Search This Blog

Wednesday, 6 December 2017

661 died on this day: Thu 06/12/1917

For further information on the events of this day 100 years ago, visit:
http://www.firstworldwar.com/onthisday/1917_12_06.htm

For a diary entry from Arthur Linfoot on this day 100 years ago, visit:
http://www.arthurlinfoot.org.uk/2017/12/06/6-December-1917-Thursday/

Belgium: Hainaut BERKS CEMETERY EXTENSION (2)
_____________________________________________
1836 Private GERDTS 39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
2425 Private PERCY CHARLES RICHARDS (M M) 39th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: West-Vlaanderen AEROPLANE CEMETERY (3)
_______________________________________________
46233 Private GEORGE MOORE "C" Coy. 1st/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
242848 Private NORMAN WALTON "C" Coy. 1st/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
307806 Private WATERHOUSE 1st/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


Belgium: West-Vlaanderen BARD COTTAGE CEMETERY (1)
__________________________________________________
53467 Gunner ERNEST WALTER BEARHAM 46th Bty. 39th Bde. Royal Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen BEDFORD HOUSE CEMETERY (1)
___________________________________________________
300182 Private BAKER 18th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen BRANDHOEK NEW MILITARY CEMETERY NO.3 (6)
_________________________________________________________________
912 Bombardier BALL 39th Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery
711377 Driver GEORGE GREENHALGH 66th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
912 Bombardier HILL ALIAS
M/2/079143 Private HOOLEY 33rd Div. Supply Col. Army Service Corps
L/33512 Gunner FREDERICK THOMAS PRICE Z39th Trench Mortar Bty. Royal Field Artillery
M2/032089 Private HENRY THOMAS SUMMERFIELD 70th Aux. Petrol Coy. Army Service Corps


Belgium: West-Vlaanderen CANADA FARM CEMETERY (1)
_________________________________________________
102603 Gunner EGERTON 112th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


Belgium: West-Vlaanderen DIVISIONAL COLLECTING POST CEMETERY AND EXTENSION (1)
______________________________________________________________________________
2921 Private FAGAN 5th/6th Bn. Royal Scots


Belgium: West-Vlaanderen DOZINGHEM MILITARY CEMETERY (11)
_________________________________________________________
30320 Serjeant JOHN FERGUSON AVENT 236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
CMT/3238 Private BARNWELL Mechanical Transport 544th Coy. 4th Australian Supply Col. Army Service Corps
36303 Driver CHAPMAN 28th Bde. Ammunition Col. Royal Field Artillery
164412 Gunner JOHN WILLIAM CLARK-JONES 231st Siege Bty. Royal Garrison Artillery
41320 Gunner HICKS 317th Bde. Royal Field Artillery
97735 Private HYNES 236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
102247 Private LAMBERT 236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
350643 Private MacDONALD 1st Bn. Black Watch (Royal Highlanders)
35052 Private MARPLES 236th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
37138 Corporal SMITH 8th Bn. Royal Berkshire Regiment
47973 Private WOOD 11th Bn. Royal Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen DUHALLOW A.D.S. CEMETERY (2)
_____________________________________________________
18283 Private WILLIAM JAMES BARNES 1st Bn. Dorsetshire Regiment
24136 Private EARNEY 1st Bn. Dorsetshire Regiment


Belgium: West-Vlaanderen KANDAHAR FARM CEMETERY (1)
___________________________________________________
1529 Sergeant REGINALD GEORGE CANNON 8th Coy. Australian Machine Gun Corps


Belgium: West-Vlaanderen LIJSSENTHOEK MILITARY CEMETERY (15)
____________________________________________________________
52595 Private ROBERT FITZGERALD 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.
6/1300 Private PERCY JOHN GRAHAM 1st Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.
39047 Rifleman DAVID LOUIS HAMPTON 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
13022 Lance Corporal ALEXANDER HYLAND 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
235098 Private PATRICK LYONS 1st/5th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
S/32193 Rifleman MAYNARD 7th Bn. Rifle Brigade
31589 Private McCOLL 19th Bn. Royal Scots
Lieutenant NOSWORTHY 10th Sqdn. Royal Flying Corps
46776 Private PATRICK O'ROURKE 3rd Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.
Second Lieutenant ARTHUR CLAUDE ROSS 10th Sqdn. Royal Flying Corps
45260 Rifleman OSWALD JAMES SMITH 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
42230 Private GEORGE ALFRED THORNTON 1st Bn. Wellington Regiment, N.Z.E.F.
6738 Private TRIGG 1st Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
52668 Private FRANCIS JOSEPH WADDELL 1st Bn. Otago Regiment, N.Z.E.F.
86048 Gunner WALTER CHARLES WHITLAM "A" Bty. 64th Bde. Royal Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen LOCRE HOSPICE CEMETERY (3)
___________________________________________________
19257 Corporal HENRY HARWOOD DALE "B" Bty. 87th Bde. Royal Field Artillery
19478 Driver HAROLD KING "B" Bty. 87th Bde. Royal Field Artillery
12890 Driver SAM POWELL "B" Bty. 87th Bde. Royal Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen MENDINGHEM MILITARY CEMETERY (9)
_________________________________________________________
46662 Private ALTOFT 4th Bn. North Staffordshire Regiment
36546 Private ARTHUR GORDON COUTTS "D" Coy. 16th Bn. Highland Light Infantry
39174 Private CROSS 16th Bn. Highland Light Infantry
50906 Private FREDERICK HARRY EMBERSON 2nd Bn. Manchester Regiment
173749 Gunner ARTHUR FALKINGHAM "B" Bty. 317th Bde. Royal Field Artillery
82360 Private MARCHANT 219th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
31354 Private SINKINS 16th Bn. Lancashire Fusiliers
54223 Private SQUIER 23rd Bn. Manchester Regiment
13455 Private WILLIAM JAMES WEAVER 7th Bn. Queen's Own (Royal West Kent Regiment)


Belgium: West-Vlaanderen MENIN ROAD SOUTH MILITARY CEMETERY (2)
_______________________________________________________________
48069 Rifleman HAROLD PARKINSON "A" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
21917 Rifleman JAMES NORMAN WALLACE "G" Coy. 2nd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade


Belgium: West-Vlaanderen NINE ELMS BRITISH CEMETERY (4)
_______________________________________________________
17281 Private JOHN GLEESON 11th Bn. Royal Sussex Regiment
S/26623 Rifleman HOLLOWAY 2nd Bn. Rifle Brigade
G/17326 Private WILLIAM HENRY JONES 11th Bn. Royal Sussex Regiment
Captain FRANCIS EYTON SPURLING 7th Bn. Rifle Brigade


Belgium: West-Vlaanderen OXFORD ROAD CEMETERY (1)
_________________________________________________
257346 2nd Corporal MACKAY 263rd Railway Coy. Royal Engineers


Belgium: West-Vlaanderen PASSCHENDAELE NEW BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________________________
R/7025 Corporal SANDERSON (M M) 7th Bn. King's Royal Rifle Corps


Belgium: West-Vlaanderen POELCAPELLE BRITISH CEMETERY (1)
_________________________________________________________
48963 Private HARRY ROBERT SADLER "A" Coy. 11th Bn. Royal Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen POLYGON WOOD CEMETERY (4)
__________________________________________________
20133 Rifleman DAVID HARVEY FERGUSON 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
45685 Rifleman HENRY FLAVELL "D" Coy. 4th Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
41022 Rifleman HARRY RUDD 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade
25/1016 Rifleman SYDNEY STEPHENS 3rd Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade


Belgium: West-Vlaanderen POTIJZE CHATEAU GROUNDS CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
Second Lieutenant CHARLES GORDON SOTHERS 18th Bn. Middlesex Regiment


Belgium: West-Vlaanderen SOMER FARM CEMETERY (1)
________________________________________________
2507 Corporal WILLIAM JOHN WILLIAMS 57th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT CEMETERY (9)
______________________________________________
G/34908 Private GOUGH 1st Bn. Middlesex Regiment
S/7079 Corporal JOHN ERNEST HALLIDAY GUDGEON 1st Bn. Middlesex Regiment
R/21598 Rifleman LOMAS 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
TF/203385 Private RICHARDSON 1st Bn. Middlesex Regiment
TF/201697 Private SANDERS 1st Bn. Middlesex Regiment
G/1560 Lance Corporal GEORGE ALFRED SHERWIN 1st Bn. Middlesex Regiment
36828 Private WALSH 16th Bn. Northumberland Fusiliers
G/26920 Private WATTS 1st Bn. Middlesex Regiment
G/42333 Private FREDERICK ARTHUR WEBB (M M) 1st Bn. Middlesex Regiment


Belgium: West-Vlaanderen TYNE COT MEMORIAL (34)
_______________________________________________
R/20647 Lance Corporal ALFRED REUBIN ANDERTON 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
242563 Private WILLIAM ARMSTRONG 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry
8086 Private THOMAS GARDINER BROWN 2nd Bn. Manchester Regiment
S/13642 Rifleman SAMUEL HENRY CARTER 7th Bn. Rifle Brigade
250162 Serjeant GEORGE CUNNINGHAM 5th/6th Bn. Royal Scots
26796 Private ERNEST EDWARD CUTLER 1st Bn. Dorsetshire Regiment
332288 Private JAMES DALE 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry
332423 Lance Corporal BRUCE DONALDSON 9th (Glasgow Hds.) Bn. Highland Light Infantry
203519 Private RICHARD DOWNMAN 1st Bn Dorsetshire Regiment
R/12040 Rifleman GEORGE ALFRED GOODEN 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
25179 Private ROBERT IVES 1st Bn. Dorsetshire Regiment
C/9473 Rifleman WILLIAM JAMES 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
3/7833 Corporal ALFRED WILLIAM JANES 1st Bn. Dorsetshire Regiment
31898 Private FRED JOLLY 10th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
A/201111 Rifleman THOMAS GEORGE JONES 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
25226 Private JAMES KENNEDY 241st Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
S/16425 Rifleman JAMES ALFRED LOCKE 8th Bn. Rifle Brigade
A/202412 Rifleman JOSEPH LUCAS 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/11608 Rifleman WILLIAM THOMAS McCARTHY 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/201659 Rifleman ALGERNON JAMES MORLEY 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
C/4342 Rifleman NEIGHBOUR ALIAS
C/4342 Rifleman WILLIAM HENRY NEWMAN 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
28687 Private ARTHUR SACH 11th Bn. Royal Fusiliers
A/201652 Rifleman THOMAS SARGENT 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/1101 Rifleman CHARLES HERBERT SCOTT 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
19636 Private HARRY SEDGE 1st Bn. Dorsetshire Regiment
275419 Private JOHN SEFFEN 5th/6th Bn. Royal Scots
13619 Private WILLIAM EDWARD SPELLER 1st Bn. Dorsetshire Regiment
R/37141 Rifleman WILLIAM SPOONER "B" Coy. 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/31255 Rifleman WILLIAM THOMAS SUMMERS 7th Bn. King's Royal Rifle Corps
A/991 Rifleman RICHARD WILLIAM UPTON 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
106583 Private ALBERT EDWARD WARD 219th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
C/959 Rifleman GEORGE EDWARD WILLIAMSON 8th Bn. King's Royal Rifle Corps
R/16616 Lance Corporal GEORGE FREDERICK WITHERS 7th Bn. King's Royal Rifle Corps


Belgium: West-Vlaanderen VLAMERTINGHE NEW MILITARY CEMETERY (3)
_______________________________________________________________
41511 Corporal LUHMANN (M M) "B" Bty. 174th Bde. Royal Field Artillery
38688 Bombardier TOMES "D" Bty. 82nd Bde. Royal Field Artillery
711807 Shoeing Smith GEORGE WILTON "C" Bty. 298th Bde. Royal Field Artillery


Belgium: West-Vlaanderen WESTOUTRE BRITISH CEMETERY (4)
_______________________________________________________
Lieutenant JAMES LIONEL BAGGULEY 13th Bn. Durham Light Infantry
720669 Serjeant JOHN ERNEST DIXON 1st/24th Bn. London Regiment
593468 Serjeant GRAY 18th Bn. London Regiment (London Irish Rifles)
14225 Serjeant HOLMES 11th Bn. Northumberland Fusiliers


Belgium: West-Vlaanderen WHITE HOUSE CEMETERY, ST. JEAN-LES-YPRES (6)
_____________________________________________________________________
G/17344 Private FREDERICK BILLINGHAM 11th Bn. Royal Sussex Regiment
G/11333 Private BROOKS 11th Bn. Royal Sussex Regiment
SD/4882 Private DIVALL 11th Bn. Royal Sussex Regiment
S/962 Private GILLAM 11th Bn. Royal Sussex Regiment
G/17322 Private GILMORE 11th Bn. Royal Sussex Regiment
G/14366 Private SANDS 11th Bn. Royal Sussex Regiment


Canada: New Brunswick ST. JOSEPH (ST. THOMAS) CEMETERY, WESTMORELAND COUNTY (1)
_______________________________________________________________________________
1046 Private J. CLAUDIN GAUDET Royal Canadian Regiment


Canada: Newfoundland and Labrador ST. JOHN'S (MOUNT PLEASANT) CEMETERY (1)
__________________________________________________________________________
Boy EDWARD PIEROWAY H.M.C.S. "Musquash." Newfoundland Royal Naval Reserve


Canada: Nova Scotia HALIFAX (FAIRVIEW LAWN) CEMETERY (3)
________________________________________________________
8141 Gunner RALPH BAUER Depot Coy. Canadian Garrison Artillery
687 Private FREDERICK (FRED) CHARLES STACEY 66th Regt. Canadian Militia
97 Sergeant FREDERICK LAMBERT TOTTEN HQ, Military District 6 Canadian Army Pay Corps


Canada: Nova Scotia HALIFAX (FORT MASSEY) CEMETERY (1)
______________________________________________________
1154 Lance Corporal SMITH Composite Bn. Canadian Militia


Canada: Nova Scotia HALIFAX (FORT MASSEY) MEMORIAL (2)
______________________________________________________
479037 Private FRED FELEPCHUK Royal Canadian Regiment
VR/4066 Able Seaman ALBERT SAUNDERS H.M.C.S. "Niobe." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve


Canada: Nova Scotia HALIFAX (MOUNT OLIVET) CEMETERY (8)
_______________________________________________________
270699 Engine Room Artificer 1st Class ROBERT JONES H.M.S. "Highflyer." Royal Navy
K/21331 Stoker 1st Class KELLY H.M.S. "Highflyer." Royal Navy
J/2808 Able Seaman JOSEPH MURPHY H.M.S. "Highflyer." Royal Navy
2634/B(Dev) Seaman THOMAS MURPHY H.M.C.S. " Niobe." Royal Naval Reserve
222273 Private ALBERT RUSCOE 85th Bn. Canadian Infantry
168 Gunner DANIEL SULLIVAN 1st Regt. Canadian Garrison Artillery
50101 Private CLARENCE S. THOMAS 1st Field Amb. Canadian Army Medical Corps
Wales Z/3969 Signalman GEORGE WARE H.M.S. "President." Royal Naval Volunteer Reserve


Canada: Nova Scotia HALIFAX (ST. JOHN'S) CEMETERY (10)
______________________________________________________
829 Private JOHN A. BENDELL 66th Regt. Canadian Militia
Stoker 2nd Class SAMUEL GORDON BREEN H.M.C.S. " Musquash." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
17017 Carpenter RODNEY O. BURNETT H.M.C.S. "Niobe." Royal Canadian Navy
VR/2090 Petty Officer WILLIAM CARVER H.M.C.S. "Niobe." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
VR/1786 Leading Signalman SIDNEY CHICK H.M.C.S. "Niobe." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
Boatswain GEORGE CECIL CLEVELAND H.M.C.S. "Stadacona." Royal Canadian Navy
414369 Sergeant ROBERT N. HEFFLER 25th Bn. Canadian Infantry
Lieutenant HOWLEY 26th (Reserve) Bn. Canadian Infantry
VR/1366 Signaller DONALD ROBERTSON H.M.C.S. "Musquash." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
K/33240 Stoker 1st Class EDWIN BENJAMIN ROGERS H.M.S. "Highflyer." Royal Navy


Canada: Nova Scotia HALIFAX MEMORIAL (10)
_________________________________________
VR/1731 Petty Officer Stoker ERNEST EDMUND BEARD H.M.C.S. "Niobe." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
VR/4505 Petty Officer 1st Class WILLIAM PHILIP DUNN H.M.C.S. "Margaret." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
VR/5091 Ordinary Seaman GARDNER H.M.C.S. "Niobe." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
VR/3003 Ordinary Seaman JAMES LANCASTER H.M. Trawler "Apley" Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
Boatswain ALBERT CHARLES MATTISON (A M) H.M.C.S. "Niobe." Royal Canadian Navy
VR/2496 Leading Seaman CHARLES McMILLAN H.M.C.S. "Niobe." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
VR/1891 Ordinary Seaman NICKERSON H.M.C.S. "Niobe." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
739267 Private ADAM SANDY 114th Bn. Canadian Infantry
VR/1561 Able Seaman CARL CECIL WILSON H.M.C.S. "Niobe." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
VR/5480 Stoker YATES H.M.C.S. "Niobe." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve


Canada: Nova Scotia LISCOMB (ST. LUKE'S) ANGLICAN CEMETERY (1)
______________________________________________________________
VR/274 Able Seaman JAMES IRVINE BREEN H.M.C.S. "Musquash." Royal Naval Canadian Volunteer Reserve


Canada: Nova Scotia MAHONE BAY (PARK) CEMETERY (1)
__________________________________________________
283202 Private EMERY H. ROST Special Service Troops, Canadian Army


Canada: Nova Scotia NEW GLASGOW (BROOKSIDE) CEMETERY (1)
________________________________________________________
1143 Sergeant WILLIAM THOMPSON CAMERON Composite Bn. Canadian Militia


Canada: Nova Scotia SPRY HARBOUR (ST. ANDREW'S CHURCH) CEMETERY (1)
___________________________________________________________________
1481 Private MAURICE E. CAMERON Composite Bn. Canadian Militia


Canada: Nova Scotia TRURO CEMETERY, NOVA SCOTIA (1)
___________________________________________________
1499 Private HARRY L. YOUNG Composite Bn. Canadian Militia


Canada: Ontario CANADIAN BOOK OF REMEMBRANCE (3)
________________________________________________
482056 Private COOPER Canadian Forces
Chief Engine Room Artificer PHILIP PANTALION LEMIEUX H.M.C.S. "Musquash" Royal Naval Canadian Volunteer Reserve
VR/5640 Able Seaman JAMES SIM H.M.C.S. "Niobe" Royal Naval Canadian Volunteer Reserve


Canada: Ontario TORONTO (PROSPECT) CEMETERY (3)
_______________________________________________
ON/20416 Petty Officer 1st Class HUGH HENDRY H.M.C.S. "Margaret" Royal Canadian Navy
Private JAMES LISTER 2nd Detachment Canadian Ordnance Corps
VR/386 Wireless Telegraph Operator GEORGE VEALS H.M.C.S. "Niobe." Royal Canadian Navy


Canada: Ontario TORONTO (ST. JOHN'S NORWAY) CEMETERY (1)
________________________________________________________
4071 Lance Corporal JAMES STANFORD Canadian Engineers


Canada: Quebec QUEBEC CITY (MOUNT HERMON) CEMETERY (1)
______________________________________________________
Lieut-Commander JAMES A. MURRAY H.M.C.S. "Niobe" Royal Naval Reserve


China, (including Hong Kong): HONG KONG MEMORIAL (1)
____________________________________________________
38165 Cook NG AH WO Inland Water Transport Royal Engineers


Egypt: ALEXANDRIA (HADRA) WAR MEMORIAL CEMETERY (3)
___________________________________________________
614085 Private CYRIL CHARLES GOODMAN 2nd/19th Bn. London Regiment
DM2/105925 Private ALFRED JACKSON 981st Mechanical Transport Coy. Army Service Corps
260140 Private ALEXANDER STRINGFELLOW 2nd/5th Bn. Hampshire Regiment


Egypt: KANTARA WAR MEMORIAL CEMETERY (4)
________________________________________
320771 Private ARTHUR TUDOR DAVIES 24th (Pembroke and Glamorgan Yeomanry) Bn. Welsh Regiment
552446 Rifleman WILLIAM HENRY LEONARD 2nd/16th Bn. London Regiment (Queen's Westminster Rifles)
23099 Private McINTOSH 1st/7th Bn. Cameronians (Scottish Rifles)
240624 Private ORCHARD 1st/5th Bn. Welsh Regiment


France: Aisne GRAND-SERAUCOURT BRITISH CEMETERY (1)
___________________________________________________
40345 Private PEPPER 12th Bn. Suffolk Regiment


France: Aisne JEANCOURT COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (3)
_______________________________________________________
13275 Private BAILEY 8th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
Second Lieutenant HENRY VICTOR CLEEF 8th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
24301 Private GURNEY 8th Bn. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


France: Bouches-du-Rhone MAZARGUES WAR CEMETERY, MARSEILLES (2)
_______________________________________________________________
70601 Private BROUGH 1st/7th Bn. Royal Welsh Fusiliers
248 Labourer LACHHOO Indian Labour Corps


France: Nord ARNEKE BRITISH CEMETERY (1)
________________________________________
293351 Bombardier BROWN 140th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


France: Nord BAILLEUL COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, NORD (6)
___________________________________________________________
122621 Gunner CLARKE 276th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
15776 Private ARTHUR LESLIE EVANS "C" Coy. 17th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
39401 Private ALWYN FARTHING 17th Bn. Manchester Regiment
Captain WILLIAM HUSTON Army Veterinary Corps
DM2/168664 Private TURTON Mechanical Transport Army Service Corps
T4/036657 Driver WILLIAM VICKERMAN 30th Div. Train Army Service Corps


France: Nord CAMBRAI MEMORIAL, LOUVERVAL (97)
_____________________________________________
203398 Private LEONARD ERNEST ABBOTT 2nd/4th Bn. Royal Berkshire Regiment
534415 Private ALBERT ABLETT 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
13059 Corporal RICHARD AFFLECK 242nd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
241964 Private JOSEPH ARRAND "B" Coy. 2nd/5th Bn. Leicestershire Regiment
533288 Private FRANK DONALD BAKER 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
266861 Private HAROLD BARKER 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
554781 Rifleman JOHN A BARLOW 1st/16th Bn. London Regiment (Queen's Westminster Rifles)
37995 Private SIDNEY BEECH 2nd/4th Bn. Royal Berkshire Regiment
260058 Private JAMES BIBEY 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
307377 Corporal HAROLD BIRCH 2nd/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
242326 Private GEORGE HENRY BLAND 2nd/5th Bn. Leicestershire Regiment
531747 Lance Corporal ALFRED WILLIAM BRIDGES "B" Coy. 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
243013 Private HENRY HAROLD BROADHEAD 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
531690 Lance Corporal BENJAMIN BROOKER 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
203022 Lance Serjeant HERBERT WILLIAM BROWN 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment
536622 Private RICHARD JAMES BROWN 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
23204 Corporal HENRY WARREN BRUNSWICK 142nd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
16012 Lance Corporal FRANK BUCKLEY 142nd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
235198 Private VICTOR ROBERT GEORGE CARTER 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
39851 Private ERNEST J. CLARIDGE 2nd Bn. Highland Light Infantry
16335 Rifleman SYDNEY CLAWSON 14th Bn. Royal Irish Rifles
240413 Private JONATHAN JAMES COLEMAN 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
73464 Private EDWARD COOKE 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
26712 Private PERCY CORDON 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
5552 Rifleman MICHAEL JOSEPH COUGHLIN 14th Bn. Royal Irish Rifles
533017 Private THOMAS BEACONSFIELD COWHERD 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
22223 Private FRANK CROOKS 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
16360 Rifleman JOHN A. CROSS "A" Coy. 14th Bn. Royal Irish Rifles
268015 Private HERBERT DAVIS 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
10377 Private NORMAN LIONEL DONELLY 4th Regt. South African Infantry
90639 Private FRANK DRON 18th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
Second Lieutenant JAMES SAMUEL EMERSON (V C) 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
203758 Private JOHN EMERY 2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment
307437 Serjeant WILLIAM GARDENER 2nd/8th Bn. Royal Warwickshire Regiment
533441 Private WILLIAM GIRDWOOD GAW "D" Coy. 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
Second Lieutenant St. JOHN GREEN 12th Bn. attd. 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
39747 Private JAMES BUCHANAN GREER 2nd Bn. Highland Light Infantry
202245 Private ARTHUR WILLIAM HADDINGTON "B" Coy. 2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment
242479 Private JOSEPH HADLEY 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
241865 Private VICTOR WILLIAM HANCOX 2nd/5th Bn. Leicestershire Regiment
SP/4327 Private HARRY HAYES 24th Bn. Royal Fusiliers
533379 Lance Corporal ERNEST HEWSON 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
G/81131 Private ARTHUR ALFRED HILLS 17th Bn. Royal Fusiliers
29463 Private JOHN EDWARD HOLT "D" Coy. 2nd/7th Bn. Royal Warwickshire Regiment
25507 Lance Corporal ALBERT DAVID HONOUR 2nd/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
531639 Serjeant HAROLD LAWRENCE HORAN 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
241930 Private SIDNEY ERNEST HUNT 6th Bn. King's Own Scottish Borderers
SR/2228 Lance Corporal WALTER TICHBOURNE IRONS 24th Bn. Royal Fusiliers
20783 Serjeant JOHN IRVINE (M M) 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
260021 Private THOMAS JAMES 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
14987 Rifleman MARTIN JENNINGS 14th Bn. Royal Irish Rifles
42880 Rifleman DAVID JONES 14th Bn. Royal Irish Rifles
17987 Serjeant WILLIAM JONES "A" Coy. 14th Bn. Royal Irish Rifles
531183 Private GEORGE WILLIAM KEMP 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
531754 Private HAROLD LAMPRELL 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
37227 Private WILLIAM LEAR 2nd/4h Bn. Royal Berkshire Regiment
265883 Lance Corporal BERTIE MARK LIMB 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
5634 Private WILLIAM JOHN LINES 182nd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
535339 Private SYDNEY PEARCE LONGFIELD 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
41831 Private WILLIAM HENRY LUGG 2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment
202108 Private JOHN WILLIAM MACE 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
30752 Serjeant ELI JAMES MARCH 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
20901 Private MURDO MATHESON No. 4 Coy. 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
Second Lieutenant JOHN WYLIE McCARTER 12th Bn. attd. 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
13939 Private ROBERT McCONAGHIE 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
99603 Private GEORGE McDONALD 242nd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
241032 Private DAVID MIDDLETON (M M) 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
533239 Private HORACE MILES 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
38007 Lance Corporal JAMES FREDERICK MITCHELL 2nd/4th Bn. Royal Berkshire Regiment
87146 Private GEORGE MORLEY 109th Coy Machine Gun Corps (Infantry)
203775 Private HARRY NIGHTINGALE 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment
200049 Private FRANK OVERTON "A" Coy. 2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment
28033 Private ROBERTS PEARCE 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
533469 Private COMPTON PHILLIPS 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
241980 Private ROBERT PLUMRIDGE 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
23244 Private WILLIAM ROBERTS 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
71748 Private WILLIAM ROUSE 109th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
29429 Private SIDNEY JAMES ROWE 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
532134 Lance Corporal SYDNEY ROWTHORN 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
265676 Lance Corporal HAROLD SYDNEY SHAW 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
323196 Rifleman SIDNEY H. SKELTON 1st/6th Bn. London Regiment (City of London Rifles)
267789 Private WILFRED S. SMITH 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
28397 Private JAMES STARRITT 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
323378 Rifleman ERNEST GEORGE STRATFORD 1st/6th Bn. London Regiment (City of London Rifles)
532105 Private DAVID TALBOT 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
28056 Private HUGH TAYLOR 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
20098 Private JOHN TOWNSEND 2nd/7th Bn. Royal Warwickshire Regiment
12/1129 Lance Serjeant VASEY 1st Bn. East Yorkshire Regiment
45348 Private HORACE WEBSTER 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
242384 Private CHARLES WESTOBY 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
266875 Private HAROLD WHEATLEY 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
Second Lieutenant ALBERT WHITESIDE 17th Bn. attd. 14th Bn. Royal Irish Rifles
16591 Private JOSEPH ARTHUR WILSON 2nd/7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
242202 Lance Corporal ARTHUR WILLIAM WOOD 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
Lieutenant JAMES EDWIN WOODS 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
203345 Private WILLIAM THOMAS WOOLDRIDGE 2nd/4th Bn. Royal Berkshire Regiment
43691 Private ERNEST WRIGHT No. 4 Coy. 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers


France: Nord DUNKIRK TOWN CEMETERY (1)
______________________________________
312607 Sapper PARSONS 4th Field Survey Coy. Royal Engineers


France: Nord ERQUINGHEM-LYS CHURCHYARD EXTENSION (1)
____________________________________________________
235288 Private ROSE 15th Bn. Royal Welsh Fusiliers


France: Nord FIFTEEN RAVINE BRITISH CEMETERY, VILLERS-PLOUICH (6)
_________________________________________________________________
204459 Private HENRY JAMES ALLAWAY 2nd/1st Bucks Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
285228 Private CRITCHLEY 2nd/1st Bucks Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
34076 Private GILBERT EDWARD DEAKIN "D" Coy. 2nd/1st Bucks Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
202540 Private GRIGSON 2nd/1st Bucks Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
266776 Private POLMEAR (M M) 2nd/1st Bucks Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
260241 Private FRANCIS BERNARD ROGERS 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Nord FLESQUIERES HILL BRITISH CEMETERY (2)
__________________________________________________
202646 Private WILLIAM THOMAS BANNARD BESTER "A" Coy. 2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment
11484 Private JOYCE 2nd Bn. Durham Light Infantry


France: Nord FONTAINE-AU-PIRE COMMUNAL CEMETERY (1)
___________________________________________________
R/19628 Rifleman GEORGE FREDERICK WALSH 11th Bn. King's Royal Rifle Corps


France: Nord GOUZEAUCOURT NEW BRITISH CEMETERY (3)
__________________________________________________
34209 Private HEMMENS 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
37894 Private HOWE 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
235782 Lance Corporal PERKINS "B" Coy. 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry


France: Nord IWUY COMMUNAL CEMETERY (1)
_______________________________________
13641 Private LANE 14th Bn. Durham Light Infantry


France: Nord LE CATEAU MILITARY CEMETERY (4)
____________________________________________
203530 Private GRANGER 6th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
Second Lieutenant TOM HARTLEY HOWARTH 59th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)
G/24251 Private PENDRY 6th Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
288034 Private WATKINS (M M) 2nd/6th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Nord ORIVAL WOOD CEMETERY, FLESQUIERES (9)
__________________________________________________
240719 Lance Corporal ARTHUR BENT 2nd/5th Bn. Leicestershire Regiment
34427 Private BRACCHI 2nd/5th Bn. Leicestershire Regiment
2167 Private KEMP 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment
12443 Private MARCHANT 2nd/5th Bn. Leicestershire Regiment
14439 Corporal MEEGHAN 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment
419436 Private SEACOLE 2nd/2nd North Midland Field Amb. Royal Army Medical Corps
201610 Private WILLIAM SMALLEY 2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment
9321 Lance Corporal TUNSTALL 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment
21543 Private WAND 2nd/5th Bn. Lincolnshire Regiment


France: Nord OUTTERSTEENE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION, BAILLEUL (1)
___________________________________________________________________
30477 Private GASKIN 8th Bn. East Lancashire Regiment


France: Nord RIBECOURT BRITISH CEMETERY (10)
____________________________________________
22459 Private BELL 2nd Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
40927 Private THOMAS FORD 1st Bn. Leicestershire Regiment
17781 Serjeant HAMILTON 12th Bn. Royal Irish Rifles
Second Lieutenant NOEL BOWER JACKSON 2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)
268799 Private LAWRENCE 1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
29213 Private MARSDEN 11th Bn. Essex Regiment
4/8126 Private RICHARDSON 1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
52561 Private SCULLY 1st Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
73869 Private WILLIAM STORM 18th Field Amb. Royal Army Medical Corps
Captain WILLIAM SWAN 2nd/5th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Nord ST. SOUPLET BRITISH CEMETERY (2)
_____________________________________________
241663 Rifleman CULSHAW 1st/5th Bn. South Lancashire Regiment
240162 Serjeant POVEY (M M) 1st/5th Bn. South Lancashire Regiment


France: Nord SUNKEN ROAD CEMETERY, VILLERS-PLOUICH (1)
______________________________________________________
260220 Private DICKENS 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Pas de Calais ACHIET-LE-GRAND COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (13)
______________________________________________________________________
M/205997 Private ARTHUR HAROLD BROOKS 565th M.T. Coy. Army Service Corps
1304 Gunner DEAS 71st Siege Bty. South African Heavy Artillery
206154 Driver HILL "H" Bty. 7th Bde. Royal Horse Artillery
159093 Gunner LAMBOURNE 178th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
684 Company Quartermaster Serjeant MEAD (M M) 17th Bn. Royal Fusiliers
114757 Private CHARLES THOMAS NELSON "B" Bty. 153rd Bde. Royal Field Artillery
M2/223114 Lance Corporal PAINE 565th M.T. Coy. Army Service Corps
232394 Gunner PYMM "A" Bty. 255th Bde. Royal Field Artillery
DM2/224824 Private WALTER RATHMELL 611th M.T. Coy. Army Service Corps
26951 Private WALTER GEORGE REED 13th Bn. Essex Regiment
DM2/224469 Private SCHOFIELD 611th M.T. Coy. Army Service Corps
310319 Private THOMSON 1st/4th Bn. Gordon Highlanders
Second Lieutenant EDWIN JOHN WINKWORTH 219th Siege Bty. Royal Garrison Artillery


France: Pas de Calais ARRAS FLYING SERVICES MEMORIAL (2)
________________________________________________________
Second Lieutenant CHARLES STANLEY READ 52nd Sqdn. Royal Flying Corps
Second Lieutenant WILLIAM WHITAKER 23rd Sqdn. Royal Flying Corps


France: Pas de Calais ARRAS MEMORIAL (3)
________________________________________
S/40449 Private JAMES BERRY 8th/10th Bn. Gordon Highlanders
291489 Private ROBERT DAVIDSON 8th/10th Bn. Gordon Highlanders
S/17058 Private JOHN ECCLESTON 8th/10th Bn. Gordon Highlanders


France: Pas de Calais BANCOURT BRITISH CEMETERY (3)
___________________________________________________
20126 Private FERGUSSON 153rd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
240261 Private GEORGE THOMSON "D" Coy. 1st/5th Bn. Gordon Highlanders
83186 Serjeant GUY CECIL ALEX WILLIAMS 153rd Coy. Machine Gun Corps (Infantry)


France: Pas de Calais BOULOGNE EASTERN CEMETERY (2)
___________________________________________________
295359 Serjeant GEORGE KENT 2nd/4th Bn. Royal Fusiliers
241835 Private NORTON 1st/6th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)


France: Pas de Calais BRUAY COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
___________________________________________________________
883609 Private KENNETH LORIMER SANFORD 50th Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais BUCQUOY ROAD CEMETERY, FICHEUX (2)
________________________________________________________
29840 Lance Corporal DICKINSON 20th Bn. Middlesex Regiment
292191 Private PITKIN 26th (Tyneside Irish) Bn. Northumberland Fusiliers


France: Pas de Calais CABARET-ROUGE BRITISH CEMETERY, SOUCHEZ (1)
_________________________________________________________________
28474 Private DUNNE 3rd Bn. Grenadier Guards


France: Pas de Calais DUISANS BRITISH CEMETERY, ETRUN (1)
_________________________________________________________
27654 Private HARRY PHILLIPS 1st Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)


France: Pas de Calais ETAPLES MILITARY CEMETERY (18)
____________________________________________________
1661 Private BROWN 1st Bn. Welsh Guards
474 Private DE JERSEY 1st Bn. Royal Guernsey Light Infantry
630937 Private HARTS (M M) 1st/20th Bn. London Regiment
1113 Private STEPHEN JANES Royal Newfoundland Regiment
593120 Rifleman JUDD 18th Bn. London Regiment (London Irish Rifles)
612269 Private WILLIAM JOHN KILLEEN 19th Bn. London Regiment
612945 Private KIRK 1st/19th Bn. London Regiment
G/55742 Private LAKER 24th Labour Coy. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)
5754 Sergeant ARTHUR WEDDERBURN MUDIE (M M) 44th Bn. Australian Infantry, A.I.F.
610784 Corporal O'KELLY 1st/19th Bn. London Regiment
34497 Private WALTER PEILE 20th Bn. Middlesex Regiment
614234 Private PHILLIPS 1st/19th Bn. London Regiment
591786 Rifleman ALFRED POSNER 18th Bn. London Regiment (London Irish Rifles)
36768 Private JAMES ROBERT POTTS 10th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry
236841 Private POWELL 1st Bn. King's Shropshire Light Infantry
24138 Private SHREWSBURY 2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment
48283 Private ARCHIE FRANK SIMPSON "D" Coy. 4th Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.
612321 Private CHARLES WILKS 1st/19th Bn. London Regiment


France: Pas de Calais FAVREUIL BRITISH CEMETERY (2)
___________________________________________________
S/7570 Private AITKEN 1st Bn. Gordon Highlanders
S/14051 Private SMITH 1st Bn. Gordon Highlanders


France: Pas de Calais GREVILLERS BRITISH CEMETERY (3)
_____________________________________________________
126485 Gunner BROCK 261st Siege Bty. Royal Garrison Artillery
538439 Sapper SIMMONDS 142nd Bde. Signal Coy. Royal Engineers
156757 Gunner WELLSTEAD "L" 36th T.M. Bty. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais GUEMAPPE BRITISH CEMETERY, WANCOURT (1)
_____________________________________________________________
21940 Private GERMAIN 23rd (Tyneside Scottish) Bn. Northumberland Fusiliers


France: Pas de Calais H.A.C. CEMETERY, ECOUST-ST. MEIN (2)
__________________________________________________________
109439 Gunner ERNEST HUMPHREY Royal Garrison Artillery
109510 Gunner RUSSELL 119th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


France: Pas de Calais HERMIES HILL BRITISH CEMETERY (6)
_______________________________________________________
179543 Gunner ARTHUR EDWARD DRAY "D" Bty. 181st Bde. Royal Field Artillery
38449 Private EVANS 2nd Bn. Highland Light Infantry
Captain EDWARD FIELDER JOHNSON "B" Bty. 310th Bde. Royal Field Artillery
83800 Private LEVY 5th Bn. Machine Gun Corps (Infantry)
702035 Private HENRY BASSETT LINDSEY "B" Coy. 23rd Bn. London Regiment
703584 Private MAGUIRE "D" Coy. 23rd Bn. London Regiment


France: Pas de Calais LES BARAQUES MILITARY CEMETERY, SANGATTE (1)
__________________________________________________________________
10757 Labourer WANG PAO YU 30th Coy. Chinese Labour Corps


France: Pas de Calais LEVEL CROSSING CEMETERY, FAMPOUX (5)
__________________________________________________________
282309 Private FRANK BARKER "B" Coy. 12th Bn. Highland Light Infantry
350361 Private LEWIS ELLIS COCKROFT 12th Bn. Highland Light Infantry
39283 Private DUNCAN 12th Bn. Highland Light Infantry
41812 Private JARDINE 12th Bn. Highland Light Infantry
1084 Lance Corporal McFARLANE 12th Bn. Highland Light Infantry


France: Pas de Calais LOOS BRITISH CEMETERY (1)
_______________________________________________
27562 Private WILLIAM HOOLE 9th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Pas de Calais LOOS MEMORIAL (1)
_______________________________________
Second Lieutenant ARCHIBALD HARRY POPPLESTONE 7th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Pas de Calais METZ-EN-COUTURE COMMUNAL CEMETERY BRITISH EXTENSION (1)
_____________________________________________________________________________
T2/11728 Driver BROOME 8th (Reserve) Park Army Service Corps


France: Pas de Calais PHILOSOPHE BRITISH CEMETERY, MAZINGARBE (1)
_________________________________________________________________
71252 Private JAMES W. PALMER 1st/8th Bn. Sherwood Foresters (Notts and Derby Regiment)


France: Pas de Calais RED CROSS CORNER CEMETERY, BEUGNY (1)
___________________________________________________________
40450 Private GILCHRIST "C" Coy. 8th Bn. Argyll and Sutherland Highlanders


France: Pas de Calais RIBECOURT ROAD CEMETERY, TRESCAULT (1)
____________________________________________________________
202000 Private BOLLONS 2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment


France: Pas de Calais ROCLINCOURT MILITARY CEMETERY (2)
_______________________________________________________
12/608 Private BROWN 12th Bn. York and Lancaster Regiment
T4/240869 Driver HENRY NORMAN SYMONS 56th Div. Train Army Service Corps


France: Pas de Calais RUYAULCOURT MILITARY CEMETERY (3)
_______________________________________________________
123502 Gunner AUSTIN 12th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery
242081 Private CANT 2nd/5th Bn. Leicestershire Regiment
69996 Gunner ERNEST CECIL GIBSON 12th Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


France: Pas de Calais SAINS-LES-MARQUION BRITISH CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
21497 Serjeant I. McC. MORELAND "C" Bty. 178th Bde. Royal Field Artillery


France: Pas de Calais ST. LEGER BRITISH CEMETERY (1)
____________________________________________________
20991 Private COOPER 12th Bn. York and Lancaster Regiment


France: Pas de Calais SUCRERIE CEMETERY, ABLAIN-ST. NAZAIRE (1)
_______________________________________________________________
751750 Private JAMES WILLIS 1st Bn. Canadian Infantry


France: Pas de Calais VAULX AUSTRALIAN FIELD AMBULANCE CEMETERY (2)
___________________________________________________________________
163589 Gunner FRANK HANSFORD 301st Siege Bty. Royal Garrison Artillery
135303 Gunner PHILIP HENRY 261st Siege Bty. Royal Garrison Artillery


France: Pas de Calais WIMEREUX COMMUNAL CEMETERY (4)
____________________________________________________
G/5529 Private CHALTON 2nd Bn. Royal Sussex Regiment
58286 Private EWEN ARTHUR JAGO DUFALL 9th Labour Coy. Devonshire Regiment
45985 Lance Corporal STRADLING 2nd Bn. Welsh Regiment
46212 Private WALTER HENRY TOMBS 3rd Bn. Canterbury Regiment, N.Z.E.F.


France: Pas de Calais WINDMILL BRITISH CEMETERY, MONCHY-LE-PREUX (1)
____________________________________________________________________
282236 Private HERBERT READ 2nd Bn. Lancashire Fusiliers


France: Seine-Maritime BOIS-GUILLAUME COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (1)
_____________________________________________________________________
201946 Private JOSEPH CUNDEY 1st/7th Bn. Gordon Highlanders


France: Seine-Maritime ETRETAT CHURCHYARD EXTENSION (2)
_______________________________________________________
85661 Private JAMES BELL 12th Bn. The King's (Liverpool Regiment)
54495 Private LAWRENCE BANNER WOODWARD 12th Bn. The King's (Liverpool Regiment)


France: Seine-Maritime MONT HUON MILITARY CEMETERY, LE TREPORT (6)
__________________________________________________________________
436119 Private CHARLES ARTHUR BOYCE 10th Bn. Canadian Infantry
S/17974 Private JAMES WALKER JACK 1st/6th Bn. Gordon Highlanders
28605 Private JOSEPH PORTER 2nd Bn. Grenadier Guards
329951 Gunner ROBERTSON Royal Canadian Horse Artillery
23714 Serjeant THORPE (M M) 12th Bn. South Wales Borderers
48748 Rifleman TOMBS 1st Bn. 3rd New Zealand Rifle Brigade


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY EXTENSION, ROUEN (15)
_______________________________________________________________
45481 Rifleman GEORGE WILLIAM BURTON Royal Irish Rifles
9550 Private CLARKE 1st Bn. Irish Guards
1035 Private CYRIL CLIVE DAWES 10th Field Amb. Australian Army Medical Corps
3/31325 Private GOLDSBROUGH 13th Bn. East Surrey Regiment
110612 Gunner GRIFFIN 248th Siege Bty. Royal Garrison Artillery
263142 Private HUNT 2nd/8th Bn. Worcestershire Regiment
27251 Private HUNTER 1st/4th Bn. King's Own (Royal Lancaster Regiment)
615632 Private LUETCHFORD 19th Bn. London Regiment
2025175 Private McCANN 47th Bn. Canadian Infantry
240858 Private SIDNEY PARKER 2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment
201676 Private PARKINSON 6th Bn. King's Shropshire Light Infantry
266297 Rifleman PEARSE 2nd/7th Bn. West Yorkshire Regiment (Prince of Wales's Own)
2025175 Private PHILLIPS ALIAS
201248 Private SMITH 2nd/4th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
36205 Private CHARLES HARRY WRIGHT 2nd/4th Bn. Royal Berkshire Regiment


France: Seine-Maritime ST. SEVER CEMETERY, ROUEN (4)
____________________________________________________
Captain LESLIE EDWARD EDWARDS (M C) "C" Coy. 8th Bn. Royal Fusiliers
Second Lieutenant HERBERT HORACE JARRETT 5th Bn. North Staffordshire Regiment
1178 Labourer SAHIB GUL 48th (N.W.F.) Coy. Indian Labour Corps
570651 Lance Corporal BENJIMAN SOLOMANS 17th Bn. London Regiment


France: Somme ABBEVILLE COMMUNAL CEMETERY EXTENSION (5)
_______________________________________________________
812 Serjeant JAMES BENNETT ELMER 2nd Coy. Machine Gun Guards
612958 Private WILLIAM EMERY 1st/19th Bn. London Regiment
26693 Private THOMAS ROWLEY 3rd Coy. 2nd Bn. Grenadier Guards
38357 Private SIMMONS 2nd/6th Bn. South Staffordshire Regiment
107832 Private CHARLES EMANUEL STANCEY 154th Coy. Machine Gun Corps


France: Somme BRAY MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________
494 Labourer MAISA PAHARIA 29th Lushai Coy. Indian Labour Corps


France: Somme EPEHY WOOD FARM CEMETERY, EPEHY (2)
_________________________________________________
39951 Private MORRIS 7th Bn. Leicestershire Regiment
35740 Private GOLIATH TUDDENHAM 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry


France: Somme FINS NEW BRITISH CEMETERY, SOREL-LE-GRAND (5)
___________________________________________________________
10976 Private HADDOW 2nd Regt. South African Infantry
13356 Private KUKARD 2nd Regt. South African Infantry
85297 Private PROUD 109th Coy. Machine Gun Corps (Infantry)
85229 Driver JOHN ROBERT TELFORD "C" Bty. 232nd Bde. Royal Field Artillery
11146 Private TENNANT 2nd Regt. South African Infantry


France: Somme LA CHAPELETTE BRITISH AND INDIAN CEMETERY, PERONNE (1)
____________________________________________________________________
547 Labourer SHOSHI LIMU (Manipuri) Indian Labour Coy. Indian Labour Corps


France: Somme NOYELLES-SUR-MER CHINESE CEMETERY (1)
___________________________________________________
38360 Labourer JEN TE CH'ENG Chinese Labour Corps


France: Somme ROCQUIGNY-EQUANCOURT ROAD BRITISH CEMETERY, MANANCOURT (37)
_________________________________________________________________________
Second Lieutenant WILLIAM HENRY ACHURCH 2nd/5th Bn. Royal Warwickshire Regiment
28413 Private ERNEST ARMSTRONG No. 3 Coy. 9th Bn. Royal Inniskilling Fusiliers
70550 Driver SYDNEY ASTLEY 29th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
46016 Private GEORGE BAILEY 2nd/1st North Midland Field Amb Royal Army Medical Corps
40260 Private BELL 14th Bn. Durham Light Infantry
36033 Private BENT East Surrey Regiment
201058 Corporal BLACK 1st/4th Bn. Seaforth Highlanders
29022 Private BOWEN 2nd/4th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry
P/6379 Lance Corporal JOSEPH HENRY BRIGGS Military Mounted Police. Military Police Corps
24585 Private ALFRED JAMES BROWN 2nd/5th Bn. Royal Warwickshire Regiment
121680 Driver JOSEPH COLGRAVE 26th Bty. 2nd Bde. Royal Field Artillery
863 Corporal JOHN JOSEPH COLLINS (M M) 1st Bn. Royal Newfoundland Regiment
204710 Private DAVIES 1st/4th Bn. Royal Welsh Fusiliers
28927 Private EATON 2nd/7th Bn. Royal Warwickshire Regiment
222959 Gunner GEORGE GIBSON "A" Bty. 310th Bde. Royal Field Artillery
216767 Corporal HEALEY 29th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
1496 Private JOHN LESLIE HIBBS 1st Bn. Royal Newfoundland Regiment
532686 Private JOHN ALBERT HICKS 1st/15th Bn. London Regiment (Prince of Wales' Own Civil Service Rifles)
200798 Private HOLLICK 2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment
41697 Rifleman HOWSE 14th Bn. Royal Irish Rifles
203965 Private CHARLES HURST 2nd/6th Bn. North Staffordshire Regiment
17144 Private ISAACS 1st Bn. Essex Regiment
202208 Private KETTLE 2nd/4th Bn. Royal Berkshire Regiment
1263 Lance Corporal DAVID HOWARD RODERICK 1st Bn. Welsh Guards
41288 Private SAGE 8th Bn. Bedfordshire Regiment
202482 Private SHIPLEE 2nd/4th Bn. Royal Berkshire Regiment
18773 Rifleman SKILLEN 14th Bn. Royal Irish Rifles
31798 Private JOHN ROY SMITH 2nd/stll Bn. Gloucestershire Regiment
14308 Private SNOWDEN 2nd Bn. Scots Guards
243022 Private TAPP 2nd/6th Bn. Royal Warwickshire Regiment
41407 Private THOMSON 9th Bn. Royal Irish Fusiliers
32284 Private GEORGE TOWERS 1st Bn. Leicestershire Regiment
23152 Private ARTHUR TOWNSEND 2nd/7th Bn. Royal Warwickshire Regiment
202292 Private WARDMAN 2nd/4th Bn. Lincolnshire Regiment
846353 Driver WHITE 61st Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery
18112 Private ROBERT WILLIAMSON 3rd Bn. Coldstream Guards
202555 Private WOODS 2nd/5th Bn. Royal Warwickshire Regiment


France: Somme ST. PIERRE CEMETERY, AMIENS (1)
_____________________________________________
265095 Private STANLEY SIDNEY BEST "A" Coy. 2nd/6th Bn. Gloucestershire Regiment


France: Somme THIEPVAL MEMORIAL (1)
___________________________________
12177 Private WALTER CATLOW 7th Bn. East Lancashire Regiment


France: Somme TINCOURT NEW BRITISH CEMETERY (8)
_______________________________________________
D/6281 Private CULLEN 6th Dragoons (Inniskilling)
L/5995 Lance Serjeant DUFF (M M) 1st Bn. The Buffs (East Kent Regiment)
240344 Corporal EDGE 1st/5th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment
44017 Private EDWORTHY 9th Bn. King's Own Yorkshire Light Infantry
242072 Rifleman FRANK EDGAR HARCOMBE 1st/5th Bn. South Lancashire Regiment
571134 Rifleman PERCIVAL JAMES LAMBERT "A" Coy. 17th Bn. London Regiment
717 Lance Corporal HERBERT ROBERT HOUSE LAWRANCE 1st Bn. Royal Guernsey Light Infantry
202771 Private MITCHELL 7th Bn. Duke of Cornwall's Light Infantry


France: Somme VARENNES MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________
Lieutenant RUSSELL WINNICOTT (M C) 41st Sqdn. Royal Flying Corps


France: Somme VILLERS-BRETONNEUX MEMORIAL (1)
_____________________________________________
5585 Private FREIER 26th Bn. Australian Infantry, A.I.F.


Germany: Nordrhein-Westfalen COLOGNE SOUTHERN CEMETERY (1)
__________________________________________________________
F/15990 Air Mechanic 2nd Class WILLIAM CHARLES DANZEY (Dunkirk). Royal Naval Air Service


Greece: DOIRAN MEMORIAL (2)
___________________________
15129 Private SAMUEL HOWARTH 12th Bn. Cheshire Regiment
Lieutenant HERBERT EDWIN MAY Surrey Yeomanry (Queen Mary's Regiment)


Greece: MIKRA BRITISH CEMETERY, KALAMARIA (2)
_____________________________________________
SE/8566 Private GOLDING 17th Vet. Hosp. Army Veterinary Corps
29871 Private PICKERING 2nd Bn. Northumberland Fusiliers


Greece: SALONIKA (LEMBET ROAD) MILITARY CEMETERY (1)
____________________________________________________
29142 Private JOHN SMART OSBORNE 7th Bn. Oxford and Bucks Light Infantry


Greece: SARIGOL MILITARY CEMETERY, KRISTON (1)
______________________________________________
201876 Private BARRETT 2nd/5th Bn. Durham Light Infantry


Greece: STRUMA MILITARY CEMETERY (2)
____________________________________
23118 Private EVANS 2nd Bn. East Surrey Regiment
20566 Private WIGGINS 2nd Bn. East Surrey Regiment


India: DELHI MEMORIAL (INDIA GATE) (7)
______________________________________
49659 Air Mechanic 2nd Class ALEXANDER CAMERON 31st Sqdn. Royal Flying Corps
57 Sepoy HARI RAM 2nd Bn. 113th Indian Infantry
84 Sepoy MULA RAM 2nd Bn. 113th Indian Infantry
77457 Bearer NARAYAN Army Bearer Corps
Lieutenant EDWARD ROBINSON Royal Flying Corps
5553 Sepoy RUPA RAM 2nd Bn. 113th Indian Infantry
2591 Sepoy SUDA SINGH 15th Ludhiana Sikhs


Iraq: BAGHDAD (NORTH GATE) WAR CEMETERY (9)
___________________________________________
32519 Private FREDERICK SIMEON ARNOLD 5th Bn. Wiltshire Regiment
9109913 Driver CHATWIN 222nd Bde. Royal Field Artillery
17116 Private LAWRENCE MARQUESS COURTNEY Australian (Wireless) Signal Sqdn. Australian Engineers
10186 Private DONOHOE 1st Bn. Leinster Regiment
26776 Private DYMOCK 2nd Bn. Northumberland Fusiliers
M/3517 Driver GULA MUHAMMAD 3rd Depot Mule Corps
M/318303 Private JOHN WILLIAM MARSHALL 911th M.T. Coy. 39th Motor Amb. Convoy. Army Service Corps
M/283888 Private EDWIN KERRY WALKER 953rd M.T. Coy. Army Service Corps
6191 Serjeant WILLIAMS 2nd Bn. Leicestershire Regiment


Iraq: BASRA MEMORIAL (17)
_________________________
1686 Rifleman BACHAN SINGH Burma Military Police
41964 Labourer BADRI SINGH Indian Railway Department
Cal/17959 Follower BASAWA MIHA Inland Water Transport, Royal Engineers
Fyzabad A/473 Follower DASARATHA 3rd Porter Corps. Indian Labour Corps
1470 Rifleman FATEH MUHAMMAD Burma Military Police
Lahore/234 Follower FAZL AHMAD Indian Postal and Telegraph Department
12024 Private FRANK HORNE 8th Bn. Cheshire Regiment
1555 Sepoy ISAR SINGH 45th Rattray's Sikhs
58242 Labourer JANAB ALI Inland Water Transport, Royal Engineers
Alipore/1942 Labourer KANHAI 8th Coy. Indian Labour Corps
47535 Serjeant WILLIAM LAGGETT 14th (King's) Hussars
41529 Labourer LAKSHMANNA Indian Railway Department
3988 Rifleman MANBARSING GURUNG 2nd Bn. 4th Gurkha Rifles
PNA/2893 Follower MITHAN Followers Central Depot
Bar-Ja/21 Follower NANAK 187th Coy. Indian Machine Gun Corps
Lahore/1719 Porter NATHU 6th Porter Corps. Indian Labour Corps
652 Driver SHERA 44th. Mule Corps


Israel and Palestine (including Gaza): DEIR EL BELAH WAR CEMETERY (1)
_____________________________________________________________________
204550 Private BUNCE 1st/12th Bn. The Loyal North Lancashire Regiment


Israel and Palestine (including Gaza): GAZA WAR CEMETERY (1)
____________________________________________________________
6427 Private HUBERT AYLWARD 1st Bn. Royal Irish Regiment


Israel and Palestine (including Gaza): JERUSALEM MEMORIAL (1)
_____________________________________________________________
10787 Corporal JAMES KEEGAN 6th Bn. Royal Dublin Fusiliers


Israel and Palestine (including Gaza): JERUSALEM WAR CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
320258 Private SMITH 24th (Pembroke and Glamorgan Yeomanry) Bn. Welsh Regiment


Israel and Palestine (including Gaza): RAMLEH WAR CEMETERY (2)
______________________________________________________________
1731 Trooper ARTHUR ROBERT THOMAS PEACE Australian Bn. Imperial Camel Corps (Australian)
650229 Rifleman HARRY CRITCHLEY TALBOTT 2nd/21st Bn. London Regiment (First Surrey Rifles)


Italy: GIAVERA BRITISH CEMETERY, ARCADE (3)
___________________________________________
47892 Sapper RICHARD GRIFFITH PIERCE 101st Field Coy. Royal Engineers
761015 Driver THIRLAWAY 63rd Anti-Aircraft Sect. Royal Field Artillery
Lieutenant HAROLD GORDON WARRINGTON 63rd Anti-Aircraft Sect. Royal Field Artillery


Italy: NAPLES BRITISH CEMETERY (1)
__________________________________
A/828 Quartermaster Serjeant THOMAS LEES Army Ordnance Corps


Italy: SAN REMO TOWN CEMETERY (1)
_________________________________
M/322757 Private MATTHEWS M.T. Army Service Corps


Italy: TARANTO TOWN CEMETERY EXTENSION (1)
__________________________________________
5198 Labourer YOUNIS AHMED HUSSEIN 81st Bn. Egyptian Labour Corps


Nigeria: LAGOS MEMORIAL (5)
___________________________
1501 Carrier IBRAHIM MAIFONI Nigeria Carrier Corps
3138 Carrier IGBORATU Nigeria Carrier Corps
160 Carrier MALI Nigeria Carrier Corps
2330 Carrier OKO ALUA Nigeria Carrier Corps
3283 Carrier ONYEAKA Nigeria Carrier Corps


Sierra Leone: FREETOWN MEMORIAL (4)
___________________________________
11922 Carrier BIMBA "K" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.
11124 Carrier BONNI "J" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.
1350 Carrier MORIOVA "A" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.
11536 Carrier SEMBU II "J" Coy. Sierra Leone Carrier Corps, W.A.F.F.


Tanzania: DAR ES SALAAM BRITISH AND INDIAN MEMORIAL (4)
_______________________________________________________
1951 Sepoy ABDUL HAKIM KHAN 5th Light Infantry
2400 Sepoy ABDUL HAMID KHAN 5th Light Infantry
2341 Follower FAZAL AHMED Indian Postal and Telegraph Department
4668 Driver PIRAN DITTA 1st Kashmir (Imperial Service) Mountain Artillery


Tanzania: DAR ES SALAAM WAR CEMETERY (2)
________________________________________
G/46147 Private ARCHIBALD GEORGE BARTLETT 25th Bn. Royal Fusiliers
MT/6624 Driver THOMAS WILSON South African Service Corps


Turkey (including Gallipoli): HAIDAR PASHA CEMETERY (1)
_______________________________________________________
301028 Private HALL 7th Bn. Essex Regiment


United Kingdom: Cheshire NANTWICH (ALL SAINTS) CHURCH CEMETERY (1)
__________________________________________________________________
242524 Rifleman LATHAM 5th Bn. South Lancashire Regiment


United Kingdom: Cornwall REDRUTH (ST. DAY ROAD) CEMETERY (1)
____________________________________________________________
95405 Gunner HERBERT VICTOR HILL ABRAHAMS 133rd Heavy Bty. Royal Garrison Artillery


United Kingdom: County Antrim BELFAST CITY CEMETERY (1)
_______________________________________________________
Captain CAPPER Royal Flying Corps


United Kingdom: County Down ROSSGLASS (ST. MARY STAR OF THE SEA) ROMAN CATHOLIC CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________________________________________
6607 Private McKEE Royal Irish Regiment


United Kingdom: Devon CLYST ST. MARY (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
______________________________________________________________
M/5434 Leading Carpenter's Crew EDWIN CLARK H.M.S. "Vivid." Royal Navy


United Kingdom: Devon PLYMOUTH NAVAL MEMORIAL (9)
_________________________________________________
208DA Deck Hand WILLIAM WALTER BERRYMAN (Mentioned in Despatches) H.M. Trawler "Apley." Royal Naval Reserve
222641 Able Seaman JAMES DOWLING H.M.S. "Highflyer." Royal Navy
602/DA Second Hand CHARLES BENJAMIN LAKE H.M. Trawler "Apley." Royal Naval Reserve
331ES Engineman WILLIAM WALTER PAYNE H.M. Trawler "Apley." Royal Naval Reserve
236276 Able Seaman SAMUEL DAVID PREWER H.M.S. "Highflyer." Royal Navy
Lieutenant JAMES RAYWARD RUFFLES H.M.S. "Highflyer." Royal Naval Reserve
234241 Leading Seaman CLAUDE EGGLETON RUSHEN H.M.S. "Highflyer." Royal Navy
Commander TOM KENNETH TRIGGS (A M) H.M.S. "Highflyer." Royal Navy
196WTS Wireless Telegraph Operator FREDERICK JAMES BLOXHAM WALKER H.M. Trawler "Apley." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Essex COOPERSALE (ST. ALBAN) CHURCHYARD (1)
___________________________________________________________
146130 Gunner JOHN FENNER 38th Reserve Bty. Royal Field Artillery


United Kingdom: Essex TOLLESBURY (ST. MARY) CHURCHYARD (1)
__________________________________________________________
29523 Private SERVICE 11th Bn. Essex Regiment


United Kingdom: Glasgow GLASGOW WESTERN NECROPOLIS (1)
______________________________________________________
306 Private MICHAEL JOSEPH ADAMS 22nd Coy. Australian Machine Gun Corps


United Kingdom: Gloucestershire BRISTOL (GREENBANK) CEMETERY (1)
________________________________________________________________
46417 Private DANIEL THOMAS GEORGE BAILEY 1st Bn. Worcestershire Regiment


United Kingdom: Hampshire PORTSMOUTH NAVAL MEMORIAL (4)
_______________________________________________________
RMA/10119 Bombardier GEORGE EDWARD ALDERMAN S.S. "Curaca." Royal Marine Artillery
17847/DA Deck Hand ERNEST ALFRED CONSTANT H.M. Trawler "Apley." Royal Naval Reserve
2558DA Deck Hand ALEXANDER S. CRAWFORD H.M. Trawler "Apley." Royal Naval Reserve
Lieutenant FREDERICK WILLIAM MOODY H.M. Trawler "Apley." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Kent CHATHAM NAVAL MEMORIAL (5)
_______________________________________________
Skipper EDWARD HADDICAN H.M. Trawler "Apley." Royal Naval Reserve
London Z/121 Leading Seaman HERBERT FELIX JAMESON S.S. "Asaba." Royal Naval Volunteer Reserve
TynesideZ/10248 Ordinary Seaman HARRY JOBLING S.S. "Asaba." Royal Naval Volunteer Reserve
4470S Trimmer JAMES MATHER H.M. Trawler "Apley" Royal Naval Reserve
4498TS Trimmer JOHN WATSON H.M. Trawler "Apley." Royal Naval Reserve


United Kingdom: Kent SHEERNESS CEMETERY, ISLE OF SHEPPEY (1)
____________________________________________________________
347154 Shipwright 1st Class MOUATT H.M.S. Actaeon Royal Navy


United Kingdom: Lancashire BOLTON (HEATON) CEMETERY (1)
_______________________________________________________
291206 Private DAVID CONNELL The Loyal North Lancashire Regiment


United Kingdom: Lancashire MANCHESTER SOUTHERN CEMETERY (1)
___________________________________________________________
24139 Gunner JOHN PLANT 29th Div. Ammunition Col. Royal Field Artillery


United Kingdom: London GREENWICH CEMETERY (3)
_____________________________________________
15448 Lance Serjeant ARTHUR HENRY HINVES 5th Bn. Coldstream Guards
L/6602 Private SPINK 16th (The Queen's) Lancers
T2/14966 Driver JOHN THOMAS WALTERS Army Service Corps


United Kingdom: London LAMBETH CEMETERY (1)
___________________________________________
Second Lieutenant PORTLOCK Royal Flying Corps


United Kingdom: London NUNHEAD (ALL SAINTS) CEMETERY (1)
________________________________________________________
G/5862 Corporal THURGOOD Depot. The Queen's (Royal West Surrey Regiment)


United Kingdom: London TOWER HILL MEMORIAL (32)
_______________________________________________
Carpenter WILLIAM HENRY DIXON S.S. "Ilvington Court" (Liverpool) Mercantile Marine
Trimmer GEO EDWARDS S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Fireman CRISTOBAL FLORES S.S. "Wyndhurst" (Swansea) Mercantile Marine
Chief Steward JOSEPH AUGUSTUS FRASER S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Carpenter FREDERICK GILL S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Boatswain KENNETH GILLIES S.S. "Ilvington Court." Mercantile Marine
Sailor JAMES HAYES S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Donkeyman and Greaser BEN JOHNSON S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Cook JOSEPH WILLIAM KEITH S.S. "Wyndhurst" (Swansea) Mercantile Marine
Sailor NORMAN MacDONALD S.S. "Ilvington Court" (Liverpool) Mercantile Marine
Second Engineer THOMAS GURNEY MALLETT S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Chief Mate DONALD McINTYRE "Asaba" (London) Mercantile Marine
Sailor NORMAN McLENNAN S.S. "Ilvington Court" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman and Trimmer JAMES McNALLY ALIAS
Fireman and Trimmer JAMES MULLALLY S.S. "Ilvington Court" (Liverpool) Mercantile Marine
Second Mate ROBERT NAVE S.S. "Wyndhurst" (Swansea) Mercantile Marine
Master THOMAS PARR "Wyndurst." Mercantile Marine
Fireman PETERS S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Master HENRY PITT "Asaba." Mercantile Marine
Donkeyman MICHAEL POWER S.S. "Ilvington Court" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman RODRIGUES S.S. "Wyndhurst" (Swansea) Mercantile Marine
Fourth Engineer Officer FREDERICK WILLIAM SALTER S.S. "Ilvington Court" (Liverpool) Mercantile Marine
First Engineer JOHN BAIN SIMPSON S.S. "Wyndhurst" (Swansea) Mercantile Marine
Second Engineer WILLIAM STEPHENSON "Wyndhurst" (Swansea) Mercantile Marine
Able Seaman CHARLES SWEENEY S.S. "Wyndhurst" (Swansea) Mercantile Marine
Ordinary Seaman CHARLES TAIT S.S. "Ilvington Court" (Liverpool) Mercantile Marine
Fireman TOM S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Fireman TOW S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Able Seaman GEORGIO VASULEZ S.S. "Wyndhurst" (Swansea) Mercantile Marine
Mess Room Boy JOHN WALKER S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Third Engineer MORGAN JOHN WILLIAMS S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine
Chief Engineer WILLIAM WILLIAMS S.S. "Asaba" (London) Mercantile Marine


United Kingdom: London WANDSWORTH (EARLSFIELD) CEMETERY (1)
___________________________________________________________
85467 Gunner GEORGE ROBERT WEAVER "B" Bty. 72nd Bde. Royal Field Artillery


United Kingdom: Norfolk GREAT YARMOUTH (CAISTER) CEMETERY (1)
_____________________________________________________________
CH/3551 Able Seaman THOMAS FREDERICK HAGGER Royal Navy


United Kingdom: Norfolk NORWICH CEMETERY, NORFOLK (1)
_____________________________________________________
G/24145 Private ENOCK DAVIS "C" Coy. 15th Bn. Royal Sussex Regiment


United Kingdom: Stirlingshire CAMELON CEMETERY (1)
__________________________________________________
151950 Lance Corporal GRANT Scottish Horse


United Kingdom: Surrey BROOKWOOD MILITARY CEMETERY (1)
______________________________________________________
875264 Private ROMAN DEMUSIK 78th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Surrey EPSOM CEMETERY (1)
_________________________________________
424871 Private HANSFORD 8th Bn. Canadian Infantry


United Kingdom: Warwickshire BIRMINGHAM (HANDSWORTH) CEMETERY (1)
_________________________________________________________________
4116 Rifleman GREGORY 7th Bn. Royal Irish Rifles


United Kingdom: Wiltshire TIDWORTH MILITARY CEMETERY (1)
________________________________________________________
Second Lieutenant LYALL 6th Reserve Cavalry Regiment


United Kingdom: Yorkshire LEEDS (GELDERD ROAD) ENGLISH HEBREW CEMETERY (1)
__________________________________________________________________________
195728 Private MAURICE BRODIE Labour Corps

No comments:

Post a Comment