Search This Blog

Thursday, 12 October 2017

3,652 died on this day: Fri 12/10/1917

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
 
For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
 
 
Belgium: Hainaut PLOEGSTEERT MEMORIAL (1)
_________________________________________
19176 Private HERBERT ERNEST HOOLHOUSE  2nd Bn. Lincolnshire Regiment  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen AEROPLANE CEMETERY (6)
_______________________________________________
4026 Private GEORGE ROWLAND BENTON      32nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1550 Private ANDREW FREDERICK NICHOLSON 32nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
31432 Private ERNEST ARTHUR PLAISTED    3rd Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.    
151854 Gunner JOHN WILLIAM ROBERTS      250th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
3535 Private THOMAS TAYLOR      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1868 Private THOMPSON   36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen ARTILLERY WOOD CEMETERY (4)
____________________________________________________
Lieutenant JOHN PENGELLEY BIBBY 1st Bn. Grenadier Guards       
331045 Private CUTHBERT 8th Bn. Suffolk Regiment       
24955 Private PEGG      4th Bn. Grenadier Guards       
Captain JOHN NICOL FERGUSSON PIXLEY     4th Bn. Grenadier Guards       
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen BARD COTTAGE CEMETERY (5)
__________________________________________________
148476 Sapper DAVIDSON  179th Tunnelling Coy. Royal Engineers  
Captain ARTHUR MAXWELL FISHER   Royal Army Medical Corps       
T2/12286 Serjeant IRELAND       151st Coy. Army Service Corps  
24674 Private KEITH     7th Bn. East Yorkshire Regiment
Captain FRANCIS HAROLD LEWIN (M C, Twice Mentioned in Despatches)       7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen BEDFORD HOUSE CEMETERY (8)
___________________________________________________
2575 Trooper RICHARD HENRY BLACKBURN    Household Battalion    
17877 Private SAMUEL HERMAN BOLSTAD     No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
159 Private HARRY       10th Coy. Australian Machine Gun Corps 
2334 Private HUGHES     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant ROLAND WALTER KINGSMAN        10th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
2199 Trooper LEE        Household Battalion    
685430 Gunner JOHN MARTIN       23rd Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
1714 Private PARKER     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen BIRR CROSS ROADS CEMETERY (6)
______________________________________________________
73212 Private BROWN     11th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
153381 Gunner BURDETT   248th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
41077 Private COPE      8th Bn. Suffolk Regiment       
330170 Private MARSHALL 1st/4th Bn. Suffolk Regiment   
107107 Bombardier SMITH 248th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
S/23559 Private GEORGE COOK STIRTON     3rd Bn. Cameron Highlanders    
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen BLEUET FARM CEMETERY (4)
_________________________________________________
151364 Gunner CHARLES HENRY HALLER      243rd Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
98457 Gunner HESLOP     243rd Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
14367 Private MALLETT   1st Bn. Scots Guards   
Lieutenant SHORTT       1st Bn. Scots Guards   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen BRANDHOEK NEW MILITARY CEMETERY NO.3 (8)
_________________________________________________________________
2906 Private ARTHUR ERNEST C. BAKER     42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
25/309 Serjeant CHARLES ROY BARRETT     3rd Bn. New Zealand Rifle Brigade      
1870A Lance Corporal BRUMBY     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
837 Sergeant NICHOLAS HENRY CHRISTIAN   37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
27781 Rifleman JOHN STANLEY CHURCH      1st Bn. New Zealand Rifle Brigade      
830055 Serjeant DUGGINS (M M)   "C" Bty. 241st Bde. Royal Field Artillery      
1003 Private WILLIAM ARTHUR SCHUNKE     38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
72329 Driver FRANK ALFRED WARING        41st Bty. 42nd Bde. Royal Field Artillery      
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen BUTTES NEW BRITISH CEMETERY, POLYGON WOOD (17)
_______________________________________________________________________
3026 Private ERNEST ALLEN       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Major GOTHER ROBERT CARLISLE CLARKE     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3259 Private WILLIAM THOMAS COWEN       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5683 Private CHARLES DANFORD    48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2856 Lance Corporal FRED FINN   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6557 Private ROBERT VESEY FITZGERALD    49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4301 Private EDWARD FLANDERS    47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
78 Private WILLIAM FOXFORD      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2666 Private JOHN RAPSON GREAGG 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3159 Private RICHARD HODGINS    48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3170 Corporal WINSLEIGH ALEXANDER MURRAY        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
38628 Private PORTER    9th Bn. York and Lancaster Regiment    
3454 Private ARTHUR JACOB RABNOTT       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1815 Private FRANK HARRIS RUMBELOW      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3493 Private HERBERT SAXON      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3482 Private MALCOLM TAIT SPIDEN        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3502 Private FREDERICK CECIL VIDLER     47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen CANADA FARM CEMETERY (1)
_________________________________________________
Lieutenant KENNETH McCULLOCH    West Lancs Bde. Royal Field Artillery  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen CEMENT HOUSE CEMETERY (98)
___________________________________________________
243066 Private JAMES REGINALD ALEXANDER 7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
G/24580 Private CLIFFORD ALLEN  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
27639 Private THOMAS ARROWSMITH 4th Bn. Grenadier Guards       
32216 Private FREDERICK ASHBY   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
2651 Trooper ARTHUR JETHRO ASHFIELD     Household Battalion    
9613 Private JOHN HAUGHTON ASTBURY      1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
25409 Private AUSTIN    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
2946 Serjeant FREDERICK W. BANNISTER    1st Bn. Rifle Brigade  
24525 Lance Corporal BATHO      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
2427 Trooper WILLIAM WALTER BAXTER      Household Battalion    
G/9311 Private ALEXANDER JOHN BEAN      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
200626 Private GEORGE BESSON    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
9075 Serjeant HOWARD BIRD       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
16568 Private WILLIAM BISHOP    2nd Bn. Scots Guards   
G/15559 Private HERBERT JAMES BROTHERWOOD       7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
241762 Private CHARLES JOHN BROWN       7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
35566 Private GEORGE HARRY BROWN        8th Bn. East Surrey Regiment   
160 Trooper GEORGE HARRY BURDETT        Household Battalion    
Captain BURNSIDE        7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
21652 Private WILLIAM BYWATER   1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
40456 Private FREDERICK GEORGE CANSDALE 8th Bn. Suffolk Regiment       
909 Corporal JOSEPH CHANDLER    Household Battalion    
G/24434 Private HENRY JOHN COLLINGS     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
26001 Private CRAYFORD  8th Bn. East Surrey Regiment   
6209 Lance Corporal FRANK DAKIN 51st Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
14103 Lance Corporal WILLIAM DAVEY      8th Bn. Suffolk Regiment       
G/25892 Serjeant JOHN HENRY DAVIES      8th Bn. East Surrey Regiment   
17734 Private CHARLES ROBERT DOWNEY     8th Bn. East Surrey Regiment   
241916 Private GEORGE FLETCHER  7th Bn. Lincolnshire Regiment  
41519 Private FRANK FOSTER      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
24654 Private CHARLES ELI FOX   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
11300 Serjeant FRY      6th Bn. Dorsetshire Regiment   
27955 Private GAINS     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
G/13967 Private JOHN GAUGHAN    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/13937 Private EDWIN GEE       7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
25857 Private CHARLES ROLAND GUMBLEY    3rd Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.    
40477 Private GEORGE HARRISON   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/19508 Private FRANK HASSALL   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
1509 Trooper WILLIAM JAMES HAWKS        Household Battalion    
G/12545 Private JOHN HAYES      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
240296 Private SAMUEL HENRY HENRICKSEN  7th Bn. Lincolnshire Regiment  
202405 Private ALFRED HINSON    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
14049 Private EDGAR HOWARD      2nd Bn. Coldstream Guards      
7399 Private WALTER HUTTON      25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
10975 Private JESSE JAGGARD     1st Bn. Grenadier Guards       
71088 Private ALFRED JOHN KNIGHT (D C M)        54th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)  
T/202706 Private JAMES STANLEY KNIGHT   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/20019 Private GUY CECIL LAURENCE      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
23173 Private LOT AUGUST LAWSON 1st Bn. Grenadier Guards       
2311 Trooper ANDREW LEES        "C" Coy. Household Battalion   
G/3760 Private WILLIAM PERCY LEWIS      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
205642 Private JOSEPH LINDLEY   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
21/1642 Private HARRY LONG      21st (Tyneside Scottish) Bn. Northumberland Fusiliers  
30557 Private ALBERT ERNEST LOVATT      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
200926 Private PHILIP LYNDS     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
10729 Private ARTHUR MARCHANT   8th Bn. East Surrey Regiment   
21967 Private MAYOLL    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
40397 Lance Serjeant BERNARD CECIL MILES        8th Bn. Suffolk Regiment       
205639 Private PERCY MILNER     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
200705 Private ROBERT MOULDING  25th Bn. Northumberland Fusiliers      
327814 Private JAMES FREDERICK MOWATT   8th Bn. Suffolk Regiment       
235351 Private SAMUEL G. MUNNS  1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
10590 Private JAMES NEALE       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
19265 Private RICHARD GEORGE NORMAN     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
60746 Private CHARLES FREDERICK PAINE   7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
25797 Private WILLIAM PARKER PALMER     1st Bn. Grenadier Guards       
55066 Serjeant CHARLES PAPE     236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
23013 Private SIDNEY CLIFFORD PAYNE     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
3/11670 Private ALBERT CHARLES PREVETT  "B" Coy. 8th Bn. East Surrey Regiment  
80067 Private HERMANN ERIC REYNOLDS     10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
30553 Private FREDERICK GEORGE ROGERS   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
1440 Corporal WILLIAM GEORGE HENRY SALTER       Household Battalion    
G/1942 Corporal ALFRED SAMPSON  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
S/25760 Rifleman WILLIAM GEORGE SANDERS 1st Bn. Rifle Brigade  
21258 Lance Corporal HARRY SANDERSON    25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
1091 Corporal JOHN WILLIAM SCALLY       Household Battalion    
38295 Private ALLAN FREDERICK SHEPHERD  55th Field Amb Royal Army Medical Corps
31484 Private GEORGE WILFRED SHEPLEY    25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
41562 Private ALBERT SHEPPARD   25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
25733 Private SAMUEL CHRISTIAN SHORT    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/204087 Private SMITH  8th Bn. East Surrey Regiment   
241254 Private FREDERICK CHARLES SMITH  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
1805 Trooper REGINALD FREDERICK WILLIAM SMITH   Household Battalion    
43676 Private CHARLES BERNARD STEVEN    10th Bn. Lincolnshire Regiment 
Second Lieutenant LAWRENCE FINLAY STOCKWOOD     Household Battalion    
G/24106 Private NELSON TAPLIN   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/2786 Serjeant ALBERT TAPSELL  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
28555 Private TARR      7th Bn. Border Regiment
197878 Corporal WILLIAM EDGAR TAYLOR    17th Div. Signal Coy. Royal Engineers  
1771 Private ALFRED TODD        7th Bn. Lincolnshire Regiment  
G/3298 Private BERT TOWLER      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/3953 Lance Corporal ALBERT WATSON     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
28385 Private ERNEST WELBURN    21st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)       
29/354 Private ALBERT WILKINSON 25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
17697 Rifleman ALFRED JAMES WINCHESTER  1st Bn. Rifle Brigade  
18927 Private ERNEST GEORGE WRIGHT      8th Bn. Suffolk Regiment       
26/722 Lance Corporal JAMES WILLIAM WRIGHT      26th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
39848 Private ALFRED WYLIE      25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen DADIZEELE NEW BRITISH CEMETERY (2)
___________________________________________________________
Captain HORACE BERTRAM COOMBER  45th Sqdn. Royal Flying Corps  
Second Lieutenant HARRY RONALD HICKS    19th Sqdn. Royal Flying Corps  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen DIVISIONAL CEMETERY (3)
________________________________________________
12893 Gunner GEORGE ROBERT ALLARD       3rd Bty. New Zealand Field Artillery   
3/839 Corporal SYDNEY THOMAS COTTER     New Zealand Field Artillery    
11/2197 Driver GEORGE HAROLD POLLOCK    Div. Ammunition Col. New Zealand Field Artillery       
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen DIVISIONAL COLLECTING POST CEMETERY AND EXTENSION (2)
______________________________________________________________________________
4773 Private FRANK CLARK        51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3488 Private JAMES EDWARD MASTERS       49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen DOCHY FARM NEW BRITISH CEMETERY (25)
_____________________________________________________________
3123 Private JOHN BECKETT       51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2170 Private MARK ALFRED BETTS  37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1079 Lance Corporal BENJAMIN BURKE      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3075A Private WILLIAM GEORGE CHEFFERS   46th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3144B Private ANDREW LESLIE ENGLEBRECHT 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
585 Private FRANK RUPERT FELL   37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
32493 Private WILLIAM HENRY FLEMING     13th Australian Light Trench Mortar Battery    
2582 Private WILLIAM GEORGE     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
397 Corporal KEITH CAPLEN HALL  40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
419A Private CHARLES MARSDEN HARRIS     23rd Coy Australian Machine Gun Corps  
29012 Rifleman HERBERT HARRIS   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
10/2177 Corporal FREDERICK DALE HASTE   No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
2082 Lance Corporal JAMES HOOK (M M)    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4063 Private FREDERICK NATHAN INGLIS    39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5160 Private HENRY JOHNSON      36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2611 Private ERNEST KINGSTON    13th Australian Light Trench Mortar Battery    
25/203 Serjeant CECIL MATTHEWS KIVELL   3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
12/1704 Private DANIEL THOMAS MAGUIRE   No. 3 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
718 Private ALEXANDER MAY (M M) 30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2837 Private DUNCAN McCALLUM    36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6597 Private ROBERT ARCHIBALD McCALLUM  35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
243 Private PATRICK McFADDEN    47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2913 Lance Corporal ROBERT HENRY NOBLE  36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2130 Corporal JOHN RUTHERFORD   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
S/10853 Private WRIGHT  7th Bn. Seaforth Highlanders   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen DOZINGHEM MILITARY CEMETERY (45)
_________________________________________________________
London Z/1005 Leading Seaman FREDERICK CRICHTON ALLISON Drake Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve      
18851 Gunner AMBLER     "A" Bty. 58th Bde. Royal Field Artillery       
TZ/015441 Driver ASPLAND        17th Div. Train Army Service Corps     
73363 Private BARKER    10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
12866 Lance Corporal BARLOW     7th Bn. Border Regiment
240402 Lance Corporal WILLIAM BENNETT   "A" Coy. 1st/5th Bn. Royal Sussex Regiment     
27438 Private THOMAS WILLIAM BLACKMAN   "D" Coy. 6th Bn. Royal Berkshire Regiment      
37858 Private BURTON    9th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
213221 Gunner CHALMERS  94th Bde. Royal Field Artillery
202303 Private JOHN ERNEST CORLEY       9th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
86060 Private DIXON     55th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
61665 Driver ALEXANDER VICTOR EMMERSON  26th Bty. 17th Bde. Royal Field Artillery      
2804 Trooper FORD       1st Household Battalion
240876 Private ALBERT EDWARD FURNER     1st/5th Bn. Royal Sussex Regiment      
41752 Private GOSNEY    6th Bn. Yorkshire Regiment     
2616 Corporal GRELLIER  1st Household Battalion
15739 Private ALEXANDER HANDYSIDE       1st Bn. Scots Guards   
R/23585 Corporal GEORGE JOSEPH HOCKING  "A" Coy. 2nd Bn. King's Royal Rifle Corps      
781 Corporal JOSEPH HOYLAND     1st Household Battalion
925740 Gunner ERNEST GEORGE HUNT        "B" Bty. 290th Bde. Royal Field Artillery      
22131 Private ERNEST SYDNEY JARVIS      2nd Bn. Grenadier Guards       
16985 Private JONES (M M)       1st Bn. Grenadier Guards       
9704 Private KERTON     1st Bn. Grenadier Guards       
G/1097 Lance Serjeant BERNARD GEORGE MANTELL    "D" Coy. 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
Second Lieutenant HUBERT HARRY LESLIE MASON     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
771197 Shoeing Smith McMULLEN   92nd Bde. Royal Field Artillery
107284 Private MUNRO    236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
49011 Private NEALE     88th Field Amb Royal Army Medical Corps
81044 Private NEWTON    2nd Bn. Royal Fusiliers
38754 Private O'NEILL   11th Bn. Royal Scots   
Second Lieutenant FRANCIS O'TOOLE       Royal Newfoundland Regiment    
9463 Company Serjeant Major RICHARD PACEY (M M) 7th Bn. Lincolnshire Regiment  
22528 Private PARKINSON 6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
97755 Gunner JAMES RICHARD PERKINS      "D" Bty. 77th Bde. Royal Field Artillery       
Second Lieutenant ERNEST SIDNEY PYNE    4th Bn. attd. 9th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)  
35709 Private ROWBOTTOM 4th Bn. Worcestershire Regiment
Second Lieutenant WILLIAM HEPBURN SIDEY 62nd Siege Bty. Royal Garrison Artillery       
153456 Gunner CORNELIUS SKIPPER 293rd Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
18361 Private SYDNEY SOUTHAM    1st Bn. Coldstream Guards      
225298 Private STEPTO   1st Bn. London Regiment (Royal Fusiliers)      
2722 Trooper TATTERSALL Household Battalion    
43670 Air Mechanic 1st Class RALPH PHOEBUS THIMANN      9th Sqdn. Royal Flying Corps   
31413 Private VAUGHAN   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
24083 Private BERT WHYLEY       2nd Bn. Grenadier Guards       
32365 Lance Corporal WOODLEY    2nd Bn. Essex Regiment 
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen DUHALLOW A.D.S. CEMETERY (8)
_____________________________________________________
4854 Serjeant CAMPBELL  9th Bn. Seaforth Highlanders   
Captain CHARLES WILLIAM GRANT   11th Bn. Royal Scots   
23058 Private PETER HARDIE      5th Bn. Cameron Highlanders    
353195 Private FRANK PHILIP KING        11th Bn. Royal Scots   
3/731 Private JOHN McINTYRE     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
Lieutenant MILLIGAN     1st/3rd Field Amb. Royal Army Medical Corps    
21953 Private MITCHELL  11th Bn. Royal Scots   
14693 Private NEILL     12th Bn. Royal Scots   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen GWALIA CEMETERY (1)
____________________________________________
20068 Lance Corporal ERNEST INMAN       King's Own Scottish Borderers  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen HAGLE DUMP CEMETERY (1)
________________________________________________
3029 Private FREDERICK GRAHAM   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen HARINGHE (BANDAGHEM) MILITARY CEMETERY (2)
___________________________________________________________________
270747 Private ERRINGTON HALL   1st/1st Northumberland Hussars 
24238 Private HARRY TURNER      2nd Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen HARLEBEKE NEW BRITISH CEMETERY (2)
___________________________________________________________
Lieutenant ALFRED WYLIE NASMYTH Regimental Depot, (Alberta). Canadian Infantry 
Second Lieutenant WILLARD       45th Sqdn. Royal Flying Corps  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen HOOGE CRATER CEMETERY (22)
___________________________________________________
200200 Lance Corporal BARBER    10th Bn. York and Lancaster Regiment   
5652 Private JOHN BAXTER        59th  Bn. Australian Infantry, A.I.F.  
S/8599 Corporal WILLIAM BEDWELL 7th Bn. Rifle Brigade  
153358 Gunner BROWN     248th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
Lieutenant KENNETH MACKENZIE BRYDON     14th Field Coy. Australian Engineers   
33152 Gunner LAURENCE BUTLER    4th Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery    
2072 Sapper ROBERT CHRISTIAN    2nd Field Coy. Australian Engineers    
374019 Acting Bombardier HARRY FREEMAN  248th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
1718 Private WILLIAM HARVEY     59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
32849 Gunner ROBERT HAWGOOD     4th Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery    
5776 Private EDWIN WEBB KENT    59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
S/19881 Rifleman ALBERT EDWARD KING     7th Bn. Rifle Brigade  
B/2128 Serjeant CHARLES CASIO LAWRENCE (M M)    7th Bn. Rifle Brigade  
7844 Private FREDERICK CHARLES MANTELL  112th Bn. Machine Gun Corps (Infantry) 
R/9856 Rifleman PULLER  7th Bn. King's Royal Rifle Corps       
117047 Gunner ROBINSON  31st Bty. 35th Bde. Royal Field Artillery      
19410 Private WILLIAM SOUTHAM   9th Bn. York and Lancaster Regiment    
4307 Sapper SIDNEY SOWTER       13th Field Coy. Australian Engineers   
42074 Private STEVENS   22nd Bn. Manchester Regiment   
14445 Private JOSEPH THOMPSON (M M)     9th Bn. Yorkshire Regiment     
67371 Gunner VILLIERS   "D" Bty. 15th Bde. Royal Field Artillery       
2684 Private SAMUEL WALLACE     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen LA BRIQUE MILITARY CEMETERY NO.2 (5)
_____________________________________________________________
Sussex Z/351 Able Seaman FREDERICK ERNEST FIELDER       Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
R/2543 Able Seaman ALBERT EDWARD HILL   Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
R/2561 Able Seaman GEORGE BERRY LOCKYEAR        Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
Sub-Lieutenant FREDRICK JOHN NEWELL     Hood Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve       
8129 Corporal WATSON    "A" Bty. 50th Bde. Royal Field Artillery       
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen LA LAITERIE MILITARY CEMETERY (1)
__________________________________________________________
G/24803 Corporal THOMAS 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen LARCH WOOD (RAILWAY CUTTING) CEMETERY (9)
__________________________________________________________________
32708 Gunner AUBREY BAKER       11th Australian Light Trench Mortar Battery    
33252 Gunner WILLIAM BLAKEY BELL        11th Australian Light Trench Mortar Battery    
Flight Lieutenant NORMAN BLACK  9th Sqdn. Royal Naval Air Service      
68101 Gunner WILLIAM FREDERICK CLARKE   123rd Bde. H.Q. Royal Field Artillery  
254756 Pioneer GEARY    37th Div. Signal Coy. Royal Engineers  
102771 Private HUMPHRIES        63rd Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
16339 Private GEORGE OWEN       9th Bn. North Staffordshire Regiment   
15914 Private PETTITT   10th Bn. York and Lancaster Regiment   
R/38028 Rifleman OSMAN RANT     13th Bn. King's Royal Rifle Corps      
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (42)
____________________________________________________________
252483 Private PERCY VICTOR BAILEY      2nd/6th Bn. Manchester Regiment
351671 Private BROADHURST       2nd/9th Bn. Manchester Regiment
2276 Private JOHN BERTRAM BUCHANAN      36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4244 Private ALBERT JOHN BUTLER 30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
60 Lance Corporal WILLIAM JOHN CHURCHLAND       36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
A/201351 Rifleman COCK  8th Bn. King's Royal Rifle Corps       
2839 Private ALBERT BENJAMIN COOKE      11th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4564 Corporal STANLEY COOMBES   45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2159 Private COLIN CAMPBELL COUTTS      43rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2877 Private JAMES CALDWELL CRAWFORD    58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
431B Private ERNEST JOHN DUNCAN 23rd Coy. Australian Machine Gun Corps 
3852 Private ROBERT HARRY HEMSLEY       17th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2348 Private LESLIE FRANK HILLS 40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
249 Driver THOMAS JOSEPH HURLEY 2nd Australian Pioneers
284435 Corporal CHARLES HUTCHINSON      248th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
3481 Lance Corporal LEWIS KNIGHT        45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2947 Private CHARLES L. LOCKHART        51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
135 Sergeant WALTER JOHN LONGWORTH      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4098 Private HERBERT MABIN      31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2450A Private THOMAS MALLION    51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
34700 Private JOSEPH BERNARD MARSHALL   3rd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
2844 Private HERBERT JAMES MAVAY        41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
243 Private LEONARD RAYMOND MAXWELL     8th Coy. Australian Machine Gun Corps  
7023 Private HUGH McKAY 37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2003 Private JOHN FRANCIS McQUILLAN     4th Field Amb. Australian Army Medical Corps   
3178 Lance Corporal THOMAS CUTHBERT MORROW      46th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3175 Private OSMUND SHIRLEY MUDDLE      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6810 Private LAWRENCE RALPH PATZEL      10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3860 Private CARL PEDERSEN      30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
27836 Gunner ROBERT PHILLIPS    1st Bde. Australian Field Artillery    
603 Private HURTLE RICHARDSON   8th Coy. Australian Machine Gun Corps  
184 Lance Corporal AUBREY SMITH 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6099 Private SYDNEY STACEY      39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
71218 Corporal PERCY STAMP      52nd Bty. 15th Bde. Royal Field Artillery      
23305 Private STANLEY   15th Bn. Royal Warwickshire Regiment   
A/1023 Rifleman HARRY ERNEST STARNES    8th Bn. King's Royal Rifle Corps       
2255 Private JOHN SAMUEL STOCKDALE      46th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
49024 Rifleman WILLIAM HALL TEAPE       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1677 Private JOHN TOBIN 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3244A Private THOMAS TONG       49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
464 Lance Corporal RUPERT GEORGE TUCKER (M M)   7th Coy. Australian Machine Gun Corps  
22088 Private WILSON    17th Bn. Royal Scots   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen LOCRE HOSPICE CEMETERY (2)
___________________________________________________
Major EDWARD FRANCIS DALE NICHOLSON     1st Bn. attd. 7th Bn. South Lancashire Regiment
24916 Private RAMSBOTTOM        8th Bn. East Lancashire Regiment       
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (9)
_________________________________________________________
Second Lieutenant GEORGE JAMES ALLEN    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
201847 Lance Corporal HENRY BINHAM      1st/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry    
28635 Private CALLEN    4th Bn. Grenadier Guards       
18997 Lance Corporal FRANCIS LEONARD DILLON     2nd Bn. Grenadier Guards       
72493 Private OWEN ALBERT HAKES 56th Field Amb Royal Army Medical Corps
159943 Gunner ALFRED JAMES HUGHES       243rd Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
7347 Driver McPHERSON   "D" Bty. 77th Bde. Royal Field Artillery       
R/1534 Able Seaman STOAKES      Nelson Bn. R.N. Div. Royal Naval Volunteer Reserve     
18550 Private WILLIAMS  7th Bn. South Staffordshire Regiment   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen MENIN ROAD SOUTH MILITARY CEMETERY (6)
_______________________________________________________________
2209 Driver JOHN ALEXANDER CONNELL      1st Bde. Australian Field Artillery    
21069 Gunner JOHN RICHARD GOTT  4th Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery    
30177 Private HODGES    70th Field Amb Royal Army Medical Corps
40613 Private HAROLD JONES      9th Bn. York and Lancaster Regiment    
1485 Driver ERNEST MORRIS McGARVEY      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1498 Driver STANLEY CLIFFORD WALSH      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen MESSINES RIDGE BRITISH CEMETERY (1)
____________________________________________________________
Second Lieutenant ROBERT THOMAS HUGH ELLIS      19th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen MINTY FARM CEMETERY (6)
________________________________________________
13455 Bombardier CLARKE 77th Army Bde. Royal Field Artillery   
34999 Serjeant EDWARD De COURCY FOXWELL (Mentioned in Despatches)       284th Army Troops Coy. Royal Engineers 
33149 Corporal GWYNN    284th Army Troops Coy. Royal Engineers 
13442 Serjeant HAWKINS  77th Army Bde. Royal Field Artillery   
655225 Corporal WILLIAM JAMES HOWAT     "D" Bty. 77th Army Bde. Royal Field Artillery  
245909 Pioneer WELBORN  18th Div. Signal Coy. Royal Engineers  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen NEW IRISH FARM CEMETERY (7)
____________________________________________________
640114 Gunner CAMPBELL  "B" Bty. 64th Bde. Royal Field Artillery       
30104 Lieutenant HUGH ALEXANDER FORREST 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
3/1774 Private LESLIE GAREY HOPKINS (M M)       No. 3 Field Amb. New Zealand Medical Corps     
47023 Rifleman JAMES STANLEY KEOGH      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
14162 Rifleman JAMES SEAL       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
44320 Rifleman WILLIAM HENRY STEWART    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
Captain ATHOLL ARCHIBALD STUART 10th Bn. attd. 11th Bn. Royal Scots    
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen NINE ELMS BRITISH CEMETERY (23)
________________________________________________________
55692 Private HERBERT GEORGE ALBONE     199th Coy. Machine Gun Corps   
188932 Gunner ALLDIS    3rd Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery 
232 Private ROY BAIN    21st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
269 Private WILLIAM JOHN BELLERT        42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
281894 Private BENTLEY  2nd/7th Bn. Lancashire Fusiliers       
3/3050 Private LEO DAWSON BOSWELL       New Zealand Medical Corps      
28233 Bombardier FRED CROWTHER  34th Bty. 1st Bde. Royal Field Artillery       
18900 Second Lieutenant EDMUND BROMLEY DAVY     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
376805 Private NICHOLAS DYER    2nd/10th Bn. Manchester Regiment       
31227 Private ALBERT GREENWOOD  1st/4th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
4153 Private ARTHUR JAMES JOHNSON       26th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
39650 Rifleman THOMAS KNIGHT    1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
146352 Gunner LEE       86th Bty. Royal Field Artillery
45105 Private ANDREW PATERSON MITCHELL  2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
376806 Corporal WILLIAM MONKHOUSE       2nd/10th Bn. Manchester Regiment       
201021 Serjeant THOMAS MOORE    2nd/4th Bn. East Lancashire Regiment   
242398 Private JOHN NOLAN       2nd/5th Bn. East Lancashire Regiment   
202247 Private OSWALD OLDROYD   1st/5th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
24046 Private CECIL RUSSELL OSBORNE     2nd Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.    
28407 Private WILLIAM DAVID REDDY       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
266544 Private WATKINS  1st/6th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
33132 Private WATSON    1st/4th Bn. York and Lancaster Regiment
5113 Private ARTHUR WEBSTER     9th Australian Light Trench Mortar Battery     
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen OOSTTAVERNE WOOD CEMETERY (1)
______________________________________________________
10997 Rifleman HENRY SIDNEY CARTER      4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen PASSCHENDAELE NEW BRITISH CEMETERY (72)
________________________________________________________________
707 Private MATTHEW HERBERT AUSTIN      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4498/A Private BAKER    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
S/8646 Serjeant BARTON (M M)    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
6/3990 Private ERNEST GEORGE BENNINGTON 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
23/362 Second Lieutenant ALBERT JAMES FREDERICK BERRY   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
44083 Rifleman FRED BIRD        1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
22928 Rifleman EDWARD ROY BOWDEN        1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
43948 Private HENRY JOHN BRUNT  1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
12977 Rifleman LOUIS HILLYARD CHAPMAN   1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
42041 Rifleman EDWIN GEORGE CHURCHES    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
8/2876 Corporal JAMES COCKERELL 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
48703 Rifleman SYDNEY GEORGE MILNE COOK 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
28859 Private WILLIAM CROY      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
23/1961 Serjeant ALBERT CHARLES CUMBERLAND      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
810581 Corporal OSWALD HARRY DOBSON (Mentioned in Despatches)   "D" Bty. 232nd Bde. Royal Field Artillery      
39778 Lance Corporal DOUGLAS HORATIO DUMBLETON  "J" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
41077 Rifleman CHARLES WILLIAM DUNCAN   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
3386 Private DAVID EDWARDS      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3413 Private FEUERRIEGEL        49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2986 Private WALDRON JAMES FOSTER       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3390 Private GILBERT    48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
29771 Private JOHN GOODWIN      "D" Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
22966 Private JAMES WILLIAM GREEN       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
12385 Rifleman LAWRENCE HAROLD GULLERY  4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
15364 Rifleman THOMAS GURNETT   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
Lieutenant VICTOR ALBERT HARWOOD        51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
26615 Rifleman ALFRED ROY HAYLOCK       1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
40951 Corporal DONALD PETER BROWN HOSIE 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
2656A Private FREDRICK HUND     51st. Bn. Australian Infantry, A.I.F.  
40815 Private LEONARD GREVIL ELLIS HURSE        1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
26377 Gunner IREDALE    "B" Bty. 232nd Bde. Royal Field Artillery      
26113 Rifleman FRANCIS WILLIAM KANE     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
13693 Corporal MARSHALL LEONARD LAMONT  No. 10 Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.   
2819 Private LOUIS CHARLES LAUFFER      51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
87 Company Quartermaster Sergeant JENKYN JAMES LLEWELYN 45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2668 Corporal FRANCIS MILLER LODGE      51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
40974 Private PETER LUNNAN      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
3899 Private ANDREW JOHN McEWAN 51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
45776 Rifleman MURDOCH LOCHBUIE McINNES 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
24/2541 Corporal ALEXANDER WATTS McMILLAN       3rd Bn. New Zealand Rifle Brigade      
24318 Captain CYRIL HENRY MOLLOY (M C)  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
32459 Private REGINALD MOUNT NEWMAN     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
8/2373 Captain RALPH HOWISON NICOLSON   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
4572 Private JOHN BROUGHTON O'CONOR     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
263 Private JOHN WILLIAM PEACHEY        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2470A Private CLAUDE WILLIAM BRUCE PEGLER       51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
973 Private REID        10th Australian Light Trench Mortar Battery    
2709 Lance Corporal RICHARDSON  47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
21735 Corporal PERCY CYRIL RICKETTS     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
Lieutenant HENRY QUENTIN RIDLEY 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant VINCENT THEODORE RITCHIE      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
750898 Gunner BARCLAY ROBSON    "D" Bty. 232nd Bde. Royal Field Artillery      
39447 Private CYRIL ROSENBERG   2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
9/78 Serjeant NORMAN GRAHAM ROSS        No. 8 Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.    
4330 Private WILLIAM ALBAN RUSSELL      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4181 Company Sergeant Major WILLIAM PATERSON RUSSELL    48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2978 Private RYAN       51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
20572 Rifleman GEORGE SCOTT     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
13611 Private PERCY LUSCOMBE SEIDELIN   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
41114 Private EDWIN SHAW        1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
29943 Rifleman HERBERT GUTHRIE SHEPHERD 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
5203 Private SIDNEY HERBERT SMITH       51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
683 Private ARTHUR JOHN SOMERS  37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
11126 Rifleman PAUL ALEXIEVICH SOTNIKOFF        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41116 Rifleman JOSEPH ALBERT STENNING   "D" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
11354 Lance Corporal GEORGE ERNEST TAPP 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
1844 Private JOHN ROBERT TAYLOR 51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
49489 Private REYNOLD WILLIAM TUBMAN    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
19074 Rifleman ARCHIBALD McPHERSON WAKEFIELD    "D" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
3472 Private AUBREY CRESSWELL WHITCOMBE 45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
26726 Rifleman WILLIAM CAMPBELL WHITE   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
48312 Private WILLIAM RICHARD WINGETT   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen PERTH CEMETERY (CHINA WALL) (5)
________________________________________________________
2389 Private ARTHUR GRAY        4th Australian Pioneers
2659 Private HENRY JAMES MALTBY GUTTERIDGE      49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2440 Private DOWNIE McLELLAN    4th Australian Pioneers
18698 Rifleman ARCHIBALD PATTON "A" Coy. 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
2709 Private BERT SCHEMMELL     5th Australian Pioneers
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen POELCAPELLE BRITISH CEMETERY (141)
___________________________________________________________
S/23104 Private JOHN ADAM       7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/1583 Serjeant CHARLES THOMAS AIREY (M M)      7th Bn. Seaforth Highlanders   
1206 Private FREDERICK GEORGE ALLIN     39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
38254 Private CECIL ARTHUR AMOS 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/25198 Private ANDREWS 5th Bn. Cameron Highlanders    
G/20049 Private SYDNEY JOHN ANDREWS     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
2167 Private ARMSWORTH  Household Battalion    
19410 Private ASHTON (M M)      11th Bn. Royal Scots   
52361 Private WALTER LIONEL VINCENT BAKER       3rd Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.    
240973 Private BALL     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
Lieutenant CYRIL SHAKESPEAR BEACHCROFT  Household Battalion    
16069 Lance Corporal BENNETT    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
49326 Private EDWARD LESLIE BLAXALL     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
G/19739 Corporal THOMAS JAMES BLOXHAM   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
42622 Rifleman CHARLES BRAND    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
43023 Private BUCKLEY   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
27059 Rifleman ERIC BURNS       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
46550 Private LEONARD COOPER BURT       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
28426 Rifleman ROY BUTLER       3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/17734 Private CADDICK 5th Bn. Cameron Highlanders    
268730 Lance Corporal ALLAN CAMERON     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
48701 Rifleman ROBERT HUGH CAMERON      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
3041 Private GEORGE HENRY CASSIDY       39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7833 Corporal CHARLES CHAMBERLIN        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
S/41011 Private JAMES WILSON ROSS COLQUHOUN     5th Bn. Cameron Highlanders    
21982 Private BRIAN RANDOLPH COLYER     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
204106 Private PERCY COOKE      8th Bn. East Surrey Regiment   
38460 Private ABRAHAM COX       11th Bn. Royal Scots   
S/22817 Private ANDREW CRAIG    5th Bn. Cameron Highlanders    
11238 Lance Corporal GILBERT GEORGE CROSS       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
45343 Rifleman JOHN PETERSON CUTHBERTSON        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41508 Lance Corporal CECIL HENRY DEAR   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
2193 Private CLARENCE FREDERICK DILGER  37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
16081 Serjeant DREW     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
Second Lieutenant IAN FERGUSON DUNCANSON        8th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders      
2019 Private ARTHUR CHARLES DUNCOMBE    8th Bn. East Surrey Regiment   
31875 Private EDEN      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
202688 Private EGGLESFIELD      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
Second Lieutenant HERBERT FEARN 8th Bn. East Surrey Regiment   
41524 Private ALBERT EDWARD FELL        8th Bn. South Staffordshire Regiment   
2316 Private NORMAN FERGUSON    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
S/3030 Private FLEMING  10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
36829 Corporal MOSTYN ALDBOROUGH FLEMING        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
6/2027 Major LEONARD JAMES FORD 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
5425 Serjeant CECIL HENRY FOREMAN       8th Bn. East Surrey Regiment   
45595 Serjeant LEWOHWAITE FOSTER (M M)  197th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
S/18333 Private FREEDMAN        10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/1794 Rifleman WILLIAM GARTON  1st Bn. Rifle Brigade  
20072 Private JAMES EDWARD GAWTHORN     1st Bn. Grenadier Guards       
3070 Private JOHN STAWELL GEORGE        39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
8586 Lance Corporal GIBB        5th Bn. Cameron Highlanders    
30335 Private EDGAR EWART GISBY 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
201357 Private FREDERICK SYDNEY GRAY    8th Bn. Suffolk Regiment       
15494 Private GREEN     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
34572 Private GRIFFITHS 8th Bn. East Surrey Regiment   
1768 Private SIDNEY GRIFFITHS   Household Battalion    
2606 Private ARTHUR HAVERCROFT HALL     51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
24/469 Lance Corporal WILLIAM HALLEY    "B" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
28469 Lance Corporal WILLIAM HALLIGAN   "H" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
31498 Private STANLEY GEORGE HARDING    2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
14808 Lance Corporal WALTER CHARLES HARPER      4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1651 Private ALEXANDER HARRISON 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
38281 Private THOMAS ALEXANDER HARRISON 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
31732 Lance Corporal STANLEY NORMAN HIND        8th Bn. South Staffordshire Regiment   
27435 Private HONNIBALL 8th Bn. Suffolk Regiment       
1837 Corporal SIDNEY GEORGE JARMAN      36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant JEAKES       6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
861 Corporal of Horse CHARLES ROBERT JENKINS    Household Battalion    
G/21020 Private JOHNSON 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
19004 Rifleman JAMES EDWARD JOHNSTON    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
278384 Private WILFRED JONES    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/7051 Private THOMAS KENNEDY   7th Bn. Seaforth Highlanders   
10184 Driver ARTHUR HENRY LIVINGSTONE   2nd Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery    
15953 Private THOMAS LYMER      1st Bn. Grenadier Guards       
302938 Private GEORGE GILL MACKIE       10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/40465 Private NORMAN MACLEOD  "B" Coy. 7th Bn. Seaforth Highlanders  
B/200764 Rifleman MARSON        1st Bn. Rifle Brigade  
32737 Private WILLIAM MASON     7th Bn. Yorkshire Regiment     
41122 Private McCAIG    7th Bn. Seaforth Highlanders   
42689 Rifleman ANDREW BEAMES McCORKINDALE       1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/16308 Private McCULLOCH       10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
Second Lieutenant NIGEL McGILLEWIE      6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
8/2681 Private HECTOR MALCOLM McLEOD    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
41225 Corporal JOHN McNEILL     11th Bn. Royal Scots   
25124 Private WILLIAM McQUIGGAN 8th Bn. East Surrey Regiment   
S/2812 Serjeant MILLAR  10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
335 Lance Corporal MILLER       37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
25/207 Rifleman DAVID MILLIGAN  3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/16427 Private MITCHELL        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
G/19434 Private JOHN T. MORLEY  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
273269 Private MORRISON 11th Bn. Royal Scots   
201104 Private HARRY MOWER      (3627).  8th Bn. Suffolk Regiment      
S/6159 Private JAMES MULLINS    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/8664 Private MUNRO    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
25137 Private JOSEPH SALVATOR MURFITT   2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
905 Trooper NEWMARCH    1st Household Battalion
36414 Corporal JOHN JOSEPH NORMAN       6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
24/872 Corporal WILL HARRISON NORTON    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
8/3025 Private THOMAS O'HALLORAN        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
2484A Private FREDERICK WILLIAM OLSEN   47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
98675 Private ONYON     236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
8/2693 Lance Corporal ANDREW KEIR PAISLEY       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
205618 Private PANTON   "B" Coy. 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
S/4862 Private PAUL     10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
251 Lance Corporal PERRY        40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
27397 Private PIPER     1st Bn. Grenadier Guards       
24705 Private CHARLES WILFRED POWELL    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
15235 Private ERNEST GEORGE PRATTLEY    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
Second Lieutenant WALTER GERALD PRINGLE (Mentioned in Despatches)       6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
G/15669 Lance Corporal GEORGE HENRY STUART REID "A" Coy. 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
Second Lieutenant NORMAN LOCK RIDDETT   4th Bn. attd. 8th Bn. East Surrey Regiment     
5329 Sergeant WILLIAM GRACIE ROBERTSON  48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
25175 Private ROGERS    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
20239 Rifleman FRANK ROSS       3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
14566 Corporal RUNACRES 8th Bn. Suffolk Regiment       
27117 Private GEORGE COCKBURN SALMOND   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
29493 Private DAVID SHANKS      11th Bn. Royal Scots   
S/40651 Private SHAW    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
19362 Serjeant SIMONS (M M)     11th Bn. Royal Scots   
S/22835 Private SKEA    7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/10212 Private SMITH   5th Bn. Cameron Highlanders    
Second Lieutenant HUGH MANNING SPENCER  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
S/21844 Private STOUT   7th Bn. Seaforth Highlanders   
24415 Second Lieutenant THOMAS EBENEZER STUBBS  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
11892 Corporal SUTHERLAND       9th Field Amb. Australian Army Medical Corps   
4034 Lance Corporal TIMSON      8th Bn. East Surrey Regiment   
S/19336 Rifleman ALFRED E. TUCK "B" Coy. 1st Bn. Rifle Brigade 
32758 Private ERIC VOGHT        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
Second Lieutenant JOHN CARLETON WAGSTAFF        8th Bn. South Staffordshire Regiment   
23/12 Captain CHARLES LAURENCE WARDROP  1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
202985 Private ERNEST ARTHUR WARNER     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
33884 Private WARNES    8th Bn. East Surrey Regiment   
8/3426 Private CHARLES WARREN   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
44044 Private CHARLES LEONARD WATSON    2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
20570 Private WEBER     8th Bn. East Surrey Regiment   
S/16859 Private WILLIAM WESTWATER       5th Bn. Cameron Highlanders    
250425 Private WHITEHEAD        11th Bn. Royal Scots   
98680 Private WILKINSON 236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
24/327 Rifleman GEOFFREY CRAWCOUR WILSON        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
76619 Private WINTERBOTTOM      55th Field Amb Royal Army Medical Corps
203257 Private YATES    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen POTIJZE BURIAL GROUND CEMETERY (2)
___________________________________________________________
246 Private WILLIAM NEWLANDS    12th Coy. Australian Machine Gun Corps 
22713 Battery Serjeant Major JAMES SCHIERLOH    258th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen RAILWAY DUGOUTS BURIAL GROUND (TRANSPORT FARM) (1)
___________________________________________________________________________
G/21013 Private EVANS   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen RAMSCAPPELLE ROAD MILITARY CEMETERY (2)
________________________________________________________________
204722 Private CULLEN   1st/7th Bn. Lancashire Fusiliers       
G/25077 Private TOWNSEND        11th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)      
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen RENINGHELST CHURCHYARD EXTENSION (1)
_____________________________________________________________
Chaplain 3rd Class The Rev. M BERGIN (M C)      Australian Army Chaplains Department   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen RENINGHELST NEW MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________________
826 Driver JOHN FRANCIS RUSSELL 2nd Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery    
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen ROESELARE COMMUNAL CEMETERY (2)
________________________________________________________
Lieutenant SAMUEL HALL ALLEN    Regimental Depot, (Central Ontario). Canadian Infantry 
Lieutenant GRAEME CECIL EAST SMITHETT   57th Sqdn. Royal Flying Corps  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen RUISSEAU FARM CEMETERY (1)
___________________________________________________
Second Lieutenant JOHN BRENCHLEY (M C)  4th Bn. Coldstream Guards      
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen SANCTUARY WOOD CEMETERY (1)
____________________________________________________
3506 Private ARTHUR ARCHIBALD AUBREY    30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen SOLFERINO FARM CEMETERY (7)
____________________________________________________
16/343 Private FISHWICK 10th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)       
35897 Private ARTHUR ERNEST HIGHT       25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
682 Private EBENEZER JAMES LEWIS        1st Bn. Welsh Guards   
28477 Private HARRY STANLEY PETER OXLEY 4th Bn. Grenadier Guards       
240032 Private PARSONS  1st/5th Bn Royal Sussex Regiment       
15737 Private RAYNER    3rd Bn. Coldstream Guards      
S/9730 Rifleman WHITE   1st Bn. Rifle Brigade  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen ST. JULIEN DRESSING STATION CEMETERY (8)
_________________________________________________________________
226952 Gunner DALE      "B" Bty. 291st Bde. Royal Field Artillery      
376101 Private DUMBRECK 12th Bn. Royal Scots   
1836 Private WALTER GARDINER    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3032A Private JAMES LAWSON      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
27019 Corporal MACKAY   12th Bn. Royal Scots   
19596 Private MILNE     11th Bn. Royal Scots   
351040 Private TAIT     12th Bn. Royal Scots   
55472 Private ARTHUR JAMES WILSON       197th Machine Gun Corps (Infantry)     
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen THE HUTS CEMETERY (11)
_______________________________________________
162727 Driver ROBERT WILLIAM BEAL       2nd Pontoon Park Royal Engineers       
17106 Gunner HAROLD BOUNTIFF    "D" Bty. 95th Bde. Royal Field Artillery       
Second Lieutenant HUGH LOCKWOOD CRUTTWELL       118th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
58246 Gunner LEO BASIL CUNDEY   V/21st Trench Mortar Bty. Royal Garrison Artillery     
876167 Acting Bombardier EDWARDS        "D" Bty. 95th Bde. Royal Field Artillery       
46721 Private ERNEST JOHN ELDRIDGE      11th Bn. Leicestershire Regiment       
46722 Private PERCY JAMES EMSLIE        "B" Coy. 4th Bn. Leicestershire Regiment       
59455 Sapper HIBBETT    9th N.M.A.L. Sect. Royal Engineers     
248970 Sapper JORDAN    H.Q. Signal Coy. Royal Engineers       
46460 Private SAWDEN    11th Bn. Leicestershire Regiment       
46844 Private SPORLE    11th Bn. Leicestershire Regiment       
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT CEMETERY (227)
________________________________________________
Second Lieutenant JOSEPH FRANCIS ADAMS  35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2520 Private FREDERICK JAMES ALBERT     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Captain PETER JAMES ALEXANDER (M C)     7th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
32494 Private EDWARD JOHN ALLEN No. 5 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
1131 Sergeant ALBERT ERNEST ALLOWAY     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
455 Lance Corporal ERNEST BAKER 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3/2882 Private DAVID INGLES BALLANTYNE  No 4 Field Ambulance New Zealand Medical Corps 
10531 Sapper WILLIAM BARRY      3rd Div. Signal Coy. Australian Engineers      
2376 Private EDWARD MICHAEL BATTEN      45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2520 Private BILLINGHURST       40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1224 Private BLAIR      39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
16 Lance Sergeant BLOOMFIELD    34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3/1675 Private ARTHUR JOHN BOWDEN       No. 3. Field Amb. New Zealand Medical Corps    
17 Lance Corporal BOWIE 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2041 Private JOHN CAMPBELL BOYD 39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
21778 Rifleman TIMOTHY JOSEPH BREEN     1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
3119 Private JOHN ALEXANDER BRODIE      46th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
48698 Rifleman EDWARD CECIL BROWN       4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
Major JOHN BRUCE BUCHANAN (Mentioned in Despatches)     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1928 Private ALEXANDER MILLER BUDGE     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant WALTER HARRY BUNCOMBE        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2129 Private ALFRED HERBERT BURLEY      11th Australian Light Trench Mortar Battery    
24/989 Serjeant JOHN CALDER     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
7212 Private ANDREW CAMILLERI   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2292 Private CHARLES RICHARD CAMPBELL   37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
64 Sergeant CLAUDE CARR 36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2887 Corporal JOHN VICTOR CHAPMAN       45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
22288 Lance Corporal CHAPPELL   6th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
2617A Private CLARK     47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3353 Private EDWIN JOHNS CLARK  48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
27461 Acting Bombardier CLIFTON "D" Bty. 232nd Bde. Royal Field Artillery      
803 Private COBERN      40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
15140 Private GEORGE COLLING    "D" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
39171 Private GEORGE SCOTT COOK 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
2542 Private COOKE      37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2541 Private COOPER     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
24/1004 Rifleman FRANK WILFRED COTON    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1686 Private COYNE      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
496 Lance Corporal HARLEY BESWICK CROSS 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2917 Private JOHN NICHOLAS CROWLEY      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2050 Private HAROLD HERBERT CUGLEY      43rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2060 Private CHARLES DALTON     39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
45671 Rifleman PERCY SYLVESTER DAVIES   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
6540 Private DAVIS      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
564 Private ALAN RUDGE DAVIS    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
44261 Rifleman HARLEY HENRY WOODTHORPE DAVIS    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
Second Lieutenant KENNETH MAITLAND DAY  35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1643 Private HENRY JOHN DE VOOGD        51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
301 Private RICHARD LESLIE DEVINE       40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
14793 Private DIAMOND   12th Bn. Royal Scots   
32144 Private ARTHUR DIMES      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
Lieutenant FRED DITZELL 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
358 Sergeant DODD       41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
281 Corporal JOHN SINGERS DOUGLAS       12th Coy. Australian Machine Gun Corps 
26255 Private JOHN MURRAY EAGLESOME     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
1901B Private ARTHUR ERNEST EIRTH       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1682 Private WILLIAM FARMER     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3695 Lance Corporal FEELY       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
27869 Private HAROLD JOHN FINLAYSON     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
8/1979 Private CHARLES AUGUSTUS FITZPATRICK (D C M)     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
5700 Private JOHN BUNGAY FRANCIS        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3042 Private SIMON RICHARD FRANCISCO    34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
9/141 Lieutenant WILLIAM ALEX FRENCH    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
17976 Private JOE FUDGE 8th Bn. York and Lancaster Regiment    
2080 Private CHRISTOPHER GIBSON 39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
31839 Rifleman ALBERT HENRY GILLETT     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1390 Corporal GOODACRE  34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3034 Corporal OSWALD HORATIO GOODRICH   12th Australian Light Trench Mortar Battery    
896 Private STANLEY JOSEPH GREENWOOD    39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2575 Private JOHN JOSEPH GRUNDY 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
38280 Private ALEXANDER ERROL GUNN      "C" Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
3159 Private ALEXANDER EDWARD HALL      37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
179067 Gunner ERNEST HALLIWELL  "D" Bty. 232nd Bde. Royal Field Artillery      
3447 Private THOMAS MICHAEL HALLORAN    47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7261 Private HANSSON    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1044 Private DANIEL JOSEPH HARDY (M M)  37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2078 Private WILLIAM HENRY HARDY        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
45863 Private HERBERT WALTER HARE       2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
24/1999 Lance Corporal CHARLES JOSEPH HAWKE     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
6630 Private GEORGE HOWARD HAYES        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3152 Private HAYWOOD    53rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
41948 Rifleman WILLIAM HEALEY   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1322 Corporal STANLEY VINCENT HEATH     39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2565 Private LEONARD HILTON     42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
51 Private CHARLES HINE 44th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1666 Private WILLIAM BIRKETT HIRD       39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
14104 Private THOMAS JOSEPH HISTEN      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/8855 Lance Corporal ANDREW HOGG       10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
3249 Private WILLIAM KEITH HOOPER       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2930 Private GEORGE HOUSTON     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
9/2078 Private PETER ERNEST HOWARD      No. 8 (Southland) Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.
9719 Private FRANCIS HENRY HUGHES       9th  Field Amb. Australian Army Medical Corps  
2181 Private HURCOMB    48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
125 Private INMAN       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
24/805 Lance Corporal JOHN IRVING       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
35531 Private JACKSON   6th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
26/817 Lance Corporal WILLIAM VICTOR JACOBSON   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
448 Private HENRY JOHN JAGOE    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3043 Lance Corporal PERCIVAL ERNEST JAMES       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Captain CLARENCE SMITH JEFFRIES (V C)   34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
418A Private HENRY JOHN 23rd Coy. Australian Machine Gun Corps 
785295 Bombardier HERBERT JOHNSON       "D" Bty. 232nd Bde. Royal Field Artillery      
2292 Private JOHNSTON   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
6052 Private ALVIN ASTLEY KENT  39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3/3027 Private ALEXANDER KERR   No. 4 Field Amb. New Zealand Medical Corps     
3511 Private BERTIE CECIL KESSELS       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2094 Private KINGLEY    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
28494 Rifleman ATHOL KITCHEN    1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
25/648 Rifleman GEORGE FREDERICK OSCAR KLOOGH   3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
49777 Private CHARLES MAXWELL KROHN     "A" Coy. 3rd Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.   
1171 Private ROY EDWARD LAMBERT 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
24/497 Rifleman MICHAEL JOSEPH LAVERY   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
45353 Rifleman WILLIAM LEAN     2nd Bn., 3rd New Zealand Rifle Brigade 
2200 Lance Corporal LINTON      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
11062 Private ARTHUR THOMAS LLEWELL     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
2601 Private LOCK       37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant LONGWORTH     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3448 Corporal REGINALD NOEL MacDOUGALL  36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
27959 Serjeant WILLIAM MACHRAY (D C M)  12th Bn. Royal Scots   
3/5398 Serjeant MACLEOD (M M)   5th Bn. Cameron Highlanders    
Second Lieutenant MAISH (M C)   27th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
4868 Private REGINALD HERBERT MALEY     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7296 Private CLAUDE LESLIE MARLER       36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2448 Private THOMAS FRANCIS MARNEY      37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3174 Private HENRY JAMES MARSH  47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
40230 Private RALPH DILLON McARTNEY     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
2892 Private McCARTHY   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
S/16920 Private McFARLANE       8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
456 Sergeant LEWIS McGEE (V C)  40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
12441 Corporal HUGH McGILLIVRAY 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
26660 Rifleman JOHN McKECHNIE   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
Lieutenant BRUCE GRAY McKENZIE  34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
20931 Serjeant COLIN JOHN ALEXANDER McLACHLAN   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
42697 Rifleman JOHN KENNETH McLEOD      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
24/15 Captain PHILIP FELTON McRAE       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
38422 Private JAMES DALZELL MICHIE      No. 5 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
1850 Private SAMUEL MITCHELL    34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1981 Private JOHN MUIR  36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
38556 Rifleman HERBERT REGINALD MUNDY   3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1360 Driver JOHN PATRICK MURPHY 39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
23855 Private RICHARD MUSTCHIN  2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/26157 Private MYLES   5th Bn. Cameron Highlanders    
31136 Private CLARENCE WILLIAM NEGUS    3rd Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.    
855 Private NEILEN      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
15229 Lance Corporal JOHN NEILL 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
3419 Private JOHN ASHLEY NICHOL 51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1631 Private GEORGE M. NICHOLSON        32nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
46200 Private ARTHUR NICOL      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
26152 Rifleman GORDON MORRIS NIELSEN    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
38574 Rifleman CLIFFORD MONTEITH NIGHTINGALE    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
3855 Private WILLIAM HENRY NUNN 12th Coy. Australian Machine Gun Corps 
21606 Private WILLIAM HENRY OATES       No. 1 Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.       
G/29683 Private OLDER   18th Bn. Middlesex Regiment    
44146 Private JOHN THOMAS OXNAM 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
24/877 Rifleman ROBERT PALMER   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
880 Sergeant PARKINSON  35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
10531 Sapper PARR       ALIAS  
41616 Private EDWARD MATSON PHILIPS     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
528 Private JOSEPH IRONSIDE PIRIE       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
19085 Captain ERYL STEPHENS PITT        2nd Bn Auckland Regiment, N.Z.E.F.     
3224 Private GEORGE CORSER PORTER       41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant FREDERICK WILLIAM PUTNEY      36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3490 Private KENNETH RAFF       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
39311 Private JAMES ALLAN RAMSAY        3rd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
191 Private THOMAS EMLYN REES   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3455 Private HAROLD FROMHOLTZ REESE     47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1049 Private REEVES     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
157 Sergeant SAMUEL JAMES REEVES        36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
343 Private JAMES REILLY        11th Coy. Australian Machine Gun Corps 
41889 Rifleman WILLIAM RESIDE   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
2235 Private REYNOLDS   47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2890 Private ERNEST WILLIAM RICHARDS    39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
26/1690 Rifleman CHARLES SAMUEL RICHARDSON      4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
977 Private ARCHIBALD RICKARD   37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
49846 Private JAMES RIMMER      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
3415A Lance Corporal DAVID AVERIL ROBERTS       31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2127 Private JOSEPH ERNEST SEARL RUSH   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1989 Private DAVID ARTHUR RYLES 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2874 Private JACK SANDERS       36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6594 Private WILLIAM SANDERS    49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3116 Private ALFRED HENRY SANDS 42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
15979 Rifleman THOMAS SINCLAIR SCLATER  1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
3217 Private DAVID SHANKS       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2145 Private ADAM SHAW  39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
170 Private BERT ARTHUR SIMPSON 36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
501 Lance Corporal CHARLES EDWARD SMITH 40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5/146 Lieutenant KEITH GLENDINNING SMITH        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
40655 Rifleman AMBROSE GEORGE SNELL     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
185 Corporal WILLIAM AARON STALLING     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
42871 Rifleman ALEXANDER STEEL  4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
36280 Private STEPHEN   "C" Coy. 12th Bn. Royal Scots  
23631 Private ALBERT EDWARD STEPHENS    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
4292 Private HAROLD JOHN STEPHENS       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2921 Private JAMES STEVENSON    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2894 Private HENRY JAMES STEWART        39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
S/22809 Private JOHN WALKER STEWART     7th Bn. Seaforth Highlanders   
1667 Private ANDREW STRAWHORN   37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
32741 Private SAMUEL STRUTHERS  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
15042 Private ALFRED HENRY SAYWELL TARRANT      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
4083 Private ALBERT JAMES GERALD TAYLOR (M M)   47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
13136 Rifleman DAVID LENNOX TAYLOR      "B" Coy. 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
168499 Gunner WILFRID TEBBUTT   "D" Bty 23rd Bde. Royal Field Artillery
24/1210 Private JOHN TEMPLE     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
3210 Private ARCHIE STUART THOM 47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1684 Private JOSEPH JAMES TIMMS 37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
431A Driver WILLIAM HENRY TOZER 23rd Coy. Australian Machine Gun Corps 
2529 Lance Corporal ROBERT HALLETT TUNKIN (M M) 47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
23059 Private JOHN TURNBULL     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
G/41508 Private VIDLER  4th Bn. Middlesex Regiment     
690 Corporal WALKER     40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3892 Private ROBERT ALFRED WALLACE      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
12084 Private CHARLES JOSEPH WALSH      9th Field Amb. Australian Army Medical Corps   
8/2170 Private ROBERT JAMES WARR        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
582 Private WILLIAM FRANCIS CHARLES WARREN      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
39129 Lance Corporal JOSEPH WARRING     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
200825 Private WEBSTER  12th Bn. Royal Scots   
1277 Private WEISMANTLE 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3249 Private WESLEY     49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
743 Private WILLIAM HENRY WHITE 37th Bn Australian Infantry, A.I.F.    
1934 Private ARTHUR JAMES JOHN WIEGOLD  9th Coy. Australian Machine Gun Corps  
1099 Private GEORGE WILLIAMS    41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
8/1860 Lance Corporal JOSEPH WILLIAMS   No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
6/4651 Private JAMES WILSON     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
576 Corporal JOHN CANNON WILSON 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6/2334 Corporal LESLIE GEORGE WINTER    2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
23755 Gunner WITHAMS (M M)      "D" Bty. 232nd Bde. Royal Field Artillery      
595 Private EDWARD WOODS        40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT MEMORIAL (1,961)
__________________________________________________
41461 Rifleman GEORGE ABBOTT    1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
18086 Private FRANK EDWARD ADAMS        8th Bn. East Surrey Regiment   
Second Lieutenant GEORGE ADDIS ADAMSON  6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
204172 Private EDWIN HARRY AGUTTER      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
40098 Private FRANCIS JOSEPH AISHER     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
38512 Private JOHN AITKENHEAD   12th Bn. Royal Scots   
14208 Private WALTER REGINALD ALDRED    8th Bn. Suffolk Regiment       
G/870 Company Serjeant Major ERNEST ALDRIDGE    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
801683 Private JAMES ALLAN      "A" Coy. 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders    
38925 Private WILLIAM ALLAN     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
19683 Company Quartermaster Serjeant WILLIAM ALLCROFT   10th Bn. Northumberland Fusiliers      
96004 Private ALFRED WILLIAM ALLEN      10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
20810 Serjeant ANDREW ALLEN     10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
30248 Private CHARLES ALLEN     13th Bn. Durham Light Infantry 
27431 Private ERIC CHARLES ALLISON      8th Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
27425 Lance Corporal JOHN ALLISON       4th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
2540 Trooper SAMUEL ALLSOP      Household Battalion    
G/23865 Private ALFRED AMES     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
27191 Private ALFRED CUTHBERT AMYES     No. 2 Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.       
22914 Rifleman NEILS ANDERSEN   "A" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
11/1629 Rifleman ALBERT ROBERT JOHN ANDERSON    "J" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
72240 Private GEORGE HENRY ANDERSON     10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
43936 Private JOHN ANDERSON     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
16295 Private WILLIAM ALEXANDER ANDERSON        2nd Bn. Scots Guards   
G/1017 Serjeant JOHN THOMAS ANDREW      8th Bn. Rifle Brigade  
G/21166 Private JOSEPH ANDREWS  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
203615 Private RICHARD SAMUEL ANDREWS   8th Bn. East Surrey Regiment   
S/3217 Corporal ROBERT ANGUS    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
25994 Private CLARENCE HENRY APPS       8th Bn. East Surrey Regiment   
266725 Private MONTAGUE APPS    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
16854 Private WILLIAM EGLIN ARMER       7th Bn. Border Regiment
19654 Corporal JOHN ARMSTRONG   10th Bn. York and Lancaster Regiment   
41728 Private ALEXANDER GUY ARNOTT      11th Bn. Royal Scots   
204103 Private GEORGE ASH       8th Bn. East Surrey Regiment   
242296 Private JAMES HENRY ASHBY        7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
4942 Private ALAN ASHMAN        8th Bn. East Surrey Regiment   
27355 Private GEORGE WILLIAM ASHWORTH   1st Bn. Grenadier Guards       
24/1331 Corporal WILLIAM GEORGE ASTRIDGE        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
G/18152 Private DAVID PERCY ATKINSON    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
26761 Private EDWARD GEORGE ATKINSON    No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
270560 Private FRED ATKINSON    11th Bn. Royal Scots   
19/1719 Private WILLIAM ATKINSON        11th Bn. Northumberland Fusiliers      
10996 Private LIONEL HENRY ATTHEWS      8th Bn. East Surrey Regiment   
5359 Private EDWARD AUSTIN      8th Bn. East Surrey Regiment   
27951 Private EDWIN AUSTIN      1st Bn. Grenadier Guards       
40271 Rifleman CHARLES AUTRIDGE 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
853 Trooper HAROLD MILES AVERILL        Household Battalion    
9987 Private EDWARD AYLES       6th Bn. Dorsetshire Regiment   
319998 Company Serjeant Major HENRY EDWARD BACKHOUSE (M M)      8th Bn. Suffolk Regiment       
15410 Private JOHN CHARLES BAGNALL      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
11225 Private THOMAS THOMSON BAILES     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
26355 Lance Corporal GEORGE BAILEY      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
29206 Private STANLEY BAILEY    3rd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
30913 Private WILLIAM BAILEY    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
16233 Private WILLIAM BAILIFF   1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
S/19954 Private CHARLES JOHN BAIN       8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
40862 Private DAVID BAIRD       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
39144 Private JOHN BAIRD        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
202101 Private CHARLES BAKER    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
20080 Corporal EDWIN THOMAS BAKER       3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
43057 Private FREDERICK BAKER   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/23550 Private HORACE BAKER    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
24804 Rifleman JOHN RAPHAEL BAKER       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
5724 Lance Serjeant WILLIAM BALDRY      8th Bn. Suffolk Regiment       
43047 Lance Corporal JAMES BALL 8th Bn. South Staffordshire Regiment   
21334 Serjeant JAMES WILLIAM BALL       "B" Coy. 11th Bn. Leicestershire Regiment      
24125 Private SAMUEL BALLAGH    1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
9074 Private HENRY BALSILLIE    12th Bn. Royal Scots   
39934 Lance Corporal WILLIAM JOHN BALSILLIE     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
30416 Private JAMES ARTHUR BANKS        "A" Coy. 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment) 
6/3965 Serjeant SAMUEL WILLIAM MOSEBURY BANKS   1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
24632 Private ALBERT JOHN BANNING       1st Bn. Grenadier Guards       
G/22702 Private HENRY HARRY BANTING     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
32552 Private GEORGE JONATHAN BARBER    8th Bn. East Surrey Regiment   
9/2045 Private THEOPHILUS BARBER        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
39145 Private WALTER WADDELL BARCLAY    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
2252 Trooper ERNEST HARRY BARKER        Household Battalion    
240788 Corporal JOHN EDWARD BARKER      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
44960 Rifleman THOMAS EDGAR BARKER      "B" Coy. 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
41565 Private WILLIAM BARKER    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/21238 Private ARTHUR EDWARD BARNARD   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
202184 Private JAMES BARNES     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
2612 Corporal JOHN RICHARD BARNES       Household Battalion    
45848 Private JOHN BARR 12th Bn. Royal Scots   
13870 Private WILLIAM BARR      "A" Coy. 11th Bn. Royal Scots  
25/1658 Rifleman PETER BARRON   "A" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
24126 Private GERALD BARRY      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
38482 Rifleman JOHN PATRICK BARRY       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
2280 Trooper JOHN BARTER        Household Battalion    
S/21352 Private EMMANUEL BASTAIN        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
13587 Private CLINTON MILLER BATES      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
6/2392 Lance Corporal WILLIAM BATTY     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
G/2330 Private RICHARD BAULSOM  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
63318 Gunner FREDERICK GEORGE BEARMAN   "V" 9th Trench Mortar Bty. Royal Garrison Artillery    
24127 Lance Serjeant EDWARD HAROLD BEAUMONT     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
24/2150 Rifleman CYRIL DONALD BECKETT   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
10988 Rifleman WILLIAM CLIFFORD BECROFT 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
8901 Private THOMAS BEDDOWS     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
34011 Private ERNEST JOHN BEDFORD       3rd Canterbury Regiment, N.Z.E.F.      
14559 Private THOMAS BEEBY      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
43356 Lance Corporal JOHN BEITH 9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
S/20932 Private FRED BELCHER    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
10268 Lance Corporal ARTHUR SMITH BELL  8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
326 Serjeant HUGH BELL (D C M)  10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
50181 Private THOMAS WILLIAM BELL       25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
19693 Corporal WILLIAM BELL (D C M)     10th Bn. Northumberland Fusiliers      
S/8594 Lance Corporal WILLIAM BELL      10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
41102 Private WILLIAM JOHN BELL 7th Bn. Seaforth Highlanders   
Second Lieutenant WILLIAM ROBERT BELL   11th Bn. Northumberland Fusiliers      
24897 Private GEORGE WILLIAM BELLWOOD   1st Bn. Grenadier Guards       
22930 Rifleman EDWARD LANCELOT BELTON   "A" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
38256 Private PERCY JAMES BENBOW        No. 1 Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.       
40867 Private FRANK BENFELL     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
240854 Private HARRY BENFIELD   "D" Coy. 8th Bn. South Staffordshire Regiment  
27834 Private ALFRED WILLIAM BENNETT    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
266517 Rifleman ARTHUR ERNEST BENNETT   1st/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
24326 Second Lieutenant EDWIN BOLTON BENNETT    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
21142 Second Lieutenant JOSEPH LLEWELLYN BENNETT        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
30309 Private ERNEST BENTLEY    1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
S/30729 Rifleman SIMON BERNSTEIN        1st Bn. Rifle Brigade  
633971 Private FREDERICK JOHN BERRY     20th Bn. London Regiment       
27767 Rifleman JOHN ALBERT BERRY        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1823 Trooper CHARLES HENRY BERRYMAN     Household Battalion    
38137 Private GEORGE THOMAS BESSELL     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
235768 Private JOHN BETTS       8th Bn. York and Lancaster Regiment    
S/2322 Rifleman CLEVELAND BEVAN "A" Coy. 1st Bn. Rifle Brigade 
G/17684 Private ALFRED BICKER   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
33331 Private EDWARD BIDDLECOMBE        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
27205 Private PERCY HARRY BILLING       2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
130 Lance Corporal JOHN FREDERICK BINGHAM       7th Bn. Lincolnshire Regiment  
26/52 Second Lieutenant ALEXANDER CECIL BIRSS   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
23294 Second Lieutenant JOHN JOSEPH BISHOP (Mentioned in Despatches)    4th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
S/20983 Private ROBERT BLACK    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/40697 Private GEORGE BLAKE    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
26377 Private HAROLD DAVID BLAKE        No. 5 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
12/1556 Private CLEMENT BLAKER  New Zealand Medical Corps      
40871 Private HENRY WALTER BLAKIE       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
40568 Private WILLIAM BLATHERWICK       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/2648 Private JAMES BLUNT      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
775 Private HENRY BLYTH 4th Bn. Machine Gun Guards     
27747 Private BLYTHE    1st Bn. Grenadier Guards       
11670 Private WILLIAM S. BOAG   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
55492 Corporal DAVID JOHN BOARDER       197th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
S/18403 Private ROBERT BODLE    5th Bn. Cameron Highlanders    
26857 Private WILLIAM HENRY BOLT        1st Bn. Grenadier Guards       
27842 Private HAROLD WILSON BOLTON      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
27328 Private JOHN BOLTON       4th Bn. Grenadier Guards       
16282 Private PERCIVAL BOND     4th Bn. Grenadier Guards       
9119 Lance Corporal SIDNEY GEORGE HARRISON BOND 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
50265 Private THOMAS BOND       8th Bn. Suffolk Regiment       
Second Lieutenant RONALD WALTER BONE    5th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
L/8229 Private PERCY BOSELY (M M)       7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
733 Serjeant ARCHIBALD BOSWELL  10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
4/1736 Sapper EDGAR WOODWARD BOUCHER    Signal Coy. New Zealand Engineers      
7/819 Lance Corporal FRANK BOUCHER      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
Lieutenant CHRISTIAN HAROLD ERNEST BOULTON      5th Bn. attd. Staff., H.Q. Cameron Highlanders 
39940 Private LAWRENCE WILLIAM BOULTON  No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
45974 Private WILLIAM STEED BOVEY       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
1757 Trooper CHARLES HENRY BOWDERY      Household Battalion    
41518 Private HADDON BOWDITCH   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
201929 Private FREDERICK BOWES  9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
Second Lieutenant GEORGE BOWIE  11th Bn. Royal Scots   
14025 Captain DANIEL CORNEILIUS BOWLER (M C)    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
26605 Private JAMES HENRY BOWLER        4th Bn. Grenadier Guards       
24/355 Serjeant ARTHUR ALEXANDER BOYD   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
27011 Private GEORGE BOYD       12th Bn. Royal Scots   
23/1001 Corporal LESLIE HANIBAL BOYD    1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/18258 Lance Corporal WILLIAM BOYD     "C" Coy. 5th Bn. Cameron Highlanders   
24331 Serjeant JAMES MCKENZIE BOYLE (M M)       10th Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.     
8/3188 Private HENRY ANDREW BRADFORD    No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
41599 Private WILLIAM OVER BRADSHAW     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
96009 Private WILLIAM BRAILSFORD        10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
32808 Rifleman JOHN BRENNAN     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
241693 Private FREDERICK BRETT  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
10088 Company Serjeant Major GEORGE BRICKNELL (M M)     "D" Coy. 8th Bn. South Staffordshire Regiment  
31110 Rifleman WILLIAM HENRY BRIDGE     "C" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
S/19901 Private GEORGE ALBERT BRIDGEMAN 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
G/20957 Lance Corporal ERNEST WILLIAM BRIGGS    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/13014 Corporal JAMES HENRY BRIGHT     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
27939 Private SOLOMON BRITTON   Grenadier Guards       
9073 Serjeant GEORGE BROADFIELD 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
30340 Rifleman LEONARD FRENCH BROADMORE 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
235769 Private GEORGE EDWARD BROCK      8th Bn. York and Lancaster Regiment    
8504 Serjeant ROBERT EDWARD BROCKBANK (M M)     1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
303311 Private WILLIAM BROGAN   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
11212 Private LAWRENCE DART BROOK       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
47114 Rifleman JAMES CHARLES BROOKS     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41476 Private FRED BROOMFIELD   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
45060 Private ARTHUR WILLIAM BROSNAN    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
13928 Private THOMAS BROTHERHOOD        7th Bn. Lincolnshire Regiment  
35494 Private ARTHUR WILLIAM BROUGHAN   1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
250522 Private ARTHUR BROWN     12th Bn. Royal Scots   
S/15849 Private HARRY BROWN     10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
G/13201 Private JAMES BROWN     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
42422 Private JOHN BROWN        7th Bn. Lincolnshire Regiment  
2781 Trooper SIDNEY BROWN       Household Battalion    
14680 Private THOMAS BROWN      236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
260674 Private WILLIAM ALBERT BROWN     7th Bn. Border Regiment
22184 Private WILLIAM ALEXANDER BROWN   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
G/13771 Private ARCHIBALD GORDON BROWNE 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
3/6755 Private MATTHEW BROWNLIE 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/40121 Private ELIJAH BRUCE    7th Bn. Seaforth Highlanders   
31793 Private ROBERT BRUCE      9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
3923 Serjeant WILLIAM BRYAN     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
16274 Private JOHN BRYCE        2nd Bn. Scots Guards   
45341 Rifleman THOMAS JAMES BRYDEN      4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
653674 Rifleman DONALD WILLIAM BUCK     21st Bn. London Regiment (First Surrey Rifles) 
2514 Private SAMUEL BUCKFIELD   1st Bn. Welsh Guards   
G/10270 Lance Corporal WILLIAM ERNEST BUCKLAND  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
47310 Private BENJAMIN ALFRED BUCKLEY   1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
1155 Trooper HARRY VICTOR BUDD  Household Battalion    
3884 Serjeant HARRY BULL        10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
28249 Serjeant TOM BULLIMORE    54th Coy Machine Gun Corps (Infantry)  
10312 Private JOHN BULMAN       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
383 Trooper ALPHONSE PERCY BURCH        Household Battalion    
G/19483 Private FREDERICK BURDEKIN      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
G/10228 Private CHARLES FREDERICK BURDOCK       7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
T/203452 Private JAMES ALFRED BURGE     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
32294 Rifleman GEORGE BRUCKSHAW BURGESS 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
46168 Private ISAAC EDWARD BURKE        1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
Lieutenant JAMES EMIL BURLEIGH (M C)    12th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/17922 Lance Corporal ALEXANDER BURNETT        5th Bn. Cameron Highlanders    
352738 Private EDWARD BURNSIDE  12th Bn. Royal Scots   
14964 Private WILLIAM HENRY BURRELL     8th Bn. Suffolk Regiment       
30399 Private REGINALD BURTON   1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
203315 Lance Corporal OLIVER BUSBY      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
G/21080 Private EDWARD BUSWELL  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
291159 Private MALCOLM BUTCHART 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
44251 Rifleman THOMAS BUTLER    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
2655 Trooper WILLIAM FREDERICK BUTT     Household Battalion    
S/40425 Private ALBERT BUTTERFIELD      7th Bn. Seaforth Highlanders   
24360 Private WALTER STANLEY BUTTERFIELD        4th Bn. Grenadier Guards       
2315 Trooper HAROLD BUTTERWORTH No. 1 Coy. Household Battalion 
42124 Private GEORGE FREDERICK BYLAND   7th Bn. Lincolnshire Regiment  
S/40753 Private DONALD CALDER   5th Bn. Cameron Highlanders    
33532 Private GEORGE M. CALDER  12th Bn. Royal Scots   
S/12333 Private WILLIAM ERNEST CALVERT  8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
8/2550 Lance Corporal ALLAN CAMERON     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/3517 Lance Corporal ANGUS CAMERON     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/10206 Private DAVID M. CAMERON        10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/41141 Private JOHN CAMERON    7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/16336 Private ALEXANDER CAMPBELL      8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
23/1947 Rifleman ALLAN CAMPBELL 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
8924 Private ANDREW CAMPBELL    5th Bn. Cameron Highlanders    
45073 Private JOHN CAMPBELL     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/20115 Private MICHAEL CAMPBELL        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/40021 Private PETER CAMPBELL  7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/40134 Private SIMON CAMPBELL  "D" Coy. 7th Bn. Seaforth Highlanders  
8/3204 Private WILLIAM CAMPBELL 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
32276 Private WILLIAM CAMPBELL  6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
1742 Trooper FREDERICK VYSE CAMPION     Household Battalion    
36275 Private ALFRED CAMPKIN    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
36021 Private ALBERT CANNER     25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
86345 Private RICHARD CANSFIELD 28th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
Second Lieutenant CARMICHAEL    6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
42072 Private ALEXANDER CARMICHAEL      7th Bn. Lincolnshire Regiment  
35158 Rifleman WILLIAM CARMODY  3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
39724 Second Lieutenant CYRIL CUTTEN CARNCROSS  1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/19956 Private JOHN CARR       8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/13261 Private BARTHOLOMEW CARROLL     "B" Coy. 5th Bn. Cameron Highlanders   
30419 Private ALBERT GEORGE CARROTT     1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
8/738 Company Serjeant Major WILLIAM THOMAS CARRUTHERS  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
16540 Private FINLAY CARSE      11th Bn. Royal Scots   
1697 Private EDWARD CARTER      8th Bn. East Surrey Regiment   
9991 Private PERCY CARTER       "A" Coy. 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment   
43244 Private WILLIAM CASSELS (M M)     9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
31814 Rifleman PATRICK CASSIDY  3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
43048 Private JAMES CATHIE      12th Bn. Royal Scots   
15135 Private DURHAM CATHRO     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
203704 Private FREDERICK THOMAS CATO    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
15000 Private GEORGE CATTERMOLE 8th Bn. Suffolk Regiment       
22207 Corporal DAVID SINCLAIR CAVEN     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
44286 Private ALFRED CAWKWELL (M M)     26th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
388 Trooper ERNEST CHACKSFIELD  Household Battalion    
42285 Rifleman NORMAN CHADWICK  3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
50129 Private HARRY CHALKLEY    8th Bn. Suffolk Regiment       
23973 Private ALEXANDER CHALMERS        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
42063 Private EDWARD DANIEL CHAMBERLAIN 7th Bn. Lincolnshire Regiment  
46784 Corporal GEORGE CHANCE    4th Bn. Worcestershire Regiment
25973 Private CHARLES LEMUEL CHAPMAN    8th Bn. East Surrey Regiment   
G/5397 Private ROBERT HENRY CHAPMAN     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
30317 Private JAMES CHAPPLE     1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
43955 Private ISAAC MICHAEL CHARLES     3rd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
8/1427 Private HERBERT CHASE    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
1650 Trooper GEORGE HENRY CHATFIELD     Household Battalion    
41475 Private EDWIN CHEADLE     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
32262 Lance Corporal HARVEY RICHARD CHEETHAM    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
42001 Private CHARLES ALFRED CHERRY     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
G/1735 Corporal WALTER WILLIAM CHILVERS "B" Coy. 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
247 Lance Corporal HENRY CHIPPING       8th Bn. East Surrey Regiment   
S/40938 Private ROBERT CHISHOLM 5th Bn. Cameron Highlanders    
291849 Private GEORGE NESS CHRISTIE     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
G/7610 Corporal FRANK BARNES CHRISTMAS  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
42100 Private HERBERT CHRISTMAS 7th Bn. Lincolnshire Regiment  
268732 Private ANDREW ALEXANDER CHRYSTAL        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
32506 Rifleman GORDON HENRY CHUCK       4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
G/24192 Private JOSEPH HENRY CLAMPIN    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
24138 Private ISAAC EDWARD CLARIDGE     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
72320 Private BERNARD CLARK     10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
8/3214 Private CHARLES WILLIAM CLARK    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/14586 Private HENRY DAVID BONSOR CLARK        10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
31156 Serjeant JOHN HOOD CLARK  12th Bn. Royal Scots   
1679 Trooper EDWARD CLARKE      Household Battalion    
G/18134 Private HERMAN WALTER CLARKE    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
204191 Private LESLIE SYDNEY HARRY CLARKE       7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
G/24595 Private REGINALD HINGLEY CLARKE 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
45668 Rifleman WILLIAM WALTER CLARKE    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
11447 Private PERCY CLAYTON     1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
S/4207 Private LIVINGSTONE CLYDE        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
8/25 Second Lieutenant ARTHUR SINDEL MEHRTENS COATMAN   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
25/262 Second Lieutenant ERNEST COBBE   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
29738 Private JOHN ALEXANDER COCHRANE   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
25813 Rifleman ANDREW COCKBURN  1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/9155 Private JOHN P. COGAN    "A" Coy. 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)       
205680 Private JACK COLE        7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
43005 Private WILLIAM COLE      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
S/10152 Private WILLIAM BARNEST COLE    7th Bn. Seaforth Highlanders   
Second Lieutenant REGINALD WALTER COLES 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
200287 Private JOSEPH MCKENNES COLLETT  11th Bn. Royal Scots   
17110 Private BENJAMIN COLLINS  1st Bn. Grenadier Guards       
27468 Private FRED ALBERT COLLINS       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
3/2835 Private WILLIAM HENRY COLLINSON  New Zealand Medical Corps      
20460 Serjeant CHARLES MICHAEL COLLYER  1st Bn. Grenadier Guards       
41456 Private CECIL WILFRED COLTON      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
B/200605 Rifleman ALBERT FREDERICK COMPTON      1st Bn. Rifle Brigade  
16090 Serjeant GEORGE HENRY CONDICK     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
G/3164 Serjeant HERBERT CONNAH  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
203489 Private DANIEL CONNELL   6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
11624 Private JOHN CONNELLY     9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
614223 Private ARCHIE COOK      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
32352 Private HUGH COOK 7th Bn. Border Regiment
27970 Private WILLIAM COOK      11th Bn. Royal Scots   
32820 Rifleman JAMES VINCENT COONEY     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
26438 Private GEORGE WALTER COOP        1st Bn. Grenadier Guards       
17032 Corporal JOHN DAVID COPPER        "A" Coy. 8th Bn. South Staffordshire Regiment  
G/21439 Private FREDERICK CHARLES CORDELL       7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
18127 Private ARTHUR CORMELL    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
S/40866 Private SAMUEL ROSS CORNES      5th Bn. Cameron Highlanders    
27461 Private FRANK PORTEOUS COSTER     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
32321 Private JAMES ARTHUR COTTERILL    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
22309 Private BERTIE COULSON    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
9/1029 Private ARTHUR COULTER   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
12766 Serjeant JOHN ALOYSIUS COULTER    7th Bn. Border Regiment
32266 Private JAMES COWIE       6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
42037 Private FLETCHER EMERSON COWLEY   7th Bn. Lincolnshire Regiment  
S/16520 Private ALEXANDER COWPER        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
17560 Lance Corporal EDWIN COX  1st Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
G/19489 Private JOHN WILLIAM COX        "C" Coy. 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
S/17577 Private ANDREW COYLE    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
22314 Private ALEXANDER CRABB   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
813224 Private JAMES CRABBE     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/1958 Lance Corporal ALEXANDER DEMPSTER CRAIG  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/10518 Lance Corporal JOHN CRAIG       7th Bn. Seaforth Highlanders   
36219 Private ROBERT HODGSON CRAIG      6th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
2502 Private WILLIAM WINDSOR CRAIG      1st Bn. Welsh Guards   
205608 Private ERNEST CRAPPER   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
202657 Private ARTHUR ROBERT CRAWFORD   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
40193 Private ROBERT CRAWFORD   2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
G/13207 Private JAMES CRAWLEY   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
40368 Private FRED CRAWSHAW     1st Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
72293 Private ALBERT RILEY CRAY 10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
40891 Private JAMES CREE        10th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.     
32507 Rifleman GORDON HALLAM CRESSWELL  3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
44258 Rifleman JACK TENNYSON CRESSWELL  "H" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
41559 Private JOSEPH ARTHUR CRESWELL    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
45075 Private HENRY CRICHTON    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
1073 Corporal GEORGE ALBERT CRICK (M M) 8th Bn. East Surrey Regiment   
6/1502 Private JOHN PATRICK CRIMMINS    1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
350119 Private JOHN CROMBIE     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
36925 Private WILLIAM JAMES CROMPTON    26th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
14232 Rifleman MICHAEL CRONIN   1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
23420 Private CLARENCE CROSS    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
46558 Private ERNEST CLARENCE CROSS     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
25924 Private WILLIAM CROSS     "C" Coy. 8th Bn. East Surrey Regiment  
G/13282 Private JOSEPH CHRISTIAN CROUCH 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
21960 Private LEONARD ALBERT CROUCH     8th Bn. East Surrey Regiment   
8/1723 Corporal ADAM CROWE      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/27968 Rifleman CHARLES CROXFORD       7th Bn. Rifle Brigade  
S/17592 Lance Corporal ALFRED CRUICKSHANK       8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
31401 Rifleman ARCHIBALD HENRI BASIL CRULLER    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
203516 Private WILLIAM CULLEN   6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
21665 Private HENRY WILLIAM CULPITT     12th (Nelson) Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.       
3738 Private HAROLD CULSHAW     1st Bn. Welsh Guards   
45216 Private EPHRAIM CUMBERBATCH       26th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
32436 Private REGINALD ADDINGTON CUMING 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/4996 Private ALEXANDER CUMMING        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
250917 Private JAMES TUDOR CUNDALL      12th Bn. Royal Scots   
13435 Private WILLIAM JOHN CUNNINGHAM   8th Bn. East Surrey Regiment   
11422 Private WILLIAM JOSEPH CUNNINGHAM New Zealand Medical Corps      
6/3292 Private JAMES CURNICK    1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
45834 Private JOHN HUGH CURRY   "C" Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
Lieutenant GEOFFRY CURSHAM      1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
39183 Rifleman GEORGE CURTIS    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
23145 Private CHARLES CURTISS   ALIAS  
30327 Private WILLIAM ERNEST DALE       1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
24/2571 Private REGINALD WHITMAN DALLEY 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
44997 Private MARTIN DALY       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
36556 Private CHARLES DANIELS   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
41571 Private ERNEST ALBERT DANIELS     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
35536 Private WILLIAM GEORGE DARBY      8th Bn. East Surrey Regiment   
2784 Trooper THOMAS DARBYSHIRE  Household Battalion    
23/113 Lance Corporal DANIEL DAVEY      "A" Coy. 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
25393 Private MICHAEL DAVEY     1st Bn. Grenadier Guards       
S/14253 Private HENRY DAVIDSON  10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
22168 Private JAMES FENWICK DAVIDSON    6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
3/663 Private LOGAN LEONARD DAVIDSON    New Zealand Medical Corps      
Lieutenant ROBERT WILLIAM DAVIDSON      10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/8835 Lance Serjeant THOMAS DAVIDSON   8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
15968 Private THOMAS DAVIE      2nd Bn. Scots Guards   
G/20933 Private AUGUSTUS AUBREY DAVIES  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
11789 Corporal CHARLES HENRY DAVIES     7th Bn. Border Regiment
19435 Private GEORGE HENRY DAVIES       8th Bn South Staffordshire Regiment    
3346 Private JOHN CLARKE DAVIES 1st Bn. Welsh Guards   
S/41012 Private THOMAS JOHN DAVIES      5th Bn. Cameron Highlanders    
2611 Private WILLIAM JOHN DAVIES        "B" Coy. 1st Bn. Welsh Guards  
47412 Private WILLIAM LEWIS DAVIES      "A" Coy. 10th Bn. Northumberland Fusiliers     
40907 Private ARTHUR HERBERT DAVIS      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/3235 Private PERCY CHARLES DAVIS      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/746 Private THOMAS DAVIS      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
241757 Private WALTER HOLLICK DAVIS     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
16076 Private DAWSON    2nd Bn. Scots Guards   
S/25497 Lance Corporal CHARLES DAWSON   5th Bn. Cameron Highlanders    
201831 Private JOHN DAWSON      10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
42633 Rifleman JOHN HENRY DAWSON        3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
43223 Private JOSEPH HENRY DAWSON       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
810 Corporal STANLEY DAWSON     Household Battalion    
12830 Private HORACE DAY        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
Captain SHIRLEY CUTHBERT DAY (M C)      10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
27472 Private THOMAS PEARSE NASH DE SPONG       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
23502 Private GEORGE DEAN       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/14520 Private RICHARD DEAN    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
205681 Private STANLEY DEAN     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
29230 Private HENRY EDWARD DEBENHAM     13th Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.
31403 Rifleman GEORGE IRVIN DELANEY     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
260415 Private JAMES WILSON DENHAM      7th Bn. Border Regiment
Second Lieutenant LESLIE ERNEST DENIS-MARKLEW   7th Bn. Lincolnshire Regiment  
46565 Private THOMAS DENNEHY    1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
24/115 Rifleman JAMES ARCHIBALD DENNISTON       "A" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
R/15824 Rifleman ARTHUR DENNY   7th Bn. King's Royal Rifle Corps       
14195 Corporal CHARLES De CHAIR DENSHIRE        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
34062 Private JOHN DENT 11th Bn. Royal Scots   
41507 Private JOHN WILLIAM DERBY        2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
G/24309 Private JOSEPH DERBYSHIRE       7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
S/5167 Private FRANK M. DEUCHARS        7th Bn. Seaforth Highlanders   
3/2723 Private THOMAS MICHAEL DEVANEY   New Zealand Medical Corps      
14956 Private JOHN PATRICK DEVEREUX     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/27489 Lance Corporal HENRY DEVLIN     5th Bn. Cameron Highlanders    
S/9875 Private JAMES RODGER DEWAR (M M) 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
33036 Private LESLIE HASTIE DEWAR       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
26067 Lance Corporal WILLIAM DEWAR      4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
36227 Private JOSEPH CLARENCE DIBB      6th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
270623 Private JOSEPH WILLIAM DICK      12th Bn. Royal Scots   
26/26 Second Lieutenant CECIL VERNON DICKEY     3rd Bn. New Zealand Rifle Brigade      
S/17474 Lance Corporal JOHN DICKIE (M M)        10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
205629 Private WILLIAM DRAPER DICKINSON 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
Lieutenant DICKSON      3rd Bn. attd. 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)  
S/7657 Private DUNCAN DURIE DICKSON     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/40027 Private EDWARD DIFFER   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
14404 Private CHARLES DINSDALE  2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
47997 Rifleman GERALD DIX       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
6/3299 Lance Corporal THOMAS HAROLD DIXON       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
44578 Private SAMUEL WILLIAM DOAK       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
30427 Private RICHARD HAROLD DOBLE      1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
G/18054 Private JOSEPH DOBSON   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
423 Private JAMES DOCHERTY (M M)        10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
406 Trooper ALFRED SELLWOOD DODD        Household Battalion    
6372 Private EDWARD DODDS       10th Bn. Northumberland Fusiliers      
351511 Private GEORGE STEWART DODDS     12th Bn. Royal Scots   
23475 Private HAROLD BINNIE DODDS       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/2898 Private JOHN ROBERTSON DODDS     10th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.     
9098 Corporal EDWARD JAMES DOLAN        "B" Coy. 7th Bn. Lincolnshire Regiment 
30274 Private ALEXANDER DONALDSON       11th Bn. Royal Scots   
S/14364 Private JAMES DONALDSON 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
47788 Private MALCOLM DONALDSON 11th Bn. Royal Scots   
14079 Private ALBERT THOMAS DONEHUE     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
14596 Serjeant WILLIAM ARTHUR DORLING   8th Bn. Suffolk Regiment       
41315 Rifleman WILLIAM DORRICOTT        1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
Lieutenant PERCY DORRINGTON     10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
202981 Corporal WILLIAM DOTT    4th Bn. attd. 5th Bn. Cameron Highlanders      
25/612 Rifleman WILLIAM KENNETH DOUGLAS 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
G/24908 Private JAMES ARTHUR DOUST      4th Bn. Middlesex Regiment     
32831 Rifleman JOHN WILLIAM DOW 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
36430 Rifleman WALTER DOWNES    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/27545 Private ALEXANDER DOWNIE        5th Bn. Cameron Highlanders    
G/12376 Private FREDERICK CHARLES DOWNING       "D" Coy. 7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)      
20508 Rifleman CHARLES HENRY DOWNS      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
38136 Rifleman JAMES DOYLE      1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
29234 Private WILLIAM THOMAS HENRY DRABBLE      13th (North Canterbury and Westland) Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.
29866 Private HARRY DRIVER      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
242091 Private RALPH DRIVER     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
S/18844 Private JOHN DRUMMOND   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
32510 Corporal VERNER HENRY DU VALL     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
45346 Rifleman ARTHUR JOHN SCOBIE DUDFIELD      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
44032 Private RENNIE DUERDEN    10th Bn Durham Light Infantry  
G/19495 Private GEORGE DUFFILL  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
11022 Private JOHN DULING       8th Bn. East Surrey Regiment   
4553 Private HARRY GEORGE DUMBELTON (M M)       8th Bn. East Surrey Regiment   
202830 Private CHARLES DUNCAN   8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
6880 Private FRANCIS BILTON DUNCAN      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
3313 Serjeant JAMES DUNCAN      11th Bn. Royal Scots   
278692 Private THOMAS DUNCAN    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
1113 Corporal of Horse GEORGE ROBERT DUNN       Household Battalion    
23855 Private JAMES DUNN        8th Bn. South Staffordshire Regiment   
42091 Private THOMAS EDWARD DUNN        7th Bn. Lincolnshire Regiment  
409 Trooper ERNEST DAVID DUNSDON        Household Battalion    
24/1033 Rifleman CHARLES LOUIS DUPEYRON 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
241637 Private WILLIAM GEORGE DUTCH     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
260649 Private HARRISON EARL    7th Bn. Border Regiment
27476 Private JAMES HENRY EASTWELL      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
32150 Private THOMAS EATON      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
3/9686 Serjeant EAVES   8th Bn. Suffolk Regiment       
3764 Private FREDERICK ECCLESTONE       1st Bn. Welsh Guards   
29754 Private JOHN EDEN "D" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
13668 Private JAMES EDGAR       12th Bn. Royal Scots   
10682 Lance Corporal JOHN WILLIAM MALLABONE EDGE        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
G/13965 Private FRED EDINBURGH  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
42485 Private HENRY EDMONSTON   "D" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
23908 Lance Corporal HUBERT JAMES EDWARDS       4th Bn. Grenadier Guards       
2778 Private BENJAMIN JOHN EELES        8th Bn. East Surrey Regiment   
30402 Lance Corporal WALTER WILLIAM ELDRED      8th Bn. East Surrey Regiment   
G/23871 Private WILLIAM THOMAS ELLEN    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
17772 Lance Corporal SILAS GEORGE ELLERY        "D" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
3/891 Private WILLIAM ELLIOTT   4th Field Amb. New Zealand Medical Corps       
84 Trooper WILLIAM ROBERT ELLIOTT       Household Battalion    
26021 Private ARTHUR ELLIS      8th Bn. East Surrey Regiment   
S/9079 Rifleman GEORGE ELLIS    8th Bn. Rifle Brigade  
24149 Lance Corporal HERBERT ELLIS      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
27252 Private HERBERT HORACE ELLIS      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
41078 Rifleman PETER ELLIS      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
32263 Private THOMAS ELLISON    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/24552 Private EDWIN HARRY ELSOM       7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
12411 Corporal GEORGE FREDERICK EMENY   7th Bn. Lincolnshire Regiment  
26004 Private FREDERICK ARTHUR ENTWISTLE        8th Bn. East Surrey Regiment   
G/18796 Private HAROLD WALTER ESCOTT    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
G/18679 Private ROBERT SAMUEL ESCOTT    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
9/924 Private WILLIAM CAMPBELL ESPIE (M M and Bar)      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
4994 Serjeant HENRY JAMES ESSEX "A" Coy. 8th Bn. East Surrey Regiment  
G/22447 Private ALBERT EDWARD EVANS     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/21016 Private HAROLD EVANS    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
26684 Private JAMES HENRY EVANS 4th Bn. Grenadier Guards       
32643 Private WILLIAM SANDFORD EVENDEN  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
40107 Rifleman CYRIL FREDERICK LIONEL EVERTON   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
200346 Private ALEXANDER EWEN   5th Bn. Cameron Highlanders    
22610 Lance Corporal FRANK GEORGE EYRES 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
270548 Private ALBERT FAGAN     11th Bn. Royal Scots   
32836 Rifleman JOHN FAIRWEATHER 4th Bn 3rd New Zealand Rifle Brigade   
19452 Private THOMAS FALCONER   6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
18563 Serjeant ERNEST FALLA     28th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
G/9634 Private ERNEST FRANK FARMER      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
45374 Rifleman WILLIAM PERCY FARMER     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
353079 Private GEORGE EDWARD FARR       "D" Coy. 12th Bn. Royal Scots  
771 Corporal JOHN FARRAR        Household Battalion    
265405 Corporal WALTER FARRER   1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
266389 Private ALBERT EDWARD FARROW     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
39039 Rifleman CHARLES EDGAR GEORGE FAULKNER    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
19920 Private GEORGE HENRY FEAREY       8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
10924 Private ERNEST FEASEY     8th Bn. East Surrey Regiment   
17125 Lance Corporal THOMAS FELLOWS     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
18873 Private EDWARD VINCENT FENTON     1st Bn. Grenadier Guards       
202424 Private FERGUSON 7th Bn. Seaforth Highlanders   
10728 Serjeant ALEXANDER FERGUSON (M M) 7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/21692 Private ALEXANDER FERGUSON      7th Bn. Seaforth Highlanders   
Lieutenant ARTHUR DOUGLAS FERGUSON      6th Bn. Seaforth Highlanders   
24/138 Serjeant JOHN FERGUSON   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
Second Lieutenant ANDREW JOHN FERNIE    11th Bn. Royal Scots   
15277 Private STANLEY FEVEYEAR  8th Bn. Suffolk Regiment       
46573 Private WILLIAM JOHN FIFE 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
32649 Private DONALD MCNAUGHTON STUART FINCH    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
23391 Private FRANK FINCH       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
43643 Private ELLIS ROBERT FINCHAM      9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
41889 Private DAVID FINDLAY     11th Bn. Royal Scots   
40922 Rifleman JAMES ARTHUR FINDLAY     1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
26256 Private JAMES FINLAY      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
26558 Private DENTON FIRTH      4th Bn. Grenadier Guards       
S/40377 Private WRIGHT FIRTH    7th Bn. Seaforth Highlanders   
43096 Private THOMAS FISH       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
41566 Private ALEC FISHER       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
32648 Private EDWARD BERNARD FITZGERALD 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
17/56 Private JAMES FITZGERALD  2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
34049 Rifleman JOSEPH FLANAGAN  4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
45200 Rifleman PETER FLANNERY   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
376117 Lance Corporal JAMES FLEMING     11th Bn. Royal Scots   
39592 Private JOHN FLEMING      11th Bn. Royal Scots   
302848 Private ROBERT W. FLETCHER       10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
42492 Private HERBERT LANHAM FLINT      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
38516 Rifleman THOMAS FREDERICK FLOOD   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
23/1047 Second Lieutenant WILLIAM ROY FODEN     12th (Nelson) Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.       
27849 Private ALBERT FORGAN     1st Bn. Grenadier Guards       
27630 Lance Corporal HARRY FORRESTER    11th Bn. Royal Scots   
39791 Rifleman CAREY FORWARD    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
613320 Lance Corporal ALFRED WELLS FOSTER       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
43294 Private JOHN CHARLES FOSTER       25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
Second Lieutenant JOHN FOWELL   4th Bn. attd. 8th Bn. South Staffordshire Regiment     
45086 Private DAVID FOWLER      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
202 Trooper CECIL ARNOLD FRANCIS        Household Battalion    
17783 Private CHARLES EDMUND FRANKLIN   8th Bn. East Surrey Regiment   
25989 Private WALTER THOMAS FRANKLIN    8th Bn. East Surrey Regiment   
Second Lieutenant FRANKS        8th Bn. attd. 1st Bn. East Surrey Regiment     
S/16911 Private WILLIAM FRASER  5th Bn. Cameron Highlanders    
32163 Private GEORGE FREEMAN    27th  Field Amb Royal Army Medical Corps       
10660 Private WALTER CONSTANT FRENCH    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
193212 Gunner JAMES FREW        "V" Coy. 59th Trench Mortor Bty. Royal Field Artillery 
26192 Private FRANK THOMAS FRISBY       1st Bn. Grenadier Guards       
372124 Private EDWARD JAMES FRY 44th  Field Amb. Royal Army Medical Corps      
9216 Lance Corporal RUPERT FRY  1st Bn. Rifle Brigade  
41371 Private ALEXANDER ANDERSON FULLERTON      12th Bn. Royal Scots   
9/1170 Private GEORGE WILLIAM FUNNELL   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
28258 Private JOHN FURNESS      4th Bn. Grenadier Guards       
44637 Rifleman JAMES CHRIS GALBRAITH    1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
36899 Private MALCOLM GALBRAITH 11th Bn. Royal Scots   
Lieutenant RALPH GEORGE GALE    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/13217 Private GEORGE LOFTUS GALLAGHER 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
14045 Private MICHAEL GALLAGHER 8th Bn. South Staffordshire Regiment   
2362 Trooper ELI GARDENER       Household Battalion    
15716 Private ARCHIE GARDNER    2nd Bn. Scots Guards   
614248 Private WILLIAM HENRY GASON      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
778 Corporal NORMAN VINCENT GAUTREY     Household Battalion    
25696 Corporal ARTHUR GAVIN     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
146019 Gunner JACK GEALE        49th Bty. 40th Bde. Royal Field Artillery      
37805 Private GEORGE ALFRED GEANGE      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
42649 Rifleman FRANCIS GEARY    3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
6/231 Private THOMAS FRANCIS GEARY      12th (Nelson) Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.       
S/2155 Corporal JOHN GEBBIE (M M and Bar)       "C" Coy. 7th Bn. Seaforth Highlanders  
44970 Rifleman ALEXANDER GEDDES 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/11381 Private JOHN MACPHERSON GEDDES  5th Bn. Cameron Highlanders    
17644 Private ALBERT JACOB GEORGE (M M) 6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
6/4610 Private THOMAS GEORGE    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
36948 Lance Corporal WILSON GERRARD     26th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
235384 Private THOMAS GIBBS     1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
29766 Private CLARENCE HUGH GIBSON      8th Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
Second Lieutenant JAMES GIBSON  9th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders      
42496 Private JAMES WILLIAM GIBSON      "D" Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
97869 Private JOSEPH GIBSON     Machine Gun Corps (Infantry)   
6/635 Lieutenant MCKENZIE GIBSON        1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
202846 Private THOMAS GILCHRIST 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
201281 Private CECIL PERCY GILES        6th Bn Royal Berkshire Regiment
27316 Private WILLIAM GILES     1st Bn. Grenadier Guards       
Lieutenant WILLIAM CHARLES GILES        11th Bn. attd. 8th Bn. South Staffordshire Regiment    
34900 Private THOMAS JOSEPH GILHOOLY    12th Bn. Royal Scots   
1412 Trooper HUBERT GILL        Household Battalion    
205654 Private WILLIAM GILL     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
27472 Private DUNCAN GILLESPIE  9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
43082 Private JOHN GILMAN       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
26500 Private JAMES GILROY      4th Bn. Grenadier Guards       
34742 Private JOHN GINN 8th Bn. East Surrey Regiment   
31122 Rifleman JOHN GIRVIN      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
G/18824 Private WALTER HENRY GLASGOW    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
45688 Rifleman FREDERICK HAROLD GLEESON 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
47324 Private CHARLES GLENNIE   1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
12981 Serjeant WILLIAM ALFRED GLOVER    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
68976 Bombardier ERNEST PREVITT GODDEN  49th Bty. 40th Bde. Royal Field Artillery      
23/1391 Corporal JAMES GOGGIN   1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
G/18668 Serjeant SIDNEY FRANK WILLIAM GOLDUP    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
S/19227 Rifleman GEORGE WILLIAM GOLLAND 1st Bn. Rifle Brigade  
26/561 Lance Corporal DOMINIC GONLEY    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
25850 Rifleman MARTIN LEO GOOD  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
33551 Lance Corporal NORMAN GOODALL     1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
21818 Rifleman ROBERT HEARTLY GOODALL   3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
23565 Private GEORGE MATHEW GOODLEY     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
G/13036 Lance Serjeant GEORGE BERNARD GOODSALL  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
2311646 Serjeant WILLIAM ELLIOT GORDON (M M)    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
26/445 Rifleman JAMES DOUGLAS GORDON-GLASSFORD  4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/40362 Private ARTHUR GORE     5th Bn. Cameron Highlanders    
15162 Private ROBERT GORMACK    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
29772 Private JOHN CLAUDE BRISBANE GOUDIE       "D" Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
205687 Private ARTHUR GOUGH     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
S/16651 Private ALEXANDER GOURLAY       8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
29615 Private ARTHUR GOWER      No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
202951 Private LEONARD JAMES GRADWICK   8th Bn. East Surrey Regiment   
24/769 Lance Corporal ALBERT EDWARD GRAHAM      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/8299 Corporal ALLAN GRANT     10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
41883 Private DUNCAN ALEXANDER GRANT    11th Bn. Royal Scots   
813908 Private HORACE GRANT     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/40985 Private IVAN EVELYN GRANT       5th Bn. Cameron Highlanders    
103045 Private WILFRED GRANT    51st Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
23652 Private WILLIAM FRANK GRANT       6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
86342 Lance Corporal ARNOLD GRAVE       236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
103117 Private LEONARD GRAVES   51st Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
S/43238 Private DONALD GRAY     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
15896 Private EDWARD WILLIAM GRAY       8th Bn. East Surrey Regiment   
44273 Rifleman THOMAS GRAY      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
13905 Private WILLIAM ALEXANDER GRAY    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
Second Lieutenant GREEN 2nd Bn. Scots Guards   
29201 Private GEORGE ALBERT GREEN       8th Bn. Suffolk Regiment       
6/239 Second Lieutenant JAMES LESLIE GREEN      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
12068 Private JOHN GREEN        10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
15259 Lance Corporal MARK GREEN 9th Bn. Leicestershire Regiment
S/15351 Rifleman STANLEY GREEN  1st Bn. Rifle Brigade  
45334 Rifleman WALTER JOHN GREEN        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41884 Private DAVID GREENHORN   11th Bn. Royal Scots   
11668 Lance Corporal WALTER GREENWAY    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
266319 Private GEORGE LYAL GREGORY      8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/2990 Private PETER GREIG      8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
39590 Private JOHN GRIFFIN      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
18993 Rifleman REGINALD JOHN GRIFFIN    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
22801 Private ALEXANDER C. GRIFFITHS    8th Bn. East Surrey Regiment   
273263 Private THOMAS ALEXANDER GRIGOR  11th Bn. Royal Scots   
G/2254 Corporal WILLIAM GRIMSHAW        7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
A/3080 Rifleman ROBERT GROOM    7th Bn. King's Royal Rifle Corps       
242680 Private ISAIAH GUEST     "A" Coy. 8th Bn. South Staffordshire Regiment  
33333 Private HORACE WILLIAM GUILDFORD  8th Bn. East Surrey Regiment   
5/166 Second Lieutenant ARTHUR GRATTAN GUINNESS 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
45091 Private ROBERT GUNN       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
6/244 Regimental Serjeant Major ALBERT HECTOR GUY (M S M, Mentioned in Despatches)      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
19419 Private HARRY GWINNETT    1st Bn. Grenadier Guards       
18656 Rifleman SYDNEY HERBERT HADDRELL  1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/22731 Private WILLIAM HAGAN   7th Bn. Seaforth Highlanders   
38116 Private LEONARD HAINES    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
86666 Lance Corporal JAMES HALCROW      28th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
36832 Corporal EDMUND WILLIAM HALFORD   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
27500 Private COLIN HALL        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
266001 Private ELI HALL 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
36729 Private ERNEST ALBERT HALL        25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
41084 Rifleman HARRY HALL       3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
24746 Lance Corporal JOHN HALL  6th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
3728 Private THOMAS HALL        1st Bn. Welsh Guards   
8237 Corporal THOMAS HALL       8th Bn. East Surrey Regiment   
27425 Private DAN HALLETT       6th Bn. Dorsetshire Regiment   
27883 Private JOHN BERTRAND HALLY       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
16058 Private RALPH HALTON      2nd Bn. Scots Guards   
26/1613 Rifleman FREDERICK HAM  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
39803 Rifleman JAMES HENRY HAMILTON     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
46274 Private ROBERT HAMILTON   12th Bn. Royal Scots   
Second Lieutenant WILLIAM ROBERT HAMILTON       Coldstream Guards      
12948 Private LEONARD HAMMOND   8th Bn. Suffolk Regiment       
8/3282 Private GEORGE JAMES HAMPTON     8th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
26/106 Lance Corporal SYDNEY FERRIDAY HANCOCK   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
31612 Private JOHN HANDLEY      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
Second Lieutenant CECIL HANDS   13th Bn. Durham Light Infantry 
20059 Private JAMES HANKINS     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
25/1510 Private EDWARD HANLEY   25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
24111 Private JAMES REYNOLDS HANNA      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
26611 Rifleman WILLIAM HENRY HANNA      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
24433 Private FRANK HANNAGAN    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
43141 Private JOHN HANRAHAN     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
6/3726 Private ALOYSIUS JOHN HANSBY     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
46582 Private JOHN HANSEN       2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
8/920 Private EDWARD HANSON     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
16246 Private WILLIAM CHARLES HANSON    8th Bn. East Surrey Regiment   
6/3338 Private ARTHUR EDWARD HARDING    "A" Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
26612 Rifleman GEORGE FREDERICK HARDING 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
37813 Private AMOS ARTHUR HARDISTY      "A" Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
G/12950 Private ARTHUR THOMAS HARDS     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
2512 Private GEORGE HARDY       Prince of Wales's Coy. 1st Bn. Welsh Guards    
235062 Private JAMES HARDY      8th Bn. Suffolk Regiment       
G/10351 Private JAMES HARGREAVES        7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
35348 Gunner HARKNETT   "D" Bty. 53rd Bde. Royal Field Artillery       
Lieutenant HARPER       8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
Second Lieutenant JOHN BOUGHTON HARPER  7th Bn. Lincolnshire Regiment  
40210 Private JAMES HENRY HARRIS        2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
40211 Private JOHN HARRIS       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
24451 Rifleman LEONARD JOHN HARRIS      4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41542 Private WALTER HARRIS     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
202953 Private WILLIAM ROBERT HARRIS    8th Bn. East Surrey Regiment   
2536 Trooper FRANCIS EUGENE HARRISON    Household Battalion    
200239 Private RICHARD EDWARD HARRISON  26th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
12578 Serjeant WALTER JOHN HARRISON     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
8/2937 Private ROBERT JAMES HART        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/3618 Lance Corporal CYRIL HARTNETT    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
29779 Private JOHN JOSEPH HARTSTONGE    8th Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
3/939 Private DAVID HARVEY      Medical Corps. New Zealand Medical Corps       
31126 Rifleman WILLIAM ALEX HASKELL     "J" Coy. 3rd Bn. New Zealand Rifle Brigade     
65766 Gunner EZRA HASLAM        "C" Bty. 51st Bde. Royal Field Artillery       
30623 Private ALEXANDER HASTON  12th Bn. Royal Scots   
1639 Trooper CHARLES EDWARD HATFIELD    Household Battalion    
41862 Private DANIEL HAUGHEN    11th Bn. Royal Scots   
18014 Private WALTER EDWARD HAWES       8th Bn. East Surrey Regiment   
49189 Private JOHN MARTIN HAWKE 8th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
203068 Private ALBERT EDWARD HAWKER     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
8/1501 Corporal RICHARD NEVILLE HAWKES  Otago Regiment, N.Z.E.F.       
L/11443 Serjeant GEORGE HAWKESWORTH     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
352797 Private JACK HAWKSWORTH  12th Bn. Royal Scots   
2243 Trooper FRED HAWORTH       Household Battalion    
290531 Serjeant WILLIAM HAY     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
11661 Private LEWIS ROY GORDON HAYCOCK  2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
14487 Private EDWARD HAYNES     10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
32849 Rifleman THOMAS WILLIAM HAYNES    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
205633 Private FREDERICK HAYWOOD        7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
G/22488 Private JOSEPH GEORGE HAZLEHURST        7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
2495 Trooper ALFRED BERNARD HEAD        Household Battalion    
24/1071 Lance Corporal EDMUND JOHN HEALD        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/40771 Private JAMES HEATHCOTE "D" Coy. 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)       
40917 Private FREDERICK WILLIAM ALBERT HEDLEY   8th Bn. Suffolk Regiment       
2501 Trooper EDWARD WILLIAM HELMER      Household Battalion    
24/793 Rifleman CHARLES JOHN HENDERSON  "C" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
38530 Rifleman WILLIAM HENDERSON        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
43976 Private ALBERT THOMAS COURTENAY HENERY    2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
35276 Private JAMES HENNESSEY   1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
23179 Private JOHN HENNESSY     1st. Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
292093 Private JOHN HENRETTY    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
41801 Private ERIC SHOLTO ROBERT HENSON 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
39233 Private ALEX DUNCAN HERBERT       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
28458 Private FREDRICK WILLIAM HERBERT  "C" Coy. 8th Bn. South Staffordshire Regiment  
48373 Private ARCHIBALD HERRIOT 11th Bn. Royal Scots   
40947 Private JOSEPH HETHERINGTON       1st Bn Otago Regiment, N.Z.E.F.
66403 Private GEORGE HEWITT     28th Coy Machine Gun Corps (Infantry)  
S/18613 Private GEORGE STANLEY HEWITT   5th Bn. Cameron Highlanders    
43334 Private STEPHEN LETHAM HEWITT     9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
1613 Trooper PETER HENRY HEYES  Household Battalion    
8/2008 Private JAMES JOSEPH HICKEY      8th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
205635 Private RICHARD HENRY HICKSON    ALIAS  
2599 Trooper CHARLES THOMAS HIDER       Household Battalion    
28478 Rifleman MALCOLM CRAWFORD HIGGIE  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
23841 Lance Corporal ESAU HIGGINS       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
15901 Rifleman CECIL MORLAND HIGHT      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
15902 Rifleman LEONARD HENRY DIXON HIGHT        3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41331 Rifleman DAVID HILDRETH   1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
30381 Private ALBERT SAMUEL HILL        8th Bn. East Surrey Regiment   
10015 Lance Corporal JOHN HILL  1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
14822 Rifleman JOHN GEORGE HILL 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
30631 Private THOMAS HILL       1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
G/13275 Private MICHAEL HILLEN  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
447 Trooper WILLIAM PERCY HILLIAM       Household Battalion    
14205 Serjeant ARCHIBALD LIONEL HILLIER 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
G/1309 Private HARRY HINTON     "A" Coy. 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
G/13050 Private ARTHUR EDWIN HOAD       7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
2028 Trooper JAMES THOMAS HOBBS Household Battalion    
G/19510 Private FREDERICK CHARLES HOBSON        7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
G/19743 Private HERBERT HODGKINSON      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
11283 Lance Serjeant THOMAS HODGSON     "D" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
43152 Lance Corporal JAMES HOGGAN       12th Bn. Royal Scots   
S/20991 Private WILLIAM HOLBURN "B" Coy. 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders    
45214 Private ALFRED WALTER HOLDER      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
235467 Private ALEXANDER HOLLAND        9th Bn. York and Lancaster Regiment    
32333 Private ELIJAH HOLLISTER  8th Bn. South Staffordshire Regiment   
8/2012 Lance Corporal JAMES WALKER HOLLOW       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
30915 Private GEORGE WILLIAM HOLLOWAY   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
11604 Private JOHN HOLMES       1st Bn. Grenadier Guards       
26637 Private FRANK HOLT        4th Bn. Grenadier Guards       
32009 Private JAMES HOLT        1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
304999 Rifleman PERCY GEORGE HOLT       1st/5th Bn. London Regiment (London Rifle Brigade)     
345003 Lance Corporal ALFRED BERTRAM HOLYOAK    8th Bn. Suffolk Regiment       
G/23598 Lance Serjeant FRANCIS WILLIAM HOOPER   "A" Coy. 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
6/4061 Private ROY BOLTON HOOPER        2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
2408 Trooper HENRY EDWARD HOPE  Household Battalion    
30225 Private JOHN HOPKINS      3rd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
7098 Lance Corporal JAMES HORGAN        1st Bn. East Surrey Regiment   
14986 Private JAMES KAY HORSFIELD       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
T/203107 Private JESSE REGINALD HORTON  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
S/2821 Private THOMAS HOUGH     7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/9357 Private WILLIAM HOUSTON (M M)    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
G/41569 Private ARTHUR HOWARD   4th Bn. Middlesex Regiment     
32615 Private JOHN HOWARD       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
12183 Rifleman THOMAS HENRY HOWE        "D" Coy. 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
205688 Private HERBERT HOWES    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
22304 Private JOHN ARTHUR HUDSON        8th Bn. East Surrey Regiment   
G/13043 Private ELIJAH HUGGITT  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
46187 Private OSCAR EDWARD HUMPHRIES    2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
G/20974 Private WALTER WILLIAM HUMPHRIES        7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/24449 Private WILLIAM RICHARD HUNT    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
43125 Private WILLIAM STEPHEN HUNT      7th Bn. Lincolnshire Regiment  
22984 Rifleman ALBERT HENRY HUNTER      4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
37066 Rifleman ROY CAMERON HUNTER       4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
328415 Private WILFRED CHARLES HURREN   8th Bn. Suffolk Regiment       
G/19517 Private CHARLES WILLIAM HURST   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
205624 Private GEORGE HUTCHINSON        7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
45600 Rifleman ROBERT HUTCHINSON        3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
25764 Private ALEXANDER HUTCHISON       6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
S/13716 Private FRANCIS HUTCHISON       10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
27365 Private ALEXANDER HUTTON  11th Bn. Royal Scots   
G/24821 Private ALBERT INCE     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
2319 Trooper WALTER BROWN INGLEBY       Household Battalion    
G/21194 Private GEORGE ALFRED INGRAM    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
24368 Serjeant HERBERT INGRAM   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
25250 Lance Corporal RONALD WILLIAM INGRAM      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
41997 Private SYDNEY ROBINSON INNES     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
12399 Lance Corporal GODFREY ALAN INWOOD        4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
251607 Private WALTER IRELAND   12th Bn. Royal Scots   
38837 Rifleman VICTOR CHRISTOPHER IRVIN "J" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
G/4495 Private ALFRED JACKSON   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/21171 Private EDMUND JAMES THOMAS JACKSON     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/19429 Private GEORGE ERNEST JACKSON   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
G/7345 Private ROBERT SURRIDGE JACKSON  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
46459 Rifleman ROYDEN GARSIDE JACKSON   1st Bn. New Zealand Rifle Brigade      
39614 Private ERNEST JAMES      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
12851 Private HARRY JONATHAN JAMES      8th Bn. East Surrey Regiment   
42006 Private WILFRED GEORGE JAMES      7th Bn. Lincolnshire Regiment  
241771 Private JOSEPH HENRY JARVIS      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
25529 Private EDWARD GEORGE JASPER      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
8136 Corporal ARTHUR JAY        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
6/4071 Lance Corporal JOHN EDWARD JAY   2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
72669 Lance Corporal EDWARD JEFFERSON   68th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
22989 Private CHARLES RAINTON JELLEY    10th Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.     
40960 Private JOSEPH NELSON JENKINS     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/28522 Rifleman JOSEPH NICHOLAS JENKINS        1st Bn. Rifle Brigade  
S/29500 Private GEORGE A. JENSON        5th Bn. Cameron Highlanders    
27906 Private WILLIAM FREDERICK JENSON  2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
27047 Lance Corporal JAMES JEPSON       1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
S/40444 Private ALEXANDER JESS  7th Bn. Seaforth Highlanders   
15307 Corporal THOMAS JESS      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
T/204076 Private HERBERT LEONARD JESSHOPE       7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
10747 Lance Corporal ARTHUR JEVONS      7th Bn. Lincolnshire Regiment  
3145 Private ARTHUR PHILIP JOHNS        1st Bn. Welsh Guards   
6/4276 Corporal CHARLES ARTHUR JOHNSON  1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
3460 Private HAROLD JOHNSON     1st Bn. Welsh Guards   
205589 Private HAROLD JOHNSON   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
G/4078 Lance Serjeant JOHN LEVI JOHNSON (M M)   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
8104 Private WILLIAM JOHNSON    1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
240764 Private WILLIAM JOHNSON (M M)    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
32674 Corporal ALBERT GEORGE JOHNSTON   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
275869 Private ANDREW REID ADAM JOHNSTON        10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
Second Lieutenant CHARLES WRIGHT JOHNSTON       11th Bn. Royal Scots   
24/1095 Corporal CLIFFORD FREDERICK JOHNSTON    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
11086 Private ERNEST HENDERSON JOHNSTON 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
25714 Rifleman JAMES STEWART JOHNSTON   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
23186 Lance Corporal JOHN JOHNSTON      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
42113 Rifleman MALCOLM ROBERT JOHNSTON  1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
24/199 Corporal PETER THOMAS JOHNSTON   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
8/3931 Corporal ROBERT JOHNSTON ALIAS  
3/7656 Serjeant JAMES JOHNSTONE 7th Bn. Seaforth Highlanders   
47149 Rifleman HENRY ALEXANDER JOLI     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
20145 Private ARTHUR JAMES JOLLY        8th Bn. Suffolk Regiment       
13/516 Private ALEXANDER JONES  2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
32039 Private ALFRED HENRY JONES        8th Bn. South Staffordshire Regiment   
16792 Private ARTHUR JONES      1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
S/32618 Rifleman BERT JONES     7th Bn. Rifle Brigade  
11677 Private DAVID JONES       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
23/2016 Corporal FRED JONES     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
L/9791 Private FREDERICK WILLIAM JONES  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
4912 Serjeant GEORGE JONES (D C M)      8th Bn. East Surrey Regiment   
125794 Gunner ISAAC JONES       "C" Bty. 50th Bde. Royal Field Artillery       
24/482 Corporal SYDNEY CARL JORDAN      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
44384 Private MONTAGUE D'ARCY JULIAN    2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
14279 Private CHARLES KAVANAGH  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/1763 Private REGINALD AUBREY KEDDELL  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/2023 Private ALFRED WILLIAM KEELE     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
39059 Rifleman GEORGE CAMBRY KEELEY     1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
5266 Private JOHN WILLIAM KELLIHER      2nd Bn. Scots Guards   
G/1983 Serjeant GEORGE KELLY    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
31826 Private PATRICK KELLY     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
25/395 Lance Corporal RALPH MAINWARING KEMP     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
32681 Private ALEXANDER KENCH   "D" Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
26428 Private GEORGE WILLIAM KENNING    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
27754 Private BENJAMIN KENNY    1st Bn. Grenadier Guards       
Second Lieutenant DAVID CHESNEY KERR    4th Bn. Royal Scots    
S/17005 Private GEORGE MELVILLE KERR    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/40562 Private ROBERT KERR     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
39251 Private WILLIAM KERR      "D" Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
42123 Rifleman GEORGE EDWARD KEYMER     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/23092 Private FREDERICK KEYTE 7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/17096 Private DAVID KILGOUR   5th Bn. Cameron Highlanders    
2554 Trooper JAMES MURDOCH KILGOUR      Household Battalion    
24/206 Corporal JOHN DUNCAN KILGOUR     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
24801 Private MICHAEL HAGEN KILKENNY    No. 2 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
S/10672 Lance Corporal WILLIAM KILLIN   7th Bn. Seaforth Highlanders   
30064 Private CECIL KILLINGLEY  8th Bn. South Staffordshire Regiment   
2454 Trooper FREDERICK HENRY KIMBER     Household Battalion    
G/24618 Private ARTHUR JAMES KING       7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
36634 Private WILLIAM NICOL KININMONT   10th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.     
39255 Private GEORGE ALEXANDER KINLOCH  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
24/1410 Lance Corporal INNESS KINZETT   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/8095 Lance Corporal WILLIAM KIRBY     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/40216 Lance Corporal ANDREW KIRKLAND  7th Bn. Seaforth Highlanders   
13936 Private JOHN KIRWAN       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
24181 Private JOHN ARTHUR KITCHING      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
15186 Private JOHN FRANCIS KITTO        "D" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
23145 Private KARL KJOSS        "H" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
43366 Private FRANCIS EDWARD KNIGHT     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
8/1532 Second Lieutenant GEORGE BERNARD KNIGHT  2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
21493 Private WILLIAM KNIGHT    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
47005 Lance Corporal WALTER KNOTT       25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
6/2683 Private CLAUDE LEONARD KNOWLES   1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
13937 Private CHARLES ROBERT KNUDSON    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
27657 Private HUGH SARSFIELD KORTEGAST  No. 5 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
32324 Private ROBERT CAMPBELL CRAIG LAING       6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
30344 Private HARRY LAKE        1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
14288 Private ARTHUR LAKING     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
22630 Lance Corporal JOHN HENRY LALOLI  4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
13940 Private ROBERT JAMES LAMB 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
27654 Private EDWARD LANE       7th Bn. South Staffordshire Regiment   
38966 Private THOMAS LANE       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
460 Trooper STANLEY LEONARD LANGFORD    Household Battalion    
12106 Private JOSEPH LANGSTON   6th Bn. Dorsetshire Regiment   
42809 Private HAROLD SAMWAYS LASH       2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
265156 Serjeant WILLIAM JOHN LATTER     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
18710 Serjeant ALEXANDER LAVERY 7th Bn. Border Regiment
2478 Private CAPTAIN LAW        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
82886 Private JAMES LAW 54th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
93907 Driver ALBERT LAWRENCE    29th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
27566 Private FRANK LAWRENCE    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
G/22576 Private WILLIAM EDWARD LAWRENCE 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
S/40445 Private WALTER MCDONALD LAWRIE  "C" Coy. 7th Bn. Seaforth Highlanders  
97407 Private EDWARD LAWRY      54th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
200007 Serjeant HENRY LAWSON    5th Bn. Cameron Highlanders    
17005 Lance Corporal ARNOLD LAWTON      26th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
71074 Private ERNEST LEADLEY    54th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
6/3069 Private THEODORE ERNEST LECKNER  1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
25424 Private FREDERICK LEE     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
2698 Corporal HAROLD THOMAS LEE Household Battalion    
20450 Private THOMAS LEE        8th Bn. East Surrey Regiment   
46195 Private CHARLES LEECE     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
817 Trooper RALPH LEECH Household Battalion    
39582 Private CHARLES LEITCH    3rd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
G/19742 Lance Corporal GRAHAM LEITCH    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
25574 Private WILLIAM LEITCH    6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
16546 Private GEORGE LEITHEAD   12th Bn. Royal Scots   
S/12022 Private HARRY LESLIE    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
27533 Private JAMES LESLIE      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
44645 Rifleman JAMES FRANCIS LESLIE     " J" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
44646 Rifleman JOHN GEORGE LESLIE       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
38046 Private FRANCIS EDWARD LETFORD    1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
36749 Serjeant EDWARD (TED) LEVY        "H" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
24981 Private ALFRED LEWIS      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
19792 Private ALFRED THOMAS LEWIS       6th Bn. Dorsetshire Regiment   
24/1917 Rifleman DAVID MORGAN LEWIS     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
40604 Private GEORGE LEWIS      9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
3045 Private THOMAS JAMES LEWIS 1st Bn. Welsh Guards   
15194 Private JAMES FRANCIS LEYDEN      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
46958 Private CHARLES DONALD LILLEY     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
27529 Private JOHN LILLEY       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
45101 Private HENRY GEORGE LILLO        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/9001 Private ALEXANDER LINDSAY        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
39835 Rifleman ALEXANDER MILNE LINDSAY  3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
14822 Private JOHN LINDSAY      12th Bn. Royal Scots   
S/17864 Corporal ROBERT JAMIESON LINDSAY        "A" Coy. 5th Bn. Cameron Highlanders   
32686 Private JOHN KEDDIE LINTON        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
202147 Private EDWIN LITTLE     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
S/11233 Corporal GEORGE LITTLE  10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
13462 Private GEORGE LITTLEOVER 7th Bn. Lincolnshire Regiment  
29222 Private ABRAHAM LITTLEWOOD        8th Bn. South Staffordshire Regiment   
11/592 Private PERCY STAFFORD LIVERMORE 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
41061 Lance Serjeant RODERICK LIVESEY   8th Bn. Suffolk Regiment       
29758 Private ALBERT EDWARD LLOYD       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
34100 Private EDWARD GEORGE ALBERT LLOYD        10th Coy. 3rd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.     
201626 Lance Corporal RICHARD LLOYD     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
31355 Private SYDNEY A. LLOYD   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/21022 Private ERNEST EDWARD LOASBY    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
S/8208 Private JOHN LOCHRIE     10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
22667 Private FRANK LOCK        4th Bn. Grenadier Guards       
S/2451 Private DAVID LOCKHART   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/40391 Corporal FRED LOFTHOUSE "A" Coy. 7th Bn. Seaforth Highlanders  
38914 Rifleman JOSEPH LOFTS     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
40224 Private JAMES ROBERT LOGAN        2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
Second Lieutenant ROBERT LOGAN  3rd Bn. attd. 7th Bn. Seaforth Highlanders     
S/7308 Private WILLIAM LOGAN (M M)      8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
35560 Private GEORGE WILLIAM LOMAS      8th Bn. East Surrey Regiment   
14187 Rifleman JOSEPH LAWRENCE LONG     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
Lieutenant Colonel HAROLD GEORGE FAIRFAX LONGHURST      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
T/202948 Private BERT LONGLEY   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
6/2194 Private WILLIAM GEORGE LOOMES    1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/40703 Private ROBERT LOUDEN   8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
Second Lieutenant CHARLES NORTON LOVEDAY        54th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
G/18844 Private HARRY LOVEDAY   "C" Coy. 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
42048 Private WILLIAM JAMES LOVEGROVE   7th Bn. Lincolnshire Regiment  
70463 Private WILLIAM LOVING    10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
38187 Rifleman ALEXANDER JAMES LOW      4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
31262 Private CHARLES HERBERT LOWE      28th Field Amb Royal Army Medical Corps
4013 Lance Corporal HENRY JOHN LOWINGS  8th Bn. East Surrey Regiment   
2328 Trooper BARTHOLOMEW LUCAS  Household Battalion    
39287 Private EDWARD LUMBERS    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
242201 Private JOHN LUMLEY      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
G/21138 Private WILLIAM SPEED LUNN      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
10882 Private BENJAMIN LYON     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
24/2029 Rifleman GEORGE ERNEST LYON     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/8983 Private JOHN MORRISON MACAULAY (M M)     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/17721 Private WILLIAM MACAULAY        10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/40675 Private ALEXANDER MacDONALD     5th Bn. Cameron Highlanders    
31878 Rifleman ALEXANDER MACDONALD      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
268723 Lance Corporal JAMES EVANS MACDONALD     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
200099 Serjeant KENNETH CORBET MACDONALD        5th Bn. Cameron Highlanders    
26/1658 Rifleman NEIL MACDONALD 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/40364 Private PERCIVAL THOMAS MacDONALD       7th Bn. Seaforth Highlanders   
7314 Serjeant JAMES NEIL MacFARLANE     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
22194 Corporal DONALD BRUCE MacGREGOR   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
200044 Lance Serjeant ROBERT JOHN MACGREGOR     5th Bn. Cameron Highlanders    
S/43226 Private JAMES MACINNES  5th Bn. Cameron Highlanders    
S/23870 Private STANLEY OSWALD MACINTOSH        5th Bn. Cameron Highlanders    
3/5397 Private NORMAN MacIVER   5th Bn. Cameron Highlanders    
B/734 Rifleman THOMAS MACK      8th Bn. Rifle Brigade  
S/12739 Private GEORGE MACKAY   7th Bn. Seaforth Highlanders   
26752 Rifleman ALLAN NEIL DAVID MACKENZIE       "G" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
S/40458 Private WILLIAM R. MACKENZIE    7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/10441 Private WILLIAM MACKIE  7th Bn. Seaforth Highlanders   
48249 Private JAMES MACLEAN     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
4/8051 Corporal ALEXANDER MacLEAY       "B" Coy. 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders    
18333 Corporal HECTOR ALEXANDER LAWSON MacLELLAN        4th Bn. Grenadier Guards       
S/16903 Lance Corporal DAVIDSON MACLEOD 7th Bn. Seaforth Highlanders   
29584 Rifleman NORMAN MACLEOD-SMITH     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
300866 Private HECTOR MACNEILL  10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
275830 Private DAVID MACRAE     12th Bn. Royal Scots   
34524 Corporal JOHN JAMES MAHONEY       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
Lieutenant MAIN 6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
46055 Private EDWIN ROWLAND MAINMAN     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/40789 Private GEORGE HUNTER MALCOLM   5th Bn. Cameron Highlanders    
326549 Private ALEXANDER MALLINSON      "D" Coy. 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders    
2708 Trooper CHARLES WILLIAM MANN       No. 3 Coy. Household Battalion 
42682 Rifleman ERNEST MANN      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
23/1726 Serjeant PATRICK MANNING        2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
30455 Lance Corporal EDWARD LESLIE MANSELL      8th Bn. East Surrey Regiment   
45709 Rifleman FRANCIS JOSEPH MANSELL   "H" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
24/2031 Rifleman STANLEY ROY MANSON     "D" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
202210 Private GEORGE MAPPIN    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
41591 Private ARTHUR GEORGE MARCHANT    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
143722 Gunner FRED MARR 23rd Bty. 40th Bde. Royal Field Artillery      
25597 Private FRANCIS MARSH     4th Bn. Grenadier Guards       
24202 Private JOHN EDWARD CALEB MARSH   No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
26288 Private ADAM MARSHALL     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
241740 Private ERNEST JOHN MARSHALL     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
G/23168 Private JOHN HEATH MARSHALL     7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
49423 Private RICHARD MARSON    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
59454 Private GEORGE MARTIN     10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
14923 Private JOHN MARTIN       1st Bn. Grenadier Guards       
29905 Private PETER JOSEPH MARTIN       No. 2 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
6/1929 Private ROBERT WITHERALL MARTIN  13th Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.
22135 Private WILLIAM EWART MARTIN      6th Bn. Dorsetshire Regiment   
41581 Private LEONARD ALFRED MASON      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
S/8476 Private GEORGE MASTERTON 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
44132 Private ANGUS MATHESON    1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
36874 Rifleman JAMES WEIR MATHESON      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
17/119 Corporal JAMES LAWRENCE MATHEWSON        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
30347 Private HERBERT JAMES MATTHEWS    1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
25979 Private JAMES MATTHEWS    8th Bn. East Surrey Regiment   
24205 Private LUDWIG MATTSON    1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
40978 Private ALLEN MAWHINNEY   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
26/35 Lieutenant GERALD MAWLEY  4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1527 Trooper CHARLES H. MAWSON  Household Battalion    
6444 Private CHARLES MAY        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
G/22297 Private FREDERICK MAYES 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/4740 Private RICHARD JOHN MAYGER      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
R/33542 Rifleman ERNEST EDWIN MAYHEW    8th Bn. King's Royal Rifle Corps       
44006 Private GEORGE McADAM     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
Second Lieutenant DAVID MCMURTRIE McBLANE       4th Bn. Royal Scots    
S/15250 Private JAMES WALKER McBRIDE    5th Bn. Cameron Highlanders    
9/315 Private OLIVER McBRIDE    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/1776 Lance Serjeant HUGH WILLIAM McCALL       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
40847 Private JOSEPH McCANN     12th Bn. Royal Scots   
28337 Private MICHAEL McCANN    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
201807 Private PETER McCANN     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
3/602 Private WILLIAM ARMSTRONG McCAW   New Zealand Medical Corps      
12/2050 Private JAMES McCONNELL 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
29049 Corporal ROBERT JAMES PATRICK McCONNELL   2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
29696 Serjeant JOHN McCORLEY    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
24649 Private JAMES EDWARD McCORMACK    1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
251485 Private JOHN McCORMACK   12th Bn. Royal Scots   
21058 Lance Corporal JAMES McCRACKEN    3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
27330 Private ROBERT McCREA     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
48737 Rifleman DAVID McCULLOCH  3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
40041 Private FRANCIS PURVIS McCULLOUGH 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
57741 Lance Corporal ANGUS McDONALD     197th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
41500 Private JAMES WILFRID McDONALD    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
S/40247 Private RODERICK McDONALD       7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/17421 Private WILLIAM McDONALD        5th Bn. Cameron Highlanders    
G/13267 Private MORGAN McDONNELL        7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
32457 Private ALEXANDER McDOUGALL       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/15832 Private ALEXANDER McDOWALL      10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
275501 Private WILLIAM McEWAN   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
8/252 Corporal THOMAS NIGEL McFARLAND   No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
27331 Private STANLEY NORMAN McFARLANE  "J" Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
278629 Private BERNARD McGARTLAND       10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
2296 Private GEORGE McGREGOR    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/11494 Private JOHN McGREGOR   5th Bn. Cameron Highlanders    
39626 Private JOHN JOSEPH McHALE        12th Bn. Royal Scots   
37934 Private RAYMOND SHIRLEY McHARDIE  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
17807 Corporal ARTHUR HAROLD McILROY    "H" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
24311 Lieutenant GEORGE THOMAS McILROY  "G" Coy. 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
23/511 Rifleman JOHN McINTOSH   "B" Coy. 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
27553 Private JOHN McINTOSH     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
273271 Private ROBERT McINTOSH  11th Bn. Royal Scots   
B/203461 Rifleman ROBERT MATHISON McINTOSH      "A" Coy. 1st Bn. Rifle Brigade 
S/40258 Lance Serjeant WILLIAM McINTOSH 7th Bn. Seaforth Highlanders   
38567 Private ARCHIBALD McINTYRE        No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
S/14550 Private CHRISTOPHER McINTYRE    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/2254 Lance Corporal MALCOLM McINTYRE  7th Bn. Seaforth Highlanders   
6/684 Lieutenant PETER McINTYRE No. 2 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
7893 Private ALEXANDER McKAY (M M)      10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
46891 Rifleman ALBERT EDWARD McKENNA    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
19918 Private JOHN McKENNIFF    1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
S/40672 Private COLIN McKENZIE  5th Bn. Cameron Highlanders    
7/1498 Private GORDON DACHER McKENZIE   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/11189 Private JOHN McKENZIE   7th Bn. Seaforth Highlanders   
10798 Lance Serjeant STEWART McKENZIE   2nd Bn. Scots Guards   
6/3805 Lance Corporal WILLIAM McKENZIE  2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
266708 Private WILLIAM McKENZIE 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
45225 Rifleman WILLIAM ALEXANDER McKENZIE       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
27098 Rifleman WILLIAM THOMAS CHARLES McKENZIE  "C" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
S/16554 Private JAMES McL. McKILLOP     10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
43331 Private JOHN DICKSON McKINLAY     12th Bn. Royal Scots   
23022 Rifleman GODFREY GERALD McKOY     1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/10473 Lance Corporal HUGH McLACHLAN   5th Bn. Cameron Highlanders    
27566 Private ALEXANDER McLAREN 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/18047 Lance Corporal GEORGE McLAREN   5th Bn. Cameron Highlanders    
24633 Private CHARLES McLAUGHLIN        25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
S/40075 Private DUNCAN McLEAN   7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/17274 Private HENRY C.C. McLEAN       10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
24/1437 Rifleman JOHN WILSON McLEAN     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
35547 Private NEIL McLEAN       8th Bn. East Surrey Regiment   
23/514 Serjeant WILFRED ERNEST McLEAN   1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/3926 Private ERNEST McLEOD    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
10154 Private JOHN McLEOD       2nd Bn. Scots Guards   
S/17638 Private JOHN McLEOD     7th Bn. Seaforth Highlanders   
11159 Corporal JOHN WILLIS McLEOD       "D" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
242215 Private EDWARD McLINDEN  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
44591 Private JOHN BERNARD McMANUS      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/22288 Rifleman TERENCE McMANUS        1st Bn. Rifle Brigade  
47779 Private DONALD McMILLAN   12th Bn. Royal Scots   
14021 Private HECTOR NORMAN McMILLAN    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
Captain JOHN McMURRAY   12th Bn. Royal Scots   
20211 Rifleman DUNCAN McMURRICH 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
681371 Gunner DONALD McNEE      59th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
26/193 Rifleman JOHN McNEIL     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
826 Trooper ROBERT McNEILL      Household Battalion    
51223 Private ALEXANDER McNICOL 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
Second Lieutenant ARCHIBALD LUDOVIC McRAE       5th Bn. Cameron Highlanders    
266988 Private DANIEL McTAVISH  8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
32883 Rifleman WILLIAM McWATT   3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
27629 Private ALBERT MEAD       4th Bn. Grenadier Guards       
15004 Lance Corporal ERNEST WILLIAM LOUDEN MEAD "C" Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
42532 Private ALEXANDER MEE     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/8792 Private ANDREW MELVILLE  10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
22159 Lance Corporal ERNEST HENRY MEREDITH      1st Bn. Grenadier Guards       
1494 Trooper DANIEL MERRIMAN    Household Battalion    
33913 Rifleman THOMAS HENRY METTAM      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
Second Lieutenant ARTHUR MICHELL        7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
25/782 Serjeant CHARLES LOMBARD MILBURN 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
G/19529 Private GEORGE MILES    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
28230 Private WILLIAM CHARLES MILES     1st Bn. Grenadier Guards       
39271 Rifleman JAMES SCRYMGEOUR MILLAR  "D" Coy. 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
18018 Second Lieutenant JOHN MILLAR     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
8/443 Serjeant WILLIAM MILLAR   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
12672 Private CHARLES JOHN MILLARD      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
T/202957 Lance Corporal GEORGE THOMAS MILLEN    7th Bn The Buffs (East Kent Regiment)  
S/3462 Private ALEX MILLER      7th Bn. Seaforth Highlanders   
Second Lieutenant ANDREW LINDSAY MILLER 9th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders      
30348 Serjeant DAVID JOHN MILLER        9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
14728 Private ERNEST JOHN MILLER        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/13654 Private GEORGE EDWARD MILLER    5th Bn. Cameron Highlanders    
27790 Serjeant JAMES MILLER     11th Bn. Royal Scots   
8/3009 Private JOHN ALEX MILLER 4th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
22722 Private JOHN THOMAS MILLER        68th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
9/1068 Private PETER WILLIAM MILLER     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
3/7200 Private ROBERT MILLER    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/6444 Private JAMES MILLIGAN   7th Bn. Seaforth Highlanders   
205690 Private ALBERT ALFRED ARTHUR MILLS       7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
220225 Private EDWIN JAMES MILLS        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
41501 Private ERNEST EDWARD MILLS       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
574892 Rifleman ERNEST H. MILLS 17th Bn. London Regiment       
37551 Private FRANK MILLS       27th Field Amb Royal Army Medical Corps
25981 Private PERCY MILLS       8th Bn. East Surrey Regiment   
33013 Private EDWARD DUFFY MILNE        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/15606 Private WILLIAM MILNE   5th Bn Cameron Highlanders     
18769 Private WILLIAM INGLIS MILNE      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
27540 Private ANTHONY MINOGUE   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
37844 Private JAMES MIRK        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
33091 Private JOSEPH WILLIAM MITCHELL   42nd Field Amb Royal Army Medical Corps
204432 Private THOMAS MITCHELL  9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
1423 Trooper WILFRED MITCHELL   Household Battalion    
19358 Private ARTHUR BARNABAS MOBLEY    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
242204 Private EDWIN JOHN MOCKRIDGE     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
67471 Private SAMUEL MOGG       10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
29832 Private JOHN BUCHAN MOIR  2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
32202 Private GEORGE HENRY MOJE 12th (Nelson) Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.       
3/2582 Private FRANK LYLE MONK  New Zealand Medical Corps      
260610 Private ARTHUR MONKHOUSE 7th Bn. Border Regiment
24/1124 Corporal ALFRED JAMES MONKMAN (M M)     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/40070 Private FREDERIC HARRISON MOODIE        10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
51660 Lance Corporal ASHLEY CHARLES MOORE       "C" Coy. 3rd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
26620 Lance Corporal JOHN MOORE "King's" Coy. 1st Bn. Grenadier Guards 
13958 Corporal SAMUEL MOORE     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
43343 Private WILFRED MOORE     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
G/21229 Private JOHN MORAN      7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
43062 Private JOHN MORAN        12th Bn. Royal Scots   
2/1633A Private FREDERICK MOREY 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
2975 Lance Corporal FRANCIS RICHARD MORGAN      1st Bn. Welsh Guards   
7496 Private GEORGE MORGAN      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
22348 Rifleman JOHN EDWARD MORGAN       1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
21464 Private PERCY DOUGLAS MORGAN      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
25/446 Rifleman STEPHEN MORGAN  3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/9808 Private VIVIAN MORGAN    7th Bn. Seaforth Highlanders   
3/140A Corporal WILLIAM ALFRED REGINALD MORGAN  New Zealand Medical Corps      
47679 Private JOHN MORIARTY     "C" Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
32692 Private JOHN MORRIS       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
2359 Trooper ALEXANDER ANDERSON MORRISON        Household Battalion    
3/5221 Private DONALD MORRISON  5th Bn. Cameron Highlanders    
205634 Private ALBERT MORTON    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
42542 Private JAMES MORTON      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
41704 Private THOMAS MORTON     12th Bn. Royal Scots   
8/1807 Private GEORGE MOSTYN    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
45714 Rifleman DAVID MUIR       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
375043 Private JOHN MULHOLLAND  11th Bn. Royal Scots   
29935 Rifleman ROBERT MULLEY    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
2228 Trooper WILLIAM HERBERT MUMBY      Household Battalion    
44005 Rifleman HENRY EDWIN MUMFORD      4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
8/3959 Private ALEXANDER MUNRO  3rd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
26699 Private GEORGE MUNRO      12th Bn. Royal Scots   
S/26208 Private SIMON MUNRO     5th Bn. Cameron Highlanders    
3822 Serjeant WILLIAM MURCHIE   52nd Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
T/242638 Private JAMES MURPHY   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
33939 Private PATRICK MURPHY    8th Bn. East Surrey Regiment   
S/24340 Lance Corporal LEWIS MURRAY     5th Bn. Cameron Highlanders    
278909 Private ROBERT MURRAY    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
268719 Serjeant ALEXANDER MURRIE        8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
23/1744 Lance Corporal HENRY MYER       2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/4035 Private WILLIAM NAIRN    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
302955 Private WALTER NAPIER    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
37374 Private GEORGE HENRY NEALE        55th Field Amb Royal Army Medical Corps
41001 Rifleman SIMON HENRY NEAVE        1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
6/3411 Corporal ERNEST NEILSON  1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
18695 Rifleman DAVID NELSON     1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/9532 Private JAMES NELSON (M M)       8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/14567 Private GEORGE SIDNEY NESS      "A" Coy. 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)       
S/8147 Private JAMES NESS       8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
Second Lieutenant NIGEL NEWALL  1st Bn. Welsh Guards   
40234 Private EDWIN NEWLOVE     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
31530 Private LESLIE MALCOLM NEWLOVE    2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
15/71 Serjeant GEORGE NEWTON    13th Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.
23084 Private OSCAR ALVA NICHOLLS       2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
41040 Private DAVID B. NICHOLSON        6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
244215 Sapper HENRY NICHOLSON   247th Field Coy. Royal Engineers       
25310 Private ARTHUR NICKSON    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
7133 Serjeant HENRY NICOL       5th Bn. Cameron Highlanders    
S/25410 Private FORBES NICOLSON 5th Bn. Cameron Highlanders    
S/3392 Private ALEXANDER NOBLE  7th Bn. Seaforth Highlanders   
15176 Corporal JOHN NOLAN (M M) 49th Bty. 40th Bde Royal Field Artillery       
11090 Private WALTER ROBERT NOON        8th Bn. South Staffordshire Regiment   
45882 Private HAROLD NORCLIFFE  25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
24214 Private ALFRED WILLIAM NORDSTROM  1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
G/18207 Private FREDERICK NORMAN        7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
8/2092 Private GEORGE NORMAN    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
13970 Private PERCY ROBERT NORMAN       8th Bn. Suffolk Regiment       
21577 Private GEORGE NORRIS     8th Bn. East Surrey Regiment   
41004 Rifleman HERBERT WILLIAM NORRIS   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
326738 Private SIDNEY NORTHROP  8th Bn. Suffolk Regiment       
21073 Rifleman ALEXANDER NORTON 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
14592 Private ARTHUR FRANK NUNN 8th Bn. Suffolk Regiment       
241278 Private NORMAN TUCKFIELD OATES   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
25/667 Rifleman ANDREW JOSEPH O'BRIEN   "D" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
41869 Rifleman JAMES PATRICK O'BRIEN    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
39300 Private JOHN O'BRIEN      "D" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
53259 Private WILLIAM THOMAS O'BRIEN    "D" Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
24291 Captain LESLIE GEORGE O'CALLAGHAN 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
47176 Rifleman DAVID O'CONNOR   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
3/7374 Private JAMES O'DONNELL  10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
26/1019 Rifleman CORNELIUS O'DRISCOLL (M M)     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/12188 Private DAVID ALEXANDER OGILVIE 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
43194 Private GEORGE OGILVIE    9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
24274 Private JOHN O'GORMAN     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
27132 Rifleman JOSEPH THOMAS OKEY       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
40715 Rifleman FREDERICK WILLIAM OLDFIELD       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
46478 Rifleman HAROLD OLDS      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
292524 Private JOHN OLLIVER     8th Bn. Suffolk Regiment       
48258 Private RICHARD BARNEY OLSEN      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
41871 Rifleman NORMAN SELBY OLSON       "G" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
9/1343 Private STEPHEN WILLIAM O'ROURKE 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
25298 Private LESLIE ORR        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
2630 Trooper FREDERICK WALTER OSBORNE   Household Battalion    
22164 Lance Corporal ROBERT ARTHUR OSBORNE      7th Bn. Lincolnshire Regiment  
S/13360 Private WILLIAM OSWALD  8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
G/1364 Private THOMAS WILLIAM OVERTON   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
29849 Private WILLIAM FRANK OXLEY       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
17416 Private HORACE MANSFIELD PADDON   6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
42818 Private JOHN ROY PAGE     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
3658 Private STEPHEN FRED PAGE  1st Bn. Welsh Guards   
8/2375 Private TRAVIS EDWARD PAGET      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
G/20846 Private FRED PAINE      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
8/3931 Corporal ROBERT PAISLEY  2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
43248 Private ROBERT WILLIAM PALGRAVE   11th Bn. Northumberland Fusiliers      
22281 Private JAMES WILLIAM PALMER      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
5446 Private ROBERT HENRY PALMER        8th Bn. Suffolk Regiment       
32463 Private EDGAR DOUGLAS PANNELL     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
3693 Private ALBERT PARDOE      1st Bn. Welsh Guards   
23207 Lance Corporal WILLIAM CHARLES PARISH     7th Bn. Border Regiment
S/18412 Private THOMAS PARKER   8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
Lieutenant THOMAS COWPER PARKER Westmorland and Cumberland Yeomanry    
24/1158 Rifleman LIONEL EUSTACE PARKINSON       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
30072 Private HARRY ROBERTSON PARSLOW   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
25/903 Rifleman JOSEPH ARCHIBALD PARSONS        3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
2654 Trooper WILFRED PARSONS    No. 3 Coy. Household Battalion 
1441 Trooper WILFRED JAMES PARSONS      Household Battalion    
25022 Private GEORGE WILLIAM PASK       8th Bn. East Surrey Regiment   
Second Lieutenant IAIN ROSE PATERSON    3rd Bn. attd. 5th Bn. Cameron Highlanders      
40225 Lance Corporal JAMES PATERSON     11th Bn. Royal Scots   
42568 Private WILLIAM PATERSON  2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
27625 Private JAMES PATIENT     7th Bn. Border Regiment
25/1198 Rifleman WILLIAM CHARLES PATTON 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
24/1776 Corporal BERTIE PAULSON (M M)   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
24/1165 Serjeant LOUIS CHARLES PAUWELS  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/6045 Lance Corporal HENRY RICHARD PAYNE       7th Bn. Rifle Brigade  
48840 Rifleman WALTER PAYNE     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
24283 Private WALTER PEACH      10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
25/349 Rifleman JOHN WILLIAM PEARCE     "D" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
17816 Rifleman LESLIE GORDON PEARCE     "H" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
Second Lieutenant NORMAN PEARCE 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
5/894 Private WILLIAM PEARCE    No. 3 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
R/19775 Rifleman LEWIS PEARSON  7th Bn. King's Royal Rifle Corps       
41549 Private SIDNEY PERCY PEARSON      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
260641 Private HORACE PEARSON-PARKER    7th Bn. Border Regiment
10271 Lance Corporal JOHN PEART 7th Bn. South Staffordshire Regiment   
42057 Private EDWARD JAMES PEATS        7th Bn. Lincolnshire Regiment  
S/20927 Private JOHN PEDDIE     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
27954 Private ALFRED JAMES THOMAS PELL  2nd: Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
1187 Corporal JESSE WILLIAM PENFOLD     Household Battalion    
266157 Private LESLIE PENN      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
PS/1805 Private THOMAS JAMES PENNY      4th Bn. Middlesex Regiment     
41451 Private ARTHUR PEPPERELL  6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
G/19744 Private WILLIAM THAYER PERCIVAL 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
32781 Private ERNEST PERFECT    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
13798 Private HUGHIE PERI       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
31351 Private BERT PERRINS      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
48261 Private DAVID PERRY       2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
29190 Private ERNEST WALTER PERRY       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
27764 Private HAROLD PERRY      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
6/4125 Private JOHN PETERSEN    2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
46486 Rifleman FREDERICK EMERSON PHILIPPS       1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
2422 Trooper CHARLES PHILLIPS   Household Battalion    
43149 Serjeant SIDNEY PHILLIPS  7th Bn. Lincolnshire Regiment  
10108 Lance Corporal THOMAS ALBERT PHILLIPS     9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
38307 Rifleman GEORGE PICKERING 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
30406 Private JOHN PICKERING    1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
18118 Private WILLIAM PICKERING 4th Bn. Grenadier Guards       
27228 Private HAROLD PICKLES    1st Bn. Grenadier Guards       
G/1957 Lance Corporal HAROLD PIERCE (M M)       7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
241064 Private CHARLES FREDERICK PIERCY 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
28260 Private THOMAS PILCH      4th Bn. Grenadier Guards       
171010 Gunner THOMAS PINCHES    59th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
23193 Lance Corporal FRED PINDER        7th Bn. Lincolnshire Regiment  
8/1314 Private MICHAEL PIPER    4th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
S/10856 Private RICHARD WILLIAM PITMAN  7th Bn. Seaforth Highlanders   
G/23939 Private SAMUEL PITT     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
235417 Private THOMAS CORNELIUS PLANT   7th Bn. Lincolnshire Regiment  
21703 Private CHARLES WILLIAM PLASKITT  7th Bn. Lincolnshire Regiment  
18202 Private JAMES PLATT       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
7/2126 Corporal JOHN THOMAS PLUCK       2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
71084 Private FREDERICK WILLIAM PLUME   54th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
S/16635 Rifleman WILLIAM PLUMPTON       7th Bn. Rifle Brigade  
22088 Private JOHN PLUNKETT     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
14144 Private WILLIAM POLASCHEK "G" Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
25139 Serjeant ARTHUR LANGLEY POLL      2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
31127 Private CHARLES POLLARD   12th Bn. Royal Scots   
22091 Private SAMUEL POMEROY    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
24/559 Rifleman CHARLES POOL    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
39308 Private EDWARD ARTHUR POOLE       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
25189 Private FREDERICK EDWIN POOLE     "C" Coy. 8th Bn. East Surrey Regiment  
9489 Serjeant JAMES PORTEOUS (M M)      7th Bn. Seaforth Highlanders   
29857 Private WILLIAM NESBIT PORTEOUS   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
13754 Private JOSEPH PORTER     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
23/562 Rifleman ANTON POSHA     1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
30402 Rifleman BERNARD POTROZ   "H" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
2392 Trooper JAMES SPENCER POTTER       Household Battalion    
G/19536 Private JOHN ARTHUR POTTER      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
G/4614 Serjeant JOSEPH EDWARD POTTER    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
55143 Gunner PERCIVAL POTTER    105th Bty. 22nd Bde. Royal Field Artillery     
15829 Corporal THOMAS HENRY POTTER      6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
41515 Private EDWARD CHARLES POTTERTON  8th Bn. South Staffordshire Regiment   
2154 Trooper HARRY RICHARD POTTS        Household Battalion    
26/1023 Rifleman JAMES WILLIAM POTTS    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
47682 Private JAMES POWELL      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
30001 Private EDMOND MARK POWER 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/23575 Rifleman WILLIAM GEORGE POYNTER 1st Bn. Rifle Brigade  
2264 Trooper ARCHIE GEORGE GRAN PRATT   Household Battalion    
18535 Corporal JOSEPH EDWARD PREECE     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
235312 Private THOMAS JOSEPH PREECE     1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
19/221 Rifleman ERNEST GEORGE PREEN     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41570 Lance Corporal BRICE PRETTY       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
33685 Private ENOCH PRICE       6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
1284 Serjeant EDWARD PRING      No.2 Coy. 1st Bn. Welsh Guards 
30498 Private WILFRED JAMES ALBERT PROSSER      1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
20504 Lance Corporal ERNEST PROUDLER    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
45773 Serjeant HERBERT WILLIAM JAMES PUDNEY     236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
32724 Private EDWARD WILLIAM PULLAR (M M)       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
242333 Private WILLIAM PULLING  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
15962 Lance Corporal ARTHUR ROBERT PURCELL      1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
22133 Private WALTER JOHN PURCHASE      1st Bn. Grenadier Guards       
S/4835 Private JOHN PURVIS      10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
T/243049 Private PERCY PYE      7th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
13983 Private THOMAS QUIN       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
41109 Rifleman MICHAEL CONWAY QUINN     4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
34143 Private PERCY NOEL RADCLIFFE      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
21237 Corporal MARK RAGSDALE    1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
S/2962 Serjeant HUGH RAMAGE     "B" Coy. 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)       
45129 Private JOHN RAMSAY       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
35754 Private THOMAS RAMSAY     12th Bn. Royal Scots   
202875 Private FREDERICK PEARSON RAMSDEN        8th Bn. South Staffordshire Regiment   
2795 Trooper FRANK RATHBONE     Household Battalion    
S/3095 Private CHARLES RATTRAY  8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
32367 Private WILLIAM STEPHEN RATTRAY   6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
33830 Private WILLIAM RATTUE    8th Bn. East Surrey Regiment   
842 Corporal of Horse THOMAS CHARLES HENRY RAYNER       Household Battalion    
28351 Private SYDNEY REDDISH    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
242170 Private STEPHEN WILLIAM REDFORD  7th Bn. Lincolnshire Regiment  
39517 Private GEORGE REID       12th Bn. Royal Scots   
273122 Private HUGH REID        12th Bn. Royal Scots   
203498 Private ROBERT REID      6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
260336 Private RICHARD RELPH    7th Bn. Border Regiment
43321 Private OSWALD REVELL     25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
3428 Lance Corporal JOSEPH REVINGTON    26th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
G/23836 Private BERT EDWARD REYNOLDS    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
39317 Private HARKNESS HENRY RICE       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
25/583 Private EDGAR RICHARDS   25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
G/13951 Private JOSEPH RICHARDSON       7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
260663 Private JOSEPH RICHARDSON        7th Bn. Border Regiment
22285 Private GEORGE RIDDLE     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
Second Lieutenant ALONZO WARD RIDER     26th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
29083 Rifleman JOHN WILLIAM LAWRENCE RIDLEY     "B" Coy. 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
Captain ARTHUR GEORGE RIGBY (M C)       8th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
814485 Lance Corporal SINCLAIR MALCOLM RILEY    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
G/18219 Lance Corporal SYDNEY JAMES RILEY       7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
12947 Private WILLIAM RIVERS    1st Bn. Grenadier Guards       
41885 Rifleman GEORGE RIVETT    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
2639 Trooper JAMES ROBB Household Battalion    
21737 Private WILLIAM JAMES ROBB        2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
G/19737 Serjeant WALTER GEORGE ROBBINS  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
S/43400 Private ALEXANDER ROBERTS       8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
9312 Serjeant ARTHUR ROBERTS    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
14056 Lance Corporal JAMES ROBERTS      "C" Coy. 8th Bn. South Staffordshire Regiment  
2562 Private ROBERTS LLEWELLYN ROBERTS  1st Bn. Welsh Guards   
S/13017 Lance Corporal GEORGE ROBERTSON "B" Coy. 5th Bn. Cameron Highlanders   
12328 Lance Serjeant HARRY ROBERTSON    1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
30752 Private JOHN ROBERTSON    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
240782 Private ROBERT ROBERTSON 7th Bn. Seaforth Highlanders   
18709 Rifleman THOMAS ROBERTSON 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
40844 Private THOMAS ROBERTSON  12th Bn. Royal Scots   
19155 Private ARTHUR ROBINSON   7th Bn. Lincolnshire Regiment  
19949 Private JAMES ROBINSON    1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
36790 Private JOHN WILLIAM ROBINSON     25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
G/10154 Private RALPH ROBINSON  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
29301 Private RALPH EDWARD ROBINSON     2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
19953 Private THOMAS ROBINSON   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/19185 Private WALTER JAMES ROBINSON   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
205644 Private WILFRED ROBINSON 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
S/41276 Private ROBERT CHARLES BALMER ROBSON    7th Bn. Seaforth Highlanders   
39997 Private WILLIAM ROBSON    11th Bn. Royal Scots   
41597 Private WILLIAM HENRY ROBSON      "A" Coy. 8th Bn. South Staffordshire Regiment  
8/2796 Lance Corporal ANDREW RODGER     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8090 Company Serjeant Major ARTHUR PHILLIP ROGERS (D C M)       7th Bn. Seaforth Highlanders   
23440 Rifleman GORDON GLADSTONE ROGERS  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
29625 Private JOHN JAMES ROLLINS        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
9895 Private ENOCH THOMAS ROLLINSON     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
202374 Private BERTIE ROSE      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
235420 Private JOSEPH ROSE      7th Bn. Lincolnshire Regiment  
13926 Serjeant LEONARD GEORGE ROSE (M M)        8th Bn. Suffolk Regiment       
2420 Trooper SAMUEL ROSE        Household Battalion    
13097 Corporal WILLIAM RICHARD ROSE     "D" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
49006 Rifleman CHARLES ROSS     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/6182 Private GILBERT DONALD ROSS      7th Bn. Seaforth Highlanders   
37864 Private SILVESTER MORALEE ROSS    2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
40717 Rifleman WALLACE ALEX ROSS        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41362 Rifleman HENRY ROSSITER   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
5295 Corporal ALBERT ROWE (M M) 8th Bn. East Surrey Regiment   
37869 Private FREDERICK RUDDICK 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
11077 Corporal THOMAS HENRY RUDDICK     68th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
23256 Rifleman GERARD NOEL RUDKIN       "D" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
39722 Lieutenant WILLIAM BRAMWELL RULE  1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
13808 Rifleman HUGH GRANVILLE RUSCOE    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
G/1140 Lance Corporal JOSEPH ALBERT RUSSELL     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
25949 Rifleman REGINALD STEPHEN RUSSELL 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/9432 Private DAVID RUTHERFORD 7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/18834 Private THOMAS RUTHERFORD       5th Bn. Cameron Highlanders    
26179 Lance Corporal ARNOLD EDWIN RYAN  4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
811625 Second Lieutenant ERIC MIDDLETON RYBURN  2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
G/1435 Serjeant GEORGE HENRY SADDINGTON (M M)   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
L/10567 Private VICTOR SAGE     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
43016 Private WILLIAM SALT      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
2374 Trooper CYRIL JOHN SANDERS Household Battalion    
6/3454 Lance Corporal HUGH SANDERS      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
24857 Private FRANK SANDERSON   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
23259 Private FRED SANDIFORTH   1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
G/21026 Private ARCHIBALD CHARLES SARGEANT      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
27619 Private HAROLD REGINALD SAUNDERS  4th Bn. Grenadier Guards       
S/13269 Private HARRY SAUNDERS  8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/40738 Private JOHN SAUNDERS   8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
36843 Private JOHN LEO SAUNDERS No. 4 Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.    
38120 Private LEONARD SAUNDERS  6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
S/20984 Private WILLIAM SAUNDERS        10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
7962 Private EDWARD SAVERY      7th Bn. Lincolnshire Regiment  
S/5514 Lance Serjeant FRANCIS SAXTON    7th Bn. Rifle Brigade  
32472 Private GEORGE JAMES SCHUMACHER   1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
S/27137 Private ARTHUR SCOTT    5th Bn. Cameron Highlanders    
30688 Private DAVID SCOTT       6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
48235 Private JOHN SCOTT        11th Bn. Royal Scots   
Lieutenant LESLIE SCOTT Household Battalion    
33890 Private MARTIN SCOTT      8th Bn. East Surrey Regiment   
278702 Private MATTHEW SCOTT    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
16458 Private PETER SCOTT       12th Bn. Royal Scots   
23493 Private ROBERT SCOTT      7th Bn. Border Regiment
73466 Private WALTER SCOTT      10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
S/43175 Private WILLIAM ROBERT CORMACK SCOTT    5th Bn. Cameron Highlanders    
41577 Private WILLIAM STOKES SCOTT      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
9563 Private ANDREW SCULLY      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
25099 Private JOHN SEARS        8th Bn. East Surrey Regiment   
28138 Private HERBERT SECKER    8th Bn. East Surrey Regiment   
2778 Trooper ALFRED HOPE SEDDON Household Battalion    
3163 Corporal JOHN ANDREW SELWOOD       1st Bn. Rifle Brigade  
1642 Lance Corporal WILLIAM RICHARD SETON       1st Bn. Welsh Guards   
3/2496 Private ALEXANDER SHAND  New Zealand Medical Corps      
G/24492 Private HAROLD FREDERICK SHAND  7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
S/40596 Private DAVID SHARP     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
G/19553 Private CLARENCE JOSEPH SHAW    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
32126 Private THOMAS SHAW       7th Bn. Lincolnshire Regiment  
32457 Private STANLEY SHEARSTONE        8th Bn. York and Lancaster Regiment    
4/2135 Sapper JOHN EDWARD SHEARY        New Zealand Engineers  
46792 Private ALEXANDER SHEDDAN 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/2129 Private FREDERICK SHEEHAN        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
42025 Private ALBERT EDGAR SHEEN        7th Bn. Lincolnshire Regiment  
30003 Private GEORGE SHELDON    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
41473 Private JOSEPH SHELDON    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
28168 Private ALBERT VICTOR SHELL       1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
11542 Corporal ENOCH SHEPHERD (M M)     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/19452 Private WILLIAM SHEPHERD        7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
45145 Private THOMAS SHIELDS    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
G/20801 Lance Corporal CHARLES HAROLD SHIRLEY   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
89289 Private SAMUEL SHIRT      51st Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
39640 Private NORMAN SHORE      "F" Coy. 3rd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
21638 Private JOSEPH SHORT      1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
18604 Private WALTER WILLIAM SHUTT      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
5533 Lance Corporal JAMES REUBEN SILK   8th Bn. East Surrey Regiment   
878 Corporal ARCHIE REGINALD SILVER     Household Battalion    
S/40824 Private ROBERT SIM      5th Bn. Cameron Highlanders    
276255 Private THOMAS SIM       10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
17426 Lance Corporal JOHN FREDERICK SIMISTER    10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
39713 Rifleman JAMES CRAIG SIMM "A" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
27746 Private JOHN SIMPSON      6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
S/20777 Private PETER SIMPSON   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
40725 Rifleman ROBERT JOHN SIMS "D" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
8/2134 Serjeant WALTER GRAHAM SINCLAIR (M M)    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
G/17628 Lance Corporal HARRY SINES      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
P/4045 Rifleman GEORGE CHARLES SKINNER  1st Bn. Rifle Brigade  
2186 Private ARTHUR WILLIAM SLATER      7th Bn. Lincolnshire Regiment  
G/24039 Private WILFRED JOHN SLATER     "D" Coy. 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
22410 Private JOHN PATRICK SLATTERY     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
25769 Lance Corporal CHARLES SLAYMAKER  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1483 Trooper HAROLD SLINGER     No. 2 Coy. Household Battalion 
S/18839 Private JOHN RICHARD SLOAN      8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
2317 Trooper ARCHIBALD HARRY SMALL      Household Battalion    
S/19998 Private JAMES WILSON SMALL      10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
T/202668 Private CHARLES SMALLS 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
25/1813 Rifleman WILLIAM SMART  3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
235263 Private FRANK WILLIAM SMEETON    1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
22378 Rifleman ALBERT SMITH     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
14716 Lieutenant ALBERT DAVID SMITH     1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
24412 Second Lieutenant ALEXANDER LAING SMITH   1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/18563 Private ANDREW P SMITH  8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
G/4110 Private CHARLES SMITH    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
30421 Private CHARLES WILLIAM SMITH     8th Bn. East Surrey Regiment   
14156 Rifleman CROSBIE SMITH    4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
R/6340 Rifleman DENNIS SMITH    7th Bn. King's Royal Rifle Corps       
29702 Second Lieutenant ERIC SUMMERS SMITH      "C" Coy. 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
75843 Bombardier ERNEST CHARLES SMITH   49th Bty. 40th Bde. Royal Field Artillery      
22706 Private FREDERICK LEA SMITH (M M) 4th Bn. Grenadier Guards       
35004 Private GEORGE SMITH      8th Bn. Suffolk Regiment       
14162 Private GEORGE SMITH      8th Bn. East Surrey Regiment   
2288 Trooper GEORGE RONALD SMITH        Household Battalion    
24304 Private HARRY HAROLD SMITH        1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
S/18432 Private HENRY D J SMITH 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
40076 Private HENRY WILSON SMITH        "F" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
2849 Private HERBERT EDWARD SMITH       1st Bn. Welsh Guards   
58916 Private HORACE SMITH      10th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment) 
37899 Private JOHN SMITH        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
S/11718 Private JOHN SMITH      10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/1828 Lance Corporal MATTHEW PATERSON SMITH    7th Bn. Seaforth Highlanders   
41649 Private SIDNEY GEORGE SMITH       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
25/1818 Serjeant THOMAS SMITH   No. 2 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
14687 Lance Corporal THOMAS ANDREW SMITH        8th Bn. East Surrey Regiment   
S/10073 Private THOMAS GORDON SMITH (M M)       "C" Coy. 5th Bn. Cameron Highlanders   
235444 Corporal TOM SMITH       9th Bn. York and Lancaster Regiment    
11649 Corporal WALTER SMITH     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
S/9988 Private WILLIAM SMITH    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
29097 Rifleman WILLIAM KEITH SMITH (M M)        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
47367 Private FRED SMITHIES     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
153455 Gunner ARCHIE SNELLING   248th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
25432 Private THOMAS SNOOK      1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
38615 Rifleman BERTRAM SNOWDEN  4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
22844 Private JAMES WALTER SOBEY        7th Bn. Lincolnshire Regiment  
15415 Private CHARLES SPALDING  8th Bn. Suffolk Regiment       
202267 Private JAMES SPALDING   12th Bn. Royal Scots   
39343 Rifleman JOHN ROBERT SPENCE       4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
24413 Second Lieutenant ROBERT SPENCE   3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1702 Trooper FREDERICK CHARLES SPILLMAN Household Battalion    
33513 Private ALFRED JOHN SPOONER       8th Bn. East Surrey Regiment   
24873 Private GEORGE HENRY SPOORE       8th Bn. Norfolk Regiment       
41604 Private ALFRED GEORGE SPRAKE      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
27614 Private HENRY SPRATT      4th Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
41936 Rifleman ERNEST GEORGE SQUIRE     2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
2310 Trooper WILLIAM STANIFORTH Household Battalion    
G/4122 Private FRANK ALBERT STANNARD    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
39907 Rifleman WILLIAM ROBSON STAUB     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
17717 Lance Corporal THOMAS STEANE      "C" Coy. 8th Bn. South Staffordshire Regiment  
12/4095 Private PAUL MEREDITH STEEDS    2nd Bn Canterbury Regiment, N.Z.E.F.   
10179 Private NORMAN RALPH STENSON      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
4/480 Corporal EDWARD ARTHUR STEPHEN    Div. Sig. Coy. New Zealand Engineers   
804 Trooper FRANK AMPHLETT STEPHENS     Household Battalion    
2354 Trooper JOE STEVENS        Household Battalion    
44318 Rifleman JOSEPH CLARENCE STEVENS  3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
45774 Rifleman JAMES STEVENSON  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
29453 Private CHARLES STEWART   6th Bn. King's Own Scottish Borderers  
S/21704 Private DAVID STEWART   7th Bn. Seaforth Highlanders   
S/17776 Private GEORGE STEWART  8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
37886 Private HAROLD STEPHEN DOUGLAS STEWART    2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
18429 Second Lieutenant HARRY STEWART   1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41421 Private JAMES ROY CAMPBELL STEWART        "F" Coy. 3rd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
45924 Private JOHN B. STEWART   10th Bn. Durham Light Infantry 
S/23095 Private PETER STEWART   7th/Bn. Seaforth Highlanders   
201134 Lance Corporal ARCHER ALFRED STIFF       7th Bn. Lincolnshire Regiment  
43156 Lance Corporal EDWARD STOCKS      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
10419 Lance Corporal JAMES EDWARD STODGELL      11th Bn. Royal Scots   
29947 Rifleman GEORGE STRACHAN  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
S/8539 Private JOHN STRACHAN    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/8520 Corporal JOHN STRACHAN   7th Bn. Seaforth Highlanders   
2624 Trooper FRANCIS WILLIAM STRATTON   Household Battalion    
2190 Private ERNEST HENRY STREDWICK     8th Bn. East Surrey Regiment   
46497 Rifleman WILLIS ROBERT STROUD     1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
3/1552 Private JAMES REID STRUTHERS     New Zealand Medical Corps      
Lieutenant ALEXANDER DAVIDSON STUART (M C)      7th Bn. Seaforth Highlanders   
31823 Private THOMAS FRANCIS SUDRON     8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/12708 Private ALFRED EDWARD SULLER    "A" 4th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)     
18714 Rifleman JACK SULLIVAN    1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
35600 Private LEO HORTON SUMMERFIELD    6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
81653 Private THOMAS WILLIAM SUMMERS    28th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
41118 Private CLAIR NELSON SUTHERLAND   No. 1 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
S/12821 Private DAVID SUTHERLAND        7th Bn. Seaforth Highlanders   
41872 Private DONALD SUTHERLAND 11th Bn. Royal Scots   
8/2827 Private FRANCIS NICOLL SUTHERLAND        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
26331 Private ROBERT SUTHERLAND 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
34166 Rifleman WILLIAM ROBERT SUTHERLAND        3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
T/202546 Private STANLEY GEORGE SUTTON  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
41957 Rifleman WILLIAM SUTTON   4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
35527 Private THOMAS SWAINSON   6th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
G/1665 Corporal ROBERT JOHN SWALES      7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
34860 Private ERNEST JOHN SWAN  8th Bn. Suffolk Regiment       
S/4176 Serjeant MAGNUS SWANSON  8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
S/11147 Private PETER SWANSON   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
23/2097 Corporal JOHN CORNELIUS SWENSON "E" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
3335 Private ALBERT SYKES       1st Bn. Welsh Guards   
G/17635 Private FREDERICK JAMES SYMONDS 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
14037 Second Lieutenant ARTHUR TALBOT   2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
1660 Trooper BENJAMIN TANSELL   Household Battalion    
26333 Private FRANK TANSLEY     2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
43543 Lance Corporal ALFRED TAPPIN      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
17835 Rifleman CHARLES RICHARD TARRANT  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
11978 Private HERBERT TARRANT   2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
20262 Rifleman ALBERT TATTERSALL        4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
38769 Rifleman WILLIAM JOSEPH TATTERSALL        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41220 Private CLAUDE REGINALD PETER TAYLOR      11th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)       
22134 Private EDGAR TAYLOR      No. 5 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
30979 Private EDWARD TAYLOR     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
19170 Private ERNEST TAYLOR     1st Bn. Grenadier Guards       
242253 Private FREDERICK MATTHEW TAYLOR 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
G/13497 Corporal HUGH TAYLOR    7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
266466 Private JOHN TAYLOR      8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
G/17511 Private JOHN P. TAYLOR  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
240850 Private STANLEY ARTHUR WILLIAM TAYLOR    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
38118 Private WILLIAM ANDREW TAYLOR     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
260541 Private JOHN GRAHAM TEMPLE       7th Bn. Border Regiment
268558 Private ROBERT TEMPLETON 1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
S/16309 Lance Corporal JOHN TENNANT     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
710 Corporal of Horse CHARLES HENRY TERRELL     Household Battalion    
106706 Private WILLIAM NICHOLAS TETTERSELL      236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
203083 Private WILLIAM RONALD THAKE     8th Bn. East Surrey Regiment   
21117 Private GEOFFREY HAMLIN THOMAS    3rd Bn. Auckland Regiment, N.Z.E.F.    
Second Lieutenant HEBERT THOMAS 4th Bn. attd. 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)   
1452 Private JOHN THOMAS        1st Bn. Welsh Guards   
32230 Private PERCY THOMAS      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
32875 Private THOMPSON  1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
235275 Private THOMPSON 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
328428 Private FREDERICK THOMAS THOMPSON        8th Bn. Suffolk Regiment       
32798 Corporal HERBERT THOMPSON 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
13131 Private JAMES THOMPSON    No. 2 Coy. New Zealand Machine Gun Corps       
31245 Private JOSEPH THOMPSON   13th Bn. Durham Light Infantry 
32134 Private WILLIAM ARTHUR THOMPSON   7th Bn. Lincolnshire Regiment  
S/8652 Corporal CHARLES THOMSON 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
39643 Private FRASER JOHN THOMSON       10th Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.     
S/2619 Serjeant JOHN THOMSON (M M)      30th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
S/40701 Private JOHN THOMSON    10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
23/1305 Serjeant STANLEY BOWIE THOMSON  1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
42594 Private JOHN THORBURN     "D" Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
43961 Private ALGIE THORNE      11th Bn. Royal Scots   
Y/1667 Lance Corporal LOUIS THORNLEY    7th Bn. King's Royal Rifle Corps       
23667 Lance Corporal ALFRED THORNTON (M M)      11th Bn. Royal Scots   
G/10543 Private WILLIAM THORNTON        7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
8/2161 Private ARTHUR THORPE    10th Coy. 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.     
1972 Trooper ALFRED EDWARD THURLOW      Household Battalion    
1243 Corporal JAMES WILLIAM PERCY TILBURY       Household Battalion    
240859 Private THOMAS ALLDRED TITLEY    7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
Second Lieutenant CHARLES HATT TODD     6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
40525 Private HARRY TOMLINSON   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
31553 Private JAMES DANIEL BRANLEY TOMLINSON    1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
10303 Serjeant BERNARD TOMPKINS 10th Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
12/2495 Second Lieutenant NORMAN TOMPSETT       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/40137 Private JAMES TORBETT   "C" Coy. 8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)       
15047 Lance Corporal SAMUEL HAYDON TOWNSEND     13th Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.
15260 Private JAMES HENRY TRAILL        "D" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
13737 Private JOHN LEGGATT TRAQUAIR     12th Bn. Royal Scots   
T/203770 Private GEORGE AMOS TREDWELL   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/2236 Serjeant THOMAS HENRY TREVERSH   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
45823 Private HERBERT TRIGG     8th Bn. Suffolk Regiment       
37891 Private ALFRED TROTT      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
14886 Rifleman ERIC CLAUDE TUCKER       "D" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
22634 Private GEORGE TUCKER     4th Bn. Grenadier Guards       
45153 Private JOHN ALEXANDER TULLOCH    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
25919 Private ROBERT WALTER TUMBER      "C" Coy. 8th Bn. East Surrey Regiment  
Second Lieutenant ARTHUR THOMAS HORNBY TUNBRIDGE        6th Bn. Royal Berkshire Regiment       
20308 Private GEORGE EDWARD TURNER      8th Bn. South Staffordshire Regiment   
2475 Corporal HENRY TURNER (M M)        1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
241251 Private ROBERT WALLACE TURNER    8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
2623 Trooper WILLIAM ROBERT TURNER      Household Battalion    
23469 Major WILLIAM WILSON TURNER       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
242837 Private WILLIE TURNER    1st/5th Bn. York and Lancaster Regiment
42726 Rifleman JOHN ORR TWEED   3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
48416 Private NORMAN TYAS       11th Bn. Royal Scots   
27896 Private ALBERT TYMAN      7th Bn. Lincolnshire Regiment  
12/1815 Rifleman ALEXANDER MCNAUGHT TYRIE       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
891 Corporal JOHN WILFRED UNDERWOOD     Household Battalion    
18508 Lance Serjeant FREDERICK CHARLES URWIN    3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
46996 Lance Corporal ARTHUR VERNON VALLENDER    25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
40090 Private WALTER VALLENDER  2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
13145 Rifleman ALFRED CHARLES VARNEY    3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
6/3190 Serjeant ALFRED JAMES FRANCIS VARNEY     No. 1 Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.       
S/17588 Private DAVID VASS      "B" Coy. 10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders    
18021 Second Lieutenant ROBERT PATRICK VAUGHAN  2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
33106 Second Lieutenant GEORGE MARMADUKE VAVASOUR       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
31377 Lance Corporal IRVING DENT VEITCH 12th Bn. Royal Scots   
46500 Rifleman SAMUEL ROLAND VIALL      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
26720 Rifleman MANUEL VIEIRA    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
28927 Lance Corporal STANLEY VICTOR CARTHEW VINCENT     "C" Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F. 
B/1361 Lance Corporal CHARLES THOMAS VOICE      7th Bn. Rifle Brigade  
Captain WALTER RONALD WACHER    2nd Bn. attd. 6th Bn. Royal Berkshire Regiment 
34757 Private FREDERICK JOHN WILLIAM WAINE      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
Second Lieutenant OLIVER WAKEFIELD      Household Battalion    
19006 Private EDWARD WAKEMAN    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
32265 Private FREDERICK JAMES WALDEN    1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
25769 Lance Corporal WALKER     ALIAS  
201962 Private ALFRED WALKER    12th Bn. Royal Scots   
30259 Lance Serjeant FREDERICK WALKER   1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
S/7603 Rifleman GEORGE HENRY WALKER     1st Bn. Rifle Brigade  
25900 Private HERBERT WALKER    "C" Coy. 8th Bn. East Surrey Regiment  
18393 Corporal JESSE HUBERT WALL        1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
8/3108 Serjeant GEORGE WALLACE  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
15315 Rifleman KENNETH JAMES WALLACE    "E" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
S/25195 Private WILLIAM WALLACE 5th Bn. Cameron Highlanders    
9/1755 Lance Corporal EDWARD THOMAS BOYES WALLIS        1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
1248 Trooper GEORGE RICHARD WALMSLEY    Household Battalion    
22042 Private JAMES IRVING WALMSLEY     1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
9/1619 Private DAVID JAMES WALSH        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/12598 Lance Corporal CHARLES WANT     "C" Coy. 5th Bn. Cameron Highlanders   
33046 Private ANDREW HANNAH WARD        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
235421 Serjeant HARRY WARD      1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)  
92400 Gunner PHILLIP WARD       23rd Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
16832 Private SAMUEL WARD       7th Bn. Border Regiment
2734 Trooper WILFRED WARD       Household Battalion    
10982 Lance Corporal WILLIAM RUEBEN WARD        4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
39368 Private ROBERT WARDS      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/18991 Private JAMES McF WARK  10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
14725 Serjeant ALEXANDER WARNER 12th (Nelson) Coy. 2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.       
539 Trooper CHARLES WARWICK     Household Battalion    
G/20035 Private FRANCIS HUGH WARWICK    "B" Coy. 7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
11547 Private WILLIAM WATERSON  2nd Bn. Scots Guards   
11140 Lance Corporal PERCY WATKINSON    2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
G/19463 Private ALFRED WATSON   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
9/96 Second Lieutenant NORMAN FORRESTER WATSON  1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
51204 Private ROBERT WATSON     1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
8/2493 Private ROSEWALL JAMES WATSON    4th Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
45158 Private THOMAS WATSON     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
43490 Private WATT      1st Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
8625 Company Serjeant Major ARTHUR JOHN WATTS   11th Bn. Royal Scots   
15056 Lance Serjeant FREDERICK JAMES WATTS      2nd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
203055 Private ROGER WATTS      13th Bn. Durham Light Infantry 
25657 Rifleman WILLIAM JAMES WATTS      "C" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
48119 Rifleman PEARCE HARMAN WAY        2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
31914 Rifleman GEORGE WEBB      3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
G/7070 Private WILLIAM HARRY WEBB       7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/13258 Lance Corporal GEORGE WEBBE     7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
G/19466 Private ERNEST ALBERT WEBSTER   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
41202 Rifleman HENRY WILLIAM WEENINK    "B" Coy. 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade 
11751 Private WILLIAM WELLINGS  1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
41687 Private HENRY CHARLES WELLS       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
21923 Rifleman JOHN WELSH       2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
36751 Private ARTHUR WESTON     25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
19023 Private JOSEPH R. WHARTON 13th Bn. Durham Light Infantry 
13159 Rifleman PATRICK WHEARTY  1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
G/19469 Private DAVID WHEAT     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
31898 Private WILLIAM WHEATLEY  8th Bn. East Surrey Regiment   
40734 Rifleman CHARLES DAVID WHEELER    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
26353 Private ASHLEY ROY WHELHAM        "C" Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.      
25667 Private WALTER HENRY WHIDDINGTON  8th Bn. East Surrey Regiment   
25/1840 Rifleman FRANK SILK WHITAKER    3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
17264 Private JOHN WHITAKER     No 3 Coy. 1st Bn. Grenadier Guards     
2115 Trooper ARTHUR WHITE       Household Battalion    
53297 Private DONALD WHITE      2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
G/3361 Lance Corporal FREDERICK WHITE   7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
3/9733 Private GEORGE WHITE     8th Bn. Suffolk Regiment       
9051 Lance Serjeant JOSEPH WHITE        8th Bn. East Surrey Regiment   
543 Trooper RICHARD WHITE       Household Battalion    
67517 Corporal ROBERT WHITE     23rd Bty. 40th Bde. Royal Field Artillery      
78069 Private CHARLES JESSE WHITEHEAD   27th Field Amb Royal Army Medical Corps
41517 Private MAURICE BUCKLE WHITEHEAD  8th Bn. South Staffordshire Regiment   
36001 Private GEORGE EDWIN WHITFIELD    8th Bn. South Staffordshire Regiment   
28053 Private STANLEY F.H. WHITLOCK     1st Bn. Grenadier Guards       
35524 Private FREDERICK LEWES WHITTINGTON       8th Bn. East Surrey Regiment   
37496 Private FREDERICK WHITWORTH       10th Bn York and Lancaster Regiment    
14174 Private ROBERT HOLMES WHYTE       1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
28203 Private FRANCIS HERBERT WICKS     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
18/1608 Lance Corporal GEORGE WIFFEN    10th Bn. Northumberland Fusiliers      
G/13959 Private WILLIAM JOHN WILBRAHAM  7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
28175 Lance Corporal EDGAR WILBREY      8th Bn. East Surrey Regiment   
8240 Private ARTHUR WILCOTT     9th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
24259 Private HARVEY WILD       No. 2 Coy. 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.       
813114 Lance Corporal MILTON WILDEY     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
205635 Private RICHARD HENRY WILDGOOSE  "B" Coy. 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)
38899 Private WALTER WILDING    25th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers     
157 Trooper ERNEST ROBERT WILKEY        Household Battalion    
26679 Private WILLIAM WILKIE    12th Bn. Royal Scots   
28964 Private THOMAS EDWARD WILKINSON   4th Bn. Grenadier Guards       
235370 Private WILLIAM FRANCIS WILKINSON        "A" Coy. 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment) 
201 Corporal ERNEST WILLIAMS    Household Battalion    
11923 Corporal HENRY WILLIAMS   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
25765 Corporal LAURY SALTER WILLIAMS (D C M)    2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
41538 Private THOMAS WILLIAMS   8th Bn. South Staffordshire Regiment   
3055 Private URIEL VINCENT WILLIAMS     1st Bn. Welsh Guards   
42441 Rifleman WILLIAM HENRY WILLIAMS   3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
23/1876 Lance Corporal FRANCIS WILLIAMSON       10th Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.     
S/40934 Private ISAAC WILLIAMSON        5th Bn. Cameron Highlanders    
203292 Private JAMES WILLIS     8th Bn. East Surrey Regiment   
G/23944 Private TOM WILLIS      7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
200431 Private WILLIAM WILLIS   8th Bn. Suffolk Regiment       
22386 Private SAM WILLOCK       12th Bn. Royal Scots   
32491 Private ALBERT JERVIS WILSON      1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
205650 Private ALBERT KENNETH WILSON    7th Bn Queen's Own (Royal West Kent Regiment)  
G/23943 Private FREDERICK WILLIAM WILSON        7th Bn. The Buffs (East Kent Regiment) 
202802 Private GEORGE WILSON    6th Bn. Dorsetshire Regiment   
29893 Private JOHN WILSON       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
S/43267 Private JOHN WILSON     8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
Lieutenant JOHN SOULSBY WILSON (Mentioned in Despatches)        8th Bn. South Staffordshire Regiment   
G/19470 Private JOSEPH WILSON   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
8/2764 Private JOSEPH ADDISON YOUNG WILSON      1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
15277 Private ROBERT ALEXANDER WILSON   2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
34179 Private WILLIAM WILSON    12th Bn. Royal Scots   
337529 Private WILLIAM WILSON   10th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders     
28416 Private ARCHIBALD LEONARD WINN    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
41491 Private THOMAS DAVID WINTER       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
45291 Private WILLIAM WINTER    1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
26/11 Lieutenant Colonel ALFRED WINTER-EVANS (D S O, Mentioned in Despatches)   3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
1446 Corporal FREDERICK WINTLE  Household Battalion    
22276 Private JAMES WINTON      12th Bn. Royal Scots   
27636 Lance Corporal JAMES SMAIL WISHART        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
Lieutenant GEOFFREY ARTHUR GIBSON WIX   3rd Bn. East Surrey Regiment   
S/18822 Private WILLIAM H.S. WONNACOTT  8th Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
36231 Serjeant ALFRED WALTER WOOD       8th Bn. Suffolk Regiment       
12/3516 Corporal EDWARD HENRY WOOD      2nd Bn Auckland Regiment, N.Z.E.F.     
1151 Trooper HAROLD DEVEREUX WOOD       Household Battalion    
33299 Private WOODGATE  8th Bn. Suffolk Regiment       
G/23616 Private JOHN HENRY WOODGATE     7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
240820 Private WALTER PERCY WOODS       7th Bn. Lincolnshire Regiment  
24381 Private GEORGE WOODWARD   4th Bn. Grenadier Guards       
41592 Private CHARLES WOOLDRIDGE        8th Bn. South Staffordshire Regiment   
14136 Serjeant ARTHUR WOOLNOUGH (M M)   5th Bn. Suffolk Regiment       
40447 Lance Corporal ALFRED CHARLES NOEL WORBY  8th Bn. Suffolk Regiment       
15626 Serjeant JAMES WORTHINGTON        51st Coy. Machine Gun Corps (Infantry) 
73146 Gunner BERNARD WRAGG      59th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
43384 Private ALBERT WRIGHT     7th Bn. Lincolnshire Regiment  
23/1248 Rifleman FREDRICK BALLINTINE WRIGHT     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
31804 Private WILLIAM ERNEST WYKES (M M)        44th Field Amb Royal Army Medical Corps
15516 Private EDWIN WYLDE       8th Bn. South Staffordshire Regiment   
2175 Trooper JOHN BERTRAM YARWOOD       Household Battalion    
33812 Private WILLIAM THOMAS YATEMAN    8th Bn. East Surrey Regiment   
1731 Trooper ALBERT EDWARD YATES        Household Battalion    
268883 Private EDWARD YEATMAN   1st Bn. Royal Warwickshire Regiment    
22150 Private DAVID YOUNG       2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
22151 Private JOHN YOUNG        2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
39385 Private ROBERT YOUNG      13th Coy. 2nd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.     
G/24262 Private WILLIAM YOUNG   7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment) 
20593 Rifleman WILLIAM EDWARD YOUNG     3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
15318 Rifleman WILLIAM SCOTT YOUNG      1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen VLAMERTINGHE NEW MILITARY CEMETERY (17)
________________________________________________________________
710689 Gunner BROWNSON  "C" Bty. 256th Bde. Royal Field Artillery      
635657 Corporal Saddler CAMPBELL        "B" Bty. 256th Bde. Royal Field Artillery      
22921 Gunner HAROLD CONSTERDINE 108th Bty. 8th Bde. Australian Field Artillery 
203872 Gunner SAMUEL DAWES      "C" Bty. 83rd Bde. Royal Field Artillery       
78766 Bombardier DOBSON "C" Bty. 256th Bde. Royal Field Artillery      
229378 Gunner ROBERT EARL       "C" Bty. 256th Bde. Royal Field Artillery      
206932 Gunner WILLIAM EDGAR     "C" Bty. 256th Bde. Royal Field Artillery      
240367 Private CHARLES WILLIAM EVENDEN  "B" Coy. 5th Bn. Royal Sussex Regiment 
Second Lieutenant GODFREY HAMILTON HEMSLEY      "C" Bty. 255th Bde. Royal Field Artillery      
26465 Gunner FRED HUNTER        "B" Bty. 83rd Bde. Royal Field Artillery       
159388 Gunner LEATHAM   41st Bn. 42nd Bde. Royal Field Artillery       
79215 Acting Bombardier HENRY LOWE      "C" By. 83rd Bde. Royal Field Artillery
241175 Private MANNERS  5th Bn. Royal Sussex Regiment  
635500 Shoeing Smith Corporal McGLASHAN "A" Bty. 256th Bde. Royal Field Artillery      
240502 Private REED     5th Bn. Royal Sussex Regiment  
202989 Private VINE     5th Bn. Royal Sussex Regiment  
645561 Saddler WARD     "A" Bty. 256th Bde. Royal Field Artillery      
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen VOORMEZEELE ENCLOSURES NO.1 AND NO.2 (1)
_________________________________________________________________
B/826 Rifleman HAROLD BERNARD PRATT     7th Bn. Rifle Brigade  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen WESTOUTRE BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________________
G/6524 Lance Corporal BARBER    8th Bn. East Surrey Regiment   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen WHITE HOUSE CEMETERY, ST. JEAN-LES-YPRES (5)
_____________________________________________________________________
178166 Gunner HERBERT CRANE     "C" Bty. 241st Bde. Royal Field Artillery      
49240 Private HENRY EDWARD GIBBS        1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
8/3035 Lance Serjeant SYDNEY LEONARD PEARCE     1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
2870 Lance Corporal LEONARD ALBERT WHITE        49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
32771 Private JAMES ANDREW BROWN WILLIAMS       1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.       
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen YPRES (MENIN GATE) MEMORIAL (564)
__________________________________________________________
14654 Private HENRY EDGAR ABBOTT        10th  Field Amb. Australian Army Medical Corps 
2827 Private BREALLY ADAMS      5th Bn. Australian Pioneers    
1615 Private RAYMOND ADAMS (M M)        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3142 Private ROBERT ADAMS       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2027 Private ARTHUR MONTAGUE ALCHIN     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2872 Private STEPHEN DOUGLAS ALLAN      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1055 Private ARTHUR ROBERT ALLEN        34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2762 Private DANIEL ALLEN       42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1612 Private JOHN THOMAS ALLEN  36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3101 Private HENRY ALBERT ALLPORT       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Captain FRANK AMPHLETT  35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1206 Lance Corporal ALEXANDER BERTIE ANDERSON   32nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
701 Private ANDREW ANDERSON     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5032 Private GORDON FRASER ANDERSON     46th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3016 Private WALTER NEWTON ANDERSON     39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
701 Private WILLIAM ANDREW ANDERSON     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
14701 Private FREDERICK GEORGE APPLEBY  10th Bty. Australian Light Trench Mortar Battery       
3114 Private ROBERT HARRY APPLIN        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant THOMAS ACHESON ARMSTRONG     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2277 Private WILLIAM HERBERT ARMSTRONG  37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2421 Private ARTHUR ROY ASHTON  49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2523 Private CHARLES ASKIE      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2186 Private FRANCIS HAMPTON ATKINSON   34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
358 Private ROBERT ATKINSON     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1798A Private LEONARD IRVING BAILEY     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1882 Private EDWARD HENRY BAIRD 47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3356 Private ROBERT BRUCE BARGH 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3261 Private ROY LESLIE BARRETT 51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
956 Sergeant SYDNEY JOHN BARRETT (M M)  40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1376 Private CLARENCE GEORGE BARTHO     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2442 Private SAMUEL BASS        34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
704 Private DAVID BEATTIE       36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2038 Private FREDERICK HENRY BECKWITH   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3030 Private HENRY ARTHUR BELLCHAMBERS  39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
408 Private HENLEY THOMAS SOUTHWELL BEMBRICK    3rd Bn. Australian Machine Gun Corps   
2531 Private ATHOL RUPERT BENNETT       39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
784 Corporal CHARLES HENRY BICKHAM      40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1627 Private ALEX BIDICE        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2771 Private ALBERT CHARLES JACOB BILLET        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
9 Sergeant HENRY CLIFFORD BINKS 3rd Bn. Australian Machine Gun Corps   
786 Private NORMAN SYDNEY BIRCHALL      49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2521 Private CLARENCE LESLIE BIRD       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5051 Corporal WILLIAM ROBERT BOAL       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3368 Private HERMAN JOSEPH BOEHM        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1883 Private WILLIAM BOULTON    36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4492 Private ERNEST ANDREW BOURKE       30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2627 Lance Corporal JOHN BEATTY BOWES   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2398B Lance Corporal JOSEPH PATRICK BOYLE       49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
396 Sergeant BRADY (M M)        ALIAS  
3258 Private HORACE BRAGG       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7195 Private ISHMAEL BRAITHWAITE        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3177 Corporal ALDEN BERNARD BRAMICH     47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3254 Private HAROLD OSWALD BRAY 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2780 Private ROBERT WILLIAM BRAZENDALE  37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4384 Private JAMES HERMAN BREUER        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
350 Private GEORGE BREWARD      40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
213 Private EDWARD JAMES BRIGHT 38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3025 Private OSWALD BRIGHT      37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
84 Sergeant HUGH MCDERMOTT BRINDLEY     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3116 Lance Corporal GILBERT JOSEPH BRINSDEN     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3104B Private WALTER WILLIAM BRITTAIN   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2781B Lance Corporal HORACE GEORGE BROADWAY     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4571 Lance Corporal THOMAS BROOKS       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3363 Private THOMAS ANDREW BROOKS       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3180 Private ALBERT EDWARD LESLIE BROWN 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1407 Private CYRIL MALCOLM BROWN        36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3783 Private FREDERICK JOHN BROWN       51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1892 Lance Corporal GEORGE BROWN        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3471 Private JAMES ROBERT BROWN 49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
10557 Private THOMAS FULTON BROWN       "C" Coy. 1st Regt. (Inf.). South African Infantry      
Second Lieutenant LEONARD ROCKLEY BROWNLOW      33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant THOMAS FRASER BRUCE   36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1076 Private HERBERT JAMES BRUNKER      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
16116 Private RONALD CAULFIELD BRYANT   10th Bty. Australian Light Trench Mortar Battery       
2530 Private CECIL WILLIAM BUCKLEY      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2386B Lance Corporal ROY DUDLEY BUDDEN  47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4500A Private LESLIE CHARLES BULLOCK    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant JAMES CLEMENT BURGES 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2794 Private CHARLES BURGESS    30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
25 Private JOHN BURNLEY 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1617A Private SYDNEY BUTLER     49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3117 Private JOHN SARSFIELD BYRNES      51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Captain HENRY CHARLES DIGHT CADELL (M C)        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1804 Private ALPHONSUS CAHILL   34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
404 Private WESLEY GRETA CALLENDER      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2282 Private ERNEST ADOLPHUS CALOV      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7564 Gunner CECIL BRINDLEY CALVER       5th Bde. Australian Field Artillery    
1882A Private DONALD McGREGOR CAMERON   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3380 Private EDWIN ALEXANDER CAMERON    48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1038 Private DENIS JOHN CAMM    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3132 Private FRANK JAMES CARD   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2629 Corporal GEORGE WILLIAM CARR-BOYD  47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2318 Private JOHN GERALD CARR-BOYD      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5032 Private ALBERT EDWARD JOSEPH CARROLL       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2043 Corporal ERNEST WILLIAM CARROLL    36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1626 Corporal WALTER HENRY CHIBNALL     10th Bty. Australian Light Trench Mortar Battery       
1702 Private WILLIAM JOHN CHILDS        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5056 Private PATRICK CHRISTIE   47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1888A Private ARTHUR JAMES CLARK        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1095 Private GEORGE CLARK       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1945 Private FERGUS JOHN CLARKE 49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1790 Private FREDERICK CLEMENT  35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2535 Private HENRY CLEVELAND    34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4997 Private WILLIAM AUSTIN CLOHESY     49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1092 Lance Corporal ALBERT COBCROFT     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
732 Sergeant JOSEPH HENRY COCK  36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2299 Private JAMES MATHER COE   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2140 Private FRANCIS PATRICK COLLATON   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant FRANK ERSKINE HOBBS COLLINS  47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2555 Private ROBERT WILLIAM COLLINS     40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2790 Private WILLIAM JAMES COLWILL      39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
556 Lance Corporal KEEN CHARLES CONGDON 37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2783 Private WILLIAM CONNOR     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1806A Corporal HARRY CONWAY     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant SYDNEY COOK   36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3780 Private WILLIAM HENRY COOK 30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2050 Private ARTHUR ERNEST COOKE        34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1106 Private DAVID BAKER COOPER 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2786 Private JAMES CHARLES COOPER       38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
725 Lance Corporal LESLIE COOPER        36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3453 Private RUFUS PAUL COOPER  47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4036 Private NORMAN ISAAC COOTE 32nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1703 Lance Corporal COSTELLO    3rd Regt. (Inf.). South African Infantry       
11673 Corporal PHILIP BERTRAND JOHN COURTENAY   1st Regt. (Inf.). South African Infantry       
3144 Private JOHN MICHIE COUTTS 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
153 Sergeant CHARLES WILLIAM ARTHUR COX 40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2824 Private WILLIAM CRAGG      33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3031 Private CEDRIC CRAMP       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3788A Private CHRISTOPHER GEORGE CRANDELL       49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2293 Private ALLAN ALFRED CRANWELL      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2539 Private LANCELOT CREBERT   36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1092 Corporal RUPERT MILTON CROSS       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
737 Private GARNET CYRUS CROSSING       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2394 Private JOSEPH CROSSLEY    51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1636 Private ROBERT CROY        51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2042 Private MAURICE JOSEPH CURRAN      36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3260 Private JOHN JOSEPH DALY   47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2802 Lance Corporal JOSEPH JOHN DALY    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2613 Sergeant STANLEY DAUE      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
755 Private GEORGE DAVIES       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
586 Private HENRY DAVIES        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4595 Sergeant JAMES DAVIS       ALIAS  
1811 Private JOHN RICHARD DEAN  34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3250 Private FRANK DEARDEN      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
313 Lance Corporal ROBERT DECKHARDT     42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2565 Private FRANK DENINGTON    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
761 Private GEORGE DICKINSON    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1638 Corporal ARTHUR WILLIAM DODD       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3101 Private ALBERT PHILIP DORAN        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4700 Private ARTHUR ROBERT GORDON DORLING       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1906 Lance Corporal VINCENT JOHN DOWD   45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
615 Private WILLIAM THOMAS DOWDELL      51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1264 Corporal LESLIE JAMES DOWN 39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1641 Private MICHAEL DOYLE      51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4035 Sergeant THOMAS JOSEPH DUGGAN (M M)        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
56 Corporal REGINALD OSCAR DUNNING      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1907 Private THOMAS HENRY DYSON 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant JOSEPH THOMAS EAST (Mentioned in Despatches)  12th Coy. Australian Machine Gun Corps 
27695 Private CHRISTOPHER EBZERY        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4489 Private CHARLES OSMOND DONOVAN EDSER       9th Field Amb. Australian Army Medical Corps   
6554A Private DAVID THOMAS EDWARDS      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2811 Private FRANK BERTRAM EDWARDS      39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2152 Sergeant CHARLES FRANCIS SOUTHWELL ELLERY  48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant DUDLEY SINCLAIR ELLIOT       35th Bn Australian Infantry, A.I.F.    
2177 Private JOHN EDWARD EMBLETON       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2598 Private HENRY ERSKINE      49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3057 Private GEORGE JOSEPH EVANS        39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4053 Private ROBERT EVANS       32nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2800 Private HAROLD LUTHER EVERINGHAM   36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1660 Private THOMAS EVESON      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6092 Private JOHN JOSEPH FACE   31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5085 Private GEORGE FALCONER    47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1896 Private WILLIAM ALFRED JOHN FENSOM 47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3388 Private CHARLES FERGUSON   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2532 Private ROBERT HENRY FERGUSON      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
19318 Lance Corporal THOMAS WALTER FIDGE        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
425 Private GAVIN FINLAY        39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1913 Corporal ALEXANDER MORSON FISHER   36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2657 Private ASHLEY McDONALD FORBES     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6768 Private HERBERT FORREST    49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3044 Private RICHARD LESLIE FORREST     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
773 Sergeant WILLIAM FOULKES    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5689 Lance Corporal NEAL FOUND  39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
11980 Private BERNARD FOX       9th Field Amb. Australian Army Medical Corps   
6010 Private EDWARD FRANCIS     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3059 Lance Corporal ROY NEWPORT FRASER (M M)    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
452 Private KENNETH RICHARD FRAZER      36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
414A Private ALBERT ERNEST FREE 3rd Bn. Australian Machine Gun Corps   
73 Corporal DONALD ROBERT FRYER 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
438 Private WALTER HERBERT FULLER       36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1134 Private WILLIAM JOHN GAMBLE        34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
29092 Private GEORGE GANT       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2842 Private WILLIAM GERARD     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
873 Corporal ALBERT ROY BARTON GIBBS    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1669 Private WILLIAM ALEXANDER GIBBS    48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1952 Private LEONARD SAMUEL GILES       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2160 Private WILLIAM THOMAS GILL        33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4543 Private SIDNEY ALBERT GILLETT      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5097 Lance Corporal THOMAS PATRICK GILLIEATT    47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6974 Private GEORGE ELLABY GLASBY       49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4795 Private ROY WILLIAM GOGAN  51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2007 Private HORACE LESLIE GOUGH        36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant ALLAN HERBERT GRANT   40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
77 Private MATTHEW GRAY 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3384A Private WILLIAM HENRY GRILLS      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3063 Private WILLIAM GUEST      33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
883 Private ALBERT EDWARD GUNDRILL      37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1443 Lance Corporal RICHARD CLARENCE GUNTER     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant ROBERT STORRIE GUTHRIE       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
466 Private WALTER JOHN HAGAN (M M)     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
430 Private COLIN DAVID HALL    33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2085 Private GEORGE HAMMOND     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3058 Private CECIL JAMES HANKS  34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant ROBERT HANNAH (D C M)        13th Bty. Australian Light Trench Mortar Battery       
3416 Private ROBERT EMMETT HANNAN       31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2674 Private WALTER HARMER      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5114 Lance Corporal JOHN ALBERT HARRIS  48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2661 Private WILLIAM ERNEST HARTFIELD   51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1152 Private ARTHUR OSCAR HARVEY (M M)  34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2517 Corporal WALTER THEODOR HASS       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
66 Lance Corporal GEORGE FREDERICK HATTY        10th Coy. Australian Machine Gun Corps 
3008 Private GEORGE HENRY HAWKINS       37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1140 Private JAMES ALFRED HAY   33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3432 Private ALBERT HAYES       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3702 Private EDWARD PATRICK HAYES       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3790 Private WILLIAM LESLIE HAYES       49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4811 Private HENRY EDWARD HAYNES (M M)  51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
18352 Private THOMAS WILLIAM HEALEY     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
868 Lance Corporal THOMAS ARTHUR HEATH  31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3166 Private ERNEST LOUIS BARTON HENFRY 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
453 Private ROBERT HENNESSEY    34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6348 Lance Corporal MALCOLM MANLEY HENNINGHAM   33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2323 Private GEORGE HERCUS      ALIAS  
2427 Private WILFRED VIVIAN HETHERINGTON        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5839 Private HARRY HEWISH       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant REGINALD HICKLING     51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4627 Private HERBERT CLIFTON HILL       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
100 Private AUGUSTUS HINDS      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2004 Private JOHN ANDREW HOCKEY 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1994 Private MARK UBHORNE HOLMES        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6567 Private LEONARD PARKES HOLROYD     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
782 Private HARVEY HOLT 36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4526 Private ALBERT HORSLEY     51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3152 Private JOHN GRAHAM PARRY HORSMAN  47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2434 Private HENRY GEORGE HOSFORD       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2634 Private OLIVER HERBERT HOWARD      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2445 Private WALTER HOWARD      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2090 Private GEORGE ALEXANDER HUGGETT   34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
13972 Private HUGHES    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
99 Private JAMES FREDERICK HUGHES       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2319 Private JOSEPH EDWARD HUGHES       36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3157 Private ROBERT OLERHEAD HUNTER     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2166A Private JOHN HUSBAND      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2592 Private MICHAEL FLORENCE HYLAND    40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1935A Private ARTHUR PARTRIDGE INGLE    46th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2076 Private WILBERT HENRY ISAAC        9th Coy. Australian Machine Gun Corps  
2183 Private WILLIAM EDWARD ISAACSON    48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
81 Lance Corporal ANDREW HOWARD JACK    11th Coy. Australian Machine Gun Corps 
1363 Private FRITZ JAENTSCH     51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1637A Sergeant ARTHUR JAMES     49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7266 Private EARL ATHOL SALISBURY JAMES 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
104 Private WALTER MURRAY JARRETT       36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3500 Private ROBERT DAVID JOBSON        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2323 Private JOHNSTON   34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1838 Lance Corporal HERCULES JAMES JOHNSTON     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2434A Private WILLIAM JOHNSTON  48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3800 Private HUGHIE NORMAN JONES        49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1159 Lance Corporal HAROLD KAY  36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1218 Private GEORGE THOMPSON KELLAS     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1160 Private JAMES KELLY        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1944 Private TIMOTHY CORNELIUS KENEALLY 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
26845 Private SAMUEL GEORGE KILGOUR     49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant ALBERT GEORGE KILPATRICK      33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3371 Private WILLIAM KING       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3422 Private WILLIAM KING       36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
670 Lance Corporal ALBERT KIRK  48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2670 Private ANDREW CAMERON KNEATH      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2608 Private ROY JAMES KNIGHT   34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2172 Private GEORGE KNOWLES     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5229 Private ALBERT KORN        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
57 Sergeant ARTHUR BLOXHAM KYLE 3rd Bn. Australian Machine Gun Corps   
1202 Sergeant LEONARD GORDON CLARK KYLE 39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant RICHARD LAGDEN       45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1919 Private EDWARD LAIDLER     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
805 Lance Sergeant WALTER HERBERT EMERTON LAMAN 36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2637 Lance Corporal WILLIAM RICHARD LANDER      49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1688 Private NORMAN CHARLES LANE        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2024 Sergeant ANDREW NORMAN LANGSFORD   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3858 Private JAMES LARGIN       33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2106 Private ALBERT BERNARD LESLIE LAWSON       38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
480 Corporal HERBERT JOHN LEAN  35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1829 Lance Corporal LESLIE JAMES LEDGER 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2447 Private WILLIAM LEE        45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
422 Private WILLIAM FRANK LEECH 11th Coy. Australian Machine Gun Corps 
3262 Private ERNEST LEIGHTON    47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6585 Private LAWRENCE LESLIE    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant HILTON SYDNEY LEVY   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3206 Private GEORGE CHARLES LILLY       49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3720 Lance Corporal WALTER CLARENCE LESLIE LINDSAY      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6620A Private WILLIAM HENRY LISLE       36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3171 Private EDWARD BLAND LITTLE        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2584 Private LEO OSCAR LOCK     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5047 Private NORMAN LOCKHART    33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1693 Private JAMES LONERGAN     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
492 Lance Corporal JAMES ROUGHLEY LONGHURST     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3608 Private CHARLES EDWARD LOVE        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3525 Private FRANCIS WILLIAM LOWE       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
378 Private PERCY DOUGLAS LYALL 11th Coy. Australian Machine Gun Corps 
3177A Private DONALD SINCLAIR MacCALLUM 47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2104 Lance Corporal JOHN HENRY MacDONALD        36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant FRANCIS EDWARD MAXWELL MACKAY (M M)   10th Coy. Australian Machine Gun Corps 
3636 Lance Corporal JOHN A. MACMILLAN   42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant CHARLES TEESDALE MAIN 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1680 Private RUPERT HENRY MAJOR 58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2654 Private HENRY EDWARD MALKIN        49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3081 Private MARK WALLACE MALONEY       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1905 Sergeant HERBERT ARTHUR MANNALL    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2765 Lance Corporal WALTER NEIL EMERY MANSON    39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
698 Lance Sergeant ELLIS JOHN ALBIN MANTACH     40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1177 Company Sergeant Major ARTHUR ERNEST MARSHALL      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant KENNETH EDWARD DIX MARSHALL  38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1301 Private THOMAS EDGAR MARSHALL      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1655 Private REGINALD WILLIAM MARTIN    45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1978 Private RUPERT MARTIN      36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2839 Private PATRICK JAMES MATHEWS      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant CHARLES MATTHEWS     38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant WILLIAM MAXWELL      38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
848 Corporal GEORGE ROBERT McBEAN       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4214 Private WILLIAM McCABE     47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5059 Private SIDNEY WALTER McCALLUM     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6049 Corporal PATRICK McCARTHY (D C M)  37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3443A Private ROBERT McGOWAN    36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
913 Private ROBERT MACFARLANE McGREGOR  12th Coy. Australian Machine Gun Corps 
2121 Private ANDREW GILBERT McHARG      39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2914 Private ARCHIBALD ALEXANDER McKENZIE       39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
124 Corporal DONALD M. McKILLOP 33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3443 Private ARCHIBALD McLEAN   36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2368 Lance Corporal JOHN McLEAN 37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1873 Private DONALD McLEOD      37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant JAMES ALBERT McMICHAEL        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3186 Private DANIEL McMILLAN    46th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2690A Private WILLIAM LAIDLY McMULLEN   47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3474 Private HUGH McMUTRIE      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4279 Private JOHN McNAMARA      30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
938 Private JOHN McNISH 39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
352 Company Sergeant Major WILLIAM DAVID MEAD   41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1700 Private ERNEST ARGENT MEAKINS      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
929 Private WALTER WILLIAM MEATHREL     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1185 Lance Corporal WILLIAM JEFFREY MELROSE     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3183 Private ROBERT WILLIAM MENZIE      47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
R/2132 Private BENJAMIN SILVENIOUS MOGG 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2096 Private SIDNEY ALFRED WILLIAM MONTGOMERY   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
648 Private JAMES BERNARD MOONEY        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
789 Company Sergeant Major ALGERNON ROBINSON MOORE      39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1115 Lance Corporal DAVITT JAMES MORAN  40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4277A Corporal JOHN MORGAN      5th Bn. Australian Pioneers    
7044 Private PERCY MORGAN       37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2711 Private WILLIAM MOULDEN    48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2401 Private LESLIE MULLANE     39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1883 Private JOHN JOSEPH MULLINS        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4572 Private JOHN ANDREW MULVAHIL       39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2456A Corporal HORACE MUNT      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant EDWARD AUBREY MUTTON MURRAY  48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2366 Lance Corporal CLAUDE EUGENE NANCARROW     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3110 Private WILLIAM JEFFRY NASH        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1871A Private ROBERT SAMUEL NAYLOR      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3111 Private OSCAR BENNO NERLICH        33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3064 Private DAWSON NEWBERRY    47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2961 Private CLAUDE VINCENT NEWPORT     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
574 Lance Corporal CLAUD LYNTON NIBBS   40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant WILLIAM PEARS NICHOLES       39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
651 Private NORMAN CROSBIE NICOLL       37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1206 Private LACHLAN ARCHIBALD ROBERT NICOLSON  42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1247 Private CHARLES HENRY CUE PITT NIND        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2963 Private CHARLES ERROL NIXON        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4392 Private JOHN JAMES NOBLE   45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3159 Private HERBERT GEORGE NOLAN       42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4339 Private JOHN WILLIAM NOLEN 29th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2244 Private RICHARD TATE O'CONNELL     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2941 Private THOMAS AUGUSTUS O'CONNOR   37th Bn Australian Infantry, A.I.F.    
2047 Corporal THOMAS PALLASEN OLESEN    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3296 Private TERENCE O'REILLY   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4102 Private WILLIAM ALBERT OSBORN      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2971 Private FRANK OSBORNE      29th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
273 Private JOSEPH ALBERT OSTWALD       31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
173 Private FREDERICK WILLIAM PAGE      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3486 Private HAROLD KEITH PAGE  48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5088 Private JOHN JOSEPH PAGE   33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7193 Sergeant PERCY PAINTER     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
525 Private JOHN PARKIN 33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2698 Corporal GEORGE HENRY PARR 47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
463 Private WILLIAM HENRY PASCOE        10th Coy. Australian Machine Gun Corps 
5246 Corporal CHARLES EDWARD PAYNE (M M)        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
29562 Private EDWARD CHARLES COLLIER PEACHEY    46th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
150 Private FRANCIS PEACOCK     33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2281 Lance Corporal JAMES PEARCE        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
153 Sergeant CHRISTOPHER MILES PEARSON  36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2376 Private WILLIAM JAMES PEET 42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2859 Private FREDERICK WILLIAM PERROTT  35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3228 Private ALBERT MAGNUS PETERSEN     47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1970 Private ARTHUR LESLIE PHILBEY      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2202 Private CHARLES PHILLIPS   39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
530 Sergeant FREDERICK ERNEST PHILLIPS  34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2888 Private WALTER PHILLIPS    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5076 Private CHARLES ARTHUR PIKE        36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1970 Private ALFRED PLAIL       41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1215 Private ROBERT PLAIN       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
660 Private ALFRED BOYES POLLARD        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3197 Private HARRY EDWARD POTTER        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4629A Lance Corporal DAVID THOMAS POWELL        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
662 Private FRANCIS JOHN POWER  37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
11984 Private EDWIN PRETORIUS   1st Regt. (Inf.). South African Infantry       
3228A Private SINON PURTILL     49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant WILLIAM GEORGE PURVIS 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2704 Private JOHN ANDREW QUINLAN        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6623 Private JOSEPH DANIEL PENFOLD REED 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
556 Private THOMAS BALFOUR REID 11th Coy. Australian Machine Gun Corps 
1851 Private FREDERICK JAMES REYNOLDS   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant WILLIAM REES REYNOLDS 33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Captain JOHN WILLIAM RICHARDSON 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2487 Private SYDNEY GILES RILEY 49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2233 Corporal GORDON RINDER     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7317 Private WILLIAM PALMER RITCHIE     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1975 Corporal THOMAS JOHN ROACHOCK      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant JAMES ROADKNIGHT     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
169 Private KENNETH ROBERTSON   34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2793A Private ALEXANDER ROBINSON        47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
482 Private JOHN ROBINSON       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4198 Private RICHARD GREGORY ROBINSON (M M)     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant THOMAS CAREY ROBINSON        38th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7362 Private WILLIAM HERCULES ROBINSON  36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3303 Private CHARLES SYDNEY ROGERS      48th Bn Australian Infantry, A.I.F.    
1897 Private GEORGE ROGERS      3rd Coy. Australian Machine Gun Corps  
2869 Private LIONEL GEORGE ROSER        36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2870 Private ALFRED HERBERT ROSS        36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1863 Private ARTHUR CLIFFORD ROUTLEY    36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2193 Private ARTHUR GEORGE EVERETT ROWE 5th Bn. Australian Pioneers    
345 Lance Corporal REGINALD JAMES ROWE  44th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2141 Private VICTOR STANLEY ROWE        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2148 Private JOHN HENRY ROYDE   34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2352 Private HENRY ERNEST RUSSELL       39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2780 Private JAMES FRANCIS RYAN 35th Bn Australian Infantry, A.I.F.    
989 Private JAMES FRANCIS SANDERSON     37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
548 Private ELIJAH VINCENT SAVAGE       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3322 Private THOMAS PATRICK SCANLAN     31st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2987 Private FREDERICK CHARLES SCARESBROOK      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1235 Private STEPHEN SCOTT      35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
909 Private WILLIAM SCOTT       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2720 Private LOUIS RICHARD SCRIVEN      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
290 Private GEORGE SEABRIGHT    11th Bty. Australian Light Trench Mortar Battery       
996 Lance Corporal WILLIAM HENRY SEARLE 37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2394 Private ANDREW SEATH       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3224 Private SAMUEL VAUGHAN SELBY       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3129 Private HAROLD THOMAS SELL 33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2651 Private WILLIAM LESTER SEYMOUR     34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant CHARLES FREDERIC SHARLAND    40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant FRANK SHAW   59th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2395 Private FREDERICK EDWARD SHAW      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1235 Private JOB SHELDON        34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1227 Private HAROLD THOMAS SHEPHERD     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1724 Corporal ARTHUR TAIT SIDDLE        49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2661 Private GEORGE SIMMONS     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3103 Private ALEXANDER SCOTT SIMPSON    48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2149 Private KENNETH McKENZIE SIMPSON   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2420 Lance Corporal JAMES CLEMENT SKINNER       44th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5203 Corporal HERBERT JAMES SLEE        49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1441A Private ROBERT SLEIGHTHOLME       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
176 Corporal JAMES HENRY SMALLWOOD      33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3162 Private ALFRED ANTHONY SMITH       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1251 Lance Corporal EDGAR ARTHUR SMITH  33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
273A Private ERIC SMITH 51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1912 Corporal JAMES PATRICK SMITH       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2398 Private PERCY JAMES SMITH  42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1257 Private ROBERT HENRY SMITH 33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2723A Private SEARL SMITH       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7124 Corporal WILLIAM JOHN SNEDDON      37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3610 Private FRANCIS HENRY SOUTER       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1971 Private WALTER JAMES SOUTH 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Captain HENRY SOUTHBY   39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
178 Private WILLIAM SPARROW     36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
19826 Private ERNEST SPENCER    39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3469 Private JOSEPH HERBERT SPENCER     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1948A Private GUSTAV GOTTLIEB BERTHOLD SPORN    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
467 Private CHARLES STAINES     49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3148 Private CECIL HARRY STAIT  39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
461 Sergeant ALFRED EDWARD STEELE       49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
914 Lance Corporal WILLIAM WALTER STEPHEN       44th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3639 Private LINDSAY STEPHENS   58th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2757 Lance Corporal THOMAS ARTHUR STEPHENSON    29th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7053 Private JAMES STEWART      37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3117 Private WILLIAM EDWIN STINSON      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2250 Private GEORGE STRATFORD   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2882 Private STRICKLAND 36th Bn. ALIAS 
3222 Private EDWARD STUBBS-MILLS        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2882 Private SAMUEL STUCKLIN    36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2500 Private JAMES SULLIVAN     47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2693 Private WILLIAM PATRICK SULLIVAN   42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1910 Private JOHN SUSSEX        34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2506 Private GEORGE SWALLING    47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2252 Private ALBERT GILROY SYMONS       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2901 Private NORMAN TATE        39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2025A Private AMOS GILBERT ALFRED TAYLOR        35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3121 Private BERT ALBERT EDWARD TAYLOR  34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4297A Private FREDERICK HAROLD TAYLOR   47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3024 Private JOHN TAYLOR        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2159 Private ALEXANDER TELFER   39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
614 Private STANLEY JOHN THOMAS 39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2982 Lance Corporal EDWARD LUKE THOMPSON        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1510 Sergeant JOHN THOMPSON     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2756 Private SYDNEY ROBERT THOMPSON     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
206 Sergeant JAMES JOHN THOMSON 34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
207 Private WILLIAM L. THOMSON  34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1437 Private WILLIAM HENRY THOMAS TIJOU 49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
904 Sergeant KENNETH WILLIAM TILBURN    34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5095 Corporal JOHN LOUIS TOMINEY        33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5200 Private JOHN JENKINS TOWNSON       47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4117 Private LESLIE THOMAS TRELEAVEN    30th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
907 Corporal CLAUDE MANNING TURNER (Mentioned in Despatches)    34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1896 Private WALTER HAROLD TURNER       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
35 Corporal ALFRED ULPH 47th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2890 Private WALTER HENRY CHARLES UNDY  46th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2004A Private JOSEPH VARCOE     35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1263 Private ALBERT JOSEPH WAILES       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4625 Private HENRY THOMAS WALDEN        45th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2412 Private WILLIAM HAY WALKER 36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1305 Private GARFORTH WALTON    36th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1276 Sergeant GEORGE WANLESS    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2178 Private EDWIN HERBERT WATSON       35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
32352 Private JOHN ALEXANDER WATT       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
248 Private JOHN WILLIAMS WEARMOUTH     39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2178 Private THOMAS WEIR        34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3465 Private GEORGE WELLS       48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1793 Private ARTHUR NOWELL WEST 41st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3007 Private ERNEST WESTERGAARD 48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
559 Private WILLIAM HENRY WESTON        9th Coy. Australian Machine Gun Corps  
2391 Private EDWIN JOHN WHITE   39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3159A Private JAMES FRANCIS WHITE       37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2191 Private JOHN HENRY WHITE   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3130 Private OLIVER WHITE       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3240 Private ROBERT GILBERT WHITEHAND   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
7084 Private GEORGE ERNEST WHITEHEAD    37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1391 Private ARTHUR WICKER      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3002 Private EDWARD WARD WILCOCK        51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2758A Private SIDNEY FARMER WILKERSON   51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
396 Sergeant EDWARD B. WILKINS (M M)    39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
6688 Private EDWARD WILLIAMS    35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1016 Private ERNEST ALFRED WILLIAMS     39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2009 Private WALTER HENRY WILLIAMS (M M)        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2036 Private WILLIAM WILLIAMS   48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2271 Private ALEXANDER GILBERT WILSON   51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3454 Private RAY JOSEPH WILSON  37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
919 Private ROBERT DOUGLAS WILSON       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
605 Company Sergeant Major RONALD KEITH WILSON  40th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2664 Private SAMUEL CECIL WILSON        39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Second Lieutenant CHARLES ROBERT WINDEYER       49th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2905 Private GUSTAVE ADOLPH WINTERHALTER        39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
30128 Private CLARENCE WOOD     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
1866 Private ERNEST JOHN WOOD   35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2879 Private REGINALD EVELYN WOOD       34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2678 Private JOHN WOOLLARD      34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
3126 Private JOHN LOVE WRIGHT   34th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
702 Sergeant WILLIAM ALFRED WRIGHT (M M)        37th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2860 Private ARTHUR HARRY WRIGHTSON     48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
4595 Sergeant JAMES ZIMMER      48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen YPRES RESERVOIR CEMETERY (12)
______________________________________________________
297308 Gunner FRED BEARSLEY     122nd Heavy Bty. Royal Garrison Artillery      
4332 Private FRANK ARTHUR DENHAM        48th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
5106 Private GORDON HAROLD HERON        12th Coy. Australian Machine Gun Corps 
Second Lieutenant ROBERT FRANCIS JAMES  51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
11/680 Lieutenant Colonel GEORGE AUGUSTUS KING (D S O and Bar)  1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.  
6793 Private RICHARD OSWALD MAY 16th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2627 Private PERCY ROLAND MEARS 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
Lieutenant THOMAS JOSEPH PARKER 4th Div. Signal Coy. Australian Engineers      
190820 Acting Bombardier PUGH   "C" Bty. 241st Bde. Royal Field Artillery      
831520 Gunner JOHN HENRY SMITH (M M)    "C" Bty. Royal Field Artillery 
166100 Gunner WATSON    49th Bty. 40th Bde. Royal Field Artillery      
12687 Private JAMES DANIEL WILKS (D C M)        11th Field Amb. Australian Army Medical Corps  
 
 
 
Belgium: West-Vlaanderen YPRES TOWN CEMETERY EXTENSION (2)
__________________________________________________________
128126 Gunner JOHN SIMPSON      Royal Field Artillery  
1686 Driver JOHN CRILLY WILSON  11th Coy. Australian Machine Gun Corps 
 
 
 
Canada: Nova Scotia HALIFAX MEMORIAL (1)
________________________________________
VR/1027 Petty Officer 1st Class BOWCOCK H.M.C.S. "Niobe." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve       
 
 
 
Canada: Ontario TORONTO (MOUNT HOPE) CEMETERY (1)
_________________________________________________
503338 Sergeant CHARLES HUTCHINSON      Canadian Engineers     
 
 
 
Canada: Ontario TORONTO (PROSPECT) CEMETERY (1)
_______________________________________________
300299 Private ALFRED EDWARD LEACH      33rd Bty. Canadian Field Artillery     
 
 
 
Canada: Quebec ST. JEAN-SUR-RICHELIEU (ST. JAMES) CEMETERY, QUEBEC (1)
______________________________________________________________________
2006614 Sapper WYLIE SHIELDS    Canadian Engineers     
 
 
 
China, (including Hong Kong): HONG KONG MEMORIAL (7)
____________________________________________________
Fireman AH YAO  S.S. ' CAPE CORSO ' (Greenock). Mercantile Marine      
Cook CHANG MAN  S.S. ' CAPE CORSO ' (Greenock). Mercantile Marine      
Storekeeper FUNG SANG   S.S. ' CAPE CORSO ' (Greenock). Mercantile Marine      
Fireman KAN KUM S.S. ' CAPE CORSO ' (Greenock). Mercantile Marine      
Donkeyman LEONG SOO     S.S. ' CAPE CORSO ' (Greenock). Mercantile Marine      
Cook LOW POW    S.S. ' CAPE CORSO ' (Greenock). Mercantile Marine      
Fireman PAN CHOW        S.S. ' CAPE CORSO ' (Greenock). Mercantile Marine      
 
 
 
Egypt: ALEXANDRIA (HADRA) WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
___________________________________________________
28359 Private PATTERSON 1st/5th Bn. King's Own Scottish Borderers      
 
 
 
Egypt: CAIRO WAR MEMORIAL CEMETERY (2)
______________________________________
202755 Private EGREMONT 2nd/5th Bn. Hampshire Regiment 
266478 Private ROWLANDS 1st/6th Bn. Royal Welsh Fusiliers      
 
 
 
Egypt: CHATBY MEMORIAL (1)
__________________________
G/60726 Private CECIL DUDLEY WEBB       2nd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
 
 
 
Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (2)
________________________________________
208861 Rifleman ABBETT  19th Bn. Rifle Brigade 
240245 Private MARKS    1st/5th Bn. Somerset Light Infantry    
 
 
 
Egypt: SUEZ WAR MEMORIAL CEMETERY (1)
_____________________________________
1506 Sowar SAADAT KHAN  23rd Indian Cavalry (Frontier Force)   
 
 
 
France: Aisne JEANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_______________________________________________________
5457 Private FRED GLYNN 1st Bn. North Staffordshire Regiment   
 
 
 
France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (3)
___________________________________________________________
47259 Private CARTER    19th Bn. The King's (Liverpool Regiment)       
12559 Driver GULLIVER   19th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
202852 Private WALTER SCOTT SLOAN       2nd Bn. Cameronians (Scottish Rifles)  
 
 
 
France: Nord DUNKIRK TOWN CEMETERY (1)
______________________________________
194386 Sapper RICHARD EDWARDS   Railway Operating Div. Royal Engineers 
 
 
 
France: Nord ESTAIRES COMMUNAL CEMETERY AND EXTENSION (2)
_________________________________________________________
1258114 Gunner MACLEAN  8th Siege Bty. Canadian Garrison Artillery     
45055 Private THOMAS WELLS      17th Bn. Royal Welsh Fusiliers 
 
 
 
France: Nord GODEWAERSVELDE BRITISH CEMETERY (20)
_________________________________________________
S/27653 Rifleman ALLEN  7th Bn. Rifle Brigade  
200239 Private JOHN WILLIAM BAGE        9th Bn. York and Lancaster Regiment    
32986 Private BASHAM    8th Bn. York and Lancaster Regiment    
265218 Private BATES    2nd Bn. Royal Warwickshire Regiment    
202838 Private COBLEY   1st Bn. Norfolk Regiment       
A/201353 Rifleman CUTTING       8th Bn. King's Royal Rifle Corps       
40831 Private DREW      1st Bn. Norfolk Regiment       
25003 Private EDBROOK   3rd/4th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)   
97593 Private GARDNER   220th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
290836 Private WILLIAM GERRY    9th Bn. Devonshire Regiment    
290735 Private JAMES    9th Bn. Devonshire Regiment    
31739 Serjeant MOORE    1st Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry      
281162 Bombardier NEAL  36th Siege Bty. Royal Garrison Artillery       
518 Private ALFRED HERBERT POTTS        33rd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
9979 Corporal WILLIAM RICHARDS  4th Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery    
9896 Private SHEPPARD   8th Bn. Devonshire Regiment    
20415 Driver GEORGE THEO TURNER 4th Div. Ammunition Col. Australian Field Artillery    
5172 Corporal WILLIAMS  1st Bn. Royal Welsh Fusiliers  
977 Private JOHN WILLIAMS       42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2277 Private PETER JOHN WILSON  51st Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
France: Nord OUTTERSTEENE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, BAILLEUL (4)
___________________________________________________________________
19961 Private CHARLES ALBERT GREEN      6th Bn. Bedfordshire Regiment  
30437 Private HARVEY    8th Bn. East Lancashire Regiment       
40623 Private MOY       9th Bn. North Staffordshire Regiment   
Lieutenant JAMES HARPER SIMPSON 8th Bn. Lancashire Fusiliers   
 
 
 
France: Nord ZUYDCOOTE MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________
282159 Private PIERI    1st/7th Bn. Lancashire Fusiliers       
 
 
 
France: Pas de Calais AIX-NOULETTE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
__________________________________________________________________
487508 Private NORMAN BOYD      2nd Bn. Canadian Infantry      
 
 
 
France: Pas de Calais ALBUERA CEMETERY, BAILLEUL-SIRE-BERTHOULT (1)
___________________________________________________________________
373188 Rifleman HARDING 8th Bn. London Regiment (Post Office Rifles)   
 
 
 
France: Pas de Calais ARRAS MEMORIAL (4)
________________________________________
10519 Private JOHN THOMAS BUCKINGHAM    7th Bn. Lincolnshire Regiment  
203106 Sapper GEORGE POUNDER    64th Field Coy. Royal Engineers
335567 Private NORMAN EDWARD SUTHERLAND 9th Bn. Royal Scots    
R/18837 Rifleman HARRY GEORGE WHEELER   20th Bn. King's Royal Rifle Corps      
 
 
 
France: Pas de Calais AUBIGNY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
_____________________________________________________________
Lieutenant WALTER WRIXON DE ROSSITER (Mentioned in Despatches)  42nd Bn. Canadian Infantry     
678342 Private HUSSY    20th Bn. Canadian Infantry     
841548 Corporal McIVOR  24th Bn. Canadian Infantry     
 
 
 
France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (5)
___________________________________________________
235125 Private BETTS    2nd/5th Bn. East Lancashire Regiment   
25204 Staff Serjeant BILLINGHAM 16th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery       
Lieutenant ALFRED HERBERT BOND  44th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
23769 Private JAMES KINGHORN    2nd Bn. King's Own Scottish Borderers  
202199 Private OLSEN    2nd/4th Bn. East Lancashire Regiment   
 
 
 
France: Pas de Calais BUCQUOY ROAD CEMETERY, FICHEUX (1)
________________________________________________________
5461 Private MORAN      1st Bn. Royal Munster Fusiliers
 
 
 
France: Pas de Calais DUISANS BRITISH CEMETERY, ETRUN (2)
_________________________________________________________
Lieutenant PHILIP MIGHELL       5th Sqdn. Royal Flying Corps   
21591 Lance Corporal SIDNEY EDWARD USHER        14th Bn. York and Lancaster Regiment   
 
 
 
France: Pas de Calais ECOIVRES MILITARY CEMETERY, MONT-ST. ELOI (1)
___________________________________________________________________
Lieutenant HALLAM       24th Bn. Canadian Infantry     
 
 
 
France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (17)
____________________________________________________
625651 Gunner ALBERT MOISE BEHAR        309th Siege Bty. Honourable Artillery Company  
166466 Gunner BRIAN     24th Siege Bty. Royal Garrison Artillery       
S/10955 Private CANNON  2nd Bn. Gordon Highlanders     
36173 Private ANDREW WILLIAM CARTWRIGHT 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry    
28093 Private CHERRETT  1st Bn. Somerset Light Infantry
235867 Private LAZARUS FARBSTEIN        2nd Bn. Lancashire Fusiliers   
M2/147393 Driver PETER HARRISON 29th Div. Supply Col. Mechanical Transport Army Service Corps  
284175 Gunner WILLIAM JAMES HOWELL      110th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery      
7000 Private CHARLES BERNARD KING       1st Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
14091 Private WILLIAM LOWE      13th Bn. The King's (Liverpool Regiment)       
36437 Private WILLIAM MASON     1st/5th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
51723 Private JOHN MATTHEW      21st Bn. Manchester Regiment   
203432 Private WILLIAM McLEAN   2nd Bn. Seaforth Highlanders   
204187 Private JAMES MORRIS     1st/9th Bn The King's (Liverpool Regiment)     
260315 Private PLUMMER  12th Bn. Gloucestershire Regiment      
Major CLARENCE HENRY TAYLOR (M C)       6th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
201283 Corporal WYATT   1st/1st (Bucks.) Bn. Oxford and Bucks Light Infantry   
 
 
 
France: Pas de Calais FOSSE NO.10 COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, SAINS-EN-GOHELLE (1)
___________________________________________________________________________________
347723 Driver BARNES    2nd Bde. Canadian Field Artillery      
 
 
 
France: Pas de Calais GREVILLERS BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________________
38231 Rifleman NORRIS GRANGE    2nd/8th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)    
 
 
 
France: Pas de Calais LA TARGETTE BRITISH CEMETERY, NEUVILLE-ST. VAAST (1)
__________________________________________________________________________
889102 Private BEAULIEU 22nd Bn. Canadian Infantry     
 
 
 
France: Pas de Calais LONGUENESSE (ST. OMER) SOUVENIR CEMETERY (5)
__________________________________________________________________
28982 Labourer CHAO YU HAO      Chinese Labour Corps   
C/1297 Rifleman HAROLD WALTER ELLSON    16th Bn. King's Royal Rifle Corps      
1669 Lance Corporal KILBY       1st Bn. Lancashire Fusiliers   
35472 Private WALTER EDMOND PICKARD     7th Bn. York and Lancaster Regiment    
11368 Serjeant ERNEST SMITH     6th Bn. Leicestershire Regiment
 
 
 
France: Pas de Calais LOOS BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
19266 Private EDWIN HARRIS      1st Bn. King's Shropshire Light Infantry       
 
 
 
France: Pas de Calais MORCHIES MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
485069 Rifleman FRANK FROUD     12th Bn. London Regiment (The Rangers) 
 
 
 
France: Pas de Calais NEUVE-CHAPELLE MEMORIAL (2)
_________________________________________________
Lucknow/865 Follower NABI BAKHSH        Supply and Transport Corps     
367 Sowar SHIV RAM      12th Indian Cavalry    
 
 
 
France: Pas de Calais NOEUX-LES-MINES COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________________
23269 Private PEAKE     11th Bn. Essex Regiment
 
 
 
France: Pas de Calais PETIT-VIMY BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________________
874855 Private BUTLER   27th Bn. Canadian Infantry     
 
 
 
France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (1)
_________________________________________________________________
240583 Private WILLIAM WHERRY   1st/5th Bn. Lincolnshire Regiment      
 
 
 
France: Pas de Calais SUCRERIE CEMETERY, ABLAIN-ST. NAZAIRE (1)
_______________________________________________________________
420625 Private JOHNSTONE        16th Bn. Canadian Infantry     
 
 
 
France: Pas de Calais WANCOURT BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________________
325767 Private LAWRENCE 9th Bn. Royal Scots    
 
 
 
France: Pas de Calais WARLENCOURT BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________________
653695 Rifleman JONES   21st Bn. London Regiment (First Surrey Rifles) 
 
 
 
France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (7)
____________________________________________________
277295 Private SUTCLIFFE HALSTEAD       2nd/7th Bn. Manchester Regiment
28591 Private HESKETH   2nd Bn. Grenadier Guards       
5807 Private WILLIAM RICHARD JOHNSON    1st Bn. Bedfordshire Regiment  
227815 Pioneer ABRAHAM COTTY LUXTON     305th Railway Construction Coy. Royal Engineers
G/6833 Private FRANCIS HARRY MARTIN     1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)       
S/10391 Private DANIEL MOWAT    9th Bn. Gordon Highlanders     
1166 Gunner FRANK YOUNG PAYN    73rd Siege Bty. South African Heavy Artillery  
 
 
 
France: Seine-Maritime ARQUES-LA-BATAILLE BRITISH CEMETERY (1)
______________________________________________________________
2426 Private JIM MANYOANE       8th Bn. South African Native Labour Corps      
 
 
 
France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (8)
__________________________________________________________________
70993 Gunner DAVID THOMAS BARNARD       144th Siege Bty. Royal Garrison Artillery      
800882 Gunner BURTON    "A" Bty. 295th Bde. Royal Field Artillery      
935 Private EDWARD ERNEST DAVIES        42nd Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
790044 Bombardier WILLIAM GRUNWELL      460th Bty. 15th Bde. Royal Field Artillery     
17558 Private HENRY HAROLD NICHOLSON    "C" Coy. 7th Bn. Leicestershire Regiment       
871 Private LESLIE JAMES PARDEY 55th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
9227 Private ROBBINS    4th Bn. Worcestershire Regiment
935 Private EDWARD SCOTT        ALIAS  
 
 
 
France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (8)
______________________________________________________________
275365 Sapper ALFRED PINDER ADCOCK      268th Railway Coy. Royal Engineers     
27603 Private GEORGE GRISDALE ATKINSON  1st Bn. Grenadier Guards       
S/11799 Private BLAKELOCK       2nd Bn. Seaforth Highlanders   
19/250 Private BROOKS   19th Bn. Northumberland Fusiliers      
160447 Sapper CLAYDEN   63rd Field Coy. Royal Engineers
31953 Private CECIL COLEMAN     1st Bn. Wellington Regiment, N.Z.E.F.  
3050 Private PERCY COZENS       25th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
2190 Lance Corporal HERBERT JOSEPH LEASON       4th Bn. Australian Infantry, A.I.F.    
 
 
 
France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY, ROUEN (1)
____________________________________________________
Second Lieutenant WATLING WILLIS CLIFFORD       "D" Coy. 8th Bn. Royal Fusiliers       
 
 
 
France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (2)
_______________________________________________________
204918 Private WILLIAM BROOKS JEPSON    2nd/5th Bn. Lancashire Fusiliers       
46093 Driver MATHIESON  "B" Bty. 86th Army Field Artillery Royal Field Artillery       
 
 
 
France: Somme BEAUVAL COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________
42929 Gunner FREDERICK HENRY PAYNE      Fifth Army French Mortar School Royal Garrison Artillery       
 
 
 
France: Somme FINS NEW BRITISH CEMETERY, SOREL-LE-GRAND (1)
___________________________________________________________
25827 Private MILTON FRANK PARSONS      7th Bn. Somerset Light Infantry
 
 
 
France: Somme LA CHAPELETTE BRITISH AND INDIAN CEMETERY, PERONNE (1)
____________________________________________________________________
1491 Labourer OGOA TUDU 54th (Santhal) Indian Labour Coy. Indian Labour Corps  
 
 
 
France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (2)
___________________________________
Captain REGINALD LEETHAM        5th Bn. attd. 1st Bn. Rifle Brigade    
14610 Private EDWARD JAMES PORTER       166th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
 
 
 
France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (1)
_____________________________________________
2141 Private WALTER JAMES SMITH 35th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
Germany: Hamburg HAMBURG CEMETERY (1)
_____________________________________
241511 Private BANKS    2nd/5th Bn. Duke of Wellington's (West Riding Regiment)
 
 
 
Germany: Hessen NIEDERZWEHREN CEMETERY (1)
__________________________________________
Captain FREDERICK TYRELL GODMAN 9th Bn. Royal Sussex Regiment  
 
 
 
Greece: DOIRAN MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________
32825 Private DICK HOWARD       12th Bn. Lancashire Fusiliers  
 
 
 
Greece: KARASOULI MILITARY CEMETERY (1)
_______________________________________
27494 Bombardier CATTERMOLE     79th Small Arms Ammunition Col. Royal Field Artillery  
 
 
 
Greece: MIKRA BRITISH CEMETERY, KALAMARIA (1)
_____________________________________________
12294 Private GEE       7th Bn. Wiltshire Regiment     
 
 
 
Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
4910 Private GARSIDE    1st Bn. York and Lancaster Regiment    
 
 
 
India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (2)
______________________________________
790 Sepoy BIDHI SINGH   1st Bn. 21st Punjabis  
636 Sarwan SUNDAR SINGH 3rd Coy. Camel Corps   
 
 
 
India: JUBBULPORE CANTONMENT CEMETERY (1)
_________________________________________
910905 Corporal ALBERT VICTOR HARRIS    Royal Field Artillery  
 
 
 
India: MADRAS 1914-1918 WAR MEMORIAL, CHENNAI (1)
_________________________________________________
240385 Private ERNEST WILLIAM BINDING   2nd/5th Bn. Somerset Light Infantry    
 
 
 
Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (3)
___________________________________________
Lieutenant REGINALD ALAN BATTSON        H.M.S. "Waterfly" Royal Naval Volunteer Reserve
3540 Lance Naik JUTE GURUNG     8th Gurkha Rifles      
488418 Driver LANE      72nd Field Coy. Royal Engineers
 
 
 
Iraq: BASRA MEMORIAL (13)
_________________________
10328 Follower ABDULLAH Followers Central Depot
Lahore/1687 Follower BAKHSHA    6th Porter Corps. Indian Labour Corps  
2498 Sepoy DEVI SINGH   66th Punjabis  
14027 Bearer DHANBIR    4th Coy. Army Bearer Corps     
Lahore/1557 Naik GHULAM MUHAMMAD        4th Porter Corps. Indian Labour Corps  
Calcutta/36327 Follower IDRIS   Indian Railway Department      
Karachi/760 Follower KALICHARAN Supply and Transport Corps     
Fyzabad/474 Porter MAHABIR      7th Porter Corps. Indian Labour Corps  
Meerut CD/13277 Follower PACHWA Supply and Transport Corps     
2214 Driver SANTU       "B" Transport Depot (Field Section) Supply and Transport Corps 
MT/1110 Follower SUNDAR Followers Central Depot
37029 Labourer TARLOK SINGH     Indian Railway Department      
Lucknow/1812 Porter ZORAWAR     8th Porter Corps. Indian Labour Corps  
 
 
 
Ireland, Republic of: County Dublin GRANGEGORMAN MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________________________
33505 Air Mechanic 2nd Class WILLIAM JOHN HOBAN Royal Flying Corps     
 
 
 
Israel and Palestine (including Gaza): GAZA WAR CEMETERY (1)
____________________________________________________________
266353 Private HALLORAN 1st/7th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)      
 
 
 
Nigeria: LAGOS MEMORIAL (8)
___________________________
3510 Carrier ACHILLIKI  Nigeria Carrier Corps  
3312 Carrier AFORUM     Nigeria Carrier Corps  
3363 Carrier ANYEMON    Nigeria Carrier Corps  
4019 Carrier DODO TASAWA        Nigeria Carrier Corps  
2844 Carrier EGBE       Nigeria Carrier Corps  
2252 Carrier EKERIKI OGO        Nigeria Carrier Corps  
2708 Carrier OKO        Nigeria Carrier Corps  
3149 Carrier WANDIKE    Nigeria Carrier Corps  
 
 
 
Nigeria: LOKOJA MEMORIAL (1)
____________________________
8326 Private GARUBA GUJIBA      Nigeria Regiment, W.A.F.F.     
 
 
 
Sierra Leone: FREETOWN MEMORIAL (4)
___________________________________
1543 Carrier GEGBA II   "A" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.  
10956 Carrier MAGGAY    "H" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.  
11438 Carrier MORLAI BANGURA    "J" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.  
2177 Carrier SHEAFFA    "B" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.  
 
 
 
South Africa: Kwazulu Natal DURBAN (STELLAWOOD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
595 Private MULLER      South African Native Labour Corps      
 
 
 
South Africa: Western Cape CAPE TOWN (MAITLAND) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
6201 Private NDALICO SILWANA    South African Native Labour Corps      
 
 
 
Sri Lanka: COLOMBO (KANATTE) GENERAL CEMETERY (1)
_________________________________________________
9026 Private CHAS. V. LAWRENCE  Ceylon Light Infantry  
 
 
 
Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
Follower SUNDAR 22nd Derajat Mountain Battery Indian Mountain Artillery
 
 
 
Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (4)
________________________________________
T/6955 Conductor LOUBSER        South African Service Corps    
M/317225 Private ARTHUR NAYLOR  M.T. Reinforcements Army Service Corps 
2646 Private POTGIETER  8th Regt. South African Infantry       
3058 Private SITOLO     King's African Rifles  
 
 
 
United Kingdom: Aberdeenshire ABERDEEN (TRINITY) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
2754 Private COWIE      4th Bn. Gordon Highlanders     
 
 
 
United Kingdom: Derbyshire DERBY (NOTTINGHAM ROAD) CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
5924 Company Serjeant Major ERNEST SMITH        7th Bn. King's Royal Rifle Corps       
 
 
 
United Kingdom: Devon PLYMOUTH (EFFORD) CEMETERY (1)
____________________________________________________
Private NKADINI South African Native Labour Corps      
 
 
 
United Kingdom: Essex COLCHESTER CEMETERY (1)
_____________________________________________
SE/4104 Private MITCHELL        Army Veterinary Corps  
 
 
 
United Kingdom: Essex WOODGRANGE PARK CEMETERY, EAST HAM (1)
____________________________________________________________
13859 Private HUTCHINGS 24th Bn. Training Reserve      
 
 
 
United Kingdom: Hampshire GOSPORT (ANN'S HILL) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
Captain IVAN MARIO MACKENZIE    Royal Flying Corps     
 
 
 
United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH (MILTON) CEMETERY (1)
__________________________________________________________
18726 Private MATTHEWS  Hampshire Regiment     
 
 
 
United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (1)
_______________________________________________________
7072A Signalman DONALD BREMNER REID     S.S. "Cape Corso." Royal Naval Reserve 
 
 
 
United Kingdom: Hampshire WINCHESTER (WEST HILL) OLD CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
487355 Sapper JOHNSTON  9th Bn. Canadian Railway Troops
 
 
 
United Kingdom: Isle of Wight SHANKLIN CEMETERY (1)
___________________________________________________
93992 Private LESLIE WALTER BANTING     Depot Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)    
 
 
 
United Kingdom: Lancashire GREAT MARSDEN (ST. JOHN) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
40220 Private ARTHUR CLIFFORD HUDSON    Manchester Regiment    
 
 
 
United Kingdom: Lancashire ST. HELENS CEMETERY (1)
__________________________________________________
426238 Driver WALTER CAIN       Royal Engineers
 
 
 
United Kingdom: London KENSAL GREEN (ALL SOULS') CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
CMT/256 Private STANLEY MONTAGUE MOORE  5th Mobile Repair Unit Army Service Corps      
 
 
 
United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
L/20264 Gunner EVANS    162nd Bde. Royal Field Artillery       
 
 
 
United Kingdom: London PLUMSTEAD CEMETERY (1)
_____________________________________________
M/274341 Corporal ARTHUR LEE SAMPSON    274th M.T. Coy. Army Service Corps     
 
 
 
United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (8)
______________________________________________
Wireless Operator ASHTON        S.S. "Cape Corso" (Greenock) Mercantile Marine 
First Engineer ALEXANDER CORRY  S.S. "W. M. Barkley" (Belfast) Mercantile Marine       
Apprentice JACK KEEN    S.S. "Cape Corso" (Greenock) Mercantile Marine 
Able Seaman ARTHUR KENDALL      S.S. "W. M. Barkley" (Belfast) Mercantile Marine       
Able Seaman GEORGE LEE  S.S. "Cape Corso" (Greenock) Mercantile Marine 
Second Engineer MURPHY  S.S. "W. M. Barkley" (Belfast) Mercantile Marine       
Fireman THOMAS MURPHY   S.S. "W. M. Barkley" (Belfast) Mercantile Marine       
Able Seaman JOHN SELBY  S.S. "Cape Corso" (Greenock) Mercantile Marine 
 
 
 
United Kingdom: Merionethshire LLWYNGWRIL (ST. CELYNIN) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________________
Second Engineer JAMES GRIEVE    H.M. Yacht "Kethailes." Mercantile Marine Reserve      
 
 
 
United Kingdom: Middlesex EAST FINCHLEY CEMETERY AND ST. MARYLEBONE CREMATORIUM (1)
___________________________________________________________________________________
Second Lieutenant DENNIS JOHN HERIOT MAYNE      57th Sqdn. Royal Flying Corps  
 
 
 
United Kingdom: Middlesex ENFIELD (LAVENDER HILL) CEMETERY (1)
______________________________________________________________
74098 Gunner ALFRED GEORGE CHAPMAN      Royal Garrison Artillery       
 
 
 
United Kingdom: Middlesex ISLINGTON CEMETERY AND CREMATORIUM (1)
________________________________________________________________
39881 Driver SIMS       Royal Field Artillery  
 
 
 
United Kingdom: Northamptonshire PETERBOROUGH OLD (BROADWAY) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________________
16240 Private ROWLAND REAM      5th Bn. Northamptonshire Regiment      
 
 
 
United Kingdom: Northumberland NEWCASTLE-UPON-TYNE (ST. JOHN'S WESTGATE AND ELSWICK) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________________________________________
38136 Private JAMES CARVER      25th Bn. Durham Light Infantry 
 
 
 
United Kingdom: Shropshire WHITTINGTON CHURCH CEMETERY (1)
__________________________________________________________
14506 Private DAVIES    7th Bn. King's Shropshire Light Infantry       
 
 
 
United Kingdom: Staffordshire CASTLE CHURCH (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
_____________________________________________________________________
352901 Private FYNN     9th Bn. Royal Scots    
 
 
 
United Kingdom: Staffordshire WOLVERHAMPTON BOROUGH CEMETERY (1)
________________________________________________________________
4Z/169 Private FRANK ALBERT HEATH       Royal Army Medical Corps       
 
 
 
United Kingdom: Surrey BROOKWOOD MILITARY CEMETERY (2)
______________________________________________________
Second Lieutenant HARRY EDWARD JONES    22nd Sqdn. Royal Flying Corps  
3691 Private WILLIAM WALTER SOUTHWOOD   12th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (BRANDWOOD END) CEMETERY (1)
____________________________________________________________________
M2/204330 Private WILLIAM EDGINGTON     M.T. Army Service Corps
 
 
 
United Kingdom: Wiltshire BULFORD CHURCH CEMETERY (1)
_____________________________________________________
1836 Private WADDINGTON 10th Bn. Australian Infantry, A.I.F.   
 
 
 
United Kingdom: Yorkshire DUNNINGTON (ST. NICHOLAS) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________________
9643 Serjeant RHODES    2nd Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
 
 
 
United Kingdom: Yorkshire STAINFORTH CEMETERY (1)
_________________________________________________
22213 Private OGLESBY   King's Own Yorkshire Light Infantry    
 
 
 
Yemen: MAALA CEMETERY (1)
_________________________
240103 Private BALKHAM  1st/6th Bn. East Surrey Regiment       
 

No comments:

Post a Comment