELD 19th Bn. London Regiment
300387 Corporal BERTRAM N. SHEPPARD 2nd/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)
270119 Private ERNEST ALBERT SHORT 18th Bn. Durham Light Infantry
302254 Rifleman EDWARD WILLIAM SIMS 2nd/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)
12/1404 Private VICTOR STABLES 12th Bn. York and Lancaster Regiment
10804 Private DOUGLAS ERNEST STEPTOE 5th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
25390 Private ANDREW STODDART 18th Bn. Durham Light Infantry
Second Lieutenant ELLIS THOMPSON "D" Coy. 18th Bn. Durham Light Infantry
43478 Private JOHN VEYSEY 1st Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
20712 Lance Corporal HAROLD WILLIAMSON 14th Bn. York and Lancaster Regiment
33205 Private GEORGE K. WILSON 18th Bn. Durham Light Infantry


France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (9)
_____________________________________________________________
31094 Private BLOOD 7th Bn. York and Lancaster Regiment
1516 Serjeant BOTT 14th Bn. Royal Warwickshire Regiment
B/7978 Private GEORGE BROWN ALIAS
349364 Gunner CHARLES FREDERIC GORMAN 1st Bde. Canadian Field Artillery
403587 Private BENJAMIN HAIGH 2nd (West Riding) Field Amb. Royal Army Medical Corps
9490 Private LEDGER 1st Bn. Hampshire Regiment
240977 Private WILLIAM JAMES MARTIN 1st/5th Bn. Seaforth Highlanders
B/7978 Private GEORGE BROWN McKNOCKER 9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
M2/191883 Private VICTOR WILFRED RIDOUT 611th Mechanical Transport Coy. Army Service Corps


France: Pas de Calais AVESNES-LE-COMTE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
______________________________________________________________________
Second Lieutenant ERIC STANLEY HOWARD 60th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Pas de Calais BAILLEUL ROAD EAST CEMETERY, ST. LAURENT-BLANGY (3)
_________________________________________________________________________
Bristol Z/960 Able Seaman ALBERT LOWE Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Clyde 2/2338 Able Seaman McKIRDY Hawke Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
Second Lieutenant PIMM 12th Bn. York and Lancaster Regiment


France: Pas de Calais BARLIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
____________________________________________________________
830552 Private HAMLIN 44th Bn. Canadian Infantry
23318 Private SEACOLE 1st Bn. Devonshire Regiment


France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (6)
___________________________________________________
241881 Private HORACE CRISP 2nd/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
116928 Private ENGLISH 29th Bn. Canadian Infantry
291431 Private ALEXANDER McDONALD FERGUSON 44th Bn. Canadian Infantry
2350 Sapper WILLIAM HANLON FISHER Australian Mining and Boring Company
6756 Private PHILIP WALTER GROVES 10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1337 Private NICHOLLS 12th Bn. Middlesex Regiment


France: Pas de Calais BROWN'S COPSE CEMETERY, ROEUX (1)
_______________________________________________________
S/20722 Rifleman COLLETT 1st Bn. Rifle Brigade


France: Pas de Calais BULLY-GRENAY COMMUNAL CEMETERY, BRITISH EXTENSION (1)
___________________________________________________________________________
820073 Bombardier ARTHUR REDHALL "Y" 46th Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais CALAIS SOUTHERN CEMETERY (2)
__________________________________________________
33785 Private WILLIAM JAMES ALFRED BELL 8th Bn. Bedfordshire Regiment
113150 Private STORR 19th Bn. Labour Corps


France: Pas de Calais DUISANS BRITISH CEMETERY, ETRUN (14)
__________________________________________________________
Second Lieutenant BARLOW "B" Bty. 156th Bde. Royal Field Artillery
241357 Lance Corporal DAVEY 1st/8th Bn. Middlesex Regiment
M2/136378 Private ELLIOTT Mechanical Transport Army Service Corps
L/23563 Gunner WILLIAM HARROD 34th Heavy Trench Mortar By. Royal Field Artillery
R/21323 Rifleman HAWKINS 9th Bn. King's Royal Rifle Corps
S/11511 Private HOOD 1st Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
L/8609 Driver JOHN THOMAS MARSDEN "D" Bty. 7th Bde. Royal Field Artillery
202130 Private PROCTOR 7th Bn. Middlesex Regiment
242279 Serjeant ROBERT RODGER 1st/5th Bn. Gordon Highlanders
24627 Private SEYMOUR 9th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
166028 Gunner WILLIAM SHANNON 44th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
106414 Gunner STAUNTON 113th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
260020 Private ALEXANDER SWINTON 1st/5th Bn. Gordon Highlanders
60722 Private WHITMAN 94th Field Amb. Royal Army Medical Corps


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (22)
____________________________________________________
40618 Private REGINALD ALLISON 7th Bn. Norfolk Regiment
23446 Private BEATTIE 2nd Bn. King's Own Scottish Borderers
112 Driver MATTHEW WILLIAM BORRADALE 8th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
G/52849 Private BROOKS 9th Bn. Royal Fusiliers
G/42480 Private FRANK DODD "B" Coy. 4th Bn. Middlesex Regiment
52300 Private ALFRED LEO FARGHER 2nd Bn. Royal Fusiliers
31627 Private HAROLD BROUSE GRANT 1st Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.
7380 Rifleman FRANK HAROLD KIDMAN 16th Bn. London Regiment (Queen's Westminster Rifles)
Tyneside Z/2644 Able Seaman WILLIAM HENRY LAMBERT Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve
11519 Serjeant GILBERT HALL LAWRENCE 8th Bn. Leicestershire Regiment
29697 Private JAMES LLOYD 1st Bn. The King's (Liverpool Regiment)
119782 Gunner JOHN LYONS "A" Bty. 70th Bde. Royal Field Artillery
Second Lieutenant DAVID CORSON MACLACHLAN "C" Bn. Machine Gun Corps (Heavy Branch)
35527 Lance Corporal JAMES DENHOLM MALCOLM 21st (Tyneside Scottish) Bn. Northumberland Fusiliers
64092 Gunner WILLIAM ROBERT NEWTON 113rd Siege Bty. Royal Garrison Artillery
Captain FRANCIS GEORGE PECKER 7th Bn. King's Shropshire Light Infantry
43413 Private RICHARDS 10th Bn. Royal Dublin Fusiliers
1723 Fitter LEONARD BODEN SHIPSTONE 402nd Bty. Royal Field Artillery
337272 Private SIMPELL 87th Field Amb Royal Army Medical Corps
50092 Lance Corporal STANLEY ARTHUR THACKER 11th Bn. Middlesex Regiment
473309 Lance Corporal WILLIAM HENRY TRIM "A" Coy. 1st/12th Bn. London Regiment (The Rangers)
63732 Driver WALTER USHER "A" Bty. 282nd Bde. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais FAUBOURG D'AMIENS CEMETERY, ARRAS (3)
___________________________________________________________
36143 Private BALE Devonshire Regiment
Lieutenant ARTHUR GORDON MACKAY 20th (Reserve) Bn. Canadian Infantry
Second Lieutenant BENJAMIN STRACHAN 12th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Pas de Calais GREVILLERS BRITISH CEMETERY (8)
_____________________________________________________
2360 Private COYNE 9th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4758 Private HERBERT CREAGH 54th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
281358 Private DAY 4th Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
2509 Private FREEMAN 54th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
19260 Private WILLIAM HAY 8th Bn. Northumberland Fusiliers
114 Sergeant HOSE (M M) 1st Bde. Australian Field Artillery
2175 Lance Corporal VINCENT JAMES MARTIN LONGHURST 55th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1736 Private JAMES PATRICK RALEIGH 54th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais H.A.C. CEMETERY, ECOUST-ST. MEIN (1)
__________________________________________________________
690410 Gunner JOHN LONGWORTH "D" Bty. 291st Bde. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais LA TARGETTE BRITISH CEMETERY, NEUVILLE-ST. VAAST (3)
__________________________________________________________________________
130004 Gunner BANNER 120th Bty. Royal Field Artillery
155725 Sapper ANDREW TELFORD GILES 182nd Tunnelling Coy. Royal Engineers
41788 Gunner ROBERTS 50th Siege Bty. Royal Garrison Artillery


France: Pas de Calais LIEVIN COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
____________________________________________________________
101060 Private JACKLIN 31st Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais LONDON CEMETERY, NEUVILLE-VITASSE (1)
___________________________________________________________
89960 Sapper FRANK JAMES CARTER 89th Field Coy. Royal Engineers


France: Pas de Calais LOOS BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
241001 Private SHARP 1st/5th Bn. Lincolnshire Regiment


France: Pas de Calais MAROC BRITISH CEMETERY, GRENAY (2)
________________________________________________________
57911 Bombardier WILLIAM ARNOLD 38th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
136529 Gunner WEEKS 38th Siege Bty. Royal Garrison Artillery


France: Pas de Calais MORY ABBEY MILITARY CEMETERY, MORY (3)
____________________________________________________________
497214 Private ALBERT ALLISON 2nd/3rd Home Counties Field Ambulance Royal Army Medical Corps
Captain CUMMINGS Royal Army Medical Corps
371182 Lance Corporal ROBERT SAVAGE 2nd/8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)


France: Pas de Calais NOEUX-LES-MINES COMMUNAL CEMETERY (3)
___________________________________________________________
103088 Gunner FREDERICK DAWES EPPS 21st Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery
Lieutenant DOUGLAS WILLIAM JACKSON 1st Bn. King's Shropshire Light Infantry
22240 Private TOWNSEND 11th Bn. Leicestershire Regiment


France: Pas de Calais NOREUIL AUSTRALIAN CEMETERY (2)
_____________________________________________________
4826 Private JAMES AUGUSTUS HUGHES 55th Bn Australian Infantry, A.I.F.
Second Lieutenant JAMES KERR 55th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais ORANGE TRENCH CEMETERY, MONCHY-LE-PREUX (1)
_________________________________________________________________
202883 Private PERCY WILLIAM CANT 4th Bn. Essex Regiment


France: Pas de Calais ORCHARD DUMP CEMETERY, ARLEUX-EN-GOHELLE (5)
__________________________________________________________________
12185 Private GEORGE JENKINSON 10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
36766 Private ALFRED LACEY 18th Bn. Durham Light Infantry
28408 Private MARTIN 14th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21141 Private BERNARD O'DOWD "D" Coy. 14th Bn. Royal Warwickshire Regiment
21959 Lance Corporal PRITCHARD 14th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (11)
__________________________________________________________________
114903 Driver BOWERS 53rd Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery
68065 Trumpeter DEARSLEY 53rd Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery
45585 Private FROST Royal Army Medical Corps
73951 Driver ANDREW GILL 53rd Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery
121056 Gunner ARTHUR THOMAS HAMMOND 53rd Bty Royal Field Artillery
4308 Driver O'TOOLE 53rd Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery
117019 Gunner REECE ALIAS
117019 Gunner JOHN EDWARD REES 53rd Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery
65230 Gunner PERCY HENRY STEPHENSON 53rd Bty. Royal Field Artillery
39551 Corporal HAROLD TEMPEST 21st Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery
57633 Serjeant WEST 53rd Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais POINT-DU-JOUR MILITARY CEMETERY, ATHIES (2)
_________________________________________________________________
92681 Gunner FORSHAW 195th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
102990 Gunner ERNEST JOHN JOHNSTON 195th Siege Bty. Royal Garrison Artillery


France: Pas de Calais QUEANT ROAD CEMETERY, BUISSY (1)
______________________________________________________
3193 Private ABRAHAM THEODORE NOAKES 55th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais ROCLINCOURT MILITARY CEMETERY (3)
_______________________________________________________
37168 Lance Corporal MAXWELL 205th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
28837 Private TELFORD 1st Bn. Cheshire Regiment
24992 Private WOODHOUSE 1st Bn. Cheshire Regiment


France: Pas de Calais ROCLINCOURT VALLEY CEMETERY (2)
_____________________________________________________
250676 Private FAULDS 1st/6th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders
252270 Private MARTIN 1st/6th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


France: Pas de Calais ROEUX BRITISH CEMETERY (2)
________________________________________________
351061 Private THOMAS HALLIDAY KEDDIE (M M) 9th Bn. Royal Scots
26755 Private WATTS 1st Bn. Somerset Light Infantry


France: Pas de Calais TILLOY BRITISH CEMETERY, TILLOY-LES-MOFFLAINES (2)
________________________________________________________________________
Second Lieutenant JOHN SAMUEL BROWN 61st Siege Bty. Royal Garrison Artillery
70198 Gunner WYSE 41st Bty. 42nd Bde. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais VAULX HILL CEMETERY (4)
_____________________________________________
3513 Private SAMUEL THOMAS ELEY 14th Coy. Australian Machine Gun Corps
2982 Private REGINALD WILLIAM JAMES HILLS 14th Coy. Australian Machine Gun Corps
4535 Private LEE 30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
4134 Corporal LAUD RUPERT SOMERVILLE PROVAN 30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


France: Pas de Calais VILLERS STATION CEMETERY, VILLERS-AU-BOIS (3)
___________________________________________________________________
706073 Lance Corporal GRAY 102nd Bn. Canadian Infantry
220454 Corporal HOCKALUK 54th Bn. Canadian Infantry
Lieutenant NELSON CLARKE KENNY 54th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais VIMY MEMORIAL (5)
_______________________________________
219155 Private DAVID ANTOINE 102nd Bn. Canadian Infantry
65100 Private WILLIAM C. BOWDEN 24th Bn. Canadian Infantry
123916 Private CHARLES SIDNEY BROOM 24th Bn. Canadian Infantry
160681 Private HARRY HAZLEWOOD 102nd Bn. Canadian Infantry
412762 Private DONALD YOUNG-LESLIE 24th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais VRAUCOURT COPSE CEMETERY, VAULX-VRAUCOURT (3)
___________________________________________________________________
282447 Private McCARTHY 4th Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)
25552 Gunner BERNARD RUDD THOMPSON 5th Bde. Australian Field Artillery
25684 Gunner JOHN HERBERT WHITEHEAD 5th Bde. Australian Field Artillery


France: Pas de Calais WANCOURT BRITISH CEMETERY (2)
___________________________________________________
97353 Lance Corporal HORACE WILLIAM BROOKER 89th Field Coy. Royal Engineers
S/29408 Rifleman McQUEEN 8th Bn. Rifle Brigade


France: Pas de Calais WARLINCOURT HALTE BRITISH CEMETERY, SAULTY (2)
____________________________________________________________________
A/211 Rifleman CHAMBERS 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
17808 Corporal GOY 10th Bn. Essex Regiment


France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (3)
____________________________________________________
155310 Sapper FRASER "G" Special Coy. Royal Engineers
35143 Private FREEMAN 11th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
341898 Gunner HENRY CONRAD MORAN 22nd Bty. 6th Howitzer Bde. Canadian Field Artillery


France: Seine-Maritime ARQUES-LA-BATAILLE BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________________________
4428 Private THOMAS 4th Bn. South African Native Labour Corps


France: Seine-Maritime BOIS-GUILLAUME COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________________
21451 Air Mechanic 1st Class ROBERT WILLIAM ROBSON 55th Sqdn. Royal Flying Corps


France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (2)
__________________________________________________________________
62174 Shoeing Smith WILLIAM ALFRED COLEMAN 4th Bn. Royal Fusiliers
24466 Private MICHAEL MAGUIRE 1st Bn. Royal Irish Fusiliers


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (9)
______________________________________________________________
G/41387 Private ARMSTRONG 2nd Bn. Middlesex Regiment
775170 Serjeant BRAND "B" Bty. 310th Bde. Royal Field Artillery
5313 Private ANDREW JAMES CAMPBELL 19th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
25/1033 Lance Corporal REGINALD GILBERT JONES 24th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers
267059 Rifleman GEORGE HERBERT KNAPTON 2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
242041 Private O'DONNELL 1st/6th Bn. Lancashire Fusiliers
6073 Private MICHAEL O'NEILL 21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.
201116 Private SINCLAIR 1st/5th Bn. Durham Light Infantry
40365 Private STOWE 12th Bn. Suffolk Regiment


France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_______________________________________________________
25540 Private HARTLEY VEEVERS 1st Bn. Border Regiment


France: Somme ACHEUX BRITISH CEMETERY (1)
_________________________________________
43195 Private WILLIAMS 20th Bn. Cheshire Regiment


France: Somme EUSTON ROAD CEMETERY, COLINCAMPS (1)
__________________________________________________
29384 Private BRAITHWAITE 44th Casualty Clearing Station Royal Army Medical Corps


France: Somme FINS NEW BRITISH CEMETERY, SOREL-LE-GRAND (5)
___________________________________________________________
20550 Corporal CLARKE 11th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
34265 Gunner COOPER "B" Bty. 181st Bde. Royal Field Artillery
34292 Gunner STANLEY FISHER "B" Bty. 181st Bde. Royal Field Artillery
21462 Private LEES 11th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
Major WARD "B" Bty. 181st Bde. Royal Field Artillery


France: Somme LA CHAPELETTE BRITISH AND INDIAN CEMETERY, PERONNE (1)
____________________________________________________________________
CMT/1898 Serjeant ANSLEY Army Service Corps


France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (2)
_____________________________________________
4595 Private MAURICE ROY READ 30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
1596 Private JOHN HERBERT STONE 53rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Germany: Brandenburg BERLIN SOUTH-WESTERN CEMETERY (1)
______________________________________________________
17196 Lance Corporal ORME 15th Bn. Royal Scots


Germany: Hamburg HAMBURG CEMETERY (1)
_____________________________________
54394 Private CHORLTON 10th Bn. Royal Welsh Fusiliers


Germany: Hessen NIEDERZWEHREN CEMETERY (2)
__________________________________________
22854 Private WILKINSON 6th Bn. King's Own Scottish Borderers
40676 Private YOUNG 2nd Bn. Royal Scots Fusiliers


Germany: Nordrhein-Westfalen COLOGNE SOUTHERN CEMETERY (1)
__________________________________________________________
38050 Private JOHN THOMAS ARNULL 12th Bn. East Yorkshire Regiment


Greece: KARASOULI MILITARY CEMETERY (3)
_______________________________________
3/3120 Private WILFRED BEARD 1st Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
612685 Private EDWARD JOSIAH DOPSON "B" Coy. 2nd/19th Bn. London Regiment
13258 Private WALTERS 7th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


Greece: MIKRA BRITISH CEMETERY, KALAMARIA (1)
_____________________________________________
Y/298 Corporal UPTON 4th Bn. King's Royal Rifle Corps


Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (3)
____________________________________________________
Second Lieutenant HAROLD CHARLES EDWARD BARRATT 9th Bn. Gloucestershire Regiment
21756 Private JOSEPH BROWN 11th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
32299 Private JOHN COAR 8th Bn. King's Shropshire Light Infantry


Greece: STRUMA MILITARY CEMETERY (4)
____________________________________
L/8533 Serjeant WILLIAM ALFRED COLE 2nd Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
G/11894 Private HAROLD GALE 2nd Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
6437 Rifleman WALL 6th Bn. Royal Irish Rifles
75419 Gunner FRANK WALTER WELCH 366th Bty. 146th Bde. Royal Field Artillery


India: BOMBAY 1914-1918 MEMORIAL, MUMBAI (8)
____________________________________________
Oilman ABDUL AZIZ ABDUL GHANI S.S. 'CAMBERWELL' (Sunderland). Indian Merchant Service
First Tindal ABDUL GHAFUR ZAMIN S.S. 'CAMBERWELL' (Sunderland). Indian Merchant Service
Topass DURGA MANIA S.S. 'CAMBERWELL' (Sunderland). Indian Merchant Service
Fireman and Trimmer HAJI ABDULLAH S.S. 'PENHALE' (Falmouth). Indian Merchant Service
Fireman IBRAHIM HUSAIN MIYAN RIZA S.S. 'CAMBERWELL' (Sunderland). Indian Merchant Service
Lascar LATIF BAHADUR S.S. 'CAMBERWELL' (Sunderland). Indian Merchant Service
Donkeyman MATHTHU RAJAB S.S. 'CAMBERWELL' (Sunderland). Indian Merchant Service
Bhandary RAHMATULLAH DAMANE S.S. 'CAMBERWELL' (Sunderland). Indian Merchant Service


India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (1)
______________________________________
1312 Sarwan WIRU 71st Coy. Camel Corps


India: KALA KHAN CEMETERY, NAINITAL (1)
_______________________________________
Lieutenant Colonel WALTER HERBERT BAXTER 4th Bn. Dorsetshire Regiment


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (1)
___________________________________________
3/25968 Private WRIGHT 4th Bn. South Wales Borderers


Iraq: BASRA MEMORIAL (12)
_________________________
3627 Sepoy APAVU 61st King George's Own Pioneers
1239 Sepoy BAGH SINGH 122nd Rajputana Infantry
Follower BUDHA SINGH Inland Water Transport, Royal Engineers
4912 Rifleman DILBAHADUR RANA 1st Bn. 8th Gurkha Rifles
5457 Follower GAYA DIN 5th Coy. Army Hospital Corps
118 Sepoy HARI CHAND 37th Dogras
301 Sepoy INDRAJ 113th Indian Infantry
Alipore/1138 Labourer MADAN SURAYAN 1st Coy. Indian Labour Corps
641 Artisan RAKHMAT SHAH Inland Water Transport, Royal Engineers
Cannanore/1287 Labourer SANKARAN NAYAR 5th Coy. Indian Labour Corps
647 Daffadar SHAH AFZAL 31st Duke of Connaught's Own Lancers
24197 Private WALLACE STAMP 2nd Bn. Dorsetshire Regiment


Ireland, Republic of: County Dublin GRANGEGORMAN MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________________________
259219 Serjeant WILLIAM SMITH 11th Bn. Royal Dublin Fusiliers


Ireland, Republic of: County Kildare BALLY BRACKEN CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
4145 Lance Serjeant MICHAEL FARRELL Res. Bn. Irish Guards


Israel and Palestine (including Gaza): JERUSALEM MEMORIAL (1)
_____________________________________________________________
780 Corporal THOMAS EDWARD LANGRIDGE 2nd Australian Light Horse


Kenya: NAIROBI SOUTH CEMETERY (1)
_________________________________
O/1588 Lance Corporal DAVID DONOVAN McPHERSON Army Ordnance Corps


Namibia: WINDHOEK OLD MUNICIPAL CEMETERY (1)
____________________________________________
2697 Rifleman JOACHIM JACOBUS VAN TONDER 1st South African Mounted Rifles


Nigeria: IBADAN MEMORIAL (1)
____________________________
146 Carrier JAMES UMI Nigeria Regiment, W.A.F.F.


Nigeria: ZARIA MEMORIAL (1)
___________________________
7724 Private AWUDU ZABERMA Nigeria Regiment, W.A.F.F.


Seychelles: VICTORIA (MONT-FLEURI) CEMETERY (1)
_______________________________________________
Carrier JOSEPH PAREIRA Seychelles Carrier Corps


Sierra Leone: FREETOWN (KING TOM) CEMETERY MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
6124 Private LESLIE BROWNING PEARSON 17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Singapore: KRANJI WAR CEMETERY (1)
__________________________________
Lance Corporal CHEONG CHEE KOON 167 Chinese Coy. Singapore Volunteer Infantry


Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (5)
_______________________________________________________
10 Follower ABDULLAH 22nd Derajat Mountain Battery Indian Mountain Artillery
829 Driver DHUMAN KHAN 22nd Derajat Mountain Battery Indian Mountain Artillery
13/A Lineman KANIRAM Indian Postal and Telegraph Department
4629 Lance Naik PURAN SINGH 30th Punjabis
4168 Sepoy TIRUVENGADAM 81st Pioneers


Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (3)
________________________________________
M2/048834 Company Quartermaster Serjeant BARBER 1st Armoured Motor Bty Army Service Corps
5381 Private DIXON 2nd Bn. West India Regiment
Second Officer MONGOR H.M.T. "Hong Won 1" Mercantile Marine


Tanzania: MOROGORO CEMETERY (1)
_______________________________
2766 Private HERADIEN Cape Corps, S.A. Forces


United Kingdom: Aberdeenshire ABERDEEN (TRINITY) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
Skipper GEORGE WILLIAM WOODHOUSE H.M. Trawler "Lucknow." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Devon PLYMOUTH (FORD PARK) CEMETERY (2)
_______________________________________________________
139463 Petty Officer RICHARD DENYER H.M.S. "Vivid." Royal Navy
203369 Private REGINALD JOHN ROBERT TOLLEY 4th Bn. Devonshire Regiment


United Kingdom: Devon PLYMOUTH NAVAL MEMORIAL (1)
_________________________________________________
4714B Leading Seaman WILLIAM HENRY CLUCAS S.S. "Mary Baird." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Dunbartonshire KILBOWIE CEMETERY (1)
____________________________________________________
32396 Private YOUNG 16th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)


United Kingdom: Durham RYTON CEMETERY (1)
_________________________________________
273089 Private HARBOTTLE 1st/9th Bn. Durham Light Infantry


United Kingdom: East Lothian WHITTINGEHAME PARISH CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________
S/11211 Private CALDER 1st/6th Bn. Gordon Highlanders


United Kingdom: Essex DAGENHAM (SS. PETER AND PAUL) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
20587 Private FRANK SEWELL 4th Reserve Cavalry Regiment


United Kingdom: Glamorganshire COCKETT (ST. PETER) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________
78744 Private THOMAS HENRY WILLIAMS Depot Bn. Machine Gun Corps (Heavy Branch)


United Kingdom: Glasgow GLASGOW (LAMBHILL) CEMETERY (1)
_______________________________________________________
200536 Private CRAIG 5th Bn. Highland Light Infantry


United Kingdom: Glasgow GLASGOW (SANDYMOUNT) CEMETERY (1)
_________________________________________________________
203308 Private RATTRAY 5th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)


United Kingdom: Gloucestershire BRISTOL (CANFORD) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
Second Lieutenant JOHN RAYMOND WALLER Royal Flying Corps


United Kingdom: Gloucestershire CHELTENHAM CEMETERY, PRESTBURY (1)
__________________________________________________________________
266525 Private EDWARD FRANCIS McINTOSH 4th (Reserve) Bn. Gloucestershire Regiment


United Kingdom: Hampshire ALDERSHOT MILITARY CEMETERY (1)
_________________________________________________________
G/8624 Private GEORGE LEAT 11th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


United Kingdom: Hampshire HASLAR ROYAL NAVAL CEMETERY (2)
_________________________________________________________
132699 Petty Officer HENRY FREDERICK BENNETT H.M.S. "Victory I" Royal Navy
VR/2943 Ordinary Seaman GORDON DODDS H.M. Trawler "Lucknow" Royal Naval Canadian Volunteer Reserve


United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (2)
_______________________________________________________
5544TS Trimmer WILLIAM HUGH McCASKILL H.M. Trawler "Lucknow." Royal Naval Reserve
5795TS Trimmer JAMES SMITH H.M. Trawler "Lucknow." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Hertfordshire BISHOP'S HATFIELD (ST. LUKE) CHURCHYARD (1)
_________________________________________________________________________
T4/211873 Driver JAMES FROST Army Service Corps


United Kingdom: Hertfordshire ST. ALBANS (HATFIELD ROAD) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________________
M1/07338 Serjeant ROBERT JAMES AMOTT 373rd M.T. Coy. Army Service Corps


United Kingdom: Huntingdonshire BLUNTISHAM (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
____________________________________________________________________
51227 Lance Corporal GEORGE ERNEST LEACH 13th Bn. Royal Fusiliers


United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (3)
_______________________________________________
820ES Engineman HENRY ROBERT PATRICK BALDWIN H.M. Trawler "Lucknow." Royal Naval Reserve
Tyneside Z/4087 Able Seaman ERNEST KAY H M.S. "Carysfort." Royal Naval Volunteer Reserve
3480ES Engineman WILLIAM ANDREW WYSTHOFF H.M. Trawler "Lucknow." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Kent DOVER (ST. JAMES'S) CEMETERY (1)
_____________________________________________________
6853 Lance Corporal WALTER ALBERT SIDDLE "A" Coy. 1st Bn. Norfolk Regiment


United Kingdom: Lanarkshire LANARK CEMETERY (1)
_______________________________________________
43608 Private JAMES JOHNSTON 15th Bn. Royal Scots


United Kingdom: Lanarkshire NEW MONKLAND CEMETERY (1)
_____________________________________________________
S/6985 Private CLARK 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)


United Kingdom: Lancashire BARROW-IN-FURNESS (THORNCLIFFE) CEMETERY AND CREMATORIUM (1)
_______________________________________________________________________________________
282359 Pioneer ALFRED JAMES CHARLES HAINES Signal Depot (Fenny Stratford) Royal Engineers


United Kingdom: Lancashire MANCHESTER SOUTHERN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
39404 Private WILLIAM BERNARD COULSON 17th Bn. Manchester Regiment


United Kingdom: Lancashire NEWCHURCH-IN-ROSSENDALE (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (1)
________________________________________________________________________________
64337 Private SUTCLIFFE 5th Garrison Bn. Royal Welsh Fusiliers


United Kingdom: Lancashire PRESTON (NEW HALL LANE) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
216034 Driver COX 9th Reserve Bty. Royal Field Artillery


United Kingdom: Lancashire SOUTHPORT (DUKE STREET) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
814051 Lance Corporal RAYMOND JAMES BROWN 87th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: London GREENWICH CEMETERY (1)
_____________________________________________
T/25864 Staff Serjeant COLLIER No.2 Depot Coy. Army Service Corps


United Kingdom: London KENSAL GREEN (ALL SOULS') CEMETERY (2)
_____________________________________________________________
19937 Private GEORGE EDWARD BUCKMAN Machine Gun Corps (Infantry)
PO/13852 Private HERBERT FINCH H.M.S. "Hecla." Royal Marine Light Infantry


United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
S/20454 Corporal LANGFORD 1st Bn. Rifle Brigade


United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (27)
_______________________________________________
Apprentice CECIL EDWARD ARNSBY S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Fireman LOUIS BOUDAU S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Able Seaman GABRIEL ANTONIO CAMPILLA S.S. "Mary Baird" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer JUAN CORONADA S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
First Engineer JOSEPH HUNTER DEAN S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Sailor MICHAEL ECONOMO S.S. "Mary Baird" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Able Seaman EDWARDSEN S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Fireman ERIKSON "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Boatswain HAMILTON S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
First Officer DAVID HAMPTON S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Steward BENJAMIN ERNEST HICKINGS S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Able Seaman McNEIL S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Chief Boatswain HAROLD MORGAN S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Fireman and Donkeyman WILLIAM NOBLE S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Mate RICHARD POWER S.S. "Mary Baird" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Master RENDALL "Mordenwood." Mercantile Marine
Fireman and Trimmer MAX RIN S.S. "Millicent Knight" (Cardiff) Mercantile Marine
Able Seaman FRANK AXEL RODMAN "Mordenwood" (Middlesborough) Mercantile Marine
Fireman JAMES WILLIAM RUDDY S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Able Seaman SMITH S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Second Engineer ROBERT STOREY S.S. "Mary Baird" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer LUCIO ANGELO URRESTI S.S. "Mary Baird" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Mess Room Steward ALBERT BENJAMIN VINCENT S.S. "Mary Baird" (West Hartlepool) Mercantile Marine
Apprentice ROBERT WANLESS S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Mess Room Steward WILLIAM JAMES WELCH S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Apprentice JOHN WHITEHOUSE S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine
Second Engineer HENRY NICHOLAS WYNDHAM S.S. "Mordenwood" (Middlesbrough) Mercantile Marine


United Kingdom: Middlesex SOUTHALL (HAVELOCK) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
K/33523Dev Stoker 2nd Class LITTLE H.M.S. Vivid Royal Navy


United Kingdom: Middlesex TOTTENHAM CEMETERY (1)
________________________________________________
18689 Private CHARLES WILLIAM ASHWELL 3rd Bn. Royal Dublin Fusiliers


United Kingdom: Norfolk GREAT YARMOUTH OLD CEMETERY (1)
_______________________________________________________
26514 Private THOMAS GREENSIDES Suffolk Regiment


United Kingdom: Norfolk NORWICH CEMETERY, NORFOLK (1)
_____________________________________________________
13294 Private DUFFY 2nd Bn. Royal Scots


United Kingdom: Nottinghamshire KINGSWAY OLD CEMETERY (1)
_________________________________________________________
26346 Private FRANK CHARLES 17th Bn. Royal Welsh Fusiliers


United Kingdom: Nottinghamshire NOTTINGHAM CHURCH CEMETERY (1)
______________________________________________________________
19273 Private BAXTER 3rd Bn. Somerset Light Infantry


United Kingdom: Renfrewshire PORT GLASGOW CEMETERY (1)
______________________________________________________
193441 Gunner EWING No. 6 Depot, Royal Field Artillery


United Kingdom: Suffolk LOWESTOFT (BECCLES ROAD) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
15422/DA Second Hand CHARLES HENRY CREWS H.M. Trawler "Lucknow." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Sussex BRIGHTON CITY (BEAR ROAD) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
4459 Private JAMES CHISHOLM 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


United Kingdom: Sussex FRAMFIELD (ST. THOMAS-A-BECKET) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
22483 Private WREN 30th Bn. Training Reserve


United Kingdom: Sussex LITTLEHAMPTON CEMETERY (1)
_________________________________________________
42753 Private THOMAS BELCHAMBER Royal Fusiliers


United Kingdom: Wiltshire CHISELDON CEMETERY (1)
________________________________________________
21721 Private HALLEY 15th Bn. Gloucestershire Regiment


United Kingdom: Wiltshire DURRINGTON CEMETERY (1)
_________________________________________________
32602 Gunner JOHN THOMAS ALEXANDER WISE 25th Bde. Australian Field Artillery


United Kingdom: Yorkshire BINGLEY CEMETERY (1)
______________________________________________
265887 Private THOMAS WILLIAM COSTELLO 2nd/6th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)


United Kingdom: Yorkshire HULL WESTERN CEMETERY (1)
___________________________________________________
1230X Leading Seaman PATRICK JOHN McKAY S.S. "Stanton" Newfoundland Royal Naval Reserve


United Kingdom: Yorkshire LEEDS (ARMLEY) CEMETERY (1)
_____________________________________________________
50982 Private WILLIAM W. WORSNOP 1st Bn. Durham Light Infantry


United Kingdom: Yorkshire LEEDS (HAREHILLS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
G/18240 Private CONLIFFE 11th Bn. Royal Fusiliers


United Kingdom: Yorkshire SHEFFIELD (BURNGREAVE) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
1886 Gunner HUNT District Establishment (Tower of London) Royal Garrison Artillery


United Kingdom: Yorkshire SNAINTON (ST. STEPHEN) CHURCHYARD (1)
_______________________________________________________________
242717 Private DICKINSON 5th Bn. Yorkshire Regiment

No comments:

Post a Comment